خصلت های ره یافتگان به بهشت 

 

 حدیث معراج

 

خداوند متعال به رسول گرامی اسلام صلی الله خطاب می کند و می فرماید :

یا احمد ! به عزت و جلالم سوگند ، هر بنده ای که چهار خصلت را در خود پدید آورد ، او را وارد بهشت می سازم و آن چهار خصلت عبارتند از :

_ زبان خود را از بیان آن چه برای او لازم و مفید نیست حفظ نماید .

_ دل خود را از وسوسه نگاه واداشته و اجازه ورود وسوسه های شیطانی را به قلب خویش ندهد .

_ متوجه باشد که من ناظر و مراقب بر همه اعمال و کارهای او می باشم .

_گرسنگی را موجب چشم روشنی خود بداند .

حدیث معراج

 

آن گاه خدای متعال خطاب به حبیب خود می فرماید :

 

میراث گرانبها

 

ای احمد ! ای کاش می دانستی که گرسنگی و سکوت چقدر شیرین هستند و آثار این دو چقدر زیاد است .

 

حضرت عرض می کند : پروردگارا ! میراث و اثر گرسنگی و سکوت چیست ؟

 

خداوند پاسخ می دهد که آثار این دو عبارتند از :

۱_ حکمت : یعنی گرسنگی و سکوت مقدمه و زمینه ساز حکمت و شناخت حقایق است .

 

۲_ حفظ قلب : یعنی در همه حال اختیار قلب و دل آدمی به دست خود اوست .

 

۳_ تقرب به سوی من : عبد به واسطه گرسنگی و سکوت می تواند به من نزدیک گردد و قرب معنوی پیدا کند .

 

۴_ حزن و اندوه دایم ؛ حالت حزن که از حالات ممدوح است و از آثار سکوت است .

 

۵_ سبکباری در بین مردم .

 

۶_ قول به حق : یعنی به واسطه نداشتن طمع در مال مردم ، می تواند همه جا حق را گفته و از هیچ کس ترس و واهمه ای نداشته باشد .

 

۷_ به این موضوع که آیا روزگار او به سختی می گذرد یا به آسانی فکر نکند  ؛ زیرا انسان کم خرج به این فکر نیست که ثروتمند باشد یا تنگ دست . 

 

آنگاه می فرماید : ای احمد ! آیا می دانی که چه وقت بنده ام به من تقرب پیدا می کند ؟ حضرت عرض کرد : نمی دانم .

خداوند فرمود : آن هنگام که بنده ام در حال گرسنگی و یا در حال سجده باشد ، به من نزدیک می شود .

 

 

دیده شده در کتاب راهیان کوی دوست ؛ آیت الله محمد تقی مصباح یزدی ، شرح حدیث معراج ، ص ۷۱ تا ۷۳.

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 1 فروردین 13961 نظر »

نوروز و معنویت 

 

 

 

حجت الاسلام پناهیان:

یکی از ویژگی‌های انسان مؤمن این است که با طبیعت اُنس دارد، با طبیعت عشق‌بازی می‌کند، و از طبیعت بهرۀ معنوی می‌برد. ولی متأسفانه در جامعۀ ما طبیعت‌گرایی یکی از ویژگی‌های مؤمنین تلقی نمی‌شود.

البته برخی مؤمنین اهل کوهنوردی هستند یا به دل طبیعت می‌روند، اما این‌طور نیست که این از ویژگی‌های مؤمن به‌شمار برود و در نهادهای مذهبی برایش برنامه‌ریزی شود، مثلاً این‌طور نیست که بگویند «وقتی بسیجی شدی، باید زیاد کوهنوردی کنی! وقتی اهل مسجد شدی، باید زیاد به طبیعت و صحرا بروی»

خوب است مسجدی‌ها این برنامه را به‌صورت هفتگی مثلاً جمعه‌ها و ایام تعطیل داشته باشند و خانواده‌ها را به دل طبیعت ببرند. طبیعت‌گردی باید یکی از رفتارهای رایج بین مؤمنین و مسلمانان باشد.

چرا پیامبر(ص) که عظمت ثواب عبادت در کنار خانۀ کعبه را می‌دانستند، غالباً خانۀ کعبه را رها می‌کردند و به کوه و دره‌های اطراف می‌رفتند. چرا ایشان دست از کوهنوردی برنمی‌داشتند، مگر ایشان در کوه چه می‌دیدند و از کوهنوردی چه بهره‌ای می‌بردند؟

 

امام هادی(ع): پیامبر(ص) هر روز به کوه حرا می‌رفتند و آثار رحمت خدا در طبیعت را می‌دیدند و از اینها متذکر حضرت حق می‌شدند.(بحارالانوار/17 /309) امام هادی(ع) مسیر رشد و نموّ شخصیت پیامبر(ص) را در طبیعت توصیف می‌کند و این راهی است که برای همه باز است.

 

خیلی زشت است که انسان مؤمن، تفریح معنوی در طبیعت نداشته باشد! اصل طبیعت‌گردی برای مؤمنین و کسانی است که ذکر طبیعت را می‌شنوند و نور و معنویت آن‌را احساس می‌کنند.

بعضی‌ها وقتی به دلِ طبیعت می‌روند، به‌جای اینکه به صدای طبیعت گوش کنند، در آنجا هم یک موسیقی ناگوار می‌گذارند و گوش می‌دهند! اینها صدای ذکر و تسبیح طبیعت را نمی‌شنوند؛ اینها به آلودگی صوتی عادت کرده‌اند.

آدم باصفا از طبیعتِ بکرکه تسبیح‌گوی خداوند است لذت معنوی می‌بَرد(یُسَبِّحُ لِلَّهِ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْض؛ جمعه/1) و طبیعت هم به او خوش‌آمد می‌گوید و از حضور این مؤمن خوشحال می‌شود. هم او از طبیعت بهره می‌برد و هم طبیعت از او.

امام رضا(ع): نگاه به دریا عبادت است(صحیفه امام رضا(ع)/90) اهل معنا این‌قدر از دریا لذت می‌برند که ما انتظار داشتیم بعد از حدود 40سال از انقلاب، اهالی معنویت و انقلابی‌گری در کنار دریاها یادمان‌های معنوی و عبادتگاه برقرار کنند، البته اینها با وجود تفریح‌گاه‌ها منافاتی ندارد.

 

دعای ندبه‌ای که در کنار دریا می‌شود خواند، آیا جای دیگری می‌توان خواند؟! نماز شبی که در کوه می‌شود خواند، آیا در خانه می‌شود خواند؟! اگر می‌شد که پیامبر(ص) برای عبادت به کوه نمی‌رفت!

 

غیرمذهبی‌ها باید از ما این جلوه‌ها را می‌دیدند تا به دین و دیانت علاقه پیدا می‌کردند. وقتی به اهل هرزگی می‌گویید «هرزگی و بدمستی نکن!» می‌گوید: «پس شادیِ این دین شما کجاست؟!» چون هیچ‌وقت شما را شاد و بانشاط ندیده است! او ندیده که شما دینداران از طبیعت لذت ببرید.

 

وقتی شما از طبیعت لذت نبردی، و نگفتی که «اهالی معنویت از طبیعت لذت می‌برند» نهی از منکر شما هم نمی‌گیرد و اثر ندارد. شما که به گنه‌کار می‌گویی «گناه نکن و از طریق گناه لذت نبر» خودت باید ده برابر او از طبیعت لذت ببری! و الا نهی از گناه شما، بر او زیاد اثر ندارد.

 

اگر می‌خواهید از آسیب‌های اینترنت و فضای مجازی صحبت کنید، باید بگویید که جایگزین آن چیست؟ کسی که با طبیعت ارتباط عمیق و وثیق پیدا کند، دیگر-برای تفریح و سرگرمی-به‌سراغ فضای مجازی نمی‌رود که همه‌چیز را از پشت شیشه و آینه ببینید!

 

نوروز حرم رضوی 95/1۲/2

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 27 اسفند 1395نظر دهید »

فرق بین کار خدا و خلق خدا

 

 تفسیر سوره نجم

 

 « وَ لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ ، سوره نجم آیه ۳۱» کلّ اين نظام را او آفريد. قبلاً هم گذشت که همه قوانين ما برگرفته از کار خداست، کار خدا برگرفته از قوانين نيست، منشأ قوانين است. الآن کسي بخواهد خانه‌اي, بُرجي, مسجدي بسازد، تمام تلاش و کوشش او اين است که بفهمد قدرت اين سيمان چقدر است؟ قدرت اين آهن چقدر است؟ قدرت اين سنگ چقدر است؟ قدرت اين زمين چقدر است؟ برابر اين نقشه بکشد; يعني علم تابع نظام آفرينش است; اما ذات اقدس الهي که نظام آفرينش به دست او بود, يک نقشه پيش‌نوشته‌اي که ندارد. کار خدا, منشأ قانون است، قانون بشر, متّخذ از کار خداست.

 

خيلي فرق است بين خدا و خلق خدا؛ خدا, کار او, منشأ کشف قانون است، بشر کارش به استناد کار خداست.

 

اين‎طور نيست که ذات اقدس الهي ـ معاذالله ـ قانوني در خارج باشد، خداي سبحان کار خود را برابر قانون انجام بدهد, او که عليم محض است, قدير محض است, از عليم محض کار عالمانه پيدا مي‌شود; از کار عالمانه, ما قوانين و فقه و حقوق و علوم را کشف مي‌کنيم.

 

ما اگر چهار تا کلمه چيز بلد هستيم يعني چه؟ يعني از خلقت، اينها را ياد گرفتيم. يک مهندس وقتي مي‌خواهد سدّ بسازد, يعني چه؟ يعني حساب مي‌کند که اين زمين چقدر قدرت دارد؟ اين آهن چقدر قدرت دارد؟ اين بتون چقدر قدرت دارد؟ کار مي‌کند. نقشه مهندس تابع کار خداست و کار خدا متبوع علم است; آن وقت « أَ لَا يَعْلَمُ مَنْ خَلَقَ وَ هُوَ اللَّطيفُ الْخَبير ؛. فرمود کلّ اين نظام را او آفريده، او عالمانه دارد اداره مي‌کند.

 

غرب هم الآن همين حرف را دارد, تمام تلاش و کوشش اين است که خوب زندگي بکند, خوب غذا بخورد, خوب « يَأْكُلُوا ؛ سوره حجر، آيه۳ »  بشود، بعد هم بميرد.

وقتي انسان خوابيده باشد و غافل باشد، ديگر فکر نمي‌کند بعد از مرگ چه میشو؟ اصلاً يک آدم خوابيده که«النّاسُ نِيامُ»، اين تعيير نيست، اين توبيخ نيست، اين دستور نيست، اين وصف مردم است; خيلي‌ها خواب هستند، يک آدم خوابيده که حرف مي‌زند که ديگر برهاني نيست. فرمود خيلي‌ها خواب هستند: «النَّاسُ نِيَامٌ فَإِذَا مَاتُوا انْتَبَهُوا» و اينها آمدند که ما را بيدار کنند.

 

يکي از بيانات نوراني حضرت امير(سلام الله عليه) در نهج البلاغه اين است که«أَمْ لَيْسَ مِنْ نَوْمِكَ‏ يَقَظَة»؛ تا چه وقت مي‌خواهي بخوابي؟ چه وقت بايد بيدار بشوي؟ به پيغمبر(صلي الله عليه و آله و سلم) فرمود: اينها خواب هستند، حالا يک وقت بيدار شدند, «حيّ بن يقظان» شدند نعمتي است; ولي تو اينها را بيدار بکن! حال هر کسي بيدار شد بيدار شد, بيدار هم نشد نشد. فرمود: « وَ لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ لِيَجْزِيَ الَّذينَ أَساؤُا بِما عَمِلُوا وَ يَجْزِيَ الَّذينَ أَحْسَنُوا بِالْحُسْنَي .سوره نجم آیه ۳۱».

 

جلسه تفسیر سوره نجم ، ۲۳ / ۱۲ / ۹۵ . آیت الله جواد آملی ، شنیده شده .

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 24 اسفند 13951 نظر »

طلاب از طریق تبلیغ دین با نمادهای شیطانی مقابله کنند

 

محمد مسلم وافی

 

حجت الاسلام محمد مسلم وافی مسؤول مؤسسه جهادی روایتگران نور، امروز در جلسه درس اخلاق که در مدرسه علمیه کوثر ورامین برگزار شد، گفت: لباس و پوشش طلبگی جلوه‌ای از دین بوده و خود به عنوان یک امر به معروف و نهی از منکر به شمار می‌رود.

 

وی افزود: طبق تحقیقات و بررسی‌هایی که از سوی غرب حدود ۱۸ سال گذشته در زمینه دین اسلام صورت گرفت به این نتیجه رسیدند که دین اسلام در دهه کنونی به عنوان نخستین دین در جهان شناخته خواهد شد که منشا آن نیز ایران است.

 

حجت الاسلام وافی در ادامه با بیان اینکه غرب برای مقابله با گسترش دین اسلام اقدامات مختلفی را برنامه‌ریزی و طراحی کرده است، بیان داشت: امروز گسترش فضای سایبری و شبکه‌های اینترنتی از برنامه‌ها و ابزارهایی است که غرب برای آلوده‌ ساختن کاربران در نظر گرفته و دنبال می‌کند.

 

مسؤول مؤسسه جهادی روایتگران نور گسترش شبکه‌های ماهواره‌ای را از دیگر اقدامات غرب علیه اسلام توصیف کرد و گفت: تنوع و گسترش شبکه‌های ماهواره‌ای یکی دیگر از اهداف دشمنان برای منحرف کردن جوانان و نوجوانان و دور ساختن آنان از ارزش‌های اسلامی به شمار می‌رود.

 

وی در تبیین اینکه اسلام هراسی از دیگر اهداف دشمنان است، ابراز کرد: امروز غرب با تولید فیلم‌های خشن و زشت به ظاهر اسلامی درپی تخریب چهره حقیقی اسلام برای مخاطبان است.

 

حجت الاسلام وافی ساخت بازی‌های رایانه‌ای برای انزجار کودکان از اسلام را از دیگر اهداف دشمنان در تخریب چهره اسلام بیان کرد و اظهار داشت: امروز غرب با ساخت بازی‌های رایانه‌ای، ایرانیان را تروریسم و نمادهای اسلامی را به عنوان جایگاه شیطان به مخاطبان معرفی می‌کند تا به این طریق اسلام را در ضمیر ناخودآگاه کاربران دین شیطانی و خون‌ریز نشان دهد و این چنین است که ارزش‌ها را در ذهن مخاطب بی‌ارزش جلوه می‌دهند.

 

مسؤول مؤسسه جهادی روایتگران نور با تاکید بر اینکه امروز طلاب باید توجه داشته باشند که چه وظیفه و مسؤولیتی در جنگ ارزش‌های دینی با نمادهای شیطانی دارند، گفت: امروز بهترین راه مقابله با دشمن تبلیغ دین اسلام است و این امر زمانی محقق می‌شود که طلبه دغدغه دین را در وجود خودش تقویت کرده باشد.

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 22 اسفند 13958 نظر »

حق مالکیت زنان و پیشینه سیاه غرب 

 

زنان ایران

 

حجت الاسلام سعید جازاری معمویی، موسس حوزه علمیه ثامن‌الائمه(ع) تهران : در پاسخ به این پرسش که مهم ترین ویژگی‌ بانوی تراز اسلامی کدام است، گفت: نخست باید دانست که درحقیقت  اسلام ،که از آیات قرآن و با تامل و تدبر دقیق علمی از لابه لای متون موثق سده‌های نخست هجری برداشت می شود، نگاه جنسیتی به معنای رایج در فرهنگ و اندیشه امروز غرب، چنانکه در متون تفسیری و قانون گذاری برخی ادیان معیار قرار گرفته ، نه مشاهده و نه تایید می شود.

 

استاد سطح عالی حوزه‌ علمیه افزود: زن و مرد در ویژگی‌های امتیازبخش و تقدم آور مشترکند، این اشتراک مانع از تقسیم بندی و تفکیک مسؤولیت‌های ناشی از شرایط و صلاحیت‌های جنسی و جسمی نوع انسان نیست.  طبق متون دینی و مذهبی، مهم ترین ویژگی یک انسان موفق و الگوی جامع مورد نظر اسلام، تعقل و اندیشه محوری است.

 

عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان بیان داشت: اگر بنا باشد برای آن دسته که نگاه خاص جنسیتی دارند، جایگاه زن را در اسلام بیان کنیم، لازم است برای پاسخ به این سوال، در بخش مجزا مانند زن در متون وحیانی یا قرآن و یا  زن در مکتب نبوی یا سنت سخن بگوییم.

 

موسس حوزه علمیه علمیه ثامن‌الائمه(ع) در ادامه با اشاره به متون وحیانی یا قرآن تصریح کرد: در اینجا چون موضوع سخن عام و دایره کلام گسترده است، عنصر خلقتی زن و مرد در قرآن یک ماده معین است؛ بنابراین هر دو از یک اصل و ریشه مادی تکوین یافته اند و جای امتیاز بخشی یکی به دیگری وجود ندارد.

 

زن تراز اسلام نماد سعادت و الگویی برای مومنین

حجت الاسلام جازاری در تبیین اینکه بانوی صاحب اندیشه و موفق می‌تواند به عنوان الگو برای افراد جامعه به شمار آید، گفت: زن صاحب اندیشه و موفق، بر اساس معیارهای دینی و صرف نظر از خانواده و جایگاه اجتماعی و غیر آنها، می‌تواند الگوی جامعه انسانی با همه مراتب اعضا آن، از طبقه اولیا و انبیا و مومنین و دیگر…قرار گیرد. چنانکه در داستان حضرت آسیه(س) همسر فرعون، وی به عنوان نماد توفیق و سعادت و الگوی کامل به مومنین، اعم از انبیا و صالحین و مرد و زن معرفی شده است.

 

استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به مرتبه قداست، که در همه ادیان،  همچون مسیحیت و یهود، عنصر اصلی و رکن مهم  به شمار می رود، عنوان کرد: مرتبه قداست در قرآن کریم برای جنس زن ذکر شده و به صراحت مورد توجه قرار گرفته است. به بیان دیگر، در اسلام زن و مرد هر دو می‌توانند به مقام اصطفاء، برگزیدگی و قداست برسند. و در این ارتقا رتبه، معیار تنها صلاحیتهای عملی و اندیشه‌ای فرد است، نه طبقه و  جنسیت او. لذا طبق نصوص قرآنی حضرت مریم(س) و حضرت آسیه(س) و امثال آنها در مقام قداست قرار می گیرند.

 

استاد دانشگاه کاتولیک فرانسه ادامه داد: در عرصه اجتماع و اداره جامعه نیز اسلام و کتاب مقدس قرآن، رویکردی متفاوت از دیگر ادیان مهم ابراهیمی دارد. قرآن با ذکر داستان  واقعی جناب بلقیس یا ملکه سباء ، ضمن بیان جزییات مهم سیره سلطنت بلقیس، سعی دارد  تا تعقل و درایت بلقیس  را در اداره جامعه و حکومت خویش به مومنین نمایان کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان اضافه کرد: در آیات مربوط به داستان ملکه سبا، نکات مهمی مانند، تدبیر امور مملکت، پختگی او در انتخاب و جهت دهی مشاورین، سیاست او در مقابله با دشمن ناشناس، نوع مشی و سلوک او با مردمانش مورد توجه قرار گرفته است.  پس از دیدار او با سلیمان و رسیدنش به حقیقت مکتب توحیدی سلیمان، ذهن حقیقت خواه او نیز الگوی دیگری می شود که امتش را به توحید فرا بخواند.

 

وی افزود: این ادبیات لطیف قرآنی، شاید مورد قبول جریانهای رادیکال و تندرو در جوامع اسلامی نباشد. آنان که  نگاه جنسیتی و انحرافی آنها ، همواره زنان را از رشد اجتماعی باز داشته و یا سرعت آنان را کاهش داده است. این جریان ها و نحله های فکری افراطی، از صدر اسلام تا کنون تنها به اجرای منظر و برداشت کوتاه و گاه ناصحیح خویش از دین همت دارند و از شناخت حقیقت محروم هستند.

 

وضع مالی زنان در غرب تاسف انگیز است

حجت الاسلام جازاری با اشاره به عرصه حقوق مالی و اختیارات مالی زنان، گفت: در عرصه حقوق مالی و اختیارات مالی شگفت آن است که اسلام در چهارده قرن قبل، حق مالکیت مطلق زن را رسمیت بخشیده و او را در اداره امور مالی خویش صاحب اختیار معرفی می‌کند حال آنکه در غرب، تاریخ ناگواری از حقوق زن به ثبت رسیده است.

 

استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه ادامه داد: آمریکا در سال 1835 میلادی قانونی تصویب نکرد که زنان متاهل اجازه دارند مالکیت داشته باشند. اما در عین حال حق خرید و فروش مال خویش را ندارند. در ایالت میشیگان نیز در سال 1846 این مالکیت را پذیرفتند ولی باز هم زن اجازه خرید و فروش مال خود را ندارد و تنها در صورتی که همسرش ناتوان شود با اجازه دادگاه قادر است اموال شخصی خود را مورد خرید و فروش قرار دهد!

 

وی افزود: در کانادا نیز در سال 1851 برای  زنان حق مالکیت قایل شدند. در انگلستان نیز در سال 1893 پذیرفتند که زنان متاهل اجازه تصرف در اموال خود را دارند،اینها نمونه ای از این آمار بود. این مهم را عرض کردم تا بدانیم گوهر اسلام و البته حقیقت آن ، در ارزش گزاری و ارائه معیار همواره در جهان امروز مقدم بوده و هست.

 

حق رأی هویتی که اسلام به زنان بخشید

استاد دانشگاه کاتولیک فرانسه با اشاره به نقش زن در عرصه خانواده، بیان داشت: در عرصه خانواده نیز مکتب قرآن، زن را حائز نقش محوری و اصلی می داند که موضوع ” آرامش ” در پرتو او فراهم می آید. در این ادبیات قرآنی به لطافت این نقش مشترک می پردازد  که باید با گوهر عشق “موده” آغاز گردد و سپس با کیمیای دلسوزی و مهربانی در مشکلات “رحمت” تداوم بخشد.

 

استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه در تبیین جایگاه زن در مکتب نبوی یا سنت، گفت: در سنت و مکتب نبوی نیز زن قابلیت وصول به درجات عالی در جامعه را داراست. آن زمان که تنها چند ماه پس  از جنگ جهانی دوم ، دربسیاری از کشورهای  اروپا،  حق رای را برای زنان به رسمیت شناختند ، پیامبر اکرم(ص) در جریان بیعت عقبه ، پس از همراهی زنان در کنار مردان با رسول خدا(ص) و بیعت زن و مرد در کنار هم با او، به مدینه مهاجرت کردند. این سندی قطعی در هویت بخشی اسلام به رای و ورود زن در عرصه مهم تصمیم گیریهای اجتماعی است.

 

تاریخ در حیرت شخصیت گوهرشاد است

حجت الاسلام جازاری درباره حضور زنان در حوزه تعلم و تعلیم، اظهار داشت : در مکتب نبوی، زن مکلف است که خود را به اوج مدارج علمی برساند. شاید تعجب کنید که به شما عرض کنم تا حدود یک قرن قبل، در کشورهای آمریکا، انگلستان و اکثر کشورهای اروپایی، زن مطلقا اجازه تحصیل و ورود به مدرسه و دانشگاه را نداشت. اما پیامبر(ص) در هزار و چهار صد سال قبل چه فرمودند«طلب العلم فریضه علی کل مسلم و مسلمه» این یعنی بالارفتن و ممتاز شدن به جنسیت نیست بلکه به همت و سعی است. به علاوه زن و مرد به رشد و ترقی مکلفند. لذا این حدیث به تنهایی پاسخ مهمی به صدها  شبهه مطرح شده علیه اسلام است که تلاش در  به نمایش نهادن اسلامی واپس‌گر دارند.

 

استاد دانشگاه کاتولیک فرانسه ادامه داد: شما نگاه کنید ، یک زن مسلمان قریب هفتصد سال قبل، از اموال خویش و با درایت و نخبگی خودش در شهرهایی مانند هرات، مرو و طوس مدرسه علمیه می سازد و مسجد ها بنا می کند و از خود یادگارهای ارزشمند به جای می‌نهد. خانم گوهر شاد که از مذهب اهل سنت بود با این اقدامات گرانسنگ ابرویی برای زنان دانشمند مسلمان شد. خبر و آثار مدارس علمی و ارزشمند او  حتی در غرب و در بین مطالعات اندیشمندان آن نیز بازگو شده است. او در عصری مدرسه و نظامیه ساخته، که در غرب، زن از اندک هویت و جایگاه ساده هم محروم مانده بود.

 

با وجود پیشرفت علم رشد خرافات خطری جدی است

عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان با بیان اینکه یک زن مسلمان، در دنیای امروز باید تلاش کند تا هویت خویش را باز شناسی نماید، گفت: امروز بحث عقل گرایی باید در جامعه جدی دیده شود. بنده زمانی که به ایران می آیم، از طرفی با دیدن زنان فرهیخته و ممتاز در عرصه دانشگاه و حوزه حقیقتا مشعوف و شاد می شوم. قلبم از  دیدن این رشد آماری و کیفی زنان در عرصه تدوین علم و تحصیل، احساس لذتی غیر قابل توصیف می یابد. اما در کنار آن وقتی به برخی از جلسات سنتی در  بعضی از مساجد و محافل قدم می گذارم ، مشاهده می کنم که انحراف و خرافات و تعصبات نیز در کنار رشد علمی، رشد زیادی داشته است.

 

موسس حوزه علمیه ثامن‌الائمه(ع) اضافه کرد: اگر این روند ادامه یابد در آینده نزدیک، جامعه ما در خطر گسستگی بین زنان روشنفکر و جریان جامعه سنتی زنان قرار می گیرد، این خطر می تواند در شرایط پیوند اولاد و خانواده و حتی در ارتباطات فامیلی خانواده های مذهبی در ایران، اثر منفی و گسست ایجاد کند.

 

زن مسلمان مظهر خردگرایی است

وی با تاکید بر اینکه ویژگی مهم زن مسلمان خردگرایی است، ابراز کرد  : خردگرایی زن مسلمان موجب رشد فردی و اجتماعی او می گردد و از سوی دیگر اسباب شناخت حقیقت دین را فراهم می آورد که نیاز قطعی امروز ما است.

 

استاد دانشگاه کاتولیک فرانسه با اشاره به خطری که جامعه زنان مسلمان را تهدید می کند، گفت: البته این تهدید موجب لطمه به کانون اصلی و رکن تکوین کننده جامعه در یک کشور می شود، رشد جریان های انحرافی و تعصبی و نتیجه آن دوری از عقل گرایی است. پس عقل گرایی مرز و معیار تشخیص بانوی نمونه است و عدم آن نیز خطر تهدید کنند هویت اصیل زن مسلمان خواهد بود.  

 

موسس حوزه علمیه ثامن‌الائمه(ع) ادامه داد: در مکتب نبوی، شیوه عملی شخص پیامبر(ص) و سخنان ایشان نیز در تعیین مراتب و جایگاه رفیع زن اهمیت فراوانی دارد. تعبیر «فَإِنَّ الْمَرْأَةَ رَیْحَانَةٌ، لَیْسَتْ بِقَهْرَمَانَة» که معنای ساده آن این است که زن گل است و نه قهرمان ، بر منهج و شیوه خاص تفسیر متون مقدس، تعبیری است هشداری و پنداری. یعنی اولا زن را باید مظهر زیباییها و لطافتها دانست، اما در عین حال این تشبیه ویژه بیانگر یک نکته اخطارگونه به مردان است.

 

استاد حوزه‌ علمیه در پایان خاطرنشان کرد: انسان نباید گل را در معرض طوفان های زمستانی و گرمای عطش آور تابستانی قرار دهد! یعنی دشواری های امور اجتماعی و زندگی را از او نطلبید. البته او خود در کار خویش مختار و دارای اراده است. من یک روز این حدیث را در کلاس درسم در دانشگاه کاتولیک نقل کردم و توضیح دادم. چند تن از دانشجویان خانم مسیحی و لائیک، کاملا متحیر و متعجب شدند و یکی از آنها که هنوز سال هاست به قول خودش در اندیشه مانده  که آیا دینی برای خودش برگزیند یا نه! با کمی تامل رو به من گفت: به نظرم این جمله و تشبیه از یک ادم زمینی نیامده باشد!  واقعا آسمانی است

 

 

شنیده شده توسط فاطمه علی آبادی طلبه پایه سوم ، خبرنگار .

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 20 اسفند 1395نظر دهید »

آينده جهان از نظر اسلام

 

آیت الله جوادی آملی

 

براي تبيين آينده جهان از نظر اسلام توجه به اصول جهان‌بيني از ديدگاه اسلامي لازم است. از اين رهگذر، به برخي از قواعد كلي جهان شناسي در مكتب دين اشاره مي شود؛ تا نتايج آن معلوم گردد و نظم نوين جهاني به خوبي معنا شود و در تأسيس آن سعي بليغ شده تا استكبار جهاني خيال خام در سر نپروراند.

يكم. آفرينش جهان هدف دار بوده، هيچ‌گونه بطلان و عبث در او نيست؛ ﴿و ما خلقنا السماء و الأرض و ما بينهما باطلاً... سوره ص، آيه 27) و هدف هر چيزي كمال مناسب آن شي‌ء است و كمال وجودي جهان خلقت، همانا نيل به مقام برتر هستي و رهيدن از نقص نسبي و عيب قياسي و رسيدن به تمامت و سلامت است.

 

ناهماهنگي ستم با جهان آفرينش و متضاد بودن آن با هدف خلقت

دوم. ستم چون سَمّ زيانباري است كه با جهاز هاضمه جهان خلقت ناسازگار بوده، مايه تباهي وي مي شود و چون با نظام داخلي جهان آفرينش ناهماهنگ مي باشد، با هدف خلقت نيز تضاد داشته، همواره مانع رسيدن به هدف است؛ ﴿ظهر الفساد في البرّ و البحر بما كسبت أيدي الناس…سوره روم، آيه 41. ﴾ ﴿و لو اتبع الحق أهوائهم لفسدت السموات و الأرض و من فيهنّ… سوره مؤمنون، آيه 71﴾.

سوم. انسان مخلوقِ ممتازي است كه با هدف ويژه آفريده شد و هرگز ياوه و بيهوده نبوده، گزاف و عبث در حريم آفرينش وي راه نيافته، باطل و رها نيست؛ ﴿اَيحسَبُ الإنسان أَن يُترَك سُدي …سوره قيامت، آيه 36﴾ ، ﴿اَفحسبتم أَنّما خلقناكم عبثاً و انّكم إلينا لا ترجعون.. سوره مؤمنون، آيه 115﴾.

 

چهارم. ظلم و تجاوز به حقوق ديگران، چون شعله نوراني است كه با كمال انسان مناسب نبوده، همواره سدّ راه رسيدن وي به مقصود آفرينش است و بدون پرهيز از هر گونه ستم فردي و جمعي، خواه به صورت استبداد، خواه به طور استثمار و خواه به نحو استعمار كه جامع اضلاع اين مثلّث مشئوم، همانا استعباد و به بردگي در آوردن ديگران است، ميسور نخواهد شد.

 

پنجم. زندگي انسان يك حيات جمعي است، خواه جامعه وجود جدايي از وجود افراد داشته باشد كه عدّه اي بر آن‌اند يا آنكه جامعه وجودي منحاز و مستقلي نداشته بلكه وجود آن همان حيثيت اجتماعي هر فردي باشد كه همراه با حيثيّت فردي وي آفريده شده است؛ چنان‌كه گروه ديگري بر اين نظرند؛ بنابراين صلاح هر فردي را بايد در صلاحيت حيات جمعي جامعه جست‌وجو كرد؛ زيرا گر چه ممكن است در جامعه آلوده، فردي به صفا زندگي كند يا آنكه در جامعه پاك، فردي به آلودگي مبتلا گردد، ليكن با موارد نادر نمي توان حكم كلي و جامع را به دست آورد.

ششم. تأمين حيات جمعي جامعه بدون نظام حكومتي ممكن نيست؛ يعني بدون قانون يكتا و رهبري يگانه و بدون پذيرش همگان نسبت به قانون جامع و رهبري واحد، يا اصلاً زندگي اجتماعي ميسّر نيست يا به كمال مطلوب نمي رسد و همان‌طوري كه تعددّ قانون، مانع استقرار نظام حكومتي است، تعددّ رهبر و كثرت آن هر چند شورايي هم باشد، مانع ايده آل نظام حكومتي است.

 

نياز جامعه به قانون و رهبر وارسته

هفتم. تدوين قانون جامع از طرف فرد معين يا گروه خاص، هرگز ضامن منافع همه اقشار و جوامع نمي باشد؛ زيرا هر فرد يا گروهي، يا فقط سود خود را مي طلبد يا در تشخيص سود و زيان ديگران ناتوان است؛ چنان كه رهبري فردي كه فقط چهره مردمي داشته، از تأييد الهي برخوردار نمي باشد يا به طور صحيح وارث مكتب الهي نيست ضامن مصالح همه مردم نبوده؛ بلكه در گرايشها و تنشهاي سياسي و اجتماعي، منافع طبقه مخصوص را بر مصالح ديگران ترجيح مي دهد؛ لذا چاره جز تأمين دو ركن اصيل سياسي اجتماعي نيست؛ اول، قانون آزاد و دوم، رهبر آزاده. و قانونِ آزادِ از اشتباه و تبعيضِ نابجا، همانا قانون الهي است و رهبر آزاده همانا انسان وارسته اي است كه از بندِ باند بازي، آزاد و از مرز آز و آزار، حُريّت يافته باشد.

 

هشتم. جهان آفرينش تا كنون شاهد نظام حكومتي بَرين نبوده، جوامع بشري به جامعه ايده آل نائل نيامده است؛ يعني به هدف خلقت خويش بارنيافته است، گر چه در اين راه راهيان كوي حق قربانيهاي فراوان نثار كرده‌اند و طبقات مخصوص به اوج ايثار رسيده، از اين‌جهت به كمال خويش باريافته اند، ليكن هدف عمومي آفرينش حاصل نشده است. البته زمينه هاي مناسبِ مقصود نهايي را فراهم نموده اند و از اين نظر، مأموريتهاي الهي خويش را امتثال كرده اند.

 

نهم. اسلام برابر اصول ياد شده، چنين نويد مي دهد كه حكومت پهنه زمين و گستره زمان آينده به دست وارستگان آزاده از هر گونه رذيلت قرار مي‌گيرد؛ تا هم به ستم ظالمان پايان بخشوده شود، هم سطح زمين از تباهي طاغيان تطهير گردد، هم طبقه محروم از فقر رهايي يابد، هم شكمبارگي مُترفان فراموش گردد؛ ﴿و نُريد أن نَمنَ علي الذين استضعِفوا في الأرض و نَجعَلَهُم أَئمَّةً و نَجعَلَهُم الوارثين ….سوره قصص، آيه 5﴾ ، ﴿… أنّ الأرضَ يَرِثُها عبادي الصالحون  سوره انبياء، آيه 105﴾.

 

دهم. برنامه حكومت صالحان، همانا احياي زمينِ ظلم زده و زمينه ستمديده، و نجات آن از هر گونه تعدي و طغيان و اصلاح آن به گسترش قسط و عدل است و چون مهم ترين عامل رهايي از سلطه شيطان و بردگي هوس همانا ايجاد روح بندگي خداوند در فرد و جامعه مي باشد، اسلام وظيفه صالحان وارث زمين را چنين ترسيم مي نمايد: ﴿الذين إِن مكنّاهُم في الأرضِ أَقامُوا الصّلوة و اتَوا الزَكاةَ و أَمَروُا بالمعروفِ و نَهَوا عنِ المُنكرِ و لله عاقبةُ الأُمور  .. سوره حج، آيه 41.﴾.

 

بنابر اين، نتيجه نگرش الهي به جهان خلقت، همانا به آينده خوش بين بودن و با هر ظلمي مبارزه نمودن و زمينه صلح جهاني را فراهم كردن و به هدف والاي بشري معتقد بودن و از هر گونه يأس و نا اميدي نجات يافتن و در مقابل پيشرفت سلاحهاي اتمي و جنگ ستارگان، مقاومت كردن و به انتظار مُصلح آزاده جهاني بسر بردن و در زمان ظهور وي از هيچ نثار و ايثاري دريغ نكردن و براي استقرار حكومت آن انسان كامل و خليفه خدا در زمين جهاد و اجتهاد نمودن و ذائقه تلخ تهيدستان را با براندازي توانگران زر اندوز شيرين كردن و سر انجام، آفريدگار جهان را با تعديل نظام بشري خشنودساختن خواهد بود. باميد آن روز بهروز و به انتظار ظفر عدل بر ظلم و اهتزاز پرچم قسط بر فراز هر كاخ و كوخ!

 

 

سخنان آیت الله جوائی آملی دیده شده در سایت رسمی آیت الله جوائی آملی 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 18 اسفند 1395نظر دهید »

دیدار رئیس جمهوری آذربایجان با رهبر انقلاب

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (یکشنبه) در دیدار آقای الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان، مذهب مشترک را مهم‌ترین عامل در احساس قرابت و خویشاوندی جمهوری اسلامی ایران با مردم و مسئولان آذربایجان خواندند و خاطرنشان کردند: سطح همکاری‌های اقتصادی در مقایسه با ظرفیت‌ها و امکانات دو کشور بسیار پایین است و حجم تبادلات باید تا ۱۰ برابر میزان کنونی افزایش یابد.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مواضع دولت آذربایجان در قبال جمهوری اسلامی ایران ازجمله در قضیه‌ی مذاکرات هسته‌ای را بسیار خوب ارزیابی کردند و افزودند: دولت آذربایجان در محافل و مجامع سیاسی همواره در کنار ایران بوده است و این مواضع مثبت، بیش از پیش دو کشور را به یکدیگر نزدیک می‌کند.

 

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به عصبانیت دشمنان از روابط نزدیک ایران و آذربایجان افزودند: رژیم خبیث صهیونیستی بیش از همه‌ی دشمنان در جهت تضعیف روابط برادرانه‌ی ایران و آذربایجان تلاش می‌کند و در مقابل باید از ارتباطات صمیمی موجود مراقبت کرد.

 

ایشان همچنین با تجلیل از مردم آذربایجان و گرایش‌های دینی آنان، گفتند: خیر و مصلحت دولت آذربایجان در همراهی با احساسات مذهبی مردم است، به‌نحوی که آنان هیچ‌گونه نگرانی نسبت به مسائل مذهبی از ناحیه‌ی دولت نداشته باشند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، جلب همراهی مردم و تکیه بر آنان را مهم‌ترین عامل در ایجاد مصونیت مقابل قدرت‌ها دانستند و افزودند: اگر پشت دولت آذربایجان به مردم گرم باشد، هیچ قدرتی نمی‌تواند به شما آسیب برساند و ما نیز برای موفقیت دولت و ملت آذربایجان دعا می‌کنیم.

 

در این دیدار که آقای روحانی رئیس جمهوری نیز حضور داشت، آقای الهام علی‌اف رئیس‌ جمهوری آذربایجان با اشاره به اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی دو کشور گفت: ایران و آذربایجان همواره در کنار یکدیگر بوده و هستند و سفر حدود یک میلیون نفر از مردم آذربایجان به ایران در سال گذشته نمونه‌ای از این پیوندها و اشتراکات فرهنگی و مذهبی است.

 

آقای علی‌اف با اشاره به برخی تلاش‌ها به منظور ایجاد اختلاف میان ایران و آذربایجان، افزود: روابط دو کشور در سطح عالی قرار دارد و این‌گونه اقدامات دشمنان، راه به جایی نخواهد برد.

 

رئیس‌ جمهوری آذربایجان روابط تهران - باکو را در حال گسترش خواند و گفت: من در طول سه سال اخیر سه بار به ایران سفر کرده‌ام و در سال جاری نیز ۲۰ سند همکاری میان دو کشور امضا شده و حجم روابط تجاری دو کشور نیز در مقایسه با سال قبل، ۷۰ درصد افزایش داشته است.

 

آقای علی‌اف در عین حال، این حجم از تبادلات تجاری را راضی‌کننده ندانست و با اشاره به برخی طرح‌های مشترک در حال اجرا همچون طرح راه‌آهن مشترک گفت: اتصال راه‌آهن دو کشور، کار مهمی بود که به انجام رسید و همچنین در حال کار بر روی طرح کریدور شمال - جنوب هستیم.
 

 

Khamenei.ir

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 16 اسفند 1395نظر دهید »

بهترین زنان کیستند؟

 

 بهترین چیز برای زنان

 

سلیقه‌ها و نظریه ها در تمام امور متفاوت هستند و کاهی ممکن است در بعضی از امور عادی هم نظریه های متفاوت وجود داشته باشد .مثلا ما اکر بخواهیم این مطلب را در معرض همه پرسی قرار دهیم که بهترین چیزها برای زنان چیست ، مسلما دهها نظریه وجود دارد ، ولی نظریه حضرت زهرا سلام الله فوق همه سلیقه ها و نظریه هاست که :

 

 

و روی عن علی قال: کنا جلوسا عند رسول الله (ص) فقال: اخبرونی ای شی خیر للنسا؟ فعیینا بذلک کلنا حتی تفرقنا.
فرجعت الی فاطمه فاخبرتها الذی قال لنا رسول الله (ص) و لیس احد منا علمه و لا عرفه.
فقالت: و لکنین اعرفه: خیر للنسا ان لا یرین الرجال و لا یراهن الرجال.فرجعت الی رسول الله (ص) فقلت: یا رسول الله (ص)! سابتنا ای شی خیر للنسا؟ و خیر لهن ان لا یرین الرجال و لا یراهن الرجال.
قال: من اخبرک فلم تعلمه و انت عندی. قلت: فاطمه، فاعجب ذلک رسول الله (ص) و قال: ان فاطمه بضعه منی

 

از حضرت علی علیه السلام روایت شده که به همراه جمعی از یاران، نزد رسول خدا(ص) نشسته بودیم. در این بین حضرت پرسشی را طرح کرد و پرسید:
آیا می‏دانید، بهترین چیز برای زنان کدام است؟


از میان جمعیت حاضر، پاسخی که آن حضرت را قانع سازد، شنیده نشد. عاقبت با عجز و ناتوانی همه از گرد او پراکنده گشتیم. هر کس به سویی رفت و من نیز به خانه فاطمه آمدم، و فاطمه را از پرسشی که رسول گرامی عنوان کرده بود آگاه کردم. به او گفتم هر چند یاران آن حضرت کوشیدند و پاسخهایی دادند، اما هیچ یک از آنها نتوانست پاسخی را که مورد نظر حضرتش بود بر زبان آرد.فاطمه گفت: پاسخ سوال را من می‏دانم. آن گاه گفت:


بهترین چیز برای زنان آن است که مردان آنان را نبینند و آن‏ها نیز مردان را نبینند.

 

من نزد رسول خدا(ص) باز گشتم و گفتم: ای فرستاده خدا! پرسشی که مطرح کردید پاسخش این است. (همان پاسخی که فاطمه داده بود عرض د کردم).پیغمبر از این پاسخ خوشش آمد و گفت: این پاسخ را از که شنیده‏ای، تو که هم اینک اینجا بودی و پاسخ آن را ندادی؟!
گفتم: از فاطمه. پیغمبر فرمود: همانا فاطمه پاره تن من است.۱

 

این پاسخ زیبای زهرای مرضیه سلام الله یعنی داشتن حیا ، داشتن حجاب ، اما واقعا این پاسخ زهرا سلام الله از سوی زنان امروز تا چه میزان عمل می شود ؟ اصلا اگر امروزه از زنان بپرسیم که بهترین چیز برای زنان چه هستند چه پاسخی خواهیم شنید . ؟ 

 

 باید گفت که نه تنها زنان و دختران ما امروز  آنچه را که شایسته یک زن مسلمان است رعایت نمی کنند ، بلکه روز به روز هم میزان حیا و حجاب در جامعه کم رنگ تر شده است و حدوداً از 12 سال پیش کم حجابی یا بدحجابی به جامعه ما رسوخ کرده و مانند موریانه به تخریب فرهنگ ایرانی اسلامی ما پرداخته و روز به روز در حال پیشروی است و روز به روز پوشش ایرانی اسلامی جامعه ما در حال رنگ باختن و کمرنگ تر شدن است و از در و دیوار شهرهای ما فرهنگ ضدحجاب می بارد و در این بین جوانان 12 تا 25 ساله بیشتر از سایر افراد در گرداب مهلک اشاعه مدل های غربی درگیر شده اند.

 

حسین باهر استاد دانشگاه شهیدبهشتی در این خصوص می گوید: افراد بدحجاب به دلیل اقتضای سنی خود که دنبال آزادی و جلب توجه هستند الگوبرداری بالایی داشته و تحت تأثیر ماهواره در گرداب اشاعه مدل های غربی گرفتار می شوند.

 

دختران بد حجاب

حسین قرائی مقدم جامعه شناس معتقد است:اکنون بانوان کم حجاب ما ادای حجاب را در می آورند طوریکه به اجبار به رعایت حجاب روی آورده باشند و ظاهر جامعه ما نشان می دهد که این قشر از دختران و زنان ما تنها حجاب را اجابت کرده اند و به رعایت آن مجاب نیستند.

 

وی در ادامه می گوید:از لحاظ جامعه شناسی افراد کم حجاب به شکلی کاملاً ظاهری و از روی ترس از مسئولان ارشد شهری و کشوری و یا خانواده خود به حجاب تن داده اند چرا که اگر این افراد مجاب شده بودند باطناً به رعایت این مهم می پرداختند.۲

 

 

۱_ دیده شده در کتاب اخلاق حضرت زهرا سلام الله ،محمد مهدی تاج لنگرودی ، ص ۱۰۶.

۲ _ نمناک

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 15 اسفند 1395نظر دهید »

1 3 4 5 ...6 ...7 8 9 10 11 12 ... 111

جستجو
آمار وبلاگ ها
 • امروز: 94
 • دیروز: 43
 • 7 روز قبل: 287
 • 1 ماه قبل: 1483
 • کل بازدیدها: 66603
رتبه وبلاگ
 • رتبه کشوری دیروز: 21
 • رتبه مدرسه دیروز: 1
 • رتبه کشوری 5 روز گذشته: 22
 • رتبه مدرسه 5 روز گذشته: 1
 • رتبه کشوری 90 روز گذشته: 11
 • رتبه مدرسه 90 روز گذشته: 1