اجازه خواستن ابوبکر از فاطمه سلام الله 

 

زهرا سلام الله

 

مجلسی از اسما بنت عمیس نقل می کند که گفت : 

ابوبکر از من خواست برایش از فاطمه سلام الله اجازه بگیرم تا بیاید و او را راضی کند ، اجازه گرفتم . 

 

چون ابوبکر نزد فاطمه سلام الله آمد ، فاطمه سلام الله صورت مبارک خود را به دیوار کرد ، ابوبکر سلام داد ، فاطمه سلام الله پاسخش نداد .

 

ابوبکر شروع کرد عذرخواهی کردن و گفت : ای دختر رسول خدا از من راضی شو !

 

فاطمه سلام الله پاسخ داد ای عتیق ! آیا حرمت ما را نگه داشتی ، یا مردم را بر دوش ما سوار کردی ؟  سوگند به خدا ! با تو سخن نخواهم کفت تا خدا و پیامبرش را دیدار کنم   از تو به ایشان شکوه کنم .

 

 

دیده شده در کتاب فرهنگ جامع سخنان حضرت فاطمه سلام الله ، تالیف سید حسین سجادی تبار ، محمود شریفی ، ترجمه علی مویدی ، ص ۳۹۰.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 10 اسفند 1395نظر دهید »

مژده پیامبر صلی الله به حضرت زهرا سلام الله 

 

 امالی ابن الشخ می نگارد: مو قعی که وفات پیغمبر عظیم اشان اسلام نزدیک گردید آن حضرت به قدری گریست که ریش مبارکش تر شد .

گفته شد یا رسول الله ! چرا گریه میکنی ؟


فرمود: برای ذریه و فرزندانم و آن ستم هائی که از ستمکاران امتم بعد از من به ایشان میرسد میگریم . گویا : می بینم دخترم فاطمه زهرا بعد از من مظلوم واقع شده هر چه صدا میزند : یا ابتاه ! احدی از امت من به فریاد او نمیرسد.

 

وقتی فاطمه اطهر این مطلب را شنید گریان شد. پیغمبر اکرم به وی فرمود: ای دختر عزیزم گریان مباش!


فاطمه گفت : پدر جان من برای ظلم های که بعد از تو خواهم دید گریه نمیکنم ، بلکه به علت مفارقت تو اشک میریزم.


پیغمبر اعظم فرمود: ای دختر محمد مژده باد تو را زیرا تو اولین کسی هستی که در میان اهل بیتم به من ملحق خواهیم شد.

 

دیده شده در بحارالانوار ، محمد باقر مجلسی ، ترجمه جلد دهم ، محمد جواد نجفی ، نشراسلامیه ، ص ۱۷۴.

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 9 اسفند 1395نظر دهید »

زهرا سلام الله و فرزندانش 

 

 بسیاری می شد که بامناجاتها و گریه های شبانه مادر، بچه ها از خواب بیدار می شدند. حسن (علیه السلام) می گوید: در یکی از شبهای جمعه مادر در محراب عبادت ایستاده و تا طلوع صبح در رکوع و سجده بود و همه را دعا می کرد. گفتم : مادر چرا برای خود چیزی نخواستی؟ گفت: پسر جان اول همسایه بعد خودت.


زهرا سلام الله در هنگام غروب نمی گذاشت بچه ها بخوابند و اگر در خواب بودند آنها را بیدار می کرد که آن وقت ، وقت استجابت دعاست. و همچنین در شبهای قدر آنها را با غذای سبک دادن بیدار نگاه می داشت.


او بچه ها را زیاد به یاد رسول (ص) می انداخت و به شفارش پدرش را دسته گل می دانست و آنها را برای یاد گرفتن قرآن و دعا به نزدش می فرستاد.

 

 

دیده شده در کتاب چشمه در بستر ، سید مسعود آقایی ، موسسه فرهنگی انتشاراتی حضور ، صفحه ۲۲۳.

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 9 اسفند 13951 نظر »

همسر داری فاطمه زهرا سلام الله

 

 

تستری با سند خود آورده است که : سلمان فارسی گفت :
فاطمه سلام الله نزد پیامبر صلی الله آمد ، چون نگاهش به پیامبر صلی الله افتاد اشک از دیدگانش جاری و رنگش دگرگون شد ، پیامبر صلی الله فرمود : دخترم ! چرا گریه می کنی ؟

 

عرض کرد : ای رسول خدا ! دیشب من و علی شوخی و مزاح می کردیم از من سخنی سر زد که علی علیه السلام را ناراحت کرد ، چون ناراحتی علی علیه السلام را دیدم غمگین شدم ، به او گفتم : محبوب من ! از من راضی شو ، و هفتاد و دو بار دورش چرخیدم تا از من خرسند شد و با خرسندی در چهره ام خندید و اینک از پروردگار بیم دارم .

 

پیامبر صلی الله فرمود : دختر جانم ! سوگند به آن خدایی که مرا به حق به پیامبری برانگیخت ، اگر پیش از آن علی علیه السلام را خرسند سازی از دنیا می رفتی بر تو نماز نمی خواندم .

 

دخترم ! آیا نمی دانی که رضای همسر ، رضای خدا و ناخرسندی او ناخرسندی خداست .

دخترم ! اگر زنی بسان مریم دختر عمران خدا را عبادت کند ولی همسرش از او راضی نباشد خدای سبحان از او قبول نمی کند .

دخترم ! بهترین عمل زنان اطاعت همسر و پس از آن بهترین عمل ایشان ریسندگی است .

 

 

دیده شده در کتاب فرهنگ جامع سخنان حضرت فاطمه سلام الله ، تالیف محمد شریفی و حسین سجادی تبار ، ترجمه علی مویدی ، گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم ، نشر بین الملل ، ص ۷۹.

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 6 اسفند 1395نظر دهید »

توسل به ساحت مقدس حضرت زهرا سلام الله 

 

توسل به حضرت زهرا

 

توسل تقرب است ، و اهل بیت علیهم السلام وسیله آن ، و منکر آن یا جاهل است یا معاند . اهل بیت علیهم اسلام وسیله تقرب انبیا هستند و زهرا سلام الله وسیله تقرب و توسل به اهل بیت علیهم السلام .

اگر ما به زهرا سلام الله متوسل می شویم ، تعجبی نیست که بدانیم اهل بیت علیهم السلام هم به زهرا سلام الله متوسل می شدند .

 

نمونه ای از توسل ائمه علیهم السلام به حضرت زهرا سلام الله 

امام باقر علیه السلام هرگاه تب طاقتش را می ربود ، آب خنک طلب می کرد و وقتی آب به دستش می رسید و جرعه ای از آن می نوشید ، لحظه ای از نوشیدن باز می ماند و سپس با صدای بلند به حدی که در بیرون از خانه نیز شنیده می شد از ته دل مادرش زهرا سلام الله را صدا می کرد و می فرمود : « فاطمه ، ای دختر رسول خدا » و این گونه خود را از تب تشفی می داد و بر خود مرهمی می نهاد و جان و روح خود را با یاد محبوب و توسل به او آرام و عطرآگین می نمود .

 

امام جواد علیه السلام هر روز هنگام زوال به مسجد رسول خدا صلی الله رفته و پس از سلام و صلوات بر رسول خدا صلی الله به سراغ خانه مادرش زهرا سلام الله می رفت و کفشهایش را درآورده و در نهایت ادب و خضوع ، داخل خانه شده و در آنجا نماز و دعا می خواند و دقایقی طولانی به عبادت مشغول می شد و هرگز دیده نشد به سراغ رسول خدا صلی الله برود و سراغ مادرش را نگیرد .

 

 

دیده شده در کتاب چشمه در بستر ، سید مسعود آقایی ، انتشارات فرهنگی حضور ، ص ۳۵۵.

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 4 اسفند 13951 نظر »

تسبیحات زهرای مرضیه  علیه السلام 

تسبیحات حضرت زهرا سلام الله

 

حضرت علی ابن ابیطالب علیه السلام  به یکی از مردان بنی سعد فرمود: آیا داستان خودم و فاطمه را برای تو بگویم ؟ بدانکه فاطمه اطهر زوجه من و نزد رسول خدا از محبوب ترین اهل وعیالش بود.


فاطمه با مشک بقدری آب می آورد که اثر آن در سینه اش بجای ماند ، بقدری آسیاب کرد که دستهایش پینه بستند، بقدری خانه را جاروب میکرد که لباسهایش غبار آلود می شد، بقدری در زیر دیگ آتش می افروخت که لباسهایش چرک می شد، او بدین جهات دچار زحمت و مشقت شدیدی شده بود.

 

یک وقت به حضرت زهرا گفتم : کاش پیش پدرت پیغمبر خدا میرفتی و از آن حضرت تقاضا می کردی که یک خادمی برایت عطا کند تا معین و کمکار تو باشد ؟


هنگامیکه زهرای اطهر برای این منظور بحضور پیامبر اسلام رفت دید گروهی با آن حضرت مشغول گفتگو میباشد، فاطمه زهرا خجالت کشید و مراجعت نمود.

 

چون پیغمبر اعظم اسلام دریافت که فاطمه حاجتی داشت لذا آن بزرگوار فردا صبح زود که ما خواب بودیم نزد ما آمد و گفت: السلام علیکم، ما سکوت اختیار کردیم و چون خوابیده بودیم خجل شدیم.

 

رسول خدا برای دومین بار گفت: السلام علیکم و مانیز ساکت شدیم وقتی مرتبه سوم گفت : السلام علیکم ، ما ترسیدیم که اگر جواب آن حضرت را نگوئیم مراجعت نماید ، زیرا سه مرتبه به ما سلام کرده بود، من گفتم: وعلیکم السلام یا رسول الله وارد شوید، وقتی وارد شد بالای سر ما نشست و به فاطمه اطهر گفت: دیروز چه حاجتی داشتی که نزد من آمدی ؟

 

من ترسیدم اگر جواب آن برگزیده خدا را نگوئیم برخیزد و برود، لذا سر خود را از زیر لحاف در آوردم و گفتم : یا رسول الله من جریان را برای شما شرح میدهم: 

بدانکه فاطمه زهرا بقدری بوسیله مشک آب آورده که مشک در سینه او اثر نهاده، بقدری آسیاب کرده که دستهایش پینه بسته، بقدری خانه را جاروب کرده که لباسهایش غبارآلود شده، بقدری در زیر دیگ آتش افروخته که لباسهایش چرک شده.


من به فاطمه زهرا گفتم: کاش نزد پدرت رسول خدا می رفتی و تقضا میکردی که یک خادم برایت عطا کند تا در اینگونه امور معین و کمکار تو باشد.


پیامبر اعظم اسلام صلی الله  فرمود: آیا بهتر نیست دعائی به شما تعلیم نمایم که از خادم برای شما بهتر باشد : هرگاه خواستید بخوابید ۳۴ مرتبه الله اکبر ، ۳۳ مرتبه سبحان الله ، و ۳۳ مرتبه الحمدالله بگویید .

 

فاطمه زهرا سلام الله سر خود را از زیر لحاف خارج کرد و سه مرتبه گفت : من از خدا و رسول راضی شدم .

 

 

دیده شده در بحارالانوار ، علامه محمد باقر مجلسی ،ترجمه محمد جواد نجفی ، ترجمه جلد دهم ، انتشارات اسلامیه ، ص ۱۰۲

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 29 بهمن 13951 نظر »

مکارم اخلاق فاطمه علیه السلام 

 

حضرت زهرا سلام الله

 

تجلیل از مقام فاطمه سلام الله تکریم ایمان ، علم ، ادب ، شجاعت ، ایثار ، جهاد ، شهادت و در یک کلمه مکارم اخلاق است ، که پدر بزرگوارش برای اتمام آن مبعوث شد و آنگاه که رسول اکرم صلی الله فاطمه را پاره تن خویش معرفی می کند و به جهانیان می آموزد که جلوه والای کرامت انسانی و اخلاق اسلام را در این چهره مقدس جستجو کنند و مادران جهان ، شعاعی از این خورشید درخشان برگیرند ، کانون حیات انسان ها را گرم و روشن سازند . 

 

نقش بزرگ فاطمه در جامعه

تاریخ اسلام گواه احترامات بی حد رسول خدا صلی الله به این مولود شریف است ، تا نشان دهد که زن ، بزرگی ویژه ای در جامعه دارد که اگر برتر از مرد نباشد ، کمتر نیست.

 

 

۱_دیده شده در کتاب کوثر نور ، فاطمه زهرا در کلام امام و رهبری ، تهیه و تنظیم ، دفتر مطالعات و تحقیقات زنان ، سخنان رهبر معظم انقلاب ، ۲۱/ ۱۱/ ۱۳۶۶. ص ۳۸.

۲_ همان ص ۴۶ ، به نقل از صحیفه نور ، ج ۱۴ ، ص ۲۰۱

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 29 بهمن 1395نظر دهید »

ادب زهرا سلام الله 

حضرت زهرا سلام الله

 

برخورد حضرت زهرا سلام الله به گونه ای بود که همه کس در همان وحله اول مجذوب ادب او می شدند . حسن برخورد و دقت در معاشرت او از همان ابتدا آنچنان محسوس بود که همه به آن اذعان داشتند و این ادب محصول تربیت خداست . 

 

ام سلمه همسر رسول خدا صلی الله می گوید ؛« تزوجنی رسول الله صلی الله و فوض امر ابنته الی فکنت اودبها و کانت والله اداب منی و اعرف بالاشیا کلها : پس از ازدواج با رسول خدا من عهده دار امور دخترش فاطمه شدم سلام الله  شدم ، اما به خدا قسم او با ادب تر و آگاه تر از من به همه مسائل بود »

 

زهرا سلام الله می گوید ؛ من همیشه رسول خدا صلی الله را به عنوان « پدر جان » مخاطب قرار می دادم  تا آیه «  لا تَجْعَلُوا دُعاءَ الرَّسُولِ بَيْنَکُمْ کَدُعاءِ بَعْضِکُمْ بَعْضاً قَدْ يَعْلَمُ اللَّهُ الَّذينَ يَتَسَلَّلُونَ مِنْکُمْ لِواذاً فَلْيَحْذَرِ الَّذينَ يُخالِفُونَ عَنْ أَمْرِهِ أَنْ تُصيبَهُمْ فِتْنَةٌ أَوْ يُصيبَهُمْ عَذابٌ أَليمٌ :خطاب نمودن پیامبر را در میان خودتان مانند خطاب کردن یکدیگر،قرار ندهید، خداوند کسانی از شما را که پنهانی از زیر بار تکلیف شانه خالی می کنند،می شناسد، پس باید کسانی که با امر او مخالفت می کنند بترسند از اینکه فتنه و بلیه و یاعذابی دردناک به ایشان برسد» ( سوره نور ، آیه ۶۳)

 

پس آن گاه او را یا رسول الله خواندم  ، اما دیدم که رسول خدا صلی الله از من رو برگرداند و سپس فرمود : « فاطمه دخترکم این آیه در مورد تو و اهل تو نیست _ انت منی و انا منک _ من از تو و تو از من هستی ، این آیه در مورد دیگران است و مرا همان پدر جان صدا کن که اینگونه محبوب من و مرضی خداست ..

 

 

دیده شده در کتاب چشمه در بستر ،سید مسعود آقایی ، موسسه انتشاراتی حضور ، ص ۲۸۴.

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 28 بهمن 13951 نظر »

1 3 4 5 ...6 ...7 8 9 10 11 12 ... 21

جستجو
آمار وبلاگ ها
 • امروز: 45
 • دیروز: 42
 • 7 روز قبل: 335
 • 1 ماه قبل: 1359
 • کل بازدیدها: 65399
رتبه وبلاگ
 • رتبه کشوری دیروز: 39
 • رتبه مدرسه دیروز: 1
 • رتبه کشوری 5 روز گذشته: 22
 • رتبه مدرسه 5 روز گذشته: 1
 • رتبه کشوری 90 روز گذشته: 8
 • رتبه مدرسه 90 روز گذشته: 1