مکان های استجابت دعا 

 

مکانهای استجابت دعا

 

مکان خاصی را در منزل اختصاص دهید برای عبادت ، آن مکان مکان ویژه می شود و آن مکان محل استجابت دعا است و وقتی خواستید دعا کنید در آن مکان دعا کنید .


قبرستان مسلمین نیز محل استجابت دعاست .سر مزار پدر و مادر مکان استجابت دعاست .حرم های معصومین علیهم السلام مکان استجابت دعاست .


حرم نورانی علی ابن موسی الرضا علیه السلام مکان استجابت دعا به صریح روایت و همچنین حرم نورانی سید الشهدا علیه السلام که فرمود: « و اجابت الدعا عند القبه : در این مکان اگر دستی به دعا بلند شود این دست به نا امیدی بر نمی گردد »

 

بعضی روز ها هم هست روزهای برگزیده است ؛ مثل روز نیمه رجب ، روز نیمه شعبان ، روزیست و هفتم ماه رجب ، روز عرفه ، روز عید قربان ، روز عید غدیر ..اینها روز برگزیده است که گفته شده به این روزها اهمیت دهید .


بعضی شب ها هم شبهای برگزیده است مثل شب جمعه ، شبهای قدر که شب های برگزیده سال است ، دستور داریم در طول سال چند شب را احیا بدارید و بیدار بمانید که یکی از آنها شب نیمه ماه رجب است بیست و هفتم ماه رجب ..

 

برخی ساعات هم هستند که خاص هستند زمان استجابت دعاست مثل ؛ نیمه شب شرعی، سحرها عموما لحظات استجابت دعاست ، اینقدر سحرها مهم است ، نزدیک زوال ظهر روز جمعه یعنی نیم ساعت به اذان ظهر مانده را زوال روز جمعه گویند ،غروب روز جمعه ، غروب نیمه ماه رجب ، زمان استجابت دعاست ،زمان نزول باران زمان استجابت دعاست ، زمانی که فرزند نگاه با محبت به پدر و مادر دارد زمان استجابت دعاست ، بعد از نماز واجب فوری به سجده روید که زمان استجابت دعاست ..


زمانهای استجابت دعا را از دست ندهید …

 

سخنان حجت الاسلام مومنی ، شنیده شده ،

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 3 تیر 1396نظر دهید »

رهبرانقلاب، عصر امروز ۳۱/ ۳/ ۹۶ در دیدار اساتید و نخبگان دانشگاه‌ها:

 

حرف عمده‌ی من امروز توجه به مسئولیت معلمی و استادی است؛ استاد در محیط دانشگاه یک نقش‌آفرینی دارد. شما در روح و دل و فکر جوان اثرگذارید و او را وادار به فکر و حرکت می‌کنید.


اگر استاد احساس مسئولیت داشته باشد، مثبت‌اندیش و امیدوار باشد، عزم و نیت قاطع برای اقدام برای کشور داشته باشد، این اثر می‌گذارد؛ عکسش هم هست؛ استادی که نگاهش به بیرون مرزهاست و هیچ اعتقادی به مفاهیم کشور و مفاهیم هویت قومی خودش ندارد…


اساتید ما باید نقش خود را در ایجاد بالندگی در دانشگاه از یک‌سو و حراست از ارزش‌های انقلاب و اسلام از سوی دیگر پیدا کنند و تعریف کنند.


در آستانه‌ی روز_قدس هستیم؛ روز قدس بسیار مهم است؛ صرفاً این نیست که ما از یک ملت مظلومی که از خانه‌ی خود رانده شده داریم دفاع می‌کنیم؛ ما در واقع داریم با یک نظام سیاسی ظالمانه و استکباری مبارزه می‌کنیم.

امروز دفاع از فلسطین دفاع از حقیقت است؛ مسئله‌ای بسیار گسترده‌تر از فلسطین؛ امروز مبارزه با رژیم صهیونیستی مبارزه با استکبار است، مبارزه با نظام سلطه است. روز قدس را باید بزرگ دانست. راه‌پیمایی روز قدس خیلی مهم است.


️اینکه می‌گویند ۲۰۳۰ الزام‌آور نیست، سطحی‌نگری است

مسئله‌ی «تبیین» یکی از کارهای اساتید است. این سند۲۰۳۰ باید تبیین شود؛ خیلی مسئله‌ی مهمی است.این جزوی از یک سند بالادستی سازمان ملل است؛ سند توسعه‌ی پایدار؛ یک بخشش همین سند ۲۰۳۰ آموزش و پرورش است.

آن چیزی که در سند توسعه‌ی پایدار دارند طراحی می‌کنند، یک منظومه‌ی فکری و فرهنگی و عملی برای همه‌ی دنیا است.

 

یونسکو اینجا یک وسیله و ویترین است؛ دست‌هایی پشت سازمان ملل وجود دارد که دارند برای همه‌چیز ملت‌های دنیا منظومه‌ی فکری و فرهنگی و عملی تنظیم می‌کنند که ملت‌ها باید بر اساس آن عمل کنند. این غلط و معیوب است؛ این‌ها چه حقی دارند که درباره‌ی کشورها و سنت‌ها و عقایدشان اظهارنظر کنند که باید این‌جوری یا آن‌جوری عمل کنید؛ همه‌اش هم «باید» است.

اینکه می‌گویند «الزام‌آور نیست»، این سطحی‌نگری است؛ هرکدام از این‌ها که تحقق پیدا نکند، بعد به‌عنوان نقطه‌ی منفی حساب می‌شود و امتیازهایی از کشور سلب می‌شود.

 

 

http://farsi.khamenei.ir

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 31 خرداد 1396نظر دهید »

ناسپاسی گناه بزرگی است

 

امام جواد علیه السلام فرمودند :« نعمتی که شکر آن به جا آورده نشود همچون گناهی است که بخشوده نمی شود »

اگر خداوند نعمتی را به من عطا نمود و من شکر آن را به جای نیاوردم ، برایم چون گناهی است که هرگز بخشوده نشده ، با این توصیف باید برای گناهان خود یک حساب باز کرد و برای نعمت هایی که شکرش به جا آورده نشده ، حسابی جدا !

 

نعمت سلامتی ، چشمانی بینا ، زبانی گویا ، گوش های شنوا ، دیت و پای سالم ، بدن سالم … شکر کدام از این نعمت ها را به جای آورده ام ؟ یا بهتر بگویم با کدام یک از این عضوهایم ناسپاسی نکرده ام ؟ با کدام حرمت خداوندی را پاس داشته ام ؟ با کدام گناه نکرده ام ؟ گوش خود را از شنیدن حرام نگه داشته ام ؟
چشمان خود را از حرام و آن چه خداوند از آن نهی نموده بسته ام ؟


زبان خود را از آن چه نباید می گفتم خاموش داشته ام ؟
قلبم را آلوده به گناه نکرده ام ؟
دستم را ؛ پایم را ؟

کدام یک از عضوهای من هست که تا امروز با آن گناه نکرده ام ؟ شکر نعمتش جدا ؛ کدام را در راه گناه خرج نکردم ؟ هیچ عضوی در بدن ندارم که بتوانم مدعی شوم با آن گناه نکرده ام ، تا خداوند به خاطر آن مرا عفو کند !


با کدامین زبان طلب بخشش نمایم ؟
زبانی که هر لحظه در حال گناه است و مومنان از آزار وطعنه هایش در امان نبوده اند .
با کدام چشم اشک بریزم ؟
چشمانی که آلوده به نگاه حرام است ؟…

 

دیده شده در کتاب الکترونیک شب های بیقرار ،دکتر سید محمد بنی هاشم ، به همت ایمان روشن بین، ص ۲۵

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 29 خرداد 1396نظر دهید »

بزرگترین معصیبت

 

خداوند فرموده است « هیچ مصیبتی به شما نمی رسد مگر این که خودتان سبب آن شده اید» سوره شوری ، آیه ۳۰ .

در این شب ها باید از گناهانی توبه نمود که ما را با مصیبت ها دست به گریبان نموده است ، تا خداوند نبخشاید رهایی از دردها و مصیبت ها هم امکان نخواهد داشت .

اما آیا تا به حال اندیشیده ایم که بزرگترین مصیبتی که در زندگی گریبانگیر آن هستیم ، کدامین مصیبت است ؟ کدامین درد و بلا است ؟ با فزونی گناهانمان گرفتار آن شده ایم
کمی رزق ؟سختی ها و فشار زندگی ؟ بیماریهای بی درمان و طاقت فرسا ؛ و یا حتی مستجاب نشدن دعاها ؟ کدام از این مصیبت ها بزرگترین گرفتاری است که روز و شب فکرمان را به خود مشغول ساخته است و از امروزتصمیم گرفته ایم تا برای رهایی از آن دست به دعا برداریم ؟ به انگیزه درمان کدام گرفتاری آمده ایم تا از خداوند آمرزش گناهان خود بخواهیم ؟


هر کس متناسب با ظرفیت و میزان سختی که از هر کدام از این دردها به دوش می کشد لب به سخن می گشاید ، اما گویا من یک مصیبت را از یاد برده ام ، آن گونه از آن غافلم که حتی به عنوان کوچکترین و کمترین مصیبت هم آن را به زبان نیاوردم !


هرگز عجیب نیست ! چرا که آن هنگام از مصیبتی به فغان می آیم که به راستی احساس درد کنم . زمانی دردی را مصیبت می خوانم که پشتم از آن سنگین شده و تحملش برایم غیر ممکن باشد ! در غیر این صورت چه دردی و کدام مصیبت ؟


آری مصیبت غیبت امام زمان عجل الله را به فراموشی سپرده ام و آنگونه از آن غافل شده ام که حتی به عنوان آخرین مصیبت هم آن را بیان نکردم ! مصیبتی که تمام دردها از آن ریشه می گیرد !

 

بزرگتربن مصیبت را از آن رو غیبت امام زمان عجل الله نمی خوانم که اساسا آن را مصیبت نمی دانم .
غیبت اما عصر بزرگترین درد زندگیم نیست اصلا به آن فکر نمی کنم ! بود و نبود امام زمان عجل الله برایم یکسان است که آن را از یاد برده ام .


چرا غیبتش را مصیبت بخوانم در حالی که صبح تا به شام از نبودش رنجی حس نمی کنم …!

اما ولله قسم ! غیبت امام عصر علیه السلام مصیبت است و بزرگترین آنها !
آنقدر غرق دنیا شدم و به فکر خودم هستم که لحظه ای به آن نمی اندیشم .

 

 

دیده شده در کتاب الکترونیک شب های بیقرار ،دکتر سید محمد بنی هاشم ، به همت ایمان روشن بین ،۳۲_ ۳۴

اشتراک گذاری این مطلب!


موضوعات: خواندنی ها, متقین
   یکشنبه 28 خرداد 1396نظر دهید »

واکاوی فرمان «آتش به اختیار»
 

رهبر انقلاب در دیدار رمضانی با دانشجویان، آنها را به تلاش جدی و همه‌جانبه برای غلبه دادن گفتمان انقلاب در دانشگاه توصیه نمودند. ایشان در ضمن این بحث فرمودند: «من به همه‌ی آن هسته‌های فکری و عملیِ جهادی، فکری، فرهنگی در سرتاسر کشور مرتّباً میگویم: هرکدام کار کنید؛ مستقل و به‌قول میدان جنگ، آتش‌به‌اختیار.»
این فرمان رهبر انقلاب با واکنشهای گسترده و متفاوتی روبرو شده است. از این رو پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در یادداشت زیر به واکاوی این سخن رهبر انقلاب، بر اساس بیانات حضرت امام خمینی (رحمه‌الله) و دیگر بیانات رهبر انقلاب در این باره پرداخته است.

 

فکر و عملِ توأمان افسران جنگ نرم


وقتی درباره‌ی وضعیت «آتش به اختیار» سخن می‌گوییم، باید بدانیم که این فرمان ناظر به چه کسی صادر شده است؟ مخاطبِ صریحِ این کلام کیست؟

بر اساس اندیشه‌ی حضرت امام خمینی رحمه‌الله و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، وقتی از مأموریت‌های نظام اسلامی سخنن می‌گوییم به تعبیر مشترک کلیدی و مهمی می‌رسیم با عنوان «فتح‌الفتوح انقلاب اسلامی»: «امام‌ بزرگوار ما در یک حادثه‌ى مهم جنگى در قضیه‌ى یک عملیات که پیروزى‌اى به دست رزمندگان آمده بود، یک پیامى دادند؛ در آن پیام این نکته وجود داشت که فتح‌الفتوح انقلاب اسلامى، تربیت این جوانهاست.» ۱۳۹۱/۷/۱۲ 

 

امروز این جوانان تربیت‌شده، این «جوان‌های دانشجو و افسران جوان جنگ نرم»، در شرایطی که «جمهوری اسلامی و نظام اسلامی با یک جنگ عظیمی -جنگ نرم- مواجه است» باید به میدان بیایند: «گفتیم افسران جوان جنگ نرم؛ نگفتیم سربازان، چون سرباز فقط منتظر است که به او بگویند پیش، برود جلو؛ عقب بیا، بیاید عقب. یعنی سرباز هیچ‌گونه از خودش تصمیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری و اراده ندارد و باید هر چه فرمانده میگوید، عمل کند. نگفتیم هم فرماندهانِ طراح قرارگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و یگانهای بزرگ، چون آنها طراحیهای کلان را میکنند. افسر جوان در صحنه است؛ هم به دستور عمل میکند، هم صحنه را درست میبینید؛ با جسم خود و جان خود صحنه را می‌آزماید. لذا اینها افسران جوانند؛ دانشجو نقشش این است. حقیقتاً افسران جوان، فکر هم دارند، عمل هم دارند، تو صحنه هم حضور دارند، اوضاع را هم میبینند، در چهارچوب هم کار میکنند.» ۱۳۸۸/۶/۸ 

 

دشمن به سراغ سنگرهای معنوی می‌آید


در بحث فرمان «آتش به اختیار به جوانان و افسران جنگ نرم» نکته‌ی دوم این است که باید توجه کنیم این فرمان در چه فضای کلّی و شرایطی مطرح شده است؟ به تعبیر رهبر انقلاب: «جنگی که وجود دارد، از جنگ نظامی اگر خطرش بیشتر نباشد، کمتر نیست… در جنگ روانی و آنچه که امروز به او جنگ نرم گفته میشود در دنیا، دشمن به سراغ سنگرهای معنوی می‌آید که آن‌ها را منهدم کند؛ به سراغ ایمان‌ها، معرفت‌ها، عزم‌ها، پایه‌‌ها و ارکان اساسی یک نظام و یک کشور؛ دشمن به سراغ این‌ها می‌آید که این‌ها را منهدم بکند و نقاط قوّت را در تبلیغات خود به نقاط ضعف تبدیل کند؛ فرصت‌های یک نظام را به تهدید تبدیل کند.» ۱۳۸۸/۷/۲

جنگی که ابزارهای خاص خودش را دارد: «جنگ به‌وسیله‌ی ابزارهای فرهنگی، به‌وسیله‌ی نفوذ، به‌وسیله‌ی دروغ، به‌وسیله‌ی شایعه‌پراکنی؛ با ابزارهای پیشرفته‌ای که امروز وجود دارد، ابزارهای ارتباطی‌ای که ده سال قبل و پانزده سال قبل و سی سال قبل نبود، امروز گسترش پیدا کرده.» ۱۳۸۸/۹/۴ 

پس فضای عملیات و عرصه‌ی مورد نظر، عرصه‌ی جنگ نرم و عقیدتی و فکری است.

 

معنای «آتش به اختیار»


«آتش به اختیار»، اصالتاً تعبیری نظامی است و البته می‌دانیم که استفاده از تعابیر نظامی در زبان طبیعی، گاه بسیار پرکاربرد است (مثل واژه‌ی راهبرد، جبهه و…). وقتی این تعبیر در فضای فرهنگی و عمومی جامعه طرح می‌شود، معنایی استعاری می‌یابد و نشانگرِ وضعیتی است که در نظام هماهنگی و کنشِ فرهنگی جامعه (از لایه‌ی مسئولین تا فعالان فرهنگی در سطح جامعه) اختلال به وجود آمده است. اگر بخواهیم بر اساس همان فضای معنایی مبدأ در این استعاره -که فضایی نظامی است- سخنی دقیق‌تر بگوییم، در ادبیات نظامی، فرایند تدبیر و هماهنگی و فرماندهی در سه سطح راهبردی (استراتژیک)، عملیاتی و تاکتیکی طرح می‌شود و اختلال در قرارگاه عملیاتی، زمینه‌ای برای اعلام شرایط آتش به اختیار برای نیروهای تاکتیکی خواهد بود.

نکته‌ی مهم این است که در این شرایط (یعنی آتش به اختیار)، ارتباط میان سطح راهبردی و تاکتیکی قطع نیست؛ یعنی نیروهای انقلابی و افسران جوان جنگ نرم می‌دانند که دشمن کیست، مسیر مقابله با آن چگونه است، اصلی‌ترین روش‌های دشمنی چیست، مهم‌ترین ابزارها و محمل‌های دشمن کدامند، برای انسجام درونی چه باید کرد، مهم‌ترین معارف، باورها و توصیه‌ها (منظومه‌ی فکری اسلام ناب محمدیصلی‌الله‌علیه‌وآله و مکتب امام خمینی رحمه‌الله) که نیروها باید می‌دانسته‌اند، به آن‌ها گفته شده است و به‌طور خلاصه، نیروهای انقلابی در شرایط حرکت در دالان تاریک نیستند و با وجود غبارهای فتنه، می‌دانند که جهت عَلَم‌های مقتدایشان در کدام سمت‌وسو است.
 

 

http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=36782

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 27 خرداد 13962 نظر »

نحوه قصاص از قاتل علی علیه السلام 

 

در بعضی از کتب قدیمه روایت کردند که چون در آن شب که حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام را دفن کردند و صبح طالع شد ، ام کلثوم سلام الله حضرت امام حسن علیه السلام را سوگند داد که می خواهم کشنده ( قاتل ) پدر مرا یک ساعت زنده نگذاری .

 

حضرت از خانه بیرون آمد خویشان و اصحاب خود را جمع کرد و با ایشان در کشتن آن ملعون مشورت نمود عبدالله ابن جعفر گفت:  می باید دست ها و پاها و زبان او را ببریم و بعد از آن او را به قتل رسانیم .

محمد ابن حنفیه گفت : او را اول تیرباران می باید کردو آخر به آتش می باید سوخت .

دیگری گفت ؛ او را زنده بر دارمی باید کشید تا بر دار بمیرد .

حضرت امام حسن علیه السلام فرمود ؛ « من امتثال امر پدر خود می نماییم در حق او ، یک ضربت شمشیر بر او می زنم تا بمیرد . »

پس حکم فرمود او را دست بسته حاضر کردند وفرمود که :« ای دشمن خدا ! کشتی امیر مومنان و امام مسلمانان را ، و فساد عظیم در دین کردی  و به یک ضربت او را به جهنم فرستاد .»

 

به روایت دیگر : حکم کرد که او را گردن زدند .

 

دیده شده در کتاب جلالعیون ، محمد باقر مجلسی, نشر آدینه سبز ، فصل پنجم ، ص ۳۷۳.

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 25 خرداد 1396نظر دهید »

رهبر انقلاب 20 اردیبهشت 96 در دانشگاه امام حسین(ع):

 

دشمنان بدانند اگر به فکر تعرض به ایران بیفتند، با واکنش سختی مواجه خواهند شد زیرا همانطور که قبلاً هم گفته شده، دوران «بزن دررو» گذشته است و آنها ممکن است شروع کننده باشند اما پایان کار دست آنها نخواهد بود.

 

دشمن چه چیزی را هدف گرفته است؟ من عرض میکنم دشمن یک هدف کوتاه‌مدّت دارد، یک هدف میان‌مدّت دارد، یک هدف بلند‌مدّت دارد.

 

هدف کوتاه‌مدّت دشمن به هم زدن امنیّت کشور است، ایجاد آشوب و فتنه در کشور است، از بین بردن این افتخار بزرگ است که جمهوری اسلامی بحمدالله از آن برخوردار است.

 

ما در یک منطقه‌ی پر از تشنّج، پر از ناآرامی، بلکه در یک دنیای پر از تشنّج و ناآرامی، توانسته­‌ایم محیط امنی را برای کشور خودمان به وجود بیاوریم. این [کار] را ملّت کرده است، این را مسئولین دلسوز انجام داده‌اند‌، این را آگاهی‌ها و هشیاری‌ها و به‌روزبودن‌ها به وجود آورده است؛ میخواهند این را از ملّت بزرگ ایران بگیرند.

 

یکی از مهم‌ترین اهداف یا شاید مهم‌ترین هدف کوتاه‌مدّت دشمن، این است که بتوانند امنیّت را از کشور سلب کنند.

 

http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=3646۸

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 17 خرداد 13961 نظر »

این ترقه‌بازی‌ها تأثیری در اراده ملت ایران ندارد

 

رهبر انقلاب، عصر امروز در دیدار جمعی از دانشجویان درباره‌ی حادثه‌ی تروریستی امروز تهران:


ملت ایران دارد حرکت می‌کند و پیش می‌رود؛ این ترقه‌بازی‌هایی هم که امروز شد، این‌ها هم در اراده‌ی مردم تأثیری نخواهد گذاشت.

این را همه بدانند؛ این‌ها کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند در اراده‌ی ملت ایران و مسئولین کشور اثری بگذارند. و البته خود این حوادث نشان داد که اگر چنانچه جمهوری اسلامی در آن نقطه‌ای که مرکز اصلی این فتنه‌هاست ایستادگی نمی‌کرد، ما تا حالا گرفتاری‌های زیادی از این ناحیه در داخل کشور داشتیم. ان‌شاءالله کلک این‌ها کنده خواهد شد.

نظام آموزشی ما را چهار نفر بنشینند در یونسکو بنویسند! چرا؟

مسئله استقلال خیلی مهم است؛ مسئله‌ی سند ۲۰۳۰ از این قبیل است. حالا بعضی می‌آیند می‌گویند ما تحفظ دادیم یا گفتیم فلان چیزش را قبول نداریم؛ نه، بحث سر این‌ها نیست؛ فرض کنیم در این سند هیچ‌چیز واضح بیّنی هم که مخالف اسلام باشد وجود نداشته باشد؛ که حالا وجود دارد؛ من حرفم این است که نظام آموزشی کشور نباید بیرون کشور نوشته شود.


آن‌ها که خیال می‌کنند ما گزارش درست نگرفتیم؛ نه، گزارش‌های ما گزارش‌های درستی است. شما می‌گویید این سند مثلاً خلاف اسلام ندارد، داشته باشد یا نداشته باشد، اینجا ایران است، اینجا جمهوری اسلامی است. نظام آموزشی ما را چهار نفر بنشینند در یونسکو بنویسند! چرا؟ این همان مسئله‌ی استقلال است.

 

از وظایف تشکل‌های دانشجویی، تلاش همه‌جانبه برای غلبه دادن گفتمان انقلاب در دانشگاه است. نگویید دیگر نمی‌شود در دانشگاه کار کرد؛ در دانشگاه خیلی می‌شود کار کرد.


همه‌ی هسته‌های فکری و فرهنگی و عملی و جهادی هرکدام کار کنند؛ مستقل؛ آتش به اختیار باشند. البته قرارگاه مرکزی دستور می‌دهد اما چنانکه قرارگاه مرکزی اختلال دارد، شما افسران جنگ نرم، آنجا آتش به اختیارید.


گاهی اوقات احساس می‌شود دستگاه‌های مرکزی فکری و فرهنگی و سیاسی دچار اختلالند و تعطیلند؛ ️اینکه در وضعیتی که ما این‌همه مسائل مهم فرهنگی در کشور داریم، حالا فرض کنیم فلان آهنگ قبل افطار پخش بشود یا نشود، این می‌شود مسئله‌ی اصلی، نامه‌نگاری می‌کنند؛ این پیداست این دستگاه اختلال پیدا کرده؛ مسئله‌ی اصلی را از فرعی تشخیص نمی‌دهند.


وقتی این‌جوری دستگاه‌های مرکزی اختلال دارند، آن‌وقت اینجا شما آتش به اختیارید.

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 17 خرداد 1396نظر دهید »

سوره ای کلیدی برای فرهنگ جامعه 

 

یک سوره ای از قرآن است که مومنین در زمان پیامبر اسلام دور هم جمع که می شدند و گپ می زدند ، وقتی می خواستند جدا شوند این سوره را با هم می خواندند بعد پخش می شدند ، این سوره سرود مومنین بوده است در زمان پیامبر صلی الله .


این سوره یکی از سوره های کلیدی قر آن در فرهنگ جامعه است .


کدام سوره ؟ سوره عصر .  وَالْعَصْرِ سوگند به عصر [غلبه حق بر باطل] (۱) إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ ؛كه واقعا انسان دستخوش زيان است (۲) إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ؛مگر كسانى كه گرويده و كارهاى شايسته كرده و همديگر را به حق سفارش و به شكيبايى توصيه كرده‏ اند (۳)


شما چقدر حق طلب هستی همان قدر هم باید صبر داشته باشی . شما ببینید انسان های حق طلبی که چقدر کار خرابی می کنند .حق طلبی ممکن است انسان را از صبر بیرون بیاورد باید مراقبت کرد . یا این که حق طلبی بدون صبر امکان ندارد . حق طلبی بدون صبر ضرر دارد .

 

سخنان حجت الاسلام پناهیان . شنیده شده .

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 15 خرداد 13961 نظر »

صحبت با مردی شکم پرست 

 

از شخصی به نام بنان ابن طفیل که در پرخوری و شکم پرستی مشهور می باشد سوال شد : در میان آیات قرآن کدام آیه قرآن را بیشتر دوست داری ؟ 

در جواب کفت : ما لکم تاکلون : چرا نمی خورید ؟

 

پرسیدند : از اوامر قرآن به کدام دستور عمل می کنی ؟ گفت : کلوا واشربوا : بخوربد و بیاشامید .

 

پرسیدند : از دعاها چه دعایی را انتخاب کردی ؟ گفت : ربنا انزلنا علیها مائده من السما : پروردگارا خوانی از طعام بر ما نازل کن .

 

پرسیدند : از احادیث چه حدیثی  را بیشتر دوست داری ؟ گفت ؛ این حدیث که رسول خدا صلی الله فرمود « لو دعیت بکراع لا جبت : اکر مرا به خوردن پاچه گوسفندی دعوت کنند اجابت می کنم ،»

 

 

دیده شده در کشکول مهربان ، نادر مهربان ، نشر سایه ، ص ۳۶۵

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 15 خرداد 1396نظر دهید »

ربنا 

 

ربنا لا تزع قلوبنا

 

رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ :(مى‏ گويند) پروردگارا پس از آنكه ما را به حق هدايت كردى دلهايمان را دستخوش انحراف مگردان و از جانب خود رحمتى بر ما ارزانى دار كه تو خود بخشايشگرى . سوره آل عمران آیه ۸

 

مصادیق حق 

۱_ ذات مقدس خداوند عالم . ۲_ آفرینش رمین و آسمان ۳_ دین مبین اسلام .

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 11 خرداد 1396نظر دهید »

بگو خدایا ! غلط کردم 

 

خدا دوست دارد ، بنده گنهکارش بگوید : خدایا غلط کردم .

دیدید وقتی بچه شما اشتباهی می کند ، می آید و به شما می گوید ؛ غلط کردم . چقدر خوشحال می شوید .

گریه می کند واشک می ریزد که آقاجون ! غلط کردم ، من را نزن .

شما او را بغل می کنید و به خودتان می چسبانید و نوازش می کنید .

شما که بنده اید و این طور هستید. آن وقت خدا ! فقط یک کلمه انسان بگوید ؛ خدایا ! نفهمیدم ، بد کردم ، عمرم را به بطالت صرف کردم …

 

 

دیده شده در کتاب طریق دوست ، رهنمودهای آیت الله احمد مجتهدی تهرانی ، به کوشش علی اکبر مزدآبادی، ص ۷۶.

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 10 خرداد 1396نظر دهید »

مردان خدا …

 

مردان خدا پردۀ پندار دریدند
یعنی همه جا غیر خدا هیچ ندیدندهر دست كه دادند از آن دست گرفتند
هر نكته كه گفتند همان نكته شنیدندیك طایفه را بهر مكافات سرشتند
یك سلسله را بهر ملاقات گُزیدند

 

یک‌فرقه به‌عشرت در ِكاشانه گشادند
یک‌زُمره به‌حسرت سرانگشت گزیدندجمعی به در پیر خرابات خرابند
قومی به بر شیخ مناجات مریدندیك جمع نكوشیده رسیدند به مقصد
یك قوم دویدند و به مقصد نرسیدند

 

فریاد كه در رهگذر آدم ِ خاكی
بس‌دانه فشاندند و بسی‌دام تنیدند

 

زنهار مزن دست به دامان گروهی
كز حق ببریدند و به باطل گرویدند

 

چون خلق درآیند به بازار ِحقیقت
ترسم نفروشند متاعی كه خریدندكوتاه‌نظر ، غافل از آن‌سرو بلند است
كاین جامه به اندازۀ هرکس نبریدند

 

فروغی بسطامی

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 10 خرداد 1396نظر دهید »

خداوند بیناست به حال بندگان …

 

قُلْ أَؤُنَبِّئُكُمْ بِخَيْرٍ مِنْ ذَٰلِكُمْ ۚ لِلَّذِينَ اتَّقَوْا عِنْدَ رَبِّهِمْ جَنَّاتٌ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَأَزْوَاجٌ مُطَهَّرَةٌ وَرِضْوَانٌ مِنَ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ بَصِيرٌ بِالْعِبَادِ :(ای پیغمبر) بگو: می‌خواهید شما را آگاه گردانم به بهتر از اینها؟ برای آنان که تقوا پیشه کنند نزد خدا باغهای بهشتی است که در زیر درختان آن نهرها جاری است و در آن جاوید و متنّعم هستند و زنان پاکیزه و آراسته‌ای و (از همه بهتر) خشنودی خدا، و خداوند به حال بندگان بیناست.  سوره آل عمران ، آیه ۱۵

 

مصادیق تقوا 

۱_ آبروداری . ۲_ اجتناب از ظلم . ۳_ اجتناب از مال حرام .۴_ حفظ زبان . ۵_ محاسبه نفس ..

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 9 خرداد 1396نظر دهید »

تازه فهمیده اند لک لکی در کار نیست

 

لک لکی در کار نیست

 

 

سالیانی بس دراز است که مادران سرزمین من هر گاه خواسته اند علت آفرینش کودکانشان را بیان کنند ،به آسمان اشاره کرده و نام خداوند را برده اند. آنان که دست خالق یکتا را در آفرینش انسان انکار کرده اند پای لک لک ها را به میان کشیده اند.


اینجا هیچ گاه لک لکی در کار نبوده است. مادران سرزمین من همیشه برای کودکان پر سوالشان نام خدا را برده و او را علت ایجاد همه چیز خوانده اند.


کدامین مادر ایرانی را می شناسی که در ازای سوال فرزندش در مورد خلقت خود و دیگران گفته باشد: لک لک.


حال گروهی آمده اند می خواهند به پداران ومادران ما درس زندگی دهند،مجری غرضمندشان در سیمای جمهوری اسلامی مادرانی را که عفت کلام پیشه ی دیرینه اشان بوده،به سخره گرفته و متهم به دروغ می کند.


کسی نبود بگوید مگر خود ما که ماجرای تولید نسل را تا سنی مقرر متوجه نشدیم،ضرر کرده ایم. ما قدر دان والدینی هستیم که سلامت روح لطیف و پاک کودکان خود را به بازی های کثیف سیاسی نفروخته اند.


هر کس هر طور می خواهد فرزند خود را تربیت کند ، بود و نبود لک لک برای ما مهم نیست .ما می مانیم و داستان واقعی خلقت و دست توانای خالق قادر شما هم بروید دنبال بیان واسطه ها.


اینجا ایران است مهد غیرت وتمدن، اجازه ندارید فکر کودکان معصوم ما را به جای بازی و هیجانات کوکانه و علم و هنر و پیشرفت به سوی ابتذال سوق دهید.
اجازه ندارید به خاطر دهن کجی به اسلام و نظام و به بهانه پیروزی واهی سیاسی تان از سندی دفاع کنید که به حتم خودتان هم در بین خانواده و فززندان و نوه هایتان اجرایش نخواهید کرد.


شرمتان باد از این همه پرده دری.

اف بر این همه بی حیایی.اف بر این همه بی غیرتی.


راستی فردوسی را بگویید از نبرد با اهریمن نسراید ،رستم را به کارزار دیو و پلشتی نفرستد،همین که به پروار رخش در گوشه ی طویله بپردازد کافی است.


کاوه را بگویید دست از نبرد با ضحاک بدارد.


تیر و کمان آرش را از او بستانید و به میخ دیوار اتاقش بیاویزید و بگویید برود پی کارش.


مبادا اینجا کسی آیات جهاد را بخواند.اینجا خوشایند گروهی فقط آیات بهشتی و خلوت حور العین است.


فهمیده ها را بگویید غلاف کنند دست کودکانه اشان را چه به نارنجک!


مدافعین حریم اسلامی را بگویید برگردند،اینجا عده ای خواهان ارزش های ایرانی و مذهبی ما نیستند .فقط شهوت را می پرستند و بله قربان گویی کد خدا را.


برای اینان همان بهتر که اسب سرکش هوای نفسشان به دست داعشیان وحشی و اعراب مست لایعقل فرو کش کند.


وا اسفا که اینان یادشان رفته اینجا ایران است کشوری که سبزی و آبادانی اش خشت به خشت آغشته به خون آرش هاست .آغشته به خون فهمیده ها.


زهی خیال باطل اگر گمان بری می توانی حافظه ی تاریخی مردم این دیار را از رشادت های فرزندان غیورش پاک کنی.


نفس به نفس این سرزمین پر است از آه .آه مادران جوان داده ،نو جوان داده.درس شهادت و ایستادگی در وجب به وجب این سرزمین نمود کرده است کدام را می خواهید پاک کنید و اصلا کدام را می توانید ؟!!


مخلص کلام اینکه تمام قد در مقابل سند ننگینتان ایستاده ایم اگر شما از سندتان دفاع می کنید ما نیز حافظان و پاسداران ولایت و این مرزو بومیم.بجنگ تا بجنگیم.

 

 

نوشته شده به قلم م.رمضانی

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 8 خرداد 1396نظر دهید »

 بیانیه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در رابطه با سند  2030 

 

بیانیه در مورد ۲۰۳۰

 

خدای بزرگ را شاکریم بار دیگررهبرفرزانه جمهوری اسلامی و دیده بان بزرگ  نظام اسلامی با خروش افشاگرانه  خود هدایتگری مهمی رادر راستای جریان انقلاب اسلامی  رقم زد و سند ذلّت بار و شرم آور 2030 را بر ملا و مفاد و محتوای آن را مخالف اهداف و شرافت ایران و ایرانی و انقلاب اسلامی دانست ما ضمن حمایت قاطع از بیانات روشنگرانه رهبر معظم انقلاب اسلامی پاسخ مطالبه جدی خویش را از امضاء کنندگان و مسببین محفوظ دانسته و از شورای انقلاب فرهنگی می خواهیم به گله مندی های رهبری معظم  و دغدغه های ایشان  پاسخگوی صادق و امینانه داشته باشند.

 

هرگز خون مقدس  شهیدان و اهداف امام راحل و شاخصه های انقلاب به ما اجازه نمی هد فرهنگ وارداتی غرب را جهت اضمهلال دین و غیرت و شرف جامعه اسلامی بر ارزش ها حاکم کنیم.

 

لذا ضمن تاکید بر اجرای منویات  رهبر معظم انقلاب و مراجع محترم تقلید ابطال این سند را با اعلام رسمی دولتمردان خواهانیم، قوای سه گانه و نهادهای مربوطه باید هرچه سریعتربا برائت جویی از این سند خفت آور عدم تعهد خویش را بر این خواسته فرهنگ غربی اعلام نمایند و شفاف و صریح  موضع خویش را بیان کنند.  

 

مجمع نمایندگان طلاب وفضلای حوزه علمیه قم

 

دیده شده در خبرگزاری حوزه 

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 4 خرداد 1396نظر دهید »

آنچه درباره سند ۲۰۳۰ نمی دانیم 

 

رهبران كشورهاي عضو سازمان ملل متحد، در سپتامبر 2015 در اجلاس عالي رتبة اين سازمان متعهد شدند تا اهداف دستور كار جهاني توسعةپايدار 2030 را كه نتيجة يك فرآيند گسترده مشورتي در سطح جهاني بود، در سياستگذاري كلان ملّي خود از اول ژانوية 2016 مد نظر داشته باشند.


در ايران نيز، آذرماه سال 95 بود كه سندي با عنوان سند ملي آموزش 2030 ايران با حضور وزراي آموزش و پرورش و علوم رونمايي شد.گفته مي شد اين سند وضعيت حوزه آموزش در ايران بين سالهاي 2016 تا 2030 را ترسيم ميكند كه شرايط و چگونگي تحصيل و سطح سواد درايران و ديگر كشورهاي عضو اين پيمان كجا و چطور باشد.

 

شكايت هاي عجيب يونسكو از كشورهاي پذيرنده 2030/ از اعتراض به غيرقانوني بودن روسپيگري تا تلاش براي حذف روز مادر+جدول

 

 

دانلود کنید 

 

با پذيرش 2030  فضا براي وضع تحريمهاي جديد عليه ايران باز مي شود.

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 4 خرداد 1396نظر دهید »

آیا برجام سایه جنگ را از سر ایران رفع کرد ؟

 

ناصر نوبری ؛ دیپلمات ارشد وزارت خارجه : شرایط کنونی و با این مذاکرات سایه جنگ بیشتر شد .
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید : نکته کلیدی این است که پس از توافق گزینه نظامی تقویت هم می شود ؛ چرا که طی این سالها ما جزییات بیشتری از برنامه هسته ای ایران جمع خواهیم کرد .

 

 

 

۱:۱۵

دانلود کنید 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 2 خرداد 1396نظر دهید »

دیدار با خانواده شهید مدافع حرم مهدی حیدری 

 

شهید مهدی حیدری

 

ضمن عرض سلام بفرمایید خودتان را معرفی کنید و از شروع ازدواجتان با شهید برایمان صحبت کنید ؟

هانیه مالمیر همسر شهید مهدی حیدری . منزل پدرشهید در نزدیکی و همسایگی منزل ما بود و یک روز مادر ایشان به عنوان سرزدن به منزل ما آمدند و از پدر و مادرم مرا خواستگاری کردند .

 

ملاک شما برای ازدواج چه بود ؟

ابتدا ایشان شروع کردند به صحبت کردن و از من پرسیدند که : از کی چادر سر می کنی ؟ و من گفتم از بچگی و هیچ مشکلی با حجاب ندارم  چون پدرم روی ما بسیار حساس بود . و بعد ایشان از خودشان صحبت کردند و گفتند من حقوقم کم است ؛  ماموریت می روم ؛ حتی ممکن است شهادت هم در پیش باشد . همه این مشکلات در زندگی من خواهد بود . در مورد نماز اول وقت صحبت کردند و گفتند که با درس خواندن من مشکل ندارد و حتی مشکل هم با  سر کار رفتن ندارم ملاک من برای ازدواج ایمان ایشان بود و این که خانواده دار بودند .

 

فرزندتان بی تابی پدر را نمی کند ؟

محمد مهدی بسیار پسر عاقلی است و هیچ وقت به من نمی گوید بابا را می خواهم ولی همیشه نگران این موضوع هستم که بگوید بابای من چرا رفت ! و هر وقت که دلتنگ می شود مداحی و فیلم و عکس های آقا مهدی را نگاه می کند . بغض می کند ولی سعی می کند گریه نکند .همیشه هم می گوید ما خودمان زندگی داریم من مرد شده ام و ما از هیچ چیز نمی ترسیم .

 

از اخلاق شهید حیدری بگویید.

ایشان بسیار  صبور بود و هیچ مشکلی از نظر اخلاقی نداشت . هیچ گاه مرا به کاری مجبور نمی کرد و همیشه می گفت برای کارهایی که می خواهی انجام دهی بایدی در کار نیست اگر دوست داری انجام بده . ایشان خادم افتخاری حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام بود . و جزو مهندسین قرارگاه خاتم الانبیا بودند .

 

نحوه شهادت آقا مهدی را اگر اذیت نمی شوید برای ما بگویید .

آقا مهدی وقتی خواستند بروند سوریه 40 روز مرخصی گرفتند و در حال مرخصی به سوریه رفتند .در خانطومان ساعت 9 صبح به تک تیر انداز به پشت سرایشان تیر می زند و داعش ایشان را به عنوان تله نگه می دارد و ایشان تا 4 بعدالظهر زنده بودند و دوستانش می گفتند که وقتی فریاد می زدیم مهدی جان خوبی  . حرف نمی توانست بزند فقط صدای خرخر یازهرا سلام الله را می شنیدیم و با دست اشاره می کرد که نیایید سمت من و ایشان ساعت 4 بعداز ظهر شهید شدند .جسم ایشان را بعد از 4 ماه برای ما آوردند و البته خیلی از جسم ایشان هم نیامد .

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 2 خرداد 13962 نظر »

اشتغال ، اولویت دولت آینده 

 

 

بیانات رهبر معظم ، ۱۰ اردیبهشت ۹۶

انقلاب ۱:۳۹

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 31 اردیبهشت 1396نظر دهید »

تقدیر  سید یاسر موسوی از مردم شهید پرور ورامین 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تعالی :…عَسی أن تکرَهوا شَیئاً وهو خیرٌ لکم وَعسی أن تُحِبّوا شیئاً وهو شَرٌّ لکم… (سوره بقره/ آیه 216)

چه بسا چیزی را خوش نداشته باشید ، حال آن که خیر شما در آن است ؛ویا چیزی را دوست داشته باشید ، حال آن که شر شمادر آن است.
دوستان و جوانان انقلابی دیار پانزده خرداد.

 

ای کاش تمام ایران مردم انقلابی و با بصیرتی چون شما داشت 
با سلام و درود به رهبر عزیز و فرزانه ایران اسلامی امام خامنه ای و سلام خسته نباشید و خدا قوت به شما انقلابیون دیار پانزده خرداد

در وهله اول این پیروزی بزرگ در عرصه انتخابات که خار در چشم دشمنان شد و حماسه دیگری رقم خورد را به رهبر عزیزم و شما سربازان ولایت تبریک عرض مینمایم .

اما در باب نتیجه ما پیروزیم .

چون به وظیفه فارغ از هر نتیجه ای عمل کردیم و این را از مکتب سید و سالار شهیدمان حسین بن علی(ع) به یادگار داریم که به ما یاد داد برای حق فریاد بکشید ولو اگر آب را برویمان ببندند و شهیدمان کنند و حتی اگر دور و بریهایمان به زخممان بخندند و در مقابل عدالتخواهیمان هلهله و سوت و کف بزنند .


یاد گرفتیم طرفدار حق بودن را ولو اگر هفتاد و دو نفر باشیم.


یا حتی مانند سید الساجدین امام سجاد(ع) یک نفر باشیم و دادمان را وسط جشنها و بی تفاوتی ها به ذبح شدن بی عدالتی بزنیم .

 

 ای کاش تمام ایران مردم انقلابی همچون شما داشت

شما که با بصیرت مثال زدنی یاد گرفته اید به حق رای دهید

چه انتخابات خبرگان باشد و سیلی زدن به BBC و مزدورانش با رای بالا به آیت الله جنتی در دیار پانزده خرداد.

چه مجلس باشد و رای به فریاد عدالت خواهی و سیلی به مفسدان سیاسی با رای به دکتر نقوی .

و چه انتخابات ریاست جمهوری باشد
و سیلی به کدخدا پرستان و ذلت پذیران با اول شدن رای آیت اله رئیسی در دیار پانزده خرداد.

پیروزی از آن ماست چون صدای شما را دنیا شنید .


از حماسه استقبالتان از حجت الاسلام رئیسی گرفته تا خروش و استقبالتان از دکتر قالیباف .این ندای بصیرت شماست که امروز در دیار پانزده خرداد طنین انداز است .امروز دنیا فهمید که بصیرت و انقلابی گری لالایی مادران این دیار پر افتخار برای فرزندانشان میباشد و نسل به نسل از سال ۴۲  و قیام کفن پوشان تا سال ۸۸ و مبارزه با فتنه گران و سال ۹۴و شهدای مدافع حرم دیار پانزده خرادمان و سال ۹۶و انتخابات ریاست جمهوریش که بالاترین رای در دیار پانزده خرداد به سید محرومان حجت الاسلام رئیسی تعلق گرفت.

 

ممنونم از شما،
دست بوس شمایم،

 ای کاش تمام ایران مردم انقلابی همچون شما داشت.

جشن مال شماست با افتخار به انتخابتان بنازید .

اما رئیس جمهور منتخب ایران جناب آقای روحانی،
اول آنکه برای شما آرزوی خدمت به انقلاب و ایران و ملت غیور آن را داریم و امیدواریم در عمل به وعده‌هایتان کوشا و پر همت باشید.


و دوم آنکه جوانان انقلابی دیار پانزده خرداد بیدارند و بصیر تا زمانی که در خط انقلاب و رهبری گام بر میدارید حمایت ما پشت شماست،


و اما سوم آنکه اگر ذره ای از انقلاب و مسیر حق جدا بیافتید صدای اعتراض و روحیه انقلابی ما را خواهید شنید .

 

به قول سید شهیدان اهل قلم شهید آوینی «حلقوم ها را میتوان برید اما فریاد ها را هرگز، فریادی که از حلقوم بریده برخیزد جاودانه میماند»

در پایان به تمامی عزیزانی که رای شان مخالف انتخاب ما بود احترام گذاشته و ضمن عرض تبریک برایشان آرزوی سعادتمندی و سربلندی داریم انشاءالله با یاری یکدیگر دیار پانزده خرداد را به جایگاه واقعی آن برسانیم.

 

و من الله التوفیق
دوستدار شما
سید یاسر موسوی

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 30 اردیبهشت 1396نظر دهید »

آیا خدا سرنوشت مردم را به انتخابات واگذار می کند ؟

 

 

استاد پناهیان ۴:۱۰

دانلود کنید 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 30 اردیبهشت 1396نظر دهید »

یاد مرگ 

 

«قُلْ إِنَّ الْمَوْتَ الَّذي تَفِرُّونَ مِنْهُ فَإِنَّهُ مُلاقيکُمْ ثُمَّ تُرَدُّونَ إِلي‏ عالِمِ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِ فَيُنَبِّئُکُمْ بِما کُنْتُمْ تَعْمَلُونَ :بگو: بی تردید آن مرگی که از آن می گریزید با شما ملاقات خواهد کرد ، سپس به سوی دانای نهان و آشکار بازگردانده می شوید ، پس شما را از آنچه ( در دنیا ) عمل می کردید آگاه خواهد نمود. » 

 

یاد مرگ بهترین تذکر برای رهایی از دنیا و پرهیز از رذایل اخلاقی ، ستم به دیگران و تضییع حقوق آنان بوده است و محرکی قوی برای برانگیختن آدمی در استفاده از فرصت های این جهان برای حیات اخروی است .

 

انسان به سبب درک نادرست خود از مرگ و زندگی و نیز فرو رفتن در دام دنیا ، از یاد مرگ غافل می شود و خود را از بهترین وسیله رهایی از تعلقات دنیوی کسب وارستگی محروم می سازد . خدای سبحان مرگ را به آدمی یادآور می شود تا با یاد آن دل و جایگاه مکارم و فضایل اخلاقی شده و با پرهیز از رذایل اخلاقی ، کدورتها و بدگمانی ها ، حقایق بر او روشن شود و با اصلاح رفتار و کردار خود به خلوص راه یابد .

 

امیرالمومنین علی علیه السلام با یادآوری مرگ و اینکه مهلت آدمی در زندگی این جهان کوتاه است انسان را به کوشیدن و ساخته شدن و آماد شدن و بهره گرفتن و توشه برداشتن فراخوانده است . بی گمان اگر کسی مرگ را به یاد داشته باشد و از چیزی که از او غافل نمی شود غفلت نکند دل به پستی های این دنیا نمی سپارد و در آرزوهای دنیا فرو نمی رود و برای دستیابی به کمال حقیقی و جاودانی از هیچ کوششی دریغ نمی ورزد .

 

 

دیده شده در کتاب قند وپند ، سید حسین صدوق ،انتشارات هما غدیر ، گزیده ص ۱۰۰ تا ۱۰۳.

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396نظر دهید »

دیدار اقشار مختلف مردم با رهبر انقلاب

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار هزاران نفر از مردم استان‌های قزوین، زنجان و سمنان، در سخنان مهمی، انتخابات روز جمعه را یک جشن ملی و یک حماسه‌ی بزرگ مردمی و جلوه‌ای از اندیشه‌ی نو و جذاب مردم‌سالاری اسلامی در مقابل دیدگان جهانیان خواندند و با تأکید بر لزوم حضور بسیار پرحجم مردم در پای صندوق‌ها، گفتند: روز جمعه هر فردی رأی بیاورد، برنده‌ی اصلی انتخابات، ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی هستند.

 

رهبر انقلاب اسلامی با ابراز خرسندی از حاکم شدن فضای شور و شوق انتخاباتی در سراسر کشور، خاطرنشان کردند: هر انتخاباتی که در دوره‌های مختلف برگزار می‌شود، در واقع صحنه‌ی درخشش ملت ایران و حماسه‌ی عظیم مردمی است که موجب افزایش عزت ملت و قدرت ملی می‌شود.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، انتخابات را از منظر دیگر، به رخ کشیدن اندیشه‌ی نو و جذاب مردم‌سالاری اسلامی در مقابل چشم سیاستمداران در دنیا دانستند و افزودند: مردم‌سالاری دینی یک تجربه‌ی جدید بود که به‌وسیله‌ی نظام جمهوری اسلامی و امام بزرگوار به بشریت عرضه شد و ملت ایران در روز جمعه، بار دیگر تبلور این اندیشه‌ی نو را در معرض دید جهانیان قرار خواهد داد.

 

ایشان با تأکید بر اینکه انتخابات روز جمعه مورد توجه دو گروه در دنیا قرار دارد، گفتند: از یک طرف مسئولان و دستگاه‌های مختلف در آمریکا و اروپا و دولت‌های دنباله‌رو آمریکا در منطقه و همچنین مقامات رژیم صهیونیستی، نظاره‌گر انتخابات خواهند بود تا ببینند مردم ایران چگونه و با چه روحیه‌ای و در چه حجمی وارد میدان انتخابات خواهند شد، و از طرف دیگر، ملت‌های منطقه با نگاه تحسین و حسرت به حضور مردم در روز جمعه چشم دوخته‌اند تا بار دیگر عظمت ملت ایران و آزادی موجود در نظام اسلامی و مردم‌سالاری دینی را نظاره‌گر باشند.

 

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: بر همین اساس اگر حضور مردم در انتخابات ضعیف باشد، یک نوع قضاوت و تصمیم‌گیری خواهد شد اما اگر حضور مردم در انتخابات، هوشمندانه، قوی و با حجم زیاد باشد، قطعاً قضاوت به‌گونه‌ی دیگری خواهد بود.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، برگزاری انتخابات در دوره‌های مختلف را زمینه‌سازِ طراوت‌بخشی مجدد و ارائه‌ی عظمتی دیگر از نظام اسلامی خواندند و خاطرنشان کردند: روز انتخابات برای نظام جمهوری اسلامی، «روز جشن ملی و شادی و شور» است.

 

ایشان با اشاره به ناامنی گسترده‌ی موجود در منطقه‌ی غرب آسیا و شمال آفریقا، گفتند: در چنین محیط ناامنی، جمهوری اسلامی ایران با لطف و عنایت الهی، با آرامش و امنیت کامل، در تدارک برگزاری انتخابات است که این موضوع بسیار با اهمیت است و باید قدر و ارزش آن دانسته شود.

 

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه فضای آزادی، فضای تأثیرگذار بودن رأی مردم و محیط امن و آرام کنونی، مرهون نظام جمهوری اسلامی است، افزودند: اگرچه برخی از این فضای آزادی استفاده ولی آن را نفی و ناسپاسی می‌کنند، اما اینکه ملت ایران با آزادی کامل در انتخابات شرکت می‌کنند و رأی و تصمیم آن‌ها در انتخاب بالاترین مسئول اجرایی کشور و همچنین مدیران شهری تأثیرگذار است، موضوع بسیار باارزشی است که باید قدردان آن باشیم.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: برگزاری انتخاباتی آزاد و رقابتی و رأی مردم به‌منظور انتخاب رئیس‌جمهور، برای ملت‌های منطقه‌ی ما که دولت‌های آن‌ها تحت حمایت و سیطره‌ی آمریکا هستند، یک رؤیا است.

 

ایشان، حضور مردم در صحنه و در پای صندوق‌های رأی را حاوی دو پیام مهم دانستند و گفتند: اولین پیامِ حضور در انتخابات، «نشان دادن اعتماد و علاقه‌ی مردم به نظام جمهوری اسلامی» است و پیام دیگر آن، «نشان دادنِ زنده بودن و پای کار و مصمم بودن ملت ایران» است.

 

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: هرچه حضور مردم در پای صندوق‌های رأی بیشتر باشد و هرچه انضباط و پایبندی کنونی به قانون بیشتر باشد، آبرو و احترام ملت ایران در نزد ناظران جهانی بیشتر خواهد شد.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رعایت انضباط و پایبندی به قانون در سه مرحله‌ی «قبل از انتخابات، روز انتخابات و بعد از انتخابات» را بسیار با اهمیت برشمردند و افزودند: ملت ایران تجربه کرده است که رعایت این انضباط تا چه حد به نفع او است و بی‌انضباطی و رعایت نکردن قانون، تا چه میزان مضرّ است.

 

ایشان با تأکید بر اینکه در روز جمعه با رأی مردم، در نهایت یک نفر از میان نامزدها انتخاب خواهد شد، خاطرنشان کردند: من معتقد به برنده و بازنده در انتخابات نیستم زیرا هر کس رأی بیاورد، برنده‌ی اصلیِ انتخابات، نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران هستند.

 

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به جدیت دستگاه‌های اجرایی و نظارتیِ انتخابات و دستگاه‌های حافظ امنیت در انجام وظیفه‌ی خود، گفتند: همه‌ی این دستگاه‌ها، مورد اعتماد و با یکدیگر نیز هماهنگ هستند اما بار دیگر به این دستگاه‌ها سفارش می‌کنم که آراء مردم امانت است و این امانت باید حفظ شود.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ممکن است افرادی باشند که قصد تخلف‌هایی را داشته باشند و دستگاه‌های نظارتی و اجرایی و حافظ امنیت اگرچه مورد اعتماد و مقبول هستند اما باید کاملاً مراقبت کنند.

 

ایشان با تأکید بر اینکه دشمنان ملت ایران، از نزدیک، صحنه‌ی انتخابات را رصد می‌کنند، خاطرنشان کردند: باید چهره‌ی ملت ایران در مقابل بدخواهان، چهره‌ای مصمم و دارای عزم راسخ برای تصمیم‌گیری و درعین‌حال چهره‌ای همراه با اعتماد به نفس، قدرتمند و با آرامش باشد.

 

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برخی سخنان ناشایستی که در جریان رقابت‌های انتخاباتی بیان شد، گفتند: اگرچه این سخنان شایسته‌ی ملت ایران نبود اما حضور مردم همه‌ی این مسائل را حل خواهد کرد و این سخنان تأثیری نخواهد داشت.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ان‌شاءالله مردم ایران اعم از زن و مرد، روز جمعه در سراسر کشور، در انتخابات شرکت خواهند کرد و با این حضور و با نشان دادن عزم راسخ خود، به نظام اسلامی آبرو خواهند بخشید.

 

ایشان در ادامه یک توصیه‌ی مهم به هواداران و ستادهای نامزدهای انتخاباتی داشتند و گفتند: علاقه‌مندان نامزدها و ستادهای آن‌ها باید متانت و انضباط را رعایت کنند زیرا این چند صباح زندگی و کار دنیا خواهد گذشت و آنچه که باقی می‌ماند، اعمال ما و محاسبه‌ی الهی است، بنابراین همه باید با در نظر گرفتن رضای الهی و با خالص کردن نیت‌ها در عرصه‌ی رقابت‌ها و تبلیغات انتخابات فعالیت کنند.

 

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه اگر فعالیت‌های انتخابات با هدف رضایت الهی باشد، خداوند به آن‌ها برکت خواهد داد و آنچه که به نفع ملت ایران است، پیش خواهد آمد، افزودند: همه موظف به پایبندی به قانون و رعایت انضباط قانونی و عمل به آن هستند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: نظام اسلامی در طول نزدیک به ۴ دهه، به‌رغم دوره‌های مختلف و شرایط گوناگون دنیا و منطقه و همچنین برخی عملکردهای احیاناً نامناسب یا غیرجامع مسئولان، به پیش رفته و حرکت عظیم جمهوری اسلامی و حضور مردم کار خود را کرده است.

 

ایشان تأکید کردند: این پیشرفت روزبه‌روز ادامه خواهد یافت و جمهوری اسلامی آن روزی را خواهد دید که دشمنان مأیوس شوند و از زیاده‌گویی و یاوه‌گویی دست بردارند.

 

رهبر انقلاب اسلامی در پایان بحثِ انتخابات اظهار امیدواری کردند خداوند متعال به آزمون بزرگ روز جمعه عنایت کند و برکت دهد و هر آنچه را که خیر و صلاح ملت و کشور است، پیش آورد.

 

 

http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=36556

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396نظر دهید »

بسمه تعالی

 

بیانیه حوزه علمیه خواهران کوثر ورامین مبنی بر تبلیغات بانوان کاندید شورای شهر ورامین

 

و لا یُبدینَ زینَتَهُنَّ إلا ما ظَهَرَ مِنها وَلیَضرِبنَ بِخُمُرِهِنَّ علی جُیُوبِهِنَّ و لا یُبدینَ زینَتَهُنَّ ؛ زیور های خود را آشکار نکنید مگر آنچه طبعا از آن پیدا است و باید روسری خود را بر سینه خویش فرو اندازند”

جای بسی تأسف است در ایام ولادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود (عج) و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر عکس زنان و دخترانی را در گوشه و کنار شهر می بینیم که به انواع و اقسام لوازم آرایشی خود را زینت کرده و تراکت و بیل برد های تبلیغاتی ایشان در شهر پراکنده است .


آقای مسئول آیا شما این عکس ها را نمی بینید؟! آیا غیرت شما خفته است که در برابر این زنان بزک کرده که پس از انتخاب توسط مردم می خواهند در مسند شورای شهر بنشینند و برای مردم تصمیم گیری کنند سکوت پیشه کرده اید؟! مگر جز این است که ما در جامعه اسلامی، آن هم جامعه شیعی زندگی می کنیم، جامعه ای که الگوی زنان آن بانوی دو عالم حضرت زهرای مرضیه (سلام الله علیها) و حضرت زینب کبری(س) است؟ مگر جز این است که حضرت زهرا(س) آن دردانه پیامبر (ص) زمانی که می خواهند برای خطبه خانی در دفاع از حریم ولایت به مسجد بروند زنان بنی هاشم را در گرداگرد وجود خویش همراه می کند تا چشم نامحرمی او را نبیند؟ و زمانی که می خواهند سفارش تابوت بدهد ، تابوتی طلب می کنند که وجود نازنینش در آن کاملاً پوشیده باشد؟ نکند فراموش کرده ایم حضرت زینب و زنان و دختران خاندان رسول اکرم(ص) پس از حادثه جانسوز عاشورا چه سختی ها و مشقت ها کشیدند تا حجاب، این دستور ضروری دین حفظ شود؟

آقایان شما را چه شده است که عکس زنان و دختران بزک کرده را در شهر می بینید اما هیچ اقدامی نمی کنید؟آیا اگر عکس زنان و دختران شما هم اینگونه در شهر و میان مردان نامحرم که اتفاقا عده ای از آنان مریض القلب هستند دست به دست می شد اینگونه بی تفاوت بودید؟ مگر غیرت ندارید؟ مگر زنان و دختران شیعه ناموس شما نیستند؟ پس چرا سکوت کرده اید؟ نکند چشم خود را بر روی این همه بی بند و باری و بد حجابی بسته اید تا مطامع و منافع دنیای شما در خطر نیفتد؟


مهدی جان! آقا جان! بمیرم برای دل پر دردتان که نوای العجل العجل منتظران واقعی در ایام ولادتتان در میان هیاهوی انتخاباتی کاندیداهای شورای شهر که اتفاقاً عده ی کثیری از آنان زنانی بودند که در ستاد تبلیغاتی شان علاوه بر پخش عکس بد حجاب خود و شال های رنگی به پخش آهنگ های مبتذل رو آورده اند گم شد.


مولا جان در شهر نشانی از تبلیغات شما نیست!!! ای عشق ستاد انتخاباتت کو؟
مولا جان ما را ببخش که نتوانستیم امانت دار خوبی برای چادر خاکی مادرت زهرا باشیم. ما را ببخش که نتوانستیم پیام رسان رسالت عمه غریبتان زینب باشیم. آقا جان شرمنده ایم!!!
شهدا شرمنده ایم از شما که جوانی و بهار عمر خود را در راه دفاع از اسلام و میهن اسلامی و ناموس شیعه چه زود به خزان رساندید.!
شرمنده ایم از این که امروز عکس دختران و زنان بزک کرده شهرمان در میان مردان و پسران جوان دست به دست می چرخد و می شنویم در مورد زیبایی و زشتی فلان خانم کاندیدا یا آرایش دیگری صحبت می شود ولی در مورد صلاحیتشان سکوت می شود.


آقایان مسئولین که متولیان فرهنگ کشور اسلامی هستید و ادعا کنید که دغدغه دین و انقلاب دارید آیا وقت آن نرسیده با هنجار شکنان جامعه که حریم پاک شهر را که معطر به عطر شهدای هشت سال جنگ تحمیلی و مدافع حرم و جشن میلاد مولای غریبمان مهدی است آلوده کرده اند برخورد کنید؟


مسئولین شهرشرم کنید و به خود بیایید و اگر نمی توانید برای حفظ دنیای پست خوداحکام و دستورات دین مبین اسلام که یکی از مهم ترین آنها حفظ حجاب زنان مسلمان و غیرت ورزی مردان است را در جامعه حفظ کنید و از پست و مقام خود کناره گیری نمایید. هستند کسانی که می توانند بهتر از شما فرهنگ عفاف و حجاب را در جامعه پیاده نمایند.
آقایان مسئول بدانید به گفته ی امیر کلام علی(ع) ” فرصت ها چون ابر در گذر است.” و شما دیر یا زود باید در پیشگاه خداوند ائمه اطهار، شهدا و مخصوصاً حضرت مهدی صاحب زمان که مطمئناً با سکوت خود در مقابل بد حجابی ها در این ایام دلش را به درد آورده اید پاسخگو باشید.


مسئولین محترم شهر! ما خواهران حوزه علمیه کوثر ورامین از شما می خواهیم در راستای وظیفه خود که ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه است بد حجابی و ناهنجاری در بدنه اجتماع با این پدیده شوم در ایام انتخابات مبارزه کرده و عکس زنان و دختران بزک کرده که اصول اولیه دین و مکتب شیعه که حفظ حجاب است را نمی دانند و می خواهند در جایگاه مدیریت شهری جلوس کرده، از آرمان های اسلام و انقلاب دفاع کنند را از سطوح شهر جمع آوری گردانید و بیش از این دل مهدی فاطمه(عج) و مردمان دغدغه مند و انقلابی دیار ۱۵ خرداد را به درد نیاورید.


مسئولین عزیز، دستخوش به غیرتتان که سند شوم ۲۰۳۰ که ترویج مبانی تفکر غربی است و مورد نکوهش رهبر عزیزمان قرار گرفت به راحتی در شهر ما اجرا می شود و سکوت شما در این را بطه محرز است.
“و السلام”

 


رونوشت:
امام جمعه محترم شهرستان ورامین حضرت ایت الله حاج سید مرتضی محمودی(حفظه الله)
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محسن محمودی(زید عزه)
فرماندار محترم شهرستان ورامین جناب آقای مهندس یوسفی(زید عزه)
شهردار محترم شهرستان ورامین جناب حاج آقای حیدریان(زید عزه)
رئیس شورای شهر شهرستان ورامین جناب آقای سید رضا احمدی(زید عزه)
رئیس امور مساجد شهرستان ورامین حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا اداوی(زید عزه)
رئیس شورای تبلیغات اسلامی شهرستان ورامین حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا غلامی( زید عزه)
و تنی چند از ائمه جماعات شهر ورامین

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 25 اردیبهشت 13962 نظر »

توهین دوباره به امام رضا(ع)در ستاد یکی از نامزدهای انتخاباتی

 

 

غلامعلی رجایی درستاد …. دراصفهان:

یه سلطان خراسان کم داشتیم،دو تا شد،حالا میخوان سه تاش کنن!


واقعا چه بر سر غیرت دینی بعضی از این آقایان آمده است ، یعنی رسیدن به قدرت تا به این اندازه عقل را از سرشان ربوده که به خود جرات می دهند به اعتقادت مردم توهین کنند ؟

 

اشتراک گذاری این مطلب!


موضوعات: خواندنی ها, سیاسی
   یکشنبه 24 اردیبهشت 1396نظر دهید »

ولادت حضرت صاحب الامر 

 

در روایت آمده است که : چون حضرت صاحب الامر علیه السلام متولد شد ، نوری از او ساطع شد که به آفاق آسمان پهن شد ، و مرغان سفید دیدم که از آسمان به زیر می آمدند و بالهای خود را بر سر و روی و بدن آن حضرت می نالیدند و پرواز می کردند . حضرت امام حسن علیه السلام مرا آواز داد که : ای عمه ! فرزند مرا برگیر و به نزد من بیاور .

 

چون برگرفتم او را پاک و پاکیزه یافتم ، و بر زارع راستش نوشته بود « جأ الحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا » سوره اسرا آیه ۸۱. 

 

پس حکیمه گفت که : چون آن فرزند سعادتمند را به نزد پدر بزرگوارش بردم ، همینکه نظرش بر پدرش افتاد ، سلام کرد ، پس حضرت او را گرفت   زبان مبارکش را بر دو دیده اش مالید ، و در دهانش گردانید و دست بر سر او گذاشت و فرمود : « ای فرزند ! سخن بگو به قدرت الهی » 

 

صاحب الامر علیه السلام استعاذه فرمود گفت : بسم الله الرحمن الرحیم  ؛ و نرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِينَ (۵) وَ نُمَكِّنَ لَهُمْ فِي الْأَرْضِ وَ نُرِيَ فِرْعَوْنَ وَ هامانَ وَ جُنُودَهُما مِنْهُمْ ما كانُوا يَحْذَرُونَ (۶) 

 ۵- اراده ما بر اين قرار گرفته است كه به مستضعفين نعمت بخشيم، و آنها را پيشوايان و وارثين روى زمين قرار دهيم!.

۶- حكومتشان را پابرجا سازيم و به فرعون و هامان و لشكريان آنها آنچه را بيم داشتند از اين گروه نشان دهيم . سوره قصص آیه ۵ و ۶ 

 

 

دیده شده در کتاب جلا العیون ، علامه مجلسی ، انتشارات آدینه سبز ، ص ۱۰۱۰

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 22 اردیبهشت 1396نظر دهید »

تعدیل غرایز 

 

اسلام بر خلاف فروید که آزادی جنسی را عامل سازنده تاریخ می داند و بر خلاف مدعیان دروغین رهبانیت که وصول به حقیقت را در سرکوبی کامل غرایز می داند ، معتقد است که تمامی غرایز انسانی ، که در وجود انسان از طرف خدای حکیم به ودیعه گذارده شده است ، مایه شر و فساد و مانع از وصول به حقیقت نمی باشد و نیز انسان می تواند از تمامی غرایز به طریق مشروع استفاده کند .و از همه لذایذ مادی با رعایت ظوابط اسلامی بهرمند گردد .

 

طبیعی است که اصول و ظوابط شرعی لازمه اش تعدیل غرایز و جلوگیری از بهرمندیهای نامشروع و مخالف با اصول اسلامی است .

 

پس در یک کلام می توان گفت ؛ که اسلام به تعدیل غرایز و نه سرکوبی آن معتقد است . این است که می بینیم اسلام سرسختانه ، هم با آزادی مطلق جنسی و بهرمندیهای مادی مبارزه کرده و هم رهبانیت را مردود دانسته است .

 

علی علیه السلام برای بیان حقیقت می فرماید : « شحٔ بنفسک عما لا یحل لک ، فانّ الشح بالنفس الانصاف منها فیما احبت او کرهت ؛ و خویشتن را از آنچه برایت حلال نیست بازدار ؛زیرا خویشتن داری دررابطه با چیزهایی که دوست داشته و یا ناخوش داشته ، عین انصاف است .»

 

 

دیده شده در کتاب  ، آیین کشورداری از نگاه علی علیه السلام ، تالیف آیت الله محمد فاضل لنکرانی. تقریر و تنظیم حسین کریمی ، نشر فرهنگ اسلامی ، ص ۸۴.

.

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396نظر دهید »

متن سند ۲۰۳۰ و ابهامات آن 

 

سند ۲۰۳۰؛ سندی است که کمیسیون علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل (یونسکو) برای آموزش در کشورهای جهان تدوین کرده است. دولت آقای روحانی بی‌سر و صدا و شتابزده در پی اجرای آن است.

 

 ترجمه سند

دانلود کنید 

 

متن  سند 

دانلود کنید 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 20 اردیبهشت 13961 نظر »

حاصل شدن اسرار نماز 

 

نماز

 

اسرار نماز آنگاه حاصل می شود که شش چیز فراهم باشد .

۱_ حضور قلب ؛ یعنی هنگام نماز دل انسان به هیچ چیز جز پروردگار عالم تعلق و توجه نداشته باشد .

 

۲_ فهم معانی نماز ؛ دل در فهم الفاظ نماز مطابق زبان باشد .

 

۳_ تعظیم ؛ یعنی بی پرده به عظمت معبود و مبدا مقصود و اینکه با چه کسی سخن گفته می شود .

 

۴_ هیبت ؛ یعنی از عظمت پروردگار خوف بر دل نمازگزار هجوم آورد که مبادا در این عبادت قصوری از او سر زده باشد .

 

۵_ امید به مقام کرم و بخشش خداوند بر نمازگزار معلوم باشد که خداوند او را از رحمت خود محروم نخواهد کرد و گناهانش را خواهد بخشید .

 

۶_ شرم ؛ یعنی خود و عبادت خود را کوچکتر از آن بداند که شایسته درگاه خدا باشد و عبادت خود را در نهایت شرمساری و بندگی و سرافکندگی به انجام رساند .

 

به هر حال توفیق عبادت و بندگی را باید از خداوند طلب کرد که تا توفیق و مرحمت ذات احدیت نباشد هیچ کس را شایستگی انجام عبادتی مقبول درگاه حق نتواند بود.۱

 

اگر نه از روی دل اندر برابرت دارم 

من این نماز حساب نماز نشمارم 

 

مرا غرض ز نماز آن بود که پنهانی 

حدیث درد فراق تو با تو بگزارم 

 

وگرنه این جه نمازی بود که من بی تو 

نشسته روی به محراب و دل به بازارم 

 

از این نماز ریایی چنان خجل شده ام 

که در برابر رویت نظر نمی آرم

 

 

۱_ دیده شده ذر کتاب قند و پند ، سید حسین صدوقی ، انتشارات هما غدیر ، ص ۵۹.

۲_ مولوی .

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 19 اردیبهشت 13962 نظر »

مسؤول بنیاد مهدویت ورامین گفت: تنها دولت انقلابی است که می‌تواند جامعه اسلامی را به سوی حکومت جهانی هدایت کند.
 

مهدی شهدوست مسؤول قرارگاه عمار و بنیاد مهدویت ورامین، امروز در نشست بصیرت افزایی که در حوزه علمیه کوثر ورامین برگزار شد، گفت: در عصر کنونی سنت و مدرنیته مهمترین عامل شکاف‌ در بین دولت‌ها به شمار می‌رود.

 

شهدوست ادامه داد: این دو شکاف با ورود فرهنگ غربی در جوامع اسلامی ایجاد شد و زمینه ساز بسیاری از شکاف‌های اجتماعی و ایجاد احزاب بوده است.

 

مسؤول قرارگاه عمار و بنیاد مهدویت ورامین با بیان اینکه جریان اسلام واقعی طرفدار سنت است، ابراز داشت: سنت براساس مبانی اسلام ناب محمدی استوار است اما جریان غرب‌گرا تمایل به مدرنیته دارد برهمین اساس سنت و مدرنیته اهداف و آرمان‌هایشان با یکدیگر متفاوت است.

 

وی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی جریان انقلابی اجازه دخالت غیر انقلابیون را در مسائل داخلی نداد، از این رو انقلاب براساس اصول خود پیش رفت اما پس از جنگ تحمیلی برخی از گروه‌ها در کشور رشد کردند و همین گروه‌ها در سال 76 وارد عرصه سیاسی شدند و شعار توسعه سیاسی، اقتصادی و اصلاحات سردادند.

 

شهدوست اضافه کرد: این سه شعار از سازمان سیاه برای براندازی حکومت‌ها طراحی شده بود و بسیاری از حکومتها براساس همین شعار متلاشی شدند و ما نیز در دوران اصلاحات یک براندازی را تجربه کردیم.

 

مسؤول قرارگاه عمار و بنیاد مهدویت ورامین درباره اینکه دولت نهم و دهم برای جریان مدرنیته یک کسوف به شمار می‎رفت، گفت: با روی کار آمدن دولت نهم و دهم به صورت مقطعی جریان مدرنیته از عرصه سیاست دور شد و در دولت یازدهم این جریان مجدد به عرصه سیاست باز گشت.

 

وی مهمترین مشکل امروز کشور را اقتصاد دانست و اظهار داشت: عدم رفع مشکلات اقتصادی مشروعیت نظام را در اذهان عمومی زیر سؤال خواهد برد و این زمانی ایجاد می‌شود که غربگراها بر کرسی قدرت تکیه بزنند.

 

شهدوست ادامه داد: اما اگر انقلابیون بر مسند حکومت بنشینند و بتوانند مشکلات اقتصادی را رفع کنند تفکر انقلابی در کشور تبلیغ می‌شود و ما می‌توانیم به سوی تحقق حکومت اسلامی حرکت کنیم.

 

مسؤول قرارگاه عمار و بنیاد مهدویت ورامین در پایان اضافه کرد: اما اگر مشکلات اقتصادی موجود در کشور از سوی نیروهای انقلابی رفع نشود مشروعیت نظام بیش از هر چیزی زیر سؤال خواهد رفت

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 19 اردیبهشت 1396نظر دهید »

گفتگو با یوسف عباسی پدر شهید شهید ستار عباسی

 

شهید مدافع حرم


چند سال بود که پایدار شده بودند و متولد چه سالی بودند ؟
۱۲ سال بود که پاسدار شده بودند و متولد ۱۴خرداد ۶۲ بودند و در سپاه نبی اکرم بودند ولی خدمت ایشان در توپ خانه بود .


چه انگیزه ای باعث شد که مسیر جهاد و شهادت را پسرتان انتخاب کند ؟ چه شد که سپاهی شد ؟
ایشان فرزند سوم من بودند و خودم هم دوست داشتم که برود و ایشان هم علاقه زیادی داشت و همیشه ایشان آرزوی شهادت داشت و بحث داعش هم آن زمان نبود و به گوش ما هم نخورده بود .


ایشان میگفت : بابا من دوست دارم شهید شوم ، گفتم جنگ نیست چرا دوست داری ؟ من خودم ۳۰ سال در سپاه خدمت کردم در قرارگاه رمضان تهران ، الان آنجا به نام خاتم الانبیا است . بیشتر از همه بچه هایم ایشان علاقه داشت به سپاه و من هم ایشان را معرفی کردم در سپاه نبی اکرم که آن زمان لشکر بعثت بود ، استخدام شد و به اصفهان رفت و برگشت به یگان و چون رشته اش ریاضی بود ایشان را به قسمت توپ خانه فرستادند .بعد از آن رفت عراق و ۹ ماه عراق بود .

شما خودتان نرفتید عراق بجنگید ؟
ما در قرارگاه رمضان بودیم و خط مرزی دست ما بود ، زمان جنگ هم ۸ سال جبهه بودم.

شهید ستار سال ۸۴ رفت سپاه ، تا داعش به وجود آمد و پارسال ۹ ماه رفت عراق در شهرهای مختلف و ۳ ماه یکبار می آمد ، سردارهایی که آنجا بودند می گفتند ما بیسیم زده ایم مقر که ما در جایی قرار داریم که ماشین داعشی ها که دارد حرکت می کند به سمت یک پمپ بنزین که آنجا را آتش بزند ، شما می توانی با توپ خانه اینها را بزنید .آنها هم می گویند شما الان در جایی که هستید خودت آنجایی ما چطور بزنیم ؛ می گوید که نه ! من زیر پل هستم و با کمربند و فانسخه خودش را آویزان می کند زیر سقف پل ( خود سردار سلیمانی این را برای مسئولان تعریف کرده بود ) بعد توپ خانه که شیلک می کند و همه را می زند ایشان بعد از ۳ ساعت خودش را می رساند مقر . این یکی از کارهای شهید است .

یکی دیگر از کارهای شهید این است که یکی از ژنرالهای عراق می گوید که شما به ما بپیوند و هر مقام و درجه و پول بخواهی به تو می دهیم که پیش ما باشی و به بچه های ما آموزش دهی ، ایشان هم در جواب می گوید که اکر تمام جهان را به من بدهی یک وجب از خاک ایران را به تمام جهان نمی دهم ، در ضمن من سرباز ولایت و سرباز آقای خامنه ای هستم .

سردار سلیمانی که این را میشنود ایشان را می بوسد و می پرسد چرا نرفتی با شوخی ؟ می گوید من چطور برم ، ایرانی هستم ، سرباز ولایت و رهبر هستم . و سردار نیز ایشان را تشویق می کند .


در یک جای دیگری ایشان دیده بان بودند یک تعدادی از عراقی ها در گودالی بودند در عراق می بیند و با بیسیم اطلاع می دهد که در فلان دره تعدادی داعش انجا هستند و توپ خانه هم آن جا را می زند و بیش از ۱۳۰ نفر را نابود می کند .


یک مدت که آنجابود آمد تهران در تاریخ ۲۵ / ۸ . و نزدیک غروب بود آمد خانه و گفت من می خواهم بروم سوریه ، گفتم شما هنوز یک ماه نیست برگشتی ، گفت از تهران با من تماس گرفته اند که ما دیدبانمان کم است و باید بیایی و من هم میخوانم بروم .
من هم کفتم که برو ولی دوست نداشتم برود یعنی قلبم افتاد ، چون هر چه رفت عراق نگران نبودم ولی این بار نگران شدم ، ساعت ۴ بعدازظهر باید که می رفت ؛ قرآن را بلند کردم و بوسید ، رفت دم در دوباره برگشت و باز هم قرآن را بوسید . رفت پایین گفت بابا چیزی نوشته ام در خانه گذاشته ام ، آنرا بعد از من بخوان .
گفتم چه داری می گویی ؟
ایشان رفت و چون هواپیما پرواز نداشت رفت تهران و ۳ روز تهران بود چون هواپیما فعلا به سمت سوریه پرواز نداشت و بعد از این که رفت مرتب زنک می زد ، ۳ روز مانده بود که شهید شود دست راستش ترکش می خورد و به بیمارستان می رود و مداوا می کند و بر می گردد و می گویند که ساعت ۱۲ شب باید برویم جلو ، یک کرمانشای دیگر آن جا بود که میگوید ۱۰۰۰ متر فاصله شماست و باید جلو بروید و ببینیم که چه دارند و شنایایی کنیم تا آماده شویم برای عملیات فردا و ببینیم نیروهایشان چگونه است ، مهماتشان چگونه است ، ۷ نفر عراقی هم با آنها بودند ، وقتی می رود جلو یک نفری که باید جای ایشان را بگیرد نشان می دهد و می گوید که فردا باید شما اینجا باشی ، داعشی ها بلندی هستند و اینها از کفی می روند و در حال حرکت هستند یک اسلحه ای که محصول فرانسه است و خیلی هم گلوله اش بزرگ است ، می زنند و به پسر من می خورد ، دومی را می زنند به پای عراقی می خورد ، عراقی های دیگر هم خودشان را پنهان میکنند .

 

بعد بیسیم می کنند به رفیقش می گویند برو آنجایی که قرار است ستار را ببینی ، ستار شهید شده است . و میآید می بیند که ستار درجا شهید شده و آن عراقی هم دارد در خون غلط می زند و بقیه هم پنهان شده اند ، بیسیم می کند آمبولانس بیاید ، وقتی آمبولانس می آید ، چون نمیتواند بیاید جلو و یک ۲۰۰ متری فاصله دارد ، بعد عراقی ها می آیند اینجا را می کشانند و می برند عقب ، آمبولانس که می آید آنقدر می زنند که فقط لاستیک هایش می ماند و می روند عقب .


در چه شهری بود و چه تاریخی ؟
در شهر حلب و تاریخ ۲۵/ ۸ / ۹۴ . ساعت ۱۲ شب شهید شدند .

شهید همدانی قبل از ایشان بود ، بله ما زنگ زدیم و گفتیم شهید همدانی شهید شده است گفت بله گلوله خورده به ماشین شهید همدانی و ماشین چپ شده است و خود گلوله مستقیم به سردار نخورده بود ، من ترسیدم ، گفت نترس بابا .

هیچ مخالفتی شما نمیکردی با ایشان که بگویی نرو ، زن داری ؟ نه من نمیکفتم ، فقط یکبار مخالفت کردم و گفتم فقط یکماه است که آمدی نرو .
خودش دوست داشت آسمانی شود ، زنگ زده بودند تهران و گفته بودند که دیدبان نداریم بیا اینجا .


چند بار اعزام شده بود عراق ؟


در ۹ ماه ۳ بار رفته بود و هر ۳ ماه می ماند و می آمد .یکبار هم سوریه رفت و در تاریخ ۱۷/ ۷/ ۹۴ رفت سوریه و دقیقا ۲۵/ ۸ شهید شده و ۴۳ روز آنجا بود و شهید شد .
زمانی که زخمی شده بودند به ایشان گفته بودند که بروید ایران و چرا نیامد خدا می داند . می گفته بعدا می روم .

 

 

شنیده شده 

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 18 اردیبهشت 1396نظر دهید »

سند ۲۰۳۰

 

 

استاد رحیم پورازغدی ، ۳:۳۹

اشتراک گذاری این مطلب!


موضوعات: خواندنی ها, سیاسی
   دوشنبه 18 اردیبهشت 13966 نظر »

کسب رای به هر قیمت

 

 

این روزها خبر عجیب و ملامت بار اهانت به ساحت مقدس امامان معصوم(ع) و همچنین توهین به شهدای عزیز و گران قدر شهدای مدافع حرم توسط ستادهای انتخاباتی آقای رئیس جمهور دست به دست در رسانه ها و فضای مجازی می چرخد.


اکنون که جریان شکست خورده فتنه در تلاش است تا با تخریب باورهای مردم انقلابی به مقاصد سیاسی خود دست یابد،زمان آن است که بار دیگر این گروه سیاسی تو دهنی محکمی از ملت غیور ایران بخورد.


در این زمینه از آنجا که یکی از بارزترین هتاکی های مورد بحث در ایلام صورت گرفت ،امام جمعه این شهر در گفتگو با خبر نگاران اظهار داشت : ( این هتاکی آغاز فتنه جدید است اصلاح طلبان همواره پیشینه سیاه و ظلمانی در هتاکی و اهانت به ارزش های دینی به ویژه به ساحت حضرات ائمه معصوم(ع) دارند.)


حضرت آیت الله لطفی در ادامه خاطر نشان کرد: ( اینها در چهار سال دوره ریاست جمهوری با اعتراض شدید مواجه و عدم تحقق وعده ها و روی زمین ماندن آنها و معضل بیکاری و رکود اقتصادی نیز مزید بر این علت شده است.
کارنامه اصلاح طلبان و تجربه نشان می دهد که هر موقع امیدی برای پیروزی ندارند ،نقاب از چهره بر داشته و دست به توهین به ارزشها و باورهای دینی مردم بزرگ ایران اسلامی می زنند که فتنه ۸۸ نمونه بارز و اوج توهین آنها بود. )


حال سوال اینجاست :از آنجا که قاطبه ی مردم ایران ولایی و مذهبی هستند و پیرو آرمان های امام خمینی (ره) چرا باید اجازه دهند گروهی از بعد انقلاب تا کنون در دستگاه های مهم دولتی ریشه بدوانند؟این گروه که هر بار برای بالا آمدن و جمع آوری رای، دم از امام و راه امام می زنند پس به دنبال اصلاح چه چیزی در انقلاب امام و پا برهنه ها هستند؟


و اذا قیل لهم لا تفسدوا فی الارض قالوا انما نحن مصلحون .الا انهم هم المفسدون ولکن لا یشعرون.بقره/ آیات ۱۱و۱۲.

 

 

 

معصومه رمضانی 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 16 اردیبهشت 1396نظر دهید »

نقش آرزوهای طولانی در قساوت قلب و تاریکی دل 

 

گرچه همه پیامبران از عنایات ویژه خداوند برخوردار بودند و به دلیل نایل گشتن به عالی ترین کمالات الهی سرآمد بندت خدا به شمار می آمدند ، اما هر یک از آنها در مقایسه با دیگر پیامبران نیز از خصوصیت و امتیاز ویژه ای برخوردار شدند که بدان معروف گردیدند .

 

در این بین ، حضرت موسی علیه السلام به مقام کلیم الهی  اختصاص یافت . او در کوه طور سخن خداوند را می شنید سخن خداوند را می شنید و بر این اساس از وی در آموزه های دینی و وحیانی با عنوان « هم سخن خداوند » یاد شده است . « و کلم الله موسی تکلیما : و خداوند با موسی آشکارا سخن گفت ».

 

آن پیامبر بلند مرتبه ، به مقام و منزلتی ره یافت که در خلوت با معبود در کوه طور ، مخاطب پروردگار و رازهای پروردگار گردید و در طلیعه یکی از گفت و گوهای خصوصی و نجواهای الهی خداوند از او می خواهد که خاطر خویش را به آروزهای طولانی نیالاید که باعث قساوت قلب و در نتیجه محروم گشتن از جوار رحمت الهی میگردد .

 

از منظر قرآن ، قلب که عبارت است از روح آدمی ، از آن نظر که ادراکات ، احساسات و عواطف دارد ، وقتی همسو و هم جهت با ندای فطرت ، مرکز ایمان به خداوند گشت ، به حق و حقیقت هدایت می شود و از زنگارها و تیرگی ها پاک می گردد : « و من یومن بالله یه قلبه: و کسی که به خداوند ایمان بیاورد دلش را هدایت کند ، تغابن آیه ۱۱»

 

اما هنگامی که قلب از ایمان به خدا تهی گشت ، چه در زمینه ادراکات و چه گرایش ها ، گرفتار آفات و انحراف می گردد . 

به عنوان مثال خداوند در آیه ۷۴ سوره بقره می فرماید « ثم قست قلوبکم من بعد ذلک فهی کالحجاره او اشد قسوه و ان من الحجاره … پس از آن دلهایتان سخت شد همچون سنگ یا سخت تر …» 

 

در این آیه قساوت قلب به عنوان اثر و نتیجه انحراف قلب در زمینه گرایش ذکر شده است . قساوت به معنای سختی و انعطاف ناپذیری است . گاهی گفته می شود که دل نرم و دارای رحم ، انکسار و انعطاف است است . قساوت ، درست در مقابل این ویژگی است و به معنای تهی گشتن دل از نرمی ، رحمت و خشوع است ، چونان سنگ که نفوذ ناپذیراست . قساوت دل را از سنگ سخت تر و نفوذ ناپذیر تر می کند و باعث می شود که فرد در برابر غم و ناراحتی دیگران متاثر نکرد و به حال دیگران دل نسوزاند .همچنین قساوت باعث می شود که موعظه و اندرز در دل اثر نکند و اشک انسان جاری نگردد .

 

دیده شده در کتاب پندهای الهی ، محمد تقی مصباح یزدی ، انتشارات آموزشی و پژوهشی امام خمینی ، ص ۲۲.

اشتراک گذاری این مطلب!


موضوعات: خواندنی ها, متقین
   شنبه 16 اردیبهشت 1396نظر دهید »

سینمای دولت ها

سینمای دولتها

 

تجربه نشان داده که با تغییر دولت ها روند فیلم سازی و گرایش مردم به سینما نیز تغییر چشمگیری می کند.

بارزترین شکل این تغییر بعد از انقلاب را می توان در دوران دولت اصلاحات و پس از انتخابات دوم خرداد ۷۶ دید. در این دوران گفتمان لیبرال یا اباحه گری در عرصه مدیریت فرهنگی غلبه پیدا کرد.آمارها نشان می دهد که همه شاخصه های سینما در این دوره سقوط کرد.میزان استقبال مردم از فیلم ها کاهش یافت ،تعداد زیادی از سینماها تعطیل شدند،برخی گونه های سینمایی به کلی محو شد ،تنوع مضامین از بین رفت ، بسیاری از هنرمندان به گوشه انزوا رانده شدند و امکانات و امتیازات سینما به افراد خاصی اختصاص یافت .
مهمترین تاثیر دولت موسوم به اصلاحات ،تضعیف سینمای متعهد و انقلابی و احیای دوباره فیلمفارسی بود.غلبه این فیلم ها موجب احساس ناامنی خانواده ها از حضور در سینما شد.
سخنرانی مجید مجیدی در جشن خانه سینما در سال ۱۳۷۹ بیانگر این موضوع است.مجیدی از این دوران به عنوان سراشیبی سقوط یاد می کند و می گوید:((گوش بداریم که صدای پای ابتذال به راحتی به گوش می رسد….))


این در حالی است که انتخابات سوم تیر ۸۴ مسیر سینما را تا حدودی تغییر داد .امکانات به طور عادلانه تری تقسیم شد .ژانرهای فراموش شده دوباره احیا شد و ده ها سینمای تعطیل شده باز گشایی شدندو سینمای دفاع مقدس جان تازه ای گرفت.


البته در دوره دهم ریاست جمهوری با اینکه دولت تغییر نکرده بود اما گرایش به سینما دوباره با بحران مخاطب روبرو شد .فیلمفارسی با موضوع خیانت دوباره روی کار آمد .
انتخابات ۸۸ و مسائل آن باعث شد تا تعدادی فیلم نظیر( قلاده های طلا) ،(پایان نامه) ، (گزارش یک جشن) ،(خیابان های آرام) و …درباره عواقب این رویداد ساخته شوند . جشنواره مردمی (عمار) نیز در واکنش به حوادث پس از انتخابات دهم و برپایه لبیک به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر (این عمار )شکل گرفت.

 

در دولت یازدهم و به اصطلاح اعتدال نیز از یک سو شاهد رشد قارچ گونه فیلم های تجاری بودیم به طوری که فیلم های مبتذلی چون ( ۵۰ کیلو آلبالو)،(من سالوادور نیستم)، و فیلم سخیف با واژگانی دو پهلو و مستهجن (گشت ارشاد) روی پرده رفت و از سویی دیگر با حمایت دولت، سینمای روشنفکر نمای ضد مردمی گسترش یافت به طوری که حتی یک گروه سینمایی مختص نمایش فیلم های بدون مخاطب به نام (هنر و تجربه) راه اندزی شد و دولت هزینه صندلی های خالی این گونه فیلم ها را پرداخت.
در این دوره نیز هنرمندان زیادی از معیشت و اشتغال محروم شدند تا آنجا که حتی (منیژه حکمت)که خود یکی از حامیان حسن روحانی بود ،به صراحت اعلام کرد در دولت یازدهم بدترین دوران فعالیت سینمایی خود را گذرانده است.


مرور دوباره جشنواره فجر این دو سال اخیر بهترین نمود سیاست های سینمایی اعتدال می باشد .جشنواره ای که تقریبا تمام شرکت کنندگان به آن اعتراض داشتند و نوع برگزاری آن را پایین تر از سطح استاندارد یک جشنواره دانستند.


ظاهرجشنواره سال گذشته نیز بیشتر به شوی لباس و میتینگی برای بیرون ریختن عقده ها و حقارت های ظاهری می مانست.

 

معصومه رمضانی 

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 15 اردیبهشت 1396نظر دهید »

رتبه کاندیدها از نظر اخلاقی و احترام به مخاطب در مناظره دوم

 

شش کاندید ریاست جمهوری ۹۶


اگر بدون جانبداری بخواهیم نگرشی بر مناظره دوم داشته باشیم, باید گفت اخلاق مدارترین نامزد این دوره همچون مناظره قبلی آقای حجت الاسلام رئیسی هست که طبق قانون مناظرات, بدون بی احترامی از عملکرد دولتش گفت و مباحث مدنظر را از دولت مقابل مورد پرسش قرار داد. رئیسی بدون ایجاد تشویش در مخاطب و با دادن حس مثبت و آرامش بسیار منطقی به سؤالات پاسخ داد.


نفر دوم این مناظره آقای میر سلیم بود که با سؤالات جدی، دغدغه خودش را در خصوص مسائل فرهنگی پاسخ داد و بدون عصبانیت با بیانی شیوا سخن گفت اما جا داشت تا بیشتر برنامه خود را تشریح کند!

 

نفر سوم آقای هاشمی طبا بود که همان خط قبلی اش را مبنی بر عدم انتظار مردم از دولت و جانبداری از دولت یازدهم ادامه داد و اما این سؤال را در اذهان مردم باقی گذاشت که:چه طور فردی 4 سال از بدنه دولت و افراد آن دور باشد و به اذعان خودش این افراد تازه در این مناظره دیده باشد، می تواند تشکیل دولتی جدید بدون اطلاع از عملکرد دولت قبل دهد؟! پس یا مملکت را بازی گرفته و یا حکم ضربه گیر نخست آقای روحانی را دارد!

 

نفر چهارم این مناظره آقای حجت الاسلام روحانی بود که این بار با نداشتن پرش در صحبت دیگران، یک قدم در مناظره پیشرفت داشت و توانست زبان بدن خود را از حالت لرزشی و تهاجمی به حالت متعادل تری کنترل کند اما همچنان در تونل شعار مانده بود و ناکارمدی 4ساله خود را به دولت قبل نسبت می داد و در زمین دیگری می دوید تا شاید با اتخاذ به سیاست رعب و وحشت رأی سلبی جلب کند و با مقابله با قانون مناظره مبنی بر عدم استفاده از نام شخص ثالث برای پیشبرد هدف کسب قدرت و انداختن مشکلات بر گردن سایر نامزدها که نسبت به او، منسب فرعی داشتند به نوعی دچار قانون گریزی شده بود!


نفر پنجم آقای قالیباف بود که گرچه این بار بیشتر به سؤالات مورد پرسشش پاسخ داد اما باز هم با روشنگری عملکرد منفی دولت کنونی از تبیین برنامه خود که در ستادهایش موجود هست، باز ماند!

 

و آخرین نفر آقای جهانگیری بود که علی رغم آرایش چهره خود کبودی عصبانیت گاهی در چهره اش مشخص بود و به جای پاسخگویی سعی در رفتار پوپولیستی و سر دادن شعار داشت و هر بار به دیگر نامزدها نسبتی ناروا می داد و علی رقم دوری نامزدها از نسبت های داده شده، باز سعی در ایجاد تشویش و تنش در اذهان داشت و سیاست تحقیردیگران را در پیش گرفته بود که این رفتار بسته و عدم توجه به سؤالات مناظره توهین آشکاری به اهل فن و مردم بود.

هر چند که حکم ضربه گیر دوم رئیس جمهور را دارند!

 

فاطمه نوری، کارشناس رسانه

اشتراک گذاری این مطلب!


موضوعات: خواندنی ها, سیاسی
   جمعه 15 اردیبهشت 1396نظر دهید »

انفاق از خزانه 

 

 

حضرت عیسی علیه السلام می فرمود : « باطن هر کس را از سخنان و اعمالش بسنجید ؛ زیرا که هرگز درخت خارا انجیر ندهد ؛ هر چه از زبان می تراود از دل سرچشمه می گیرد . کسی که فحاش و پرخاشگر و بدگو است ، چون دلش معدن نجاست است از زبانش نیز همان می تراود »

 

روزی کسی به حضرت عیسی علیه السلام بد گفت ، ایشان در حقش دعا کرد . پرسیدند : او به تو  بد گفت چرا دعایش می کنی ؟ 

آن حضرت پاسخ داد ؛ « هر کس آنچه را در خانه دارد انفاق می کند ؛ او از خزانه خود بر من انفاق کرد ، من نیز بخل نکردم و از خزانه خودم بر او انفاق کردم .»

 

دیده شده در کتاب ، قند و پند ، سبد حسین صدوق ، انتشارات همای غدیر ، ص ۱۳۳.

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396نظر دهید »

چند روش برای زیاد شدن حافظه 

 

 راههای تقویت حافظه

 

برای زیاد شدن حافظه چند روش بسیار موثر پیشنهاد می شود ؟

۱_ قبل از مطالعه این دعا را بخوانید :

« اَللّهُمَّ اَخْرِجْنى مِنْ ظُلُماتِ الْوَهْمِ وَ اَكْرِمْنى بِنُورِ الْفَهْمِ اَللّهُمَّ افْتَحْ عَلَيْنا اَبْوابَ رَحْمَتِكَ وَانْشُرْ عَلَيْنا خَزائِنَ عُلُومِكَ بِرَحْمَتِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ»

 

۲_ کسی که می خواهد حافظه اش زیاد شود ، مسواک کند ، روزه بگیرد و قرآن بخواند ؛ مخصوصا آیه الکرسی را . و ناشتا ۲۱ عدد مویز با هسته سرخ بخورد ، زیرا جهت فهم و حفظ اهن مفید خواهد بود . نافع ، خوردن حلوا گوشت نزدیک گردن و عسل و عدس و کندر می باشد .

 

۳_ هر روز هفت مثقال مویز ناشتا بخورد و همچنین هر روز با غذا خردل میل نماید .

 

۴_ از خوردن زیادی سردی مثل ماست ، برنج و امثال آن و خوردن آب زیاد پرهیز کند .

 

۵_ شیر حافظه را زیاد می کند و همچنین خوردن انار با لیله آن .

 

۶_دائم  الوضو بودن و رو به قبله نشستن و به صورت علما نگاه کردن و به عبادت مشغول بودن و اطاعت پدر و مادر نمودن و خوردن انگور و گرمی جات به طور عموم و خوردن غذای کم جهت زیادی حافظه موثر است .

 

۷_ از رسول اکرم صلی الله روایت شده که فرمود « پنج چیز حافظه را قوی می کند : شیرینی ، گوشت نزدیک گردن ، عدس ، نان سرد خواندن آیت الکرسی .»

 

 

دیده شده در کتاب ذکرهای شگفت معصومین ، سید عباس اسلامی حسینی ، ص ۱۸۶. 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 13 اردیبهشت 13961 نظر »

انس با مومنان 

 

نزدیکترین راه رسیدن به خدا

 

حجه الاسلام حائری شیرازی گفتند : پیمودن راه بدون انس با مومنان ممکن نیست ، « و ما انا بطارد المومنین »دوستی با خدا ملازم دوستی با دوستان خداست .

 

و گفتند : امدادهای الهی و هدایت های او تابع پذیرش و قابلیت های انسان است ، اگر انسان امدادها را بپذیرد روز به روز آنها بیشتر می شود و برخی از خواب ها و خطورات از امدادهای الهی است ، باید در آنها تامل کرد .

 

 

 

دیده شده در کتاب روزنه ایی از عالم غیب ،آیت الله سید محسن خرازی ، انتشارات مسجد مقدس جمکران ، ص ۳۰۸

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 7 اردیبهشت 13961 نظر »

 سعهصدر ویژگی مهم مردان آخر الزمان

 

 

در میان تعالیم دینی بعضی از تعالیم هستند که برای حماسه سازان آخر الزمان ضرورت بیشتری دارد و ما باید عمیقا غرق آن تعلیمات باشیم و الا نمی توانیم مرد حماسه های آخرالزمان باشیم .

مردان آخرالزمان مردان مردی که حماسه می آفرینند چه روحیات دارند ؟ آن روحیات امروز بیشتر از هرروز دیگری مورد نیاز است .

اهل حق در معرض این آسیب هستند که این خوبیهایی که ما می خواهیم از آن ها صحبت کنیم ، اتفاقا نداشته باشند و بعد جایش آسیب هایی سراغ آن ها می آید که شاید سراغ آدم معمولی نیاید . یعنی ما می خواهیم از یک ویژگی صحبت کنیم که اتفاقا آدم مذهبی ها برعکس این ویژگی هایشان تبدیل می شود به ویژگی های منفی اگر که رعایت نکند ، اگر دقت نکند . اینها در دین ما بود ها ! ولی آخرالزمان برجسته تر می شود .

خیلی از غیر متدینین جذب نشدند به خاطر ضعف هایی است که ما زیاد به آن ضعف ها توجه نداریم.

و من میخواهم توجه شما را شدیدا به آن ضعف ها جلب کنیم . توجه شدید شما . چون آن ضعف ها خیلی فاجعه اند :

یکی از آن ضعف‌ها نداشتن سعه صدر است « الم نشرح لک صدرک » باید آدم شرح صدر داشته باشد . این شرح صدر خیلی باید بیشتر از اونی باشد که ما داریم ، و این شرح صدر بدست آوردنش برای بچه مذهبی ها خیلی سخت تر از اونی است که فکر می کنید .

بچه مذهبی های نماز خوان را به سختی می توانی نماز شب خوان کنی ولی سخت تر از آن می توانی وادارش کنی که بی نماز را تحمل کند .

یعنی وقتی شما حق طلب بشوی خصوصا اگر خودت هم اهل رعایت حق باشی ، خود به خود یک اثر روانی دارد ، صبرت در تحمل باطل کم می شود .

همان قدر که سفارش شده به حق همان قدر سفارش شده به صبر . این دو بدون هم ابترند . وتواصوا بالحق و تواصوا بالصبر . می دانید چه می گویم ؟ می گویم : اصحاب حضرت ولی عصر شرح صدر دارند . سعه صدر دارند . سعه صدر چیز ساده ای نیست ….

(بدانیم ) آخرالزمان ، زمان غربال است . حق از باطل جدا می شود .

 

سخنان حجه الاسلام پناهیان .

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 6 اردیبهشت 13961 نظر »

چرا پیامبر صلی الله بیش از یک همسر داشت ؟

 

 

دکتر شاهین فرهنگ 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396نظر دهید »

آیت الله العظمی حاج شیخ محمد حسین اصفهانی 

 

 آیت الله محمد حسین اصفهانی ، روزنه هایی از عالم غیب

 

آیت الله مصباح یزدی از یکی از اساتیدشان نقل کردند که از جمله ویژگی هایآیت الله العظمی حاج شیخ محمد حسین اصفهانی این بوده که در مجلس عزای حسینی ، خودشان مبادرت به پذیرایی کرده و کفش های واردین را جفت می کردند و در حین پذیرایی نیز مرتب چیز می خواندند . مرحوم حاج شیخ علی محمد بروجردی از ایشان می پرسد : آقا شما چه می خوانید ؟ایشان نیز فرموده است : « خوب است انسان در شبانه روز هزار مرتبه سوره مبارکه قدر را بخواند »

 

آن مرحوم در هر شبانه روز زیارت عاشورا را با صد لعن و سلام می خواند و نوافل را نیز ترک نمی کرد و بارها نیز می فرمود : « از خدا می خواهم که تا آخر نسبت به این اعمال موفق باشم » و بالاخره همین طور هم شد .

 

 

دیده شده در کتاب روزنه هایی از عالم غیب ، آیت الله سید محسن خرازی ، انتشارات مسجد مقدس جمکران ، ص ۲۴۴.

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 5 اردیبهشت 1396نظر دهید »

غارت اموال 

 

ازشیوه های خلفای عباسی در مبارزه با تفکر شیعی عموما و «هارون الرشید » خصوصا این بود که علویان و مجاهدان را از هر جهت محاصره نمایند و بدین وسیله توان آن پیکارگران ضد ستم را تضعیف کنند و لذا در تاریخ می خوانیم که فشارها و محدودیتهای اقتصادی بر خاندان علوی انتقامی بود که حاکمان ستمگر از فریادکران ستمدیده می گرفتند . 

 

هارون خلیفه عباسی به ماموران خویش دستور داده بود تا به غارت اموال شیعه بپردازند و طرفداران موسی بن جعفر علیه السلام را در فشار اقتصادی قرار بدهند . علی ابن یقطین که از علاقمندان و شیعیان موسی بن جعفر علیه السلام و نیز از کارگزاران سطح بالای حکومت هارون به شمار می رفت و نسبت به این گونه ستمگری ها سخت متاثر و ناراحت بود تا این که خود را به خدمت امام هفتم علیه السلام رساند و از آن حضرت پرسید : « ما تقول فی الاعمال هولاء : در مورد کارهای این ستمگران تکلیف چیست ؟ »

 

امام حسین علیه السلام در پاسخ او فرمود :« ان کنت لابد فاعلاً فاتق اموال الشیعه : اگر به ناچار باید این کار را انجام بدهی نسبت به مصادره و توقیف اموال شیعیان مواظب باش.» 

 

از آن بعد علی ابن یقطین سخن امام خود را مد نظر قرار می داد و بدین گونه عمل می کرد .«  یجیبها من الشیعه علانیه و یردها علیهم فی السر : در ظاهر اموال شیعیان را می گرفت ولی در پایان به آنها باز می گرداند »

 

 

دیده شده سیره تربیتی حضرت موسی بن جعفر علیه السلام ؛ سیدرضا تقوی ، نشر نخیل ؛ ص 101.

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 3 اردیبهشت 1396نظر دهید »

شراب روحانی 

 

شیخ بهایی ، شراب روحانی

ساقیا بده جامی زان شراب روحانی
تا دمی بیاسایم زین حجاب ظلمانی

 

بهر امتحان ای دوست ، گر طلب کنی جان را
آن چنان برافشانم ، کز طلب خجل مانی

 

بی وفا نگار من می کند به کار من
خنده های زیر لب ، عشوه های پنهانی

 

دین و دل به یک دیدن باختیم و خرسندیم
در قمار عشق ای دل کی بود پشیمانی

 

ما ز دوست غیر از دوست ، مقصدی نمی خواهیم
حور و جنت ای زاهد! بر تو باد ارزانی

 

رسم و عادت رندیست از رسوم بگذشتن
آستين اين ژنده ، مي كند گريباني

 

زاهدي به ميخانه سرخ روي ز مي ديدم
گفتمش مبارك باد بر تو اين مسلماني

 

زلف و كاكل او را چون به ياد مي آرم
مي نهم پريشاني بر سر پريشاني

 

خانه‌ي دل ما را از كرم ، عمارت كن
پيش از آنكه اين خانه رو نهد به ويراني

 

ما سيه گليمان را جز بلا نمي شايد
بر دل بهايي نه هر بلا كه بتواني

 

شیخ بهایی 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 2 اردیبهشت 13961 نظر »

وقایع چند روز قبل از شهادت امام موسی کاظم علیه السلام 

 

امام موسی کاظم علیه السلام ، چند روز قبل از شهادت

 

ابن شهر آشوب از کتاب انوار روایت کرده است که در ایامی که امام موسی علیه السلام در حبس هارون بود ، آن لعین جاریه ای در نهایت حسن و جمال برای خدمت به حضرت به زندان فرستاد ، شاید که حضرت به سوی او میل نماید و قدر او در نظر مردم کم شود . تا برای تضییع آن حضرت بهانه به دست آورد .

 

جون کنیز را به خانه آن جناب آوردند فرمود : مرا به امثال اینها احتیاجی نیست ، اینها در نظر شما می ماند و نزد من قدری ندارد ، چون خبر را برای آن لعین بردند در غضب شد و کفت : بگویید که ما تو را به رضای تو حبس نکرده ایم و ما را به رخصت تو کاری نیست ، جاریه را نزد او بگذارید و برگردید .

 

چون جاریه را نزد آن جناب گذاشتند آن لعین از مجلس خود برخاست ، خادمی را فرستاد که خبر جاریه را بیاورد ، خادم برگشت و گفت : جاریه در سجده است و می گوید ؛ قدوس سبحانک. هارون لعین کفت : جادو کرده است او را موسی بن جعفر .

 

چون جاریه را طلبید ، اعضای او می لرزید و به سوی آسمان نظر می کرد . هارون گفت : چه می شود تو را ؟

 

جاریه گفت : حالتی غریب مرا رو داده ، چون نزد آن جناب رفتم پیوسته مشغول نماز بود و متوجه من نمی گردید . بعد از آن که از نماز فارغ شد ، مشغول ذکر خدا بود ، به نزدیک او رفتم و گفتم ؛ چرا خدمتی به من نمی فرمایی ؟

 

ایشان فرمود : به تو احتیاجی ندارم . گفتم : مرا به سوی تو فرستاده اند که خدمت کنم . پس فرمود : این جماعت چه کاره اند و به جانبی اشاره فرمود . چون نظر کردم باغها و بستانها دیدم که منتهای آن به نظر در نمی آمد و به انواع فواکه و ریاحین آراسته بودند و در آنها حوریان و غلامان دیدم که هرگز مثل آنها در حسن و صفا و بهجت و بها ندیده بودم ، اصناف طعامها و میوه ها و شرابها و طشتها و ابریق ها در کف گرفته در خدمتش ایستاده بودند . گفت این حالت را مشاهده کردم مدهوش شدم و به سجده افتادم و سر برنداشتم تا خادم تو ، من را به نزد تو آورد . 

 

آن لعین گفت : ای خبیثه شاید در سجده به خواب رفته باشی و اینها را در خواب دیده باشی ، جاریه گفت : به خدا سوگند که اینها را پیش از سجود دیدم ، برای دهشتی که مرا عارض شد به سجده رفتم . پس هارون به یکی از محافظان خود گفت این جاریه را محافظت نمایید تا این قصه را ذکر نکند ، پس آن جاریه مشغول نماز شد و پیوسته عبادت می کرد .

 

گفتند سبب نماز کردن تو چیست ؟ گفت : عبد صالح را دیدم که پیوسته نماز می کرد من نیز متابعت او می کنم . گفتند این نام را از کجا دانستی برای او ؟ 

گفت : آنکنیزانی که در آن باغها دیدم و حوریانی که در بهشت ها مشاهده کردم ندا کردند که دور شو از عبد صالح ، که ما  می خواهیم درآییم به خدمت او و قیام نماییم ، زیرا که ما خدمتکاران اوییم نه تو ، از گفته ایشان دانستم که لقب او عبد صالح است .

 

جاریه پیوسته مشغول نماز و عبادت بود تا از دنیا رحلت کرد ، این واقعه چند روزی قبل از شهادت آن حضرت بود .

 

دیده شده ذر کتاب جلا العیون ، علامه مجلسی ، نشر آدینه سبز ، ص ۹۱۴.

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 2 اردیبهشت 1396نظر دهید »

شهید خیر الله احمدی فرد 

 

دختر شهید

 

زینب احمدی فرد دختر کوچک شهید :

پدر من دوازدهمین شهید کرمانشاه است و این عجیب نیست ولی بسیار عجیب است که در ایام فاطمیه شهید شدند و عمویم خودشان ایشان را غسل دادند و می گفتند که پهلویش خراش خورده است ، ایشان خودش پهلوی پدرم را بسته است . و پهلویش مثل حضرت زهرا سلام الله خراش خورده است . صورت زیبایش و دستانش هنوز در موصل مانده است .
مثل حضرت زهرا سلام الله شهید شدند .

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 1 اردیبهشت 1396نظر دهید »

گفتگو با آمنه کمرخوانی همسر شهید خیرالله احمدی فرد

 

خیرالله احمدی فرد

 

ایشان متولد ۲۰ اسفند سال ۴۸ بوده و در یکی از روستاهای اطراف اسلام آباد به دنیا آمده اند . در حمله آزادسازی موصل در ۱۶ بهمن ماه شهید شدند .

 

بعد از فوت پدرشان وقتی که مهاجرت کردند به اسلام آباد ، تحصیلات و جبهه رفتنشان در اسلام آباد غرب بودند ، و از ۱۴سالگی رفته اند جبهه و تا به حال که ۴۷ سال داشتند خدمت به نظام را ادامه دادند و سرباز امام رمان بودند .

 

چی شد که رفتند سوریه و بحث جهاد را انتخاب کردند ؟
اول مدافع حرم عراق بودند و چند سال پیش که کربلا شدیدا تهدید شده بود از طرف داعش و بعد یک کمی که اوضاع کربلا و عراق آرامتر شد شهر حلب در سوربه زیر آتش بود ، اخبار را گوش می دادند اصلا آرام و قرار نداشتند گویی که منزل زندانی بودند و می گفتند ؛ ای خدا ! ما اینجا داریم راحت زندگی می کنیم و آنها مسلمان هستند و هم دین ما هستند ، در محاصره هستند ، تا وقتی که کار ایشان جور شد و رفتند سوریه و حدودا ۴۵ الی ۲ ماهی سوریه ماند.


وقتی ایشان می خواست برود سوریه شما موافق نمودید ؟ نگفتید نروید
بنده عادت کرده بودم که در این چند سال زندگی دیگر با ایشان مخالفت نکنم ، عشقش جهاد بود ، جهاد در راه خدا .
اگر جلوی ایشان را می گرفتیم در منزل نمی توانستیم بی قراری و بال بال زدن ایشان را ببینیم و تحمل کنیم ، در خودش غرق می شد که ما پشیمان می شدیم از این که جلوی ایشان را گرفته ایم . و دیگر ما هم عادت کرده ایم هر تصمیمی که ایشان بگیرد تابع باشیم .ایشان را از زیر قرآن رد می کردیم ، هر روز صدقه می دادیم و هر روز نذر و نیاز می کردیم که سالم برگردد .

 

دقیقا اولین اعزام ایشان در چه تاریخی بود ؟
ماه رمضان پارسال بود که رفت . و دو بار اعزام شدند . و ایشان در عراق در آزاد سازی موصل شهید شدند.

اوایل حمله بود که من به دلیل اینکه باردار هستم واقعا به کمک او در منزل نیاز داشتیم . گفتم اگر می توانی الان نرو ، بگذار وضعیت ما مشخص شود ، جهاد همیشه هست ، جنگ همیشه هست ، جنگ کفر علیه اسلام که تمامی ندارد ، بعد از این که خیالمان راحت شد برو ، گفت : « من در آزادی فلوجه نبودم » _ آن زمان رفته بود سوربه _ احساس گناه میکرد در مقابل رفقا و همرزمانش که اینجا بودند و ایشان همراه آنها نبوده .
بعد تند تند هم به ایشان پیام می دادند که حاجی بیا کمک ما که حمله موصل است . و ایشان به ما گفت « من نمی توانم رفقایم را جواب کنم ، شما را می سپارم به خدا ، مثل همیشه »

چند فرزند دارید ؟
دو دختر به نامهای زهرا و زینب و یکی هم در راه داریم .

 

برایشان سخت نبود که شما را بگذارند و بروند ؟
واقعا برایش سخت بود ، این را از چهره اش می شناختم ، ولی احساس وظیفه می کرد ، احساس می کرد که باید آنجا باشد ، اما وقتی راه افتاد که برود و کوله پشتی اش را گرفت ، مثل این که درِ قفس را برایش باز کرده ای ، اینطور سبک راه افتاد و دیگر پشت سرش را هم نگاه نکرد ، همینطور ایستادم و نگاهش کردم تا دیگر از نظرم ناپدید شد و وقتی رفت احساس می کردم کاش یک دقیقه دیگر می استاد تا من بیشتر می دیدمش و نگاهش می کردم .

 

از دیدار آخرتان بگویید و این که چه گفتید ، یکی دو روز آخر چطور گذشت؟
یکی دو روز آخر ، خیلی منتظر بود ، ما یک آزمایش برای فرزندمان که در راه است داده بودیم و خیلی نگران که جواب آزمایش چه می شود ، مثل اینکه زنجیر به پایش بسته باشی، چون موصل حمله بود و من هم مجبورش کرده بودم که به خاطر جواب آزمایش بماند چون ممکن بود که یک عمل جراحی داشته باشم که باید خودش می بود ، وقتی که جواب آزمایش آمد و هیچ مشکلی نداشتیم ، مثل این که دوتا بال درآورده بود ، پرواز می کرد .


 بعدازظهر که به ما خبر دادند جواب آزمایش شما هیچ مشکلی ندارد و می توانید بگیرید ، رفتیم ،قبل از اینکه برویم جواب آزمایش را بگیریم ، رفتند کنسولگری و اول ویزا گرفتند ، ما با مادرم در ماشین نشسته بودیم منتظر این که برود ویزا را بگیرد ، اینقدر خوشحال بود که تا به حال ندیده بودم اینقدر خوشحال باشد ، مثل اینکه پرواز می کرد ، مادرم گفت ببین چقدر خوشحال است و من هم ناراحت بودم از اینکه اینقدر خوشحال است و دارد می رود ،
ویزایش را گرفتیم و آمدیم ، روز بعد لباس هایش را جمع کرد ، کوله پشتی اش را بست ، من گفتم ببین چهارتا چشم به راه داری ، دل این بچه را نشکنی .

 

انگاربه دلم افتاده بود ، گفتم تو را به خدا اینطور سلامت می فرستمت ، سلامت برگرد . اگر یک مو از سرت کم شود من دیگر قبول نمی کنم . یک دست لباس نوزادی گرفته بودیم و دادم و گفتم این را ببر حرم حضرت ابوالفضل و حرم امام حسین (ع) برایمان تبرک کن بیاور .
آخرین عکسی که انداخته یک دستش به ضریح است و در دست دیگرش لباس نوزادی است. لباس را زیارت داده و بعد از آن رفته است منطقه .

 

همیشه من خودم می رساندمش پای ماشین های مهران ، یا وقتی برمی گشت میرفتم دنبالش ، ایندفعه که رفتیم سوار شود برای مهران ، همیشه یک خداحافظی گرمی می کرد اما این دفعه نماند که خداحافظی گرم بکند ، مثل اینکه اگر بایستد و خداحافظی گرم کند دلش اینجا گیر می کند ، کوله پشتی اش را که انداخت روی دوشش و برنگشت که این طرف را نگاه کند ، خیلی دلم تنگ شد ، من هم ایستادم و نگاهش کردم اینقدر نگاهش کردم تا این که خجالت کشیدم در آن جمعیت .

سوار ماشین شد و رفت مثل این بود که این بیست و سه سال ندیده بودمش و میخواستم این لحظه را از دست ندهم تا جلوی چشمم هست سیر نگاهش کنم .

وقتی برگشتم منزل با تمام وجود احساس تنهایی می کردم ، نمی دانم که چرا این دفعه اینطوری بود .

 

هر وقت که این پیام را می دید فورا جواب می فرستاد که نگران نباشید .
دیدم اصلا آنلاین نیست و پیامهایم را نخوانده ، مانده، هر دقیقه سر میزدم به گوشی ببینم پیامها را نخوانده . میدیدم نه . که دیگر خبر دادند که شهید شده . .

 

 

شنیده شده .

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 1 اردیبهشت 13962 نظر »

نشانه های حریت و اسارت انسان 

 

 

ما اگر ببینیم که در کارهایمان به آسانی دست از گناه برداریم و آلوده گناه نیستیم ، آزاد هستیم . اما اگر ببینیم با تلاش و کوشش نجات پیدا کینم معلوم می شود که در بند هستیم .ولی آن بند کامل نیستیم که نتوانیم آزاد باشیم ، این را در خودمان می توانیم احساس کنیم ، اینطور نیست که ما خودمان را نشناسیم که تحت ولایت شیطان هستیم یا تحت ولایت فرشتگان هستیم ، انسان اگر مراقب خود باشد این را به طور کامل می تواند بفهمد .

 

به تعبیر علامه طباطبایی که فرمود سالیان متوالی تحت ولایت شیطان است اما نمی فهمد که تحت ولایت چه کسی است .


انسان به راحتی می تواند بفهمد که تحت ولایت شیطان است یا تحت ولایت فرشتگان این را از خاطراتی به یاد انسان می آید مشخص است ، کارهایی که می خواهیم انجام دهیم اگر به آسانی کار خیر انجام دهیم معلوم می شود آزادیم ، اما اگر با تلاش و کوشش وافر باشد معلوم می شود که گیر کرده ایم ، یکی از پاهایم گیر کرده است و اگر کسی ، بیگانه ای خواست شما را به دام بکشد ؛ « وَإِمَّا يَنْزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ : و اگر وسوسه ای از سوی شیطان تو را تحریک کند [که از این بهترین شیوه دست برداری] به خدا پناه ببر؛ بی تردید او شنوا و داناست».سوره فصلت آیه ۳۶.


سخنان آیت الله جوادی آملی ، شنیده شده .

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 31 فروردین 1396نظر دهید »

ایران هراسی 

 

 

 

می گویند که ما ایران هراسی را کاهش داده ایم ، خوب بیجا کرده اید ، سگ هار اگر از آدم نترسد که پاچه می گیرد ، کما اینکه پاچه گرفته اند .


هر وقت سیاسیون کاری کردند که دشمنان از ما کمتر بترسند ما ضربه خوردیم از دشمنان .

 

چه کسانی از ایران می ترسند ؟ مردم آمریکا و اروپا…..

 

چه کسانی از ما می ترسند ؟ مردم منطقه ؟ مسلمانها کجا از ایران هراس دارد .

 

بله اسرائیل از ایران می ترسد خوب بگذار بترسد اکر او نترسد وحشی می شود .

 

دشمنان ما از ما می ترسند ، خوب باید هم بترسند خون شهدا باعث شده از ما بترسند و اگر ترس آنها را کم کنیم به خون شهدا خیانت کردیم .

 

خداوند متعال می فرماید : کاری کنید که دشمن شما و دشمن خدا ازشما بترسد …

 

دشمنان ما باید از ما بترسند …

 

 

استاد پناهیان، شنیده شده 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 30 فروردین 1396نظر دهید »

بیداری آخر شب 

 

شب عباس قمی

 

در شرح حال محدث گرانمایه حاج شیخ عباس قمی آورده اند :

« وی در تمام دوره سال ، در چهار فصل ، حداقل یک ساعت قبل از طلوع فجر بیدار و مشغول نماز و تهجد بود . به عبادت آخر شب و سپیده دم  اهمیت زیادی می داد و معتقد بود که بهترین اعمال مستحبی ، عبادت و تهجد است .»

 

فرزند بزرگش می گوید : تا آنجا که من به خاطر دارم بیداری آخر شب از او فوت نشد ، حتی در سفرها این شیوه عملی می شد .

 

مرو به خواب که حافظ به بارگاه قبول      ز ورد نیمه شب و درس صبحگاه رسید 

 

 

دیده شده در کتاب سیمای فرزانگان ، رضا مختاری ، مرکز انتشارات تبلیغات اسلامی ، ص ۲۲۲.

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 29 فروردین 13961 نظر »

خاطره ای از شهید مهدی باکری 

 

خاطره ای از شهید مهدی باکری

 

راوی طیب شاهین و دکتر اسماعیل جبارزاده 

ساعت ۵ بعدازظهر قرار بود من و دکتر جبارزاده به همراه آقا مهدی برای توجیه منطقه عملیاتی به جلو برویم ، آقا مصطفی مولوی رفته بود تا قایق را بیاورد ،سرپا ایستاده و منتظر بودیم تا آقا مصطفی بیاید و حرکت کنیم .

 

در محوطه پدر قدم می زدیم که آقا مهدی متوجه وضعیت غیر بهداشتی سنگرها شد و به طرفشان حرکت کرد . من و دکتر از دور نگاه می کردیم ، آقا مهدی به کنار سنگرها که رسید شروع کرد به جمع آوری آشغالهای اطراف سنگر .آشغالها را جمع می کرد و به گوشه ای از اطراف پدر که برای همین منظور کنده شده بود ، می برد و می ریخت و دوباره به طرف سنگرها برمی کشت .

 

خجالت می کشیدم که فرمانده لشکر زباله های ما را جمع می کند ، می خواستیم برویم و نگذاریم اما می دانستیم که زیر بار نمی رود ، برای همین آستین هایمان را بالا زدیم و به کمکش رفتیم .

 

کمی از محوطه را تمیز کردیم که آقا مهدی یک بسته صابون پیدا کرد و کفت « ببینید با بیت المال مسلمین چه می کنند ؟! … می دانید اینها را چه کسانی به جبهه می فرستند ؟!.. می دانید از پول چه کسانی تهیه می شود ؟! .. چه جوابی برای خدا دارید ؟.»

 

خیلی عصبانی بود ، من تا به حال آقا مهدی را این چنین عصبانی ندیده بودم .

 

 

دیده شده در کتاب ۱۴ سردار شهید ، احمد امامی راد ، انتشارات حدیث نینوا ، ص ۵۲.

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 28 فروردین 1396نظر دهید »

تدابیر پاکسازی بدن در فصل بهار 

 

 

سید مهدی میر غضنفری متخصص فیزیولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 27 فروردین 1396نظر دهید »

ابراهیم ابن ادهم 

 

تذکره الاولیا ، ذکر ابراهیم ابن ادهم

 

نقل است که عیال داری بود ، نماز شام می رفت و هیچ چیز نداشت از طعام و گرسنه بود و دلتنگ که به اطفال و عیال چه گویم که دست تهی میروم ، در دردی عظیم می رفت ، ابراهیم را دید ساکن نشسته گفت : « یا ابراهیم مرا از تو غیرت می آید که تو چنین ساکن و فارغ نشسته ای و من چنین سرگردان و عاجز »

 

ابراهیم کفت : هر چه ما کرده ایم از حج ها و عبادت های مقبول و خیرات مبرور این جمله را به تو دادیم تو یک ساعت اندوه خود را به ما دادی .

 

نقل است که معتصم پرسید از ابراهیم که چه پیشه داری ؟ 

گفت :« دنیا را به طالبان دنیا  مانده ام و عقبی را به طالبان عقبی رها کرده ام و بگزیده ام در این جهان ذکر خدای و و در آن جهان لقای خدای .»

 

دیگری از او پرسید ؛ پیشه تو چیست ؟

گفت : « تو ندانسته ای که کارکنان خدای را به پیشه حاجت نیست »

 

 

دیده شده در کتاب تذکرالاولیا ، فریدالدین عطار نیشابوری ، مصحح احمد آرام ، باب یازده ، ص ۹۸

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 26 فروردین 1396نظر دهید »

گفتگویی چند با خرد 

 

عطار نیشابوری

 

 

با  خرد  دوش  در سخن  بودم

کشف   شد بر دلم  مثالی  چند

 

گفتم   ای   مایه   همه   دانش

دارم   الحق ز  تو سئوالی  چند

 

چیست   این    زندگانی    دنیا

گفت  خوابیست  یا  خیالی  چند

 

گفتمش چیست مال وملک جهان

گفت درد است سر و وبالی چند

 

گفتم  اهل  زمانه   در  چه  رهند

گفت  در  بند  جمع   مالی  چند

 

گفتم  این  را  چه حالتست  بگو

گفت  غم  خوردن  و ملالی  چند

 

گفتم   او  را   مثال  دنیا  چیست

گفت   زالی   کشیده  خالی چند

 

گفتمش  چیست کدخدائی  گفت

هفته ای عیش و غصه سالی چند

 

گفتم این   نفس رام  کی   گردد

گفت : چون یافت گوشمالی  چند

 

فتنه  انگیز گفتمش چه کس اند ؟

گفت  سر  گشتگان   زالی  چند

 

گفتم  اهل  ستم  چه  طایفه اند؟

گفت گرگ و سگ و شغالی  چند

 

گفتم  آری  سزای ایشان  چیست

گفت     در   آخرت   نکالی    چند

 

گفتمش    چیست   گفته    عطار ؟

گفت  پند است و حسب حالی چند

 

 

شیخ فریدالدین عطار نیشابوری 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 26 فروردین 13965 نظر »

توجیه احمدی نژاد برای شرکت در انتخابات

 

 

توصیه رهبر به رییس جمهور دولت نهم و دهم برای عدم شرکت در انتخابات (بیانات در ابتدای درس خارج فقه)

دنباله‌ی حدیث قبل از جناب ابی‌حمزه‌ی ثمالی از حضرت سجاد (سلام‌الله‌علیه) که فِقراتی از این حدیث را در روزهای قبل خواندیم. «إن زُکِّیَ خَافَ ما یَقولون»

 حالا قبل از آنی که این فقره را عرض بکنم، این تذکر را، توجه را بدهم که از مطلبی که ما دیروز در ذیل این فقره‌ی قبلی گفتیم مثل اینکه سوءبرداشت شده، بعضی‌ها سوءتلقّی کردند. خب حالا سوءبرداشت فی‌نفسه چیز مشکلی نیست. لکن وقتی که این منتهی بشود به بگومگو و بخصوص در این فضای مجازی و این یک چیزی بگوید، آن یک چیزی بگوید، مایه‌ی کدورت و دل‌چرکینیِ برادران مؤمن از یکدیگر بشود آن‌وقت این چیز بدی است. بنده‌ی حقیر که این همه اصرار دارم بر وحدتِ قلوب و حرکت در مسیر واحد و اتحاد نیروهای کشور، بخصوص نیروهای مؤمن و انقلابی، خدای نکرده یک چیزی آدم بگوید که مایه‌ی اختلاف بین نیروها بشود، این را به خدا پناه می‌بریم. نباید این چیزها را مایه‌ی اختلاف قرار داد.


 خب بله، یک نفری، یک آقایی آمده پیش من، من هم به ملاحظه‌ی صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم که شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید، گفتیم صلاح نمی‌دانیم ما، شما شرکت کنید. این را گفتیم. خب یک چیز عادی است. انسان بایستی آن چیزی را که می‌بیند و می‌فهمد و فکر می‌کند که به نفع برادر مؤمن‌اش است باید به او بگوید دیگر. ما هم اوضاع کشور را خب، غالباً بیشتر از اغلب افراد آشنا هستیم.

 

آدم‌ها هم، بخصوص آدم‌هایی که صدها جلسه با ما نشستند و برخاستند، بیشتر و بهتر از دیگران می‌شناسیم. با ملاحظه‌ی حال مخاطب و اوضاع کشور به یک آقایی انسان توصیه می‌کند که آقا شما اگر در این مقوله وارد شدید، این دو قطبی در کشور ایجاد می‌شود. دو قطبی در کشور مضرّ است به حال کشور. من صلاح نمی‌دانم شما وارد بشوید. بله، این چیز خیلی مهمی که نیست. این یک چیز خیلی طبیعی است، خیلی ساده است. بله، ما این توصیه را به یکی از آقایان، به یکی از برادران کردیم. خب حالا این مایه‌ی اختلاف بشود بین برادران مؤمن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید چرا پشت بلندگو نگفته؟ خب حالا این هم پشت بلندگو.

 

 دشمنان هم که گوش خواباندند استفاده کنند. ببینید، حواستان جمع باشد. خب به رادیوی «فردا» یا رادیو‌ی «بی‌بی‌سی» چه ارتباطی دارد این قضیه؟ می‌پردازند، بحث می‌کنند، تحلیل می‌کنند، علت چیست، چرا گفتند، این چیست معنایش؟ این معنایش این است که دشمن می‌خواهد استفاده کند. ما چه‌کار باید بکنیم؟

 

ما باید نقطه‌ی مقابل دشمن حرکت بکنیم. یعنی مطلب خیلی عادی است، همین‌طور که بنده عرض کردم. خب شما برادر مؤمن من هستی. یک چیزی را به مصلحت شما می‌دانم، می‌گویم به شما. این اشکالی که ندارد ظاهراً. چیز خوبی است. لازم هم هست شرعاً. لازم هم هست خیرخواهی. «النّصیحةُ لِلمُؤمنین» یا «لِلإخوةِ المُؤمنین» یا «لأئمّة المؤمنین» در همه‌ی صور. این یک چیزی خوبی است دیگر. انسان باید نصیحت کند. نصیحت یعنی خیرخواهی. من به جنابعالی که مثلاً آقای آشیخ عبدالعالی اسمتان است من باب مثال علاقه‌مندم. می‌دانم شما اگر وارد این مقوله شدی به ضررت است. به ضرر کشور هم هست. به شما می‌گویم وارد نشو. نمی‌گویم هم وارد نشو. امر و نهی نیست. حالا بعضی گفتند آقا دستور دادند، امر کردند، نه، گفتیم صلاح نمی‌دانیم. من صلاح نمی‌دانم. این چیز خوبی است. این چیز بدی نیست.

 


 اینی هم که حالا بگویند که فلانی [رهبری] تحت تأثیر زید و عمرو و بکر و … است؛ نه، این حرف‌ها چیست؟ بنده از زید و عمرو و بکر و اینها هم بیشتر اطلاع دارم، هم انگیزه بیشتر دارم. آنچه که واقعاً  مصلحت باشد، آنچه که مصلحت بدانم بینی و بین‌الله، ما باید به خدا جواب بدهیم. یکی از دعاهایی که دائماً باید امثال بنده و شما بکنیم این است، «وَاسْتَعمِلْنی لِما تَسْألُنی غَداً عَنه» فردا از ما سؤال می‌کنند. چرا فلان چیز را گفتید، چرا نگفتید. از نگفتید هم سؤال می‌کنند. فقط از گفتید نیست. چرا فلان کار را کردید، چرا نکردید. از نکردید هم سؤال می‌کنند.

 

بنابراین نه، ما این فقره‌ای که دیروز معنا کردیم ناظر به این قضیه اصلاً نبود. داشتیم حدیث را معنا می‌کردیم مثل اینکه امروز هم حدیث را معنا می‌کنیم. آن قضیه هم همینطور است که عرض کردیم. بین برادران مؤمن اختلاف سر این چیزها هیچ مصلحت نیست. شما یک چیزی بگویید، آن یک چیزی بگوید، آن یک چیزی بگوید. یک نفر سومی هم منتظر باشد، به مجردی که شما با هم دعوا کردید، او بیاید از میانه سود خودش را ببرد؛ بردارد ببرد. اینها را باید مراقب بود. امروز کشور به اتحاد نیروها احتیاج دارد. بخصوص نیروهای مؤمن. نیروهای پای کار. سعی کنند از این چیزها اختلاف بوجود نیاورند.

 

شنیده شده و دیده شده در.http://farsi.khamenei.ir

۵ مهر ۹۵

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 26 فروردین 1396نظر دهید »

ظالمان و ستمکاران 

 

 ظلم و ستم

 

یک گروه که قرآن آنها را از مستحقان عذاب جاوید شمرده ظالمان و ستمکارانند چنانچه در آیه ۴۵ سوره شوری می خوانیم «قال الذین امنوا ان الخاسرین الذین خسروا انفسهم و اهلیهم یوم القیمه الا ان الظالمین فی عذاب مقیم :و ایشان را می بینی که بر آتش عرضه می شوند در حالیکه از شدت ذلت خاشع شده اند و با گوشه چشم و پنهانی به آن می نگرند و کسانی که ایمان آورده اند، می گویند: همانا زیانکاران کسانی هستند که در قیامت ، خود و خاندانشان رااز کف داده اند، آگاه باشید که ستمگران در عذابی دائمی خواهند بود)

 

این تعبیر نیز نشان می دهد که سرانجام ظلم و ستم ، خلود در آتش دوزخ است .

حال این نکته است که آیا منظور از ظلم و ستم در اینجا ظلم و ستم بر بندگان خدا و مستضعفان است یا ظلم بر خویشتن و گرایش به شرک ، چرا که شرک طبق آیه ۱۳ سوره لقمان « ظلم عظیم » است و در آیه ۲۵۴ سوره بقره نیز آمده « والکافرون هم الظالمون : کافران همان ظالمان هستند ».

 

جمعی از مفسران معنی دوم را ترجیح داده اند و شاید جمله قال الذین امنوا نیز گواه براین معنی باشد که مومنان مظلوم که از دست کفار ظالم ستم های فراوان دیده اند چنین سخنی را در قیامت می گویند .

در آیه ۱۷ سوره حشر نیز بعد از اشاره به خلود شیطان و اتباعش در دوزخ می فرماید : « و ذلک جزا الظامین ؛ این است کیفر ستمکاران » 

 

اما با توجه به اینکه سخن از شیطان و پیروان کافر اوست و در آیه قلل از آن این معنی آمده است « کمثل الشیطان اذان قال الانسان اکفر علما کفر قال انی بری منک ؛ کار آنها همچون شیطان است که زه انسان گفت کافر شو ( تا مشکلاتت را حل کند ) اما هنگامی که کافر شد گفت از تو بیزارم »

 

پس می توان گفت که منظور از ظلم در این آیه مصداق اتم آن یعنی کفر است .

 

 

دیده شده در کتاب پیام قرآنی ، آیت الله مکارم شیرازی ، انتشارات دارالکتب الاسلامیه ، جلد ۶ ، ص ۴۸۷

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 24 فروردین 1396نظر دهید »

احادیثی از علی علیه السلام 

 

 

۱_ العزیز من اعتزَ بالطاعه : شخص ارجمند آن است که به وسیله فرمانبرداری از خدا ارجمند شود .

 

۲_الاباطیل موقعه فی الاظاظیل : چیزهایی باطل پایگاهی است در میان گمراهی .

 

۳_البخیل متحجج بالمغاذیر و التعالیل : بخیل همواره به وسیله عذرها و علت ها بهانه می آورد .

 

۴_ العقل زین لمن رزقه : خرد زینتی است که از آن بهرور است.

 

۵_اصاب متان اوکاد : آنکس که با نرمش رفتار کند به هدف می رسد یا نزدیک به رسیدن است .

 

۶_اخطا مستعجل اوکاد : آن کس که با شتاب رفتار کند خطا می کند یا نزدیک به خطا کردن است .

 

۷_الزهدان لا تطلب  المفقود حتی یعدم الموجود : زهد آن است که آنچه را که وجود ندارد نطلبی تا این که آنچه که موجود است آنچه که موجود است از بین برود .

 

۸_الکریم من بذل احسانه : بخشنده آن است که برایکان احسان کند .

 

۹_ احسان النیه یوجب المثوبه : داشتن حسن نیت پاداش نیکو را واجب می کند .

 

۱۰_الحازم من کف اذاه : دور اندیش آن است که دست از آذار مردم بکشد .

 

 

دیده شده در کتاب  غررالحکم و دررالکلم دوهزار حدیث از حضرت علی علیه السلام ، ترجمه کاظمی خلخالی ، انتشارات فواد ، ص ۱۰۶ و ۱۰۷.

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 22 فروردین 1396نظر دهید »

دیدگاه ابن ابی الحدید در مورد علی علیه السلام 

 

فضایل علی علیه السلام

 

ابن ابی الحدید در مورد این که آیا خلفای سه گانه افضل است یا علی علیه السلام اینگونه می گوید :

« ما قول شیوخمان از بغدادیون را که قایل به تفضیل علی علیه السلام می باشند انتخاب می کنیم و به تحقیق در کتابهای کلامی خود معنای افضل را گفتیم که آیا مراد پاداش اخروی بیشتر است یا جامع تر بودن از جهت مزایای فضل و برتری و دارا بودن صفات پسندیده و و بیان کردیم که او بر هر دو تفسیر افضل است .»

 

بعد می نویسد ؛

« ذکر فضایل حضرتش مانند بیان نمودن روشنایی روز است و از عظمت و اشتهار ، عدم ذکرش بهتر است . 

و من چه گویم درباره مردی که دشمنانش اقرار فضلش نموده و نتوانستند مناقبش را انکار و فضلش را کتمان کنند .   تو خوب می دانی که بنی امیه بر شرق و غرب جهان اسلام مسلط شده و به هر حیله ای برای خاموش شدن نور او متوسل شدند و علیه او مردم را تشویق کردند و برای او معایب و بدیهیایی تراشیدند و بر همه منابر لعنش نمودند و آن کسانی را که لعنش می کردند مورد تهدید قرار می دادند ، بلکه آنها را حبس کرده و می کشتند .

 

و از نقل  هر روایتی که دربردارنده فضیلتی برای او بود یا او را به عظمت و بزرگی یاد می کرد منع کردند و حتی مانع شدند که کسی نام او را بر فرزند خود نهد .

 

همه اینها جز این که بر رفعت و عظمت او بیفزاید کاری انجام نداد . او چون مشک می ماند که هر چه او را بپوشانند بوی خوشش انتشار می یابد و چون خورشید است که با کف است پوشیده نمی شود و چون روشنایی روز است که اگر چشمی آن را ندید چشم های زیادی آن را می بیند . ….و کضو ٔٔالنهاران حجبت عنه عین واحده ادراکته عیون کثیره .

 

و من چه بگویم درباره مردی که هر فضیلتی به او نسبت داده می شود و هر فرقه ای به او منتهی می کردد و هر طایفه ای  او را به خود منسوب می کند پس او رییس همه فضایل و سرچشمه آن و اول متصف به آن و پیشرو و پیشی کیرنده در آنهاست و هر که بعد از او فضیلتی یافت از او گرفت و پیرو او شد و دنباله رو او بود .»

 

 

دیده شده در کتاب امام علی علیه السلام از دیدگاه ابن ابی الحدید معتزلی ، حسین طبیبیان ، نشر کعبه دل ، ص ۲۷ ،۲۸.

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 21 فروردین 13962 نظر »

مداومت و استمرار در امر تبلیغ از ویژگی‌های مبلغ موفق است

 

وافی

 

حجت الاسلام محمد مسلم وافی مسؤول مؤسسه جهادی روایتگران نور، امروز در نخستین جلسه درس اخلاق سال 96 که در مدرسه علمیه کوثر ورامین برگزار شد، با اشاره به مهمترین عامل موفقیت در تبلیغ، گفت: مهارت در تبلیغ مهمترین موفقیت یک طلبه‌ به شمار می‌رود.

 

وی تبلیغ را از جهت زمانی به سه دسته کوتاه‌ مدت، بلند مدت و متوسط تقسیم کرد و گفت: در تبلیغ کوتاه مدت مبلغ در حین کارهای روزمره به امر تبلیغ نیز می‌پردازد اما در تبلیغ متوسط مبلغ با برگزاری جلسات تبلیغی به نشر معارف اسلامی در جامعه همت می‌کند اما زمانی که مبلغ در کانون خانواده به امر تبلیغ می‌پردازد در اصل تبلیغ را به صورت بلند مدت انجام می‌دهد.

 

حجت الاسلام وافی اضافه کرد: اگر امر تبلیغ بلند مدت انجام بپذیرد به طور قطع شرایط مناسبی برای سایر تبلیغات ذکر شده میسر خواهد شد.

 

مسؤول مؤسسه جهادی روایتگران نور با تاکید بر اینکه مبلغ باید در نزد مخاطب مقبولیت داشته باشد، ابراز کرد: اخلاق یکی از ابزارهایی است که مبلغ می‌تواند به واسطه آن در نزد مخاطب مقبولیت کسب کند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه بهترین خوبی‌ها اخلاق خوب است، اظهار داشت: یکی از فرمولهای جذب مخاطب در بهاییت خوش اخلاقی است، طلاب باید در اخلاق نیکو شاخص باشند.

 

حجت الاسلام وافی محبوبیت را از دیگر ابزارها برای موفقیت مبلغ در امر تبلیغ دانست و گفت: مبلغ باید به مخاطب بفهماند که دلسوز او بوده و این دلسوزی ناشی از دوست داشتن است در این هنگام مبلغ محبوب مخاطب می‌شود.

 

مسؤول مؤسسه جهادی روایتگران نور با بیان اینکه مبلغ محبوب با مدیریتی که دارد می‌تواند از مخاطبانش استعدادیابی کند، گفت: مبلغ باید به علاقه مخاطب توجه کرده و آن علاقه را به درستی مدیریت و به مسیر صحیح هدایت کند.

 

وی با بیان اینکه مبلغ باید با مخاطبانش همدلی داشته باشد و این همدلی یعنی درک متقابل آنان، خاطر نشان کرد: مهمترین چیزی که در این روزگار آسان و در گذشته بسیار سخت بود انجام دادن گناه است امروز گناه نکردن بسیار سخت است چرا که زمینه گناه برای همگان فراهم است بر این اساس مبلغ باید بتواند برخی از مخاطبان را که به او مراجعه می‌کنند درک کند تا مبلغی موفق باشد بنابراین مبلغ خوب نه تنها ویژگی‌های مقبولیت، محبوبیت، مدیریت و موفقیت دارد بلکه در امر تبلیغ نیز مداومت دارد.

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 21 فروردین 1396نظر دهید »

دیدار نوروزی فرماندهان ارشد نیروهای مسلح با فرمانده کل قوا

 

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر امروز (یکشنبه) در دیدار نوروزی فرماندهان ارشد نیروهای مسلح، با اشاره به برنامه دشمن برای تضعیف روحیه مردم، مسئولان و نیروهای مسلح و القای روحیه «نمی‌شود و نمی‌توانیم»، خاطرنشان کردند: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران باید با توکل بر خدا و اعتماد به‌نفس، روز به روز توانایی‌ها و ظرفیتهای خود را افزایش دهند و با ابتکار و همت بلند، کمبودها و خلأها را جبران کنند.


حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار با آرزوی سالی با برکت و پر توفیق برای همه ملت بویژه نیروهای مسلح فداکار و خانواده‌های آنان، افزودند: بهترین دعا و بالاترین توفیق برای انسان، شناخت و تشخیص صراط مستقیم و استقامت در این راه است.


ایشان، نیروهای مسلح کشورمان را نیروهایی برخوردار از فکر و عقیده دانستند و گفتند: خدمتِ با معرفت و مخلصانه به مردم از بزرگترین عبادات است و باید قدر این فرصت را دانست، همچنان‌که در دوران دفاع مقدس نیز مجاهدان و شهیدان از آن فرصت استفاده کردند و امروز نیز آرزوی همه رهروان راه خدا، نیل به شهادت است.


فرمانده کل قوا با تأکید بر لزوم ارتقاء روزافزون توان عملیاتی و سازمانی نیروهای مسلح، خاطرنشان کردند: کمبودهای مالی نباید مانعی برای پیشرفت باشد و همان‌گونه که در دوران دفاع مقدس با وجود کمبودهای فراوان، یک جنگ طولانی با پیروزی قاطع و بدون جابجا شدن حتی یک متر از مرز کشور به پایان رسید، امروز نیز می‌توان با ابتکار و همت بلند، کمبودها را برطرف کرد.


حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به حمایتهای همه‌جانبه دولتهای غربی از صدام در جنگ تحمیلی، افزودند: دولتهای ریاکار اروپایی که امروز در قضیه سوریه مدعی استفاده از سلاحهای شیمیایی هستند، در زمان جنگ تحمیلی، خروارها سلاح شیمیایی به صدام دادند تا او با این سلاحها به جبهه‌های ما و مناطق سردشت و حلبچه حمله کند.


ایشان، پیشرفتهای نظامیِ کنونی کشورمان را غیرقابل مقایسه با دوران جنگ دانستند و گفتند: با توکل به خدا، اعتماد به نفس، و انضباط و پیگیری مدیریتی، امروز نیز می‌توانیم موانع را برطرف کنیم.


حضرت آیت الله خامنه‌ای، «تقویت روحیه نیروهای مسلح» را وظیفه دیگر فرماندهان ارشد خواندند و با اشاره به برنامه دشمن برای «تضعیف روحیه مسئولان، مردم و نیروهای مسلح»، افزودند: دشمن تلاش می‌کند با استفاده از تاکتیکهای جنگ روانی، در مسئولان ضعف و تزلزل ایجاد، و احساس «نمی‌شود و نمی‌توانیم» را در آنها القا کند.


«ارتقاء تحقیقات» و «تکریم بازنشستگان نیروهای مسلح» نکات دیگری بود که فرمانده کل قوا بر آن تأکید کردند و افزودند: بازنشستگان، ذخایر ارزشمند نیروهای مسلح هستند و باید برای مسائل مادی و معیشتی و بویژه تکریم و احترام به آنان، فکر و تدبیر شود.


ایشان همچنین با اشاره به تلاش دشمن در جلوگیری از تقویت نیروهای مسلح، خاطرنشان کردند: دشمن، هر یک از بخشهای نیروهای مسلح همچون ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و بسیج را به‌‌نحوی می‌کوبد تا از درون تهی شوند اما نیروهای مسلح باید از لحاظ سازماندهی روز به روز قوی‌تر شوند.


رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به حمله آمریکا به سوریه و برخی تحلیلها با هدف امکان‌پذیر نشان دادن این اقدام در نقاط دیگر دنیا، افزودند: جنایت، تجاوز، تخطی و تعدی کاملاً از آمریکایی‌ها بر می‌آید و در نقاط دیگر دنیا نیز این کارها را کرده‌اند اما مسئله این است که آنها جرأت انجام چنین کاری را در کجا خواهند داشت؟


ایشان تأکید کردند: جمهوری اسلامی نشان داده است که با اینگونه حرفهای بی‌ربط و کارهای غلط، از میدان به‌در نمی‌رود و مردم و مسئولانی که به انقلاب اعتقاد دارند، با توکل بر خدا، در مقابل تهدیدها و تشرها عقب نمی‌نشینند، زیرا اگر بنا بر عقب‌نشینی بود، امروز کشور دچار درماندگی و ورشکستگی روحی و تمدنی شده بود.


حضرت آیت الله خامنه‌ای در ارزیابی اقدام اخیر آمریکا در تهاجم نظامی به سوریه افزودند: کاری که آمریکایی‌ها کردند، اشتباه و خطایی راهبردی است و آنها در حال تکرار خطای گذشتگان خود هستند.


ایشان خاطرنشان کردند: مسئولان قبلی آمریکا داعش را بوجود آوردند یا به آن کمک کردند و مسئولان کنونی نیز در حال تقویت داعش یا گروهی نظیر آن هستند.


رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه خطر این گروهها در آینده گریبان آمریکایی‌ها را خواهد گرفت، افزودند: اروپا امروز به خاطر غلطی که در تقویت تکفیریها انجام داد، گرفتار است و مردم در خانه و خیابان امنیت ندارند و آمریکا نیز در حال تکرار همان غلط است.

 

 

http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=36163

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 20 فروردین 1396نظر دهید »

اعتماد به خدا ..

 

آیت الله جوادی آملی ،عتماد به خدا

 

اگر کسي قدرتي دارد به اداره‌اي به قبيله‌اي به جناحي به حزبي به مالي به فرزندي تکيه مي‌کند اين در دعا مشرک است خدا و، خدا و فرزند، يک گوشه چشمي به خدا دارد، يک گوشه چشمي هم به قدرتش. اين است که در قرآن فرمود: (وَ ما يُؤْمِنُ أَكْثَرُهُمْ بِاللَّهِ إِلاَّ وَ هُمْ مُشْرِكُون ، سوره یوسف ، آیه ۱۰۶ ) فرمود اکثر مردمي که باايمان هستند با شرک زندگي مي‌کنند! مي‌گويند خدا هست ولي! خدا با «ولي» با «لکن» با «اما» هماهنگ نيست. خدا و خدا و خدا و خدا. وقتي فتح مکه فرا رسيد، حضرت اين گونه دستور داد آنها هم اين گونه گفتند: «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ وَحْدَهُ وَحْدَه‏» که الآن شعار رسمي در راديوهاي ماست، چقدر شعار مقدس و علمي است! اين که تکرار نيست.

 

بارها به عرض شما رسيد، اين حرف‌ها مثل شرح لمعه و مکاسب نيست! يک توحيد ذاتي داريم يک توحيد صفاتي داريم، يک توحيد افعالي داريم، در آن روز فرمود «لا اله الا الله وحده ذاتاً، وحده وصفاً، وحده فعلاً»، آقايان اين مثل مکاسب نيست که خواندن يا فهميدن آن آسان باشد. دعا را بايد جدّي بگيريد. فرمود او در مقام ذات «لا شريک له» است، در مقام وصف «لا شريک له» است. در مقام فعل «لا شريک له» است. ديگر نگوييم خدا هست ولي، خدا هست اما! «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ وَحْدَهُ وَحْدَه‏» توحيد ذاتي چيست؟ توحيد اوصافي چيست؟ توحيد افعالي چيست؟ «وَحْدَهُ»اي که موحّد در بخش اول مي‌گويد با دوم چيست؟ دوم مي‌گويد با سوم چيست؟ اينکه قرآن فرمود: خيلي از مؤمنين مشرک‌اند براي همين است.

 

آن‌گاه وجود مبارک حضرت امير فرمود اگر کسي موحّد محض بود، دعاي او از قلب خاص برخاست، اين ايام اعتکاف در پيش است، ايام دعا در پيش است، برخي از طلبه‌ها همين طلبه‌ها! اين سه ماه را روزه مي‌گرفتند، مخصوصاً آن وقت‌هايي که به زمستان مي‌خورد؛ البته اينها به جاهايي رسيدند هر سه ماه را روزه مي‌گرفتند، کسي که به خودش آسيب برساند آن روزه‌اش مشروع نيست؛ اما قدرت بدني داشتند، يک؛ مصادف با زمستان هم بود، دو؛ و ما هم ديديم که به جاهايي رسيدند، اين سه.

 

 


دیده شده ذر http://javadi.esra.ir/-/جلسه-درس-اخلاق-1396-01-17 ، جلسه درس اخلاق آبت الله جوادی آملی ۱۷/ ۱/ ۹۶.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 19 فروردین 13965 نظر »

خط تبلیغاتی تا انتخابات

 

 

بعد از حدود ۴۰ سال از انقلاب ، انقلاب اسلامی ارتش بزرگی دارد که هیچ نیرویی نمی تواند با آن مواجه شود ، غربی ها اکر می توانستند مواجه شوند نیرو پیاده می کردند سوریه ، شک نکنید !

 

رییس جمهور نادان فعلی آمریکا می داند که قدرت ایران بیشتر از سوریه است ولی به سوریه بیشتر احترام می گذارد تا ایران ، چرا ؟ به خاطر این سیاستمداران ضعیف ما ، اینها روی او را زیاد کرده اند .


تا همین الان اگر ما در جایی به نتیجه نرسیده ایم ، هیچ دلیلی ندارد جز این که سیاستمداران ما از کیفیت لازم برخوردار نیستند .در این چند ماهه تا انتخابات یک خط تبلیغاتی وجود دارد و آن خط این است که مردم ایران را از آمریکا بترسانند ….

 

یکی از این سیاسیون ورشکسته گفته است که این رییس جمهور جدید آمریکا خطرناک است و شوخی ندارد .آقا ! شما چرا ملت را می ترسانید . اینها هیچ غلطی نمی توانند بکنند ، اگر می توانستند که دریغ نمی کردند ..

 

می دانید کربلا چطور پیش آمد ؟


با ترس از لشکر پوشالی یزید ، مردم ریختند امام حسین علیه السلام را کشتند ، می خواهند کربلا کنند ..

در این چند ماهه قبل از انتخابات یک خط تبلیغاتی وجود دارد و آن ترساندن مردم ایران از آمریکا …..

 

 

پیش بینی ۲ ما پیش استاد پناهیان از حمله نمایشی آمریکا قبل از انتخابات 

 

سخنان استاد پناهیان 

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 18 فروردین 13961 نظر »

توصیه به عزیزانی که در اعتکاف شرکت می کنند

خوشا به حال معتکفین عزیز …

 

 

در این سه روزی که در مسجد هستید تمرین مراقبت از خود کنید .


حرف که می زنید ، غذا که می خورید ، معاشرت که میکنید ،فکر که میکنید ، در همه این چیزها مراقب باشید رضای الهی ، خواست الهی را بر هوای نفستان مقدم بدارید و تسلیم هوای نفس نشوید . (۲۸ / ۵ / ۸۴)

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 18 فروردین 1396نظر دهید »

پاسخ آیت الله جوادی آملی را بدهید !

 

 

یک اقتصادخوانده حامی دولت یازدهم در برنامه مناظره سیما در واکنش به مواضع و فتاوای اقتصادی علامه جوادی آملی، گفت: اینکه فلان شخصیت دینی درباره اقتصاد نظر می‌دهد یکی از مشکلات اقتصادی ماست و نباید سیاست اقتصادی را دیکته کند!


مرتضی عزتی که از موسسان و عضو هیئت مدیره انجمن اقتصاد اسلامی است، درباره ورود علما به مسائل اقتصادی جامعه، افزود: شخصیت دینی باید درباره دین نظر دهد همان گونه که یک پزشک هم باید در زمینه پزشکی اظهار نظر کند و همان گونه که یک معلم اقتصاد نباید فتوای شرعی دهد.


این اظهارات در پاسخ به سوال کارشناس دیگر برنامه عنوان شد که پرسید: چرا دولت نسبت به نگرانی علمایی همچون آیت‌الله جوادی آملی پیرامون وضعیت نگران‌کننده نظام بانکی پاسخگو نیستند؟


عزتی همچنین با اشاره به اینکه باید علم اقتصادی که در همه دنیا آزمایش شده و جواب داده است، مبنای سیاستگذاری باشد، در حمایت از عملکرد اقتصادی دولت یازدهم، تأکید کرد: در 4 سال اخیر هم این گونه بود و تورم از 35 درصد به 8 درصد کاهش و رشد اقتصادی از منفی 6 درصد به مثبت 7 درصد افزایش یافت.


گفتنی است، این کارشناس اقتصادی در حالی با نگاه سکولار در حوزه دین و اقتصاد، از علمای دین می‌خواهد به قلمرو اقتصاد ورود نکنند که خود از موسسان، عضو هیئت مدیره و رئیس «انجمن علمی اقتصاد اسلامی» است! چه اتفاقی افتاده که ایشان با تحصیلات دانشگاهی اقتصاد، مقالاتی در حوزه‌های اقتصاد اسلامی، انفاق، رفتار مصرف‌کننده مسلمان دارند و در پژوهشی دیگر، «ارزیابی شرعی ـ حقوقی ـ اقتصادی تعیین نرخ سود بانکی از سوی بانک مرکزی» را بررسی کرده‌اند، اما این موارد دخالت یک اقتصاد خوانده در حوزه دین محسوب نمی‌شود.۱

 

کدام سخن آیت الله جوادی آملی نماینده دولت را عصبانی کرد ؟

 

 

ربا جنگ با خداست ، ما واقعا حرف خدا را باور نکردیم

 

۱_دیده شده در مشرق نیوز 

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 17 فروردین 13961 نظر »

دعا 

نیایش

 

الکسیس  کارل جراح و فیزیولوژیست معروف فرانسوی در کتاب نیایش خود می گوید:« دعا عالیترین حالت مذهبی در انسان است و حقیقت آن پرواز روح بشر است به سوی خدا »

 

او می گوید « به نظر می رسد نیایش انسان ها را چنان رشد می دهد که جامعه ای که وراثت محیط به قامتشان دوخته است بر ایشان کوتاه گردد ، ملاقات پروردگار آنان را از صلح و آرامش درون لبریز می سازد ، به طوری که شعشه این پرتو صلح از چهرهاشان نمودار است و آن را هر جا که روند با خود می برند .

 

اما دریغا که امروز در دنیای ما جز اندکی نیستند کسانی که نیایش را در چهره حقیقی اش بشناسند .

 

دیده شده در کتاب کشکول مهربان ، نادر مهربان ، نشر سایه ، ص ۳۰۴.

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 15 فروردین 13961 نظر »

 از ماه رجب قدردانی کنید

باید همه به یکدیگر تبریک عرض کنیم [این‌] توفیق الهی را که توانستیم بار دیگر وارد ماه رجب بشویم. ماه رجب یک فرصت تقرّب به ارزشهای الهی و تقرّب به ذات مقدّس پروردگار و فرصت خودسازی است.


این ایّامی که در روایات ما به‌عنوان ایّام برجسته معرّفی شده‌اند، اینها همه فرصتند؛ هر فرصتی هم نعمت است و هر نعمتی هم نیازمند شکر و سپاس است. شکر و سپاس نعمت هم این است که انسان نعمت را بشناسد، بر طبق اقتضای این نعمت رفتار کند، از آن بهره ببرد، نعمت را از خدا بداند و آن را در راه خدا به کار ببرد؛ ماه رجب از این نعمتها است. بعد هم ماه شعبان است که آن هم نعمت دیگری است و این دو ماه از نظر کُمَّلین و اهل توحید و اهل معنا مقدّمه‌ی ماه رمضانند؛ و ماه رمضان ماه عروج است، ماه رفتن به معراج است، ماه تزکیه است، ماه تصفیه است که همه‌ی ما به اینها احتیاج داریم.


از ماه رجب قدردانی کنید؛ در این ماه توسّلات خودتان به درگاه پروردگار عالم را هرچه میتوانید بیشتر کنید؛ به یاد خدا باشید و کار را برای خدا انجام بدهید؛ این تلاشی که میکنید، این زحمتی که میکشید، برای خدا قرار بدهید.۶/۲/۹۴


 از برکات ماه رجب استفاده کنیم
برکات ماه رجب منحصر به این ولادتها نیست؛ توصیه میکنم خودم را و شما را که از برکات ماه رجب استفاده کنیم با تقویت پیوند و ارتباط قلبی با خدای متعال. اگر آحاد ما رابطه‌ی خودمان را با خدا تقویت کنیم، بسیاری از معضلات، مشکلات، نابسامانی‌ها، ناهنجاری‌ها به خودیِ خود مرتفع خواهد شد.۹/ ۲/ ۹۴


 اوّلین دشمن ما غفلت است
ماه رجب است؛ و در این سرود پر مغز و زیبایی هم که شماها خواندید، اشاره‌ی به ماه رجب، ماه توسّل، ماه توجّه و دعا شده بود. در این ماه شریف، مؤمنین که دعا میخوانند، از خدای متعال این‌جور میخواهند: اَللهُمَّ فَاهدِنی هُدَی المُهتَدینَ وَ ارزُقنی اجتِهادَ المُجتَهِدینَ وَ لا تَجعَلنی مِنَ الغافِلینَ المُبعَدین. چقدر حائز اهمّیّت است هر سه فِقره! فقره‌ی آخر هم که مغفرت است که اساس همه‌ی کارها است: وَ اغفِر لی یَومَ الدّین. هدایتِ هدایت‌یافتگان و تلاش تلاشگران آن چیزی است که در این دعا از خدای متعال میخواهید.


شما تأمّل بفرمایید اگر همین دو عامل در من و شما باشد، همه‌ی مشکلات حل خواهد شد؛ هم هدایت هدایت‌یافتگان الهی نصیب ما بشود، هم تلاش تلاشگران تاریخ بشریّت در رفتار ما، در گفتار ما، در منش ما محسوس باشد.


در آن فقره‌ی سوّم، آسیب مورد اشاره قرار گرفته است: وَ لا تَجعَلنی مِنَ الغافِلینَ المُبعَدین. غفلت بزرگ‌ترین آسیب است؛ غفلت از مسیر، غفلت از هدف، غفلت از توان، غفلت از فرصت، غفلت از دشمن، غفلت از وظیفه‌ای که امروز بر دوش من و شما است؛ غفلت. بزرگ‌ترین دشمن ما غفلت است. اوّلین دشمنی که ما را در مقابل دشمنان دیگرمان به خاک می‌نشاند، غفلت است؛ وَ لا تَجعَلنی مِنَ الغافِلینَ المُبعَدین. نتیجه‌ی این غفلت دور شدن است؛ دور شدن از خدا، دور شدن از هدف، دور شدن از کامیابی. مضامین دعاها معرفت است، توحید است، درس زندگی است؛ ببینید دعاها اینها است. با این توجّه دعاها را بخوانیم و از این فضای این ماه بهره ببریم.۲۶/ ۲/ ۹۴

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 10 فروردین 1396نظر دهید »

گفتگو با همسر شهید علی اکبر بهنیا 

 

 من یکبار به ایشان گفتم یک موقعی شلوغ شد کاش خودت را اسیر کنی ، آن زمان من سنی نداشتم که این حرف را زدم ، به من گفت ؛ من هیچ وقت تن به ذلت نمی دهم . تو رضایت داری که من به عراقی ها التماس کنم که مرا اسیر کند ، نه من هیچ وقت تن به ذلت نمی دهم .


چرا شما به ایشان گفتی که خودت را اسیر کن ؟


می گفتم که زنده بماند .بله ! فکر من اینطوری بود ، می دانستم که می رود ، به من الهام شده بود .


چندین مرتبه هم آمد و شروع کرد که وصیت نامه بنویسد من شروع کردم به گریه کردن و دیدم روی ورقی دارد مینویسد ، گفتم : چه داری می نویسی ؟


گفت : من دارم می نویسم که بعد از خودم اگر یک موقعی دیر آمدم ، مشکلی پیش آمد بچه ها را به دست تو می سپارم ، از بچه ها خوب مراقبت کن . من ناراحتی کردم .
ولی بعدا گویا نوشته بود و در ساک وسایل هایش که فرستاده بودن تحویل مادر و پدرش شد و آنها هم شاید به خاطر این که ما ناراحت نشویم نشانمان ندادند . ولی همیشه سفارش به بچه ها می کرد و آرزو داشت پسر بزرگش برود مدرسه ، خیلی وسایل ها برایش می خرید یا برای آن پسر کوچکم بار آخری که آمده بود کرمانشاه برای مرخصی آمده بود چقدر ما گشتیم که یک عکاسی پیدا کند که عکس بچه را با خودش ببرد ولی متاسفانه یک روز تعطیلی بود و موفق نشد عکس این بچه را با خودش ببرد .


چه تاریخی بود که دقیقا رفتند ؟
روز عاشورای سال ۵۹ بود که ۱۳ آذر ۵۹ شهید شدند یعنی حدود یک ماه بعد یعنی در ماه صفر شهید شدند .

 

از ویژگی ها و خصوصیات اخلاقی آن شهید ؛ یک شخصیتی داشت که دوست نداشت خودش را نشان دهد ما بعد از شهادت فهمیدیم که چقدر خیر بوده است و چقدر به دیگران کمک می کرده ، کمک می کرد به خانواده های بی بضاعت ، خیلی کمک می کرد و من نمی دانستم ، خودشان می آمدند و می گفتند که ایشان ماهانه به ما کمک می کرده یا مثلا یک آقایی بود که سبزی می فروخت ، خیلی تهی دست بود و من آن را دیدم که رفت یک مقداری وسیله که لازم داشت برایش خرید یک گاری برایش خرید ، آن را دیدم ولی مشخص نکرد که من این را خریده ام ، گفت : من چون ماشین نداشته تا آنجا برایش برده ام . پنهان میکرد .


ایشان واقعا یک اسوه بود و الان همگی به نیکی از ایشان یاد می کنند ، آن زمانی که ایشان شد به ایشان لقب دست راست پادگان ابوذر را دادند .

 

بعد از شهادتشان ایشان را در خواب دیده اید ؟
بله !
من خیلی از اتفاق هایی که در زندگی من قرار است بیفتد ، ایشان چند روز قبل می آید و به من می گوید ، خیلی از اتفاق ها .
بچه ها کوچک بودند و شب ها وقتی می خواستیم بخوابیم خیلی برایمان سخت بود و برادر یک مدتی آمد و ایشان هم که تشکیل خانواده داد ، تنها بودیم ، منزل ما هم قبلا نزدیک قبرستان ارامنه بود .
شبها وقتی می خوابیدم می ترسیدم وقتی می خوابیدیم چاقو میگذاشتیم زیر سرم و در را قفل می کردم .


یک شب خواهر زاده ام آمد پیش ما ، نصف شب بود _ من فکر میکنم که دارم خودم را گول میزنم. که خواب بودم ولی خواب نبودم _ قشنگ صدای چرخش کلید را در قفل خانه شنیدم ، خواهر زاده ام را بیدار کردم و این پسرم را بیدار کردم و گفتم مثل این که دزد آمده بلند شوید ، بلند شدند و من افتادم جلو و اینها پشت سرم ، خب بچه ها کوچک بود و هنوز عقلش نمی رسید ، رفتیم همه خانه را نگاه کردیم ، قفلها را همه کنترل کردیم و دیدیم که هیچ چیز نیست . شب خواهرم خوابش را می بیند که خواهرم داشته می آمده کهدبه ما سر بزند گفت وسطهای کوچه آقای بهنیا را دیده ام ، گفتم : شما رفتی و شهید شدی و خواهر من را با بچه های کوچک تنها گذاشتی ، الان اینها چقدر سختی دارند می کشند .


گفت : از توی جیبش یک دسته کلید درآورد و گفت تنها نیستند ، نگاه کن همین الان رفته ام سر زدم . و درست همان ساعتی که خواهرم خواب دیده بود ، همان ساعت هم ما چرخش کلید را احساس کردیم .

 

 

گفتگو با صدیقه ابوطالبیان همسر شهید علی اکبر بهنیا ، شنیده شده

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 9 فروردین 1396نظر دهید »

نقش دوست در سرنوشت انسان 

 

 

سوره مباركه يوسف، دوستان حقيقى و دشمنان واقعى را به انسان شناسانده است. اگر زلف زندگى انسان، به دوستان واقعى او گره بخورد، رابطه‏اى ميان او و منابع خير كامل ايجاد مى ‏شود كه باعث انتقال خير و نيكى و احسان خاص ايشان به انسان مى ‏گردد. در سايه اين انتقال است كه انسان خاك‏نشين، به انسان عرشى و ملكوتى تبديل مى‏شود ؛ اما اگر زلف حيات انسان، به دشمنان او گره بخورد، ميان او و منابع شر، گره خورده است و باعث اخلال در حالات روان انسان مى‏ شود، انسان را به منبع شر تبديل مى‏كند و او را به بى ‏نهايت زير صفر مى ‏كشاند :


«ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِينَ »
آن گاه او را [ به سبب گناهكارى ] به [ مرحله ] پست‏ترين پست ها بازگردانيم .


خداوند درباره پاداش اعمال مى‏ فرمايد :

«بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ »
پاداششان را بر پايه بهترين عملى كه همواره انجام مى‏ داده ‏اند ، مى‏ دهيم .


نماز هشتاد سال نماز را به اندازه بهترين نماز او مى ‏دهيم. ملاك، بهترين عمل است.
بدترين گناه جبران نكردن گناه است


يكى از موارد أفعل تفضيل، همين جا است كه اگر گناه‏كاران جبران نكنند، بدى‏هاى آنان را برمى‏ گردانيم و ايشان را به پست‏ترين درجه بازمى ‏گردانيم كه ديگر جايى براى پستى بيش‏تر ندارد. اگر بتوان با چشم دل، معناى عينى أسفل السافلين را ديد، همان لحظه، قلب انسان از ترس مى ‏ايستد.

 

خود انسان، به دشمن راه مى‏دهد كه اين قدر او را به هم بريزد تا از پست‏ها هم پست‏تر شود. نمونه اين شيطان را خداوند در سوره مبارك فرقان، ضمن يك داستان بيان كرده است كه متأسفانه اين نوع شيطان در كشور ما نيز در همه شؤون هست.

 

داستان اين است كه يكى از نام‏هاى كتاب خدا «ذكر است» :
«إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ» ؛ يعنى اين كتاب، حقايق شهودى را به شما يادآور مى ‏شود، ياد خدا، قيامت، صراط و پرونده اعمال گذشته و آينده.
انسانى كه از قرآن بريده شود، فراموش‏كار و غافل مى‏شود و يك ذره‏اى در اين فضا نمى‏تواند به سوى خدا برود.


شخص جسور و اهانت به پيامبر اكرم
يك نفر پول دارى مى ‏خواست سفره ‏اى بيندازد. پيش خود فكر كرد كه سران قوم و خويشان خود را هم دعوت كنم. يكى از اين سران، پيامبر صلي الله عليه و آله بود. گفت: دلم مى خواهد براى ناهار تشريف بياوريد. رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: اين خانه بت‏پرست است. من از غذاى او نمى‏ خورم ، ولى چون دعوت كردى، مى ‏آيم. او گفت: ميهمان به خانه من بيايد، ولى چيزى نخورد؟ اين براى من كشنده است. سپس گفت: من چه كار كنم تا شما بياييد و از اين سفره، غذا بخوريد؟ حضرت گفت: مسلمان شو و شهادت به توحيد و رسالت من بده و بگو كه از همه معبودهاى باطل و فرهنگ‏هاى منفى بريدم. حضرت آمدند، غذا خوردند و رفتند.

 

فردا عاص بن وائل به اين شخص گفت: شنيده ‏ام كه ميهمانى داشتيد و اين آقا را هم دعوت كرده‏اى و مسلمان هم شده ‏اى. گفت: بله. عاص گفت: من و دوستانم قصد داريم رابطه خود را با تو قطع كنيم. «الَّذِى يُوَسْوِسُ فِى صُدُورِ النَّاسِ » آنكه همواره در سينه ‏هاى مردم وسوسه مى‏كند . اى بى‏چاره! همه را رها كردى و رفتى؟

در همين جا است كه خداوند مى‏فرمايد: سختى و تنهايى را تحمل كن! چند روز ديگر، اسلام جهان‏گير مى‏ شود به اين چند موج ظاهرى فريب نخور. اين، نقطه خطرناكى است كه انسان در اين نقطه تصميم بگيرد. همه اين جهنمى ‏ها از همين نقطه جهنمى مى‏ شوند.

 

گفت: نه، من با شما هستم. عاص گفت: پس كار ديروز خود را جبران كن و به مسجد الحرام برو و سجده پيامبر كه تمام شد، به صورت او آب دهان بينداز. شيطان يعنى كسى كه انسان را از خير و كرامت و ارزش‏داران قيچى مى‏كند ، اما كار دوست، وصل كردن است :
تو براى وصل كردن آمدى نى براى فصل كردن آمدى

 

هيچ پيامبرى براى فصل كردن نيامده است ، اما شيطان همه را از تو مى‏بُرد…

 

 

سخنان شیخ حسین انصاریان ، دیده شده در پرتال پژوهشکده باقرالعلوم.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 8 فروردین 13963 نظر »

راه تربیت فرزندان 

 

 

یک وقت نفرمایید که ما همه رفتارهای خوب را جلوی بچه انجام دادیم ، بچه ما چرا خراب شد ؟!

رفتار خوب بچه را تربیت نمی کند !

چه چیزی بچه را تربیت می کند ؟ مبارزه با هوای نفس .یعنی ببیند بچه که شما یک چیزی را دوست داشته اید و چشم پوشی کرده اید ، صبر کرده اید ، خودداری کرده اید ،تحمل کرده اید ، لبخند زده اید . هر چه بیشتر این را در شما ببیند بچه شما بهتر خواهد شد .

 

بچه ها در مورد نماز خواندن شما میدانید چه قضاوتی می کنند ، می گوید: « مادرم دوست دارد نماز می خواند . دوست دارد ، قرآن می خواند ، دوست دارد هیت می رود . مادرم دوست دارد حجاب را ، پس حجاب دارد . بعد به خودش مراجعه می کند ، به خودش می گوید : تو چه دوست داری ؟ تو هم برو دنبال دوست داشتنی هایت .»

 

یعنی شما مادر خوب ، بچه شما از شما یاد می گیرد که خراب شود ، می گوید مادرم دوست داشته نماز بخواند ، منم دوست دارم نماز نمی خوانم . منم مثل مادرم هر دو تا ی ما رفته ایم دنبال دوست داشتنی هایمان ….

 

شما رفتارهای خوبتان باید ارزش داشته باشد تا روی بچه اثر بگذارد ، اگر بخواهید هم ارزش داشته باشد باید در مخالفت با دوست داشتن هایتان باشد . بچه میداند شما اینرا دوست دارید ، از شما گرفتند و گفتید عیب ندارد ..

بچه درس می گیرد …

 


بچه ای که از مادرش مبارزه با هوای نفس ندیده او هم مبارزه با هوای نفس نمی کند ، حالا مادرش مبارزه با هوای نفس نکرده اما آدم خوبی است ، وقتی که شما صبرت را ، مبارزه با هوای نفست را نشان دادی به بچه ها ، در دراز مدت بچه هایت ، بچه های خوبی می شود . اما اگر مبارزه با هوای نفست را نشان ندادی با این که شما آدم مذهبی هستی ، بچه هایت ، بچه های خوبی نمی شوند .

 

باید انسان مثل مادر حضرت موسی باشد که به خدا اطمینان کرد … اگر انسان از دوست داشتنی هایش بگذرد ده برابرش را تحویل می گیرد …


اکر بخواهی بچه ات را تبدیل کنی به بچه خوب باید پیش بینی داشته باشی ، بگویی من الان که دارم مبارزه با هوای نفس می کنم بچه در آینده از من الگو میگیرد .. دین یعنی دور اندیشی ،یک دفعه نمی شود که بچه علاقمند شده و به او بگوییم ، دست به گناه نزن ، میگوید من نمی توانم دست از دوست داشتنی هایم بردارم . یک عمر خودت جلوی ما اینطور رفتار کرده ای

مادر نقش تربیتی دارد

 

سخنان استاد پناهیان .

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 8 فروردین 1396نظر دهید »

شرایط شکسته شدن نماز 

 

 

 

سوال : شرایط وجوب قصر بر مسافر در نمازهای چهار رکعتی کدام است؟

جواب : امور هشتگانه ذیل است:

1. سفر او به مقدار مسافت شرعی باشد یعنی رفتن یا برگشتن و یا رفت و برگشت او روی ‏هم هشت فرسخ شرعی‏ باشد، مشروط به اینکه رفتن او کمتر از چهار فرسخ نباشد.

 

2. از اول مسافرت قصد پیمودن هشت فرسخ را داشته باشد، بنا بر این اگر از ابتدا قصد پیمودن هشت فرسخ را نداشته و یا قصد پیمودن کمتر از آن را داشته باشد و بعد از رسیدن به مقصد تصمیم بگیرد به جایی برود که فاصله آن با مکان اول کمتر از مسافت شرعی است، ولی از منزل تا آنجا به اندازه مسافت شرعی است، باید نمازش را تمام بخواند.

 

3. در بین راه از قصد خود مبنی بر پیمودن مسافت شرعی برنگردد، بنا بر این اگر در بین راه، پیش از رسیدن به چهار فرسخ از قصد خود برگردد یا مردد شود، حکم سفر بعد از آن بر او جاری نمی‏شود، هرچند نمازهایی که قبل از عدول از قصد خود به‌صورت شکسته خوانده، صحیح است.

 

4. قصد قطع سفر در اثنای پیمودن مسافت شرعی با عبور از وطن خود یا جایی که می‏خواهد ده روز یا بیشتر در آن جا بماند، نداشته باشد.

 

5. سفر از نظر شرعی برای او جایز باشد، بنا بر این اگر سفر معصیت و حرام باشد، اعم از اینکه خودِ سفر حرام باشد مثل فرار از جنگ یا هدف از سفر، کار حرامی باشد مثل سفر برای راهزنی، حکم سفر را ندارد و نماز تمام است.

 

6. مسافر از کسانی که خانه بدوش هستند، نباشد مانند بعضی از صحرانشینان که محل زندگی ثابتی ندارند، بلکه در بیابانها گردش می‏کنند و هر جا آب و علف و چراگاه پیدا کنند، می‏مانند.

 

7. مسافرت را شغل خود قرار نداده باشد مانند باربر، راننده و ملوان و غیره و کسی که شغل او در سفر است، ملحق به اینهاست.

 

8. به حد ترخص برسد و منظور از حد ترخص مکانی است که در آنجا اذان شهر شنیده نمی‏شود.

 

دیده شده در سایت رسمی امام خامنه ای

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 6 فروردین 1396نظر دهید »

خصلت های ره یافتگان به بهشت 

 

 حدیث معراج

 

خداوند متعال به رسول گرامی اسلام صلی الله خطاب می کند و می فرماید :

یا احمد ! به عزت و جلالم سوگند ، هر بنده ای که چهار خصلت را در خود پدید آورد ، او را وارد بهشت می سازم و آن چهار خصلت عبارتند از :

_ زبان خود را از بیان آن چه برای او لازم و مفید نیست حفظ نماید .

_ دل خود را از وسوسه نگاه واداشته و اجازه ورود وسوسه های شیطانی را به قلب خویش ندهد .

_ متوجه باشد که من ناظر و مراقب بر همه اعمال و کارهای او می باشم .

_گرسنگی را موجب چشم روشنی خود بداند .

حدیث معراج

 

آن گاه خدای متعال خطاب به حبیب خود می فرماید :

 

میراث گرانبها

 

ای احمد ! ای کاش می دانستی که گرسنگی و سکوت چقدر شیرین هستند و آثار این دو چقدر زیاد است .

 

حضرت عرض می کند : پروردگارا ! میراث و اثر گرسنگی و سکوت چیست ؟

 

خداوند پاسخ می دهد که آثار این دو عبارتند از :

۱_ حکمت : یعنی گرسنگی و سکوت مقدمه و زمینه ساز حکمت و شناخت حقایق است .

 

۲_ حفظ قلب : یعنی در همه حال اختیار قلب و دل آدمی به دست خود اوست .

 

۳_ تقرب به سوی من : عبد به واسطه گرسنگی و سکوت می تواند به من نزدیک گردد و قرب معنوی پیدا کند .

 

۴_ حزن و اندوه دایم ؛ حالت حزن که از حالات ممدوح است و از آثار سکوت است .

 

۵_ سبکباری در بین مردم .

 

۶_ قول به حق : یعنی به واسطه نداشتن طمع در مال مردم ، می تواند همه جا حق را گفته و از هیچ کس ترس و واهمه ای نداشته باشد .

 

۷_ به این موضوع که آیا روزگار او به سختی می گذرد یا به آسانی فکر نکند  ؛ زیرا انسان کم خرج به این فکر نیست که ثروتمند باشد یا تنگ دست . 

 

آنگاه می فرماید : ای احمد ! آیا می دانی که چه وقت بنده ام به من تقرب پیدا می کند ؟ حضرت عرض کرد : نمی دانم .

خداوند فرمود : آن هنگام که بنده ام در حال گرسنگی و یا در حال سجده باشد ، به من نزدیک می شود .

 

 

دیده شده در کتاب راهیان کوی دوست ؛ آیت الله محمد تقی مصباح یزدی ، شرح حدیث معراج ، ص ۷۱ تا ۷۳.

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 1 فروردین 13961 نظر »

نوروز و معنویت 

 

 

 

حجت الاسلام پناهیان:

یکی از ویژگی‌های انسان مؤمن این است که با طبیعت اُنس دارد، با طبیعت عشق‌بازی می‌کند، و از طبیعت بهرۀ معنوی می‌برد. ولی متأسفانه در جامعۀ ما طبیعت‌گرایی یکی از ویژگی‌های مؤمنین تلقی نمی‌شود.

البته برخی مؤمنین اهل کوهنوردی هستند یا به دل طبیعت می‌روند، اما این‌طور نیست که این از ویژگی‌های مؤمن به‌شمار برود و در نهادهای مذهبی برایش برنامه‌ریزی شود، مثلاً این‌طور نیست که بگویند «وقتی بسیجی شدی، باید زیاد کوهنوردی کنی! وقتی اهل مسجد شدی، باید زیاد به طبیعت و صحرا بروی»

خوب است مسجدی‌ها این برنامه را به‌صورت هفتگی مثلاً جمعه‌ها و ایام تعطیل داشته باشند و خانواده‌ها را به دل طبیعت ببرند. طبیعت‌گردی باید یکی از رفتارهای رایج بین مؤمنین و مسلمانان باشد.

چرا پیامبر(ص) که عظمت ثواب عبادت در کنار خانۀ کعبه را می‌دانستند، غالباً خانۀ کعبه را رها می‌کردند و به کوه و دره‌های اطراف می‌رفتند. چرا ایشان دست از کوهنوردی برنمی‌داشتند، مگر ایشان در کوه چه می‌دیدند و از کوهنوردی چه بهره‌ای می‌بردند؟

 

امام هادی(ع): پیامبر(ص) هر روز به کوه حرا می‌رفتند و آثار رحمت خدا در طبیعت را می‌دیدند و از اینها متذکر حضرت حق می‌شدند.(بحارالانوار/17 /309) امام هادی(ع) مسیر رشد و نموّ شخصیت پیامبر(ص) را در طبیعت توصیف می‌کند و این راهی است که برای همه باز است.

 

خیلی زشت است که انسان مؤمن، تفریح معنوی در طبیعت نداشته باشد! اصل طبیعت‌گردی برای مؤمنین و کسانی است که ذکر طبیعت را می‌شنوند و نور و معنویت آن‌را احساس می‌کنند.

بعضی‌ها وقتی به دلِ طبیعت می‌روند، به‌جای اینکه به صدای طبیعت گوش کنند، در آنجا هم یک موسیقی ناگوار می‌گذارند و گوش می‌دهند! اینها صدای ذکر و تسبیح طبیعت را نمی‌شنوند؛ اینها به آلودگی صوتی عادت کرده‌اند.

آدم باصفا از طبیعتِ بکرکه تسبیح‌گوی خداوند است لذت معنوی می‌بَرد(یُسَبِّحُ لِلَّهِ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْض؛ جمعه/1) و طبیعت هم به او خوش‌آمد می‌گوید و از حضور این مؤمن خوشحال می‌شود. هم او از طبیعت بهره می‌برد و هم طبیعت از او.

امام رضا(ع): نگاه به دریا عبادت است(صحیفه امام رضا(ع)/90) اهل معنا این‌قدر از دریا لذت می‌برند که ما انتظار داشتیم بعد از حدود 40سال از انقلاب، اهالی معنویت و انقلابی‌گری در کنار دریاها یادمان‌های معنوی و عبادتگاه برقرار کنند، البته اینها با وجود تفریح‌گاه‌ها منافاتی ندارد.

 

دعای ندبه‌ای که در کنار دریا می‌شود خواند، آیا جای دیگری می‌توان خواند؟! نماز شبی که در کوه می‌شود خواند، آیا در خانه می‌شود خواند؟! اگر می‌شد که پیامبر(ص) برای عبادت به کوه نمی‌رفت!

 

غیرمذهبی‌ها باید از ما این جلوه‌ها را می‌دیدند تا به دین و دیانت علاقه پیدا می‌کردند. وقتی به اهل هرزگی می‌گویید «هرزگی و بدمستی نکن!» می‌گوید: «پس شادیِ این دین شما کجاست؟!» چون هیچ‌وقت شما را شاد و بانشاط ندیده است! او ندیده که شما دینداران از طبیعت لذت ببرید.

 

وقتی شما از طبیعت لذت نبردی، و نگفتی که «اهالی معنویت از طبیعت لذت می‌برند» نهی از منکر شما هم نمی‌گیرد و اثر ندارد. شما که به گنه‌کار می‌گویی «گناه نکن و از طریق گناه لذت نبر» خودت باید ده برابر او از طبیعت لذت ببری! و الا نهی از گناه شما، بر او زیاد اثر ندارد.

 

اگر می‌خواهید از آسیب‌های اینترنت و فضای مجازی صحبت کنید، باید بگویید که جایگزین آن چیست؟ کسی که با طبیعت ارتباط عمیق و وثیق پیدا کند، دیگر-برای تفریح و سرگرمی-به‌سراغ فضای مجازی نمی‌رود که همه‌چیز را از پشت شیشه و آینه ببینید!

 

نوروز حرم رضوی 95/1۲/2

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 27 اسفند 1395نظر دهید »

فرق بین کار خدا و خلق خدا

 

 تفسیر سوره نجم

 

 « وَ لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ ، سوره نجم آیه ۳۱» کلّ اين نظام را او آفريد. قبلاً هم گذشت که همه قوانين ما برگرفته از کار خداست، کار خدا برگرفته از قوانين نيست، منشأ قوانين است. الآن کسي بخواهد خانه‌اي, بُرجي, مسجدي بسازد، تمام تلاش و کوشش او اين است که بفهمد قدرت اين سيمان چقدر است؟ قدرت اين آهن چقدر است؟ قدرت اين سنگ چقدر است؟ قدرت اين زمين چقدر است؟ برابر اين نقشه بکشد; يعني علم تابع نظام آفرينش است; اما ذات اقدس الهي که نظام آفرينش به دست او بود, يک نقشه پيش‌نوشته‌اي که ندارد. کار خدا, منشأ قانون است، قانون بشر, متّخذ از کار خداست.

 

خيلي فرق است بين خدا و خلق خدا؛ خدا, کار او, منشأ کشف قانون است، بشر کارش به استناد کار خداست.

 

اين‎طور نيست که ذات اقدس الهي ـ معاذالله ـ قانوني در خارج باشد، خداي سبحان کار خود را برابر قانون انجام بدهد, او که عليم محض است, قدير محض است, از عليم محض کار عالمانه پيدا مي‌شود; از کار عالمانه, ما قوانين و فقه و حقوق و علوم را کشف مي‌کنيم.

 

ما اگر چهار تا کلمه چيز بلد هستيم يعني چه؟ يعني از خلقت، اينها را ياد گرفتيم. يک مهندس وقتي مي‌خواهد سدّ بسازد, يعني چه؟ يعني حساب مي‌کند که اين زمين چقدر قدرت دارد؟ اين آهن چقدر قدرت دارد؟ اين بتون چقدر قدرت دارد؟ کار مي‌کند. نقشه مهندس تابع کار خداست و کار خدا متبوع علم است; آن وقت « أَ لَا يَعْلَمُ مَنْ خَلَقَ وَ هُوَ اللَّطيفُ الْخَبير ؛. فرمود کلّ اين نظام را او آفريده، او عالمانه دارد اداره مي‌کند.

 

غرب هم الآن همين حرف را دارد, تمام تلاش و کوشش اين است که خوب زندگي بکند, خوب غذا بخورد, خوب « يَأْكُلُوا ؛ سوره حجر، آيه۳ »  بشود، بعد هم بميرد.

وقتي انسان خوابيده باشد و غافل باشد، ديگر فکر نمي‌کند بعد از مرگ چه میشو؟ اصلاً يک آدم خوابيده که«النّاسُ نِيامُ»، اين تعيير نيست، اين توبيخ نيست، اين دستور نيست، اين وصف مردم است; خيلي‌ها خواب هستند، يک آدم خوابيده که حرف مي‌زند که ديگر برهاني نيست. فرمود خيلي‌ها خواب هستند: «النَّاسُ نِيَامٌ فَإِذَا مَاتُوا انْتَبَهُوا» و اينها آمدند که ما را بيدار کنند.

 

يکي از بيانات نوراني حضرت امير(سلام الله عليه) در نهج البلاغه اين است که«أَمْ لَيْسَ مِنْ نَوْمِكَ‏ يَقَظَة»؛ تا چه وقت مي‌خواهي بخوابي؟ چه وقت بايد بيدار بشوي؟ به پيغمبر(صلي الله عليه و آله و سلم) فرمود: اينها خواب هستند، حالا يک وقت بيدار شدند, «حيّ بن يقظان» شدند نعمتي است; ولي تو اينها را بيدار بکن! حال هر کسي بيدار شد بيدار شد, بيدار هم نشد نشد. فرمود: « وَ لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ لِيَجْزِيَ الَّذينَ أَساؤُا بِما عَمِلُوا وَ يَجْزِيَ الَّذينَ أَحْسَنُوا بِالْحُسْنَي .سوره نجم آیه ۳۱».

 

جلسه تفسیر سوره نجم ، ۲۳ / ۱۲ / ۹۵ . آیت الله جواد آملی ، شنیده شده .

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 24 اسفند 13951 نظر »

طلاب از طریق تبلیغ دین با نمادهای شیطانی مقابله کنند

 

محمد مسلم وافی

 

حجت الاسلام محمد مسلم وافی مسؤول مؤسسه جهادی روایتگران نور، امروز در جلسه درس اخلاق که در مدرسه علمیه کوثر ورامین برگزار شد، گفت: لباس و پوشش طلبگی جلوه‌ای از دین بوده و خود به عنوان یک امر به معروف و نهی از منکر به شمار می‌رود.

 

وی افزود: طبق تحقیقات و بررسی‌هایی که از سوی غرب حدود ۱۸ سال گذشته در زمینه دین اسلام صورت گرفت به این نتیجه رسیدند که دین اسلام در دهه کنونی به عنوان نخستین دین در جهان شناخته خواهد شد که منشا آن نیز ایران است.

 

حجت الاسلام وافی در ادامه با بیان اینکه غرب برای مقابله با گسترش دین اسلام اقدامات مختلفی را برنامه‌ریزی و طراحی کرده است، بیان داشت: امروز گسترش فضای سایبری و شبکه‌های اینترنتی از برنامه‌ها و ابزارهایی است که غرب برای آلوده‌ ساختن کاربران در نظر گرفته و دنبال می‌کند.

 

مسؤول مؤسسه جهادی روایتگران نور گسترش شبکه‌های ماهواره‌ای را از دیگر اقدامات غرب علیه اسلام توصیف کرد و گفت: تنوع و گسترش شبکه‌های ماهواره‌ای یکی دیگر از اهداف دشمنان برای منحرف کردن جوانان و نوجوانان و دور ساختن آنان از ارزش‌های اسلامی به شمار می‌رود.

 

وی در تبیین اینکه اسلام هراسی از دیگر اهداف دشمنان است، ابراز کرد: امروز غرب با تولید فیلم‌های خشن و زشت به ظاهر اسلامی درپی تخریب چهره حقیقی اسلام برای مخاطبان است.

 

حجت الاسلام وافی ساخت بازی‌های رایانه‌ای برای انزجار کودکان از اسلام را از دیگر اهداف دشمنان در تخریب چهره اسلام بیان کرد و اظهار داشت: امروز غرب با ساخت بازی‌های رایانه‌ای، ایرانیان را تروریسم و نمادهای اسلامی را به عنوان جایگاه شیطان به مخاطبان معرفی می‌کند تا به این طریق اسلام را در ضمیر ناخودآگاه کاربران دین شیطانی و خون‌ریز نشان دهد و این چنین است که ارزش‌ها را در ذهن مخاطب بی‌ارزش جلوه می‌دهند.

 

مسؤول مؤسسه جهادی روایتگران نور با تاکید بر اینکه امروز طلاب باید توجه داشته باشند که چه وظیفه و مسؤولیتی در جنگ ارزش‌های دینی با نمادهای شیطانی دارند، گفت: امروز بهترین راه مقابله با دشمن تبلیغ دین اسلام است و این امر زمانی محقق می‌شود که طلبه دغدغه دین را در وجود خودش تقویت کرده باشد.

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 22 اسفند 13958 نظر »

حق مالکیت زنان و پیشینه سیاه غرب 

 

زنان ایران

 

حجت الاسلام سعید جازاری معمویی، موسس حوزه علمیه ثامن‌الائمه(ع) تهران : در پاسخ به این پرسش که مهم ترین ویژگی‌ بانوی تراز اسلامی کدام است، گفت: نخست باید دانست که درحقیقت  اسلام ،که از آیات قرآن و با تامل و تدبر دقیق علمی از لابه لای متون موثق سده‌های نخست هجری برداشت می شود، نگاه جنسیتی به معنای رایج در فرهنگ و اندیشه امروز غرب، چنانکه در متون تفسیری و قانون گذاری برخی ادیان معیار قرار گرفته ، نه مشاهده و نه تایید می شود.

 

استاد سطح عالی حوزه‌ علمیه افزود: زن و مرد در ویژگی‌های امتیازبخش و تقدم آور مشترکند، این اشتراک مانع از تقسیم بندی و تفکیک مسؤولیت‌های ناشی از شرایط و صلاحیت‌های جنسی و جسمی نوع انسان نیست.  طبق متون دینی و مذهبی، مهم ترین ویژگی یک انسان موفق و الگوی جامع مورد نظر اسلام، تعقل و اندیشه محوری است.

 

عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان بیان داشت: اگر بنا باشد برای آن دسته که نگاه خاص جنسیتی دارند، جایگاه زن را در اسلام بیان کنیم، لازم است برای پاسخ به این سوال، در بخش مجزا مانند زن در متون وحیانی یا قرآن و یا  زن در مکتب نبوی یا سنت سخن بگوییم.

 

موسس حوزه علمیه علمیه ثامن‌الائمه(ع) در ادامه با اشاره به متون وحیانی یا قرآن تصریح کرد: در اینجا چون موضوع سخن عام و دایره کلام گسترده است، عنصر خلقتی زن و مرد در قرآن یک ماده معین است؛ بنابراین هر دو از یک اصل و ریشه مادی تکوین یافته اند و جای امتیاز بخشی یکی به دیگری وجود ندارد.

 

زن تراز اسلام نماد سعادت و الگویی برای مومنین

حجت الاسلام جازاری در تبیین اینکه بانوی صاحب اندیشه و موفق می‌تواند به عنوان الگو برای افراد جامعه به شمار آید، گفت: زن صاحب اندیشه و موفق، بر اساس معیارهای دینی و صرف نظر از خانواده و جایگاه اجتماعی و غیر آنها، می‌تواند الگوی جامعه انسانی با همه مراتب اعضا آن، از طبقه اولیا و انبیا و مومنین و دیگر…قرار گیرد. چنانکه در داستان حضرت آسیه(س) همسر فرعون، وی به عنوان نماد توفیق و سعادت و الگوی کامل به مومنین، اعم از انبیا و صالحین و مرد و زن معرفی شده است.

 

استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به مرتبه قداست، که در همه ادیان،  همچون مسیحیت و یهود، عنصر اصلی و رکن مهم  به شمار می رود، عنوان کرد: مرتبه قداست در قرآن کریم برای جنس زن ذکر شده و به صراحت مورد توجه قرار گرفته است. به بیان دیگر، در اسلام زن و مرد هر دو می‌توانند به مقام اصطفاء، برگزیدگی و قداست برسند. و در این ارتقا رتبه، معیار تنها صلاحیتهای عملی و اندیشه‌ای فرد است، نه طبقه و  جنسیت او. لذا طبق نصوص قرآنی حضرت مریم(س) و حضرت آسیه(س) و امثال آنها در مقام قداست قرار می گیرند.

 

استاد دانشگاه کاتولیک فرانسه ادامه داد: در عرصه اجتماع و اداره جامعه نیز اسلام و کتاب مقدس قرآن، رویکردی متفاوت از دیگر ادیان مهم ابراهیمی دارد. قرآن با ذکر داستان  واقعی جناب بلقیس یا ملکه سباء ، ضمن بیان جزییات مهم سیره سلطنت بلقیس، سعی دارد  تا تعقل و درایت بلقیس  را در اداره جامعه و حکومت خویش به مومنین نمایان کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان اضافه کرد: در آیات مربوط به داستان ملکه سبا، نکات مهمی مانند، تدبیر امور مملکت، پختگی او در انتخاب و جهت دهی مشاورین، سیاست او در مقابله با دشمن ناشناس، نوع مشی و سلوک او با مردمانش مورد توجه قرار گرفته است.  پس از دیدار او با سلیمان و رسیدنش به حقیقت مکتب توحیدی سلیمان، ذهن حقیقت خواه او نیز الگوی دیگری می شود که امتش را به توحید فرا بخواند.

 

وی افزود: این ادبیات لطیف قرآنی، شاید مورد قبول جریانهای رادیکال و تندرو در جوامع اسلامی نباشد. آنان که  نگاه جنسیتی و انحرافی آنها ، همواره زنان را از رشد اجتماعی باز داشته و یا سرعت آنان را کاهش داده است. این جریان ها و نحله های فکری افراطی، از صدر اسلام تا کنون تنها به اجرای منظر و برداشت کوتاه و گاه ناصحیح خویش از دین همت دارند و از شناخت حقیقت محروم هستند.

 

وضع مالی زنان در غرب تاسف انگیز است

حجت الاسلام جازاری با اشاره به عرصه حقوق مالی و اختیارات مالی زنان، گفت: در عرصه حقوق مالی و اختیارات مالی شگفت آن است که اسلام در چهارده قرن قبل، حق مالکیت مطلق زن را رسمیت بخشیده و او را در اداره امور مالی خویش صاحب اختیار معرفی می‌کند حال آنکه در غرب، تاریخ ناگواری از حقوق زن به ثبت رسیده است.

 

استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه ادامه داد: آمریکا در سال 1835 میلادی قانونی تصویب نکرد که زنان متاهل اجازه دارند مالکیت داشته باشند. اما در عین حال حق خرید و فروش مال خویش را ندارند. در ایالت میشیگان نیز در سال 1846 این مالکیت را پذیرفتند ولی باز هم زن اجازه خرید و فروش مال خود را ندارد و تنها در صورتی که همسرش ناتوان شود با اجازه دادگاه قادر است اموال شخصی خود را مورد خرید و فروش قرار دهد!

 

وی افزود: در کانادا نیز در سال 1851 برای  زنان حق مالکیت قایل شدند. در انگلستان نیز در سال 1893 پذیرفتند که زنان متاهل اجازه تصرف در اموال خود را دارند،اینها نمونه ای از این آمار بود. این مهم را عرض کردم تا بدانیم گوهر اسلام و البته حقیقت آن ، در ارزش گزاری و ارائه معیار همواره در جهان امروز مقدم بوده و هست.

 

حق رأی هویتی که اسلام به زنان بخشید

استاد دانشگاه کاتولیک فرانسه با اشاره به نقش زن در عرصه خانواده، بیان داشت: در عرصه خانواده نیز مکتب قرآن، زن را حائز نقش محوری و اصلی می داند که موضوع ” آرامش ” در پرتو او فراهم می آید. در این ادبیات قرآنی به لطافت این نقش مشترک می پردازد  که باید با گوهر عشق “موده” آغاز گردد و سپس با کیمیای دلسوزی و مهربانی در مشکلات “رحمت” تداوم بخشد.

 

استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه در تبیین جایگاه زن در مکتب نبوی یا سنت، گفت: در سنت و مکتب نبوی نیز زن قابلیت وصول به درجات عالی در جامعه را داراست. آن زمان که تنها چند ماه پس  از جنگ جهانی دوم ، دربسیاری از کشورهای  اروپا،  حق رای را برای زنان به رسمیت شناختند ، پیامبر اکرم(ص) در جریان بیعت عقبه ، پس از همراهی زنان در کنار مردان با رسول خدا(ص) و بیعت زن و مرد در کنار هم با او، به مدینه مهاجرت کردند. این سندی قطعی در هویت بخشی اسلام به رای و ورود زن در عرصه مهم تصمیم گیریهای اجتماعی است.

 

تاریخ در حیرت شخصیت گوهرشاد است

حجت الاسلام جازاری درباره حضور زنان در حوزه تعلم و تعلیم، اظهار داشت : در مکتب نبوی، زن مکلف است که خود را به اوج مدارج علمی برساند. شاید تعجب کنید که به شما عرض کنم تا حدود یک قرن قبل، در کشورهای آمریکا، انگلستان و اکثر کشورهای اروپایی، زن مطلقا اجازه تحصیل و ورود به مدرسه و دانشگاه را نداشت. اما پیامبر(ص) در هزار و چهار صد سال قبل چه فرمودند«طلب العلم فریضه علی کل مسلم و مسلمه» این یعنی بالارفتن و ممتاز شدن به جنسیت نیست بلکه به همت و سعی است. به علاوه زن و مرد به رشد و ترقی مکلفند. لذا این حدیث به تنهایی پاسخ مهمی به صدها  شبهه مطرح شده علیه اسلام است که تلاش در  به نمایش نهادن اسلامی واپس‌گر دارند.

 

استاد دانشگاه کاتولیک فرانسه ادامه داد: شما نگاه کنید ، یک زن مسلمان قریب هفتصد سال قبل، از اموال خویش و با درایت و نخبگی خودش در شهرهایی مانند هرات، مرو و طوس مدرسه علمیه می سازد و مسجد ها بنا می کند و از خود یادگارهای ارزشمند به جای می‌نهد. خانم گوهر شاد که از مذهب اهل سنت بود با این اقدامات گرانسنگ ابرویی برای زنان دانشمند مسلمان شد. خبر و آثار مدارس علمی و ارزشمند او  حتی در غرب و در بین مطالعات اندیشمندان آن نیز بازگو شده است. او در عصری مدرسه و نظامیه ساخته، که در غرب، زن از اندک هویت و جایگاه ساده هم محروم مانده بود.

 

با وجود پیشرفت علم رشد خرافات خطری جدی است

عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان با بیان اینکه یک زن مسلمان، در دنیای امروز باید تلاش کند تا هویت خویش را باز شناسی نماید، گفت: امروز بحث عقل گرایی باید در جامعه جدی دیده شود. بنده زمانی که به ایران می آیم، از طرفی با دیدن زنان فرهیخته و ممتاز در عرصه دانشگاه و حوزه حقیقتا مشعوف و شاد می شوم. قلبم از  دیدن این رشد آماری و کیفی زنان در عرصه تدوین علم و تحصیل، احساس لذتی غیر قابل توصیف می یابد. اما در کنار آن وقتی به برخی از جلسات سنتی در  بعضی از مساجد و محافل قدم می گذارم ، مشاهده می کنم که انحراف و خرافات و تعصبات نیز در کنار رشد علمی، رشد زیادی داشته است.

 

موسس حوزه علمیه ثامن‌الائمه(ع) اضافه کرد: اگر این روند ادامه یابد در آینده نزدیک، جامعه ما در خطر گسستگی بین زنان روشنفکر و جریان جامعه سنتی زنان قرار می گیرد، این خطر می تواند در شرایط پیوند اولاد و خانواده و حتی در ارتباطات فامیلی خانواده های مذهبی در ایران، اثر منفی و گسست ایجاد کند.

 

زن مسلمان مظهر خردگرایی است

وی با تاکید بر اینکه ویژگی مهم زن مسلمان خردگرایی است، ابراز کرد  : خردگرایی زن مسلمان موجب رشد فردی و اجتماعی او می گردد و از سوی دیگر اسباب شناخت حقیقت دین را فراهم می آورد که نیاز قطعی امروز ما است.

 

استاد دانشگاه کاتولیک فرانسه با اشاره به خطری که جامعه زنان مسلمان را تهدید می کند، گفت: البته این تهدید موجب لطمه به کانون اصلی و رکن تکوین کننده جامعه در یک کشور می شود، رشد جریان های انحرافی و تعصبی و نتیجه آن دوری از عقل گرایی است. پس عقل گرایی مرز و معیار تشخیص بانوی نمونه است و عدم آن نیز خطر تهدید کنند هویت اصیل زن مسلمان خواهد بود.  

 

موسس حوزه علمیه ثامن‌الائمه(ع) ادامه داد: در مکتب نبوی، شیوه عملی شخص پیامبر(ص) و سخنان ایشان نیز در تعیین مراتب و جایگاه رفیع زن اهمیت فراوانی دارد. تعبیر «فَإِنَّ الْمَرْأَةَ رَیْحَانَةٌ، لَیْسَتْ بِقَهْرَمَانَة» که معنای ساده آن این است که زن گل است و نه قهرمان ، بر منهج و شیوه خاص تفسیر متون مقدس، تعبیری است هشداری و پنداری. یعنی اولا زن را باید مظهر زیباییها و لطافتها دانست، اما در عین حال این تشبیه ویژه بیانگر یک نکته اخطارگونه به مردان است.

 

استاد حوزه‌ علمیه در پایان خاطرنشان کرد: انسان نباید گل را در معرض طوفان های زمستانی و گرمای عطش آور تابستانی قرار دهد! یعنی دشواری های امور اجتماعی و زندگی را از او نطلبید. البته او خود در کار خویش مختار و دارای اراده است. من یک روز این حدیث را در کلاس درسم در دانشگاه کاتولیک نقل کردم و توضیح دادم. چند تن از دانشجویان خانم مسیحی و لائیک، کاملا متحیر و متعجب شدند و یکی از آنها که هنوز سال هاست به قول خودش در اندیشه مانده  که آیا دینی برای خودش برگزیند یا نه! با کمی تامل رو به من گفت: به نظرم این جمله و تشبیه از یک ادم زمینی نیامده باشد!  واقعا آسمانی است

 

 

شنیده شده توسط فاطمه علی آبادی طلبه پایه سوم ، خبرنگار .

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 20 اسفند 1395نظر دهید »

آينده جهان از نظر اسلام

 

آیت الله جوادی آملی

 

براي تبيين آينده جهان از نظر اسلام توجه به اصول جهان‌بيني از ديدگاه اسلامي لازم است. از اين رهگذر، به برخي از قواعد كلي جهان شناسي در مكتب دين اشاره مي شود؛ تا نتايج آن معلوم گردد و نظم نوين جهاني به خوبي معنا شود و در تأسيس آن سعي بليغ شده تا استكبار جهاني خيال خام در سر نپروراند.

يكم. آفرينش جهان هدف دار بوده، هيچ‌گونه بطلان و عبث در او نيست؛ ﴿و ما خلقنا السماء و الأرض و ما بينهما باطلاً... سوره ص، آيه 27) و هدف هر چيزي كمال مناسب آن شي‌ء است و كمال وجودي جهان خلقت، همانا نيل به مقام برتر هستي و رهيدن از نقص نسبي و عيب قياسي و رسيدن به تمامت و سلامت است.

 

ناهماهنگي ستم با جهان آفرينش و متضاد بودن آن با هدف خلقت

دوم. ستم چون سَمّ زيانباري است كه با جهاز هاضمه جهان خلقت ناسازگار بوده، مايه تباهي وي مي شود و چون با نظام داخلي جهان آفرينش ناهماهنگ مي باشد، با هدف خلقت نيز تضاد داشته، همواره مانع رسيدن به هدف است؛ ﴿ظهر الفساد في البرّ و البحر بما كسبت أيدي الناس…سوره روم، آيه 41. ﴾ ﴿و لو اتبع الحق أهوائهم لفسدت السموات و الأرض و من فيهنّ… سوره مؤمنون، آيه 71﴾.

سوم. انسان مخلوقِ ممتازي است كه با هدف ويژه آفريده شد و هرگز ياوه و بيهوده نبوده، گزاف و عبث در حريم آفرينش وي راه نيافته، باطل و رها نيست؛ ﴿اَيحسَبُ الإنسان أَن يُترَك سُدي …سوره قيامت، آيه 36﴾ ، ﴿اَفحسبتم أَنّما خلقناكم عبثاً و انّكم إلينا لا ترجعون.. سوره مؤمنون، آيه 115﴾.

 

چهارم. ظلم و تجاوز به حقوق ديگران، چون شعله نوراني است كه با كمال انسان مناسب نبوده، همواره سدّ راه رسيدن وي به مقصود آفرينش است و بدون پرهيز از هر گونه ستم فردي و جمعي، خواه به صورت استبداد، خواه به طور استثمار و خواه به نحو استعمار كه جامع اضلاع اين مثلّث مشئوم، همانا استعباد و به بردگي در آوردن ديگران است، ميسور نخواهد شد.

 

پنجم. زندگي انسان يك حيات جمعي است، خواه جامعه وجود جدايي از وجود افراد داشته باشد كه عدّه اي بر آن‌اند يا آنكه جامعه وجودي منحاز و مستقلي نداشته بلكه وجود آن همان حيثيت اجتماعي هر فردي باشد كه همراه با حيثيّت فردي وي آفريده شده است؛ چنان‌كه گروه ديگري بر اين نظرند؛ بنابراين صلاح هر فردي را بايد در صلاحيت حيات جمعي جامعه جست‌وجو كرد؛ زيرا گر چه ممكن است در جامعه آلوده، فردي به صفا زندگي كند يا آنكه در جامعه پاك، فردي به آلودگي مبتلا گردد، ليكن با موارد نادر نمي توان حكم كلي و جامع را به دست آورد.

ششم. تأمين حيات جمعي جامعه بدون نظام حكومتي ممكن نيست؛ يعني بدون قانون يكتا و رهبري يگانه و بدون پذيرش همگان نسبت به قانون جامع و رهبري واحد، يا اصلاً زندگي اجتماعي ميسّر نيست يا به كمال مطلوب نمي رسد و همان‌طوري كه تعددّ قانون، مانع استقرار نظام حكومتي است، تعددّ رهبر و كثرت آن هر چند شورايي هم باشد، مانع ايده آل نظام حكومتي است.

 

نياز جامعه به قانون و رهبر وارسته

هفتم. تدوين قانون جامع از طرف فرد معين يا گروه خاص، هرگز ضامن منافع همه اقشار و جوامع نمي باشد؛ زيرا هر فرد يا گروهي، يا فقط سود خود را مي طلبد يا در تشخيص سود و زيان ديگران ناتوان است؛ چنان كه رهبري فردي كه فقط چهره مردمي داشته، از تأييد الهي برخوردار نمي باشد يا به طور صحيح وارث مكتب الهي نيست ضامن مصالح همه مردم نبوده؛ بلكه در گرايشها و تنشهاي سياسي و اجتماعي، منافع طبقه مخصوص را بر مصالح ديگران ترجيح مي دهد؛ لذا چاره جز تأمين دو ركن اصيل سياسي اجتماعي نيست؛ اول، قانون آزاد و دوم، رهبر آزاده. و قانونِ آزادِ از اشتباه و تبعيضِ نابجا، همانا قانون الهي است و رهبر آزاده همانا انسان وارسته اي است كه از بندِ باند بازي، آزاد و از مرز آز و آزار، حُريّت يافته باشد.

 

هشتم. جهان آفرينش تا كنون شاهد نظام حكومتي بَرين نبوده، جوامع بشري به جامعه ايده آل نائل نيامده است؛ يعني به هدف خلقت خويش بارنيافته است، گر چه در اين راه راهيان كوي حق قربانيهاي فراوان نثار كرده‌اند و طبقات مخصوص به اوج ايثار رسيده، از اين‌جهت به كمال خويش باريافته اند، ليكن هدف عمومي آفرينش حاصل نشده است. البته زمينه هاي مناسبِ مقصود نهايي را فراهم نموده اند و از اين نظر، مأموريتهاي الهي خويش را امتثال كرده اند.

 

نهم. اسلام برابر اصول ياد شده، چنين نويد مي دهد كه حكومت پهنه زمين و گستره زمان آينده به دست وارستگان آزاده از هر گونه رذيلت قرار مي‌گيرد؛ تا هم به ستم ظالمان پايان بخشوده شود، هم سطح زمين از تباهي طاغيان تطهير گردد، هم طبقه محروم از فقر رهايي يابد، هم شكمبارگي مُترفان فراموش گردد؛ ﴿و نُريد أن نَمنَ علي الذين استضعِفوا في الأرض و نَجعَلَهُم أَئمَّةً و نَجعَلَهُم الوارثين ….سوره قصص، آيه 5﴾ ، ﴿… أنّ الأرضَ يَرِثُها عبادي الصالحون  سوره انبياء، آيه 105﴾.

 

دهم. برنامه حكومت صالحان، همانا احياي زمينِ ظلم زده و زمينه ستمديده، و نجات آن از هر گونه تعدي و طغيان و اصلاح آن به گسترش قسط و عدل است و چون مهم ترين عامل رهايي از سلطه شيطان و بردگي هوس همانا ايجاد روح بندگي خداوند در فرد و جامعه مي باشد، اسلام وظيفه صالحان وارث زمين را چنين ترسيم مي نمايد: ﴿الذين إِن مكنّاهُم في الأرضِ أَقامُوا الصّلوة و اتَوا الزَكاةَ و أَمَروُا بالمعروفِ و نَهَوا عنِ المُنكرِ و لله عاقبةُ الأُمور  .. سوره حج، آيه 41.﴾.

 

بنابر اين، نتيجه نگرش الهي به جهان خلقت، همانا به آينده خوش بين بودن و با هر ظلمي مبارزه نمودن و زمينه صلح جهاني را فراهم كردن و به هدف والاي بشري معتقد بودن و از هر گونه يأس و نا اميدي نجات يافتن و در مقابل پيشرفت سلاحهاي اتمي و جنگ ستارگان، مقاومت كردن و به انتظار مُصلح آزاده جهاني بسر بردن و در زمان ظهور وي از هيچ نثار و ايثاري دريغ نكردن و براي استقرار حكومت آن انسان كامل و خليفه خدا در زمين جهاد و اجتهاد نمودن و ذائقه تلخ تهيدستان را با براندازي توانگران زر اندوز شيرين كردن و سر انجام، آفريدگار جهان را با تعديل نظام بشري خشنودساختن خواهد بود. باميد آن روز بهروز و به انتظار ظفر عدل بر ظلم و اهتزاز پرچم قسط بر فراز هر كاخ و كوخ!

 

 

سخنان آیت الله جوائی آملی دیده شده در سایت رسمی آیت الله جوائی آملی 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 18 اسفند 1395نظر دهید »

دیدار رئیس جمهوری آذربایجان با رهبر انقلاب

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (یکشنبه) در دیدار آقای الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان، مذهب مشترک را مهم‌ترین عامل در احساس قرابت و خویشاوندی جمهوری اسلامی ایران با مردم و مسئولان آذربایجان خواندند و خاطرنشان کردند: سطح همکاری‌های اقتصادی در مقایسه با ظرفیت‌ها و امکانات دو کشور بسیار پایین است و حجم تبادلات باید تا ۱۰ برابر میزان کنونی افزایش یابد.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مواضع دولت آذربایجان در قبال جمهوری اسلامی ایران ازجمله در قضیه‌ی مذاکرات هسته‌ای را بسیار خوب ارزیابی کردند و افزودند: دولت آذربایجان در محافل و مجامع سیاسی همواره در کنار ایران بوده است و این مواضع مثبت، بیش از پیش دو کشور را به یکدیگر نزدیک می‌کند.

 

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به عصبانیت دشمنان از روابط نزدیک ایران و آذربایجان افزودند: رژیم خبیث صهیونیستی بیش از همه‌ی دشمنان در جهت تضعیف روابط برادرانه‌ی ایران و آذربایجان تلاش می‌کند و در مقابل باید از ارتباطات صمیمی موجود مراقبت کرد.

 

ایشان همچنین با تجلیل از مردم آذربایجان و گرایش‌های دینی آنان، گفتند: خیر و مصلحت دولت آذربایجان در همراهی با احساسات مذهبی مردم است، به‌نحوی که آنان هیچ‌گونه نگرانی نسبت به مسائل مذهبی از ناحیه‌ی دولت نداشته باشند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، جلب همراهی مردم و تکیه بر آنان را مهم‌ترین عامل در ایجاد مصونیت مقابل قدرت‌ها دانستند و افزودند: اگر پشت دولت آذربایجان به مردم گرم باشد، هیچ قدرتی نمی‌تواند به شما آسیب برساند و ما نیز برای موفقیت دولت و ملت آذربایجان دعا می‌کنیم.

 

در این دیدار که آقای روحانی رئیس جمهوری نیز حضور داشت، آقای الهام علی‌اف رئیس‌ جمهوری آذربایجان با اشاره به اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی دو کشور گفت: ایران و آذربایجان همواره در کنار یکدیگر بوده و هستند و سفر حدود یک میلیون نفر از مردم آذربایجان به ایران در سال گذشته نمونه‌ای از این پیوندها و اشتراکات فرهنگی و مذهبی است.

 

آقای علی‌اف با اشاره به برخی تلاش‌ها به منظور ایجاد اختلاف میان ایران و آذربایجان، افزود: روابط دو کشور در سطح عالی قرار دارد و این‌گونه اقدامات دشمنان، راه به جایی نخواهد برد.

 

رئیس‌ جمهوری آذربایجان روابط تهران - باکو را در حال گسترش خواند و گفت: من در طول سه سال اخیر سه بار به ایران سفر کرده‌ام و در سال جاری نیز ۲۰ سند همکاری میان دو کشور امضا شده و حجم روابط تجاری دو کشور نیز در مقایسه با سال قبل، ۷۰ درصد افزایش داشته است.

 

آقای علی‌اف در عین حال، این حجم از تبادلات تجاری را راضی‌کننده ندانست و با اشاره به برخی طرح‌های مشترک در حال اجرا همچون طرح راه‌آهن مشترک گفت: اتصال راه‌آهن دو کشور، کار مهمی بود که به انجام رسید و همچنین در حال کار بر روی طرح کریدور شمال - جنوب هستیم.
 

 

Khamenei.ir

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 16 اسفند 1395نظر دهید »

بهترین زنان کیستند؟

 

 بهترین چیز برای زنان

 

سلیقه‌ها و نظریه ها در تمام امور متفاوت هستند و کاهی ممکن است در بعضی از امور عادی هم نظریه های متفاوت وجود داشته باشد .مثلا ما اکر بخواهیم این مطلب را در معرض همه پرسی قرار دهیم که بهترین چیزها برای زنان چیست ، مسلما دهها نظریه وجود دارد ، ولی نظریه حضرت زهرا سلام الله فوق همه سلیقه ها و نظریه هاست که :

 

 

و روی عن علی قال: کنا جلوسا عند رسول الله (ص) فقال: اخبرونی ای شی خیر للنسا؟ فعیینا بذلک کلنا حتی تفرقنا.
فرجعت الی فاطمه فاخبرتها الذی قال لنا رسول الله (ص) و لیس احد منا علمه و لا عرفه.
فقالت: و لکنین اعرفه: خیر للنسا ان لا یرین الرجال و لا یراهن الرجال.فرجعت الی رسول الله (ص) فقلت: یا رسول الله (ص)! سابتنا ای شی خیر للنسا؟ و خیر لهن ان لا یرین الرجال و لا یراهن الرجال.
قال: من اخبرک فلم تعلمه و انت عندی. قلت: فاطمه، فاعجب ذلک رسول الله (ص) و قال: ان فاطمه بضعه منی

 

از حضرت علی علیه السلام روایت شده که به همراه جمعی از یاران، نزد رسول خدا(ص) نشسته بودیم. در این بین حضرت پرسشی را طرح کرد و پرسید:
آیا می‏دانید، بهترین چیز برای زنان کدام است؟


از میان جمعیت حاضر، پاسخی که آن حضرت را قانع سازد، شنیده نشد. عاقبت با عجز و ناتوانی همه از گرد او پراکنده گشتیم. هر کس به سویی رفت و من نیز به خانه فاطمه آمدم، و فاطمه را از پرسشی که رسول گرامی عنوان کرده بود آگاه کردم. به او گفتم هر چند یاران آن حضرت کوشیدند و پاسخهایی دادند، اما هیچ یک از آنها نتوانست پاسخی را که مورد نظر حضرتش بود بر زبان آرد.فاطمه گفت: پاسخ سوال را من می‏دانم. آن گاه گفت:


بهترین چیز برای زنان آن است که مردان آنان را نبینند و آن‏ها نیز مردان را نبینند.

 

من نزد رسول خدا(ص) باز گشتم و گفتم: ای فرستاده خدا! پرسشی که مطرح کردید پاسخش این است. (همان پاسخی که فاطمه داده بود عرض د کردم).پیغمبر از این پاسخ خوشش آمد و گفت: این پاسخ را از که شنیده‏ای، تو که هم اینک اینجا بودی و پاسخ آن را ندادی؟!
گفتم: از فاطمه. پیغمبر فرمود: همانا فاطمه پاره تن من است.۱

 

این پاسخ زیبای زهرای مرضیه سلام الله یعنی داشتن حیا ، داشتن حجاب ، اما واقعا این پاسخ زهرا سلام الله از سوی زنان امروز تا چه میزان عمل می شود ؟ اصلا اگر امروزه از زنان بپرسیم که بهترین چیز برای زنان چه هستند چه پاسخی خواهیم شنید . ؟ 

 

 باید گفت که نه تنها زنان و دختران ما امروز  آنچه را که شایسته یک زن مسلمان است رعایت نمی کنند ، بلکه روز به روز هم میزان حیا و حجاب در جامعه کم رنگ تر شده است و حدوداً از 12 سال پیش کم حجابی یا بدحجابی به جامعه ما رسوخ کرده و مانند موریانه به تخریب فرهنگ ایرانی اسلامی ما پرداخته و روز به روز در حال پیشروی است و روز به روز پوشش ایرانی اسلامی جامعه ما در حال رنگ باختن و کمرنگ تر شدن است و از در و دیوار شهرهای ما فرهنگ ضدحجاب می بارد و در این بین جوانان 12 تا 25 ساله بیشتر از سایر افراد در گرداب مهلک اشاعه مدل های غربی درگیر شده اند.

 

حسین باهر استاد دانشگاه شهیدبهشتی در این خصوص می گوید: افراد بدحجاب به دلیل اقتضای سنی خود که دنبال آزادی و جلب توجه هستند الگوبرداری بالایی داشته و تحت تأثیر ماهواره در گرداب اشاعه مدل های غربی گرفتار می شوند.

 

دختران بد حجاب

حسین قرائی مقدم جامعه شناس معتقد است:اکنون بانوان کم حجاب ما ادای حجاب را در می آورند طوریکه به اجبار به رعایت حجاب روی آورده باشند و ظاهر جامعه ما نشان می دهد که این قشر از دختران و زنان ما تنها حجاب را اجابت کرده اند و به رعایت آن مجاب نیستند.

 

وی در ادامه می گوید:از لحاظ جامعه شناسی افراد کم حجاب به شکلی کاملاً ظاهری و از روی ترس از مسئولان ارشد شهری و کشوری و یا خانواده خود به حجاب تن داده اند چرا که اگر این افراد مجاب شده بودند باطناً به رعایت این مهم می پرداختند.۲

 

 

۱_ دیده شده در کتاب اخلاق حضرت زهرا سلام الله ،محمد مهدی تاج لنگرودی ، ص ۱۰۶.

۲ _ نمناک

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 15 اسفند 1395نظر دهید »

دشمن با هدف قرار دادن کانون خانواده‌ سعی در نابودی انقلاب دارد

 

مدرسه علمیه کوثر ورامین


حجت‌الاسلام قاسم الهایی مدیر حوزه علمیه جعفریه پیشوا، امروز در مدرسه علمیه کوثر ورامین به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: جسم انسان تابع روحش است.


وی افزود: انسان باید نسبت به اعضا و جوارحش تسلط داشته باشد و با مراقبت و تهذیب نفس از آنان برای کسب رضای الهی بهره ببرد.


حجت‌الاسلام الهایی با بیان اینکه ابلیس از مسیرهای مختلفی برای گمراه ساختن انسان دام می‌گستراند، بیان داشت: یکی از دام‌های شیطان زمانی است که انسان به انجام عمل خیر و نیکی کردن به دیگران اقدام می‌کند.


مدیر حوزه علمیه جعفریه پیشوا با تاکید بر اینکه حوزه علمیه مظهر اخلاق حسنه است، ابراز کرد: طلاب باید دارای اخلاق حسنه و فاضله باشند تا بتوانند جامعه را متحول کنند و این امر نیاز به تمرین و مراقبت زیاد دارد.


وی درباره اینکه نتیجه رفاقت با شیطان، منحرف شدن انسان است، گفت: یکی از راه‌های مقابله و مبارزه با شیطان و نفس اماره محاسبه نفس و خودسازی است چراکه این مهم سبب رشد انسان می‌شود.


حجت‌الاسلام الهایی با اشاره به سبک زندگی اسلامی، گفت: امروز منشا برخی از آسیب‌های اجتماعی به سبب بالا رفتن سن ازدواج و افزایش آمار طلاق است که متاسفانه در خانواده‌های متدین نیز این مهم قابل مشاهده است.


مدیر حوزه علمیه جعفریه پیشوا اضافه کرد: کاهش عمر زندگی مشترک در نسل جوان از معضلات اساسی جامعه امروز بوده که دشمنان به جد روی آن برنامه‌ریزی کرده‌اند تا بتوانند پایه های نظام انقلاب اسلامی را به این صورت متزلزل و سست کنند.


وی در تبیین اینکه مهم‌ترین راهکار و مقابله با معضل فروپاشی کانون خانواده اغنای فکری و اعتقادی زوجین است، عنوان کرد: ترویج سبک و اسلوب زندگی اسلامی و مهارت بخشی به زوجین توسط مشاوران امری لازم و ضروری به شمار می‌رود.


حجت‌الاسلام الهامی درباره اینکه زندگی مشترک چیزی نیست که زمانی که زوجین در عرصه‌های دشوار کم آوردند تنها به طلاق فکر کنند، اظهار داشت: امروز باید برای استحکام و دوام بنیاد خانواده تدابیر ویژه اندیشیده شود چراکه اگر طلاق در جامعه نهادینه شود منجر به آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری خواهد شد.


مدیر حوزه علمیه جعفریه پیشوا با تاکید بر اینکه زوجین باید در مواجهه با بحران بتوانند آن را به‌درستی کنترل و مدیریت کنند، گفت: محبت افراد خانواده با یکدیگر از مهم‌ترین و اساسی ترین عوامل تحکیم بنیاد خانواده به شمار می‌رود اما تظاهر به محبت در اذهان عمومی تنها جاهلیت مدرنی است که هیچ ثمری جز نفرت اعضای خانواده به دنبال نخواهد داشت.


وی با اشاره به جایگاه مهم خانواده در اجتماع، بیان داشت: خانواده بیشترین تاثیر را به اجتماع دارند اگر کسی در خانواده بامحبت باشد به طور قطع در اجتماع نیز چنین خواهد بود و محبت بیانگر میزان ایمان انسان است.

 

حجت‌الاسلام الهامی در پایان با بیان اینکه سیره ائمه معصومین(ع) مهم‌ترین الگو برای زوجین است، خاطرنشان کرد: تندخویی و بدرفتاری مذموم و به دور از ایمان است.

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 14 اسفند 1395نظر دهید »

فاطمه زهرا الگویی برای همه مادران 

 

فاطمه زهرا دختر معصوم، همسر معصوم و مادر معصوم است. به عبارت دیگر دختر نبوت، همسر ولایت و مادر امامت است. اول شهید ولایت است. کسی که در راه دفاع از شوهرش شهید شد.

زهرا الگوی ماست. اگر چهارده معصوم زهرا در بینشان نبود، زن‌ها الگو نداشتند.

می‌گفتند: چهارده معصوم همه مرد بودند، خبر از دل ما نداشتند، هی گفتند: بچه داری، خانه‌داری، شوهر داری. اگر یکی از اینها زن بود و خبر از دل ما داشت، اینقدر کار زن‌ها را مشکل نمی‌کرد.

 

زهرا خانه‌داری‌اش، بچه‌داری‌اش، شوهرداری‌اش، امام حسن می‌گوید: یک شب مادرم عبادت می‌کرد تا صبح به دیگران دعا می‌کرد. گفتم: فقط به دیگران دعا کردی. فرمود: «الْجار ثُمَّ الدَّار» از این استفاده می‌کنیم که یک خانم نباید خودش را ببیند. عروسی من نیامد، من هم عروسی او نمی‌روم. برای دخترم کادو نیاورد، من هم برای دخترش کادو نمی‌برم. ول کن، معامله نکن! کاری دستت هست بکن. چشم به دیگران نداشته باش، چون این کار را کرد، پس من هم این کار را می‌کنم. معامله نکنید. با خدا معامله کنید.

 

حتی یک کلمه‌ی زشتی هم شنیدید، به حساب خدا بگذار و قورتش بده. آدم‌هایی که کینه دارند می‌گویند: حالا که این به من فحش داد و جسارت کرد و ما را تحقیر کرد، ما دیگر نگاهش نمی‌کنیم و محلش نمی‌گذاریم. این آدم‌ها به چند آیه‌ی قرآن عمل نکردند.

 

۱_ «خُذِ الْعَفْو» (اعراف/۱۹۹) همدیگر را عفو کنید. می‌گوید: نمی‌خواهم عفو کنم. من از سرش نمی‌گذرم. من روز قیامت یقه‌اش را می‌گیرم. بابا ولش کن. «خُذِ الْعَفْو».

۲_ قرآن می‌گوید: «مَرُّوا كِراماً» (فرقان/۷۲) یک چیزی هم شنیدید، با کرامت بگذر، به روی خودت نیاور. به این آیه عمل نمی‌کنند.

 

۳_«وَ إِذا خاطَبَهُمُ الْجاهِلُونَ قالُوا سَلاماً» (فرقان/۶۳)یک آدم جاهل و نااهلی یک حرف چرتی زد. «قالُوا سَلاماً» با مسالمت بگذر. به دل نگیر. «وَ أَعْرِضْ‏ عَنِ الْجاهِلِينَ» (اعراف/۱۹۹) اعراض کن. فکر نکن! نه! من خانمی مقاوم هستم. من مردی مقاوم هستم. نخیر مقاوم نیستی. چند تا آیه قرآن را زیر پا گذاشتی. «خُذِ الْعَفْو»، «مَرُّوا كِراماً»، «قالُوا سَلاماً» یک مقداری از بزرگان یاد بگیریم.

 

 

فاطمه زهرا کار را در خانه با کنیزش تقسیم کرد. نگفت: من خانم هستم و تو کنیز هستی. فقیر در راه یک پیراهن کهنه خواست. فاطمه زهرا پیراهن عروسی‌اش را در راه درآورد و داد. فرمود: «لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّون‏» (آل‌عمران/۹۲) آنچه دوست داری را بده. این لباس را دوست نداری به فقیر بدهی. این تنگ است، رنگش رفته، از مد افتاده، به فقیر بده! آنچه را دوست داری به فقرا بده. نه آنچه را می‌خواهی دور بیاندازی.

حضرت زهرا معلم خانم‌ها بود… در کارهای رسمی حضرت زهرا تعلیم و تربیت و تفسیر قرآن بود.

 

 

سخنرانی حجت الاسلام قرائتی ، ۱۲.۱۲/ ۹۵ . شنیده شده .

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 14 اسفند 13951 نظر »

نقش اسلام در حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست

 

نقش اسلام در حمایت از محیط زیست

 

انسان، اشرف مخلوقات و خلیفه خداوند در زمین است و تمام پدیده های طبیعی برای او آفریده شده است.

خداوند نظر ویژه ای به انسان دارد. آسمان و زمین و دریاو کوهها را در تسخیر بشر قرار داده تا از آنها به شیوه صحیح و مناسب بهره ببرد؛ چنان که آیات ذیل بر آن دلالت دارد:

 

«الله الذی سخر لکم البحر لتجری الفلک فیه بامره و لتبتغوا من فضله و لعلکم تشکرون، و سخر لکم ما فی السماوات و ما فی الارض جیمعاً منه اِنَّ فی ذلک لایاتٍ لقومٍ یتفکرون» سوره جاثیة (45) آیه 12و13.

خداوند همان کسی است که دریا را مسخر شما کرد تا کشتیها به فرمانش در آن حرکت کنند و بتوانید از فضل او بهره گیرید، و باشد که سپاس دارید. او آنچه در آسمانها و آنچه در زمین است به سود شما رام کرد؛ در این نشانه های [مهمی [است برای کسانی که اندیشه می کنند.»

 

«هو الذی خلق لکم ما فی الارض جمیعاً ثم استوی الی السَّماءِ فسوّاهُنَّ سبعَ سماواتٍ و هو بکل شی ءٍ علیمٍ» سوره بقره آیه 29.   او خدایی است که همه آنچه را [از نعمتها] درزمین وجود دارد، برای شما آفرید؛ سپس به آسمان پرداخت؛ و آنها را به صورت هفت آسمان مرتّب نمود؛ و او به هر چیز آگاه است.»

 

 

«هو الذی جعل لکم الارض ذلولاً فامشوا فی مناکبها و کلوا من رزقه و الیه النشور» سوره ملک، آیه 15. او کسی است که زمین را برای شما رام کرد، بر شانه های آن راه بروید و از روزیهای خداوند بخورید؛ و بازگشت و اجتماع همه به سوی اوست.»

 

«و من آیاته ان یرسل الریاح مبشرات ولیذیقکم من رحمته و لتجری الفلک بامره ولتبتغوا من فضله و لعلکم تشکرون» سوره روم (30) آیه 46. و از آیات [عظمت] خدا این است که بادها را به عنوان بشارتگرانی می فرستد تا بخشی از رحمتش را به شما بچشاند و کشتیها به فرمانش حرکت کنند و از فضل او بهره گیرید؛ و امید که شکرگزاری کنید.»

 

«ان فی خلق السماوات و الارض و اختلاف اللیل و النهار و الفلک التی تجری فی البحر بما ینفع الناس و ما انزل الله من السماء من ماء فاحیا به الارض بعد موتها و بث فیها من کل دابة و تصریف الریاح و السحاب المسخر بین السماء و الارض لآیات لقوم یعقلون» سوره بقره آیه 164.در آفرینش آسمانها و زمین، و آمد و شد شب و روز، و کشتیهایی که در دریا به سود مردم در حرکتند، و آبی که خداوند از آسمان نازل کرده، و با آن، زمین را پس از مرگ، زنده نموده، و انوع جنبندگان را در آن گسترده، و [همچنین] در تغییر مسیر بادها و ابری که میان زمین و آسمان آرمیده است، نشانه هایی است [از ذات پاک خداو یگانگی او] برای مردمی که می اندیشند.» 

 

با توجه به آیاتی که ذکر شد، طبیعت در تسخیر انسان و برای بهره برداری در اختیار او قرار دارد. انسان می تواند با استفاده از تواناییها و خلاقیتهایی که خداوند در سرشت او قرار داده بهترین بهره را از طبیعت ببرد، و با خردورزی دنیا را مزرعه آخرت و سرمایه زندگی اخروی خویش قرار دهد.

 

«متون مختلف تعالیم اسلامی به انحای گوناگون به طبیعت و عناصر آن و همچنین به فواید و اثرهای آن اشاره نموده اند و در کنار این اشارات به لزوم حفاظت از آن نیز پرداخته اند … آیاتی از قرآن کریم انسان را مورد سؤال قرار داده و یا او را به دستورهایی امر کرده اند که یکی از مصادیق بارز این سؤالات و اوامر می تواند محیط زیست باشد این در عین حالی است که قرآن کریم به بسیاری از اصول و قوانینی که ضامن بقا و تداوم حیات عالم هستی و حرکت آن به سوی کمال است، اشاره می فرماید که مراعات این قوانین خود مرحله ای از حفاظت از محیط زیست است.

 

برای نمونه می توان به موزون بودن عالم هستی و خلق عالم بر اساس توازن اشاره کرد،۲  به این معنا که انسان نباید عملی مرتکب شود که سبب بر هم خوردن این توازن و تعادل گردد … موضوع بعدی اشاره شده در قرآن که تجاوز به آن سبب بر هم خوردن این تعادل محیط می گردد، اندازه و قدر است.۳

به بیان دیگر، در تماس با طبیعت و بهره گیری از منابع آن باید به گونه ای رفتار شود که اولاً؛ قدر و اندازه ملاک عمل قرار گیرد و ثانیا تغییرات اندازه ها به حدّی نباشد که سبب تخریب محیط زیست و از بین رفتن گونه هایی گردد.

 

حق بودن خلق الهی و یا به باطل و بازیچه آفریده نشدن آنها ۴ نیز موضوع مهم دیگری است که به بشر می آموزد تا از انهدام طبیعت و عناصر طبیعی در راههای باطل و بیهوده احتراز نماید.۵

 

۱_ر.ک: سوره بقره (2) آیه 168؛ سوره نحل (16) آیه 90، 93؛ سوره حج (22) آیه 3؛ سوره طه (20) آیه 81؛ سوره نساء (4) آیه 135؛ سوره اسراء (17) آیه 26؛ سوره بقره (2) آیه 195.

۲_ر.ک: سوره حجر (15) آیه 19.

۳ـ ر.ک: سوره رعد (13) آیه 8؛ سوره اعلی (87) آیه 3؛ سوره فرقان (25) آیه 2؛ سوره قمر (54) آیه 49.

۴_ر.ک: سوره حجر (15) آیه 85؛ سوره ابراهیم (14) آیه 19؛ سوره انبیاء (21) آیه 16.

۵_ پایگاه اطلاع رسانی حوزه 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 14 اسفند 1395نظر دهید »

تا زمانی که فتنه گران توبه نکنند ، ملت با آنها آشتی نمی کنند 

 

سید احمد خاتمی

 

آیت‌الله سیداحمد خاتمی خطیب نماز جمعه این هفته تهران در خطبه‌های دوم این نماز در سخنانی با اشاره به فضای انتخاباتی در کشور، گفت: فضای کشور، فضای انتخاباتی است و کلید انتخابات زده شد؛ فضای انتخاباتی جمهوری اسلامی ایران باید با فضای انتخاباتی غربی متفاوت باشد، افتضاحات  انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را دیدیم.

 

وی با بیان اینکه “اولویت همه ما در انتخابات باید حضور شکوهمند باشد، افزود: صر‌ف‌نظر از اینکه چه‌کسی رأی می‌آورد و چه جناحی برنده می‌شود، قبل از اینها این است که تلاش همه، نظارتی‌ها، اجرایی‌ها، جناح‌ها و رسانه‌‌ای‌ها باید برگزاری باشکوه انتخابات باشد، این تکلیف است.

 

خطیب نماز جمعه این هفته تهران، گفت: دشمن در پی تشنج‌آفرینی در عرصه انتخابات است، خودشان گفته‌اند، تحلیل نیست، خبر است، دشمنان زخم‌خورده شما ملت در پی این هستند که فضای انتخابات آرام نباشد، تشنج‌آفرینی و التهاب‌آفرینی در انتخابات از ناحیه هر کس و هر جناحی که باشد، محکوم است.

 

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: نباید فضای انتخابات، فضای عقده‌گشایی نسبت به ارزش‌های نظام اسلامی باشد، به‌بهانه نطق‌های انتخاباتی، نه کاندیداها و نه هواداران‌ آنها حق جفا به نظام اسلامی را ندارند و نباید خدمات ۳۸ ساله نظام را زیر سؤال ببرند.

 

وی با تأکید بر اینکه کسانی که وارد میدان انتخابات  می‌شوند، فرهنگ تسلیم بودن در برابر رأی مردم را باید باور کنند، گفت: فتنه سال ۸۸ خروجی این تسلیم‌ناپذیری در برابر رأی مردم است.

 

خطیب نماز جمعه این هفته تهران، تصریح کرد: دروغ، فریب و اهانت به دیگران و دیگر کاندیداها در شأن فضای نظام اسلامی نیست، در شأن آمریکا و کشورهای غربی که کمترین ارزشی برای اخلاق قائل نیستند، هست.

 

آیت‌الله خاتمی ابراز کرد: فضای انتخاباتی نباید فضای تفرقه باشد، کاندیداها و هواداران آنها، نان‌شان را در فضای تفرقه نبینند، به‌خصوص اینکه از بعضی از ملّیت‌ها حمایت و آنها را تحریک کنند، اگر بخواهند با تفرقه رأی بیاورند، این رأی ارزشی ندارد.

 

وی با تأکید بر اینکه باید مراقبت کرد، رسانه‌های بیگانه از هم‌اکنون برای تفرقه در فضای انتخابات خیز برداشته‌اند، افزود: چند شبکه ایجاد کرده‌اند تا همان بازی‌هایی را که در فتنه ۸۸ آفریدند دنبال کنند؛ عزیزانی که در فضای مجازی هستند، تنفرشان را از آنها ابراز و هر جا که آنها قصد مقابله با ارزش‌های اسلامی ما را دارند، تهاجمی عمل کنند.

 

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به برخی اظهارات از سوی بعضی درباره آشتی ملی، افزود: واژه‌ها بار دارد، سیاسیون توجه داشته باشند که هر واژه‌ای نباید در عرصه سیاسی به کار برده شود، کیست که از آشتی بدش بیاید، تمام وجودمان برای آشی پر می‌کشد، آشتی ملی بار دارد و بارش این است که دعوای ملی در این کشور است، این دروغ است، دعوای ملی در این کشور نیست. 

 

آیت‌الله خاتمی اضافه کرد: بین مردم ما در عرصه دفاع از اصل انقلاب هیچ مخالفتی نیست، از ابتدای پیروزی انقلاب اختلاف سلیقه بوده، هست و خواهد بود، این لازمه جامعه آزاد است، جامعه آزاد یعنی همین، اگر درست هدایت شود، نه‌تنها بحران نیست، بلکه فرصت است، باید درست هدایت شود که به تفرقه کشیده نشود؛ در فتنه سال ۸۸ اقلیتی در برابر اکثریت وفادار این ملت ایستادند و فتنه فرصت‌سوز و  تفرقه‌افکن  ۸۸ را آفریدند، این اکثریت دلشان از این اندک آدم‌های این‌چنینی خون است، این ملت از این جماعت دل پر خون دارد و تا زمانی که توبه نکرده‌اند، با آنها آشتی نخواهد کرد.

 

خبرگزاری تسنیم 

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 13 اسفند 1395نظر دهید »

مراقب نفوذ شیطان باشیم 

 

از وجود مبارک پيامبر(عليه و علي آلاف التحية و الثناء) رسيد که «أَعْدَي عَدُوِّكَ نَفْسُكَ الَّتِي بَيْنَ جَنْبَيْكَ»  بدترين دشمن اين نفس امّاره است که مأمور اجراي ابليس است. حضرت فرمود بدترين دشمن شيطان است، براي اينکه شيطان از ما آب و خاک و بدن نمي‌خواهد، اينها به هر حال گذشتني است؛ چه از ما بگيرند و چه از ما نگيرند، ما رها مي‌کنيم و مي‌رويم.
 
آنچه را که شيطان از ما مي‌خواهد در درجه اوّل ايمان است، در درجه دوم آبرو است؛ تا اين دو را از آدم نگيرد رها نمي‌کند. اصرار وجود مبارک حضرت امير(سلام الله عليه) در اين نامه به فرمانده لشکر؛ يعني شريح بن هاني اين است که مواظب باشيد! اين دو چيز را اين شيطان را ازآدم نگيرد.

شيطان کاري به آب و خاک ما ندارد، کاري به ما ندارد؛ گاهي هم ممکن است از راه رشا و ارتشاء و مال‌هاي حرام، وضع دنيايي انسان را روشن‌تر نگه بدارد به زعم آنها؛ ولي اين دو چيز را از ما مي‌گيرد: اوّل ايمان، بعد آبرو. حالا اين‌طور نيست که اگر کسي را ـ معاذالله ـ از ايمان به در آورد، حيثيت او را نگه بدارد، او را تا مسلوب الحيثية نکرد رها نمي‌کند. اگر ما چندين کنايه و پشت پرده را کنار بگذاريم، جريان آدم و حوّا را مقداري روشن‌تر تلقّي کنيم مي‌بينيم همين در مي‌آيد.

 

ببينيد در بهشت غير از حضرت آدم و حوّا(سلام الله عليهما) کسي نبود، اينها هم مَحرم يکديگر بودند؛ ولي مهم‌ترين خطري که قرآن اشاره مي‌کند، مي‌گويد به هر وسيله است شيطان نفوذ کرد: (لِيُبْدِيَ لَهُما ما وُورِيَ عَنْهُما مِنْ سَوْآتِهِما . سوره اعراف آبه ۲۰) نمي‌دانم مي‌شود اين را ترجمه کرد يا نه؟!

ولي به هر حال تمام تلاش شيطان اين بود که اينها را برهنه کند، ولو نزد يکديگر هم شد شرمنده بشوند. تمثيل قرآنی آن‌جا قبل از شريعت بود، چون شريعت در زمين هست.

چه در سوره «بقره» و چه در سوره «طه»، فرمود وقتي به زمين رسيديد،(فَإِمَّا يَأْتِيَنَّكُمْ مِنِّي هُديً فَمَنِ اتَّبَعَ هُداي . سوره بقره آبه ۳۸) با يک تفاوت کوتاهي در سوره «بقره» و سوره «طه» فرمود وقتي شما از آسمان به زمين آمديد ـ حالا کدام آسمان است بحثي ديگر است ـ وقتي به زمين رسيديد دين و شريعت آن‌جا مطرح است، اين‌جا جاي شريعت نيست؛ لذا نهي (لا تَقْرَبا ) نه نهي تحريمي ‌است، نه نهي تنزيهي است، نه نهي ارشادي است.

ارشاد به شريعت نيست، چون شريعت نبود؛ ارشاد به حکم عقل نيست، چون حکمي ‌در آن‌جا نبود.

 

اين‌گونه از آيات را انسان بايد آسماني معنا بکند، چون زمين که نبود و منظور از آسمان هم اين آسماني نيست که دَرِ آن به روي کفّار باز شد، فرمود آسماني ما داريم که (لا تُفَتَّحُ لَهُمْ أَبْوابُ السَّماءِ. سوره اعراف آبه ۴۰ ) درهاي آسمان به روي کفار باز نمي‌شود.

 

الآن شما ببينيد بيش از آن مقداري که در اين کوي و برزن موتور و دوچرخه است، بالاي سر ما ماهواره است؛ اين‌طور نيست که اين آسمان به روي آنها باز نشود. آن آسماني که به روي کفار گشوده نمي‌شود که (وَ فِي السَّماءِ رِزْقُكُمْ وَ ما تُوعَدُون . سوره ذاربات آیه ۲۲) اين آسماني که (لا تُفَتَّحُ لَهُمْ أَبْوابُ السَّماءِ)، يک سمای ديگري است که معراج پيامبر از آن آسمان مي‌گذرد، نه اين آسماني که فرمود براي هميشه نسبت آن به همه «علي السواء» است.

 

در آن آسماني که درهاي آن به روي کفار گشوده نمي‌شود، فرمود که ابليس کاري کرد تا اينها برهنه بشوند. اين اعلام خطر است که شيطان تا ما را مسلوب الحيثية نکند رها نمي‌کند. مسلوب الحيثية هم که مي‌دانيد مثل يک مُشت تفاله‌اي است که در سطل زباله قرار مي‌گيرد، اين کار شيطان است…

 


جلسه درس اخلاق آبت الله جوادی آملی ،۵/ ۱۲/ ۹۵ . شنیده شده .

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 13 اسفند 139514 نظر »

گوشه ای از مقام فاطمه سلام الله در بهشت 

 

حضرت زهرا سلام الله

 

پیامبر صلی الله و علیه و آله فرمودند ؛ وقتی که قیامت بر پا شود ، منادی خدا از درون عرش صدا می زند : « ای اهل محشر ! سرهای خود را  پایین اندازید و دیدگان خود را فرو خوابانید تا فاطمه سلام الله از روی پل صراط بگذرد .»

 

فاطمه سلام الله با شکوه و جلال می آید در حالی که هفتاد هزار کنیز از حورالعین او را همراهی می کنند .»

 

 

دیده شده در کتاب ، نگاهی بر زندگی حضرت زهرا سلام الله ، محمد محمد اشتهاردی ،  نشر مطهر ، ص ۹۴. به نقل از کشف الغمه ج ۱ ، ص ۲۴۰ 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 11 اسفند 1395نظر دهید »

تعداد امامان بعد از فاطمه 

 

سعد ساعدی از پدر خود روایت کرده و او گفته است : درباره تعداد اماما از فاطمه سلام الله سوال پرسیدم و ایشان فرمود : 

 

« سَمِعتُ رسول الله یقولُُ : الائمه بعدی عددَنُقبا ٔٔ بنی اسرائیل »

رسول خدا صلی الله می فرمود : امامان پس از من به تعداد نقیبای بنی اسرائیل ، دوازده نفر می باشند .

 

 

دیده شده در کتاب ،فاطمه الگوی زن مسلمان ، احمد صادقی اردستانی ، موسسه انتشاراتی امام عصر عج ، ص ۱۵۲.

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 11 اسفند 1395نظر دهید »

فاطمه پاره تن من است 

 

حضرت فاطمه زهرا سلام الله روز سه شنبه ، سوم جمادی سال 11 هجری از دنیا رحلت نمود. علت وفات آن حضرت همان ضربه ای بود که قنفذ غلام آن مرد به امر او ایجاد کرد.


حضرت زهرا بعلت آن ضربه محسن را سقط نمود و بدین جهت به شدت مریض شد و نگذاشت احدی از آن افرادی که وی را اذیت کرده بودند او وارد شوند.


آن دو نفر که از اصحاب پیامبر خدا بودند از حضرت علی بن ابیطالب تقاضا نمودند : نزد فاطمه برای ایشان شفاعت نماید. وقتی حضرت امیر برای آنان اجاره گرفت و بحضور آن حضرت مشرف شدند گفتند: ای دختر پیغمبر خدا در چه حالی ؟


فرمود: خدا را شکر، خوبم ، آنگاه به ایشان فرمود : آیا نشنیدید که پیامبر خدا صلی الله می فرمود : « فاطمه بضعه منی ، فمن آذانی ، و من آذانی فقد آذی الله ؟!

یعنی فاطمه پاره ای از تن من است ، کسی که او را اذیت کند مرا اذیت کرده و کسی که مرا اذیت کند ، خدا را اذیت کرده .

گفتند : چرا .

 

فرمود : به خدا قسم که شما مرا اذیت کرده اید . ایشان از نزد فاطمه اطهر خارج شدند در حالی که آن بانو بر آنان خشمناک بود .

 

 


دیده شده در بحارالانوار ، محمد باقر مجلسی ، ترجمه جلد دهم ، محمد جواد نجفی ، نشراسلامیه ، ص ۱۷۹.

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 10 اسفند 1395نظر دهید »

مژده پیامبر صلی الله به حضرت زهرا سلام الله 

 

 امالی ابن الشخ می نگارد: مو قعی که وفات پیغمبر عظیم اشان اسلام نزدیک گردید آن حضرت به قدری گریست که ریش مبارکش تر شد .

گفته شد یا رسول الله ! چرا گریه میکنی ؟


فرمود: برای ذریه و فرزندانم و آن ستم هائی که از ستمکاران امتم بعد از من به ایشان میرسد میگریم . گویا : می بینم دخترم فاطمه زهرا بعد از من مظلوم واقع شده هر چه صدا میزند : یا ابتاه ! احدی از امت من به فریاد او نمیرسد.

 

وقتی فاطمه اطهر این مطلب را شنید گریان شد. پیغمبر اکرم به وی فرمود: ای دختر عزیزم گریان مباش!


فاطمه گفت : پدر جان من برای ظلم های که بعد از تو خواهم دید گریه نمیکنم ، بلکه به علت مفارقت تو اشک میریزم.


پیغمبر اعظم فرمود: ای دختر محمد مژده باد تو را زیرا تو اولین کسی هستی که در میان اهل بیتم به من ملحق خواهیم شد.

 

دیده شده در بحارالانوار ، محمد باقر مجلسی ، ترجمه جلد دهم ، محمد جواد نجفی ، نشراسلامیه ، ص ۱۷۴.

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 9 اسفند 1395نظر دهید »

دو بیتی رهبر انقلاب 

 

دو بیت از اشعار رهبرانقلاب درباره دفاع مقدس به درخواست شعرای حاضر در ديدار اخير ۵ / ۱۲ / ۹۵ ، در اختيار آنان قرار گرفت تا در ادامه آن بسرايند.

شاعران میتوانند سروده‌های خود را به @Khamenei_Contact بفرستند

 

شعر رهبر انقلاب

 

درنگی کرده بودم کاش در بزم و جنون من هم 

لبی تر کرده زان صهبای جام پر فسون من هم 

 

هزاران کام در راه است و دل مشتاق و من حیران

که ره چون می توانم یافتن سوی درون من هم 

 

 

دیده شده در http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=35791

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 8 اسفند 1395نظر دهید »

آيه‌اي كه امام زمان هنگام ظهور تلاوت مي‌كنند چيست؟ آن را تفسير كنيد؟

 


در روايات متعددي از ائمة اطهار آمده است: نخستين سخني كه حضرت مهدي (عج) پس از قيام خود تلاوت مي‌كنند اين آيه است: «بقية الله خير لكم إن كنتم مؤمنين، آنچه خداوند براي شما باقي گذارده [از سرمايه‌هاي حلال] برايتان بهتر است، اگر ايمان داشته باشيد!»(هود/۸۶).

امام باقر مي‌فرمايد: «فأول ما ينطق به هذه الآية، بقية الله خير لكم ان كنتم مؤمنين، ثم يقول: انا بقية الله و حجته و خليفته عليكم فلا يسلم اليه مسلم إلا قال:‌السلام عليك يا بقية الله في ارضه» نخستين سخني كه مهدي پس از قيام خود مي‌گويد اين آيه است: «بقية الله خير لكم ان كنتم مؤمنين»سپس مي‌گويد: من بقيت الله و حجت و خليفة او در ميان شما هستم. پس هيچ‌كس به او سلام نمي‌كند مگر اين‌كه مي‌گويد: سلام بر شما اي «بقية الله» در زمين.۱

 

گرچه مخاطب اين آيه قوم شعيب هستند، و منظور از «بقية الله» سود و سرماية حلال و يا پاداش الهي است، ولي بايد توجه داشت كه آيات قرآن منحصر به يك مورد و يك موضوع نمي‌باشد، بلكه قرآن كريم آن‌چنان‌كه در روايات آمده است؛ مانند خورشيد و ماه، جاري است و در طول زمان بر مصاديق مختلفي منطبق خواهد شد.

 

بدين جهت هر موجود پر فايده‌اي كه از طرف خداوند براي بشر باقي مانده و ماية خير و سعادت او گردد،«بقية الله» به حساب مي‌آيد. تمام پيامبران الهي و پيشوايان بزرگ «بقية»اند واز آنجا كه مهدي موعود آخرين امام و بزگترين رهبر انقلابي جهان پس از قيام پيامبر اسلام است يكي از روشنترين مصاديق «بقية الله» مي‌باشد، و از تمام پيامبران و امامان نسبت به اين لقب شايسته‌تر است، به خصوص كه تنها باقيماندة همة پيامبران و امامان است.۲

 


۱_ دیده شده در http://www.matquran.com/fa/Question/View/64719/تفسير-آيه-بقية-الله-خير-لكم-(هود86)
۲_ دیده شده در گزیده تفسیر نمونه ، آیت الله مکارم شیرازی ، جلد ۲ ، ص ۳۵۶.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 6 اسفند 1395نظر دهید »

دیدار جمعی از شاعران مذهبی با رهبر انقلاب

 

رهبر انقلاب

 

در آستانه ایام شهادت حضرت صدیقه کبری سلام‌الله‌علیها امشب (پنج شنبه) جمعی از شاعران مذهبی با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار با تأکید بر اهمیت محتوای اشعار دینی، خاطرنشان کردند: مدح و مصیبت ائمه علیهم‌السلام بخش مهمی از شعر دینی است اما در این بخش باید سخنان معقول، منطقی و برخاسته از نگاه و سلیقه درست به‌کار برده شود و از برداشتهای عامیانه و سطحی، و بیان مسائل جعلی و توهمی پرهیز شود.

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای، متصل کردن حوادث صدر اسلام با حوادث امروز را رسالتی مهم برای شعر و شاعران دینی خواندند و افزودند: پیغمبر اکرم و ائمه معصومین صلوات‌الله‌علیهم همگی اهل مبارزه شدید و مؤثر با ظلم، طاغوت، کفر، نفاق و فسق بودند و به همین علت نیز به‌دست حاکمان جابر و جائر به شهادت رسیدند.

 

رهبر انقلاب اسلامی، پیروی واقعی از ائمه معصومین را در متابعت عملی از آن بزرگواران و استمرار مبارزه با کفر و نفاق دانستند و خاطرنشان کردند: مبارزه علیه کفر و نفاق جهانی در جمهوری اسلامی آسان و امکان‌پذیر است، در حالی‌که در زیر سایه شوم برخی حکومتهای منطقه، کمترین اعلام برائت از امریکا نیز موجب عصبانیت و واکنش شدید آنها می‌شود.

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: مبارزه با ظالمان منحصر به مبارزه با شمشیر نیست و امروز تبلیغات در دنیا حرف اول را می‌زند که می‌توان با ابزار بیان و شعر با ظالمان مبارزه کرد و در سالهای اخیر نیز نمونه‌های بسیار خوب و امیدوارکننده‌ای در این خصوص تولید شده است.

 

ایشان با اشاره به ظرفیت عمیق احکام و معارف اسلامی، بر استفاده از این مضامین عالی در اشعار دینی تأکید کردند و گفتند: مفاهیم بلند و درس‌آموزی در ادعیه و مناجاتها به‌ویژه در صحیفه سجادیه وجود دارد و می‌توان از این اقیانوس و دریای موّاج در اشعار مذهبی استفاده کرد.

 

«مسئله سبک زندگی و وظیفه شاعران دینی در قبال آن» نکته دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند و افزودند: امروز در اروپا و امریکا مراکز و دستگاههایی با هدف مشخص و اعلام‌شده برای تغییر سبک زندگی در کشورهای غیر غربی به‌ویژه ایران اسلامی وجود دارد.

 

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای، هدف از هجمه به سبک زندگی اسلامی را ایجاد عزم، اراده و حرکتی مطابق با میل دستگاههای غربی خواندند و خاطرنشان کردند: در مقابل این هجمه، دفاع کردن و دور خود حصار کشیدن کافی نیست، بلکه می‌توان با تبیین سبک زندگی اسلامی و بیان مفاهیم و مبانی اخلاقی، سیاسی و فرهنگی در قالب شعر به وظیفه خود عمل کرد.

 

ایشان همچنین با اظهار خرسندی از پیشرفت شعر دینی و افزایش شاعران فعال در سرودن شعر دینی، افزودند: شعر خوب، بسیار تأثیرگذار و ماندگار است و ما امروز به شاعرانی احتیاج داریم که از لحاظ تراز شعری همچون حافظ، سعدی و صائب تبریزی باشند که این هدف با کار، تلاش، مطالعه، خواندن شعرهای بزرگان و به‌کار بردن الفاظ خوب در اشعار، دست‌یافتنی است.

 

دیده شده در http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=35774

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 6 اسفند 13954 نظر »

پرسش: وقتی می‎فرمايد که ما نبايد به بت‎پرستان فحش بدهيم تا آنها به خدای ما فحش ندهند، مرگ بر استکبار چه حکمی دارد؟ 

 

 مرگ بر استکبار ، مرگ بر آمریکا

 

پاسخ: اين مرگ بر استکبار، براي اينکه او چندين بار ظلم کرده و شب و روز دارد جسارت مي‌کند، ظلم مي‌کند، ما هم داريم «رُدُّوا الْحَجَرَ مِنْ حَيْثُ جَاء». يک بيان نوراني حضرت امير دارد فرمود سنگ را از همان جا که آمد برگردانيد، او شب و روز دارد در سطح جهان عليه ما تبليغ مي‌کند، شما کجا را مي‌بينيد؟ الآن ما در گوشه‌اي هستيم، ايران «بضعةٌ من الدنيا»؛ اما حرف دست آنهاست.

 

اينها با تمام رسانه‎هايي که دارند، دارند اهانت بد مي‌کنند، دروغ مي‌گويند، جعل مي‌کنند، اين همه شهدا را ايران داده، باز مي‌گويند ايران منشأ شرارت است!

 

نمی‎دانم ايران تروريست‎پرور است! چه کسي بيش از ما شهيد داد؟ يک وقت هم اگر ـ ان‎شاءالله ـ فرصت بشود عرض مي‌کنيم اين قرآن و عترت اين ظرفيت را دارد که ملائکه تربيت کند، همين ايران، همين مردم، همين شما بزرگواران کاري کرديد که هنوز نمیدانيم ملائکه چنين کاري را مي‌توانند بکنند يا نمي‌توانند بکنند! اگر روي زمين ملائکه بود و مي‌کرد، بله مي‌گفتيم اين ملائکه هم مي‌کنند؛ البته منظور از فرشته آن جبرئيل و اينها که حاملان عرش هستند اينها نيستند، همين ملائکه‌اي که مدبّرات امر هستند. خلاصه اينکه ما اين دَه سال را از اينها آسيب ديديم، اين دفاع مقدس در حقيقت دَه ساله بود، نه هشت ساله.

 

در واقع دو سال جنگ داخلي بود، اين ترورها و آن72 تن‌ها و اينها که دو سال بود، اين هشت سال هم دفاع مقدس شد، در تمام اين هشت سال اين صدّام هزارها شهيد دست ما گذاشته. ايران کم آسيبي از صدّام نديد.

 

حالا که امام(رضوان الله عليه) قطعنامه را قبول کرد و مسئولين پذيرفتند و مردم بزرگ و بزرگوار ايران پذيرفتند، به استناد آيه مبارکه سوره «توبه آیه ۷» که فرمود: ﴿فَمَا اسْتَقَامُوا لَكُمْ فَاسْتَقِيمُوا لَهُمْ﴾؛ شما با مشرکين وقتي تعهّد داريد و امضا کرديد، پاي امضاي خود بايستيد، نگوييد اينها مشرک‌اند، بت‌پرست‌اند، وفاي به عهد و احترام به امضا جزء برنامه‌هاي بين‌المللي اسلام است، نه برنامه‌هاي ملّي و محلّي، يک؛ نه برنامه‌هاي منطقه‌اي که بين ما و موحّدان باشد، دو؛ بلکه برنامه بين‌المللي اسلام است. ما چه با مسلمان‌ها، چه با مسيحي‌ها، چه با کليمي‌ها، چه با زرتشتي‌ها، چه با کمونيسم، چه با مشرکين، چه با ملحدين امضا کرديم بايد پاي امضای خود بايستيم، اين آيه سوره «توبه» همين را مي‌گويد. آنها که در مکه بودند، بت‌پرست بودند. فرمود: «فَمَا اسْتَقَامُوا لَكُمْ فَاسْتَقِيمُوا لَهُمْ»، امضا کرديد پاي امضای خود بايستيد.

 

ما امضا کرديم، قطعنامه را پذيرفتيم. صدّام چون قدرت نظامي آماده داشت، حمله کرد به کويت، امير کويت هم رفت به آمريکا و دست از عباي مطلّا درآورد و دستمال درآورد و گريه کرد و گفت به داد من برسيد! آمريکا و اروپا اتحاديه تشکيل دادند، به طمع نفت آمدند تا صدّام را از کويت بيرون کنند و از امير کويت آنچه را که خواستند بگيرند، همين کار را هم کردند، لشکرکشي کردند.

 

ما حالا قطعنامه را پذيرفتيم، بعد از پذيرش قطعنامه، همين منافقين، تمام نيروهاي صدّام را گرفتند و عليه ايران حمله کردند و عمليات مرصاد را راه‌اندازي کردند که خدا غريق رحمت کند شهيد صياد شيرازي را که به حيات اينها خاتمه داد. کم کشته‌اي ما بعد از پذيرش قطعنامه نداديم، اين کاري بود که به عنوان عمليات مرصاد، منافقين با دستياري همين صدّام انجام دادند.

 

حالا اتّحاديه اروپا آمده حمله مي‌کند، دارد صدّام را مي‌گيرد. همه آنها از ايران خواستند که شما هم چهار تا گلوله از شرق بزنيد که کار ما آسان‌تر بشود. همه خواستند! نه مسئولين نه مردم هيچ کدام حاضر نشدند، گفتند ما قطعنامه را قبول کرديم شما با هم جنگ داريد ما چرا دخالت کنيم؟

 

اگر از اين طرف هم ايران حمله مي‌کرد کسي اعتراض نمي‌کرد. ما دَه سال از اينها کشته داديم، مگر ملائکه بودند بهتر از اين مي‌کردند؟! گفتيم ما امضا کرديم و پاي امضاي خود ايستاديم، يک گلوله از ايران نرفت، با اينکه صدّام هر چه مي‌خواست بکند کرد. هم علما و فقهاي ما را در نجف شهيد کردند هم اينجا. شما نشان بدهيد اگر ملائکه‌اي در روي زمين بود بهتر از اين مي‌کرد؟ اين دين اين ظرفيت را دارد.

 

ما بايد به اينها افتخار بکنيم تا پرچم ايران بالا برود وگرنه کسي به ديگري لگد بزند، مشت بزند، پرچم ايران بالا برود اين تمدّن نيست. ما با داشتن اينها بايد فخر بکنيم، شما اين را در سطح بين‌الملل مي‌توانيد طرح کنيد و دوّمي هم ندارد. چه کسي دَه سال کشته داد، بعد گفت ما امضا کرديم، پاي امضاي خود مي‌ايستيم؛ يعني اگر ملائکه در ايران بودند بهتر از اين مي‌کردند؟ اين دين اين ظرفيت را دارد، حالا چهار جا چهار تا مشکل هست باشد، اما گفت: «آتش که را بسوزد گر بولهب نباشد»،بدنه نظام اين است، عنصر اصلي نظام اين است، همه گفتند ـ يعني همه اين حمله‌کنندگان به صدّام ـ که شما ما را کمک کنيد، چهار تا تير هم از طرف شرق شما بزنيد.

 

گفتيم ما کاري نداريم، ما قطعنامه را قبول کرديم. شما روي کره زمين چنين جايي پيدا کنيد، کسي دَه سال کشته بدهد، بعد تعهّد داشته باشد، پاي تعهّدش بايستد، اين را قرآن را به ما گفته. از تک‌تک مردم سؤال کنيد که چرا حمله نمي‌کنيد؟ مي‌گويند ما چون قطعنامه را پذيرفتيم، امضا کرديم، پاي امضاي خودمان هم مي‌ايستيم. اين بيان نوراني حضرت امام سجاد فرمود با آن شمشير که پدرم را کشتند اگر کسي به عنوان امانت نزد من بسپارد، من تعهّد بسپارم که حفظ بکنم، حفظ مي‌کنم و به آنها برمي‌گردانم. اين دين است! اين مي‌شود تمدّن، اين مي‌شود جامعه انساني، اين مي‌شود فرشته‌خوي! اگر اين دين اين ظرفيت را دارد ما در اين قسمت‌ها بايد تلاش و کوشش بکنيم، حالا کسي مشت بزند، يکي لگد بزند پرچم برود بالا، آن مهم نيست، آن راه‌هاي پُرفضيلت فراواني که ما داريم، بايد بر آن تکيه بکنيم.

 

 

غرض اين است که اگر سبّ و لعن باشد، اينها هم به خدا بد مي‌گويند. به خدا بد مي‌گويند يعني چه؟ يعني ما منتظريم آنها بد بگويند تا بگوييم اين تناقض است! اينها خبر نمي‌دهند، اينها مي‌خواهند فحش بدهند، فحش ديگر انشاست، خبر نيست.

 

بنابراين اگر اينها رديف کردند، گفتند خواب پريشاني است که ـ معاذالله ـ اين مي‌بيند، شاعرانه حرف مي‌زند، کاهنانه حرف مي‌زند، ساحرانه حرف مي‌زند، مجنونانه حرف مي‌زند، مفتريانه حرف مي‌زند، فحش است. اگر اين فحش باشد، ديگر نبايد ما زحمت بکشيم که جمع بين سِحر و جنون چگونه مي‌شود!

 


بیانات آیت الله جوادی آملی در جلسه تفسیر سوره طور ،شنیده شده .۴/ ۱۲ / ۹۵

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 5 اسفند 1395نظر دهید »

مصاحبه با دختر شهید علی منیعات 

شهید علی منیعات ، مدافع حرم

 

یک مقدار از پدر برای ما می گویی .

زینب منیعات هستم  ۸ ساله ، معنی اسم بنده می شود زینت پدر ، معنی اسم پدرم ، بلند مرتبه و معنی اسم مادرم میشود دور از آتش .

 

زینب خانم پدر با شما چگونه رفتار می کرد ؟
خوب رفتار می کرد ، من را می بوسید ، هر جا که دوست داشتم من را می برد ، چیزهای خوبی برایم می آورد .یک بار من به ایشان گفتم پیتزا می خوام بعد بهترین رستوران مرا برد ، و برای من پیتزا متری آورد و با هم خوردیم

 

الان اگر بخواهی با بابا حرف بزنی چه می گویی ؟
میگویم : بابا من خیلی تو را دوست دارم ، من دوست دارم دو پیش من باشی برای همیشه .

بابا تا به حال به خوابت آمده ؟
نه !

آخرین باری که بابا آمد و می خواست برود به تو چه کفت ؟

آخرین بار من پست سرش گریه کردم ، هیجی ، گفت کریه نکن مواظب خودت باش ، هر بار نمی گفت مواظب خانواده باش ولی آخرین بار کفت ، یعنی احساس داشت که می خواهد شهید شود .

زنگ میزد و تلفنی با هم چه صحبت هایی می کردید ؟
من از او می پرسیدم حالت خوب است ، می گفت بله ، هیچ نگران نباشی من الان سالم هستم .


یک بار زنگ زدیم گفت قطع کنید می خواهیم برویم اطلاعات ، حمله خصوصی داریم .و ما هم قطع کردیم .بعد ما زنگ می زدیم جواب نمی داد ، من می گفتم شاید شهید شده ، مامان می گفت ، خدا نکند .
خودش روز جمعه شهید شده بود .
به ما نگفتند که روز جمعه شهید شده بود و بعد روز یک شنبه به ما خبر دادند .

 

رهبر را می شناسی ؟ اکر بخواهی با ایشان صحبت کنی به رهبر چه می گویی ؟
بله ! من به دیدار رهبر هم رفته ام . دست رهبر را هم بوسیدم .

 

زینب خانم برای ما هر چه دوست داری بگو ، فکر کن با بابا میخوای صحبت کنی چه می گویی ؟

بهش میگم من را ببر پارک . با من بازی من مثل همیشه ، گوشیت را بده من مثل همیشه ، برایم تبلت بخر ، برام لب تاپ بخر ، من را ببر بازار و دور بزنیم و من را ببرد روستاها .

 

اگر بخواهی با آقای خامنه ای صحبت کنی چه نی گویی ؟
به آقا گفتم اجازه می دهی دستت را ببوسم و ایشان گفتن بله و بعد کفتم می شود به من یه انگشتر بدهید ، بعد به من یک انگشتر دادند و بعد کفتم می شود به من یک روسری بدهید ، بعد به من یک روسری هم دادند .

 

 مصاحبه با خانواده شهید منیعات ، شنیده شده 

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 5 اسفند 1395نظر دهید »

تعلیمات امیرالمؤمنین علیه السلام به مسلمانان 

 

 

_ در شب صدقه بدهید ، که صدقه شب خشم خدا را فرو می نشاند .

 

_ سخن خود را از اعمال خویش بدانید . سخن کم بگویید مگر در راه خیر .

 

_ انفاق کنید از آنچه که خدا به شما روزی داده ، زیرا انفاق کننده همچون مجاهد در راه خداست .

 

_ هر کس یقین دارد که صدقه او را خداوند عوض می دهد از دل به انفاق اقدام می کند . هر کس یقین داشته ولی بعد شک عارض او شده همان یقین را به کار برد که شک موجب نقض یقین نمی شود .

 

_ غذای شب را انبیا علیهم السلام پس از نماز عشا می خورند ، غذای شب را رها نکنید که موجب زیان بدن می شود .

 

_ هر کس از خداوند به روزی کم راضی باشد ، خداوند از او راضی می شوند به عمل کم .

 

_ وضو بعد از طهارت ده حسنه دارد ، طهارت بگیرید .

 

_از کسالت بپرهیزید ، هر کس کسالت بورزد حق خدا را نخواهد پرداخت .

 

 

دیده شده در کتاب بحارالانوار ، علامه محمد باقر مجلسی ، جلد دوم از ترجمه جلد چهارم ، ترجمه استاد معظم آقای موسی خسروی ، انتشارات اسلامیه ، گزیده صفحات ۹۰ تا ۹۴. 

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 4 اسفند 1395نظر دهید »

 روانشناسی در قرآن 

 

روانشناسی در قرآن

 

اعتقادات و باورهای دینی از قبیل ایمان به خدای واحد ، پیامبران علیه السلام ، معاد و … یکی از عوامل مهم در سلامت و سلامت روانی است . مهمترین انتظار دین از بشر ، ارتباط میان خدا و انسان است :

« وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ :  و جن و انس را نيافريدم جز براى آنكه مرا بپرستند» (سوره ذاریات ،۵۶).

 

 هدف اصلی دین آن است که انسان را به خدا متصل کند؛

 «فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا لَا ....:پس [با توجه به بی پایه بودن شرک] حق گرایانه و بدون انحراف با همه وجودت به سوی این دین [توحیدی] روی آور، [پای بند و استوار بر] سرشت خدا که مردم را بر آن سرشته است باش برای آفرینش خدا هیچگونه تغییر و تبدیلی نیست »( سوره روم ، آیه ۳۰ )

 

خدایی شدن با اتصال به یک مبدا متعالی ( که در همه ویژگی ها و صفات تعالی دارد ) امکان پذیر است . یکی از صفات و ویژگی های آن مبدا ، صفت ایمنی بخشی و سلامت آفرینی است :

 «هُوَ اللَّهُ الَّذِي لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلامُ الْمُؤْمِنُ …. : وست خداى يكتا كه معبودى جز او نيست، فرمانروا، منزّه از هر عيب، سلامت‌بخش، ايمنى بخش، مسلّط بر همه چيز، » ( سوره حشر آیه ۲۳ .) 

 

دیده شده در کتاب روانشناسی در قرآن ، حجت الاسلام دکتر محمد کاویانی ، نشر پژوهشگاه حوزه و دانشگاه .صفحه ۲۴۳.

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 4 اسفند 1395نظر دهید »

آن کسانی که نابود می کنند ملت ها را ، آنها کسانی نیستند که به خاطر منافعشان دست از دین بردارند ، آن ها کسانی هستند که دست از دین برنمی دارند و منافعی هم گیرشان نمی آید

 

ویژگیهای منافقین 

 

یکی از ویژگی های منافقین را طبق آیات قرآن برایتان می خوانم « بشرِ المنافقین بانَّ لهم عذابا الیما » ( سوره نسا ، آیه ۱۳۸) . بشارت بده به منافقین که یک عذاب دردناک برای آن ها هست . حالا برای چه مرضی از منافقین  « الَّذِينَ يَتَّخِذُونَ الْكَافِرِينَ أَوْلِيَاءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنِينَ أَيَبْتَغُونَ عِنْدَهُمُ الْعِزَّةَ فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمِيعًا » ( سوره نساء ، آیه ۱۳۹) 

 

منافقان یکی از خصلت هایشان این است ،دوست دارند  کافران اینها را تحویل بگیرند ! نه فقط میخواهم آنها لبخند بزنند …

آقا پول به شما می دهد ؟ به نفع شماست ؟ می گوید نه ! فقط دوست دارم که به من لبخند بزنند . خب این طرف خیلی ها دیگر به شما لبخند نمی زند . می گوید نه ! آنها لبخند بزنند . خب آنها لبخند بزنند چه چیزی به تو می رسد ؟ به شما پول می دهند ؟ اگر پول می دهند ما کوتاه بیاییم .

 

بیا اینجا مسجد ، هیئت ، رفیق پیدا می کنی ، مومنین به تو محبت خواهند کرد ، «أَيَبْتَغُونَ عِنْدَهُمُ الْعِزَّةَ » می خواهی عزت نزد آن ها ( کافران ) پیدا کنی ؟ عزت که همگی پیش خداست !!!!

 

منافق جامعه اسلامی را می فروشد که کافرین به او لبخند بزنند ، منافق خصلتش این است ، بدون این که دنبال منفعت خاصی باشد یک حس روانی دارد که کافر به او لبخند بزند خوشحال می شود ، حالا اگر مومن او را تحویل بگیرد حال نمی کند .

 

بعضی از اینها سیاستمداران می شوند ، بعضی از اینها ، در کره مریخ ، وقتی سیاست مدار می شوند و از آن طرف یکی به اینها لبخند بزنند لذت می برند . در این انقلاب بعضی ها مثل آب خوردن عزتشان را پیش امام از دست می دادند که عزت پیدا کنند پیش ضد انقلاب .

برای منافق لبخند کفار جذاب است ..

 

 

سخنان استاد پناهیان ، شنیده شده .

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 3 اسفند 13951 نظر »

تنها دشمن انسان 

 

قرآن کريم میگويد تنها دشمن انسان مرگ است. ما اگر از يك مار و عقرب يا انفجار يا علل و عوامل ديگر مي‌هراسيم، براي اينكه مي‌ترسيم بميريم، در حقيقت آنها ابزار كار هستند، ما از مرگ مي‌ترسيم؛ زيرا مرگ را نابودي و پوسيدن مي‌دانيم. تعبير قرآن كريم اين است كه انسان مرگ را مي‌ميراند نه بميرد, ما هستيم كه مرگ را چماله مي‌كنيم و زير پايمان له مي‌كنيم و از آن مي‌گذريم.

 

 اين بيان نوراني حسين بن علي(سلام الله عليه) در روز عاشورا بود، آن وقتي كه «وَ أَقْبَلَتِ السِّهَامُ مِنَ الْقَوْمِ كَأَنَّهَا الْقَطْر» فرمود: «صَبرَاً بَنِي الكِرَام فَمَا المَوتُ إِلاّ قَنطَرَة»؛ فرمود: شما مرگ را مي‌ميرانيد نه بميريد، انسان هست كه هست. فرمود: مرگ پلی است که شما روي اين پل قدم مي‌گذاريد. در برزخ شما هستيد و مرگ نيست، وارد صحنه معاد ميشويد شما هستيد و مرگ نيست، ـ إن‎شاءالله ـ وارد بهشت ميشويد شما هستيد و مرگ نيست.

 

ما هستيم كه مرگ را مي‌ميرانيم و مرگ از پوست به در آمدن است نه پوسيدن. اين حرف‌ها را انبيا گفتند و قرآن كريم گفته، اين حرف‌ها كه جاي ديگر نيست. همان غدّه‌ها از راه فضاي مجازي به اين سرزمين سرايت كرده است.

 

 وجود مبارك حضرت امير فرمود ما اين چند سالي كه هستيم مرتب داريم امتحان مي‌دهيم يا امتحان شكر است يا امتحان صبر است يا در كلاس شكر نشستيم يا در كلاس صبر نشستيم.

 

خداي سبحان با فراز و فرودهايي كه درباره ما اعمال مي‌كند ما را مي‌آزمايد تا بعد از امتحان به مقصد برسيم و مقصودمان را در آن مقصد زيارت كنيم.

 

اگر ما موجود ابدي هستيم و اگر روح نمي‌ميرد كه نمي‌ميرد, معلوم مي‌شود اين تعبير نوراني نهج‌البلاغهكه فرمود: «فَخُذُوا مِنْ مَمَرِّكُمْ لِمَقَرِّكُمْ»؛ شما يك مرور  و قرارگاهي داريد. جايي كه انسان عبور مي‌كند مي‌شود «مَمرّ», جايي كه براي ابد مي‌ماند مي‌شود «مَقرّ». ما در آن عالم ثابت هستيم نه ساكن؛ لذا خسته نمي‌شويم.

 

شما مي‌توانيد براي كُره ماه, كره مريخ, كره ديگر، مثل كره زمين عمري تثبيت كنيد با آزمايش و بگوييد اين چند ميليون يا چند ميليارد سال سن دارد؛ اما براي يك روح نمي‌توان ثابت كرد اين چند سالش است؛ مثل اينكه اين سؤال اصلاً سؤال صحيحي نيست كه ما بگوييم دو دوتا چهارتا يا فلان عدد رياضي چند سالش است.

 

ما يك ثابت داريم يك ساكن; ساكن از اين سكونش خسته مي‌شود؛ ولي ثابت خستگي ندارد. روح ما در بهشت ثابت است نه ساكن, با همه فعاليت‌هايي كه داريم؛ ما چنين عالمي در پيش داريم.

 

 

سخنان آیت الله جوادی آملی ، شنیده شده. ۲۸/ ۱۱/ ۹۵

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 1 اسفند 13952 نظر »

خدا محرم است .

 

خدا که محرم است چرا ما لباس می پوشیم ؟

این لباس ، لباس احترام است، لباس برای سرما و گرما هم است . همه اعضای بدن ما امانت است در دست ما ،خدا یک نوار گذاشته در خلق من و این را باید با حرف حق پر کنم.

 

الان فضای مجازی یک نعمت است ما چقدر از آن استفاده می کنیم ، مثلا به دروغی بگوییم که قراعتی دروغ گفته است و با دروغ مراجعین سایت را زیاد کنیم . این به چه قیمتی است ؟!

 

شما دروغ تایپ میکنی که فلانی مُرد، فلانی چه ها کرد همه این ها به چه قیمتی است .

چقدر خدا به ما می گوید حواست جمع باشد، روح خدا در تن همه ماست و آن وقت تو برای این که بازدید سایتت را زیاد کنی دروغ بنویسی .

 

و در آخر باز بگویم لباس برای احترام است . من به عیادت یک مرجع صد ساله رفتم و به سختی از جا بلند شد و عمامه اش را برسر گذاشت و گفت اجازه می دهی من بخوابم ، من به احترام شما بلند شده ام, من هیچ وقت این از ذهنم نمی رود .

 

 

سخنان حجت الاسلام قرائتی ، برنامه سمت خدا .۱/ ۱۲/ ۹۵ . شنیده شده 

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 1 اسفند 13952 نظر »

پرداخت وجوهات شرعی فقر را در جامعه اسلامی ریشه کن می‌کند

 

 

حجت الاسلام محسن اویسی، استاد حوزه علمیه شنبه شب ( ۳۰/ ۱۱/ ۹۵) در مراسمی که به مناسبت ایام فاطمیه(سلام الله) در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه السلام ) برگزار شد، با اشاره به ابزارهای امتحان و آزمایش الهی، گفت: نعمت‌ها و سختی‌های دنیوی ابزاری برای امتحان الهی هستند.

 

خداوند در قرآن کریم می فرماید : مال و فرزند فتنه هستند؛ خداوند به طور قطع انسانها را با ثروت و فقر مورد امتحان قرار می‌دهد.اگر خمس و زکات به صورت صحیح پرداخت شود فقیری در جامعه اسلامی باقی نمی‌ماند و بسیاری از نیازهای مالی جامعه اسلامی برطرف می‌شود.

 

از ائمه معصومین(علیهما السلام ) روایت است که فرموده‌اند «کدام یک از پادشاهان توانستند خود را از مرگ حفظ کنند، زمانی که اجل آنان را فرا گرفت و آنان حتمی نتوانستند در مقابل مرگ کاری انجام دهند».

تلاش انسان برای آبادانی دنیا بی‌فایده، اما کوشش و احسان برای غیر دنیا ماندگار و جاودان خواهد بود، انسان باید در روز جزا نسبت به اعمالی که در حیات دنیوی انجام می‌دهد پاسخگو باشد.

 

گاهی فقر انسان‌ها را سعادتمند و ثروت موجب عیاشی آنان می‌شود؛ ثروتی که در راه خدا مصرف شود خیر است، در غیر این صورت سراسر زیان‎بار است. ثروت اندوزی از راه حرام عاقبت انسان را نابود می‌کند و شکر نعمت‌های خداوند سبب سعادت انسان می‌شود.

 


شنیده شده توسط فاطمه علی آبادی طلبه پایه سوم

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 30 بهمن 13951 نظر »

 جلسه درس اخلاق _سیاسی 

 

جلسه درس اخلاق _ مدرسه علمیه کوثر ورامین

 

علی طزری معاونت سیاسی سپاه ورامین، امروز در مدرسه علمیه کوثر ورامین با بیان اینکه امروز دشمنان ادعا می‌کنند که گزینه‌ها روی میز است یک دروغ محض است، گفت: یکی از ترفندهای دشمن زبان تهدید است آنان با مطرح کردن جنگ درصدد سرگرم کردن و منحرف ساختن ذهن مردم هستند.


طرزی درباره جنگهای اقتصادی، تحریم و فرهنگی، گفت: نفوذ و جنگ فرهنگی از همه جنگهای مطرح شده بسی مهم‌تر و خطرناک‌تر است.


معاونت سیاسی سپاه ورامین با طرح این پرسش که آیا با روی کار آمدن ترامپ جنگی شکل خواهد گرفت یا نه، گفت: او هرگز نمی‌تواند به جنگ نظامی روی آورد به همین سبب اقدام به نفوذ فرهنگی می‎کند.


وی حضور گسترده مردم را در راهپیمایی ۲۲ بهمن ضربه محکمی به دشمنان دانست و عنوان کرد: مردم با حضور خود به ندای رهبری لبیک گفتند، مردم در همه لحظات حساب رهبری را از مشکلات مسوولان جدا می‌دانند.


طرزی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی مهمترین راهکار در مقابل تحریم‌های ظالمانه دشمنان است، تصریح کرد: باید مسؤولان عملکرد خودشان را در زمینه اقتصاد مقاومتی در سال اقدام و عمل به مردم اعلام کنند.


معاونت سیاسی سپاه ورامین بیان داشت: حضرت آقا بارها مردم را به انقلابی بودن و انقلابی ماندن سفارش کرده است، ولایت مداری، حفظ روحیه جهادی، استکبارستیزی، فعالیت‌های جهادی و تخصصی از مهمترین شاخصه‌های انقلابی بودن به شمار می‌رود.


وی با تاکید بر اینکه در فضای مجازی بیش از تاثیر پذیری، تاثیر گذاری لازم است، گفت: دشمنان از طریق جنگ نرم درصدد برهم زدن اتحاد داخلی هستند، حفظ وحدت رمز موفقیت نیروی انقلابی است.


طرزی در پایان خاطر نشان کرد: نظام انقلاب اسلامی تابع شخص و یا فرد خاص نیست که با تزلزل اعتقادی یک فرد نظام آسیب ببیند رهبری خط قرمز ملت به شمار می‌رود و وحدت در گرو فرمایشات رهبر معظم انقلاب است نه جلوتر و نه عقب‌تر.

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 30 بهمن 1395نظر دهید »

1 3 4 5 ...6 ...7 8 9 10

جستجو
آمار وبلاگ ها
 • امروز: 86
 • دیروز: 54
 • 7 روز قبل: 406
 • 1 ماه قبل: 1840
 • کل بازدیدها: 72583
رتبه وبلاگ
 • رتبه کشوری دیروز: 14
 • رتبه مدرسه دیروز: 1
 • رتبه کشوری 5 روز گذشته: 14
 • رتبه مدرسه 5 روز گذشته: 1
 • رتبه کشوری 90 روز گذشته: 9
 • رتبه مدرسه 90 روز گذشته: 1