عدالت 

 

یک مادری سه خرما داشت. یک خرما به این بچه داد. یک خرما به آن بچه داد. خرمای سوم را با دقت نصف کرد که تبعیض نباشد. حضرت زهرا وقتی دقت خانم را دید، گفت: مادر تو به خاطر این دقتت اهل بهشت هستی. مواظب هستی که… اگر یک بچه را بوسیدی، آن بچه را هم ببوس. یکی را می‌بوسی و یکی را نمی‌بوسی. به یکی می‌گویی: فاطمه خانم! به یکی می‌گویی:فاطی! چرا فاطی می‌گویی؟ یا به هردو فاطی بگو، یا به هردو فاطمه خانم بگو. «وَ آسِ بَيْنَهُمْ فِي اللَّحْظَةِ وَ النَّظْرَة» در نهج‌البلاغه داریم نگاه که می‌کنی به همه مردم یکسان نگاه کن. اینطور نباشد که یک کسی را ده ثانیه نگاه کنی و یک کسی را دو ثانیه. نگاه‌های شما یکسان باشد. حتی اگر پدر و مادر وصیت کنند که به این بچه بیشتر ارث بدهید و به او کمتر، گناه کبیره کرده است. «من الکبائر» اینکه در ارث یک بچه را بیشتر بدهی، یک بچه را کمتر بدهی… بله ممکن است یک بچه ضعیف باشد، کوچک باشد، آن یک دلیلی دارد. چون ضعیف‌تر است، بیشتر به او بده. مثل آدمی که پایش بزرگ است، کفشش گشادتر است. این تبعیض نیست.


چه می‌گویم؟ می‌خواهم بگویم: صرف اینکه برای عید لباس برای بچه‌ها خریدید و ثبت نام کردید و یک سفر او را بردید و سرش را شانه کردید و جهازیه‌‌اش را جور کردید و مسکن خریدید. برای این کارهای مادی دست شما درد نکند. ولی وظیفه‌ی ما اینجا تمام نمی‌شود. بچه شما کینه ای است. بنشین کینه را حل کن. بچه شما مأیوس است یأس او را برطرف کن. قرآن پر از قصه‌هایی است که می‌گوید: مأیوس نشو. بچه‌دار نشدی، مأیوس نشو.

حضرت زکریا در پیری بچه‌دار شد. بچه‌دار نشدی، مأیوس نشو. حضرت ابراهیم صد ساله بچه‌دار شد. از درخت خشک هم می‌توانیم میوه درست کنیم. مریم درخت خشک را تکان بده برایت رطب تازه می‌آید. پرنده‌های ابابیل توانستند لشگر ابرهه را که فیل سوار بودند «تَرْمِيهِمْ‏ بِحِجارَةٍ مِنْ سِجِّيل‏» (فیل/۴ ) با پرنده‌ها می‌توانید. کلاغ می‌تواند معلم میلیاردها شود.


حضرت آدم دو بچه داشت، هابیل و قابیل یکی، یکی را کشت. فکری بود با جنازه‌اش چه کند؟ یک خرده بالای سرش ایستاد، فکر کرد و او را کشید. کلاغ آمد یک چیزی را زیر خاک کرد، گفت: تو مرده‌ات را زیر خاک کن. یعنی خدا بخواهد اشرف المخلوق را که پیغمبر است با تار عنکبوت حفظ می‌کند. به اینها هم باید رسید. اضطراب او را به آرامش تبدیل کنیم.سنگدلی او را به نرم دلی تبدیل کنیم. کسالت او را به نشاط تبدیل کنیم. اسراف او را به صرفه‌جویی، دنیاگرایی را به ابد گرایی، اطاعت از نا اهل را به اطاعت از اولیای معصوم و عادل تبدیل کنیم. خلاصه وظیفه‌ی پدر و مادر و مربی و معلم و استاد دانشگاه و روحانی این نیست که فقط یک چیزهایی را یاد بدهد و برود. باید تفقد کرد.

 

….. تریاکی‌ها اینترنت دارند یا ماهواره یا فضای مجازی؟ مجله دارند یا روزنامه یا دانشکده؟ حوزه علمیه دارند یا مسجد و محراب و تریبون و منبر؟ تریاکی‌ها هیچی ندارند.

خانه به خانه می‌روند، چهره به چهره و تن به تن تریاکی درست می‌کنند. (خنده حضار)

همه شما در خط تریاکی‌ها بروید. موفق‌ترین راه‌های تبلیغ تریاکی‌ها هستند. یعنی اگر پانصد تا تریاکی را هرجا بکنی، حضرت عباسی سال دیگر هزار تا می‌شوند! ولی پانصد نماز خوان را هرجا بکنی حضرت عباسی ششصد نفر هم نمی‌شوند. موفق ترین گروه‌های تبلیغی تریاکی‌ها هستند آن هم بدون اینترنت و بودجه و تأمین اعتبار. تن به تن و چهره به چهره! برای چهره به چهره آیه داریم؟

بله! آیه‌اش این است «یا أبت» پدر جان، پدر با پسرش حرف می‌زند. «یا بنی» پسر جان! «قل لنسائک» با خانمت صحبت کن. پیغمبر درست است می‌گویی: «یا ایها الناس» با امت، اما «یا نساء النبی» خصوصی هم بگو. ما هم تبلیغ عمومی باید داشته باشیم، هم خصوصی.

 

 

سخنان حجت الاسلام قرائتی ، ۵/ ۱۲/ ۹۵ ، شنیده شده .

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 8 اسفند 13951 نظر »

خواهران طلبه سرمایه‎های انقلاب اسلامی هستند 

محسن محمودی

 

حجت‎الاسلام محسن محمودی، امام جمعه موقت شهرستان ورامین امروز در مراسمی که به مناسبت سوگواری شهادت حضرت زهرا(س) در مدرسه علمیه کوثر ورامین برگزار شد، گفت: خواهران طلبه سرمایه‎های انقلاب اسلامی در مسیر رسیدن به اهداف اعتقادی و اخلاقی جامعه به شمار می‌روند.

 

وی افزود: ایام‌ها و مناسبت‌هایی همچون فاطمیه، غدیر، عاشورا، رجب، شعبان و ماه رمضان از ابزارهایی مهم در جهت خودسازی و دگرسازی بشر محسوب می‌شوند، لازم است طلاب در آن ایام نهایت بهره و استفاده را از نظر فردی و اجتماعی حاصل کنند.

 

حجت‎الاسلام محمودی تبلیغ معارف فاطمی را یکی از مهمترین وظایف طلاب بیان کرد و گفت: طلاب خواهر با تبیین و عمل به معارف فاطمی نقش ارزنده و تأثیرگذاری در جامعه دارند.

 

امام جمعه موقت شهرستان ورامین در تبیین اینکه انسان زمانی سخنش اثرگذار است که خودش عامل به آن باشد، عنوان کرد: مهمترین رسالت طلاب عمل به اوامر و نواهی الهی است بنابراین عملکرد انسان باید در نهاد او انقلاب و تحولی عظیم ایجاد کند در این صورت است که یک طلبه می‌تواند در جامعه تغییر و تحول ایجاد کند.

 

وی عامل گرفتاری‌های بشر را خود بشر بیان کرد و گفت: انسان باید به جایگاه و وظیفه‌ای که در عالم خلقت دارد آگاه باشد و بر مبنی آن عمل کند تا مبادا با انجام افعال نادرست به توجیه آن بپردازد.

 

حجت‎الاسلام محمودی با بیان اینکه برخی سیاست را حقه و نیرنگ معنا می‌کنند، بیان داشت: رهبر معظم انقلاب فرمودند «برخی از واژه‌ها مانند سیاست و آزادی مظلوم واقع شده‌اند؛ برخی نام آزادی را به بند کشیدند و آزادی را با تعابیری همچون لاقیدی، ولنگاری و هرزگی تعریف کردند در حالی که آزادی در چهار چوب بندگی الهی محقق می‌شود.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: امروز برخی در میدان سیاست با شعار آزادی مبلغ بی‌بندوباری شده‌اند، شیطان با زینت دادن گناه انسان را از مسیر الهی خارج و در مسیر باطل قرار می‌دهد

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 7 اسفند 1395نظر دهید »

تحسین شدگان جشنواره علامه حلی ( ره )

 

تحسین شدگان جشنواره علامه حلی

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مدرسه علمیه کوثر ورامین ،در ششمین جشنواره علامه حلی دو نفر از طلاب این مدرسه در سطح کشوری شایسته تحسین شدند .

 

در این دوره از جشنواره ، تحقیق پایانی فائزه بیدگلی و رقیه قاضی خانی به ترتیب با عنوانین نگاهی به کهن ترین دین ایران باستان و رجز خوانی ها در عاشورا شایسته تحسین شدند .

 

به همین مناسبت جوایزی از سوی امام جمعه موقت ورامین جناب آقای حجه الاسلام والمسلمین محسن محمودی بعد از نماز جمعه این هفته به ایشان اهدا شد .

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 7 اسفند 1395نظر دهید »

توسل به ساحت مقدس حضرت زهرا سلام الله 

 

توسل به حضرت زهرا

 

توسل تقرب است ، و اهل بیت علیهم السلام وسیله آن ، و منکر آن یا جاهل است یا معاند . اهل بیت علیهم اسلام وسیله تقرب انبیا هستند و زهرا سلام الله وسیله تقرب و توسل به اهل بیت علیهم السلام .

اگر ما به زهرا سلام الله متوسل می شویم ، تعجبی نیست که بدانیم اهل بیت علیهم السلام هم به زهرا سلام الله متوسل می شدند .

 

نمونه ای از توسل ائمه علیهم السلام به حضرت زهرا سلام الله 

امام باقر علیه السلام هرگاه تب طاقتش را می ربود ، آب خنک طلب می کرد و وقتی آب به دستش می رسید و جرعه ای از آن می نوشید ، لحظه ای از نوشیدن باز می ماند و سپس با صدای بلند به حدی که در بیرون از خانه نیز شنیده می شد از ته دل مادرش زهرا سلام الله را صدا می کرد و می فرمود : « فاطمه ، ای دختر رسول خدا » و این گونه خود را از تب تشفی می داد و بر خود مرهمی می نهاد و جان و روح خود را با یاد محبوب و توسل به او آرام و عطرآگین می نمود .

 

امام جواد علیه السلام هر روز هنگام زوال به مسجد رسول خدا صلی الله رفته و پس از سلام و صلوات بر رسول خدا صلی الله به سراغ خانه مادرش زهرا سلام الله می رفت و کفشهایش را درآورده و در نهایت ادب و خضوع ، داخل خانه شده و در آنجا نماز و دعا می خواند و دقایقی طولانی به عبادت مشغول می شد و هرگز دیده نشد به سراغ رسول خدا صلی الله برود و سراغ مادرش را نگیرد .

 

 

دیده شده در کتاب چشمه در بستر ، سید مسعود آقایی ، انتشارات فرهنگی حضور ، ص ۳۵۵.

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 4 اسفند 13951 نظر »

آن کسانی که نابود می کنند ملت ها را ، آنها کسانی نیستند که به خاطر منافعشان دست از دین بردارند ، آن ها کسانی هستند که دست از دین برنمی دارند و منافعی هم گیرشان نمی آید

 

ویژگیهای منافقین 

 

یکی از ویژگی های منافقین را طبق آیات قرآن برایتان می خوانم « بشرِ المنافقین بانَّ لهم عذابا الیما » ( سوره نسا ، آیه ۱۳۸) . بشارت بده به منافقین که یک عذاب دردناک برای آن ها هست . حالا برای چه مرضی از منافقین  « الَّذِينَ يَتَّخِذُونَ الْكَافِرِينَ أَوْلِيَاءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنِينَ أَيَبْتَغُونَ عِنْدَهُمُ الْعِزَّةَ فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمِيعًا » ( سوره نساء ، آیه ۱۳۹) 

 

منافقان یکی از خصلت هایشان این است ،دوست دارند  کافران اینها را تحویل بگیرند ! نه فقط میخواهم آنها لبخند بزنند …

آقا پول به شما می دهد ؟ به نفع شماست ؟ می گوید نه ! فقط دوست دارم که به من لبخند بزنند . خب این طرف خیلی ها دیگر به شما لبخند نمی زند . می گوید نه ! آنها لبخند بزنند . خب آنها لبخند بزنند چه چیزی به تو می رسد ؟ به شما پول می دهند ؟ اگر پول می دهند ما کوتاه بیاییم .

 

بیا اینجا مسجد ، هیئت ، رفیق پیدا می کنی ، مومنین به تو محبت خواهند کرد ، «أَيَبْتَغُونَ عِنْدَهُمُ الْعِزَّةَ » می خواهی عزت نزد آن ها ( کافران ) پیدا کنی ؟ عزت که همگی پیش خداست !!!!

 

منافق جامعه اسلامی را می فروشد که کافرین به او لبخند بزنند ، منافق خصلتش این است ، بدون این که دنبال منفعت خاصی باشد یک حس روانی دارد که کافر به او لبخند بزند خوشحال می شود ، حالا اگر مومن او را تحویل بگیرد حال نمی کند .

 

بعضی از اینها سیاستمداران می شوند ، بعضی از اینها ، در کره مریخ ، وقتی سیاست مدار می شوند و از آن طرف یکی به اینها لبخند بزنند لذت می برند . در این انقلاب بعضی ها مثل آب خوردن عزتشان را پیش امام از دست می دادند که عزت پیدا کنند پیش ضد انقلاب .

برای منافق لبخند کفار جذاب است ..

 

 

سخنان استاد پناهیان ، شنیده شده .

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 3 اسفند 13951 نظر »

بیانات رهبر انقلاب درباره لزوم رسیدگی جدی مسئولان به مشکلات مردم جنوب کشور

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه با اشاره به مشکلات و خسارت‌های شدید پدید آمده در اثر سیل و گرد و غبار در مناطق جنوب کشور، تأکید کردند: 

 

آنچه که در خوزستان در این چند روز پیش آمد روز دل آدم را می خراشد .مشکل مردم در این هوای سرد که نه برق داشته باشند ، نه آب داشته باشند ، نه وسایل ارتباطی داشته باشند ، خیلی سخت است اینها ، اینها وظیفه ماست وظیفه مسولین است


بعضی از چیزها هست که فوری و فوتی است و دفع آن ، علاج آن در ساعت ، یا در روز یا در هفته انجام می گیرد ،بعضی ها علاج آن نیاز دارد به چاره اندیشی های بلند مدت ، خوب حالا ما بگوییم گذشتگان به فکر ریزگردها خوزستان نبوده اند نتیجه این است ، ما چه؟ ما چه می کنیم ؟

 

چند صباح دیگر ما هم جز گذشتگان خواهیم شد خب ما هم جز کذشتگانیم . باز این قضاوت برای ما هم خواهد بود که چرا کاری نکردند که ابن مشکل جلوگیری شود .مسایل خوزستان واقعا مسائل دشواری است برای مردم .

 

و اگر کسی به فکر مردم باشد نمیتوان راحت بماند ، حکومت ها موظف هستند به فکر مردم باشند ، یکی از وسایل قطعی و فوری و همیشگی حکومت هاست . باید به فکر کار بود ، باید کار کرد ، باید تلاش کرد ، همدردی و همدلی باید کرد.

 

 

شنیده شده .
 

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 2 اسفند 13951 نظر »

تنها دشمن انسان 

 

قرآن کريم میگويد تنها دشمن انسان مرگ است. ما اگر از يك مار و عقرب يا انفجار يا علل و عوامل ديگر مي‌هراسيم، براي اينكه مي‌ترسيم بميريم، در حقيقت آنها ابزار كار هستند، ما از مرگ مي‌ترسيم؛ زيرا مرگ را نابودي و پوسيدن مي‌دانيم. تعبير قرآن كريم اين است كه انسان مرگ را مي‌ميراند نه بميرد, ما هستيم كه مرگ را چماله مي‌كنيم و زير پايمان له مي‌كنيم و از آن مي‌گذريم.

 

 اين بيان نوراني حسين بن علي(سلام الله عليه) در روز عاشورا بود، آن وقتي كه «وَ أَقْبَلَتِ السِّهَامُ مِنَ الْقَوْمِ كَأَنَّهَا الْقَطْر» فرمود: «صَبرَاً بَنِي الكِرَام فَمَا المَوتُ إِلاّ قَنطَرَة»؛ فرمود: شما مرگ را مي‌ميرانيد نه بميريد، انسان هست كه هست. فرمود: مرگ پلی است که شما روي اين پل قدم مي‌گذاريد. در برزخ شما هستيد و مرگ نيست، وارد صحنه معاد ميشويد شما هستيد و مرگ نيست، ـ إن‎شاءالله ـ وارد بهشت ميشويد شما هستيد و مرگ نيست.

 

ما هستيم كه مرگ را مي‌ميرانيم و مرگ از پوست به در آمدن است نه پوسيدن. اين حرف‌ها را انبيا گفتند و قرآن كريم گفته، اين حرف‌ها كه جاي ديگر نيست. همان غدّه‌ها از راه فضاي مجازي به اين سرزمين سرايت كرده است.

 

 وجود مبارك حضرت امير فرمود ما اين چند سالي كه هستيم مرتب داريم امتحان مي‌دهيم يا امتحان شكر است يا امتحان صبر است يا در كلاس شكر نشستيم يا در كلاس صبر نشستيم.

 

خداي سبحان با فراز و فرودهايي كه درباره ما اعمال مي‌كند ما را مي‌آزمايد تا بعد از امتحان به مقصد برسيم و مقصودمان را در آن مقصد زيارت كنيم.

 

اگر ما موجود ابدي هستيم و اگر روح نمي‌ميرد كه نمي‌ميرد, معلوم مي‌شود اين تعبير نوراني نهج‌البلاغهكه فرمود: «فَخُذُوا مِنْ مَمَرِّكُمْ لِمَقَرِّكُمْ»؛ شما يك مرور  و قرارگاهي داريد. جايي كه انسان عبور مي‌كند مي‌شود «مَمرّ», جايي كه براي ابد مي‌ماند مي‌شود «مَقرّ». ما در آن عالم ثابت هستيم نه ساكن؛ لذا خسته نمي‌شويم.

 

شما مي‌توانيد براي كُره ماه, كره مريخ, كره ديگر، مثل كره زمين عمري تثبيت كنيد با آزمايش و بگوييد اين چند ميليون يا چند ميليارد سال سن دارد؛ اما براي يك روح نمي‌توان ثابت كرد اين چند سالش است؛ مثل اينكه اين سؤال اصلاً سؤال صحيحي نيست كه ما بگوييم دو دوتا چهارتا يا فلان عدد رياضي چند سالش است.

 

ما يك ثابت داريم يك ساكن; ساكن از اين سكونش خسته مي‌شود؛ ولي ثابت خستگي ندارد. روح ما در بهشت ثابت است نه ساكن, با همه فعاليت‌هايي كه داريم؛ ما چنين عالمي در پيش داريم.

 

 

سخنان آیت الله جوادی آملی ، شنیده شده. ۲۸/ ۱۱/ ۹۵

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 1 اسفند 13952 نظر »

خدا محرم است .

 

خدا که محرم است چرا ما لباس می پوشیم ؟

این لباس ، لباس احترام است، لباس برای سرما و گرما هم است . همه اعضای بدن ما امانت است در دست ما ،خدا یک نوار گذاشته در خلق من و این را باید با حرف حق پر کنم.

 

الان فضای مجازی یک نعمت است ما چقدر از آن استفاده می کنیم ، مثلا به دروغی بگوییم که قراعتی دروغ گفته است و با دروغ مراجعین سایت را زیاد کنیم . این به چه قیمتی است ؟!

 

شما دروغ تایپ میکنی که فلانی مُرد، فلانی چه ها کرد همه این ها به چه قیمتی است .

چقدر خدا به ما می گوید حواست جمع باشد، روح خدا در تن همه ماست و آن وقت تو برای این که بازدید سایتت را زیاد کنی دروغ بنویسی .

 

و در آخر باز بگویم لباس برای احترام است . من به عیادت یک مرجع صد ساله رفتم و به سختی از جا بلند شد و عمامه اش را برسر گذاشت و گفت اجازه می دهی من بخوابم ، من به احترام شما بلند شده ام, من هیچ وقت این از ذهنم نمی رود .

 

 

سخنان حجت الاسلام قرائتی ، برنامه سمت خدا .۱/ ۱۲/ ۹۵ . شنیده شده 

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 1 اسفند 13952 نظر »

1 3 4 5 ...6 ...7 8 9 10 11 12 ... 66

جستجو
آمار وبلاگ ها
 • امروز: 24
 • دیروز: 42
 • 7 روز قبل: 335
 • 1 ماه قبل: 1359
 • کل بازدیدها: 65399
رتبه وبلاگ
 • رتبه کشوری دیروز: 39
 • رتبه مدرسه دیروز: 1
 • رتبه کشوری 5 روز گذشته: 22
 • رتبه مدرسه 5 روز گذشته: 1
 • رتبه کشوری 90 روز گذشته: 8
 • رتبه مدرسه 90 روز گذشته: 1