سلام

عیدتون مبارک

عید سعید فطر مبارک

 

اشتراک گذاری این مطلب!


موضوعات: بدون موضوع
   شنبه 3 تیر 1396نظر دهید »

برخی از علل بدحجابی و بی بندوباری 

                                                                 علل بدحجابی

 

ضعف ایمان ، محیط ناسالم ، تقلید کورکورانه ، پندارهای غلط در مورد زیبایی ، جهل به احکام حجاب و عدم آگاهی از مزایای عفاف ، دوست ناباب ، تربیت و تعلیم نادرست ، ماهواره و فیلم های فاسد ، اختلاط بی حساب و کتاب در دانشگاه ها و برخی مراکز فرهنگی ، برداشت نادرست از واژه زیبای آزادی ، ایجاد رقابت نادرست بین زنان و مردان ، ارتزاق از راه حرام ، ایجاد موانع در راه ازدواج جوانان و الگوهای کاذب از جمله علل بدحجابی و بی بندباری است .

 

میشل هوباک اسلام ستیز فرانسوی می گوید : 

« جنگ بر ضد اسلام گرایی با کشتن مسلمانان فایده ای ندارد ، فقط با فاسد کردن آنها می توان به این پیروزی دست یافت . پس باید به جای بمب بر سر مسلمانها ، دامنهای کوتاه فرو بریزیم .»

 

 

دیده شده در کتاب عفاف و حجاب ، سید محسن محمودی ،انتشارات صاحب الزمان ، ص ۱۱۰ 

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 31 خرداد 1396نظر دهید »

روزگار موشک‌ها…

 

رهبر انقلاب : این که بگویند فردای دنیا فردای مذاکره است ، فردای موشک نیست این حرف اگر از روی ناآگاهی گفته شده باشد ، خب ناآگاهی است . از روی آگاهی اگر گفته شده باشد خیانت است …..

 

سخنان تامل‌برانگیز کارشناسان شبکه‌های ماهواره‌ای درباره توان موشکی ایران

 

 

توان موشکی ایران 

۴:۰۰

اشتراک گذاری این مطلب!


موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 29 خرداد 1396نظر دهید »

خدایا حالم بداست

خدا انسان را برای چه ساخته است ؟ برای هیجان، برای لذت، برای شادی ..
چرا بازار استغفار سرد است ؟
چرا در خانه خدا کمتر استغفار می کنیم ؟
چون آدمها از خودشان انتظار ندارند که برسند به عالیترین شاخص حیات یعنی نشاط و متوجه نیستند که خودشان خراب کرده اند این وضع را که نمی توانند برسند به مهمتر شاخص حیات یعنی نشاط! و بعد نمی دانند که اگر بروند در خانه خدا ؛ خدا این خرابکاری را جبران می کند .


خدایا من کیف نمی کنم از زندگی ، من را ببخش ..


خدایا من سرزنده و سرحال نیستم ، چه مرگم است ، مرا ببخش ..


من خراب کردم ؛ مرا ببخش ، یعنی جبران کن برایم..

 

می خواهم استغفار کنم

خدایا ظلمت نفسی ،من خراب کردم ، زندگی نکردم ، من شادی نکردم ، من بد رفتار کردم …
یا جابرالعظم الکثیر ؛استخوان می شکند تو جبران میکنی جوش می دهی به هم ، جبران برایم ، یا من یبدل سیئات بالحسات ؛ گناه را تو تبدیل به خوبی می کنی ، خوب کن حال مرا ..

خدایا حالم بد است ، یعنی آدم بدی هستم ، آنقدر مرا ببخش که حالم خوب شود ..اگر دیدی خدا زود جواب نداد ، ادامه بده … نترس و بگو خدایا مرا ببخش….

 

سخنان استاد پناهیان 

۴:۳۶

دانلود کنید 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 20 خرداد 1396نظر دهید »

صحبت با مردی شکم پرست 

 

از شخصی به نام بنان ابن طفیل که در پرخوری و شکم پرستی مشهور می باشد سوال شد : در میان آیات قرآن کدام آیه قرآن را بیشتر دوست داری ؟ 

در جواب کفت : ما لکم تاکلون : چرا نمی خورید ؟

 

پرسیدند : از اوامر قرآن به کدام دستور عمل می کنی ؟ گفت : کلوا واشربوا : بخوربد و بیاشامید .

 

پرسیدند : از دعاها چه دعایی را انتخاب کردی ؟ گفت : ربنا انزلنا علیها مائده من السما : پروردگارا خوانی از طعام بر ما نازل کن .

 

پرسیدند : از احادیث چه حدیثی  را بیشتر دوست داری ؟ گفت ؛ این حدیث که رسول خدا صلی الله فرمود « لو دعیت بکراع لا جبت : اکر مرا به خوردن پاچه گوسفندی دعوت کنند اجابت می کنم ،»

 

 

دیده شده در کشکول مهربان ، نادر مهربان ، نشر سایه ، ص ۳۶۵

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 15 خرداد 1396نظر دهید »

بگو خدایا ! غلط کردم 

 

خدا دوست دارد ، بنده گنهکارش بگوید : خدایا غلط کردم .

دیدید وقتی بچه شما اشتباهی می کند ، می آید و به شما می گوید ؛ غلط کردم . چقدر خوشحال می شوید .

گریه می کند واشک می ریزد که آقاجون ! غلط کردم ، من را نزن .

شما او را بغل می کنید و به خودتان می چسبانید و نوازش می کنید .

شما که بنده اید و این طور هستید. آن وقت خدا ! فقط یک کلمه انسان بگوید ؛ خدایا ! نفهمیدم ، بد کردم ، عمرم را به بطالت صرف کردم …

 

 

دیده شده در کتاب طریق دوست ، رهنمودهای آیت الله احمد مجتهدی تهرانی ، به کوشش علی اکبر مزدآبادی، ص ۷۶.

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 10 خرداد 1396نظر دهید »

مردان خدا …

 

مردان خدا پردۀ پندار دریدند
یعنی همه جا غیر خدا هیچ ندیدندهر دست كه دادند از آن دست گرفتند
هر نكته كه گفتند همان نكته شنیدندیك طایفه را بهر مكافات سرشتند
یك سلسله را بهر ملاقات گُزیدند

 

یک‌فرقه به‌عشرت در ِكاشانه گشادند
یک‌زُمره به‌حسرت سرانگشت گزیدندجمعی به در پیر خرابات خرابند
قومی به بر شیخ مناجات مریدندیك جمع نكوشیده رسیدند به مقصد
یك قوم دویدند و به مقصد نرسیدند

 

فریاد كه در رهگذر آدم ِ خاكی
بس‌دانه فشاندند و بسی‌دام تنیدند

 

زنهار مزن دست به دامان گروهی
كز حق ببریدند و به باطل گرویدند

 

چون خلق درآیند به بازار ِحقیقت
ترسم نفروشند متاعی كه خریدندكوتاه‌نظر ، غافل از آن‌سرو بلند است
كاین جامه به اندازۀ هرکس نبریدند

 

فروغی بسطامی

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 10 خرداد 1396نظر دهید »

آنچه درباره سند ۲۰۳۰ نمی دانیم 

 

رهبران كشورهاي عضو سازمان ملل متحد، در سپتامبر 2015 در اجلاس عالي رتبة اين سازمان متعهد شدند تا اهداف دستور كار جهاني توسعةپايدار 2030 را كه نتيجة يك فرآيند گسترده مشورتي در سطح جهاني بود، در سياستگذاري كلان ملّي خود از اول ژانوية 2016 مد نظر داشته باشند.


در ايران نيز، آذرماه سال 95 بود كه سندي با عنوان سند ملي آموزش 2030 ايران با حضور وزراي آموزش و پرورش و علوم رونمايي شد.گفته مي شد اين سند وضعيت حوزه آموزش در ايران بين سالهاي 2016 تا 2030 را ترسيم ميكند كه شرايط و چگونگي تحصيل و سطح سواد درايران و ديگر كشورهاي عضو اين پيمان كجا و چطور باشد.

 

شكايت هاي عجيب يونسكو از كشورهاي پذيرنده 2030/ از اعتراض به غيرقانوني بودن روسپيگري تا تلاش براي حذف روز مادر+جدول

 

 

دانلود کنید 

 

با پذيرش 2030  فضا براي وضع تحريمهاي جديد عليه ايران باز مي شود.

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 4 خرداد 1396نظر دهید »

آیا برجام سایه جنگ را از سر ایران رفع کرد ؟

 

ناصر نوبری ؛ دیپلمات ارشد وزارت خارجه : شرایط کنونی و با این مذاکرات سایه جنگ بیشتر شد .
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید : نکته کلیدی این است که پس از توافق گزینه نظامی تقویت هم می شود ؛ چرا که طی این سالها ما جزییات بیشتری از برنامه هسته ای ایران جمع خواهیم کرد .

 

 

 

۱:۱۵

دانلود کنید 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 2 خرداد 1396نظر دهید »

توصیه های انتخاباتی آیت الله بهجت ( ره)

 

توصیه های انتخاباتی آیت الله بهجت

 

حجت الاسلام و المسلمین شیخ علی بهجت، دیدگاه های انتخاباتی این مرجع روشن ضمیر را بیان می کنند ،:
 

* مسوولین، اگر مهذب نباشند، مملکت را می فروشند

حضرت آیت الله بهجت، در مسائل اجتماعی، نظرات مفصلی داشته، ایشان، معتقد بودند، مشکل اصلی این است که مسلمانان از کار خودشان دست برداشتند، لذا غافل شدند و کفار را بر خودشان مسلط کردند، ایشان معتقد بودند، باید انسان‌های مهذب سر کار باشند، مردم هم افراد مهذب را انتخاب نمایند، نه کسی که وطن و کشور را می‌فروشد، چون ملتی و سرنوشتی را هم می‌فروشند، زیرا تا به حال هر چه بر سر اسلام و مسلمین آمده، از طریق انسان‌های غیرمهذبی بوده که بر سر کار بوده ­اند.

 

 آیت الله بهجت می فرمود، با روی کار آمدن استعمارگران و مسلط شدن آنها کار به جایی رسید که بین شیعیان هم فاصله افتاده است، یعنی نه تنها بین مسلمانان اختلاف انداختند، بلکه بین شیعه­ ها با یکدیگر نیز اختلاف انداختند، اما در مقابل بین خودشان اتحاد برقرار کردند، حتی فرمودند: زمانی در عراق بودیم، انگلیس‌ها بر این کشور مسلط شده بودند، یکبار در کاظمین جلوی چند ایرانی را گرفته و گفته بودند، اجنبی­ ها! اینجا چکار می‌کنید؟. یعنی کار به جایی رسیده بود که کافر بیگانه در کشور اسلامی، آن هم شهر شیعی، یک فرد مسلمان را می بیند و به یک شیعه می‌گوید؛ اجنبی، یعنی خودش را اینقدر خودی دانسته و احساس مالکیت ممالک اسلامی می کند.

 

حضرت آیت الله بهجت همواره می فرمودند: ما غربی ها را به بت تبدیل کرده­ایم و آن‌ها را بالای سرمان گذاشتیم، و از دستورات اهل بیت(علیهم السلام) دور شدیم، کار استعمار هم به اینجا رسیده که بین شیعه و سنی اختلاف بیاندازد تا بتواند حکومت کند.

 

* شرایط نامزدهای انتخابات از دیدگاه آیه الله بهجت

زمانی، برخی بزرگان حوزه از حضرت آیت الله بهجت(ره) درخواست کردند، درباره انتخابات، نظر دهند، ابوی نیز کاغذی به من داده و فرمودند: توصیه های انتخاباتی این است، و بعد فرمودند، تا سال های سال، اگر فردی در این خصوص توصیه ای خواست، فقط همین ها می باشد.

 

در بیانه انتخاباتی ایشان، بیان گردیده که: اولاً چه کسانی حق دارند انتخاب شوند و ثانیاً، مردم به چه کسانی حق رأی دادن دارند.

کسانی حق دارند کاندیدای انتخابات شده و امین مردم در امر دین و دنیا باشند که از رجال با عقل کامل باشند. در اعتقاد و عمل ایمان کامل داشته، از شیعیان دوازده امامی باشند، عالم به مسائل شرعی شخصی و اجتماعی باشند، شجاع باشند. « مثل مرحوم مدرس». از آنهایی باشد که در موضعگیری ها، تنها خشیت الهی را لحاظ کنند. از رشوه و منافع شخصی دور باشد. اهل اعتدال فکری بوده و پرهیزکار و متقی باشند،آینده نگر و برنامه ریز هم باشند.

 

حضرت آیت الله بهجت می‌فرمود، اگر کسی تمام این ویژگی ها را نداشته باشد، ولو این که بعضی از این ویژگی ها، را هم داشته باشند، امین مردم نیستند و شرایط انتخاب شدن را ندارند. لذا انتخاب این فرد بی اثر است. و حتی رأی به اشخاصی که فاقد این ویژگی ها هستند، جایز هم نیست.

 

 

* تشخیص کاندیدای اصلح از دیدگاه آیه الله بهجت

ایشان معتقد بودند، برخی از راه های تشخیص کاندیدای اصلح، در هنگام تردید، این است که ببینید: کدام یک از کاندیداها در عقیده و عمل با حضرت امیر المومنین(علیه السلام) و حضرت مهدی(عج) نزدیک بوده و یا نزدیک‌ترند. انتظار در کدامیک از این افراد بارزتر بوده و آمادگی کدام یک از آنها بیشتر است.

 

نکته بعد این که، کدام یک از نامزدهای انتخاباتی، در امور دین تغییری نداده و یا نمی‌دهد. کدام متلون در اعتقاد و عمل هستند. کدام یک از افراد ملکه تقوی و راستگویی داشته و یا قوی تر هستند؛  در صفات، کدام نامزد به کفر و نفاق شبیه و کدام از نفاق دورتر است.

 

بنابراین حضرت آیت الله بهجت(ره) معتقد بودند، برای تشخیص کاندیدای اصلح و رأی به ایشان، باید بررسی و تفحص کرد، کدام به خدای متعال، پیامبر(صلی الله علیه و آله) ، اهل بیت(علیهم السلام) و امام عصر(عج)، نزدیک تر است. باید این گونه اشخاص را انتخاب کنید.

 


منبع: خبرگزاری حوزه

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396نظر دهید »

ذکری برای بهبود شغل و درآمد 

 

شخصی از آیه الله العظمی بهجت ( ره) پرسید « دست به هر شغلی که می زنم ناکام می شوم  ، برای بهبود درآمد و زیاد شدن روزی چه کنم ؟ »

 

ایشان فرمودند : « زیاد استغفار کنید و اگر نتیجه ندیدید ، بدانید یا کم استغفار کرده اید یا با اعتقاد کامل نگفته اید . در روایات با هر سه لفظ آمده است که اکر کسی ملازم استغفار باشد ، یا پیوسته استغفار کرد یا زیاد استغفار کرد خداوند او را از هر هم و غمی رها می کند و از هر تنگنایی راه برون رفت برای وی قرار می دهد و از جایی که گمان نمی بر روزی اش را می دهد .»

 

 

دیده شده در کتاب ، ذکرها شگفت معصومین علیهم السلام ، سید عباس اسلامی حسینی ، نشر بوستان قرآن ، ص ۶۱

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 25 اردیبهشت 1396نظر دهید »

هراس دشمنان از جامعه امام زمان 

 

 هراس غرب از جامعه مهدوی

 

از دیرباز، آینده بشر و آینده نگری یکی از موضوعات مورد توجه متفکرین بشر بوده است. انبیا همه را مهیا می کردند و توجه خاص به جامعه موعود داشتند. در سایر مکاتب هم یک نوع آینده نگری وجود دارد که پیش بینی می کنند آینده بشر چگونه خواهد شد. آن ها جامعه های موعود، شهرهای آرمانی و آرمان شهرها و مدینه های فاضله را برای بشر
ترسیم کردند. در اروپای قرون وسطا و رنسانس و در مغرب زمین نیزاین آینده نگری به چشم می آید.


آینده بشر
این سیر بعد از تحول جدید در مغرب زمین رشد ویژه ای پیدا کرده است. به خصوص بعد از انقالب صنعتی و سلطه و قدرتی که در طبیعت برای بشر غربی پیدا شد. آنان به بشریت وعده جامعه های موعود دادند که ما آینده بشر را چنین و چنان می سازیم.


تقسیم بندی تاریخ بشر
یکی از افراد سرشناس غرب، کتابی به نام موج سوم نوشته است. در این کتاب، تاریخ بشر به سه دوره، کشاورزی و صنعتی و فرا صنعتی تقسیم می شود. جامعه فرا صنعتی، جامعه ای است که بعد از این می خواهند به آن برسند و آن چه به بشریت در آن جامعه وعده می دهند، رفاه بیشتر است. کلبه الکترونیکی ای را به تصویر می کشند که همه چیز با روابط الکترونیکی حل و فصل می شود. الزم نیست پشت میز اداره بنشینیم و به فروشگاه برویم. همه کارها فقط با ارتباطات الکترونیکی برطرف می شود. آدم در خانه اش از طریق شبکه های الکترونیکی، مثل اینترنت ارتباط برقرار میکند و نیازش را حل می کند.

 

مسئله ای به نام آینده نگری
مسئله آینده نگری و توجه به جامعه آرمانی در جامعه انبیا و در جبهه مقابل وجود داشته است. هر دو جبهه، بشر را به آینده ای وعده می دادند.یکی از معروف ترین این نظریات که خیلی هم طرفدار پیدا کرد و مدت ها نقل محافل روشن فکری بود، جامعه آرمانی بود که کمونیست ها وعده دادند.


به راستی جبهه مقابل انبیا در ایده آل ترین شکل، به بشر چه وعده ای دادند؟ اگر انبیا در مسیر حرکت مادی بشر نبودند و مقابله ای با آن ها نمی شد، دعوت به آخرت هم بود؟ تمدن های مادی می توانستند بشر را به وعده های محدود و پوچ و گزاف خودشان برسانند؟ جامعه جهانی و جهانی شدن، جزو نظریه های جدید غربی هاست که بوش پدر، به
عنوان یکی از اصلی ترین ارکان نظریه پردازی آن مطرح کرد و چهره سیاسی به این نظریه داد.


نظریه جهانی شدن
نظریه جهانی شدن، بشر را به کجا رساند؟ پیش از این ها کمونیست ها چه می گفتند؟ دیگران چه حرفی می زدند؟ استادی می گفت: کمونیست ها با من بحث کردند. من فقط یک سؤال از آن ها کردم و گفتم: من تسلیم شما هستم و حوصله بحث با شما را ندارم. شما بگویید اگر تن به حرف شما دادم و همراهی کردم، مرا کجا می خواهید ببرید؟ به من
چه می خواهید بدهید؟ عبایی که به تن من می کنید، به اندازه من است یا نه؟ می گفتند: به مرحله پایانی تاریخ میرسیم. گفتم: چه اتفاقی می افتد؟ مالکیت و دولت نیست. مردم به صورت مشترک، خانه و مسکن و غذا دارند. هیچ گرسنه و تشنه ای نیست. هیچ کس بی سرپناه و بی کس نیست. این ها را زنبور عسل هم دارد. این که دیگر جامعه
آرمانی نیست که من برایش زحمت بکشم. این فقط جامعه آرمانی و مدینه فاضله کمونیست ها نیست. مدینه فاضله غرب هم به این شکل است.

 


تفکیک مدینه های فاضله
آدم باید این مدینه های فاضله را از مدینه فاضله فارابی و ارسطو جدا کند و کنار جامعه اسلامی بگذارد و ببیند چه قدر فاصله است؟ قابل مقایسه نیست. حتی مدینه فاضله فارابی یا ارسطو، ربطی به جامعه امام زمان عجل الله ندارد. این که همه به سوی آن جامعه مطلوب پیش می روند، حرف بی ارزشی است. تنها راه رسیدن به امنیت و رفاه و صالح مادی در دنیا،پیروی از انبیاست. اگر بنا شد دین به حاشیه رانده شود و دعوت به معنویت و پرسش خدای متعال به حاشیه برود که سودی ندارد.

 


نتیجه عصر دنیاپرستی
نتیجه عصر دنیاپرستی این است که اقلیتی، حق حاکمیت بر دنیا را برای خود قائل اند و از زبان همه ملت ها حرف میزنند و حرف خود را به زور به جامعه جهانی تحمیل و فرهنگ سازی و مردم جهان را تحقیر می کنند. این ها همان کسانی هستند که از آزادی و فن آوری و حقوق بشر سخن می گویند. امروز کسی نیست که نداند آن ها رسوا شدند.

بعد از پیروزی انقالب اسلامی، توجه جدیدی در غرب به مقوله مهدویت پیدا شده است. این غیر از بحث آینده نگری در غرب است. از دیرباز آینده نگری در غرب بوده و تالش کردند جامعه ای آرمانی برای بشر ایجاد کنند و به بشر وعده دادند با این امید، او را به حرکت در بیاورند.

 


ضرورت شناخت فرهنگ هر جامعه ای
در غرب تحقیقاتی انجام می شود که در حوزه های علمیه انجام نمی شود. در غرب در باب شیعه شناسی و تغییر و کنترل آن کارهای بسیاری انجام شده است. برای تحول اجتماعی در هر جامعه ای باید سنن و آداب و فرهنگش را بشناسید تا بتوانید آن جامعه را متحول کنید. کسی فکر نکند در دهه های گذشته مستشرقان که می آمدند، خبری بوده
است. این ها درباره تشیع و اسلام تحقیق می کردند، در حالی که غالب آن ها مزدبگیر صهیونیست ها بودند و از شناخت ادیان، به ویژه اسلام قصد معرفی اسلام را نداشتند. آن ها از قبل معتقد بودند باید با اسلام مبارزه کرد و آن را شناخت تا با آن درست جنگید. به این دلیل است که در ریزترین رشته ها که محقق نداریم، آن ها محقق دارند. بیشترین کتاب در آمریکا درباره اسلام نوشته می شود. همه کتاب هایی که می نویسند، منفی است. کتاب های مثبت هم وجود دارد، ولی گرایش غالب دپارتمان های غرب، گرایش منفی است. آن ها دنبال شناخت نقطه ضعف ها و قوت ها هستند. می خواهند اسلام را بشناسند و نقطه ضعف ها را برای گروهی و نقطه قوت ها را برای گروهی دیگرمطرح کنند.

 


شرق شناسی در غرب
شیعه شناسی یکی از اصلی ترین کارهایی غربیان است. قرن هاست مسئله شرق شناسی در غرب مطرح است. در گذشته غرب شناسی ما از سر فریفتگی بود. می خواستیم الگو بگیریم. می گفتیم آن ها را بشناسیم و ببینیم چگونه دنبالشان برویم. متأسفانه شرق شناسی آن ها از این منظر نبود. این شرق شناسی برای سلطه بیشتر بود. از جمله موردهایی که در شرق شناسی به آن رسیدند، تأثیرفرهنگ ادیان است. بعد به دین شناسی رو آوردند. دپارتمان های مختلفی درباره ادیان دارند که درباره آن تحقیق کردند. بعد از انقلاب اسلامی هم به مسئله مهدویت و عاشورا پرداختند. به این دلیل که در برابر مدینه فاضله آن ها، ادیان آسمانی هم مدینه فاضله ای وعده دادند. عده ای از مسیحی ها برای ظهور حضرت مسیح، به هزاره دوم معتقدند.

 


نظارت از دیوار بیت المقدس
نقل شده که کنار بیت المقدس، فرقه ای دوربین های مخفی کار گذاشتند و کنترل می کنند که تا حضرت مسیح ظهور کرد، زود باخبر شوند. فرقه ای هم هستند که دوربین ها را از دست صهیونیست ها جابه جا و مخفی می کنند که در دسترس آن ها قرار نگیرد. دیواره بیت المقدس که معتقدند حضرت عیسی از آن جا ظهور می کند، دائم تحت نظر
است.


غرب در حال فروپاشی جدی است. امروز دوره تردید نسبت به حقانیت غرب است. دانشگاه های غرب کانون تغییر هویت انسان و بهینه سازی انسان هستند و می خواهند انسان هایی وابسته به غرب تربیت کنند که در اختیار غرب باشد. برخی دانشجوهایی که از دانشگاه های غرب فارغ التحصیل می شوند، به انقلاب اسلامی معتقد هستند. نگاه به غرب
چیز دیگری است و اعتقاد به انقلاب اسلامی، امر دیگری. غربی ها برای این روی مهدویت و درباره امام حسین (علیه السلام ) تحقیق می کنند، که در مقابل جامعه موعودی که به بشر وعده دادند و قرن ها بشر را دنبال آن دواندند، حرکت اجتماعی دیگری هم هست که به جامعه موعود متفاوت می اندیشد.

 


عاشورا و مهدویت
مسئله مهدویت از مشترکات کل امت اسالمی است. تفاوت جامعه موعود آن ها، با جامعه موعود اسلامی در این است که غربی ها می گویند جامعه منهای معنویت و استقرا از وحی در حیات اجتماعی.

 


یهود، ریشه تمدن مادی
ریشه تمدن مادی و دامن زدن به شهوات و دنیاپرستی، یهود است. یهود غیر از کلیمی و یک قوم نژادپرست است، نه یک قوم خداپرست. آن ها با انبیائشان درگیر بودند. ریشه همه دنیاپرستی ها به یهود برمی گردد. هر کجا توانستند بشر را با اشاعه فحشا و شهوات، از خدا و معنویت دور کردند، برای این که مسلط شوند. جنگ پایانی تاریخ هم زیر سر
یهودی هاست، و الان مسیحیت آیین خشونت نیست. یهودی ها، مسیحی ها را تحریک می کنند. جنگ صلیبی دومی که درباره اش بحث می کنند و علیه اسالم است، خواسته این مکتب نژادپرست است. چند میلیون بیشتر نیستند. آن ها مسیحیت را سپر خودشان کردند و دنبال به راه انداختن جنگ های صلیبی هستند.

 


خواب گذاران دستگاه مادی
دستگاه مادی که دیگران را دعوت می کنند، همواره خواب گذار دارند. یکی از رئیس جمهورهای امریکا در دوره ریاست جمهوری اش ترور شد. بعد از ترورش گفتند منجمی داشت که دائم با آن ها حرف می زد و هر کجا میگفت، می رفت و مشورت می کرد. در دستگاه فراعنه هم چنین چیزی بوده است. خدای متعال می فرماید: ابلیس و شیاطیان جن نیز از اموری مطلع می شوند. قبل از بعثت نبی اکرم، راهشان به آسمان ها باز بود و استراق سمع می کردند. الان راه بسته شده است، ولی باز هم چیزهایی را از گوشه و کنار به دست می آورند.


غربی ها ماجرای عاشورا را ریشه تروریسم می دانند. یکی از سیاست مدارهای غرب گفته این که ما می گوییم باید با تروریسم مبارزه کرد، یعنی با فرهنگی که به تروریسم رسید، یعنی با مفهوم شهادت باید مبارزه کرد.

 


تشیع، موتور محرکه جامعه اسالم
موتور محرکه جامعه اسالم، تشیع است. پرفسوری کنیایی به نام علی مزروعی که در امریکا تحصیل می کند و کرسی تدریس دارد و در دانشگاه های معتبر سخنرانی می کند، گفته اسلام عربستان، اسلامی است. او را دستگیر کردند و گفتند تفکرت چیست؟ گفت: تفکر عربستان است. تا گفت آزادش کردند. حرف او این بود: ریشه نهضت فلسطین در
حزب الله است. فرهنگ حزب الله هم از جمهوری اسالمی ایران و ایران هم از عاشورا اثر پذیرفته است. ما باید گرایش به عاشورا را گسترش دهیم. ماجرای فلسطین به اهل سنت و به اسلامِ عربستان برنمی گردد. از آن اسلام، مقاومت پدید نمی آید. آن ها می خواهند مفهوم شهادت را از قاموس فرهنگ اسالم حذف کنند.

 


تجسم فرهنگ شهادت در آموزه عاشورا
در اسلامی که شهادت و درگیری نیست، خطری نیست. تجسم فرهنگ شهادت در آموزه عاشوراست. غربی ها به این نکته پی بردند، چون تحلیل شان نسب روی این موضوع سرمایه گذاری می کنند. حتی تو بازی های کودکانه هم به این موضوع پرداختند. سیاه نمایی جامعه جهانی و ارائه مخاطرات، یکی از کارهایی است که انجام می دهند. در بعضی فیلم نامه ها به خطری اشاره می کنند که کره زمین را تهدید می کند.

زبان تصویر، زبان گویایی است. سرعت انتقال در زبان تصویر بالاست. جوری به مخاطب وانمود می کنند، گویی جهان در خطر است و همه خطرها هم از طرف اسلام است. کسانی که تهدید می کنند، لباس حزب الله لبنان را دارند و شعار الله اکبر می دهند. در بعضی بازی ها شعار یا مهدی سرمی دهند و کسانی هم از راه می رسند و بساط این ها را جمع میکنند. همواره امریکایی ها در فیلم ها و بازی ها منجی اند. اول خطری را القا می کنند، بعد در برابر این خطر، منجی ای معرفی می کنند. یکی از کارهایی که شروع کردند، تحقیقا ت پردامنه درباره مهدویت است.

 

فیلمی درباره نوستراداموس درست کردند که مال 22 سال قبل است. آن زمان متوجه نبودند چگونه وارد میدان شوند و نشان دهند، خیزشی از شرق از طرف دنیای اسالم آغاز می شود. پشتوانه آن ها شوروی بود. بعد امریکا پیروز می شود. الان دقیق تر از آن زمان وارد صحنه شدند و دو کار انجام می دهند، یکی این که خطری جدی جهان را تهدید می کند و این خطر به اسلام و تشیع برمی گردد. بعد امریکا را به عنوان منجی معرفی می کنند.

 


شعار اردوگاه امام زمان عجل الله
شعار اردوگاه امام زمان عجل الله  «یا لَثاراتِ الْحُسَیْنِ » است. در روایات هست، حضرت دست به شمشیرمی برد و دشمن ها را نابود می کند و هر کس جلو حضرت بایستد، کارش تمام است. حضرت مأمور به اظهار امر الهی هستند. عده ای اعتراض می کنند و می گویند: آقا این با سنت شما نمی سازد. شما فرزند نبی رحمتید. حضرت بعضی از صحنه های
غربت امام حسین علیه السالم را در عاشورا نشان می دهد و می فرماید: این ها این کار را کردند. طرفداران این ماجرا همه تسلیم می شوند و به حضرت می گویند: هر چه بکشی، جا دارد. خداوند می فرماید: »أُذِنَ لِلَّذینَ یُقاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَ إِنَّ اللَّهَ عَلى نَصْرِهِمْ لَقَدیرٌ«. حج: 33

در جایی دیگر خداوند می فرماید: »وَ مَنْ قُتِلَ مَظْلُوماً فَقَدْ جَعَلْنا لِوَلِیِّهِ سُلْطاناً فَال یُسْرِفْ فِی الْقَتْلِ إِنَّهُ کانَ مَنْصُوراً«.اسراء:33 کسی که مظلوم کشته شد، ما برای ولی دَم او، حق و سلطه قرار دادیم، ولی زیاده روی در کشتار نکند. ما اورا یاری می کنیم. ولی دَم، منصور است.

 

اولین ثمره عاشورا
روایت می فرماید که باطن این آیه ها راجع به امام زمان عج است. اگر همه تاریخ در مقابل امام حسین علیه السالم بایستند، مستحق کشته شدن هستند. اگر کسی امروز احساس کند با امام زمان عجل الله پیوند بیشتری دارد و حالت انتظارش بیشتر شده، به این معناست که عاشورایی است. اولین ثمره عاشورا پیوند خوردن با امام زمان عجل الله  است. به میزانی که انسان توجه به مصیبت سیدالشهدا پیدا کند، به همان میزان باید حالت انتظار در او زنده شود، چون ظهور حضرت برایاین چیزهاست.

 

 

سخنرانی استاد میرباقری ، دیده شده در پژوهشکده علمی و کاربردی باقر العلوم علیه السلام 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 23 اردیبهشت 1396نظر دهید »

حضور و سخنرانی فرمانده کل قوا در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین (ع)

 

مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین (علیه‌السلام) صبح امروز با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا برگزار شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای ورود به میدان، با حضور بر مزار شهیدان گمنام و قرائت فاتحه، یاد و خاطره‌ی شهیدان دفاع مقدس را گرامی داشتند و از خداوند متعال، علوّ درجات آنان را مسئلت کردند.

فرمانده کل قوا سپس از یگان‌های حاضر در میدان سان دیدند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین جانبازان سرافراز حاضر در میدان و چند تن از فرزندان شهیدان مدافع حرم را مورد تفقد قرار دادند.

 

در این مراسم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به عوامل اقتدار کشور و ملت ایران و علت مخالفت بدخواهان با این عوامل اقتدار، به تبیین «اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت» دشمنان نظام اسلامی پرداختند و با تأکید بر اینکه امنیت و آرامش موجودِ کشور در منطقه‌ی پرآشوب، یکی از افتخارات جمهوری اسلامی است که مورد هدف قدرت‌های استکباری نیز قرار دارد، کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را به چند موضوع مهم از جمله «اعلام صریح و قاطعانه‌ی اینکه مسائل اقتصادی و معیشت مردم در اولویت آن‌ها است»، سفارش کردند و گفتند: امنیت ملی و آرامش کشور بسیار مهم است و کاندیداهای محترم مراقب باشند به‌خاطر خطای در تشخیص، گسل‌های اعتقادی، جغرافیایی، زبانی و قومی را تحریک نکنند و در مسیر طراحی ناتمام دشمن قرار نگیرند، زیرا اگر کسی بخواهد برخلاف امنیت کشور اقدام کند، قطعاً با سیلی سختی مواجه خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی با تبریک ایام سالروز ولادت حضرت بقیه الله (عج)، به عوامل اقتدار کشور اشاره کردند و با تأکید بر اینکه دشمنان همواره نسبت به عوامل اقتداربخش جمهوری اسلامی بغض و کینه دارند، افزودند: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از عوامل اقتدار کشور است که نشانه خشم و ناراحتی از آن، در تبلیغات بین المللی و اظهارات سیاسیون استکبار کاملاً آشکار است.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «علم و پیشرفت علمی» را از دیگر عوامل اقتدار کشور برشمردند و خاطر نشان کردند: به همین علت است که آنها با اعزام مزدوران خود، دانشمندان هسته ای ما را ترور کردند، چون نسبت به پیشرفت علمی ایران، غضب و کینه دارند.

 

ایشان با تأکید بر اینکه «اقتصاد قوی و مستقل» از جمله عوامل اقتدار است، گفتند: علت تحریم ایران و اتخاذ تدابیر گوناگون برای ضربه زدن به اقتصاد کشور، همین موضوع است و ای کاش اقتصاددانان مؤمن کشور، تدابیر مختلفِ بدخواهان را به‌منظور ضربه زدن به اقتصاد، برای مردم کشور تشریح کنند.

 

رهبر انقلاب اسلامی، به «قدرت نظامی« به‌عنوان یکی دیگر از عوامل اقتدار اشاره و خاطر نشان کردند: جنجال های گسترده ای که در مورد توان موشکی جمهوری اسلامی به‌راه انداخته می‌شود، به‌دلیل خشم و کینه ای است که از این عامل اقتدار در دل دارند.

 

فرمانده کل قوا تأکید کردند: ما موشک داریم و موشک های ما بسیار دقیق است و اهداف مورد نظر را از فاصله هزاران کیلومتری با دقت بالا، هدف قرار می دهد و این توانایی را با قدرت حفظ خواهیم کرد و با قدرت هم آن را افزایش خواهیم داد.

 

ایشان، «عناصر نظامی فداکار» همچون شهیدان صیاد شیرازی و شوشتری را از دیگر عوامل اقتدار دانستند و افزودند: «ایمان، حیا و اخلاق جوانان» و همچنین «روحیه جهاد و مقاومت در ملت»، از دیگر عوامل اقتدار هستند و به همین علت است که به روحیه مقاومت و جهاد، تهمتِ «خشونت و تندروی» می زنند و متأسفانه برخی هم این ادبیات استعماری را در داخل تکرار می کنند.

 

رهبر انقلاب اسلامی، «مجموعه های حافظ امنیت» از جمله «نیروهای مسلح» را از دیگر عوامل اقتدار برشمردند و تأکید کردند: بستر امنیت برای هر کشوری، لازم تر و مهمتر از هر چیزی است، زیرا اگر امنیت نباشد، پیشرفت علمی و اقتصاد هم وجود نخواهد داشت.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از برشمردن عوامل اقتدار به تببین موضوع «دولتِ مقاومت» پرداختند و گفتند: امروز جمهوری اسلامی ایران، دولتِ مقاومت است و دولتِ مقاومت یعنی تسلیم زورگویی نشدن و در موضع اقتدار، ایستادن.

 

ایشان با تأکید بر اینکه دولت مقاومت با عنصر یا سازمان مقاومت در فلان کشور، قابل مقایسه نیست خاطر نشان کردند: دولتِ مقاومت دارای سیاست، اقتصاد، نیروهای مسلح، تحرک بین المللی و منطقه نفوذ وسیع است.

 

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دولتِ مقاومت همواره از طرف قدرت طلبان و نوکران آنها هدف دشمنی قرار دارد، گفتند: دولتِ مقاومت، نه اهل سلطه طلبی و دست اندازی به کشورها است و نه اهل قرار گرفتن در موضع دفاعی و انفعالی.

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

   چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396نظر دهید »

متن سند ۲۰۳۰ و ابهامات آن 

 

سند ۲۰۳۰؛ سندی است که کمیسیون علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل (یونسکو) برای آموزش در کشورهای جهان تدوین کرده است. دولت آقای روحانی بی‌سر و صدا و شتابزده در پی اجرای آن است.

 

 ترجمه سند

دانلود کنید 

 

متن  سند 

دانلود کنید 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 20 اردیبهشت 13961 نظر »

هر یک رای به غربگرایی اقدام علیه امنیت مردم است .

در عرصه انتخابات حرفهای روشنی داریم و آن این است که اساسا غربگرایی در کشور ما از هر نوع که باشد جواب نمی دهد چون غرب به بمبست رسیده است .

غربگراها حاکم شدند تحریم ها شروع شد ..
غربکراها در ۸۸ شلوغ کردند تحریم ها دو برابر شد ..

 

 

 

استاد پناهیان ، ۳:۳۲

 

 

.

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396نظر دهید »

حاصل شدن اسرار نماز 

 

نماز

 

اسرار نماز آنگاه حاصل می شود که شش چیز فراهم باشد .

۱_ حضور قلب ؛ یعنی هنگام نماز دل انسان به هیچ چیز جز پروردگار عالم تعلق و توجه نداشته باشد .

 

۲_ فهم معانی نماز ؛ دل در فهم الفاظ نماز مطابق زبان باشد .

 

۳_ تعظیم ؛ یعنی بی پرده به عظمت معبود و مبدا مقصود و اینکه با چه کسی سخن گفته می شود .

 

۴_ هیبت ؛ یعنی از عظمت پروردگار خوف بر دل نمازگزار هجوم آورد که مبادا در این عبادت قصوری از او سر زده باشد .

 

۵_ امید به مقام کرم و بخشش خداوند بر نمازگزار معلوم باشد که خداوند او را از رحمت خود محروم نخواهد کرد و گناهانش را خواهد بخشید .

 

۶_ شرم ؛ یعنی خود و عبادت خود را کوچکتر از آن بداند که شایسته درگاه خدا باشد و عبادت خود را در نهایت شرمساری و بندگی و سرافکندگی به انجام رساند .

 

به هر حال توفیق عبادت و بندگی را باید از خداوند طلب کرد که تا توفیق و مرحمت ذات احدیت نباشد هیچ کس را شایستگی انجام عبادتی مقبول درگاه حق نتواند بود.۱

 

اگر نه از روی دل اندر برابرت دارم 

من این نماز حساب نماز نشمارم 

 

مرا غرض ز نماز آن بود که پنهانی 

حدیث درد فراق تو با تو بگزارم 

 

وگرنه این جه نمازی بود که من بی تو 

نشسته روی به محراب و دل به بازارم 

 

از این نماز ریایی چنان خجل شده ام 

که در برابر رویت نظر نمی آرم

 

 

۱_ دیده شده ذر کتاب قند و پند ، سید حسین صدوقی ، انتشارات هما غدیر ، ص ۵۹.

۲_ مولوی .

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 19 اردیبهشت 13962 نظر »

آب شفا 

 

ولادت امام حسین علیه السلام

 

جعد مشکین طره عنبر گشا دارد حسین

حُسن یکتا را ببین زلف دو تا دارد حسین

 

شورش امکان اگر طرح محیط دهر ریخت

بر دو عالم سایه بال هما دارد حسین

 

نیست بی عشق حسینی ذره ای در ذات دهر

در حقیقت تکیه بر ارض و سما دارد حسین

 

می کند هر قطره اش ایجاد گلزار شهید

دست همت بر سر شاه و گدا دارد حسین

 

ای طبیعت مردگان غوغای محشر بر کنید

چون به خاک قربتش آب شفا دارد حسین

 

جنس مردان خدا را از شهادت باک نیست

در کف پای جنون رنگ حنا دارد حسین

 

خیمه هل من معین را لشکر امداد کو؟

تا قیامت برکف بانگ رسا دارد حسین

 

عالم از اوغوطه در طوفان خون خواهد زدن

بحر اگر توفد به وسع دیده جا دارد حسین

 

سیر این وادی نما در خویشتن گر عارفی

خویشتن هم زانکه شوق کربلا دارد حسین

 

“احمد” از خمخانه شاه شهیدان مست شد

بی دلان عشق را زیرا هوا دارد حسین

 

 

مرحوم احمد عزیزی 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 9 اردیبهشت 1396نظر دهید »

انس با مومنان 

 

نزدیکترین راه رسیدن به خدا

 

حجه الاسلام حائری شیرازی گفتند : پیمودن راه بدون انس با مومنان ممکن نیست ، « و ما انا بطارد المومنین »دوستی با خدا ملازم دوستی با دوستان خداست .

 

و گفتند : امدادهای الهی و هدایت های او تابع پذیرش و قابلیت های انسان است ، اگر انسان امدادها را بپذیرد روز به روز آنها بیشتر می شود و برخی از خواب ها و خطورات از امدادهای الهی است ، باید در آنها تامل کرد .

 

 

 

دیده شده در کتاب روزنه ایی از عالم غیب ،آیت الله سید محسن خرازی ، انتشارات مسجد مقدس جمکران ، ص ۳۰۸

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 7 اردیبهشت 13961 نظر »

چرا پیامبر صلی الله بیش از یک همسر داشت ؟

 

 

دکتر شاهین فرهنگ 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396نظر دهید »

بخوان 

 

شعر زیبای در مورد مبعث

 

آن شب سكوت خلوت غار حرا شكست
با آن شكست، قامت لات و عزا شكست

 

آمد به گوش ختم رسولان ندا بخوان
مُهر سكوت لعل بشر زان ندا شكست

 

با خواندن نخوانده الفبا طلسم جهل
در سرزمین ركن و مقام عصا شكست

 

آدم به باغ خلد خدا را سپاس گفت
تا سد ظلم و فقر به ام‌القرا شكست

 

نوح نبى به ساحل رحمت رسید و خورد
طوفان به پاس حرمت خیرالورا شكست

 

بر تخت گل نشست در آتش خلیل حق
تا ختم‌الانبیا گل لبخند را شكست

 

عیسى مسیح مُهر نبوت به او سپرد
زیرا كه نیست دین ورا تا جزا شكست

 

آمد برون ز غار حرا میر كائنات
آن سان كه جام خنده باد صبا شكست

 

در خانه رفت و دید خدیجه كه مى‌دهد
از بوى خویش مُشک غزال ختا شكست

 

بر دور خویش كهنه گلیمى گرفت و خفت
آمد ندا كه داد به خوابش ندا شكست

 

یا «ايها المدثر»ش آمد به گوش و گفت
باید كه سد درد ز هر بینوا شكست

 

قانون مرگ زنده به گوران به گوركن
كز مرگ دختران نرسد بر بقا شكست

 

آماده بهر گفتن تكبیر كن بلال
چون مى‌دهد به معركه خصم دغا شكست

 

اینک به خلق دعوت خود آشكار كن
هرگز نمى‌خورد به جهان دین ما شكست

 

برخیز و بت شكن كه على دستیار توست
كز بت نمى‌خورد على مرتضى شكست

 

طعن ابى لهب نكند رنجه خاطرت
كو مى‌خورد ز آیه «تبت یدا» شكست

 

«ژولیده» گفت از اثر وحى ذات حق
آن سكوت خلوت غار حرا شكست

 

حسن فرح بخشیان (ژولیده نیشابورى)

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 4 اردیبهشت 13966 نظر »

سبقت در سلام 

 

آیت الله خوانساری

 

از قول شهید محراب ، آیت الله اشرفی اصفهانی نوشته اند : آیت الله العظمی سید محمد تق خوانساری به قدری تواضع داشت که مقید بود ، به این که کسی در سلام دادن از او سبقت نگیرد ، وقتی برای درس کفت به مدرسه می آمد سرش را پایین می انداخت تا کسی جلوتر به او سلام نکند .

 

آیت الله بروجردی نقل کردند که : من در عالم خواب دیدم ، بلندگوهای صحن حضرت معصومه سلام الله اعلام می کند که جنازه سید مرتضی را می آوردند ، در خواب کفت سید مرتضی سالهای زیادی است که وفات کرده و نیز در عراق بود حالا به چه مناسبت قم چنین اعلان می کنند ؟


وقتی بیدار شدم شنیدم که بلندگوهای صحن می گویند که : آیت الله خوانساری درگذشت و جنازه ایشان را می آوردند .

 

 

دیده شده در کتاب سیمای فرزانگان ، رضا مختاری ، مرکز انتشارات تبلیغات اسلامی ، ص ۳۰۷

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 30 فروردین 1396نظر دهید »

خروج از ولایت امیرالمؤمنین

 

 شیعه گنهکار

 

هر گناهی یک خروج از ولایت است ، کسی که گناه می کند شکی نیست که در آن موقع تحت ولایت اهل بیت نیست  ، کس که غیبت می کند ، کسی که دروغ می گوید ، کسی که مشروب می خورد ، کسی که فحشا انجام می دهد تحت ولایت اهل بیت این کارها را  انجام می دهد ؟  یعنی امیرالامومنین این دستور را به او داده ؟  تحت مدیریت حضرت که این کار را نمی کند ،در ولایت ابلیس است در ولایت شیطان است .

 

در روایت پیغمبر است که « ولا يسرق السارق حين يسرق وهو مؤمن،» .  سارق آن موقع که سرقت می کند ،مومن نیست .

«لا يزني الزاني حين يزني وهو مؤمن» زانی آن هنگام که فحشا مرتکب می شود مومن نیست .تحت ولایت نیست .

 

عمل کسی که گناه می کند معنایش این نیست که مرتد شد و دست به او بزنی نجس می شود دستت ، عملش تحت ولایت شیطان است و عمل با مدیریت شیطان انجام می شود اما ذاتش ، ذات بدی نیست .


کسی خدمت حضرت موسی بن جعفر علیه السلام رسید و گفت « آیا شیعه شما گناه می کند ؟»
حضرت فرمود : بله !
گفت : آیا می توانیم تبری بجوییم از شیعه ای که گناه می کند ؟
امام علیه السلام فرمود :« از عملش تبری بجویید نه از ذات او ، ذات او در ولایت ماست ».

 

سخنان استاد عالی .شنیده شده .

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 29 فروردین 13961 نظر »

ذکری هنگام هجوم آوردن غم و اندوه 

 

ذکری برای رفع غم و اندوه

 

امام صادق علیه السلام فرمودند : رسول اکرم صلی الله و علیه و آله فرمود « کسی که نعمت بر او ظاهر گردیده ، باید ستایش و حمد خدای را بسیار به جای آورد و آن کس که اندوه بسیار بر او هجوم آورد باید استغفار نماید و بر هر کسی تنگدستی فشار آورده ، باید زیاد « لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم » بگوید تا تنگدستی او برطرف گردد .

 

 

دیده شده در کتاب ذکرهای شگفت معصومین علیهم السلام ، سید عباس اسلامی حسینی ، نشر بوستان قرآن ، ص ۹۱

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 27 فروردین 13962 نظر »

آثار پرخوری در کلام رسول اکرم صلی الله

 

 پرخوری در کلام رسول اکرم صلی الله

 

این بیان نورانی رسول گرامی صلی الله و علیه و آله است که فرمود پرخوری بد است نه فقط برای این که طب می گوید برای این که عقل می گوید بد است « آن بیان نورانی حضرت امیر این بود که « هیچ طلبه و دانشجوی پر خور عالم نخواهد شد »


بالاخره غذا یک حساب و کتابی دارد ، مگر انسان هر چقدر دهانش باز باشد و معده اش حال دارد داخل معده اش می ریزد ! هیچ طلبه و هیچ دانشجویی ، اگر پر خور باشد دانشمند نمی شود ، غذا یک حدی دارد .


حالا این مربوط به‌علم و سواد است ، بالاتر از علم و سواد که فضایل اخلاقی است فرمود ؛ پرخوری قساوت قلب می آورد.


آن بیان نورانی حضرت امیر ناظر این بود که پرخوری با باسواد شدن جمع نمی شود . این بیان نورانی رسول گرامی اسلام صلی الله ناظر به این است که پرخوری با طهارت دل و شکستگی دل همراه نیست . چرا که قلبی که شکسته نباشد ، قسی باشد میزبان خدا نیست.

 

سخنان آیت الله جوادی آملی شنیده شده .

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 27 فروردین 13961 نظر »

گفتگویی چند با خرد 

 

عطار نیشابوری

 

 

با  خرد  دوش  در سخن  بودم

کشف   شد بر دلم  مثالی  چند

 

گفتم   ای   مایه   همه   دانش

دارم   الحق ز  تو سئوالی  چند

 

چیست   این    زندگانی    دنیا

گفت  خوابیست  یا  خیالی  چند

 

گفتمش چیست مال وملک جهان

گفت درد است سر و وبالی چند

 

گفتم  اهل  زمانه   در  چه  رهند

گفت  در  بند  جمع   مالی  چند

 

گفتم  این  را  چه حالتست  بگو

گفت  غم  خوردن  و ملالی  چند

 

گفتم   او  را   مثال  دنیا  چیست

گفت   زالی   کشیده  خالی چند

 

گفتمش  چیست کدخدائی  گفت

هفته ای عیش و غصه سالی چند

 

گفتم این   نفس رام  کی   گردد

گفت : چون یافت گوشمالی  چند

 

فتنه  انگیز گفتمش چه کس اند ؟

گفت  سر  گشتگان   زالی  چند

 

گفتم  اهل  ستم  چه  طایفه اند؟

گفت گرگ و سگ و شغالی  چند

 

گفتم  آری  سزای ایشان  چیست

گفت     در   آخرت   نکالی    چند

 

گفتمش    چیست   گفته    عطار ؟

گفت  پند است و حسب حالی چند

 

 

شیخ فریدالدین عطار نیشابوری 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 26 فروردین 13965 نظر »

مداومت و استمرار در امر تبلیغ از ویژگی‌های مبلغ موفق است

 

وافی

 

حجت الاسلام محمد مسلم وافی مسؤول مؤسسه جهادی روایتگران نور، امروز در نخستین جلسه درس اخلاق سال 96 که در مدرسه علمیه کوثر ورامین برگزار شد، با اشاره به مهمترین عامل موفقیت در تبلیغ، گفت: مهارت در تبلیغ مهمترین موفقیت یک طلبه‌ به شمار می‌رود.

 

وی تبلیغ را از جهت زمانی به سه دسته کوتاه‌ مدت، بلند مدت و متوسط تقسیم کرد و گفت: در تبلیغ کوتاه مدت مبلغ در حین کارهای روزمره به امر تبلیغ نیز می‌پردازد اما در تبلیغ متوسط مبلغ با برگزاری جلسات تبلیغی به نشر معارف اسلامی در جامعه همت می‌کند اما زمانی که مبلغ در کانون خانواده به امر تبلیغ می‌پردازد در اصل تبلیغ را به صورت بلند مدت انجام می‌دهد.

 

حجت الاسلام وافی اضافه کرد: اگر امر تبلیغ بلند مدت انجام بپذیرد به طور قطع شرایط مناسبی برای سایر تبلیغات ذکر شده میسر خواهد شد.

 

مسؤول مؤسسه جهادی روایتگران نور با تاکید بر اینکه مبلغ باید در نزد مخاطب مقبولیت داشته باشد، ابراز کرد: اخلاق یکی از ابزارهایی است که مبلغ می‌تواند به واسطه آن در نزد مخاطب مقبولیت کسب کند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه بهترین خوبی‌ها اخلاق خوب است، اظهار داشت: یکی از فرمولهای جذب مخاطب در بهاییت خوش اخلاقی است، طلاب باید در اخلاق نیکو شاخص باشند.

 

حجت الاسلام وافی محبوبیت را از دیگر ابزارها برای موفقیت مبلغ در امر تبلیغ دانست و گفت: مبلغ باید به مخاطب بفهماند که دلسوز او بوده و این دلسوزی ناشی از دوست داشتن است در این هنگام مبلغ محبوب مخاطب می‌شود.

 

مسؤول مؤسسه جهادی روایتگران نور با بیان اینکه مبلغ محبوب با مدیریتی که دارد می‌تواند از مخاطبانش استعدادیابی کند، گفت: مبلغ باید به علاقه مخاطب توجه کرده و آن علاقه را به درستی مدیریت و به مسیر صحیح هدایت کند.

 

وی با بیان اینکه مبلغ باید با مخاطبانش همدلی داشته باشد و این همدلی یعنی درک متقابل آنان، خاطر نشان کرد: مهمترین چیزی که در این روزگار آسان و در گذشته بسیار سخت بود انجام دادن گناه است امروز گناه نکردن بسیار سخت است چرا که زمینه گناه برای همگان فراهم است بر این اساس مبلغ باید بتواند برخی از مخاطبان را که به او مراجعه می‌کنند درک کند تا مبلغی موفق باشد بنابراین مبلغ خوب نه تنها ویژگی‌های مقبولیت، محبوبیت، مدیریت و موفقیت دارد بلکه در امر تبلیغ نیز مداومت دارد.

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 21 فروردین 1396نظر دهید »

صندوق برکت کربلا 

 

حضرت علی اصغر علیه السلام

کربلا یک صندوقی گذاشته وام بی بهره می دهد و ملک می کند .

اول وام می دهد ببیند من لایق هستم ، اما اگر لایق نباشم از من می گیرد . اول یک پول حلالی را به من می دهد که ببیند با این پول حلالم در راه خدا چقدر کار می کنم ، پول را می گذارد .

 

ببیند لیاقت ندارم یک پایین و بالایی درست می کند و پول را می کیرد . از این گرفتن ها زیاد داشته خدا و از این نگه داشتن ها هم زیاد داشته است .

یک صندوق مثل صندوق های ما که اسم دارد ، صندوق بانک مرکزی ، صندوق پس انداز ….

 

این صندوق هم اسم دارد «علی اصغر » فیوضاتش را خدا در این صندوق ریخته ، وام هم به همه می دهد ، به زن ، به مرد ، پیر ، جوان ، مرجع تقلید ، کاسب . و این وام هم ایمان است ، محبت است ، رحمت است ، کرامت است ، مهرورزی است ، اگر خدا ببیند این وام دست لایق افتاد تبدیلش می کند به ملک می گوید برای خودت ، اکر ببیند طرف لایق نیست می گیرد .

 

 

سخنان شیخ حسین انصاریان ، شنیده شده .

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 19 فروردین 1396نظر دهید »

خط تبلیغاتی تا انتخابات

 

 

بعد از حدود ۴۰ سال از انقلاب ، انقلاب اسلامی ارتش بزرگی دارد که هیچ نیرویی نمی تواند با آن مواجه شود ، غربی ها اکر می توانستند مواجه شوند نیرو پیاده می کردند سوریه ، شک نکنید !

 

رییس جمهور نادان فعلی آمریکا می داند که قدرت ایران بیشتر از سوریه است ولی به سوریه بیشتر احترام می گذارد تا ایران ، چرا ؟ به خاطر این سیاستمداران ضعیف ما ، اینها روی او را زیاد کرده اند .


تا همین الان اگر ما در جایی به نتیجه نرسیده ایم ، هیچ دلیلی ندارد جز این که سیاستمداران ما از کیفیت لازم برخوردار نیستند .در این چند ماهه تا انتخابات یک خط تبلیغاتی وجود دارد و آن خط این است که مردم ایران را از آمریکا بترسانند ….

 

یکی از این سیاسیون ورشکسته گفته است که این رییس جمهور جدید آمریکا خطرناک است و شوخی ندارد .آقا ! شما چرا ملت را می ترسانید . اینها هیچ غلطی نمی توانند بکنند ، اگر می توانستند که دریغ نمی کردند ..

 

می دانید کربلا چطور پیش آمد ؟


با ترس از لشکر پوشالی یزید ، مردم ریختند امام حسین علیه السلام را کشتند ، می خواهند کربلا کنند ..

در این چند ماهه قبل از انتخابات یک خط تبلیغاتی وجود دارد و آن ترساندن مردم ایران از آمریکا …..

 

 

پیش بینی ۲ ما پیش استاد پناهیان از حمله نمایشی آمریکا قبل از انتخابات 

 

سخنان استاد پناهیان 

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 18 فروردین 13961 نظر »

حمله به روسیه

 

حمله به سوریه

 

 آمریکا ۵۰ تا ۶۰ موشک «توماهاوک» به پایگاه هوایی «الشعیرات» در حومه شهر حمص شلیک کرد. این حمله بعد از اتهامات یکی دو روز اخیر دانلد ترامپ علیه آن چه که نقش دولت سوریه در حمله شیمیایی به غیرنظامیان در «خان شیخون» ادلب می خواند، انجام گرفت.

 

طبق گزارش ها، ناوهای آمریکایی مستقر در دریایی مدیترانه این حمله موشکی را علیه پایگاه هوایی سوریه در ساعات پایانی پنجشنبه شب به وقت محلی صورت دادند.


بعد از انجام این حمله، ترامپ از استراحتگاه خود در مار-آ-لاگو، بار دیگر دولت سوریه را به حمله باز گاز شیمیایی سارین به غیرنظامیان در شهر ادلب متهم کرد.

ترامپ این حمله موشکی را یک «حمله نظامی هدفمند» خواند و مدعی شد که پایگاه هوایی مورد حمله، جایی بود که هواپیماهای سوری حمله کننده با ادلب از ان برخاسته بودند. رییس جمهور آمریکا حمله موشکی غیرقانونی امریکا را «دقاع از منافع حیاتی امنیت ملی» خواند و از «کشورهای متمدن» خواست که به او در پایان دادن به “ کشتار و خونریزی در سوریه” کمک کنند:


” هیچ بحثی نیست که سوریه سلاح شیمیایی ممنوعه به کار برد و تعهدات حود را به معاهده تسلیحات شیمیایی زیر پا گذاشته و به درخواست شورای امنیت سازمان ملل بی توجه بوده است. تلاش های سالیان گذشته برای تغییر رفتار اسد شکست خورده اند و به نحو غم انگیزی هم شکست خورده اند.”


۵۹ موشک توماهاوک از ناوهای «یو اس اس پورتر» و «یو اس اس راس» در شرق مدیترانه شلیک شدند. این را «جف دیویس»، سخنگوی پنتاگون در بیانیه رسمی خود عنوان کرد. او افزود که «اقدامات فوق العاده ای« برای جلوگیری از «تلفات غیرنظامی» لحاظ شد و همه «احتیاطات لازم» برای محدود کردن تلفات این حمله موشکی به ” پرسنل پایگاه هوایی” صورت گرفته است.

فرماندار استان حمص، طلال برازی، در مصاحبه با شبکه المیادین گفت که ۵ نفر از پرسنل این پایگاه در این حمله به شهادت رسیدند و ۷ نفر هم مجروح شدند. او تاکید کرد که این حمله آمریکا تنها با هدف کمک به تروریست ها انجام گرفت:

” رهبری سوریه و سیاست سوریه تغییر نخواهد کرد. این حمله اولی نبود و به اعتقاد من آخری هم نخواهد بود.”


خبرگزاری دولتی سوریه، SANA، از قول یک منبع نظامی حاضر در محل، این حمله و تلفات ناشی از آن را تایید کرد.

این حمله موشکی در پی اتهام زنی های چند روز اخیر غربی ها به دولت سوریه، مبنی بر دست داشتن در یک حمله شیمیای به غیرنظامیان در خان شیخون انجام گرفت. در ان رویداد، طبق گزارش ها ۸۶ غیرنظامی از جمله ۲۶ کودک، بر اثر انتشار به شدت مشکوک گازهای شیمیایی سمی جان خو را از دست دادند. بلافاصله بعد از انتشار این خبر، دولت های غربی بی درنگ انگشت اتهام خود را به سوی دمشق نشانه رفتند، در حالی که روسیه اعلام کرد که جت های سوری یک انبار مهمات را در ادلب هدف قرار دادند که گویی تروریست ها در آن تسلیحات شیمایی هم نگه داری می کردند. نکته به شدت دردناک ماجرا این جاست که تروریست های مورد حمایت غرب در ادلب، درست در کنار کارگاه ها و انبارهای تسلیحات غیرقانونی  و خطرناک خود، غیرنظامیان را سکونت داده اند.


وزیر خارجه آمریکا، رکس تیلرسن، روسیه را متهم کرد که در انجام تعهدات خود به توافق سال ۲۰۱۳ با آمریکا، برای تضمین نابودی زرادخانه شیمیایی سوریه ناکام بوده است و مدعی شد که روسیه در این زمینه هم ناکام و هم همدست دولت سوریه بوده است. با این حال، روسیه می گوید که هیچ گاه مسوولیت خلع سلاح شیمایی و نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه به عهده روسیه گذاشته نشد، بلکه مسوول این مساله سازمان «منع تسلیحات شیمیایی»(OPCW) بوده که تایید کرد که دولت سوریه در همکاری با سازمان ملل، تمام تعهدات خود را در چارچوب آن توافق انجام داده است.

 

تردیدی نیست که این حملات کمک به عملیات گروه های تروریستی مختلف(داعش و هیات تحریر الشام) در حمص و حما بوده است. پایگاه هوایی «الشعیرات» نقش مهمی در تامین پوشش هوایی برای نیروی زمینی ارتش سوریه در نبرد با تروریست ها داشته است. جف دیویس در بیانیه خود می گوید:

در مجموع ۵۹ موشک توماهاوک هواپیماها، پناهگاه بتنی هواپیماها، انبارهای سوخت و لجستیک، بانکرهای مهمات، سیستم های دفاع هوایی و رادارها را در این پایگاه هدف قرار دادند.”

یک سخنگوی دیگر پنتاگون در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت که پیش از انجام حمله، بدون افشای جزییات، به روسیه و چند کشور دیگر، از جمله فرانسه و استرالیا(و قطعا رژیم صهیونیستی) خبر داده شده بود. این مقام پنتاگون همچنین گفت که بخش هایی از این پایگاه که احتمال حضور پرسنل روسی در آن می رفت، هدف قرار نگرفت.


مشاور امنیت ملی ترامپ، هربرت مک مستر، بعد از حمله موشکی گفت:

” آمریکا زحمت زیادی متحمل شده تا از تلفات نیروهای روسی در سوریه جلوگیری شود، ولی به هر حال در یک عملیات نظامی، هیچ تضمینی وجود ندارد.”

 

مسکو از سیستم های دفاع موشکی خود در سوریه علیه این اقدام آمریکا استفاده نکرد و فعلا تنها درخواست تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت را برای بررسی موضوع خواستار شد. با این حال دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین هم در اظهارنظر خود بعد از این حمله گفت:

رییس جمهور پوتین این حملات را تهاجم به یک کشور مستقل می داند و معتقد است که این حملات بر خلاف قوانین بین المللی و تحت یک دستاویز ساختگی انجام گرفته است.”

پایگاه خبری «Vox» در تحلیل این اقدام ترامپ نوشت که او قصد ندارد که دست به مداخله گسترده در سوریه بزند که عواقب و تبعات پیش بینی نشده ای برای آمریکا در بر خواهد داشت، بلکه هدف او صرفا این بوده که نشان دهد بر خلاف دولت اوباما که خط قرمز تعیین می کرد و به اقدام در پی شکسته شدن آن متعهد نبود، دولت او این اراده را دارد که در برابر نقض ادعایی خط قرمز تعیین شده، یعنی اتهام استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی، واکنش عملی نشان دهد. ترامپ در اظهارات خود به صراحت گفت که این حمله، بعد از سال ها «دیپلماسی شکست خورده» آمریکا در سوریه انجام گرفت و ان را یک «حمله تنبیهی» خواند.۱

 

 واکنش ایران

 
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به حملات موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین قربانی سلاح های شیمیایی در تاریخ معاصر، هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی را فارغ از عاملین و قربانیان آن محکوم می کند و همزمان استفاده از این بهانه برای اقدامات یکجانبه را خطرناک، مخرّب و نقض اصول آمره حقوق بین الملل می داند. 

 

وی افزود: ما ضمن محکومیت شدید هر گونه اقدام نظامی یکجانبه و حملات موشکی به پایگاه هوایی الشعیرات در سوریه توسط ناوهای آمریکایی، معتقدیم که این گونه اقدامات به بهانه حمله شیمیایی مشکوک در “خان شیخون” در ادلب که زمان بندی، عاملین و منتفعینِ از آن کاملا در پرده ای از ابهام قرار دارد، به تقویت تروریست های رو به زوال و پیچیدگی اوضاع در سوریه و منطقه خواهد افزود.۲

 


۱_ http://www.mashreghnews.ir/news/707453/جزئیات-حمله-موشکی-آمریکا-به-سوریه-عکس
۲_ http://www.tabnak.ir/fa/news/682654/حمله-موشکی-غافلگیرانه-آمریکا-به-سوریه

اشتراک گذاری این مطلب!


موضوعات: بدون موضوع, سیاسی
   جمعه 18 فروردین 1396نظر دهید »

چه زمانی انسان به یک عبادت فراوان نیاز دارد؟

 

این فقط جانهای تشنه شما نیست که محتاج اعتکاف است ، جامعه نیز تشنه عبادت شما در اعتکاف هست .


عاشقانه عبادت کردن یک عالمی دارد ، این عالم را ببینید . انسان وقتی عشق به عبادت را در کسانی که عاشق عبادت هستند ، می بیند هوس می کند ، ببینید این را . گفتگوی با پروردگار لذت بخش ترین لذتی است که در عالم است .

 

آیت الله بهجت می فرمود : وقتی پیامبر اکرم صلی الله می فرماید ؛ من از دنیای شما به سه چیز علاقه دارم ، به زن ، عطر و نماز ، معلوم می شود در نماز از آن دو نوع لذت هم جاریست .
ما اصلا طمع نماز را نشده ایم ..

 

جامعه چه زمانی به فوران عبادت نیاز دارد ؟


برای اینکه جامعه از وضع بد نجات پیدا کند گروهی باید در اوج خدا را عبادت کنند و تظاهرات عبادت راه بیندازند ، تجمع عبادت راه بیندازند که اعتکاف مصداق عالی آن است .
ماهوارها خانه ها را فاسد کرده ، اعتکاف را رونق دهید .

 

اعتکاف یک تظاهرات معنوی است در شهری که تظاهرات بی دینی در آن به چشم می خورد ، مساله اعتکاف بسیار استراتژیک است چون بهترین راه برای کج روی ها و کج اندیشی ها این است که گروهی از خوبان در خوبی جلو بروند .

ریشه بی نمازی با اعتکاف از بین می رود .

 

اعتکاف جیزی از جنس کربلاست ، چون یک تظاهرات معنوی است .


یک از خود گذشتگی وسط میدان است .

یک به خدا پیوستن وسط شهر است .

وقتی همه دین را فراموش می کنند تو در اوج در یاد خدا باش .


وقتی همه دنیا پرستی می کنند ، تو در اوج خدا پرستی کن .


وقتی همه بی دینی را به نمایش می گذارند ، تو دینداری خودت را به نمایش بگذار در اوج و این راه اصلاح جامعه است .

 

 

سخنان استاد پناهیان ، شنیده شده .

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 16 فروردین 13964 نظر »

دعا 

نیایش

 

الکسیس  کارل جراح و فیزیولوژیست معروف فرانسوی در کتاب نیایش خود می گوید:« دعا عالیترین حالت مذهبی در انسان است و حقیقت آن پرواز روح بشر است به سوی خدا »

 

او می گوید « به نظر می رسد نیایش انسان ها را چنان رشد می دهد که جامعه ای که وراثت محیط به قامتشان دوخته است بر ایشان کوتاه گردد ، ملاقات پروردگار آنان را از صلح و آرامش درون لبریز می سازد ، به طوری که شعشه این پرتو صلح از چهرهاشان نمودار است و آن را هر جا که روند با خود می برند .

 

اما دریغا که امروز در دنیای ما جز اندکی نیستند کسانی که نیایش را در چهره حقیقی اش بشناسند .

 

دیده شده در کتاب کشکول مهربان ، نادر مهربان ، نشر سایه ، ص ۳۰۴.

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 15 فروردین 13961 نظر »

سرمایه ها را در چه راهی خرج کنیم ؟

 

سرمایه

 

اگر کسی سرمایه هایی را که خدا به او داد خرج امام زمان کرد ، خرج اهل بیت کرد خوشا به حالش ، اگر نه یقین داشته باشد که خرج شیطان می شود ، سومی دیگر ندارد . یا سرمایه ها خرج خدا و اولیای خدا می شود یا اگر خرج خدا و اولیای خدا نشد در آن مسیری که راضی هستند به کار گرفته نشد یقینا خرج شیطان است .

 

در قرآن در آیت الکرسی فقط دو جبهه معرفی شده است ، دو تا پرچم در این عالم بلند است ، یا باید زیر این پرچم باشی یا زیر آن پرچم .« الله ولی الذین امنوا یخرجهم من الظلمات الی النور _ این یک پرچم _ که خدا سر پرستی و ولایت یک عده ای را بر عهده دارد ؛ البته می دانیم که خدا مستقیم نمی آید پایین که سر پرستی را به عهده بگیرد ، توسط انبیا و اولیاء اعمال ولایت می کند به خاطر همین امام صادق علیه السلام فرمود « ولایتنا ولایت الله » دو تا دستگاه نیست ،دستگاه اهل بیت و دستگاه خدا ، یک دستگاه است ، دستگاه اهل بیت همان دستگاه خداست .

 

یا باید زیر این پرچم باشی « ان الذین کفروا » آنان که پشت کردند و کفر ورزیدند فکر نکنند که آزادنند ، زیر هیج پرچمی نیستند، ما انسان آزاد در این عالم نداریم . انسانی که تحت ولایتی نباشد در این عالم نداریم.

 

اکر کسی زیر پرچم امیرالمومنین ، زیر پرچم امام زمان نبود « والذین کفروا اولیاهم الطاغوت » باید برود زیر پرچم طاغوت . سومی دیگر ندارد ..

مگر بین حق و باطل یک راه سومی هم هست ؟ آیه قرآن است « فماذا بعد الحق الا الضلال : بعد از حق جیزی جز گمراهی نیست »

 

سخنان استاد عالی شنیده شده .

اشتراک گذاری این مطلب!


موضوعات: بدون موضوع
   شنبه 12 فروردین 13964 نظر »

عید پوریم(۱۳ به در) چیست؟

 

سیزده بدر

 

شب ۱۳ فروردین حکم قتل چه کسانی داده شد ؟ 

 

قتل عام هامان و ۷۷ هزار ایرانی توسط یهودیان ، قتل عامی که آخرین مرحله جنگی دایمی بوده ..

 

روز ۱۳ فروردین عید پوریم و روز هامان سوزان .

 

روز ایرانی کشی را جشن می گیرند ..روز آزادی یهودی ها شده روز کوروش..

 

۱۳ به در چیست ؟

حقایقی درباره ۱۳ به در 

حسن عباسی و رائفی پور

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 12 فروردین 1396نظر دهید »

راه تربیت فرزندان 

 

 

یک وقت نفرمایید که ما همه رفتارهای خوب را جلوی بچه انجام دادیم ، بچه ما چرا خراب شد ؟!

رفتار خوب بچه را تربیت نمی کند !

چه چیزی بچه را تربیت می کند ؟ مبارزه با هوای نفس .یعنی ببیند بچه که شما یک چیزی را دوست داشته اید و چشم پوشی کرده اید ، صبر کرده اید ، خودداری کرده اید ،تحمل کرده اید ، لبخند زده اید . هر چه بیشتر این را در شما ببیند بچه شما بهتر خواهد شد .

 

بچه ها در مورد نماز خواندن شما میدانید چه قضاوتی می کنند ، می گوید: « مادرم دوست دارد نماز می خواند . دوست دارد ، قرآن می خواند ، دوست دارد هیت می رود . مادرم دوست دارد حجاب را ، پس حجاب دارد . بعد به خودش مراجعه می کند ، به خودش می گوید : تو چه دوست داری ؟ تو هم برو دنبال دوست داشتنی هایت .»

 

یعنی شما مادر خوب ، بچه شما از شما یاد می گیرد که خراب شود ، می گوید مادرم دوست داشته نماز بخواند ، منم دوست دارم نماز نمی خوانم . منم مثل مادرم هر دو تا ی ما رفته ایم دنبال دوست داشتنی هایمان ….

 

شما رفتارهای خوبتان باید ارزش داشته باشد تا روی بچه اثر بگذارد ، اگر بخواهید هم ارزش داشته باشد باید در مخالفت با دوست داشتن هایتان باشد . بچه میداند شما اینرا دوست دارید ، از شما گرفتند و گفتید عیب ندارد ..

بچه درس می گیرد …

 


بچه ای که از مادرش مبارزه با هوای نفس ندیده او هم مبارزه با هوای نفس نمی کند ، حالا مادرش مبارزه با هوای نفس نکرده اما آدم خوبی است ، وقتی که شما صبرت را ، مبارزه با هوای نفست را نشان دادی به بچه ها ، در دراز مدت بچه هایت ، بچه های خوبی می شود . اما اگر مبارزه با هوای نفست را نشان ندادی با این که شما آدم مذهبی هستی ، بچه هایت ، بچه های خوبی نمی شوند .

 

باید انسان مثل مادر حضرت موسی باشد که به خدا اطمینان کرد … اگر انسان از دوست داشتنی هایش بگذرد ده برابرش را تحویل می گیرد …


اکر بخواهی بچه ات را تبدیل کنی به بچه خوب باید پیش بینی داشته باشی ، بگویی من الان که دارم مبارزه با هوای نفس می کنم بچه در آینده از من الگو میگیرد .. دین یعنی دور اندیشی ،یک دفعه نمی شود که بچه علاقمند شده و به او بگوییم ، دست به گناه نزن ، میگوید من نمی توانم دست از دوست داشتنی هایم بردارم . یک عمر خودت جلوی ما اینطور رفتار کرده ای

مادر نقش تربیتی دارد

 

سخنان استاد پناهیان .

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 8 فروردین 1396نظر دهید »

نشاط 

 

یکی از مهم‌ترین مشخصات آدم مؤمن «نشاط» است. اگر دیدید کسی نشاط کمی داشت یا در نشاط کمبودهایی داشت بدانید که او بهرۀ کافی از ایمان خودش نبرده است.

 

نشاط، نتیجۀ همۀ خوبی‌هاست؛ نتیجۀ ایمان به خدا و اتکاء به خدا برای آینده، و اطمینان به خدا برای گذشته است. چون ایمان دارد به اینکه خدا روزیِ او را می‌رساند، و به او علاقه دارد، لذا یک آرامشی پیدا می‌کند که حسادت‌ها، حسرت‌ها، حرص‌ها از دلش کنده می‌شوند.

 

فرق نشاط در فرهنگ دینی ما با نشاط در فرهنگ غیردینی چیست؟ در فرهنگ غیردینی می‌گویند: «جوک بگویید و بخندید و سعی کنید مشکلات خود را فراموش کنید، اما فرهنگ دینی می‌گوید: مشکلاتت را حل و ریشه‌کن کن!

 

مثلاً اگر مشکل تو ناشی از این است که احساس می‌کنی رزقت کم شده، اصلاً رزقت کم نشده! اصلا چرا ناراحت باشی که بخواهی با جوک و لطیفه آن‌را فراموش کنی؟

در دنیا خیلی‌ها به مشروبات الکلی و هرزگی‌های دیگر پناه می‌برند برای اینکه بتوانند غم‌شان را فراموش کنند! ولی فرهنگ دینی می‌گوید که «اصلاً چرا تو غم داشته باشی؟»

 

قدم اول در نشاط این است که انسان با ایمان به خدا، و اطمینان به اینکه خدا دوستش دارد، و اینکه سختی‌های دنیا همه‌اش جبران خواهد شد، از دل خودش رفع غم و اندوه بکند.

ذکر «لاحول و لاقوة الا بالله العلی العظیم» خیلی غم و اندوه را از دل انسان می‌برد؛ خوب است بعد از نمازها هفت بار- و در طول روز هم هفتاد بار- این ذکر را بگوییم، خیلی آرامش‌بخش است. یعنی «هیچ‌کسی جز خدا در عالم کاره‌ای نیست!»

 

علی(ع) می‌فرماید: «مؤمن دائماً نشاط دارد»خب اگر این‌طور است پس چرا مؤمنین گریه می‌‌کنند یا قلب‌شان محزون است؟

اشک ریختن آدم بانشاط با اشک‌ریختن آدم افسرده خیلی فرق می‌کند؛ آدم‌هایی که نشاط معنوی ندارند معمولاً گریه هم نمی‌توانند بکنند. کسی که دغدغۀ دنیا دارد مگر می‌تواند برای آخرت غصه بخورد؟! فقط کسی که از غم دنیا رها شده، می‌تواند برای آخرت اشک بریزد.

 

کسانی که نشاط معنوی دارند، هم راحت‌تر اشک می‌ریزند و هم خود این اشک نشاط‌آور است. غم و اندوه معنوی مال کسی است که در امور نشاط‌آور زیاده‌خواهی می‌کند و این زیاده‌خواهی اشکش را جاری کرده و این زیاده‌خواهی بد نیست. گریه برای آخرت و دوری از خدا، شبیه گریۀ کودکی است که وقتی به مادرش می‌رسد دوست دارد خودش را برای او لوس کند! این بچه زجر نمی‌کشد از اینکه دارد در آغوش مادرش گریه می‌کند.

 

اگر مؤمنین اشک می‌ریزند این اشک‌شان یا اشک شوق است، یا اشک محبت است یا اشک زیاده‌طلبی در امور معنوی است یا اشک برآمده از لذت‌هایی است که برده‌اند!

عامل دوم نشاط مؤمن، محبت به خداست. پس نشاط مؤمن یکی ناشی از ایمان و اطمینان او به خداست-که این ایمان غم‌ها را از دلش برمی‌دارد- و یکی هم ناشی از محبتی است که به خدا دارد و محبت به خدا شادی‌آور است.

چرا آدم باید نشاط داشته باشد؟ 1. چون عامل غم وجود ندارد 2. چون عامل شادی وجود دارد که همان محبت است.

 

علت غمگین شدن خیلی‌ها، نرسیدن به دوست‌داشتنی‌ها و فاصله گرفتن از آنهاست، اما کسی که خدا را دوست دارد هر لحظه دارد به دوست‌داشتنی خود نزدیک‌تر می‌شود، لذا هرچه پیرتر می‌شود بانشاط‌تر می‌شود.

آن‌همه نشاط رزمنده دفاع مقدس در شرایط سخت جنگ برای چه بود؟ چون مطمئن بود کاری که دارد انجام می‌دهد درست است و به سمت عشقش حرکت می‌کرد.

 

خیلی‌ها نشاط‌شان را از اینجا می‌گیرند که مرگ را فراموش کنند، اینها چقدر بی‌مزه هستند و چقدر غیرعاقلانه رفتار می‌کنند! اما مؤمن هرچه به مرگ نزدیک‌تر می‌شوند بانشاط‌تر و برافروخته‌تر می‌شود

از غمگین بودن و از عواملی که غم در دل آدم ایجاد می‌کند باید استغفار کرد. و از هر چیزی که ما را افسرده کند و نشاط ما را بگیرد باید به خدا پناه برد.

 

 


سخنان استاد پناهیان نوروز شلمچه، ۳۰ / ۱۲/ ۹۵

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 5 فروردین 1396نظر دهید »

استاد پناهیان ؛ خلاقیت بزرگترین آدم است .

 

 

 

چقدر خوب است که ما در این فضای بهاری ، در این هوای تازه شکفته شویم . خلاقیت بزرگترین آرزوی آدم است . آدم ها خوب است در بهار آغاز  شکفتن جدید از فضایل ، آغاز شکوفایی فطرت و زیبایی های پنهان شود که در بهار آدم تازه ای شوند ، خیلی بهتر از قبل .

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 3 فروردین 13964 نظر »

یکی از جنود عقل 

 

بعضی از انسان ها خیانت کارند ، گناهی را که کرده از مردم مخفی می کنند که کسی نفهمد ، اما از خدا خجالت نمی کشند .

انسان باید با حیا باشد ، همانطور که از خلق خدا حیا می کند ، از خدا هم حیا بکند که این یکی از جنود عقل است . کسانی که حیا ندارند ، دین هم ندارند . و همین طور گناه می کنند .

 

انسان از یک بچه ده ساله حیا می کند ، بدون شلوار جلوی او نمی نشیند ، خدا که ناظر ماست . در روایت آمده « ای انسان ! آن طور عبادت کن خدا را و آن طور بترس ، که خدا تو را می بیند » آن طور که از خلق خدا می ترسی _ و در حضور او گناه نمی کنی _ از خدا هم بترس . اگر فکر می کنی که خدا تو را نمی بیند که کافر هستی .ولی اگر می دانی که خدا تو را می بیند و گناه می کنی ، تو خدا را پست ترین ناظر قرار داده ای ، خدا را از یک بچه ده ساله کمتر دیدی . 

 

دیده شده در کتاب طریق دوست ، مجموعه رهنمودهای آیت الله احمد مجتهدی ، علی اکبر مزدآبادی، ص ۱۰۱.

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 1 فروردین 13962 نظر »

مهم‌ترین جمله رهبرانقلاب در سال۹۵ توسط مردم با بيش از ٨٠هزار رأی انتخاب شد:

 

 


۱.اگر برجام را پاره کنند، آن را آتش می‌زنیم
۲.مردم گله مندند
۳.خرمشهرها در پیش است
 

Khamenei_ir

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 29 اسفند 1395نظر دهید »

آیین همسرداری 

آیین همسرداری

 

می‌گویند: مرد اگر برای خانم کار کند، «الْكَادُّ» یعنی کسی که زحمت بکشد، «لِعِيَالِهِ» کسی که برای خانواده‌اش زحمت بکشد، «كَالْمُجَاهِدِ فِي سَبِيلِ اللَّهِ»‏ (كافي، ج 5، ص 88) مثل مجاهد است. مرد زحمتکش‌ مثل مجاهد است، خودش مجاهد نیست. مثل مجاهد است. اما اگر زن در خانه کار بکند، نگفته: «کالمجاهد» گفته: «جِهَادُ الْمَرْأَةِ حُسْنُ‏ التَّبَعُّلِ‏» (من لايحضره‏الفقيه، ج4، ص416) جهاد زن خوب شوهرداری کردن است. مردی که کار می‌کند، «کالمجاهد» است. زنی که کار می‌کند… گرفتید چه گفتم؟ مردی که کار کند مثل مجاهد است. زنی که کار کند مجاهد است. «جِهَادُ الْمَرْأَةِ» این یک مسأله است.

 

خدا در قرآن یک آیه دارد، با مردم چطور باشید؟ یک آیه دارد با خانم‌ها چطور باشید؟ با مردم، آئین همسرداری، با مردم آیه‌اش این است. «وَ لْيَعْفُوا» (نور/22) به نظرم نیاز به ترجمه نیست. «وَ لْيَعْفُوا» یعنی باید همدیگر را عفو کنند. ببخشند.

 

«وَ لْيَصْفَحُوا» از صفحه است. صفحه یعنی چه؟ یعنی آدم برمی‌گرداند. صفحه برگشت. عفو کن مردم را، اگر ناراحت شدی، ورق برگردد. یعنی ناراحتی را به خنده و شادی تبدیل کن. ولی نسبت به زن و شوهر و عروس و داماد یک جمله دیگر دارد. می‌گوید: «تَعْفُوا» (تغابن/14) از همسر بگذر. یک خلافی هم کرد، چیزی نگو.

«وَ تَصْفَحُوا». ببینید «وَ لْيَعْفُوا وَ لْيَصْفَحُوا» برای مردم است. «تَعْفُوا وَ تَصْفَحُوا» یک «وَ تَغْفِرُوا» هم اضافه کرده است. مغفرت، ببخش! با مردم اگر مشکل پیدا کردی، عفو و صفح، با همسر اگر مشکل پیدا کردی، عفو و صفح و مغفرت. گرفتید چه گفتم؟

 

نسبت به باقی مردم خداوند می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ» نصفش را من می‌خوانم و نصفش را شما بگویید. «بِالْعَدْلِ‏» کسی هست باقی‌اش را بگوید؟ «وَ الْإِحْسان‏» (نحل/90) متشکرم! خداوند به عدالت و احسان دستور داده است. اما نسبت به پدر و مادر می‌گوید: «وَ بِالْوالِدَيْنِ‏ إِحْسانا» (بقره/83) نگفته: «بالوالدین عدلا». با مردم عدالت و احسان. با پدر و مادر عدالت لازم نیست.

عدالت یعنی چه؟ عدالت، تعادل، تعادل یعنی تو یکی و من هم یکی. 
اگر پدر گفت: احمق! من احمقم؟ خودت احمقی! نه… نه! با پدر و مادر تعادل نیست. با مردم تعادل طوری نیست اما با پدر و مادر «وَ بِالْوالِدَيْنِ‏ إِحْسانا». نگو: مادرم فحشم داد، من هم او را فحش دادم. 


قرآن راجع به آئین همسرداری می‌گوید: عرفی باشید. «بالمعروف» زندگی‌تان… یک کار استثنایی نکنید. اول انقلاب ما را در یک عروس دعوت کردند، نان و پنیر و هندوانه دادند. گفتیم: چرا؟ گفت: من می‌خواهم عروسی من نمونه باشد. گفتم: این عروس وقتی به دنیا آمد، نوزاد بود اسلام گفت: به احترام قدوم عروس خانم یک گوسفند عقیقه کن. آنوقتی که هیچی نداشت، اسلام گفت: یک گوسفند بکش و آبگوشت به مردم بده. حالا که باسواد شده، جهازیه آورده و زیبایی دارد و خانه شما را گرم کرده، آنوقت نان و پنیر و هندوانه می‌دهی؟ گفتم: همین نان و پنیر و هندوانه را تا آخر عمر پز می‌دهی. می‌گویی: مرا می‌بینی؟ انقلابی ازدواج کردم. نان و پنیر و هندوانه دادم. باسمه تعالی! غلط کردی. 

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

   جمعه 27 اسفند 1395نظر دهید »

نگرش فاطمی در بیداری زن مسلمان

 فاطمه زهرا سلام الله

 

 

اسلام در نگرش خود به زن، با آفرینش ریحانه نبی و انسیه حوراء، نشان داد که دین جامعی است که زن تحقیر شده در جاهلیت دیروز و غرب زده امروز را نه تنها باور ندارد، بلکه تقبیح می کند و الگوی ایده آل زن مسلمان را فاطمه زهرا علیهاالسلام می داند تا بهانه برای هیچ زن مسلمانی باقی نماند که ما اسوه و الگویی نداشتیم تا با تمسّک به او بتوانیم انحراف و باطل را تشخیص دهیم و یا به خود اجازه دهیم که وارد عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی شویم.

 

البته زنان مسلمان ایران با خودباوری به توان والای خویش و با شناخت فاطمه زهرا علیهاالسلام و مبارزات او، توانستند با حفظ کرامت، عزّت نفس و عصمت و تقوا، برای دفاع از آرمان های خمینی کبیر رحمه الله و انقلاب اسلامی و تشکیل حکومت اسلامی شجاعانه وارد صحنه شوند و با مجاهدت ها و ایثارهای خود، انقلاب عظیم اسلامی ایران را به پیروزی برسانند.

 

این حضور قوی نشان داد اگر زن ایرانی و مسلمان با شناخت وسیع و آگاهی از اسلام ناب محمّدی صلی الله علیه و آله به دور از انحرافات و خرافات و پیرایه هایی که اسلام را پوشانده اند رشد یابد، به راحتی می تواند رفتارها و نگرش فرهنگی خود را اصلاح کند و با این نگرش، چنان حضوری قوی در صحنه های گوناگون سیاسی و اجتماعی خواهد داشت که هیچ هماوردی برای او وجود نخواهد داشت.

 

امام خمینی رحمه الله در پیروزی و به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی، مهم ترین و مؤثرترین عامل را حضور پرشور و پرتوان زنان در صحنه سیاسی جامعه قلمداد کردند که این شیرزنان با رشد و آگاهی اسلامی و الهی خود توانستند حتی قوی تر از مردان در جامعه حضور یابند. از این رو، ایشان می فرماید:

«آنچه که در ایران بزرگ تر از هر چیز بود تحوّلی است که در بانوان ایران حاصل شد. بانوان ایران در این نهضت انقلاب سهم بیشتری از مردان دارند و امروز هم، که در پشت جبهه ها مشغول فعالیت هستند، سهم آن ها بیشتر از دیگران است.»

 

نکته جالب در میان سخنان حضرت امام رحمه الله ، شناخت روان شناسانه و عمیق ایشان نسبت به روحیه زن، بخصوص «زن مسلمان ایرانی» است که بدان اشاره می کنند. هدف زنان ما در مبارزات سیاسی و حضور در صحنه های گوناگون جامعه، کسب جاه و مقام نیست و همان گونه که اشاره شد فاطمه زهرا علیهاالسلام نیز هرگز به خاطر منافع فردی و شخصی خود وارد مبارزه سیاسی نشد، بلکه با توجه به رسالت الهی، که بر دوش داشت، و در جهت دفاع از حریم امامت و ولایت، با استفاده از حربه های گوناگون سیاسی وارد صحنه گردید و چنان حماسه شکوهمند و ایثار و از جان گذشتگی را تا مرز شهادت به نمایش گذاشت.

 

امام راحل رحمه الله هم به این بعد روحی و عرفانی زن اشاره می نماید که زنان مسلمان جامعه اسلامی به خاطر دفاع از اسلام و قرآن وارد صحنه سیاسی شدند و به همین خاطر، باید این حضور قوی را حفظ کنند، نه اینکه چون زن هستند باید در کنج عزلت به سر برند و خانه نشینی اختیار کنند و تابع محض حوادث و رویدادهای جامعه باشند. ایشان می فرماید:

«خانم ها برای اینکه یک چیزی مثلاً دستشان بیاید یا فرض کنید که صاحب منصب بشوند نمی آیند بیرون، خودشان و بچه هایشان را به کشتن بدهند. این اسلام و قرآن است که خانم ها را آورده است بیرون و همدوش مردها، بلکه جلوتر از مردها وارد صحنه سیاست کرده است.»

 

در جای دیگر، ایشان حضور و دخالت بانوان در مسائل سیاسی را به عنوان تکلیف برای آنان قلمداد کرده، می فرماید:

«سیاست یک ارثی نیست که مال دولت باشد، خانم ها حق دارند در سیاست دخالت بکنند و تکلیفشان این است.»

 

و مقام معظّم رهبری نیز بارها به این مسئله اشاره کرده که زنان باید در عرصه های سیاسی فعّال باشند و لازمه یک نظام اسلامی حضور پرقدرت و آگاهانه اقشار اجتماع، بخصوص، بانوان است. ایشان می فرماید:

«در نظام اسلامی، زنان باید از درک سیاسی برخوردار باشند، فنّ خانه داری و همسرداری را بدانند و در صحنه فعالیت های اجتماعی، سیاسی، علمی و خدمات، مظهر عصمت و طهارت و مناعت باشند.»

 

زن مسلمان ایرانی با داشتن الگویی همچون صدیقه طاهره علیهاالسلام توانست با حضور خود در صحنه های پرشور دوران وحشتزای طاغوت، حماسه انقلاب اسلامی را به منصّه ظهور برساند و سختی ها و مرارت های هشت سال جنگ تحمیلی را به جان بخرد و با ایثارگری های خود در پشت جبهه و گاه در درون جبهه و نیز تهاجم فرهنگی دشمن، توطئه های دشمن را نقش بر آب سازد و با تمسّک به حبل المتین زهرای اطهر علیهاالسلام به عنوان الگو و اسوه در صحنه های گوناگون جامعه حضور یابد و فریب تبلیغات مغرضانه و مزوّرانه فریب کاران زر و زور و تزویر را نخورد و چه زیبا و دل نشین مقام معظّم رهبری فرمود:

«زنان مسلمان در زندگی شخصی، اجتماعی و خانوادگی خود باید زندگی حضرت فاطمه علیهاالسلام را از جهت خردمندی، فرزانگی و عقل و معرفت الگو و سرمشق قرار دهند؛ از بُعد عبادت، مجاهدت، حضور در صحنه تصمیم گیری های عظیم اجتماعی، خانه داری، همسرداری و تربیت فرزندان صالح از زهرای اطهر علیهاالسلام پی روی کنند.»

 

دخت گرامی پیامبر صلی الله علیه و آله و انسیه حورا، حضرت فاطمه علیهاالسلام ، با اخلاق و رفتار و کارنامه عملی و فکری خویش، مکتبی را برای زنان پایه گذاری کرد که زمزم تکامل و تعالی و چشمه سار والای کرامت انسانی است، که زنان امروز نیز با تأسّی به این اسوه و الگوی برتر، می توانند به گسترش ارزش های دینی بپردازند و با ایجاد حسّ مسئولیت پذیری، خودسازی، روحیه شهادت طلبی، دفاع، انفاق و ایثار و استقامت و پایداری و صبر، تلاش کنند تا در جهان امروز، به جایگاه حقیقی خویش دست یابند و بدین وسیله، با بازبینی سنّت های جاهلی و احقاق حقوق الهی و شرعی و تکیه بر هویّت اسلامی، با حفظ حجاب به عنوان نماد استقامت و پایداری، مسیر فاطمی را ادامه دهند.

 

پایگاه اطلاع رسانی حوزه 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 25 اسفند 13951 نظر »

حمله شیمیایی به حلبچه

 

حمله شیمیایی به حلبچه

 

یکی از دردناک‌ترین وغم‌انگیز‌ترین رویدادها در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، بمباران شیمیایی شهر حلبچه کردستان عراق است که در آن ‌هزاران تن از شهروندان کُرد عراقی قربانی سیاست‌های رژیم بعث حاکم بر عراق و نسل‌کشی سازمان‌یافته این رژیم شدند.

 

حَلَبْچِه یا حلبجه از شهرهای کردستان عراق در ۱۵–۱۰ کیلومتری مرز ایران و ۲۲۵ کیلومتری شمال شرقی بغداد است. این شهر در منطقه شهرزور عراق قرار دارد. بمباران شیمیایی حلبچه در ۲۵ اسفند ۱۳۶۶ توسط حکومت بعث عراق صورت گرفت. این بمباران بخشی از عملیات گسترده‌ای به‌نام عملیات انفال بود که بر ضد ساکنان مناطق کردنشین عراق انجام گرفت.

 

سالروز بمباران حلبچه

 

انتقام شکست


فاجعه شیمیایی حلبچه در شرایطی رخ داد که پیروزی رزمندگان ایرانی در عملیات والفجر 10، آزادسازی بسیاری از مناطق کردنشین از جمله شهر حلبچه را به‌دنبال داشت. پس از ورود نیروهای ایرانی به شهر حلبچه، مردم شهرها و روستاهای اطراف به استقبال از آنان شتافتند. این مسئله چنان برای رژیم بعث غیرقابل باور بود که در یک اقدام غیرانسانی و به قصد انتقام‏‌گیری از این شکست فاحش و دشمنی با مردم کرد، شهر حلبچه و اطراف آن را هدف بمب‏‌های شیمیایی قرارداد.


صدام حسین به پسرعمویش علی حسن المجید معروف به علی شیمیایی، دستور بمباران شیمیایی این مناطق را داد. پیش از حملات شیمیایی، شهر به‌مدت دو روز با بمب‌های متعارف بمباران شد. حسن المجید  با این کار می‌خواسته شیشه ساختمان‌های شهر را بشکند، تا امکان مقاومت در مقابل گازهای سمی به حداقل برسد

 

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

   چهارشنبه 25 اسفند 1395نظر دهید »

تقویت ارزشهای ملی 

رهبر انقلاب

 

شما بايد ارزشهاى دينى و ملى را تقويت كنيد. وقتى ارزش ملى مى‏گوييم، نبايد فوراً ذهن به سمت چهارشنبه ‏سورى برود.

ارزش ملى يعنى احساس استقلال يك ملت؛ استقلال فرهنگى. در مقابل اين القاى دويست ساله‏ى فرهنگىِ غرب، يك ملتى بيايد به فرنگ خودش تكيه بكند، اين خيلى ارزش دارد؛ اين را تقويت كنيد.

 

 

بیانات رهبر معظم انقلاب ، ۲۳ خرداد ۸۵ 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 24 اسفند 13951 نظر »

حیا باعث توبه واقعی می شود 

 

زین العابدین علیه السلام یک روایتی را نقل می کنند به صورت داستان که این روایت را مرحوم کلینی هم در کتاب شریف کافی آورده است .

در دریا یک کشتی شکست ،مسافرها همه غرق شدند ، یک خانم جوان وزیبا زرنگی کرد و یک تخته را گرفت و آب هم این تخته را به یک جزیره برد ، و هیچ کس نبود ، خانم بود و جنگل و تنها زندگی می کرد .

 

یک عابدی یک بنده خدایی ، کسی که عاشق این بود که برای پروردگار عالم عبادت کند . هوا به شدت گرم بود ، یک کسی را در راه دید و نمی شناخت ، گفت آقا : هوا به شدت گرم است . 

کفت : بله ، گفت مسیر ما هم فکر کنم یکی است ،  خدا خودش وعده داده که دعای مضطر را مستجاب کند ، حالا مضطر کیست ؟ آن است که امیدش از همه کلیدهای حل مشکل بریده باشد ….

 

گفت بیا دعا کنیم خدا یک قطعه ابر بیاید بالا سر ماو ما زیر سایه‌اش راه برویم اینجور آفتاب ما را نسوزاند. گفت من اهل دعا نیستم، تو دعا کن من آمین می گویم .آن عابد دعا کرد و آقا امین کفت .

چند لحظه ای گذشت و ابر آمد ، چند لحظه ای گذشت رسیدند سر دو راهی ، غریبه کفت : خداحافظ ، من مسیرم از این طرف است , عابد چند قدمی رفت دید باز هم آفتاب بالای سرش است و برگشت ، دید ابر بالای سر آن مرد است .صدایش کرد .

 

گفت تو پیغمبر هستی؟ گفت از اولیاء خدا هستی گفت برای چی میپرسی گفت برای اینکه دعای تو یک نفر مستجاب شده نه من و تو وگرنه اگر دعای من هم مستجاب می‌شد این ابر دو تکه می‌شد یک تکه‌اش هم می‌آمد بالای سر من یک تکه‌اش هم بالای سر تو راه می‌رفت گفت نه پدرجان من نه پیغمبر هستم نه از اولیاء الهی هستم من دزد هستم،

گفت من شغلم دزدی بوده است و الان دیگر دزدی نمی کنم . گفت چه کار کرده ای .

 

گفت گذرم به یک جزیره افتاد ، هیچ کس نبود و کنار یک چشمه نشستم دیدم صدای نفس از بالای سرم آمد ، دیدم خانم جوان زیبا چهره ، به او کفت بیا پایین . گفت من دامنم تا به حال لکه دار نشده کفتم : من به تو میل دارم . کفت آن خانم ترسید ..و دیدم بدنش دارد می لرزد و گفت کسی دارد من را می بیند و حیا میکنم و نمی توانم نکاهش را تحمل کنم .

کفت : آمدم کنار و گفتم که خانم تو مرا بیدار کردی ، من هیچ وقت فکر نمی کردم که خدا همیشه مرا می بیند و توبه کردم .

 

عابد کفت توبه تو از عبادت من خیلی بالاتر است که پروردگار عالم با آمین تو دعای مرا مستحاب کرد 

 

 

 

 صوت  شیخ حسین انصاریان ؛دعای عابد وآمین دزد 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 23 اسفند 13951 نظر »

داماد بی نام و نشان 

 

ﭘﯿﮑﺮ ﻣﻄﻬﺮ ﻭ ﭘﺎﮎ ۱۶۵ ﺷﻬﯿﺪ ﺗﺎﺯﻩ ﺗﻔﺤﺺ ﺷﺪﻩ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺩﻓﺎﻉ ﻣﻘﺪﺱ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺳﺎﻝ‌ﻫﺎ ﻏﺮﺑﺖ ﺻﺒﺢ ﺍﻣﺮﻭﺯ ۲۲/ ۱۲/ ۱۳۹۵


مصادف با روز بزرگداشت شهدا و روز تکریم مادران شهدا (وفات بانو ام البنین مادر بزرگوار حضرت ابوالفضل العباس) ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻘﺒﺎﻝ ﺑﺎﺷﮑﻮﻩ ﻣﺮﺩﻡ ﻗﺪﺭﺷﻨﺎﺱ ﻭ ﺷﻬﯿﺪﭘﺮﻭﺭ ﺍﺯ ﻃﺮﯾﻖ ﻣﺴﯿﺮ ﺩﺭﯾﺎﯾﯽ ﺍﺭﻭﻧﺪ‌ﺭﻭﺩ ﻭﺍﺭﺩ ﺑﻨﺪﺭ ﺧﺮﻣﺸﻬﺮ ﺷﺪﻧﺪ.


ﭘﯿﮑﺮ ﭘﺎﮎ ﺍﯾﻦ ﺷﻬﺪﺍ ﺩﺭ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﻋﻤﻠﯿﺎﺗﯽ ﺭﻣﻀﺎﻥ، ﺧﯿﺒﺮ، ﺑﺪﺭ، ﮐﺮﺑﻼ‌یﭼﻬﺎﺭ، ﻭﺍﻟﻔﺠﺮ ﻫﺸﺖ، ﻭﺍﻟﻔﺠﺮ مقدماتی ، ﻭﺍﻟﻔﺠﺮ ﯾﮏ ﻭ ﻣﺤﺮﻡ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺟﻨﻮﺏ ﮐﺸﻮﺭ ﻋﺮﺍﻕ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺗﻔﺤﺺ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ.

 

 

 

ویدیو کلیپ استقبال شهدا 

تقدیم به مادران و همسران شهدا

(ثانیه های پایانی کلیپ مصاحبه با مادر شهید بهروز صبوری ، که پس از سی و یک سال گمنامی به آغوش منتظر مادر برگشت)

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 22 اسفند 13951 نظر »

معیشت مردم و کنترل فضای مجازی دغدغه نمایندگان خبرگان رهبری است.

 

 فضای مجازی

 

حجت الاسلام سید علی شاهچراغی امام جمعه شهرری، امروز در خطبه‌ های نماز جمعه که در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد، گفت: اجلاس خبرگان معمولا سالی دوبار برگزار می‌شود.

 

وی افزود: اعضای مجلس خبرگان وسیله و ذخیره برای روز مبادا هستند، با رحلت امام راحل مجلس خبرگان بود که توانست بهترین رهبر را انتخاب کند.

 

امام جمعه شهرری  با اشاره به وظیفه دیگر نمایندگان مجلس خبرگان رهبری که پاسداری از قوانین قانون اساسی است، بیان داشت: از وظایفی که اعضای مجلس خبرگان دارند این است که مطالباتی که مردم دارند را به گوش مسؤولان برسانند چرا که مشکلات مردم نباید روی زمین باقی بماند.

 

حجت الاسلام شاهچراغی درباره اینکه معیشت و مشکلات اقتصادی مردم از دغدغه‌هایی بود که در اجلاس خبرگان رهبری مطرح شد، ابراز کرد: امروز بسیاری از جوانان کشور بیکار هستند به همین سبب تن به ازدواج نمی‌دهند و خبرگان با پافشاری بر حل این مساله امید می‌رود که مسؤولان هر چه سریع‌تر این مشکل را رفع کنند.

 

وی ادامه داد: دومین دغدغه که در اجلاس خبرگان رهبری به آن اشاره شد وجود افسار گریخته شبکه‌های مجازی است دشمنان از طریق همین شبکه‌های اجتماعی درصدد تخریب دین مردم و کانون خانواده‌ها هستند.

 

امام جمعه شهرری اضافه کرد: این قابل قبول نیست که بگویند شبکه‌های اجتماعی قابل کنترل نیست، چگونه است که چین می‌تواند برنامه‌های مجازی خود را کنترل کند ما نمی‌توانیم، این نکته مهمی است که باید مسؤولان به آن توجه جدی داشته باشند در غیر این صورت کشور با بحران شدید و جدی مواجه خواهد شد.

 

حجت الاسلام شاهچراغی تاکید کرد: از صدا و سیما انتظار می‌رود که بند بند فرمایشات رهبر معظم انقلاب در اجلاس خبرگان از رسانه ملی پخش کند تا مردم بدانند حضرت آقا به چه نکته‌هایی تاکید و توجه داشته‌اند.

 

وی با اشاره به سالروز وفات حضرت ام‌البنین(س)، گفت: این بانوی بزرگوار مادر چهار شهید است و این افتخاری برای خانواده‌های چند شهید به شمار می‌رود حضرت ام البنین پس از واقعه کربلا اجازه نداد آن نهضت فراموش شود و امروز نیز همه مردم موظف هستند یاد شهدا را زنده نگاه دارند.

 

امام جمعه شهرری در تبیین اینکه روز تاسیس بنیاد شهید 22 اسفند است، تصریح کرد: هر نهاد و بنیادی با موضوع خودش شناخته می‌شود شأن بنیاد شهید نیز با خدمت به خانواده ایثارگران شناخته می‌شود و این بالاترین خدمتی است که این نهاد به انجام آن اهتمام دارد.

 

حجت الاسلام شاهچراغی درباره سنت حسنه راهیان نور، خاطر نشان کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند: دفاع مقدس معدن طلای فرهنگی ایران است؛ این معدن باید با تولید فرهنگ استخراج شود.

 

 

شنیده شده توسط فاطمه علی آبادی طلبه پایه سوم ، خبرنگار 

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 20 اسفند 1395نظر دهید »

حق مالکیت زنان و پیشینه سیاه غرب 

 

زنان ایران

 

حجت الاسلام سعید جازاری معمویی، موسس حوزه علمیه ثامن‌الائمه(ع) تهران : در پاسخ به این پرسش که مهم ترین ویژگی‌ بانوی تراز اسلامی کدام است، گفت: نخست باید دانست که درحقیقت  اسلام ،که از آیات قرآن و با تامل و تدبر دقیق علمی از لابه لای متون موثق سده‌های نخست هجری برداشت می شود، نگاه جنسیتی به معنای رایج در فرهنگ و اندیشه امروز غرب، چنانکه در متون تفسیری و قانون گذاری برخی ادیان معیار قرار گرفته ، نه مشاهده و نه تایید می شود.

 

استاد سطح عالی حوزه‌ علمیه افزود: زن و مرد در ویژگی‌های امتیازبخش و تقدم آور مشترکند، این اشتراک مانع از تقسیم بندی و تفکیک مسؤولیت‌های ناشی از شرایط و صلاحیت‌های جنسی و جسمی نوع انسان نیست.  طبق متون دینی و مذهبی، مهم ترین ویژگی یک انسان موفق و الگوی جامع مورد نظر اسلام، تعقل و اندیشه محوری است.

 

عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان بیان داشت: اگر بنا باشد برای آن دسته که نگاه خاص جنسیتی دارند، جایگاه زن را در اسلام بیان کنیم، لازم است برای پاسخ به این سوال، در بخش مجزا مانند زن در متون وحیانی یا قرآن و یا  زن در مکتب نبوی یا سنت سخن بگوییم.

 

موسس حوزه علمیه علمیه ثامن‌الائمه(ع) در ادامه با اشاره به متون وحیانی یا قرآن تصریح کرد: در اینجا چون موضوع سخن عام و دایره کلام گسترده است، عنصر خلقتی زن و مرد در قرآن یک ماده معین است؛ بنابراین هر دو از یک اصل و ریشه مادی تکوین یافته اند و جای امتیاز بخشی یکی به دیگری وجود ندارد.

 

زن تراز اسلام نماد سعادت و الگویی برای مومنین

حجت الاسلام جازاری در تبیین اینکه بانوی صاحب اندیشه و موفق می‌تواند به عنوان الگو برای افراد جامعه به شمار آید، گفت: زن صاحب اندیشه و موفق، بر اساس معیارهای دینی و صرف نظر از خانواده و جایگاه اجتماعی و غیر آنها، می‌تواند الگوی جامعه انسانی با همه مراتب اعضا آن، از طبقه اولیا و انبیا و مومنین و دیگر…قرار گیرد. چنانکه در داستان حضرت آسیه(س) همسر فرعون، وی به عنوان نماد توفیق و سعادت و الگوی کامل به مومنین، اعم از انبیا و صالحین و مرد و زن معرفی شده است.

 

استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به مرتبه قداست، که در همه ادیان،  همچون مسیحیت و یهود، عنصر اصلی و رکن مهم  به شمار می رود، عنوان کرد: مرتبه قداست در قرآن کریم برای جنس زن ذکر شده و به صراحت مورد توجه قرار گرفته است. به بیان دیگر، در اسلام زن و مرد هر دو می‌توانند به مقام اصطفاء، برگزیدگی و قداست برسند. و در این ارتقا رتبه، معیار تنها صلاحیتهای عملی و اندیشه‌ای فرد است، نه طبقه و  جنسیت او. لذا طبق نصوص قرآنی حضرت مریم(س) و حضرت آسیه(س) و امثال آنها در مقام قداست قرار می گیرند.

 

استاد دانشگاه کاتولیک فرانسه ادامه داد: در عرصه اجتماع و اداره جامعه نیز اسلام و کتاب مقدس قرآن، رویکردی متفاوت از دیگر ادیان مهم ابراهیمی دارد. قرآن با ذکر داستان  واقعی جناب بلقیس یا ملکه سباء ، ضمن بیان جزییات مهم سیره سلطنت بلقیس، سعی دارد  تا تعقل و درایت بلقیس  را در اداره جامعه و حکومت خویش به مومنین نمایان کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان اضافه کرد: در آیات مربوط به داستان ملکه سبا، نکات مهمی مانند، تدبیر امور مملکت، پختگی او در انتخاب و جهت دهی مشاورین، سیاست او در مقابله با دشمن ناشناس، نوع مشی و سلوک او با مردمانش مورد توجه قرار گرفته است.  پس از دیدار او با سلیمان و رسیدنش به حقیقت مکتب توحیدی سلیمان، ذهن حقیقت خواه او نیز الگوی دیگری می شود که امتش را به توحید فرا بخواند.

 

وی افزود: این ادبیات لطیف قرآنی، شاید مورد قبول جریانهای رادیکال و تندرو در جوامع اسلامی نباشد. آنان که  نگاه جنسیتی و انحرافی آنها ، همواره زنان را از رشد اجتماعی باز داشته و یا سرعت آنان را کاهش داده است. این جریان ها و نحله های فکری افراطی، از صدر اسلام تا کنون تنها به اجرای منظر و برداشت کوتاه و گاه ناصحیح خویش از دین همت دارند و از شناخت حقیقت محروم هستند.

 

وضع مالی زنان در غرب تاسف انگیز است

حجت الاسلام جازاری با اشاره به عرصه حقوق مالی و اختیارات مالی زنان، گفت: در عرصه حقوق مالی و اختیارات مالی شگفت آن است که اسلام در چهارده قرن قبل، حق مالکیت مطلق زن را رسمیت بخشیده و او را در اداره امور مالی خویش صاحب اختیار معرفی می‌کند حال آنکه در غرب، تاریخ ناگواری از حقوق زن به ثبت رسیده است.

 

استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه ادامه داد: آمریکا در سال 1835 میلادی قانونی تصویب نکرد که زنان متاهل اجازه دارند مالکیت داشته باشند. اما در عین حال حق خرید و فروش مال خویش را ندارند. در ایالت میشیگان نیز در سال 1846 این مالکیت را پذیرفتند ولی باز هم زن اجازه خرید و فروش مال خود را ندارد و تنها در صورتی که همسرش ناتوان شود با اجازه دادگاه قادر است اموال شخصی خود را مورد خرید و فروش قرار دهد!

 

وی افزود: در کانادا نیز در سال 1851 برای  زنان حق مالکیت قایل شدند. در انگلستان نیز در سال 1893 پذیرفتند که زنان متاهل اجازه تصرف در اموال خود را دارند،اینها نمونه ای از این آمار بود. این مهم را عرض کردم تا بدانیم گوهر اسلام و البته حقیقت آن ، در ارزش گزاری و ارائه معیار همواره در جهان امروز مقدم بوده و هست.

 

حق رأی هویتی که اسلام به زنان بخشید

استاد دانشگاه کاتولیک فرانسه با اشاره به نقش زن در عرصه خانواده، بیان داشت: در عرصه خانواده نیز مکتب قرآن، زن را حائز نقش محوری و اصلی می داند که موضوع ” آرامش ” در پرتو او فراهم می آید. در این ادبیات قرآنی به لطافت این نقش مشترک می پردازد  که باید با گوهر عشق “موده” آغاز گردد و سپس با کیمیای دلسوزی و مهربانی در مشکلات “رحمت” تداوم بخشد.

 

استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه در تبیین جایگاه زن در مکتب نبوی یا سنت، گفت: در سنت و مکتب نبوی نیز زن قابلیت وصول به درجات عالی در جامعه را داراست. آن زمان که تنها چند ماه پس  از جنگ جهانی دوم ، دربسیاری از کشورهای  اروپا،  حق رای را برای زنان به رسمیت شناختند ، پیامبر اکرم(ص) در جریان بیعت عقبه ، پس از همراهی زنان در کنار مردان با رسول خدا(ص) و بیعت زن و مرد در کنار هم با او، به مدینه مهاجرت کردند. این سندی قطعی در هویت بخشی اسلام به رای و ورود زن در عرصه مهم تصمیم گیریهای اجتماعی است.

 

تاریخ در حیرت شخصیت گوهرشاد است

حجت الاسلام جازاری درباره حضور زنان در حوزه تعلم و تعلیم، اظهار داشت : در مکتب نبوی، زن مکلف است که خود را به اوج مدارج علمی برساند. شاید تعجب کنید که به شما عرض کنم تا حدود یک قرن قبل، در کشورهای آمریکا، انگلستان و اکثر کشورهای اروپایی، زن مطلقا اجازه تحصیل و ورود به مدرسه و دانشگاه را نداشت. اما پیامبر(ص) در هزار و چهار صد سال قبل چه فرمودند«طلب العلم فریضه علی کل مسلم و مسلمه» این یعنی بالارفتن و ممتاز شدن به جنسیت نیست بلکه به همت و سعی است. به علاوه زن و مرد به رشد و ترقی مکلفند. لذا این حدیث به تنهایی پاسخ مهمی به صدها  شبهه مطرح شده علیه اسلام است که تلاش در  به نمایش نهادن اسلامی واپس‌گر دارند.

 

استاد دانشگاه کاتولیک فرانسه ادامه داد: شما نگاه کنید ، یک زن مسلمان قریب هفتصد سال قبل، از اموال خویش و با درایت و نخبگی خودش در شهرهایی مانند هرات، مرو و طوس مدرسه علمیه می سازد و مسجد ها بنا می کند و از خود یادگارهای ارزشمند به جای می‌نهد. خانم گوهر شاد که از مذهب اهل سنت بود با این اقدامات گرانسنگ ابرویی برای زنان دانشمند مسلمان شد. خبر و آثار مدارس علمی و ارزشمند او  حتی در غرب و در بین مطالعات اندیشمندان آن نیز بازگو شده است. او در عصری مدرسه و نظامیه ساخته، که در غرب، زن از اندک هویت و جایگاه ساده هم محروم مانده بود.

 

با وجود پیشرفت علم رشد خرافات خطری جدی است

عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان با بیان اینکه یک زن مسلمان، در دنیای امروز باید تلاش کند تا هویت خویش را باز شناسی نماید، گفت: امروز بحث عقل گرایی باید در جامعه جدی دیده شود. بنده زمانی که به ایران می آیم، از طرفی با دیدن زنان فرهیخته و ممتاز در عرصه دانشگاه و حوزه حقیقتا مشعوف و شاد می شوم. قلبم از  دیدن این رشد آماری و کیفی زنان در عرصه تدوین علم و تحصیل، احساس لذتی غیر قابل توصیف می یابد. اما در کنار آن وقتی به برخی از جلسات سنتی در  بعضی از مساجد و محافل قدم می گذارم ، مشاهده می کنم که انحراف و خرافات و تعصبات نیز در کنار رشد علمی، رشد زیادی داشته است.

 

موسس حوزه علمیه ثامن‌الائمه(ع) اضافه کرد: اگر این روند ادامه یابد در آینده نزدیک، جامعه ما در خطر گسستگی بین زنان روشنفکر و جریان جامعه سنتی زنان قرار می گیرد، این خطر می تواند در شرایط پیوند اولاد و خانواده و حتی در ارتباطات فامیلی خانواده های مذهبی در ایران، اثر منفی و گسست ایجاد کند.

 

زن مسلمان مظهر خردگرایی است

وی با تاکید بر اینکه ویژگی مهم زن مسلمان خردگرایی است، ابراز کرد  : خردگرایی زن مسلمان موجب رشد فردی و اجتماعی او می گردد و از سوی دیگر اسباب شناخت حقیقت دین را فراهم می آورد که نیاز قطعی امروز ما است.

 

استاد دانشگاه کاتولیک فرانسه با اشاره به خطری که جامعه زنان مسلمان را تهدید می کند، گفت: البته این تهدید موجب لطمه به کانون اصلی و رکن تکوین کننده جامعه در یک کشور می شود، رشد جریان های انحرافی و تعصبی و نتیجه آن دوری از عقل گرایی است. پس عقل گرایی مرز و معیار تشخیص بانوی نمونه است و عدم آن نیز خطر تهدید کنند هویت اصیل زن مسلمان خواهد بود.  

 

موسس حوزه علمیه ثامن‌الائمه(ع) ادامه داد: در مکتب نبوی، شیوه عملی شخص پیامبر(ص) و سخنان ایشان نیز در تعیین مراتب و جایگاه رفیع زن اهمیت فراوانی دارد. تعبیر «فَإِنَّ الْمَرْأَةَ رَیْحَانَةٌ، لَیْسَتْ بِقَهْرَمَانَة» که معنای ساده آن این است که زن گل است و نه قهرمان ، بر منهج و شیوه خاص تفسیر متون مقدس، تعبیری است هشداری و پنداری. یعنی اولا زن را باید مظهر زیباییها و لطافتها دانست، اما در عین حال این تشبیه ویژه بیانگر یک نکته اخطارگونه به مردان است.

 

استاد حوزه‌ علمیه در پایان خاطرنشان کرد: انسان نباید گل را در معرض طوفان های زمستانی و گرمای عطش آور تابستانی قرار دهد! یعنی دشواری های امور اجتماعی و زندگی را از او نطلبید. البته او خود در کار خویش مختار و دارای اراده است. من یک روز این حدیث را در کلاس درسم در دانشگاه کاتولیک نقل کردم و توضیح دادم. چند تن از دانشجویان خانم مسیحی و لائیک، کاملا متحیر و متعجب شدند و یکی از آنها که هنوز سال هاست به قول خودش در اندیشه مانده  که آیا دینی برای خودش برگزیند یا نه! با کمی تامل رو به من گفت: به نظرم این جمله و تشبیه از یک ادم زمینی نیامده باشد!  واقعا آسمانی است

 

 

شنیده شده توسط فاطمه علی آبادی طلبه پایه سوم ، خبرنگار .

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 20 اسفند 1395نظر دهید »

حاج صادق آهنگران :

 

انقلابی ام و در خروش می آیم 

به یک اشاره رهبر به جوش می آیم 

 

بگو به خصم توان مرا محک نزند 

بگو بترسد و بر زخم ها نمک نزند

 

منم که در دل طوفان به نوح می نازم 

شبیه نوح به اولاد دل نمی بازم 

 

اشاره کن به من ای نوح آسمانی من 

ببین چه ها کند این شور جانفشانی من 

 

ببین چگونه دهم سر ، پسر که چیزی نیست 

به راه دوست تمام جهان پشیزی نیست 

 

 

 

مداحی حاج صادق آهنگران در برائت از پسر

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 18 اسفند 1395نظر دهید »

فاطمه سلام الله صدیق است 

 

دروغ


درباره علت نامگذاری فاطمه سلام الله به صدیقه نوشته اند ، بدین جهت آن بزرگوار صدیقه نامیده شد که صداقت و درستی ؛ شیوه همیشگی زندگی او بود و جز به راستی و صداقت زبان نمی گشود ، و هرگاه هم از عایشه سخنی به میان می آمد می کفت : 

«ما رایت احدا کان اصدق لهجه منها ، الا ان یکون الذی ولدها؛ هرگز هیچ کس را از فاطمه جز پدر بزرگوار او  ، راستگوتر ندیدم » 

 


البته به کسی که گفتارش با رفتارش هماهنگ بوده و نیز کسی که همه مطالب حق را باور دارد و آن را تصدیق می کند « صدیق » گفته شده است ، چنان که در قرآن کریم ، ابراهیم خلیل ، خصلت « صدیقا» ۱، ادریس صفت « صدیقا »۲ و نیز حضرت مریم با عنوان « صدیقه » معرفی شده اند .۳

 

حالا سوال اینجاست که آیا زنان و مردان امروز در جامعه از این صفت زهرای مرضیه سلام پیروی می کنند و راستگویی را شیوه و سرلوحه خودقرار می دهند ؟ 

 

شاید درک این موضوع که چرا افراد درهنگام برقراری ارتباط با دیگران، درمورد خود دروغ می گویند، کمی دشوار باشد.

 

ممکن است دلیلی اصلی این مسئله این باشد که آنها می ترسند اگر رازهای خود را فاش کنند، آن شخص آنها را ترک کند. افراد در روابط خود دروغ می گویند تا مسائل منفی شخصیتی شان را پنهان کنند. بسیاری از افراد اشتباهات خود در روابط گذشته یا لجبازی خود را نپذیرفته اند، دوست ندارند طرف مقابلشان در فعالیتهای روزمره آنها دخالت کند. علت دروغگویی و خیانت اشخاص این است که آنها اغلب دارای عقده حقارت بوده و تمایلی ندارند تا شخصی که با او رابطه ای را برقرار می کنند درمورد آن چیزی بداند. ترسی که در ذهن آنها نقش بسته است مسئول دروغگویی این افراد می باشد. برای نمونه، یک مرد برای اینکه رابطه خود را با نامزدش پایدار نگاه دارد، ممکن است در بیان مسائلی همچون موقعیت مالی، درآمد سالیانه و سرمایه های خود به دروغ متوسل شود.۵

 

راستگویی و صداقت می تواند نشان از رشد یک فرد داشته باشد چه زن باشد چه مرد!تصور کنید هنگامی را که شما آنقدر به خویشتن خویش نزدیک و به قدری با خود آشتی هستید که تصویر شما در ذهن تان تصویری صاف و شفاف است در این صورت دیگر نیازی نیست که در جهت حفظ شغل، به دست آوردن دل کسی از جنس مخالف، دوری از تنش و امثال این ها دروغ بگویید 

 

علت برخی دورغ گویی ها از زبان مردم :

مرد جوانی که از شهرستان برای کار به تهران آمده، می گوید: «من تا کلاس اول راهنمایی درس خوانده ام اما یه چیزی رو قد استادای دانشگاه فهمیدم اونم اینه که ما از همه لحاظ ضعیف و عقب افتاده ایم چون خیلی دروغگوییم در اینجا کار فقط با دوز و کلک پیش میره! و چون کار واقعی نمی کنیم عقب می افتیم و خیلی معلومه که مردها بیشتر از زن ها دروغ میگن چون باید به کار کردن و در اجتماع باید دروغ گفت تا پیشرفت کرد!»

 

وید، جوان 27 ساله می گوید:«وقتی بعد از اعتراف به کار بد در کودکی کتک می خوریم کم کم یاد می گیریم همیشه با دروغ گفتن خودمونو نجات بدیم! و من فکر می کنم بین دختر و پسر این کاملا یکسانه! و ما در خانواده هامون، دروغگو تربیت می شیم و واقعیت اینه که هیچ وقت برای راستگویی نه در خانواده و نه در مدرسه جایزه نگرفته ایم و هر وقت هم راست گفتیم در واقع راه نداشته که دروغ بگیم!»

 

حسین، نوجوان 17 ساله می گوید: من به خاطر ترس از خدا کمتر دروغ می گم و اگر این مانع نبود صد در صد بیشتر از این دروغ می گفتم!

اما نازنین می گوید: صداقت ربطی به این موضوع نداره و من اگه دروغ گناه هم نباشه دروغ نمی گم!

هرچند تو بچگی وقتی که گفتین دروغگو میره جهنم همیشه موقع دروغ گفتن ترسیدم و برام عادت شد. تاثیر منع مذهبی بر پرهیز از دروغگویی قابل انکار نیست و کسانی که به دستورات دینی پایبند هستند قطعا کمتر دروغ می گویند!۶

 

   دروغ با ايمان سازگار نيست

در حديثى چنين مى‏خوانيم: سئل رسول اللَّه (ص) يكون المؤمن جبانا؟ قال نعم، قيل و يكون بخيلا؟ قال نعم، قيل يكون كذابا؟ قال لا!” از پيامبر پرسيدند آيا انسان با ايمان ممكن است (گاهى) ترسو باشد فرمود: آرى، باز پرسيدند آيا ممكن است (احيانا) بخيل باشد فرمود: آرى، پرسيدند آيا ممكن است كذاب و دروغگو باشد؟ فرمود نه"!  

چرا كه دروغ از نشانه‏هاى نفاق است و نفاق با ايمان سازگار نيست.

 

و نيز به همين دليل اين سخن از امير مؤمنان (ع)نقل شده است:

«لا يجد العبد طعم الايمان حتى يترك الكذب هزله وجده»۷

 

بنابراین وقتی می بینیم که این همه مشکلات در جامعه ، آن هم جامعه اسلامی وجود دارد  یعنی که ما به حق و حقیقت کمتر پیروی میکنیم از سیره زهرای مرضیه و به طور خاص صفت نیک و پسندیده صدیق بودن ایشان .و جه زیباست که این صفت زیبا را درون خود نهادینه کنیم تا بتوانیم طعم واقعی ایمان را بچشیم .

 

 

۱ و ۲_ سوره مریم آیه ۳۹ و ۵۶ .

۳_ سوره مائده ، آیه ۷۵.

۴_ دیده شده در کتاب فاطمه الگوی زن مسلمان ، احمدصادقی ارذستاتی، انتشارت امام عصر عجل الله ، ص ۵۲.

 ۵_ بیتوته

۶_مجله خبری لحظه ها

۷_ ر . ک اصول کافی ، کلینی ، ج ۴ . باب دروغ .

 

اشتراک گذاری این مطلب!

کلیدواژه ها: Liars, Lie, دروغ, دروغگویی, صدق, صدیقه
   سه شنبه 17 اسفند 1395نظر دهید »

پیروی از هوای نفس مانع حق‌گویی است

 

حق گویی

 

 آیت‌الله محمد محمدی ری شهری، نماینده مجلس خبرگان رهبری و تولیت آستان مقدس حضرت عبداالعظیم حسنی(ع)، امروز در جلسه درس خارج فقه که در حوزه علمیه همین آستان برگزار شد، گفت: امام سجاد(ع) در دعای مکارم الاخلاق از خداوند متعال درخواست می‌کند «بارالها! به من توفیق ده تا سخن حق بگویم هرچند گفتن آن سخت باشد».

 

وی افزود: سخن حق در مقابل سخن باطل قرار دارد، انسان نباید در هیچ زمان و شرایطی از حق گویی امتناع کند.

 

آیت‌الله محمدی ری شهری با استناد به آیه 135 سوره نساء، بیان داشت: خداوند در این آیه می‌فرماید: «ای اهل ایمان، همواره برپا دارنده عدل و انصاف باشید، برای خدا گواهی دهید حتی اگر شهادت حق به زیان شما باشد یا به زیان پدر و مادرتان و یا برخلاف نظر خویشان و بستگانتان باشد».

 

نماینده مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: ثروتمند بودن و یا فقیر بودن دو طرف دعوا نباید در گواهی دادن انسان تاثیرگذار باشد همچنین از شهادت دادن ناحق که به سبب سود شخصی خود صادر می‌شود، باید اجتناب کند.

 

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با تاکید بر اینکه انسان در همه لحظات باید حق بگوید، گفت: در هنگام شهادت دادن انسان باید یه این نکته توجه داشته باشد که خداوند ناظر بر اعمال است و اوست که طرف حق را یاری می‌کند.

 

رییس دانشکده علوم حدیث با بیان اینکه پیروی از هوای نفس انسان را از حق‌گویی باز می‌دارد، عنوان کرد: انسان اگر از هوای نفس اطاعت نکند حق‌گو می‌شود.

 

وی درباره اینکه انسان در شهادت دادن نباید حق را باطل و باطل را حق جلوه دهد، خاطرنشان کرد: زمانی که انسان باید سخن حق بگوید، سکوت و کتمان جایز نیست چرا که خداوند بر همه دلها آگاه است

 

 

شنیده شده توسط فاطمه علی آبادی ، طلبه پایه سوم .

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 16 اسفند 1395نظر دهید »

بزرگترین بشارت برای پیروان 

 

فاطمه

 

در نام فاطمه سلام الله بزرگترین بشارت برای پیروان مکتبش نهفته است ، چرا که فاطمه از ماده فطم به معنی جدا شدن یا باز گرفتن از شیر است ، و طبق حدیثی که از پیامبر صلی الله روایت شده که به علی علیه السلام فرمود : میدانی چرا دخترم فاطمه نامیده شد ؟

عرض کرد :بفرمایید.

 

فرمود : برای آن که او و شیعیان و پیروان مکتبش از آتش دوزخ باز گرفته شده اند .۱

 

فاطمه زهرا سلام الله چشمه جوشان برای ادامه دودمان پیامبر و ائمه هدی و خیر فراوان در طول قرون و اعصار تا روز قیامت شد و « پیامبر عظیم الشان اسلام بر این اعتقاد که فاطمه زهرا سلام الله نمونه یک انسان کامل است بر دست او بوسه زد و این امر نباید یک مساله عاطفی در نظر گرفته شود ، نگرش اسلام به زن از باب تکامل معنوی و انسانی اوست و در بررسی های مربوط به فرهنگ ، مسایل اجتماعی و فرهنگی و اجتماعی زنان باید بر این اساس عمل شود . » ۲

 

 

۱_ دیده شده در کتاب زهرا سلام الله برترین بانوی جهان ، آیت الله مکارم شیرازی ، انتشارات سرور ، ص ۲۱.

۲_ دیده شده در کتاب کوثر نور ، فاطمه زهرا در کلام امام و رهبری ، تهیه و تنظیم دفتر مطالعات و تحقیقات زنان ، ص ۲۷.

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 16 اسفند 1395نظر دهید »

بهترین زنان کیستند؟

 

 بهترین چیز برای زنان

 

سلیقه‌ها و نظریه ها در تمام امور متفاوت هستند و کاهی ممکن است در بعضی از امور عادی هم نظریه های متفاوت وجود داشته باشد .مثلا ما اکر بخواهیم این مطلب را در معرض همه پرسی قرار دهیم که بهترین چیزها برای زنان چیست ، مسلما دهها نظریه وجود دارد ، ولی نظریه حضرت زهرا سلام الله فوق همه سلیقه ها و نظریه هاست که :

 

 

و روی عن علی قال: کنا جلوسا عند رسول الله (ص) فقال: اخبرونی ای شی خیر للنسا؟ فعیینا بذلک کلنا حتی تفرقنا.
فرجعت الی فاطمه فاخبرتها الذی قال لنا رسول الله (ص) و لیس احد منا علمه و لا عرفه.
فقالت: و لکنین اعرفه: خیر للنسا ان لا یرین الرجال و لا یراهن الرجال.فرجعت الی رسول الله (ص) فقلت: یا رسول الله (ص)! سابتنا ای شی خیر للنسا؟ و خیر لهن ان لا یرین الرجال و لا یراهن الرجال.
قال: من اخبرک فلم تعلمه و انت عندی. قلت: فاطمه، فاعجب ذلک رسول الله (ص) و قال: ان فاطمه بضعه منی

 

از حضرت علی علیه السلام روایت شده که به همراه جمعی از یاران، نزد رسول خدا(ص) نشسته بودیم. در این بین حضرت پرسشی را طرح کرد و پرسید:
آیا می‏دانید، بهترین چیز برای زنان کدام است؟


از میان جمعیت حاضر، پاسخی که آن حضرت را قانع سازد، شنیده نشد. عاقبت با عجز و ناتوانی همه از گرد او پراکنده گشتیم. هر کس به سویی رفت و من نیز به خانه فاطمه آمدم، و فاطمه را از پرسشی که رسول گرامی عنوان کرده بود آگاه کردم. به او گفتم هر چند یاران آن حضرت کوشیدند و پاسخهایی دادند، اما هیچ یک از آنها نتوانست پاسخی را که مورد نظر حضرتش بود بر زبان آرد.فاطمه گفت: پاسخ سوال را من می‏دانم. آن گاه گفت:


بهترین چیز برای زنان آن است که مردان آنان را نبینند و آن‏ها نیز مردان را نبینند.

 

من نزد رسول خدا(ص) باز گشتم و گفتم: ای فرستاده خدا! پرسشی که مطرح کردید پاسخش این است. (همان پاسخی که فاطمه داده بود عرض د کردم).پیغمبر از این پاسخ خوشش آمد و گفت: این پاسخ را از که شنیده‏ای، تو که هم اینک اینجا بودی و پاسخ آن را ندادی؟!
گفتم: از فاطمه. پیغمبر فرمود: همانا فاطمه پاره تن من است.۱

 

این پاسخ زیبای زهرای مرضیه سلام الله یعنی داشتن حیا ، داشتن حجاب ، اما واقعا این پاسخ زهرا سلام الله از سوی زنان امروز تا چه میزان عمل می شود ؟ اصلا اگر امروزه از زنان بپرسیم که بهترین چیز برای زنان چه هستند چه پاسخی خواهیم شنید . ؟ 

 

 باید گفت که نه تنها زنان و دختران ما امروز  آنچه را که شایسته یک زن مسلمان است رعایت نمی کنند ، بلکه روز به روز هم میزان حیا و حجاب در جامعه کم رنگ تر شده است و حدوداً از 12 سال پیش کم حجابی یا بدحجابی به جامعه ما رسوخ کرده و مانند موریانه به تخریب فرهنگ ایرانی اسلامی ما پرداخته و روز به روز در حال پیشروی است و روز به روز پوشش ایرانی اسلامی جامعه ما در حال رنگ باختن و کمرنگ تر شدن است و از در و دیوار شهرهای ما فرهنگ ضدحجاب می بارد و در این بین جوانان 12 تا 25 ساله بیشتر از سایر افراد در گرداب مهلک اشاعه مدل های غربی درگیر شده اند.

 

حسین باهر استاد دانشگاه شهیدبهشتی در این خصوص می گوید: افراد بدحجاب به دلیل اقتضای سنی خود که دنبال آزادی و جلب توجه هستند الگوبرداری بالایی داشته و تحت تأثیر ماهواره در گرداب اشاعه مدل های غربی گرفتار می شوند.

 

دختران بد حجاب

حسین قرائی مقدم جامعه شناس معتقد است:اکنون بانوان کم حجاب ما ادای حجاب را در می آورند طوریکه به اجبار به رعایت حجاب روی آورده باشند و ظاهر جامعه ما نشان می دهد که این قشر از دختران و زنان ما تنها حجاب را اجابت کرده اند و به رعایت آن مجاب نیستند.

 

وی در ادامه می گوید:از لحاظ جامعه شناسی افراد کم حجاب به شکلی کاملاً ظاهری و از روی ترس از مسئولان ارشد شهری و کشوری و یا خانواده خود به حجاب تن داده اند چرا که اگر این افراد مجاب شده بودند باطناً به رعایت این مهم می پرداختند.۲

 

 

۱_ دیده شده در کتاب اخلاق حضرت زهرا سلام الله ،محمد مهدی تاج لنگرودی ، ص ۱۰۶.

۲ _ نمناک

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 15 اسفند 1395نظر دهید »

به مناسبت روز درخت کاری امروز در مدرسه علمیه کوثر ورامین چند اصله نهال توسط طلاب و معاونین این مدرسه کاشته شد .

 

روز درخت کاری

 

کاشت نهال


 

 روز درخت کاری

 

 

 روز محیط زیست

 

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

   یکشنبه 15 اسفند 1395نظر دهید »

مهمترین عاملی که مردم کم استغفار می کنند .

 

چرا آدمها استغفار نمی کنند .؟

 

خدا از مادر مهربانتر است 

 

مردم مطمئن نیستند که خدا آنها را دوست دارد .

 

چه کسی با اصلحه گریه خدا را تهدید می کند ؟  

 

همیشه ما فکر می کنیم خدا می خواهد ما را بزند

 

 

 

 

چرا کم استغفار می کنیم ؟ استاد پناهیان 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 14 اسفند 13951 نظر »

نقش اسلام در حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست

 

نقش اسلام در حمایت از محیط زیست

 

انسان، اشرف مخلوقات و خلیفه خداوند در زمین است و تمام پدیده های طبیعی برای او آفریده شده است.

خداوند نظر ویژه ای به انسان دارد. آسمان و زمین و دریاو کوهها را در تسخیر بشر قرار داده تا از آنها به شیوه صحیح و مناسب بهره ببرد؛ چنان که آیات ذیل بر آن دلالت دارد:

 

«الله الذی سخر لکم البحر لتجری الفلک فیه بامره و لتبتغوا من فضله و لعلکم تشکرون، و سخر لکم ما فی السماوات و ما فی الارض جیمعاً منه اِنَّ فی ذلک لایاتٍ لقومٍ یتفکرون» سوره جاثیة (45) آیه 12و13.

خداوند همان کسی است که دریا را مسخر شما کرد تا کشتیها به فرمانش در آن حرکت کنند و بتوانید از فضل او بهره گیرید، و باشد که سپاس دارید. او آنچه در آسمانها و آنچه در زمین است به سود شما رام کرد؛ در این نشانه های [مهمی [است برای کسانی که اندیشه می کنند.»

 

«هو الذی خلق لکم ما فی الارض جمیعاً ثم استوی الی السَّماءِ فسوّاهُنَّ سبعَ سماواتٍ و هو بکل شی ءٍ علیمٍ» سوره بقره آیه 29.   او خدایی است که همه آنچه را [از نعمتها] درزمین وجود دارد، برای شما آفرید؛ سپس به آسمان پرداخت؛ و آنها را به صورت هفت آسمان مرتّب نمود؛ و او به هر چیز آگاه است.»

 

 

«هو الذی جعل لکم الارض ذلولاً فامشوا فی مناکبها و کلوا من رزقه و الیه النشور» سوره ملک، آیه 15. او کسی است که زمین را برای شما رام کرد، بر شانه های آن راه بروید و از روزیهای خداوند بخورید؛ و بازگشت و اجتماع همه به سوی اوست.»

 

«و من آیاته ان یرسل الریاح مبشرات ولیذیقکم من رحمته و لتجری الفلک بامره ولتبتغوا من فضله و لعلکم تشکرون» سوره روم (30) آیه 46. و از آیات [عظمت] خدا این است که بادها را به عنوان بشارتگرانی می فرستد تا بخشی از رحمتش را به شما بچشاند و کشتیها به فرمانش حرکت کنند و از فضل او بهره گیرید؛ و امید که شکرگزاری کنید.»

 

«ان فی خلق السماوات و الارض و اختلاف اللیل و النهار و الفلک التی تجری فی البحر بما ینفع الناس و ما انزل الله من السماء من ماء فاحیا به الارض بعد موتها و بث فیها من کل دابة و تصریف الریاح و السحاب المسخر بین السماء و الارض لآیات لقوم یعقلون» سوره بقره آیه 164.در آفرینش آسمانها و زمین، و آمد و شد شب و روز، و کشتیهایی که در دریا به سود مردم در حرکتند، و آبی که خداوند از آسمان نازل کرده، و با آن، زمین را پس از مرگ، زنده نموده، و انوع جنبندگان را در آن گسترده، و [همچنین] در تغییر مسیر بادها و ابری که میان زمین و آسمان آرمیده است، نشانه هایی است [از ذات پاک خداو یگانگی او] برای مردمی که می اندیشند.» 

 

با توجه به آیاتی که ذکر شد، طبیعت در تسخیر انسان و برای بهره برداری در اختیار او قرار دارد. انسان می تواند با استفاده از تواناییها و خلاقیتهایی که خداوند در سرشت او قرار داده بهترین بهره را از طبیعت ببرد، و با خردورزی دنیا را مزرعه آخرت و سرمایه زندگی اخروی خویش قرار دهد.

 

«متون مختلف تعالیم اسلامی به انحای گوناگون به طبیعت و عناصر آن و همچنین به فواید و اثرهای آن اشاره نموده اند و در کنار این اشارات به لزوم حفاظت از آن نیز پرداخته اند … آیاتی از قرآن کریم انسان را مورد سؤال قرار داده و یا او را به دستورهایی امر کرده اند که یکی از مصادیق بارز این سؤالات و اوامر می تواند محیط زیست باشد این در عین حالی است که قرآن کریم به بسیاری از اصول و قوانینی که ضامن بقا و تداوم حیات عالم هستی و حرکت آن به سوی کمال است، اشاره می فرماید که مراعات این قوانین خود مرحله ای از حفاظت از محیط زیست است.

 

برای نمونه می توان به موزون بودن عالم هستی و خلق عالم بر اساس توازن اشاره کرد،۲  به این معنا که انسان نباید عملی مرتکب شود که سبب بر هم خوردن این توازن و تعادل گردد … موضوع بعدی اشاره شده در قرآن که تجاوز به آن سبب بر هم خوردن این تعادل محیط می گردد، اندازه و قدر است.۳

به بیان دیگر، در تماس با طبیعت و بهره گیری از منابع آن باید به گونه ای رفتار شود که اولاً؛ قدر و اندازه ملاک عمل قرار گیرد و ثانیا تغییرات اندازه ها به حدّی نباشد که سبب تخریب محیط زیست و از بین رفتن گونه هایی گردد.

 

حق بودن خلق الهی و یا به باطل و بازیچه آفریده نشدن آنها ۴ نیز موضوع مهم دیگری است که به بشر می آموزد تا از انهدام طبیعت و عناصر طبیعی در راههای باطل و بیهوده احتراز نماید.۵

 

۱_ر.ک: سوره بقره (2) آیه 168؛ سوره نحل (16) آیه 90، 93؛ سوره حج (22) آیه 3؛ سوره طه (20) آیه 81؛ سوره نساء (4) آیه 135؛ سوره اسراء (17) آیه 26؛ سوره بقره (2) آیه 195.

۲_ر.ک: سوره حجر (15) آیه 19.

۳ـ ر.ک: سوره رعد (13) آیه 8؛ سوره اعلی (87) آیه 3؛ سوره فرقان (25) آیه 2؛ سوره قمر (54) آیه 49.

۴_ر.ک: سوره حجر (15) آیه 85؛ سوره ابراهیم (14) آیه 19؛ سوره انبیاء (21) آیه 16.

۵_ پایگاه اطلاع رسانی حوزه 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 14 اسفند 1395نظر دهید »

 دیدار ﺟﻤﻌﯽ ﺍﺯ ﺷﺎﻋﺮﺍﻥ ﻣﺬهبی ﺳُﺮﺍ ﺑﺎ ﺭﻫﺒﺮ ﻣﻌﻈﻢ ﺍﻧﻘﻼ‌ﺏ ﺍﺳﻼ‌ﻣﯽ 

 

ﺷﻌﺮﯼﮐﻪ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺩﯾﺪﺍﺭ ﺟﻨﺎﺏ ﺁﻗﺎﯼ ﻣﺤﻤﺪﺟﻮادﺷﺮﺍﻓﺖ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ‌ﯼ ﻭﺣﺪت ﻣﺴﻠﻤﯿﻦ در ﺳﯿﺮﻩ‌ﯼ اﻣﯿﺮﺍﻟﻤﺆﻣﻨﯿﻦ ﻋﻠﯿﻪ‌ﺍﻟﺴﻼ‌م ﺧﻮﺍﻧﺪ.

و جوابیه و نظریه رهبر معظم انقلاب درباره این شعر ۵/ ۱۲/ ۹۵

 

 

 

 


 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 11 اسفند 1395نظر دهید »

اجازه خواستن ابوبکر از فاطمه سلام الله 

 

زهرا سلام الله

 

مجلسی از اسما بنت عمیس نقل می کند که گفت : 

ابوبکر از من خواست برایش از فاطمه سلام الله اجازه بگیرم تا بیاید و او را راضی کند ، اجازه گرفتم . 

 

چون ابوبکر نزد فاطمه سلام الله آمد ، فاطمه سلام الله صورت مبارک خود را به دیوار کرد ، ابوبکر سلام داد ، فاطمه سلام الله پاسخش نداد .

 

ابوبکر شروع کرد عذرخواهی کردن و گفت : ای دختر رسول خدا از من راضی شو !

 

فاطمه سلام الله پاسخ داد ای عتیق ! آیا حرمت ما را نگه داشتی ، یا مردم را بر دوش ما سوار کردی ؟  سوگند به خدا ! با تو سخن نخواهم کفت تا خدا و پیامبرش را دیدار کنم   از تو به ایشان شکوه کنم .

 

 

دیده شده در کتاب فرهنگ جامع سخنان حضرت فاطمه سلام الله ، تالیف سید حسین سجادی تبار ، محمود شریفی ، ترجمه علی مویدی ، ص ۳۹۰.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 10 اسفند 1395نظر دهید »

خواهران طلبه سرمایه‎های انقلاب اسلامی هستند 

محسن محمودی

 

حجت‎الاسلام محسن محمودی، امام جمعه موقت شهرستان ورامین امروز در مراسمی که به مناسبت سوگواری شهادت حضرت زهرا(س) در مدرسه علمیه کوثر ورامین برگزار شد، گفت: خواهران طلبه سرمایه‎های انقلاب اسلامی در مسیر رسیدن به اهداف اعتقادی و اخلاقی جامعه به شمار می‌روند.

 

وی افزود: ایام‌ها و مناسبت‌هایی همچون فاطمیه، غدیر، عاشورا، رجب، شعبان و ماه رمضان از ابزارهایی مهم در جهت خودسازی و دگرسازی بشر محسوب می‌شوند، لازم است طلاب در آن ایام نهایت بهره و استفاده را از نظر فردی و اجتماعی حاصل کنند.

 

حجت‎الاسلام محمودی تبلیغ معارف فاطمی را یکی از مهمترین وظایف طلاب بیان کرد و گفت: طلاب خواهر با تبیین و عمل به معارف فاطمی نقش ارزنده و تأثیرگذاری در جامعه دارند.

 

امام جمعه موقت شهرستان ورامین در تبیین اینکه انسان زمانی سخنش اثرگذار است که خودش عامل به آن باشد، عنوان کرد: مهمترین رسالت طلاب عمل به اوامر و نواهی الهی است بنابراین عملکرد انسان باید در نهاد او انقلاب و تحولی عظیم ایجاد کند در این صورت است که یک طلبه می‌تواند در جامعه تغییر و تحول ایجاد کند.

 

وی عامل گرفتاری‌های بشر را خود بشر بیان کرد و گفت: انسان باید به جایگاه و وظیفه‌ای که در عالم خلقت دارد آگاه باشد و بر مبنی آن عمل کند تا مبادا با انجام افعال نادرست به توجیه آن بپردازد.

 

حجت‎الاسلام محمودی با بیان اینکه برخی سیاست را حقه و نیرنگ معنا می‌کنند، بیان داشت: رهبر معظم انقلاب فرمودند «برخی از واژه‌ها مانند سیاست و آزادی مظلوم واقع شده‌اند؛ برخی نام آزادی را به بند کشیدند و آزادی را با تعابیری همچون لاقیدی، ولنگاری و هرزگی تعریف کردند در حالی که آزادی در چهار چوب بندگی الهی محقق می‌شود.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: امروز برخی در میدان سیاست با شعار آزادی مبلغ بی‌بندوباری شده‌اند، شیطان با زینت دادن گناه انسان را از مسیر الهی خارج و در مسیر باطل قرار می‌دهد

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 7 اسفند 1395نظر دهید »

همسر داری فاطمه زهرا سلام الله

 

 

تستری با سند خود آورده است که : سلمان فارسی گفت :
فاطمه سلام الله نزد پیامبر صلی الله آمد ، چون نگاهش به پیامبر صلی الله افتاد اشک از دیدگانش جاری و رنگش دگرگون شد ، پیامبر صلی الله فرمود : دخترم ! چرا گریه می کنی ؟

 

عرض کرد : ای رسول خدا ! دیشب من و علی شوخی و مزاح می کردیم از من سخنی سر زد که علی علیه السلام را ناراحت کرد ، چون ناراحتی علی علیه السلام را دیدم غمگین شدم ، به او گفتم : محبوب من ! از من راضی شو ، و هفتاد و دو بار دورش چرخیدم تا از من خرسند شد و با خرسندی در چهره ام خندید و اینک از پروردگار بیم دارم .

 

پیامبر صلی الله فرمود : دختر جانم ! سوگند به آن خدایی که مرا به حق به پیامبری برانگیخت ، اگر پیش از آن علی علیه السلام را خرسند سازی از دنیا می رفتی بر تو نماز نمی خواندم .

 

دخترم ! آیا نمی دانی که رضای همسر ، رضای خدا و ناخرسندی او ناخرسندی خداست .

دخترم ! اگر زنی بسان مریم دختر عمران خدا را عبادت کند ولی همسرش از او راضی نباشد خدای سبحان از او قبول نمی کند .

دخترم ! بهترین عمل زنان اطاعت همسر و پس از آن بهترین عمل ایشان ریسندگی است .

 

 

دیده شده در کتاب فرهنگ جامع سخنان حضرت فاطمه سلام الله ، تالیف محمد شریفی و حسین سجادی تبار ، ترجمه علی مویدی ، گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم ، نشر بین الملل ، ص ۷۹.

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 6 اسفند 1395نظر دهید »

تعلیمات امیرالمؤمنین علیه السلام به مسلمانان 

 

 

_ در شب صدقه بدهید ، که صدقه شب خشم خدا را فرو می نشاند .

 

_ سخن خود را از اعمال خویش بدانید . سخن کم بگویید مگر در راه خیر .

 

_ انفاق کنید از آنچه که خدا به شما روزی داده ، زیرا انفاق کننده همچون مجاهد در راه خداست .

 

_ هر کس یقین دارد که صدقه او را خداوند عوض می دهد از دل به انفاق اقدام می کند . هر کس یقین داشته ولی بعد شک عارض او شده همان یقین را به کار برد که شک موجب نقض یقین نمی شود .

 

_ غذای شب را انبیا علیهم السلام پس از نماز عشا می خورند ، غذای شب را رها نکنید که موجب زیان بدن می شود .

 

_ هر کس از خداوند به روزی کم راضی باشد ، خداوند از او راضی می شوند به عمل کم .

 

_ وضو بعد از طهارت ده حسنه دارد ، طهارت بگیرید .

 

_از کسالت بپرهیزید ، هر کس کسالت بورزد حق خدا را نخواهد پرداخت .

 

 

دیده شده در کتاب بحارالانوار ، علامه محمد باقر مجلسی ، جلد دوم از ترجمه جلد چهارم ، ترجمه استاد معظم آقای موسی خسروی ، انتشارات اسلامیه ، گزیده صفحات ۹۰ تا ۹۴. 

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 4 اسفند 1395نظر دهید »

بیانات در ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین

 

رهبر انقلاب 

 

 در آغاز لازم میدانم، به همه‌ی شما میهمانان عزیز، رؤسای محترم مجالس، رهبران گروه‌های مختلف فلسطینی، اندیشمندان، فرزانگان و شخصیّت‌های برجسته‌ی جهان اسلام و دیگر شخصیّت‌های آزادی‌خواه، خوشامد بگویم و حضورتان در این نشست ارزشمند را گرامی بدارم.

 

 

 قصّه‌ی پُرغصّه‌ی فلسطین و اندوه جان‌کاه مظلومیّت این ملّت صبور، بردبار و مقاوم، حقیقتاً هر انسان آزادی‌خواه و حق‌طلب و عدالت‌جو را می‌‌آزارد و درد و رنجی انبوه بر دل می‌نشاند. تاریخ فلسطین و اشغال ظالمانه‌‌ی آن و آواره کردن میلیون‌ها انسان و مقاومت دلیرانه‌ی این ملّت قهرمان، پُر فرازونشیب است.

 

کاوشی هوشمندانه در تاریخ نشان میدهد که در هیچ برهه‌ای از تاریخ، هیچ‌یک از ملّتهای جهان با چنین رنج و اندوه و اقدامی ظالمانه مواجه نبود‌ه‌اند که در یک توطئه‌ی فرامنطقه‌ای، کشوری به طور کامل اشغال شود و ملّتی از خانه و کاشانه‌ی خود رانده شوند و به جای آنان، گروهی دیگر از جای جای جهان بدان‌جا گسیل شوند؛ موجودیّتی حقیقی نادیده گرفته شود و موجودیّتی جعلی بر جای آن بنشیند، امّا این نیز یکی از صفحات ناپاک تاریخ است که همچون دیگر صفحات آلوده، با اذن خدای متعال و یاری او بسته خواهد شد؛چه آنکه‌‌: إِنَّ‌ الْبَاطِلَ کانَ‌ زَهُوقًا. وَ قال: اَنَّ الاَرضَ یَرِثُها عِبَادِیَ الصَّٰلِحُون.

 

 

 کنفرانس شما در یکی از سخت‌ترین شرایط جهانی و منطقه‌ای برگزار میشود. منطقه‌ی ما که همواره پشتیبان ملّت فلسطین در مبارزات آن علیه یک توطئه‌ی جهانی بوده است، این روزها دستخوش ناآرامی و بحرانهای متعدّد است.

 

بحرانهای موجود در چندین کشور اسلامی منطقه موجب شده است تا حمایت از مسئله‌ی فلسطین و آرمان مقدّس آزادی قدس کم‌رنگ شود. توجّه به نتیجه‌ی این بحرانها، به ما تفهیم میکند که قدرتهای سودبرنده از آن کدامند. آنانی که رژیم صهیونیستی را در این منطقه به وجود آوردند تا از طریق تحمیل یک درگیری طولانی‌مدّت، مانع از ثبات و استقرار و پیشرفت منطقه شوند، اینک نیز در پسِ فتنه‌های موجود قرار دارند.

 

فتنه‌هایی که موجب شده است تا توانمندی‌های ملّتهای منطقه در درگیری‌های عبث و بیهوده به خنثی کردن یکدیگر مصروف شود و با فشل شدن همه، آنگاه فرصت برای قدرت‌گیری هرچه بیشتر رژیم غاصب صهیونیستی فراهم آید.

 

همچنان در این میان، شاهد تلاش خیرخواهان و عقلا و حکمای امّت اسلامی هستیم که دلسوزانه در پی حلِّ این اختلافات هستند؛ امّا متأسّفانه، توطئه‌های پیچیده‌ی دشمن، توانسته است با بهره‌گیری از غفلت برخی دولتها، جنگهای داخلی را بر ملّتها تحمیل کند و آنها را به جان یکدیگر بیندازد و تلاش این خیرخواهان امّت اسلامی را کم اثر کند.

 

آنچه در این میان حائز اهمّیّت است، تضعیف جایگاه مسئله‌ی فلسطین و تلاش برای خروج آن از اولویّت است. باوجود اختلافاتی که کشورهای اسلامی با یکدیگر دارند که برخی از آنها طبیعی و برخی دیگر توطئه‌ی دشمن و برخی دیگر ناشی از غفلت است، لیکن همچنان عنوان فلسطین میتواند و باید، محور وحدت همه‌ی آنان باشد.

 

یکی از دستاوردهای این نشست ارزشمند، مطرح کردن اولویّت نخست جهان اسلام و آزادی‌خواهان جهان، یعنی موضوع فلسطین و ایجاد فضای همدلی برای تحقّق هدف والای حمایت از مردم فلسطین و مبارزات حق‌طلبانه و عدالت‌جویانه‌ی آنان است.

 

هرگز نباید از اهمّیّت حمایت سیاسی از مردم فلسطین غافل بود که در جهان امروز از اولویّت ویژه‌ای برخوردار است. ملّتهای مسلمان و آزادی‌خواه با هر سلیقه و روش، امّا میتوانند در یک هدف گرد هم ‌آیند و آن فلسطین و ضرورت تلاش برای آزادی آن است. با پدیدار شدن نشانه‌های افول رژیم صهیونیستی و ضعفی که بر متّحدان اصلی آن بویژه ایالات متّحده‌ی‌ آمریکا حاکم شده است، مشاهده میشود که اندک اندک، فضای جهانی نیز به سمت مقابله با اقدامات خصمانه و غیر قانونی و غیر انسانی رژیم صهیونیستی میل میکند، البتّه هنوز جامعه‌ی جهانی و کشورهای منطقه نتوانسته‌اند به مسئولیّت خود در برابر این مسئله‌ی انسانی عمل کنند.

 

 سرکوب وحشیانه‌ی ملّت فلسطین، دستگیری‌های گسترده، قتل و غارت، غصب سرزمین‌های این ملّت و بنای شهرک در آنها، تلاش برای تغییر چهره و هویّت شهر مقدّس قدس و مسجدالاقصی و دیگر اماکن مقدّس اسلامی و مسیحی در آن، سلب حقوق اوّلیّه‌ی شهروندان و بسیاری از مظالم دیگر همچنان ادامه دارد و از پشتیبانی همه‌جانبه‌ی ایالات متّحده‌ی آمریکا و برخی دیگر از دولتهای غربی برخوردار است و متأسّفانه با عکس‌العمل شایسته‌ی جهانی مواجه نیست.

 

ملّت فلسطین مفتخر است که خدای متعال بر آنان منّت گذارده و رسالت عظیم دفاع از این سرزمین مقدّس و مسجدالاقصی را بر دوش آنان نهاده است. این ملّت، راهی جز این ندارد که با اتّکال به پروردگار متعال و اتّکاء به توانمندی‌های ذاتی خود، در صدد برآید تا شعله‌ی مبارزه را همچنان فروزان نگاه دارد و الحق که تاکنون چنین کرده‌ است.

 

انتفاضه‌ای که اینک در سرزمین‌های اشغالی برای سوّمین بار آغاز شده، مظلوم‌تر از دو انتفاضه‌ی گذشته، امّا درخشان و پُرامید در حرکت است و به‌ اذن الله خواهید دید که این انتفاضه، مرحله‌ی بسیار مهمّی از تاریخ مبارزات را رقم خواهد زد و شکستی دیگر بر رژیم غاصب تحمیل خواهد کرد. این غدّه‌ی سرطانی، از هنگام آغاز، مرحله‌ای رشد کرده و به بلای کنونی تبدیل شده و درمان آن نیز باید مرحله‌ای باشد، که چند انتفاضه و مقاومت پیگیر و مستمر توانسته است اهداف مرحله‌ای بسیار مهمّی را محقّق سازد و همچنان توفنده به پیش میتازد تا دیگر اهداف خود را، تا زمان آزادی کامل فلسطین محقّق سازد.

 

 ملّت بزرگ فلسطین که بتنهایی، بار سنگین مقابله با صهیونیسم جهانی و حامیان قلدر آن را به دوش میکشد، صبور و بردبار، امّا مستحکم و استوار به‌ تمامی مدّعیان فرصت داده است تا ادّعای خود را به محک تجربه بسپارند.

 

آن روز که با ادّعای نادرست واقع‌بینی و ضرورت پذیرش حداقل حقوق برای جلوگیری از ضایع شدن آن، طرحهای سازش به طور جدّی مطرح شد، ملّت فلسطین و حتّی همه‌ی جریانهایی که نادرستی این دیدگاه برایشان از پیش اثبات شده بود، به آن فرصت دادند. البتّه جمهوری اسلامی ایران، از همان ابتدا بر نادرستی این نوع روشهای سازش‌کارانه تأکید کرد و آثار زیان‌بار و خسارتهای سنگین آن را گوشزد نمود.

 

فرصتی که به روند سازش داده شد، آثار مخرّبی در مسیر مقاومت و مبارزه‌ی ملّت فلسطین به همراه داشت، امّا تنها فایده‌ی آن، اثبات نادرستی تصوّر واقع بینی در عمل بود.

 

اساساً روش و طریقه‌ی شکل‌گیری رژیم صهیونیستی به ‌گونه‌ای است که نمیتواند از توسعه‌طلبی و سرکوبگری و تضییع حقوق حقّه‌ی فلسطینیان دست بردارد؛ زیرا موجودیّت و هویّت آن در گروِ نابودی تدریجی هویّت و موجودیّت فلسطین است.چه، آنکه موجودیّت نامشروع رژیم صهیونیستی، در صورتی قابلیّت استمرار خواهد داشت که بر ویرانه‌های هویّت و موجودیّت فلسطین بنا شود. به همین دلیل است که حفاظت از هویّت فلسطینی و پاسداری از همه‌ی نشانه‌های این هویّتِ بر حق و طبیعی،‌ امری واجب، ضروری و یک جهاد مقدّس است. تا وقتی که نام فلسطین، یاد فلسطین و شعله‌ی فروزان مقاومت همه‌جانبه‌ی این ملّت برافراشته بماند، امکان ندارد که پایه‌های رژیم اشغالگر، مستحکم گردد.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

   سه شنبه 3 اسفند 13951 نظر »

بیانات رهبر انقلاب درباره لزوم رسیدگی جدی مسئولان به مشکلات مردم جنوب کشور

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه با اشاره به مشکلات و خسارت‌های شدید پدید آمده در اثر سیل و گرد و غبار در مناطق جنوب کشور، تأکید کردند: 

 

آنچه که در خوزستان در این چند روز پیش آمد روز دل آدم را می خراشد .مشکل مردم در این هوای سرد که نه برق داشته باشند ، نه آب داشته باشند ، نه وسایل ارتباطی داشته باشند ، خیلی سخت است اینها ، اینها وظیفه ماست وظیفه مسولین است


بعضی از چیزها هست که فوری و فوتی است و دفع آن ، علاج آن در ساعت ، یا در روز یا در هفته انجام می گیرد ،بعضی ها علاج آن نیاز دارد به چاره اندیشی های بلند مدت ، خوب حالا ما بگوییم گذشتگان به فکر ریزگردها خوزستان نبوده اند نتیجه این است ، ما چه؟ ما چه می کنیم ؟

 

چند صباح دیگر ما هم جز گذشتگان خواهیم شد خب ما هم جز کذشتگانیم . باز این قضاوت برای ما هم خواهد بود که چرا کاری نکردند که ابن مشکل جلوگیری شود .مسایل خوزستان واقعا مسائل دشواری است برای مردم .

 

و اگر کسی به فکر مردم باشد نمیتوان راحت بماند ، حکومت ها موظف هستند به فکر مردم باشند ، یکی از وسایل قطعی و فوری و همیشگی حکومت هاست . باید به فکر کار بود ، باید کار کرد ، باید تلاش کرد ، همدردی و همدلی باید کرد.

 

 

شنیده شده .
 

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 2 اسفند 13951 نظر »

تسبیحات زهرای مرضیه  علیه السلام 

تسبیحات حضرت زهرا سلام الله

 

حضرت علی ابن ابیطالب علیه السلام  به یکی از مردان بنی سعد فرمود: آیا داستان خودم و فاطمه را برای تو بگویم ؟ بدانکه فاطمه اطهر زوجه من و نزد رسول خدا از محبوب ترین اهل وعیالش بود.


فاطمه با مشک بقدری آب می آورد که اثر آن در سینه اش بجای ماند ، بقدری آسیاب کرد که دستهایش پینه بستند، بقدری خانه را جاروب میکرد که لباسهایش غبار آلود می شد، بقدری در زیر دیگ آتش می افروخت که لباسهایش چرک می شد، او بدین جهات دچار زحمت و مشقت شدیدی شده بود.

 

یک وقت به حضرت زهرا گفتم : کاش پیش پدرت پیغمبر خدا میرفتی و از آن حضرت تقاضا می کردی که یک خادمی برایت عطا کند تا معین و کمکار تو باشد ؟


هنگامیکه زهرای اطهر برای این منظور بحضور پیامبر اسلام رفت دید گروهی با آن حضرت مشغول گفتگو میباشد، فاطمه زهرا خجالت کشید و مراجعت نمود.

 

چون پیغمبر اعظم اسلام دریافت که فاطمه حاجتی داشت لذا آن بزرگوار فردا صبح زود که ما خواب بودیم نزد ما آمد و گفت: السلام علیکم، ما سکوت اختیار کردیم و چون خوابیده بودیم خجل شدیم.

 

رسول خدا برای دومین بار گفت: السلام علیکم و مانیز ساکت شدیم وقتی مرتبه سوم گفت : السلام علیکم ، ما ترسیدیم که اگر جواب آن حضرت را نگوئیم مراجعت نماید ، زیرا سه مرتبه به ما سلام کرده بود، من گفتم: وعلیکم السلام یا رسول الله وارد شوید، وقتی وارد شد بالای سر ما نشست و به فاطمه اطهر گفت: دیروز چه حاجتی داشتی که نزد من آمدی ؟

 

من ترسیدم اگر جواب آن برگزیده خدا را نگوئیم برخیزد و برود، لذا سر خود را از زیر لحاف در آوردم و گفتم : یا رسول الله من جریان را برای شما شرح میدهم: 

بدانکه فاطمه زهرا بقدری بوسیله مشک آب آورده که مشک در سینه او اثر نهاده، بقدری آسیاب کرده که دستهایش پینه بسته، بقدری خانه را جاروب کرده که لباسهایش غبارآلود شده، بقدری در زیر دیگ آتش افروخته که لباسهایش چرک شده.


من به فاطمه زهرا گفتم: کاش نزد پدرت رسول خدا می رفتی و تقضا میکردی که یک خادم برایت عطا کند تا در اینگونه امور معین و کمکار تو باشد.


پیامبر اعظم اسلام صلی الله  فرمود: آیا بهتر نیست دعائی به شما تعلیم نمایم که از خادم برای شما بهتر باشد : هرگاه خواستید بخوابید ۳۴ مرتبه الله اکبر ، ۳۳ مرتبه سبحان الله ، و ۳۳ مرتبه الحمدالله بگویید .

 

فاطمه زهرا سلام الله سر خود را از زیر لحاف خارج کرد و سه مرتبه گفت : من از خدا و رسول راضی شدم .

 

 

دیده شده در بحارالانوار ، علامه محمد باقر مجلسی ،ترجمه محمد جواد نجفی ، ترجمه جلد دهم ، انتشارات اسلامیه ، ص ۱۰۲

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 29 بهمن 13951 نظر »

ایمان به خداوند بالاترین سود و تجارت در دنیا است

 

محمد علی جاویدان ، تجارت پر سود

 

 

 آیت‌الله محمدعلی جاودان، استاد اخلاق، چهارشنبه شب ( ۲۷ / ۱۱/ ۹۵) در جلسه درس اخلاق که در حسینیه شیخ مرتضی زاهد برگزار شد، با اشاره به اینکه انسان‌ها یا خداپرست هستند و یا هواپرست، گفت:   گاهی  انسان به تصور آن که فردی خداپرست است مشغول هواپرستی می‌شود در حالی که نسبت به این امر غفلت درد

 

انسان اگر در عالم دنیا هدایت شود سود و منفعت کثیر نصیبش می‌شود در غیر این صورت عمر انسان سراسر زیانبار خواهد بود. ایمان زندگی انسان را سودمند کرده و موجب انجام عمل خیر می‌شود پس منافق به سبب فقدان ایمان زندگیش سراسر زیان است.

 

نماز منافق با ریا ادا می‌شود زیرا دلیلی برای اقامه نماز ندارد بلکه برای سود زندگی دنیوی آن نماز را می‌خواند تا به خواسته‌های خود دست یابد.

 

خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: آیا من شما را به تجارتی پرسود راهنمایی نکنم که حداقل از عذاب الهی نجات یابید، شما تا ایمان به خدا آوردید و قیامت را باور کردید زندگیتان سودمند می‌شود و این برای شما بهتر است.

 

 اگر انسان در همه عرصه‌های زندگی دنیوی ایمان به خداوند و قیامت داشته باشد سود کسب می‌کند در غیر این صورت زندگی انسان زیانبار خواهد بود.عالم آخرت برای انسان غیر قابل تصور است بهشت و نعمات آن نصیب کسانی می‌شود که در تجارت این دنیا سود برده باشند.

 

انسان بهشت را در همین عالم کسب می‌کند برخی افراد با این حال که در دنیا زندگی می‌کنند اما دلشان در بهشت است.ایمان به هر میزان در وجود انسان تقویت شود به همان مقدار سود می‌برد.

 

دوری و پرهیز از گناه انسان را به سعادت و کمال می‌رساند به همین سبب انسان نباید در عالم دنیا عمر خود را به قیمت اندک بفروشد. اگر انسان اعضا و جوارحش را از آلوده شدن به گناه حفظ کند توانایی کنترل خیال را نیز کسب می‌کند و فارغ از هر گناه و آلودگی می‌شود.

 

 

شنیده شده توسط فاطمه علی آبادی ، طلبه پایه سوم 

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 28 بهمن 13953 نظر »

انسان باید به زندگی حقیقی آخرت یقین داشته باشد

 

آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری، نماینده مجلس خبرگان رهبری و تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، امروز در جلسه تفسیر سوره بقره که در همین آستان برگزار شد، گفت: یکی از ویژگی های مهم اهل تقوا یقین داشتن به آخرت است.

 

خداوند در سوره نساء آیه ۷۷ می‌فرماید، متاع دنیا برای انسان های با تقوا در مقابل لذت های اخروی اندک است؛ خداوند در قرآن کریم ملک دنیا را صغیر و ملک آخرت را کبیر بیان می‌کند.

 

انسان هر چیزی را که از عالم آخرت می‌شنود اندک و غیر قابل قیاس است در روایت است که انسان هر چیزی که در این عالم از آخرت می‎شنود، تنها نام بوده و قابل تصور نیست.

 

انسان با عبور از عالم دنیا به سوی آخرت حرکت می‎کند امام علی(ع) در این زمینه می‌فرماید انسان باید از دنیا برای عبور به آخرت استفاده کند.

 

انسان باید به زندگی حقیقی آخرت یقین داشته باشد و در زندگی دنیوی انسان باید از لهو و سرگرمی که موجب دور شدن او از خداوند می‌شود اجتناب کرده و خود را برای آخرت آماده کند.

 

انسان در عالم دنیا مورد آزمایش قرار می‌گیرد و در عالم آخرت نتایج آن را دریافت می‌کند به همین سبب قیامت ظهور مطلق حق و تحقق وعده الهی است. عالم آخرت سرای سزا و کامیابی انسان های مومن است.

 


شنیده شده توسط فاطمه علی آبادی ، طلبه پایه سوم

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 26 بهمن 13951 نظر »

چادر حضرت زهرا 

 

 

ابن شهر آشوب و قطب راوندی روایت کرده اند که : روزی حضرت امیر المومنین علی علیه السلام محتاج به قرض شد ، و چادر حضرت فاطمه علیه السلام را نزد یهودی مرهون کرد _ به روایت ابن شهر آشوب آن یهودی زید نام داشت _ و آن چادر از پشم بود ، و قدری جو به قرض گرفت . پس یهودی آن چادر را به خانه بر و در حجره گذاشت .

 

چون شب شد و زن یهودی به آن حجره درآمد و نوری از آن چادر ساطع دید که تمام حجره را روشن کرده بود ، چون زن آن حالت غریب را مشاهده کرد به نزد شوهر خود رفت و آن چه را دیده بود نقل کرد .

 

پس یهودی از شنیدن آن حالت متعجب شده بود و فراموش کرده بود که چادر حضرت فاطمه سلام الله در آن خانه است ، به سرعت شتافت و داخل آن حجره شد و دید شعاع چادر آن خورشید فلک عصمت است که مانند بدر منیر خانه را روشن کرده است . از مشاهده آن حالت تعجبش زیاد شد ، پس با زنش به خانه خویشان خود دویدند و هشتاد نفر از آن ها خاضر شدند و از برکت شعاع چادر فاطمه سلام الله همگی به نور اسلام ، منور گردیدند .

 

 

دیده شده در کتاب جلا ٕٕ العیون ، علامه محمد باقر مجلسی ، نشر آدینه سبز ، فصل سوم از باب دوم ، ص ۱۸۰.

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 25 بهمن 13951 نظر »

درک صحیح از دین جلوی برداشت های انحرافی را می گیرد

 

 

حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان امروز در مراسم ایام فاطمیه که در حوزه علمیه حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) واحد برادران و به همت همین حوزه علمیه  برگزار شد، اظهار داشت: امروز دیگر دشمنان انتظار ندارند حوزه علمیه ضد انقلاب شود، به بی‌حجابی و بی‌بندوباری توصیه داشته باشد یا افکار و اندیشه‌های غرب را بپذیرد.

 

اگر حوزه علمیه در اثر احتیاط  تلقی های تندروی را در ذهن برخی مومنان ایجاد کند و برخی موضع‌گیری ها را با تاخیر یا تعدیل همراه سازد همین برای موفقیت استکبار کفایت می‌کند.

 

یکی از راه‌ها برای اینکه دچار این برداشت‌های انحرافی نشویم درک و فهم صحیح از معارف و مفاهیم دینی است، درک نظام مند از دین سبب برداشت‌های صحیح از دین می‌شود.

 

یکی از کسانی که برداشت‌های ناصواب از دین داشت حسن بصری بود که نسبت به مردم بدبین بوده و از اینکه کسی اهل نجات شود تعجب می‌کرد.

 

او رویکرد جدایی دین از سیاست را داشت، که سرشار از یاس بود و به معنوی شدن افراد جامعه کمک نمی‌کرد اما برعکس آن رویکرد ائمه معصومین(ع) درباره تلفیق دین و سیاست با یکدیگر سرشار از امید و انتظار است.

 

علما باید نسبت به مردم خوش‌بین باشند، برخی روحیه خوش‌بینی به مردم ندارند این مساله با انقلابی بودن سنخیت ندارد.

 

طلاب هرگز نباید دیگران را سرزنش کنند، کسانی که مردم پیش از انقلاب را نسبت به مردم پس از انقلاب دیندارتر محسوب کنند آنها نسبت به مردم بدبین هستند چرا که بعد از انقلاب مردم برای ولی فقیه به عنوان نائب امام زمان(عج) جان می‌دهند در حالیکه مردم ایران پیش از انقلاب ولی‌شناس نبودند.

 

امام راحل به مردم خوشبین بوده و بسیار به آنها اتکا داشتند، اگر امام راحل می‌فرمودند مردم ولی نعمت ما هستند تاکتیک سیاسی ایشان نبود بلکه به این مساله معتقد بودند.

 

انسان عاقل دیگران را بهتر از خود محسوب می‌کند همین امر سبب تواضع او می‌شود، طلاب باید اینگونه باشند.

 

در تاریخ انقلاب آن رجال سیاسی که نسبت به مردم بدبین بودند دچار انحراف شده و به بیماری سیاسی همچون وابستگی به غرب، ترس از هیمنه غرب و عدم اعتماد به نفس ملی، گرفتار شدند.

 

حزب‌اللهی باید مردم دار بوده و نسبت به آنها همچون مادر مهرورزی داشته باشد در این زمینه طلاب وظیفه سنگینی‌تری دارند.

 

طلبه و روحانی مبلغ که افتادگی داشته باشد مردم را بهتر جذب می‌کند، امام راحل با علاقه خود به مردم بهترین جوانان را در انقلاب تربیت کردند که شاخص آنها شهدا هستند.

 

امروز هم رهبر معظم انقلاب همچون امام راحل نسبت به مردم مثبت‌نگر هستند، طلاب انقلابی نیز باید از ولی خود تاسی داشته باشند تا نفسشان گیرا باشد.

 

 در دوران طلبگی باید تواضع طلاب بالا رود چراکه این عمل محبت می‌آورد، طلاب در دوران طلبگی مثبت نگری و همچون مادر عشق به مردم را تمرین می‌کنند.

 

 

شنیده شده توسط فاطمه علی آبادی طلبه پایه سوم .

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 25 بهمن 13951 نظر »

تقدیر جمعیت طلاب انقلاب اسلامی از سید محمود رضوی

 

 

جمعیت طلاب انقلاب اسلامی از اقدام شایسته سید محمود رضوی به دلیل همراه کردن دختر محجبه خود در اختتامیه جشنواره فیلم فجر تقدیر و تشکر کرد.

 

در این پیام آمده است:

اقدام شایسته شما و همراه کردن دختر محجبه خود در اختتامیه جشنواره فیلم فجر اسباب خرسندی خیل عظیم متدینین جامعه گردید.

 

در زمانی که برخی افراد با زبان تند و هتاکانه نهی از منکر می کنند، به زیبایی امر به معروف نمودید و عیار جشنواره فجر را به نام آن نزدیک کردید.

 

ان شا الله حضرت صدیقه کبری (س) حافظ دختر و خانواده حضرتعالی باشد و در عرصه فرهنگی و جنگ نرم همچنان بدرخشید.

 

 

 

خبر تهیه شده توسط فاطمه علی آبادی طلبه پایه سوم و منتشر شده در خبرگزاری رسا

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 25 بهمن 13951 نظر »

نامزدی قدم 

 

خانه عمویم دیوار به دیوار خانه ما بود . هر روز چند ساعتی به خانه آن ها می رفتم ، گاهی وقت ها مادرم هم می آمد . آن روز من به تنهایی به خانه آن ها رفته بودم ، سر ظهر بود داشتم از پله های بلند و زیادی که از ایوان شروع می شد و به حیاط ختم می شد به پایین می آمدم ، که یک دفعه پسر جوانی روبه رویم ظاهر شد ، جا خوردم زبانم بند آمد برای چند لحظه کوتاه نگاهمان به هم گره خورد . پسر سرش را پایین انداخت و سلام داد ، صدای قلبم را می شنیدم که داشت از سینه ام بیرون می زد .

 

آنقدر هول شده بودم که نتوانستم جواب سلامش را بدهم ، بدون سلام و خداحافظی دویدم توی حیاط و از آن جا هم یک نفس تا حیاط خانه خودمان دویدم . زن برادرم ، خدیجه ، داشت از چاه آب می کشید ، من را که دید ، دلو آب از دستش رها شد و به ته چاه افتاد . ترسیده بود ، گفت ؛ « قدم ! چی شده . چرا رنگت پریده ؟! »

 

کمی ایستادم تا نفسم آرام شد . با او خیلی راحت و خودمانی بودم ، او از همه زن برادرهایم به من نزدیک تر بود ، ماجرا را برایش تعریف کردم ، خندید و گفت : « فکر کردم عقرب تو را زده ، پسر ندیده !» ….

 

آن شب از لابه لای حرف های مادرم فهمیدم آن پسر ، نوه عموی پدرم بوده و اسمش هم صمد است . از فردای آن روز آمد و رفت های مشکوک به خانه ما شروع شد و مراسم شیرینی خوران و نامزدی در خانه ما برگزار شد  ………..

 

یک شب خدیجه من را به خانه شان دعوت کرد ، زن برادرهای دیگرم هم بودند ، برادرهایم به آبیاری رفته بودند و زن ها هم فرصت را غنیمت شمرده بودند برای شب نشینی ، موقع خواب یکی از زن برادرهایم گفت : « قدم ! برو رختخواب ها را بیاور »

 

رختخواب ها توی اتاق تاریکی بود که چراغ نداشت ؛ اما نور ضعیف اتاق کناری آن را روشن می کرد ، وارد اتاق شدم و چادر شب را از روی رختخواب ها کنار زدم ، حس کردم یک نفر توی اتاق است ، می خواستم همان جا سکته کنم ؛ از بس که ترسیده بودم با خودم فکر کردم « حتما خیالاتی شده ام » چادر شب را برداشتم که صدای حرکتی را شنیدم ، قلبم می خواست بایستد گفتم : « کیه ؟!» 

 

اتاق تاریک بود و هر چه می گشتم چیزی نمی دیدم .

 منم نترس ، بگیر بنشین ، می خواهم باهات حرف بزنم .

صمد بود ، می خواستم دوباره در بروم که با عصبانیت گفت : « می خواهی دوباره فرار کنی ، گفتم بنشین » 

 

اولین باری بود که عصبانیتش را می دیدم ………

 

خیلی ترسیده بودم گفتم الان برادرهایم می آیند ، خیلی محکم جواب داد :« اگر برادرهایت آمدند من خودم جوابشان را می دهم ، فعلا تو بنشین و بگو من را دوست داری یا نه ؟! » 

ازخجالت داشتم می مردم ، آخر این چه سوالی بود ! جواب ندادم .

 

دوباره پرسید : « قدم ! گفتم مرا دوست داری یا نه ؟! این که نشد هر وقت مرا می بینی فرار می کنی ، بگو ببینم کس دیگری را دوست داری »؟! 

 

_ وای نه … نه … نه به خدا ، این چه حرفیه من کسی را دوست ندارم ، خنده اش گرفت و گفت :« ببین قدم جان ؛ من تو را خیلی دوست دارم اما تو هم باید من را دوست داشته باشی ، عشق و علاقه باید دو طرفه باشد ، من نمیخواهم از روی اجبار زن من بشوی ، اگر دوستم نداری بگو ، باور کن بدون این که مشکلی پیش بیاید همه چیز را تمام می کنم »

 

……. آهسته گفتم « من هیچ کسی را دوست ندارم فقط فقط از شما خحالت می کشم »

 

نفسی کشید و کفت « دوستم داری یا نه ؟!»

 

جواب ندادم ، گفت : « می دانم دخترنجیبی هستی ، من این نجابت و حیایت را دوست دارم اما اشکالی ندارد اگر با هم حرف بزنیم اگر قسمت شود می خواهیم یک عمر با هم زندگی کنیم ، دوستم داری یا نه ؟»

 

جواب ندادم ، گفت «جان حاج آقایت جوابم را بده دوستم داری یا نه »؟

آهسته جواب دادم : « بله »

انگار منتظر همین یک کلمه بود …..

 

دیده شده در کتاب دختر شینا ، خاطرات قدم خیر محمدی کنعان ( همسر سردار شهید حاج ابراهیمی هژیر ) خاطره نگار ، بهناز ضرابی زاده ، خلاصه صفحات ۲۱ تا ۴۲  

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 24 بهمن 13951 نظر »

فاطمه در مراسم یهودیان 

 

 

قطب راوندی روایت کرده است : جمعی از یهود عروسی داشتند ، به خدمت حضرت رسول صلی الله آمدند و گفتند ؛ ما بر تو حق همسایگی داریم و عروسی در پیش داریم ، التماس می نماییم که فاطمه را به خانه ما بفرستی که موجب مزید عزت و مکرمت ما گردد .

 

در این باب مبالغه بسیار کردند ، حضرت فرمود : او همسر علی بن ابی طالب علیه السلام است و در حکم اوست . ایشان التماس کردند که حضرت شفاعت نماید نزد امیرالمؤمنین و رخصت بگیرد . 

 

غرض آن ها این بود که چون خود را به زیور بسیار آراسته بودند و جامه های فاخر پوشیده بودند ، اگر فاطمه با جامه های کهنه خود به عروسی ایشان برود ، موجب خواری و مذلت آن حضرت گردد ، پس در آن حال جبرئیل نازل شد ، جامه ها و زیورهایی از بهشت برای فاطمه آورد ، و آن حضرت با جامه ها و زیورهای بهشتی به خانه آن یهودی درآمد .

 

چون زنان یهود آن حضرت را با آن زیورها و نور و صفا مشاهده کردند همگی به نزد آن حضرت به زمین افتادند و بر پاهای مبارکش بوسه زدند و بسیاری به اسلام مشرف شدند .

 

مترجم می گوید : این قصه از این مبسوط تر و در کتب دیگر مسطور است ، چون در کتب معتبر به این نحو بود ما نیز چنین ایراد کردیم .

 

 

دیده شده در کتاب جلا ٕٕ العیون ، علامه محمد باقر مجلسی ، نشر آدینه سبز ، فصل سوم از باب دوم ، ص ۱۸۱.

اشتراک گذاری این مطلب!

   یکشنبه 24 بهمن 13952 نظر »

تنهایی زینب

 زمین و آسمان لرزیدمیانِ ناله ی زهرا

چه زجری میکشد مادر ، از این بیرحمی دنیا

 

گرفته است آسمان امشب گَمانم بغض ها دارد

یکی خسته میان در ،کبودی روی تن دارد

 

چه زجری میکشد زینب ،که مادر را نمیبیند

دوای دردهایش را ، به جز مادر نمیبیند

 

حسن غمگین وپژمرده ، حسین تنهای تنها ماند

بمیرم من برای آن زنی که لای در جاماند

 

نگاهی میکند زهرا به روی صورت همسر

ببخش من را علی جانم که تنها میشوی زین پس

 

خدا لعنت کند آنرا که بر عشق علی دست زد

که با یک ضربه محکم به بازو وبه صورت زد

 

زمین حالا عزادار است برای مادر زینب

خدا رحمی بکن امشب بر این تنهایی زینب

 

 

شیرین میراخوری ، طلبه پایه چهارم 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 23 بهمن 13959 نظر »

لذات مادی و معنوی 

 

 

همان‎طوري که روح در دنيا با بدن موجود است و رشد بدن به وسيله روح است و بدن ذاتاً نه درد دارد و نه لذّت، لذّت‌ها و دردها مختص روح است، در بهشت هم اين چنين است. بدن از آن جهت که يک موجود مادّي است، نه لذّت دارد و نه درد؛ اين لذّت و درد برای لامسه است که لامسه شأني از شئون نفس است. نفس در مرحله پايين، لمس دارد؛ در مرحله مياني وهم و خيال دارد؛ در مرحله اوج و برترش عقل دارد و اگر لذّتي هست برای نفس است در يکي از مراحل سه‌گانه و اگر دردي هست برای نفس است در يکي از مراحل سه‌گانه و چون نفس و بدن با هم هستند چه در دنيا چه در آخرت، چهار قِسم فرض دارد: يکي اينکه هم لذّت مرحله بالا باشد هم مرحله پايين که از مرحله پايين به عنوان لذّت بدني ياد مي‌شود.

 

گاهي ممکن است لذّت مرحله نازل باشد که از آن به لذّت بدني ياد مي‌شود و لذّت مرحله بالا؛ يعني لذّت عقلي نباشد. گاهي به عکس است و گاهي هيچ قِسمي از دو قِسم حاصل نيست، حالت عادي است. اين اقسام چهارگانه را ما در دنيا داريم، در آخرت هم اين‎چنين است.

 

در دنيا آنجا که لذّت بدني هست؛ يعني لذّت مرحله نازله نفس است و لذّت مرحله عاليه نفس؛ يعني عقل نيست، مثل لذّت پوشيدن و نوشيدن و خوردن و امثال آن. اين مرحله نازله نفس؛ يعني مرحله لامسه لذّت مي‌برد، اما عاقله لذّت نمي‌برد.

 

گاهي به عکس است؛ يعني لذّت عقلي هست، ولي لذّت نفسي مراحلِ نازله نيست; مثل اينکه فقيهي يک مطلب دقيق فقهي را کشف کرد يا حکيمي مطلب فلسفي را کشف کرد يا طبيبي يک مطلب دقيق طبّي را، داروي غدّه‌اي را کشف کرد، اين عقل لذّت مي‌برد، نه حس و خيال و نه لامسه. در حالي که بدنِ عادي است غذاي خوبي نخورده، شربت خوبي ننوشيده است.

 

درست است که لذّت کيف است؛ اما کيف است از بالا تا پايين، از پايين تا بالا؛ هم مرحله لمس لذّت دارد، هم مرحله وهم و خيال لذّت دارد، هم مرحله عقل. از کسي تعريف مي‌کنند و بَنِري به نام او مي‌زنند اين يک لذّت خيالي است; اما اگر يک مطلب علمي را کشف کرد، يک دقّت اصولي يا فقهي را کشف کرد، اينجا لذّت عقلي دارد، نه لذّت وهمي و خيالي و نه لذّت حسّي که لذّت بدني باشد. گاهي هر دو را دارد; مثل اينکه هم شربت خوبي در کنار او هست هم يک مطلب دقيق قرآني را فهميده است، نهج‎ البلاغه را خوب فهميده، صحيفه سجاديه را خوب فهميده است، اين يک لذّت عقلي است. ادراک کردن، حرف ديگري است؛ اگر کسي مطلبي را کشف بکند او لذّت مي‌برد; اما اگر به ديگران منتقل بکند آنها فقط مي‌فهمند، چون کشف آن برای ديگري است، ممکن است ادراک علمي باشد; ولي لذّت نباشد، چون او از ديگري دارد نقل مي‌کند.

 

ببينيد يک وقت است که کسي توليد مي‌کند; مثل آن کشاورز کوشا و زحمتکشي که با ابتکارات خودش ميوه توليد مي‌کند. يک وقت کسي دلّال است اين دلّال ميدان لذّتي نمي‌برد او کاري نکرده است، ميوه را آن کشاورز با ابتکار خودش يا گلخانه‌اي يا غير گلخانه‌اي با تلاش و کوشش و ابتکار خودش يک ميوه‌ خوبي را عرضه کرده، اين فقط دلّال ميدان است.

 

در علوم هم همين‎طور است يک وقت در فقه، اصول، فلسفه، کلام، تفسير کسي حرفي براي گفتن دارد او لذّت مي‌برد. کسي وقتي حرف ديگران را دلّالي مي‌کند او لذّتي نمي‌برد، او ميدان‌دار است.

 

بحث‌ها هم همين‎طور است اگر کسي از خودش حرفي داشته باشد، گذشته از ادراک علمي لذّت عقلي دارد. اگر يک عبادت خالصانه‌اي، شب‌زنده‌داري داشته باشد لذّت عقلي مي‌برد. «مَنْ ذَا الَّذِي‏ ذَاقَ‏ حَلَاوَةَ مَحَبَّتِكَ فَرَامَ مِنْكَ بَدَلا»همين است«وَ أَذِقْنِي فِيهِ حَلَاوَةَ ذِكْرِك‏» همين است، اين لذّت‌ها لذّت عقلي يا فوق عقل است. 

 


بنابراين همان‎طوري که روح در دنيا با بدن هست، مرحله نازله روح به نام لمس که در بدن ظهور مي‌کند وجود دارد، لذايذ گاهي هم در مرحله بالاست هم در پايين، گاهي در پايين است در بالا نيست، گاهي در بالا هست گاهي در پايين نيست، گاهي در هيچ مرتبه نيست، اين مراحل در قيامت هم ممکن است فرض داشته باشد….

 

 

جلسه درس اخلاق آیت الله جوادی آملی ، ۱۹/ ۱۱/ ۹۵ ، شنیده شده .

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 22 بهمن 1395نظر دهید »

اسلام واقعی 

 

فضل بن شاذان گفت : مامون از حضرت رضا علیه السلام درخواست کرد خلاصه ای از اسلام واقعی را به اختصار برایش بنویسد . امام علیه السلام این مطلب را نوشت : 

« اسلام واقعی شهادت لا اله الا الله وحده لا شریک له الهاًً واحداً احداً صمداً قیوماًً سمیعاًً بصیراًً قدیراً قدیماً باقیاً ، عالمی است که جهل در او راه ندارد و قادری است که ناتوانی در او نیست ، غنی است که هرگز نیازمند نمی شود . عادلی است که ستم روا نمی دارد . و آفریننده هر جیزی است و مثل و مانند ندارد و نه مخالف و ضد و همطرازی دارد و کسی که شایسته عبادت و سزاوار شوق و بیم و ملجأ و پناه دعا کنندگان است ، اوست .

 

محمد صلی الله علیه و آله بنده و رسول امین و برگزیده و ممتازترین خلق و سید المرسلین و خاتم الانبیا و بهترین فرد جهانیان است که پیامبری بعد از او نیست و ملت او قابل تبدیل به ملت دیگری نیستند و شریعتش تغییر پذیر نیست و آن چه او آورده واقعیت محض است . 

 

دیده شده در بحارالانوار ، علامه محمد باقر مجلسی ، انتشارات اسلامیه ، ترجمه جلد چهارم ،جلد دوم ، بخش بیستم ، صفحه ۳۳۷.

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 21 بهمن 1395نظر دهید »

چرا انقلاب ایران به پیروزی رسید؟

 

 انقلابی که در ایران به وقوع پیوست، در تاریخ به عنوان تنها انقلابی که در صدد برآمد که طرز تفکر یک ملت را صرفا از دیدگاه معنوی تغییر دهد، ثبت خواهد شد.

 

این انقلاب از یک مذهب الهام گرفته است و کاملا از نقطه نظر مذهب - یعنی اسلام - اجرا شده است. و فقط به همین دلیل، این انقلاب در رتبه ای بالاتر از دیگر انقلابهایی که در نقاط دیگر اتفاق افتاده اند، قرار می گیرد. طرح ریزی انقلاب (اسلامی) به طرف روح بشر نشانه رفته است نه عقل او!

 

هنگامی که ندای امام برای انقلاب (اسلامی) رسید، این پیام با غیرت مذهبی مردم آمیخته شد و هیچ قدرتی بر روی زمین نتوانست آنرا متوقف کند. این بزرگترین سلاح برای انقلاب بود. رویه قاطع (انقلاب) کمترین مقاومت و بیشترین پذیرش را توسط توده مردم، تضمین کرد موفقیت انقلاب تنها در این حقیقت نهفته است که (انقلاب) فطری و کاملا بر مبنای اصول اسلامی بود. انقلاب هیچ اهمیتی برای عقاید غرب و اصول شرق قایل نیست - که معمولا بر نظریات ساده اندیشانه انسانی بنیان نهاده شده اند - تئوریهایی که معمولا عمیق نیستند و کاملا با نوسانات روشنفکری و ملاحظات مادی آمیخته شده اند.

 

تئوریهایی که قدرت را متمرکز کرده اند و یک طبقه حاکم برخوردار از امتیاز را از میان گروه اندکی ایجاد کرده اند، که بر اکثریت بدبخت اعمال قدرت می کنند. نظریاتی که انسان را از جامعه جدا کرده است و فرد را با کوشش های خودخواهانه اش در زندگی شخصی - از همنوعانش جدا کرده ست بنابراین انقلاب (اسلامی) ، قدرت را اسطوره زدایی و غیر متمرکز کرد و به مردم سپرد و این هرگز در هیچ جای تاریخ جهان اتفاق نیفتاده بود! برای اولین بار، افراد معمولی و تا بحال غیر متمایز و مستضعف جامعه توانستند به اربابان قدرت تنه بزنند!

 

طبیعتا انقلاب مجبور بود که با مخالفان هم از درون و هم از بیرون مواجه بشود.

مخالفتها از درون عمدتا از معدودی طبقه مرفه ناشی می شد که بیم داشتند که ثروتهای مادیشان را که اغلب آنها را با ابزارهای مشکوک به دست آورده بودند - از دست بدهند.

 

مخالفت ها از خارج و عمدتا هم از غرب و هم از شرق ناشی می شد و اقمارشان در داخل نیز بسیار زیاد احساس خطر می کردند از آنجا که اربابانشان احساس خطر می کردند و آنها نیز به دلیل مجاورت فیزیکی با ایران، بیشتر این احساس خطر را داشتند. جریان پیوند شرق و غرب (علیه انقلاب اسلامی) ، فلسفه روشن انقلاب را تصریح کرد.

 

تفکر اروپا - مدار به کفایت احساس خطر کرد و به همین جهت به کوشش های خرابکارانه نامحدود برای از بین بردن انقلاب و تمامی ارزشهای آن، دست یازید. ایران می بایستی با هر وسیله ضروری و ممکن متوقف می شد!

 

شکست غرب در قدردانی از اشتیاق هم نوعان بشر، برای تغییر و کرامت شخصی، در ذهن انسان غربی وحشت و ترسی را موجب شد که پیامد آن اینست که غرب خود اولین قربانی است و این خسارت غرب خیلی بیشتر از خساراتی است که آنها به انقلاب اسلامی وارد آورده اند.

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

   چهارشنبه 20 بهمن 13951 نظر »

ربا خواری 

 

ربا خواری از اموری است که قرآن صریحا مرتکبان آن را تهدید به عذاب دوزخ کرده است و می فرماید ؛ «  فَمَنْ جاءَهُ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّهِ فَانْتَهي‏ فَلَهُ ما سَلَفَ وَ أَمْرُهُ إِلَي اللَّهِ وَ مَنْ عادَ فَأُولئِکَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فيها خالِدُونَ : پس هرکس موعظه ای از جانب پروردگارش دریافت کند و از معصیت خدا دست بردارد،گناهی که قبلا کرده حکم گناه بعد از موعظه را ندارد و امر آن بدست خداست )این حکمی کلی است که ربا و غیر آن از گناهان کبیره شامل می شود و بطور کلی هر کس از نصایح و پند پروردگار متنبه شود و دست از گناه بردارد وتوبه کند،گناهان سابقش بخشوده گردد .در این مورد کسانی که قبل از حکم حرمت رباخواری آن را مرتکب شده اندگناهی متوجه آنها نیست و می توانند از اموالی که قبلا از راه ربا بدست آورده اندبهره مند شوند ،اما امر آنها با خداست ،یعنی اگر او بخواهد می تواند آنها را رهاکند ویا وظیفه و تکلیفی متوجه آنها نماید که کارهای سابق خود را جبران کنند،(ومن عاد فاولئک اصحاب النارهم فیها خالدون ):(و هرکس باز به گناه خودرجوع کند،چنین کسانی یاران آتشند و در آن جاودانه خواهند بود) ( بقره ، آیه ۲۷۵) 

 

نظیر همین معنی در آیه ۱۳۰ و ۱۳۱ سوره آل عمران آمده که رباخوران را تهدید به عذاب آتش می کند ، جالب این که می گوید : این همان عذاب و آتشی است که در انتظار کافران است .يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَأْكُلُوا الرِّبَا أَضْعَافًا مُضَاعَفَةً وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴿۱۳۰﴾ ،وَاتَّقُوا النَّارَ الَّتِي أُعِدَّتْ لِلْكَافِرِينَ ﴿۱۳۱﴾ 

 

وقتی ربا خواران اعلان جنگ با خدا داده اند یا خدا به آن ها اعلان جنگ داده که تا سر حد کافران سقوط کنند ، و این تعبیری است بسیار تکان دهنده در مورد این معصیت عظیم .

 

از بعضی از روایات استفاده می شود که رباخواری در تمام کتب آسمانی و در تمام شرایع پیامبران خدا حرام بوده است ، همانگونه که در فقه الرضا آمده است « و هو محرم علی لسان کل نبی وفی کل کتاب » 

 

 

دیده شده در کتاب پیام قرآنی ، آیت الله مکارم شیرازی ، انتشارات دارالکتب الاسلامیه ، جلد ۶ ، ص ۳۸۵.

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 20 بهمن 1395نظر دهید »

دستاوردهای انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره) 

 

 

 شکستن ابهت پوشالی ابرقدرت‌ها
شما بدانید که این نهضت ملی ایران، این عظمت قدرت‌های بزرگ با تبلیغات تحمیل کرده بودند در دِماغ‌ها که اصلاً نمی‌شود با انگلستان درافتاد، حالا هم دیگر اصلاً با آمریکا نمی‌شود دیگر درافتاد،‌ این عظمت را شکست…. شما ثابت کردید که نه، می‌شود! می‌شود با آمریکا هم طرف شد می‌شود که لانه جاسوسی آمریکا هم تصرف کرد، می‌شود جاسوس‌های آمریکایی را هم گرفت و نگه داشت و حفظ کرد. شما این را ثابت کردید به دنیا. آن عظمتی که از آنها به واسطه تبلیغات زیادی که داشتند، در دنیا سایه افکنده بود که ابرقدرت است و کسی حق حرف زدن ندارد، آن شکست.

 

صدور انقلاب و دفاع از مستضعفان
ما باید از مستضعفین جهان پشتیبانی کنیم. ما باید در صدور انقلابمان به جهان کوشش کنیم و تفکر اینکه ما انقلابمان را صادر نمی‌کنیم کنار بگذاریم، زیرا اسلام بین کشورهای مسلمان فرقی قائل نمی‌باشد و پشتیبان تمام مستضعفین جهان است... من بار دیگر پشتیبانی خودم را از تمام نهضت‌ها و جبهه‌ها و گروه‌های که برای رهایی از چنگال ابرقدرت‌های چپ و راست می‌جنگند اعلام می‌کنم.

 

 

تأسیس حکومت اسلامی
ما در این انقلاب پیروزی‌های فوق تصور داشتیم و مظلومیت‌های زیاد. بزرگترین پیروزی تحول یک رژیم دو هزار و پانصد ساله مستکبر و ستمگر به یک رژیم اسلامی که در راه اسلام می‌خواهد قدم بردارد و ان‌شاءالله بردارد.شایسته یادآوری است که گام نخست در برقراری حکومت اسلامی، تکمیل ساختار حکومت و ارکان آن است که به بهترین و بی‌سابقه‌ترین شکل انجام شد: هیچ سابقه ندارد ـ هیچ ـ که یک کشوری ملتش که قیام کردند و آن رژیم سابق را از بین بردند بعد از یک سال و نیم مثلاً همه چیزهایی که باید حکومت داشته باشد اینها متحقق کردند و قانون اساسی‌شان را نوشتند، جمهوری اسلامی‌شان را رأی دادند، رئیس‌جمهورشان را رأی دادند، مجلس خبرگانشان را رأی دادند، مجلس شورای اسلامی‌شان را رأی دادند و همین چند رو نخست‌وزیر، وزرای خودش را معرفی می‌کند و تمام و کمال آنچه که حکومت لازم دارد متحقق می‌شود این سابقه ندارد در دنیا که همچون چیزی بشود.

 

لیکن گام بعدی و البته همیشه مستمر، تلاش خستگی‌ناپذیر برای پیاده کردن محتوای آنکه اجرای همه احکام اسلامی و رنگ اسلامی به خود گرفتن همه اشخاص و امور در کشور است؛ گامی که مقداری از آن طی شده و هنوز بسیاری از آن باقی مانده است: در نیمه راه هستیم الان، بیشتر راه مانده است. ما فقط رفتن محمدرضا و کوتاهی دست اجانب مقصد اعلایمان نبود، آن مقدمه بود یعنی اینها یک خاری بودند بین راه که باید این خارها از بین راه برداشته بشود تا ما بتوانیم آن مقصدی که مقصد اصلی است به آن برسیم و آن مطلبی را که مطلب اصلی ماست و اصل اسلام است به آن تحقق بدهیم. ما همه رأی به جمهوری اسلامی دادیم شما هم دادید رأی، رأی تنها کافی نیست رأی همین‌قدر است که رسماً الان مملکت ایران رژیمش جمهوری اسلامی است.

 

نتیجه‌‌گیری
انقلاب اسلامی دستاوردهای فراوانی دارد. این دستاوردها در نظر و سخن امام خمینی دستاوردهایی بی‌نظیر در حوزه‌های مختلف است که انقلاب اسلامی را از سایر انقلابات متمایز ساخته است. دستاوردهایی در حوزه‌های جهانی، معنویت و اخلاق، دین، فرهنگ، سیاست، اقتصاد، مسائل اجتماعی، نظامی و… از این رو دشمنان انقلاب اسلامی همواره درصدد کتمان یا آسیب‌رسانی به دستاوردهای یاد شده هستند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که خود یکی از دستاوردهای مهم و کلیدی انقلاب است و براساس قانون اساسی مسئولیت نگهبانی از دستاوردهای انقلاب اسلانی را برعهده دارد موظف است دستاوردهای یاد شده را بشناسد و بشناساند و سپس راهکارهای مناسب جهت حفاظت از هر یک از این دستاوردها را در پیش گیرد. مقاله حاضر گامی کوتاه در راستای شناسایی بخشی از دستاوردهای یاد شده به روایت امام خمینی عزیز(ره) است.

 

 

دیده شده در سایت http://farsi.khamenei.ir/others-article?id=17049

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 18 بهمن 13954 نظر »

انقلاب اسلامی از زبان فردوست 

 

این یک انقلاب کامل ولی قدم به قدم و مرحله به مرحله بود ، که مسلما تاریخ نظیر آن را ثبت نکرده است و به همین علت موفق بوده و موفق خواهد بود . از روزی که انقلاب در مقیاس کوچک به منظور طرد رژیم آغاز شد ، به عنوان رئیس « دفتر ویژه اطلاعات » از جزئیات آن می توانستم مطلع شوم و مطلع می شدم .

 

امروزه وقتی این اجزا را کنار هم می گذارم و کل طرح را مجسم می کنم ، می بینم که در هیچ انقلابی چنین نظمی برای مدت نسبتا طولانی نمی توانسته وجود داشته باشد ، انقلاب ها همیشه ظرف چند روز و با یک عملیات سریع و خشن به پیروزی رسیده اند ، در حالی که انقلاب ایران با حوصله زیاد و قدم به قدم به پیروزی رسید .

 

در این انقلاب اعمال خشونت آمیز از سوی مردم در حداقل بود و از طریق خسته کردن و فرسوده کردن ارگان های دولتی ( اعم از نظامی و غیر نظامی ) و دربار و شخص محمدرضا به پیروزی رسید . 

 

هیچ انقلابی چنین نبوده و معمولا سازمان دهندگان انقلاب ها طولانی کردن آن را مساوی با عدم موفقیت می دانند ، ولی انقلاب ایران طی حدود ۹ ماه روز به روز کوبنده تر شد و مسافت طولانی خود را با موفقیت طی کرد .

 

این اولین نمونه ای است که چنین فرم انقلاب ، که مسلما در تاریخ جهان ، علی رغم این که انقلاب های زیادی به ثبت رسیده است ، نمی توان نظیر داشته باشد . آن چه درباره انقلاب نوشته شد نمی تواند جنبه تملق گویی داشته باشد و این انقلاب بزرگتر از آن است که فردی مانند من اجازه تملق به خود دهد ..

 

 

دیده شده درکتاب ظهور و سقوط سلطنت پهلوی ، خاطرات ارتشبد سابق حسین فردوست ، ویراسته عبدالله شهبازی ، نشر مطالعات و پژوهش های سیاسی ، جلد اول ، صفحه ۵۶۸.

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 18 بهمن 13955 نظر »

دستاوردهای انقلاب اسلامی در ۳۵ ساله گذشته

 


نتایج و دستاوردهای انقلاب اسلامی طی ۳۵ سال گذشته را می‌توان به اختصار در چهار حوزه سیاسی، اقتصادی، علمی فناوری ونظامی بررسی کرد. البته در این بررسی اجمالی، بدیهی است که به اهم دستاوردها اشاره می‌شود و امکان پرداختن به جزئیات وجود ندارد.

 

الف- دستاوردهای سیاسی

دستاوردهای سیاسی انقلاب اسلامی را می‌توان به دو بخش سیاسی داخلی و بین‌المللی تقسیم نمود.

۱-دستاوردهای سیاسی داخلی

انقلاب اسلامی با شعار «استقلال آزادی جمهوری اسلامی» در ایران به پیروزی رسید, قانون اساسی جمهوری اسلامی از بزرگ‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است. در اصل ششم قانون اساسی آمده است: «در جمهوری اسلامی ایران، امور کشور باید به اتکاء آراء عمومی اداره شود از راه ا نتخابات: انتخاب رئیس‌جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراها و نظایر این‌ها، یا از راه همه‌پرسی در مواردی که در اصول دیگر این قانون معین می‌گردد.» بر اساس این اصل، ایران در طی ۳۵ سال گذشته از حاکمیت ملی برخوردار بوده و تمامی مسئولان در حوزه‌های مختلف با رای مستقیم یا غیرمستقیم مردم انتخاب شده‌اند.

 

ساختار حکومتی و قدرت در جمهوری اسلامی، با محوریت ولایت فقیه برگرفته از آموزه‌های دینی و شرع مقدس ایران است که انقلابی با ماهیت دینی را پدید آوردند. اصول استقلال، آزادی، عدالت و پیشرفت بر مبنای اسلام، از اصول اصلی نظام جمهوری اسلامی بوده و رویکرد آرمانی این نظام، ایجاد تمدن نوین اسلامی می‌باشد.

 

۲-دستاوردهای سیاسی بین‌المللی

شعارهای «نه شرقی نه غربی – جمهوری اسلامی» و «استقلال آزادی - جمهوری اسلامی» گویای یک واقعیت تلخ بود. این واقعیت تلخ همان به تاراج رفتن استقلال ایران با سلطه قدرت‌های خارجی برای یک دوره طولانی است. با انقلاب اسلامی، ایران از یک طرف از سلطه قدرت‌هایی خارجی رها شد و از طرف دیگر با حفظ استقلال در سیاست خارجی، مسیر توسعه قدرت برای تحقق آرمان‌های انقلاب را در پیش گرفت .

انقلاب اسلامی آغازگر تحولات بزرگ، اساسی و بنیادین در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی گردید. بازتاب‌هایی چون:

الف- تأثیر جدی بر نظریه‌های سیاسی

ب- تأثیر بر مسایل راهبردی جهان و از جمله فروریختن نظام دو قطبی حاکم بر جهان با ضربه های اساسی که از سوی انقلاب اسلامی بر اندیشه مارکسیسم وارد گردید.

ج- بازتاب و تأثیر جدی بر حرکت‌های رهایی‌بخش در جهان اسلام و خارج از آن، به‌گونه‌ای که اکنون بیداری اسلامی را می‌توان به عنوانی یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی مورد مطالعه قرار داد. با انقلاب اسلامی جریان مقاومت اسلامی در منطقه در برابر رژیم صهیونیستی پدید آمد و در کوتاه‌ترین زمان از جریان سازش پیشی گرفت. جنگ‌های ۳۳ روزه، ۲۲ روزه و ۸ روزه معادلات صهیونیست‌ها را برهم ریخت و بحران سوریه نتوانست جبهه مقاومت را فرو ریزد.

د- ایجاد و تقویت روح مبارزه، مقاومت و ایستادگی در ملت‌ها برای مبازه با آمریکا

ه- معرفی اسلام ناب به عنوان یک مکتب تعالی‌بخش و تمدن‌ساز

و- تبدیل ایران به یک قدرت منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تاثیرگذار

 

ب- دستاوردهای اقتصادی انقلاب اسلامی

اقتصاد ایران و وضعیت اقتصادی مردم با انقلاب اسلامی به‌طور کلی متحول گردید. هرچند هم اکنون به دلایلی کشور با مشکلات اقتصادی و از جمله به دلیل تحریم‌ها و فشارهای خارجی دست‌ و پنجه نرم می‌کند، لکن وضیعت اقتصادی ایران و میزان برخورداری مردم در حوزه‌های گوناگون با دوران قبل از انقلاب بسیار متفاوت است. پس از انقلاب اسلامی مجموعه‌ای از نهادهای انقلابی با هدف رفع فقر و محرومیت به‌ویژه از مناطق روستایی و شهرهای کوچک تشکیل گردید و هر یک از نهادها در ایجاد تحول در وضعیت اقتصادی مردم وکشور نقش مؤثری ایفاء کردند. جهاد سازندگی، بنیاد مسکن، کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) نمونه‌هایی از این نهادها می‌باشند. با انقلاب اسلامی، بسیاری از شاخص‌های زندگی در ایران به دلیل دستاوردهای اقتصادی و خدمات‌رسانی جمهوری اسلامی بر اساس سیاست پیش‌رفت و عدالت تغییر کرد. شاخص‌های زیر می‌توانند تا حدودی نمایشگر این تحول باشد:

 

گاز طبیعی هم اکنون در جان به عنوان انرژی برتر محسوب می‌شود. ایران با داشتن ۲۸/ ۳ تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی به عنوان دومین دارنده ذخایر شناخته شده جهان بعد از روسیه قرار دارد.اکنون بسیاری از روستاهای ایران هم علاوه بر شهرها از نعمت گاز برخوردارند.

 

خطوط ریلی و راه‌آهن در هر کشور، نقش مهمی در پیشرفت و توسعه دارد. 


قبل از انقلاب عمدتاً با کمک شرکت‌های خارجی کم‌تر از ۲۵ درصد داروی مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شد و از طرفی نیز بسیاری از بیماران برای معالجه به خارج از کشور اعزام می‌شوند، اکنون با تکیه بر توان داخلی بیش از ۹۶ درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود و جمهوری اسلامی ایران نیز به یکی از صادرکنندگان دارو تبدیل شده است.


طی سال‌های پس از انقلاب در عرصه برخورداری مردم از نعمت مخابرات و خطوط تلفن ثابت و همراه، آمارهای رسمی نشان‌دهنده یک تحول بزرگ در این عرصه است. 

 

با توسعه شبکه فیبر نوری در کشور، امروز نزدیک به ۳۰ میلیون کاربر اینترنتی در ایران فعال است.
بررسی‌ها در شاخص‌های توسعه شبکه آب‌رسانی، شبکه راه‌های کشور، تعداد خودروهای سواری در کشور، حجم مسافرت‌های داخلی و خارجی، سرانه مصرف، درآمد سرانه و … همگی از افزایش‌های قابل توجه نسبت به قبل از انقلاب داشته و از بهبود وضعیت زندگی مردم حکایت می‌کند.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

   یکشنبه 17 بهمن 13952 نظر »

انقلابی و ضد انقلاب 

 

در سال‌های گذشته بعضی مفاهیم از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده که هر کدام حساب و کتاب  ویژه‌ای داشته است. مثلا در بحبوحه فتنه ۸۸ که یک کودتای تمام عیار ضد جمهوری اسلامی، ضد دموکراسی و اسلامیت نظام بود، مقام معظم رهبری «بصیرت» را مطرح کردند که بحث پرظرفیت و دارای ریشه‌های عمیقی در ادبیات اسلامی و سیاسی است و هنوز هم می‌طلبد که این بحث مورد واکاوی قرارگیرد.

 پس از آن، مقام معظم رهبری بحث «نفوذ» را مطرح کردند که آن هم یک بحث کلیدی مرتبط با شرایط امروز کشور است و پس از نفوذ نیز، بحث «انقلابی‌گری» و «انقلابی بودن» از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد که به نظرم انتخاب این واژه هم از جهت ظرفیت و هم از جهت تناسب با شرایط و راهگشا بودن در میدان عمل(praxis)و قابل طرح بودن در عرصه بین‌المللی بسیار داهیانه است.

قدیمی‌ترین متن مدون راجع به انقلاب مربوط به ارسطوست که انقلاب را به سه دسته تقسیم کرد:

دسته اول: انقلاب برای تغییر قانون اساسی است و نه برای تغییر دولتمردان.

دسته دوم: انقلاب  مربوط به تغییر دولتمردان هستند و نه تغییر قانون اساسی .

دسته سوم: انقلاب‌ها مربوط به تغییر توامان دولتمردان و قانون اساسی یک کشور است و اگر فردی در این پروسه‌ها شرکت کند، به هر اندازه که مشارکت داشته باشد انقلابی است. ارسطو برای انقلابی بودن دو رکن قائل است  که یکی “باور” به تغییرات است و دیگری میزان “مشارکت” در آن.

 


 منظور مقام معظم رهبری آن است که هر فردی اعم از جوان و یا نوجوان می‌تواند انقلابی باشد در حالی که به آن مفهوم تاریخی فقط پیرمردان بالای ۶۰ سال می‌توانند انقلابی باشند که آنها نیز به تدریج می‌روند و بدینگونه دفتر انقلابی بودن بسته می‌شود. بنابراین یک تفاوت جدی میان ارائه مفهوم زنده، متحرک و دینامیک از انقلابی بودن با مفهوم هیستوریک(تاریخی) که آرام آرام مندرس می‌شود وجود دارد و به همین دلیل معنای مدنظر رهبر معظم انقلاب از انقلابی بودن، مفهوم تاریخی آن نمی‌تواند باشد.

 

عده ای  دیدگاه «انقلابی بودن» را با «تندروی» و «پرخاشگری» و «شعار دادن صرف» یکی می‌داند، در حالی که طبیعتا هیچ کس نمی‌تواند مردم را به تندخویی و شعار دادن بی‌جهت توصیه کند و این هم نمی‌تواند مفهوم انقلابی بودن از نظر مقام معظم رهبری باشد.

 


برای واکاوی و ارائه معنای صحیح از مفهوم انقلابی بودن مجبوریم به اصل خود انقلاب اسلامی ایران بازگردیم؛ انقلاب در ایران حادثه بزرگی بود، و از این حادثه دو جریان اجتماعی و تجربه بزرگ متولد شد که در حال تحول هستند، با محیط اجتماعی تعامل پیدا می‌کنند و مرتبا ازداخل آنها پدیده‌های دیگری می‌جوشد.

 از دل این جریان، جمهوری اسلامی بیرون آمد و نظامی ایجاد شد که مشروعیتش براساس اسلام تعریف می‌شود و سازوکار دموکراسی نماینده‌ای(representative democracy) را در داخل خودش جایگزین کرده است و اتفاقا خیلی‌ها در ابتدا گمان می‌کردند این نظام کار نمی‌کند که فکر اشتباهی بود.

 

پس از این واکاوی، باید انقلابی بودن را با این دو دستاورد تعریف کنیم، یعنی فردی انقلابی است که اولاً معتقد به این دو جریان بنای نظام مدنی-سیاسی بر اساس عقلانیت اسلامی و نهضت بیداری اسلامی) باشد. و بعد از اعتقاد، باید با  تمام وجود برای پیشبرد اهداف و “مشارکت” در این پروسه همت بگذارد و صرفا اعتقاد نداشته باشد.

 آن فرد انقلابی که مدنظر مقام معظم رهبری است، اینگونه است که در داخل به جمهوری اسلامی قائل است و البته نمی‌گوید خارج به من چه ارتباطی دارد؟ بلکه باید به آن جنبه بیداری اسلامی که منبعث از تفکرات امام خمینی(ره) است عمیقاً قائل بوده و در آن مشارکت هم داشته باشد. برای ما مهم است که اسلام چگونه تبلیغ می‌شود و بیداری اسلامی با چه مسائلی روبروست. پس «اعتقاد» و «مشارکت» ملاک انقلابی بودن است. البته هر چیزی درجاتی دارد؛ یک انقلابی کامل کسی است که همه وجودش را وقف این دو اعتقاد کند و آن را در همه شئون انقلاب پیاده ‌کند.۱

 

 

شاخصه های جوان انقلابی 

  معیارهای جوان انقلابی فرمایشاتی است که از ابتدای امسال مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در بحث انقلابی گری تقریبا  تاکید قابل توجهی کردند.


 

تدین، به روز بودن جوانان، دشمن شناسی و موقعیت شناسی از مهترین معیارهای جوان انقلابی است.

 

یکی از اساسی ترین وظایف جوانان انقلابی موضوع تدین آنها است است و شاید دشمن شناسی یکی از مهمترین نکات در دانشجویان انقلابی است چون جوانانی که بدنبال موضوع انقلابی گری هستند حتما باید دشمن را خوب بشناسند.

 

 چهارمین شاخص انقلابی گری موقعیت شناسی است جوانان انقلابی باید موقعیتی که در آن حضور دارند  به دقت به آن توجه داشته باشند و بدانند در چه زمانی زندگی می کنند و رفتارهای بهنگامی داشته باشند.

 

جوان انقلابی باید به موقع و بهنگام در صحنه های انقلاب حضور داشته باشد و باید بداند پیرامون او چه میگذرد ،جوان انقلابی اگر در محیط دانشگاهی است یکی از مهترزین وظایفش درس خواندن  است در حقیقت یکی از مهمترین وظایفش سلامت جسم و روح و در نهایت ارتباطش با شهداست چون ارتباط با شهدا یکی از موضوعاعی است که می تواند به وی کمک کند برای اینکه انقلابی بماند و انقلابی عمل کند.۲

 

 

توصیه های رهبر معظم انقلاب به جوانان انقلابی

جوانهای امروز ما، جوانهای نسل معاصر ما و جوانهائی که در آینده خواهند آمد، بدانند راه انقلاب، راهی است که احتیاج دارد به عزم، به ایمان، به ثبات قدم. بعضی این ثبات قدم را دارند، بعضی در بین راه برمیگردند؛ البته اینها به ضرر خودشان عمل میکنند؛ «فمن نکث فانّما ینکث علی نفسه». آن کسانی که از راه انقلاب برگردند، مثل کسانی هستند که در تابستان روزه گرفته‌اند و تا اواخر روز، روزه را حفظ میکنند، اما یک ساعت به غروب، دو ساعت به غروب طاقتشان تمام میشود؛ افطار میکنند.

این مثل همان کسی است که از اولِ روز، روزه نگرفته است. باطل کردن روزه در هر زمانی از ساعات روز باشد، ابطال روزه است. در راه انقلاب اگر ثبات قدم وجود نداشت، اگر پیوستگی حرکت وجود نداشت، انسان رابطه‌اش با انقلاب قطع میشود. این بیوفائی به انقلاب است. همیشه بودند کسانی که به انقلاب بیوفائی کردند، به انقلاب دلبستگی خود را کم کردند، به انقلاب پشت کردند. وصیت امام این است که جوان ما، مردم ما، نسلهای گوناگون ما، با چشم واقع‌بینانه نگاه کنند. اصل، انقلاب است؛ اشخاص، اصل نیستند. انقلابی بودن به حفظ رابطه‌ی خود و عمل خود و پیوستگی خود با انقلاب است…


امام بزرگوار ما از اول انقلاب تا روز آخر و در وصیت‌نامه‌ی خود تأکید میکند که روح انقلابی، روح حرکت به جلو است، روح پیشرفت است، روح ابتکار و نوآوری است و این در واقعیت ملت ایران هم تحقق پیدا کرد…این روح انقلابی، هر چه در ملت زنده‌تر و پویاتر باشد، روح نوآوری و ابتکار و خلاقیت زنده‌تر خواهد بود؛ همچنانی که خود انقلاب هم یک نوآوری بزرگ بود. امام با انقلاب اسلامی و با تشکیل جمهوری اسلامی راهِ میانه‌ی عقب‌ماندگی و غرب‌زدگی را ترسیم کرد.

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

   شنبه 16 بهمن 13954 نظر »

شاخصه های انقلاب حقیقی 

 

شناسايي ماهيت انقلاب اسلامي و تشخيص فصل مميز آن از ساير انقلاب ها مشکل به نظر نمي رسد و تفاوت اين انقلاب با ساير انقلاب هاي دنيا، در اسلامي بودن آن است. بنابراين، اگر نظامي، آن فصل مميز و آن مشخصه ي ماهوي خود را همچنان حفظ کند، مي توان ادعا کرد که هنوز ماهيت خود را از دست نداده است. ولي اگر اين فصل مميز حفط نگردد، بايد اعتراف کرد که اين انقلاب از مسير اصلي خود خارج و دچار آسيب شده است.

 


از آن جا که تنها ديني که براي تمام شؤون انسان ها، اعم از شؤون فردي و اجتماعي و دنيوي و اخروي، برنامه دارد، اسلام است، تنها انقلابي نيز که قادر است که جميع مصالح مردم را تأمين و تضمين کند و خود، مسايل و مشکلات جديدي پديد نياورد، انقلاب اسلامي است؛ يعني انقلابي که در همه ي ابعاد و وجوه خود، بدون استثنا، از جهان بيني و ارزش گذاري دين مقدس اسلام مايه بگيرد و تغذيه کند.

 

از اين رو، رهبران اين انقلاب، بر خلاف رهبران ساير انقلاب ها، نه براي تأمين مقاصد انقلاب، از هر عقيده اي، و اگرچه باطل و خلاف واقع، بهره مي گيرند و نه با تحريک و تهيج شديد احساسات و عواطف مردم، عوامل غيرعقلاني را بر فعاليت ها و کارهاي آنان حاکم مي سازند؛ بلکه احساسات و عواطف مردم را محکوم و تابع احکام و ادراکات عقل و آراي صحيح مي گردانند و آن گاه از آن ها براي کامياب ساختن انقلاب و محقق کردن اهداف آن سود مي برند. به همين دليل، ترويج و اشاعه ي بينش ها و ارزش هاي اسلامي، که هم صحيح و مطابق واقعند وهم آمادگي شگرفي براي ايثار، فداکاري و جان فشاني در مردم پديد مي آورند، از جمله برنامه هاي رهبران اين انقلاب است.

 


عده‌ای میان انقلاب اسلامی و اسلام انقلابی اشتباه می کنند. برای آنها مبارزه و انقلاب  هدف است، اسلام تنها وسیله ای است برای مبارزه. آن ها می گویند از اسلام هر آنچه که ما را در مسیر مبارزه قرار دهد، آن را قبول می کنیم و هر چه که ما را از مسیر مبارزه دور کند، طرد می کنیم. فرق است میان کسی که اسلام را هدف می داند و مبارزه را وسیله ای برای برقراری ارزش های اسلامی، با آنکه مبارزه را هدف می داند و می گوید اصلاً اسلام آمده است برای مبارزه. باید بگوییم، در اسلام مبارزه عنصر مهمی است ولی هدف تنها مبارزه نیست. این تفکر که به مبارزه اصالت می دهد ناشی از طرز تفکر دیالکتیکی در مورد جامعه و تاریخ است.۱


 

تداوم انقلاب در گرو تأمین عدالت


اگر پذیرفته باشیم که انقلاب ما، ماهیتی اسلامی دارد، البته اسلامی در تمام مفاهیم، ارزش ها و هدف ها،  و اسلامی در تمامی قالب ها و روش ها، در این صورت این انقلاب به شرطی در آینده محفوظ می ماند، که مسیر عدالت خواهی را برای همیشه ادامه بدهد. یعنی تمام دولت های آینده واقعاً و عملاً در مسیر عدالت خواهی باشند. برای پرکردن شکاف های طبقاتی اقدام کنند. تبعیض ها را واقعاً از میان بردارند و برای برقراری یک جامعه توحیدی به مفهوم اسلامی آن تلاش کنند.
من تأکید می کنم اگر انقلاب ما در مسیر برقراری عدالت اجتماعی به پیش نرود، مطمئناً به نتیجه نخواهد رسید و این خطر هست که انقلاب دیگری با ماهیت دیگری جای آن را بگیرد.


نکته دیگر که باید به آن توجه کرد، این است که در این انقلاب اساس کار باید بر اخوت اسلامی بنا نهاده شود. یعنی آن چه را که دیگران با خشونت و فشار تأمین می کنند در این انقلاب باید با ملایمت و از روی میل و رضا و برادری انجام گیرد. از جمله ارکان انقلاب ما، معنویت است. یعنی مردم به حکم بلوغ روحی، به حکم عاطفه انسانی ، به حکم اخوت اسلامی،  خود برای پرکردن شکاف ها و فاصله های طبقاتی و اقتصادی پیش قدم می‌شوند.
 

انقلاب ما ، آن هنگامی واقعی خواهد بود که خانواده ای حاضر نشود ایام عید برای فرزندان خود لباس نو تهیه کند مگر آن که قبلاً مطمئن شده باشد  خانواده های فقرا دارای لباس نو هستند.


باید در میان ما، گفته ی پیامبر مصداق عینی پیدا کند که فرمود: «مثل مومنین در محبت های متقابل، مانند پیکری است که اگر یک عضو آن بدرد آید، عضوهای دیگر آرام نمی گیرند و با التهاب و درد، عکس العمل نشان می دهند. جامعه‌ی ما آن وقت جامعه اسلامی خواهد بود که درد هر فرد تنها درد خودش نباشد، بلکه درد همه‌ی مسلمان ها باشد. علی (ع) که خود نمونه چنین مسلمانی است، می فرماید: «آیا از خویشتن به این خرسند باشم که امیر المومنین بنامند اما در ناگواری های مردم هم نفس نباشم.»
امام می گوید القاب و عناوین چه ارزشی دارد. مرد انقلابی اساساً پای بند القاب و عناوین‌اش نیست. چقدر باید کوچک بود که به این لذت ها دل خوش کرد و در سختی های مردم شرکت نکرد.۲


 

 محورهای اساسی انقلاب اسلامی 


هر انقلابی در معرض آسیب ها و انحرافاتی است که ممکن است در مسیر حرکت آن خلل وارد کند. از این رو، چالش و دغدغه اصلی همه تحولات بزرگ اجتماعی، به ویژه انقلاب ها، صیانت از جهت گیری های اصلی آنهاست.

 

برای ارزیابی و تحلیل حرکت انقلاب اسلامی و جلوگیری از انحراف، باید به شاخص ها و محورهای اساسی انقلاب اسلامی توجه شود و حرکت انقلاب اسلامی با آنها سنجیده شود و پس از آن، انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف، آسیب شناسی شود و کانون های آسیب، شناسایی، ترمیم و اصلاح شوند.

 

ما معتقدیم با وجود فراز و نشیب های بسیار در روند حرکت انقلاب اسلامی و موانع و مشکلات و با وجود دشمنی ها و کارشکنی هایی که از سوی دشمنان داخلی و خارجی متوجه نظام جمهوری اسلامی شده است، در حرکت کلی انقلاب اسلامی، هیچ گونه انحرافی صورت نگرفته است و انقلاب اسلامی به سمت اهداف خویش در حرکت است؛ هر چند در برهه هایی این روند پر شتاب بود و در برهه هایی به دلایل گوناگون، از شتاب آن کاسته شده است؛ ولی در مجموع، حرکت نظام جمهوری اسلامی در مسیر تحقق اهداف و آرمان های ترسیم شده بوده و انحرافی در آن صورت نگرفته است. در اثبات این مدعا شاخص های محوری و اساسی انقلاب اسلامی را از دیدگاه امام راحل و مقام معظم رهبری که محور و مدار حرکت انقلاب اسلامی از آغاز تا کنون بوده اند، به اختصار برمی شمریم:

 

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

   جمعه 15 بهمن 13951 نظر »

واقعیتی که محمد رضا پهلوی جدی نگرفت :

 

واقعیت دیگری که محمدرضا پهلوی جدی نگرفت ، نفوذ روحانیت بود ، هر چند پس از ۱۵ خرداد سال ۴۲ ، توسط مقدم ترتیبات لازم در ساواک برای اطلاع از حوزه ها داده شد و هر چند محمد رضا از نفوذ امام خمینی و مخالفت های ایشان اطلاع داشت ولی او تصور می کرد که از طریق ایجاد رابطه با چند فرد سرشناس و به خیال او متنفذ ، در حوزه ها و با پرداخت میلیون ها تومان در سال به این قبیل افراد توانسته روحانیت را هوادار خود کند !

 

اگر در بین روحانیت مخالفت دیده می شد ساواک طبق سلیقه محمد رضا به « اتحاد ارتجاع سرخ و سیاه » و نفوذ کمونیست ها یا فعالیت ناراضیان بالفطره نسبت می داد و واقعیت ها را نمی دید . 

 

واقعیت این بود که اصولا مردم ایران هرگاه دچار حکام ظالم می شدند ، پناهگاه آن ها مسجد و زیارتگاه ها و پناهنده آن ها روحانیت بود . لذا ، مردم آن روحانیتی را دوست داشتند که در مقابل حاکم سالم و در کنار مردم مظلوم بایستد و نه آن روحانی که با حاکم ظالم کنار بیاید . 

 

شاید تعجب کنید که من نیز چنین روحیه ای داشتم ، در صورتی که نه مظلوم واقع شده بودم و نه به من ظلمی شده بود به هر حال از کودکی در خانی آباد علاقه مردم را به همان آسید محمود همسایه مان دیده بودم ، که زمانی که با زور پلیس رضا خان از او خلع لباس شد ، صد درجه محبوبتر و محترم تر شد . این روحیه در من بود و بی آن که خود بخواهم زمانی که می شنیدم فلان مجتهد عالی قدر نزد محمدرضا آمده ، یکباره ارزش آن مجتهد نزد من صفر می شد . لذا من در همان موقع رویه هیچ یک از مجتهدینی را که نمایندگان محمدرضا را می پذیرفتند قلبا قبول نداشتم و برایشان ارزشی قائل نبودم و تصور نمی کنم که حتی خود محمد رضا نیز برای این افراد ذره ای ارزش و احترام قائل بود . 

چون او نیز مانند من می دانست که لباس این افراد دکان است و درون آن خالی است .

 

…… محمدرضا در مقابل دو عامل نارضایتی مردم و نفوذ روحانیت ، احساس قدرت می کرد ، او قویترین ارتش خاورمیانه را در اختیار داشت ، نیروهای انتظامی و ساواک قوی در سطح کشور گسترده بودند ، دولت و مجلسین را در اختیار داشت و در اقشار و سطوح مختلف جامعه تعدادی طرفدار داشت ؛ همان کسانی که از خوان نعمت او استفاده می کردند ، آمریکا و انگلیس نیز این نیروی عظیم را برای ثبات محمد رضا کافی می دانستند ، اما انقلاب شروع شد و همه غافلگیر شدیم .

 

 

دیده شده در کتاب ظهور و سقوط سلطنت پهلوی ، خاطرات ارتشبد سابق حسین فردوست ، ویراسته عبدالله شهبازی ، نشر مطالعات و پژوهش های سیاسی ، جلد اول ، صفحه ۵۶۷ _ ۵۶۸.

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 14 بهمن 1395نظر دهید »

انقلاب اسلامی و فتنه ها

 

 فتنه های بیرونی 

انقلاب اسلامی ایران به لحاظ ماهیت اسلامی استكبارستیزی و مردمی خود همواره پس از پیروزی در معرض تهدیدات و فتنه هایی قرار داشته اما با اتكای به خدواند متعال و نیروی عظیم مردمی این گردنه ها را یك به یك به سلامت طی كرده و توانسته در دهه چهارم خود صادر كننده این تفكر باشد. آنچه كه امروز در لبنان مصر تونس یمن عراق و افغانستان در مورد مبارزه با غرب و گسترش موج اسلام خواهی در منطقه مواجه ایم در واقع اثرات غیرقابل انكار انقلاب اسلامی است كه در دل و جان ملت های منطقه نفوذ كرده و راه خود را برای فتح قله ها تا زمان ظهور منجی طی خواهد كرد.

 

پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ عملا نقش و توسعه نفوذ غرب در منطقه و استیلای آنها بر منابع گسترده خاورمیانه را با تهدیداتی مواجه كرد. تاكید انقلابیون بر این نكته كه قدرت های شرقی و غربی دیگر نمی توانند در امورات ایران دخالت كنند و در كنار آن بحث صدور انقلاب اسلامی این زمینه را برای غرب فراهم كرد كه برای مقابله با انقلاب اسلامی ایران دست به ترفندهایی بزند. این امر از آغاز در دخالت ها و شیطنت های سفارت خانه های خارجی و به ویژه سفارت ایالات متحده آمریكا به وضوح دیده شد. از طرف دیگر تاكید جمهوری اسلامی ایران بر غیر مشروع بودن رژیم جعلی اسراییل غرب را با این معضل تامین امنیت این رژیم مواجه كرد. حمایت های معنوی جمهوری اسلامی ایران از ملتهای بی دفاع فلسطین و لبنان آنها را برای مقابله همه جانبه با این رژیم آماده كرد كه نتایج آن را در سال های اخیر به وضوح مشاهده كردیم.

 

جمهوری اسلامی ایران در طی سال های استقرار خود با دشمنان داخلی نیز پنجه در پنجه بود كه واقعه كردستان خوزستان تركمن صحرا و بلوچستان از جمله آنهاست.


بسط نفوذ ایران در منطقه و از طرف دیگر مشكلات داخلی و عدم دولت سازی این زمینه را برای دشمنان فراهم آورد تا از هر دستاویزی برای مقابله با انقلاب ملت ایران فروگذار نباشند. كودتای هوایی نوژه از جمله این اقدامات بود كه با كشف و خنثی سازی راه به جایی نبرد. واقعه طبس ترورهای منافقین و ماجرای رییس جمهور عزل شده زا جمله دیگر فتنه هایی بوده كه انقلاب جوان ایران با آنها مواجه بود. اما تدبیر امام خمینی و حمایت های مردم اجازه نداد كه دشمنان از این طریق طرفی بندند. اصلی ترین حربه دشمنان انقلاب جنگ تحمیلی ۸ ساله بود كه با تجهیز ماشین جنگی صدام روی داد. ۸ سال بر سر این ملت بمب و موشك بارید و بسیاری از سرمایه های ملت ایران و عراق به علت جهل حاكم وقت عراق از بین رفت و امروز نیز شاهدیم كه عاقبت این دشمنان چه شد. اصلی ترین حربه دشمنان انقلاب جنگ تحمیلی ۸ ساله بود كه با تجهیز ماشین جنگی صدام روی داد. ۱

 

فتنه های درونی 
دشمنان از هیچ تلاشی برای مقابله با ملت ایران چه در بعد داخلی و چه در بعد خارجی فروگذار نشدند. اما چون اراده ملت ایران را هدف قرار داده بودند ره به جایی نبردند. تفكر بالای ملت ایران و توان آنان در شناسایی مشكلات و نقاط ضعف به همراه تدبیر رهبری ( چه در زمان امام و چه در زمان آیت الله خامنه ای) این زمینه را فراهم آورد كه كشور از هر گزندی در امان باشد. مشكلات دوران اصلاحات و همزمان با آن بحث های مربوط به پرونده هسته یی كشورمان فشارهای مصاعفی بر ملت از طرف غرب را باعث شد. آخرین تلاش غرب برای به اصطلاح سرنگونی جمهوری اسلامی ایران را نیز در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ شاهد بودیم. باز هم همگان دیدند كه ملت چگونه دوشادوش رهبری خود توانست با این مشكل نیز درافتد و آن را به خاك بمالد.


یکی از راهبردهای اساسی آمریکا و دشمنان انقلاب اسلامی در مخالفت با نظام اسلامی، تهاجم و تبلیغات گسترده و همه جانبه و ایجاد جنگ روانی علیه اسلام ناب محمدی(ص) است. آنان می کوشند بدین شیوه جامعیت دین اسلام و به ویژه فقه و احکام و قوانین اسلامی را در اداره حکومت و مدیریت و سیاست گذاری در جامعه مدرن ناتوان و ناقص معرفی کنند و چنین القاء کنند که دین یک امر عبادی، شخصی و رابطه بنده با خدا است و نباید از آن انتظار مدیریت و حکومت در یک جامعه مدرن را داشت.

 

برخی روش ها و مطالبی که دشمنان برای ترویج القائات شوم خود و مشوش کردن اذهان نسل جوان به کار بسته اند عبارتند از:

۱ ـ بزرگ نمایی برخی از کاستی ها و نابسامانی ها که لازمه هر حرکت و تحول بنیادین و به خصوص انقلاب اسلامی است.

۲ ـ تخطئه کردن نظام اسلامی به دلیل نارسایی هایی که به دست عوامل دشمن به وجود آمده است.

۳ ـ نادیده انگاشتن دستاوردهای عظیم انقلاب، بویژه استقلال سیاسی و فرهنگی.

۴ ـ تعمیم عملکرد نامطلوب و غیر قابل دفاع برخی مدیران و مسئولان لغزیده در دام دنیاطلبی، به کلّیت انقلاب و مسئولان نظام.

۵ ـ بالا بردن سطح توقعات مردم و ناراضی کردن آنان از وضعیت موجود و سیاه جلوه دادن نظام جمهوری اسلامی در خدمت رسانی به مردم.

۶ ـ تحلیل های منحرف کننده ومغالطه آمیز ازحوادث ورویدادهای مختلف انقلاب.

۷ ـ مقایسه های سطحی و غلط بین ایران اسلامی و برخی کشورهای به ظاهر پیش رفته بدون در نظر گرفتن فرهنگ دینی و سنت های ملی.

 

 

در مقابل این شبهه ها و مغالطه های توطئه آمیز به اجمال و اختصار می توان گفت:

اولا: انقلاب اسلامی دستاوردهای فراوانی داشته است که در رأس آنها احیای اسلام ناب محمدی(ص) و قطع کامل وابستگی های سیاسی، فرهنگی از بیگانگان، رشد اقتصادی، آزادی تؤام با مسؤلیت انسانی، خودباوری، استقلال طلبی، فراهم آمدن زمینه خدمت رسانی به مردم و استقرار عدالت اجتماعی است.

 

ثانیا: انقلاب اسلامی از طلیعه پیروزی تا دوران دفاع مقدس و بعد از آن با توطئه های نظامی و سیاسی فراوانی از سوی دشمنان مواجه بوده که در برابر تمام آن ناملایمات و سختی ها با پرداخت حداقل هزینه بهترین و بیشترین کار آیی را در ثبات و رشد انقلاب در ابعاد گوناگون داشته. امام در یک تحلیل جامع در این باره می فرماید:

 

من امروز بر این عقیده ام که مقتدرترین افراد در مصاف با آن همه توطئه ها و خصومتها و جنگ افروزی هایی که درجهان علیه انقلاب اسلامی است، معلوم نبود موفقیت بیشتری از افراد موجود به دست می آوردند. در یک تحلیل منصفانه از حوادث انقلاب، خصوصا از حوادث ده سال پس از پیروزی باید عرض کنم که انقلاب اسلامی ایران در اکثر اهداف و زمینه ها موفق بوده است و به یاری خداوند بزرگ در هیچ زمینه ای مغلوب و شکست خورده نیستیم!

ثالثاً وجود پاره ای از مشکلات و نابسامانی ها، معلول دینی بودن حکومت نیست بلکه نشأت گرفته از این واقعیت است که برخی از مسئولین و نهادهای نظام به تمام آیین ها و دستورات اسلام در قلمرو مسئولیت خود عمل نکرده اند و یا از مسیر اسلامی بودن نظام منحرف شده اند و به تعبیر مقام معظم رهبری:

ما هر جا موفق شدیم، ناشی از تبعیت از اسلام بوده، هر جا ناموفق ماندیم ناشی از سرپیچی از اسلام بود.

عملکرد صحیح مبتنی بر تعهد و پایبندی به دستورات خداوند نتایج مثبتی برای نظام اسلامی داشته، اما هرگاه با اکتفا کردن به ظواهر اسلامی به دنبال پیروی از سایر الگوها و کشورها بودیم و خواستیم دیگران را از خود راضی کنیم و هماهنگ و همرنگ سیاست های جهان باشیم، گرفتاری و مشکلات فراوانی برای ما پدید آمده است.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

   پنجشنبه 14 بهمن 13959 نظر »

رابطه ایران و آمریکا

 

 

اگر بخواهیم رابطه ایران و آمریکا را بررسی کنیم ، باید در قالب این مبنا و چارچوب باشد که آیا برقراری رابطه به صلاح هست یا نه؟

در این جا چند نکته قابل توجه است:

اولا ، خود آمریکا قطع رابطه با ایران را آغاز کرد. اگر آن ها قطع نکرده بودند، ما قطع نمی کردیم; زیرا ما معتقدیم که باید در تمام دنیا حضور داشته باشیم و رابطه دیپلماتیک هم مانعة الجمع با خصومت نیست; مثلا ما با عراقی ها هشت سال جنگ داشتیم، با این حال، هم ما در بغداد سفارت داشتیم و هم عراقی ها در تهران، هیچ مساله ای هم به وجود نیامد.

ثانیا ، آمریکایی ها برقراری رابطه دیپلماتیک را با دوستی و رفاقت گره زدند.

ثالثا ، برای برقراری رابطه، شرط و شروط مضحکی را مطرح کردند و گفتند : شما اول باید چهار شرط را بپذیرید تا ما بر سر میز مذاکره بنشینیم: ۱ - این که حقوق بشر را در ایران رعایت کنید; ۲ - از تروریسم حمایت نکنید; ۳ - عهدنامه «اسلو» که آشتی بین عرفات و اسرائیل است را بپذیرید; ۴ - سلاح هسته ای نداشته و دنبال دانش آن هم نروید.

ایران در وضعیتی قرار گرفت که یا باید آقایی و استکبار غرب را می پذیرفت و یا همچنان مقابله می کرد.۱

 

 زمان قطع کامل روابط بین ایران و آمریکا در ۱۹ و ۲۰ فروردین ۱۳۵۹موانع فراوانی احیا و ظاهر شده‌اند که تا به امروز مانع روابط رسمی بین دو کشور حتی با وجود منافع مشترک گردیده‌اند. من‌جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دعاوی از طرف ایران:

آزادسازی و پرداخت دارایی‌های مصادره شده ایران توسط آمریکا حمایت غیررسمی آمریکا از اپوزیسیون جمهوری اسلامی ایران حضور نظامی آمریکا در ع و منطقه وضع تحریم علیه ایران

دعاوی از طرف آمریکا:

اختلال و مداخله ایران در مسئله اعراب و اسرائیل (حمایت از گروه‌هایی همانند حماس و گروه‌های دیگر اسلامی)به رسمیت نشناختن و تهدید مداوم اسرائیل توسط ایرانمبارزه با برخی اقلیتهای مذهبی و سیاسی در ایران (همانند بهاییان، بابیان، و غیره) توسط نظام جمهوری اسلامی.ترویج سیاست «مرگ بر آمریکا» و ترویج آمریکا ستیزی .تصرف سفارت آمریکا آغاز و نقطه شروع وخامت روابط سیاسی ایران و آمریکا شد، و آمریکا به‌دنبال این حرکت ایران، به طور کامل تحریم‌های علیه ایران وضع نموده، و سیاست خود را علیه تهران تغییر داد.

 

با بدتر شدن روابط در طی زمان کار به برخورد نظامی در خلیج فارس در زمان جنگ ایران و عراق کشید و نیروی دریایی آمریکا به‌دنبال حمله ایران به نفتکش‌های کشورهای عربی، کشتی‌های جنگی ایران و سکوی نفتی ساسان را نابود کرد.

انهدام هواپیمای مسافربری پرواز شماره ۶۵۵ ایران ایر بر فراز آسمان خلیج فارس توسط ناو جنگی وینسنس آمریکا، از نقاط اوج فجایع این دوران می‌باشد. اما در همین سالیان تلاشهایی برای برقراری روابط نیز انجام شد که با شکست مواجه گردید. ماجرای ایران-کنترا از این نمونه‌است. در طی این ماجرا ایران با کمک دلالان بین‌المللی اسلحه، مقادیری موشک و قطعات هواپیماهای جنگی خریداری نمود.

 

جیمی کارتر

پس از سقوط محمدرضا شاه پهلوی در سال ۱۹۷۹، دولت جیمی کارتر سعی کرد تا روابطش را با حکومت جدید اسلامی در تهران بهبود ببخشد. کریس امری در کتاب «روابط خارجی ایالات متحده و انقلاب ایران» (۲۰۱۳) می‌نویسد که در اواسط سال ۱۹۷۹ دولت کارتر طرح مشترک سی‌آی‌ای و وزارت امور خارجه برای تقسیم اطلاعات جاسوسی با ایران را تصویب کرد. کاخ سفید امیدوار بود که اگر اطلاعات فوق‌العاده حساس - همچون وضعیت نظامی عراق و نگرانی آمریکا از اینکه فروپاشی ارتش ایران در پی انقلاب می‌تواند موازنهٔ قدرت در منطقه را برهم بزند - را در اختیار برخی از افراد حکومت جدیدالتاسیس قرار دهد، رابطهٔ جدیدی آغاز خواهد شد و از عناصر معتدل‌تر در ایران حمایت می‌شود. زمانی که این تلاش‌ها در شرف آغاز بودند، در ۴ نوامبر ۱۹۷۹ دانشجویان پیرو خط امام به سفارت آمریکا در تهران حمله کرده و ۵۲ دیپلمات آمریکایی را به مدت ۴۴۴ روز به گروگان گرفتند و به این ترتیب تلاش‌های دولت کارتر ناکام ماند. در پی آن فرمان اجرایی برقراری وضعیت اضطراری ملی در مورد ایران در تاریخ ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ اعلام شد، که به رئیس جمهور ایالات متحده این اختیار را می دهد که اموال و دارایی های ایران را توقیف کند.

 

دولت رونالد ریگان

در طول تاریخ روابط ایران و آمریکا پس از انقلاب، گاهی قدم‌هایی برای بهبود روابط دو طرف نیز برداشته شده‌است که به دلایلی بی‌نتیجه مانده. ماجرای ایران-کنترا را شاید بتوان اولین مورد از این اقدامات دانست.

 

دولت رونالد ریگان در دههٔ ۱۹۸۰ تلاش کرد تا با ایران که از ۸ سپتامبر ۱۹۸۰ درگیر جنگی سخت با عراق شده بود، رابطه برقرار کند. در سال ۱۹۸۵ دولت ریگان دلواپس دو موضوع مربوط به ایران بود: آزادی آمریکایی‌هایی که توسط شبه‌نظامیان اسلامی لبنان - که تحت حمایت ایران قرار داشتند - به گروگان گرفته شده بودند و دیگر اینکه آمریکا نگران بود در شرایطی که حال جسمی روح‌الله خمینی رو به وخامت بود، هیچ‌گونه امکان نفوذی در این کشور به دست نیاورده بود.

 

در اواسط سال ۱۹۸۵ مقامات اسرائیلی به آمریکا کمک کردند تا از راه‌های مخفی با افراد معتدل‌تری در درون دولت ایران - از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی- ارتباط برقرار کند. در این زمان بود که گزارش کمیسیون تاور از ماجرای ایران - کنترا افشا شد. پس از یک دوره مذاکرات سخت و طولانی در ماه می ۱۹۸۶ مقامات ارشد آمریکایی از جمله رابرت باد مک‌فارلین، مشاور اسبق امنیت ملی، به ایران سفر کردند تا با رژیم ایران مستقیماً وارد معامله شوند و در قبال آزادی گروگان‌های آمریکایی در لبنان، محموله سلاح در اختیار ایران قرار بدهند.

 

این عملیات فاجعه‌آمیز بود. دولت ریگان نتوانست آزادی گروگان‌ها را تضمین کند زیرا ایرانی‌ها انتظار نداشتند تا مقامات ارشد آمریکایی به تهران سفر کنند و به این دلیل در نحوهٔ پاسخگویی به درخواست آمریکا دچار تفرقه شدند. نتیجه آنکه آمریکایی‌ها دست خالی تهران را ترک کردند. اوضاع زمانی خراب‌تر شد که تندروهای ایرانی مخالف با برقراری روابط با آمریکا، اطلاعات سفر محرمانهٔ مک‌فارلین به تهران را در اختیار رسانه‌ها قرار دادند. کنگره و رسانه‌ها مشغول پیگیری این ماجرا شدند و در جریان این پیگیری مشخص شد که اعضای دولت ریگان به طور غیرقانونی سود حاصل از فروش اسلحه به ایران را در اختیار کنتراها قرار می‌داده‌اند. کنترا گروه شبه‌نظامیان راستگرایی بود که کنگرهٔ آمریکا حمایت از آن‌ها را ممنوع اعلام کرده بود. جنجال ایران - کنترا به این ترتیب اتفاق افتاد.

 

دولت جورج اچ دبلیو بوش

پیروزی ایران در جنگ با عراق در اوت ۱۹۸۸ نقطهٔ عطفی در رژیم بود. پس از هشت سال جنگی که در آن ۱۹۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند و میلیون‌ها دلار هزینه مالی در برداشت، رژیم ایران انزواطلب شد و حرارت و تعصب انقلابی‌اش را متوجه سازندگی اقتصاد و بازسازی زیربنایی کرد. این درونگرایی دلایل متفاوتی داشت از جمله درگذشت خمینی در ژوئن ۱۹۸۹ و جانشینی او توسط علی خامنه‌ای؛ همچنین انتخاب یک فرد میانه‌رو، اکبر هاشمی رفسنجانی برای ریاست جمهوری ایران. پس از انتقال قدرت، خامنه‌ای به رفسنجانی دستور داد تا اقتصاد ایران را از نو بسازد، وجههٔ بین‌المللی ایران را بهبود ببخشد و ارتش عظیم کشور را به حالت صلح بازگرداند زیرا جنگ با عراق به اتمام رسیده بود.

 

بروس ریدل، تحلیلگر سی‌آی‌ای در کتاب «آغاز دشمنی» نوشتهٔ جیمز بلایت می‌گوید که درونگرایی و انزوای ایران به این معنا بود که این کشور دیگر دلیل اصلی نگرانی سیاستگذاران آمریکایی نخواهد بود. با این وجود دولت جورج اچ دبلیو بوش به یافتن راهی برای برقراری روابط دیپلماتیک با ایران ادامه داد. جورج بوش در سخنرانی مراسم تحلیفش اشاره‌ای غیرمستقیم به ایران داشت: «امروز آمریکاییانی در سرزمین‌های بیگانه اسیر شده‌اند. هرگونه کمکی در این زمینه تا مدت‌ها از یاد نخواهد رفت. هر حسن نیتی با حسن نیت پاسخ داده خواهد شد. نیکی می‌تواند تا ابد ادامه پیدا کند.» معنای سخنرانی این بود که اگر ایران به آزادی گروگان‌های آمریکایی در لبنان کمک کند به نیکی پاسخ خواهد یافت. اما برنت اسکوکرافت، مشاور امنیت ملی، در کتابی که با همکاری جورج اچ دبلیو بوش نوشته شده است با عنوان «دنیای دگرگون شده» (۱۹۹۹) می‌نویسد زمانی که رفسنجانی در پایان سال ۱۹۹۱ شخصاً آزادی گروگان‌ها را تسهیل کرد، دولت بوش «هیچ کاری نکرد». مشخص شد که حسن نیت با نیکی جبران نمی‌شود.

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

   چهارشنبه 13 بهمن 1395نظر دهید »

تعلیماتی که علی علیه السلام به مسلمانان آموخته است .

 

 

فرمود : حجامت موجب سلامت بدن و نیروی عقل می شود . 

 

عطر در شارب از اخلاق پیامبر صلی الله است .

 

مسواک موجب خشنودی خدا و روش پیامبر و پاک کننده دهان است .

 

استعمال روغن پوست را نرم ، مغز را افزایش می بخشد و مجاری آب را نرم می کند و خشکی پوست و عیب آن را برطرف می کند و رنگ را باز می کند

.

کفش خوب بدن را نگه می دارد .

 

ناخن گرفتن مانع درد بزرگ است و رزق را فراوان می کند .

 

موی زیر بغل را ستردن موجب از بین رفتن بوی بد می شود و پاکیزگی و روشی است که پیامبر دستور فرموده است .

 

شستن دو دست قبل غذا و بعد از غذا روزی را افزایش می دهد و چشم را جلا می بخشد .

 

شب زنده داری بدن را سالم و خدا را خشنود و موجب رحمت می گردد و چنگ زدن به اخلاق پیامبران است .

 

خوردن سیب ترشح معده را افزایش می دهد .

 

خوردن شیر دندانها را محکم می کند و بلغم و بوی دهان را می برد .

 

خوردن بیست و یک مویز ناشتا تمام امراض را برطرف می کند مگر مرض مرگ .

 

خوردن گلابی نیروی دل ضعیف است و معده را پاک و قلب را تزکیه و موجب برطرف شدن ترس و خوشرویی بچه می شود .

 

مومن آب دهان جلوی انظار نمی اندازد ، اگر چنین کاری از روی نسیان کرد استغفار نماید از خدا .

 

 

دیده شده در کتاب بحارالانوار ، ترجمه جلد چهارم ، تالیف محمد باقر مجلسی ، ترجمه موسی خسروی ، انتشارات اسلامیه ، جلد دوم احتجاجات ،ص ۸۵ تا ۸۷.

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 12 بهمن 13953 نظر »

هنگام فراموشی بگو

 

از حضرت امام صادق علیه السلام نقل شده است که « هرگاه خواستی از ما حدیثی نقل کنی و شیطان تو را فراموشی داد ، دست خود را بر پیشانی بگذار و بگو : صلی الله محمد و آله ، اللهمَ أِ نی اَسٕلکَ یا مذکِر الخیرِ و فاعلهُ و الامر بِه ذکرنیٖ ما أنسانیه الشیطان » 

 

دیده شده در کتاب ذکر های شکفت از معصومین علیهم السلام ، سید عباس اسلامی ،نشر بوستان قرآن ، ص ۱۸۶ ، به نقل از مفاتیح الجنان ،ص ۱۰۱۴

اشتراک گذاری این مطلب!

کلیدواژه ها: ذکر, شیطان, فراموشی, پیشانی
   دوشنبه 11 بهمن 13953 نظر »

ظهور امام زمان عجل الله را جدی بگیریم 

 

 

رفقا کوچکترین حرکت شما در تاریخ ثبت می شود ، الان کوچکترین حرکت و کلمه شما در تاخیر یا تعجیل ظهور ، یک دقیقه یا ده دقیقه یا یک ثانیه و یا یک ساعت ثبت خواهد شد .

یک دقیقه عقب انداختن ظهور به خدا جرم نابخشودنی است . قلب هایتان را نورانی کنید و از فتنه ها بخواهید عبور کنید ، فقط کافی است جدی بگیرید ظهور را و قلبتان نورانی خواهد شد .

 

روایت است که وقتی ظهور محقق شود همه شما و همه شما خواهید گفت که من اینقدر توقع نداشتم که ظهور به این زودی محقق شود . فرمود ؛ من یک شبه امر مهدی عجل الله خودم را اصلاح خواهم کرد ، منتظر مقدمات نباشید چرا که یک شبه عالم را متحول می کنم .

 

ظهور  را جدی بگیرید که مثل جبهه ها می شود ، مثل رزمنده ها می شوید ، بگذارید نور دفاع مقدس به وجود شما بیاید ، سند حرفم را بگویم که در روایت است ؛ « فرمود : منتظر مانند رزمنده ای است که در خیمه امام زمان عجل الله در حال نبرد است و در اتاق فرماندهی در محضر حضرت فرمان می گیرد و می رود و بر می گردد . » 

 

و از این بالاتر می فرماید : « منتظر مانند کسی است که پای رکاب حضرت در خون خودش غلتیده و به شهادت رسیده است » منتظر کسی است که فرج را جدی گرفته است ….

فرج را جدی بگیرید که خود خدا دل تو را روشن خواهد کرد و مهدی فاطمه عجل الله تو را هدایت خواهد کرد ...

 

 

گزیده ای از سخنان استاد پناهیان شنیده شده .

اشتراک گذاری این مطلب!

کلیدواژه ها: Emam zaman, انتظار, جبهه مومن
   دوشنبه 11 بهمن 13951 نظر »

 هميشه، هر روز عمل خير انجام بدهيد، مخصوصاً دوشنبه‌ها و پنج‌شنبه‌ها، اين دوشنبه و پنج‌شنبه اعمال را به پيشگاه ولي عصر عرضه مي‌دارند

 

 

اسرار قرآن کريم اين است که جامعه را جامعه فرشتگي کند، از حد متعارف بالا بياورد. وقتي قصص انبيا را نقل ميکند، هم براي تبشير است، هم براي إنذار، ولي وقتي قصص فرشته ها را نقل ميکند، فقط صبغه تبشير دارد؛ چون در آن‌جا عصياني نيست، عذابي نيست و طرزي قصه هاي قرآني را براي ما ارائه ميکند که انسانهاي صالح را در کنار فرشته ذکر ميکند، اين يک تقارن لفظي محض نيست، اين يک همساني دو تا کلمه نيست، اين يک مجاورت ايماني است؛ گوشهاي از اسرار اين مجاورت را وجود مبارک امام سجاد و ساير ائمه(عَلَيْهِمُ السَّلام) بيان کردند. ما يک مقارنت لفظي بين انسانها و فرشتهها گاهي ميبينيم که در برخي از موارد هم يک قِراني بين برخي از افراد و دام ميبينيم، ما خيال ميکنيم اينکه با «واو» عطف شده است، هيچ ارتباطي بين «معطوف و معطوف‌عليه» نيست! اما آن‌که قرآن ناطق است؛ يعني امام معصوم، از اين مقارنتها و عطفها پرده بر‌ميدارد.

 

وجود مبارک امام سجاد(سَلامُ الله عَلَيْه) فرمود؛ در فضل علم و معرفت توحيدي همين بس که خداي سبحان، علما را با فرشته يک‌جا ذکر مي کند. در اوايل سوره مبارکه «آل‌عمران» چنين اين آمده: (شَهِدَ اللَّهُ أَنَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ وَ الْمَلائِكَةُ وَ أُولُوا الْعِلْمِ قائِماً بِالْقِسْط ، سوره آل عمران آیه ۱۸ ) استدلال امام سجاد(سَلامُ الله عَلَيْه) اين است که ذات أقدس الهي، نام مبارک خود را در آن قلّه مطرح کرد، بعد علما و فرشتگان را در کنار هم ذکر کرد. فرمود عالمان دين و فرشته ها شهادت به توحيد ميدهند،اين قران يک اصل کلي و يک کلمه کليدي است براي بهره برداري از قرآن.


 در بخشهاي ديگري هم قرآن کريم ميفرمايد به اينکه خداي سبحان پيامبر خود را فرستاد، تأييد ميکند؛ اما جبرئيل ملائکه و (صالِحُ الْمُؤْمِنين‏ ؛ سوره تحریم ، آیه ۴ ) مؤيد پيغمبر هستند، تأييد ميکنند، تسديد ميکنند، حمايت ميکنند. اينکه فرمود: (صالِحُ الْمُؤْمِنين‏) يعني مؤمنان صالح و ملائکه، پيغمبر(عَلَيْهِ وَ عَلَي آلِه‏ آلَافُ التَّحِيَّةِ وَ الثَّنَاء) را تأييد ميکنند؛ اين يک مقارنتي است بين افراد صالح و فرشته ها؛ خواه با مسئله جبهه؛ خواه با مسئله حوزه؛ خواه با مسئله دانشگاه؛ خواه با مسئله توليد؛ خواه با مسئله اشتغال، هر کس کاري بکند که نظام اسلامي را تأييد کند، اين شخص جزء مؤمنان صالح است، همسايگي با فرشتهها مخصوص به علماي توحيد نيست.

 

اگر در سوره «آل‌عمران» علماي توحيدي را با ملائکه طبق بيان امام سجاد(سَلامُ الله عَلَيْه) يک‌جا ذکر ميکند، اين کار مخصوص علما و دانشمندان حوزه و دانشگاه نيست، در سطح جامعه هر کسي که اهل صلاح و فلاح بود، هر کاري که داشت با امنيت و امانت انجام داد، اين در رديف فرشته ها قرار ميگيرد. فرمود پيغمبر را ملائکه و مؤمنان صالح ياري ميکنند؛ البته مستحضر هستيد که ائمه(عَلَيْهِمُ السَّلام) قرآن ناطق هستند، معادل قرآن هستند و طبق بيان لطيف مرحوم کاشف الغطاي بزرگ قرآن از امام بالاتر نيست، اينها همتاي هم هستند، اگر قرآن بالاتر از امام معصوم باشد، بخشي از معارف توحيدي و حقايق در قرآن باشد که امام ـ مَعَاذَالله ـ به او دسترسي نداشته باشد؛ اين ميشود إفتراق، اين طليعه إفتراق است در حالي که حديث معتبر و مسلسل و متواتر «لَنْ يَفْتَرِقَا» جلوي اين را ميگيرد؛ البته امام که قرآن ناطق است، بدنش را فداي قرآن ميکند؛ اما حقيقت امام، روح مطهر امام، همتاي قرآن است، اين يک اصل اول.


اصل ديگر اين است که بخشي از آيات قرآن کريم، منحصراً برای اهل بيت است، برای خاندان عصمت و طهارت است؛ مثل آيه تطهير، آيه غدير، آيه مباهله، اين گونه از آيات؛ اما بخش سوم مربوط به آياتي است که مصداق کاملش ائمه هستند، اگر گفته شد که ( قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُون‏ ؛ سوره مومنون ، آیه ۱ ) بر اهل بيت تطبيق شد؛ يعني مصداق کامل اين آيه، آنها هستند، وگرنه پيروان آنها، شيعيان آنها، شاگردان اينها، هر کدام که به نوبه خود به اين آيه عمل کنند، اهل فلاح هستند.

 

 در جريان (صالِحُ الْمُؤْمِنين)‏ بر وجود مبارک حضرت امير تطبيق شده است؛ اما اين مثل جريان غدير نيست، اين مثل جريان مباهله نيست، اين مثل جريان آيه تطهير نيست، اين مثل جريان آيه «الْيَوْمَ أَكْمَلْت‏»سوره مائده آیه ۳. نيست که منحصراً براي آن حضرت باشد. مؤمنان صالح ميتوانند يار و ياور پيغمبر باشند، اين کم مقامي نيست! آنگاه همانند پيغمبر قدم برميدارند. در قرآن کريم فرمود: اينها قدم صدق دارند؛ يعني نزد خدا جايگاه ثابتي دارند، شاگردان اينها يعني شاگردان ائمه، آنها هم قدم صدق دارند. اين مقام را خداي سبحان در قرآن وقف کسي نکرده است، اگر در اين جمله که فرمود مؤمنان صالح، مثل ملائکه، يار و ياور پيغمبر هستند، حتماً در معاد، مسئله «شفاعت» هم بهره اينها خواهد شد.

 

مطلب ديگر آن است که راهش چيست؟ اين قله را چه کسي ميتواند فتح کند؟ يک بيان نوراني از وجود مبارک پيغمبر(عَلَيْهِ وَ عَلَي آلِه‏ آلَافُ التَّحِيَّةِ وَ الثَّنَاء) رسيد، اين به عنوان تمثيل است نه به عنوان تعيين. آن بيان را وجود مبارک حضرت امير(سَلامُ الله عَلَيْه) در نهج البلاغه نقل کرد، آن بيان اين است که وجود مبارک پيغمبر فرمود، خداي سبحان، يک چشمه شفاف و زلال و آب صافي را در دمِ منزل همه شما قرار داد که شبانه روز، پنج بار در آن چشمه شنا کنيد و خود را نظيف کنيد و تطهير کنيد و آن نماز پنجگانه است؛ اين بيان نوراني را حضرت امير(سَلامُ الله عَلَيْه) در نهج البلاغه از وجود مبارک پيغمبر(عَلَيْهِما السَّلام) نقل کرده است،آيا اين تمثيل است يا تعيين؟ يعني در بين عبادات فقط نماز اين خصوصيت را دارد، روزه و حج و زکات و امثال آن، اين خصيصه را ندارند يا نماز يک چشمه جوشانتري است، چون عمود دين است، ساير عبادات هم چشمه هستند، تطهير هستند. همه اين آيات، دستورات ديني، زير مجموعه (يُطَهِّرَكُم‏) است، در مسئله وضو و امثال وضو، ذات أقدس الهي دستور داد خدا مي‌خواهد بشر را پاک کند، نه اينکه با يک مختصر وضو، اين تمام بدن پاک بشود، گاهي به جاي وضو انسان تيمم مي‌کند، صورت را خاک‌مالي مي‌کند، اين‌طور نيست که منظور طهارت ظاهري باشد.

 


ما را از آن غرور و خودخواهي که غدّه علاج‌ناپذير است، درمان مي‌کند. فرمود اين تيمّم هم «أَحَدُ الطَّهُورَيْن»است، اين خاک هم «أَحَدُ الطَّهُورَيْن» است، اين روايت «التُّراب أَحَدُ الطَّهُورَيْن» هم که در دستورات فقهي ماست. اگر کسي وضو گرفتن براي او مشکل باشد، تيمم مي‌کند، خاک هم انسان را پاک مي‌کند، معلوم مي‌شود به اينکه آنچه را که ما بايد از آن پرهيز کنيم، فرمود: ( وَ الرُّجْزَ فَاهْجُر ؛ سوره مدثر ، آیه ۵)  از پليدي بپرهيز! اين هجرت تا آخر قيامت هست، ممکن است در يک عصر ما جهاد نداشته باشيم، جهاد بيروني نداشته باشيم؛ اما جهاد دروني تا قيامت هست، هجرت هم تا قيامت هست، فرمود از هر پليدي مهاجرت کن! ما انسان‌ها دلمان مي‌خواهد پاک باشيم و در وسوسه‌ها پيروز باشيم، اين اوايل ممکن است، يک مقداري سخت باشد، بعد يک مقدار که جلو رفتيم به آساني از گزند وسوسه حفظ مي‌شويم، قصص انبيا را که خدا نقل مي‌کند، به ما راهکار نشان مي‌دهد که اين راه رفتني است؛ منتها آنها جلوتر، شما دنبال.

 

گاهي انسان به جايي مي‌رسد که کار براي او آسان مي‌شود، گاهي از اين فراتر قدم بر‌مي‌دارد به آساني کار از او صادر مي‌شود، خيلي فرق است؛ بين دعاي کليم حق و دعاي حبيب حق(عَلَيْهِما السَّلام)، درباره موسيٰ خداي سبحان ديد دعاي کليم حق اين است که (رَبِّ اشْرَحْ لي‏ صَدْري‏) تا به آن‌جا مي‌رسد که (وَ يَسِّرْ لي‏ أَمْري‏ ؛ سوره طه ۲۵ ، ۲۶ ) يعني کار مرا براي من آسان کن! اين خواسته کليم حق است. در قبال خواسته‌هاي ديگر ذات أقدس الهي فرمود: (قَدْ أُوتيتَ سُؤْلَكَ يا مُوسی سوره طه آیه ۳۶)به همه خواسته‌هايت رسيدي، ما اجابت کرديم، اين براي کليم حق؛ اما درباره حبيب حق، فرمود به اينکه (وَ نُيَسِّرُكَ لِلْيُسْری ، اعلی آیه ۸) ما آن قدر عظمت به تو داديم که کارها از تو به آساني صادر مي‌شود، نه کار را براي تو آسان کرديم، خيلي فرق است به اينکه بگوييم؛ «يسر امر الزيد للزيد» يا «يسر الزيد للامور»، فرمود ما تو را مصدر امور قرار داديم که به آساني کار از تو صادر مي‌شود، آن مقام کجا، اين مقام کجا؟! ولي به هر حال راه باز است.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

   یکشنبه 10 بهمن 13956 نظر »

امنیت و زوال خوف 

 

نعمت امنیت قطع نظر از ریشه های آن ، در حد خود از بزرگترین نعمت های معنوی است که فقدان آن حتی برای یک لحظه دردناک است ، این حقیقت را کسانی در می بابند که در بیابان های خطرناک یا در مناطق جنگی که هر آن بیم موشک و بمباران می رود قرار گرفته اند ، آب زلال حیات در آن تیره و تار می شود و ساعت ها و دقیقه ها سخت و سنگین می گذرد و نقطه مقابل آن مناطق امن و امان است .

 

قرآن درباره پرهیزگاران می گوید : « ان المتقین فی مقام امین ؛ پرهیزگاران در جایگاه امن و امانند » ( دخان ، ۵۱) نه ترسی از هجوم شیاطین ، نه سلطه طاغوت ها ، نه حمله آفات و بلا و نه هجوم غم و اندوه ها .

 

و نیز به همین دلیل در حال دیگر می فرماید : « ادخلوا الجنه لا خوف علیکم و لا انتم تحزنون : داخل بهشت شوید در حالی که نه ترسی دارید و نه غمی » ( اعراف آیه ۴۹) .

 

 گاه تجربه کرده ایم تمام نعمت های مادی و وسایل پذیرایی برای یک نفر آماده است ، اما غم و اندوهی که بر دل او سایه افکنده ، یا ترس و خوفی که از درون او را آزار می دهد ، چنان پریشانش ساخته که مطلقا به آن نعمت ها نگاه نمی کند و کمترین اعتنایی به آن پذیرایی ها ندارد ، اینجاست که حقیقت و عمق این تعبیرات قرآنی درباره بهشتیان را می توان لمس کرد .

 

البته بهشتیان حتی در این دنیا نیز گوشه ای از امنیت و آرامش را در سایه ایمانشان احساس می کنند ، و با تکیه بر حقیقت توکل ، و روح و رضا و تسلیم در برابر اراده حق ، حتی در سخت ترین مشکلات از آرامش خاصی برخوردارند : أَلا إِنَّ أَوْلِياءَ اللَّهِ لا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَ (۶۲) الَّذِينَ آمَنُوا وَ كانُوا يَتَّقُونَ (۶۳) لَهُمُ الْبُشْرى‏ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا وَ فِي الْآخِرَةِ لا تَبْدِيلَ لِكَلِماتِ اللَّهِ ذلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ (۶۴) آگاه باشید دوستان خدا نه ترسی دارند و نه غمگین می شوند … برای آن ها شادی و سرور است در دنیا و آخرت .( یونس آیه ۶۲ تا ۶۴) 

 

 

دیده شده در کتاب پیام قرآن ، آیت الله مکارم شیراز ، جلد ۶ ،صفحه ۲۸۵

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 9 بهمن 13953 نظر »

علم و اخلاق 


 

مسأله‌ی اول اینکه: خود را فارغ التحصیل ندانیم. این یک مسأله‌ی مهمی است. یعنی باید آموزش دائمی باشد. من بارها این را گفتم. در قرآن آیاتی که آمده و سفارش شده قرآن بخوانید، یعنی هی تکرار شود. ما فارغ التحصیل نداریم. کسانی که امکانات بیشتری دارند، باید سواد بیشتری داشته باشند.


مسأله‌ی دوم آیاتش را هم نوشتم. «زِدْنِي‏ عِلْماً» (طه/۱۱۴) یکی است. یکی هم خدا به حضرت موسی می‌گوید: نزد خضر برو و چیز یاد بگیر. حضرت خضر علومی دارد که تو موسی نمی‌دانی. این هم آمد و موسی به خضر گفت: این اخلاق آموزش است. «هَلْ أَتَّبِعُكَ» اجازه می‌دهی من تابع شما باشم و دنبالت راه بیافتم؟‏ «عَلى‏ أَنْ تُعَلِّمَنِ مِمَّا عُلِّمْتَ رُشْداً» (کهف/۶۶) به شرطی که چیزی یاد من بدهی.


امتحان هوش! شاگرد کیست؟ موسی. معلم کیست؟ خضر، شاگرد به معلم… این آیه قرآن است. اجازه می‌دهی دنبالت راه بیافتم به شرطی که یک چیزی به من یاد بدهی؟ حالا نکات، اول «هَل» اجازه می‌دهی، یعنی با ادب با استاد صحبت کن. استاد است، با اجازه! «أَتَّبِعُكَ» یعنی در هر مقامی هستی، خود را تابع استاد بدان. نگو می‌خواهم شاگردی کنم. بگو: می‌خواهم مرید تو شوم. تبعیت کنم از شما. «عَلى‏ أَنْ تُعَلِّمَنِ» یعنی بی‌خود مرید کسی نشو. به شرط اینکه علمی داشته باشی. گاهی افراد بی‌خود مرید کسی می‌شوند. چقدر این آقایی که مرید او شدی سواد دارد؟


شب‌ها هفته‌ای یک کتاب مطالعه کنید. ببینید من بارها این را گفتم. این سخنرانی‌هایی که بنده و امثال بنده می‌کنیم. حالا یا امام جمعه، هرکس، استاد، این سخنرانی‌ها مثل چوب کبریت است. چوب کبریت نه حرارتی دارد، نه چوبی دارد، نه گوگردی دارد. ولی اگر این چوب کبریت دست یک آدم مدیری باشد، سریع این وصل به گاز شود حرارت زیاد می‌شود. گاز اگر وصل به غذا شود، غذا به انسان وصل شود، انسان به خدا وصل شود، این چوب کبریت تا خدا پیش می‌رود. اینکه شما پای یک سخنرانی بروید یک مقاله بخوانید، باسواد نمی‌شوید. اگر چاه خودت خشک باشد با یک سطل آب، آبدار نمی‌شود. خودتان باید مطالعه کنید. فرهنگ مطالعه در کشور ما ضعیف است. فرهنگ فیلم دیدن زیاد است. اگر خواسته باشند جامعه را ارزشیابی کنند، ده دوازده راه است برای اینکه این جامعه، جامعه‌ی رشد یافته است یا سقوط کرده؟ یکی اینکه در این جامعه چند کتاب چاپ می‌شود؟ تیراژ کتاب‌هایش چقدر است؟ چند کتاب چاپ می‌شود و درباره‌ی چه موضوعی چاپ می‌شود؟


اخلاق شاگردی است. «أًتَبِعُکَ» من خودم تابع شما هستم. «عَلى‏ أَنْ تُعَلِّمَنِ» بخاطر علمت مرید شما شدم. بعد گفت: «مِمَّا» یعنی گوشه‌ای از علمت را، این خودش یک ادب است. نمی‌گوید: ای خضر هرچه بلد هستی نشان من بده. می‌گوید: گوشه‌ای از علمی که داری. می‌گوید: «عُلِّمْتَ» نمی‌گوید: «عَلَّمتَ». «عُلِّمْتَ» یعنی خدا به تو داده است.


بالاترین دانشمندانی را که من سراغ دارم، حضرت امام، عالم درجه یک، ایشان فرمود: خدا یکبار حافظه را از من گرفت. یک ربع ساعت فکر کردم یادم رفت اسم من روح الله است. اینطور نیست چون شما کتابخانه داشتی و تحقیق کردی. آنها اثر دارد، ولی خدا به تو داده است. از خدا غافل نشویم. هرکس هرچه دارد از خدا دارد. حدیث داریم بعضی از آدم‌هایی که خیلی زرنگ هستند، هرچه می‌دوند به جایی نمی‌رسند. بعضی آدم‌های عادی هم وضعشان خوب می‌شود. حدیث داریم خدا مخصوصاً این کار را می‌کند که به زرنگ بگوید: پول‌ها به زرنگی نیست. حالا خدا خواسته یک تار عنکبوت پیغمبر را در غار حفظ کند. حالا این عنکبوت بگوید: من محافظ پیغمبر هستم. دنبال کارت برو. تو «اوهن البیوت» هستی. فوتت کنند از بین می‌روی. حالا خدا یکجا لطف کرد، تو دم غار محافظ پیغمبر شدی. 

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

   جمعه 8 بهمن 13958 نظر »

من انقلابی ام 

 

«انقلابیگری» یکی از موضوعات پرتکرار در بیانات سال‌های اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی است؛ موضوعی که آیت‌الله خامنه‌ای از آن به‌عنوان «راهِ پیشرفت ایران اسلامی» یاد می‌کنند.

 


تأکید بر روحیه و گفتمان «انقلابیگری» و تجلیل از «انقلابی‌ها» طی چند سال اخیر جایگاهی ویژه در ادبیات رهبر معظم انقلاب پیدا کرده و ایشان به مناسبت‌های مختلف به این موضوع ضریب داده و به تبیین ابعاد و اثرات آن می‌پردازند.


اما چرا آیت‌الله خامنه‌ای در این برهه‌ی زمانی بر عنصر انقلابیگری تأکید می‌کنند؟ وظیفه‌ی انقلابیون در قبال این گفتمان چیست؟ و نهادینه شدن روحیه‌ی انقلابیگری چه نتایج و اثراتی را برای کشور در پی خواهد داشت؟


در ادامه بر اساس بیانات رهبر انقلاب به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم.

 

 اپوزیسیون نظام سلطه


نکته‌ی اول اینکه «اپوزیسیون نظام سلطه‌ی جهانی، امروز جمهوری اسلامی است.»و عامل موفقیت و پیروزی جمهوری اسلامی در ایستادگیِ مقتدرانه مقابل دشمنان بشریت و حفاظت از منافع ملی خود، در یک کلمه «اسلامِ انقلابی» است. «چه چیزی مانع شده است از اینکه مقاصد این‌ها [سلطه‌گران] تحقّق پیدا کند؟ اسلام انقلابی یا انقلاب اسلامی -هر دو تعبیر درست است؛ اسلام انقلابی هم درست است، انقلاب اسلامی هم درست است- که امروز در نظام جمهوری اسلامی تبلور پیدا کرده.»

دشمنِ مستکبر از ابتدای پیروزی انقلاب همه‌ی توان خود را برای سرنگونی و تضعیف نظام اسلامی به میدان آورده ولی ناموفق بوده است: «همه‌ی تلاش خودشان را کردند که جمهوری اسلامی را از بنیان نگذارند رشد کند، و البته نتوانستند… به این نتیجه رسیدند که نظام جمهوری اسلامی را نمی‌شود ساقط کرد؛ چون مدافع آن، حامی آن، سینه‌های سپرکرده‌ی مردم مؤمن است.»

 

 توطئه «انقلاب‌زُدایی»


با ناکامی این تلاش‌ها توطئه‌ی «تهی کردن نظام از محتوای اسلامی و انقلابی» در دستور کار دشمن قرار گرفت: «آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که باید از محتوای نظام هرچه می‌توانند کم کنند… انقلاب را از محتوای خود، از مضمون اسلامی و دینی خود، از روح انقلابی خود تهی کنند و جدا کنند… جمهوری اسلامی، اسمش جمهوری اسلامی باشد، اسمش نظام انقلابی باشد، اما از محتوای اسلام، از محتوای انقلاب در آن خبری نباشد.»

دشمن در چنین مدلی برای «هضم انقلاب اسلامی در هاضمه‌ی استکبار جهانی» و «تجدید سلطه‌ی خود بر ایران اسلامی» حتی «از اینکه یک عمامه‌به‌سری در رأس جمهوری اسلامی باشد هم [باکی ندارند]؛ اگر چنانچه جمهوری اسلامی محتوای خود را از دست بدهد، اسلامی بودن را و انقلابی بودن را از دست بدهد، این‌ها با آن کنار می‌آیند. آنچه با آن دشمنی دارند عبارت است از محتوای جمهوری اسلامی؛ جبهه‌ی دشمن این‌جور است… دنبال این است که سلطه‌ی خود را بر این کشور دوباره تجدید کند.»

 

دشمن در پازل «نفوذ» که مرحله‌ی جدیدِ «جنگ نرم» علیه ایران اسلامی است به‌دنبال این است تا با از بین بردن «عناصر قدرتِ نظام» ما را به «تبعیت» بکشاند: «تلاش در این جنگ نرم، زمینه‌سازی برای تهی شدن نظام از عناصر قدرت است… وقتی عناصر قدرت در او نبود، وقتی اقتدار نبود، دیگر از بین بردنش و کشاندنش به این سَمت و به آن سَمت، کار مشکلی برای ابرقدرت‌ها نخواهد بود؛ می‌خواهند او را وادار کنند به تبعیّت.»

 

 «پیوستن به جامعه‌ی جهانی» را می‌توان «اسمِ رمز» این توطئه دانست: «[می‌گویند] تا کِی می‌خواهید انقلابی باشید، تا کِی می‌خواهید مرتّب دم از انقلاب بزنید، بیایید جزو جامعه‌ی جهانی… یعنی ضعیف بشوید، تا ما بتوانیم شما را ببلعیم.»

در این میان دشمن بر روی «عناصر داخلی» حساب ویژه‌ای باز کرده است: «سعی‌شان این است که به وسائل گوناگون، به دست خودِ کسانی که تو این انقلاب بودند و هستند، از این محتوا ذره ذره بکنند.»


 به سرانجام رسیدن این توطئه به «شکست نظام اسلامی» منجر می‌شود: «اگر نظام اسلامی در قبال نظم منحطّ جهانی هویّت خودش را از دست داد، شکست خواهد خورد.»


 احیاء انقلاب در ذهن‌ها


اما راه مقابله با این توطئه‌ی خطرناک و بُنیان برافکن، «احیاء انقلاب در ذهن‌ها» و «حراست از جهت‌گیریِ انقلابی در عمل» است: «احیاء انقلاب در ذهن‌ها، حفظ و حراست از تفکّر انقلابی و جهت‌گیری انقلابی در عمل، در بیان، در رفتار، در تصمیم‌گیری‌ها و در مقرّرات و قوانین؛ این‌ها کارهایی است که می‌تواند جلوی آن وضعیّت دهشتناک را بگیرد.»

بر این اساس است که رهبری برای خنثی‌سازی برنامه‌ی دشمن بر «گفتمان انقلابیگری» تکیه کرده و همگان را به اتّخاذ مواضع انقلابی و حمایت از انقلابی‌ها دعوت می‌کنند: «به نظر من کاری که علی‌العجاله باید کرد این است که در اتّخاذ مواضع انقلابی، باید صراحت داشت؛ یعنی رودربایستی نکنیم. مواضع انقلابی را، مبانی امام بزرگوار را صریح بیان کنیم، خجالت نکشیم، رودربایستی نکنیم، ترس نداشته باشیم.»

و از ضرورت «ایستادگی در مقابل جریان غیرانقلابی» سخن می‌گویند: «از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، برخی تفکر انقلابی را قبول نداشتند و برخی هم با اینکه در داخل نظام بودند اما اعتقادی به مبارزه با استکبار نداشتند که باید در مقابل این جریان ایستاد.»

 

 انقلابیگری تندروی نیست


«انقلابیگری» در منظومه‌ی فکری رهبر انقلاب چارچوب‌مند بوده و «تعریف» دارد: «انقلابیگری به‌ آن‌ است‌ که‌ ما مواضع‌ اسلامی و انقلابی را قاطعانه‌ و بدون‌ رودربایستی و مرعوب‌ شدن‌ و خام‌ شدن‌ در مقابل‌ برخی از چهره‌های امیدبخش‌ کاذب‌، حفظ کنیم‌. وقتی توانستیم‌ خط روشن‌ مواضع‌ انقلابی و اسلامی را دقیقاً حفظ کنیم‌ و مرعوب‌ قدرت‌ها نشویم‌ و با کسی رودربایستی نداشته‌ باشیم‌ و فریب‌ نخوریم‌، در حقیقت‌ به‌ ممشای انقلابی و اسلامی توجه‌ کرده‌ایم‌.»

 «عدالت»، «خِرَد»، «انصاف» و «قاطعیت»، در انقلابیگری به یکدیگر پیوند می‌خورند: «انقلابیگری برخلاف نظر و تبلیغ برخی‌ها، تندروی نیست بلکه انقلابیگری یعنی عادلانه، خردمندانه، دقیق، دلسوزانه، منصفانه، قاطعانه و بدون رودربایستی عمل کردن.»و «شاخص»های این گفتمان در بیانات امام خمینی (رحمه‌الله) آمده است: «گرایش‌ها و جهت‌گیری‌های انقلابی، واقعی و کاملاً روشن و واضح و مبتنی بر بیانات امام (رحمه‌الله) است.»


چرا انقلابیگری، راه حل مشکلات کشور است؟


از سوی دیگر مردم امروز مسائلی در عرصه‌های گوناگون دارند و کشور به‌خصوص در حوزه‌ی اقتصاد با مشکل عمده روبرو است؛ «عمده‌ی این مشکلات هم عبارت است از رکود و مسئله‌ی اشتغال، [یعنی‌] بیکاری؛ اینها مهم‌ترین‌ها است.»راه حل این مشکلات «استمرارِ حرکت در راه انقلاب» است و «اگر می خواهیم مشکلات این کشور حل بشود، اگر می خواهیم این کشور عزّت پیدا کند، رفاه پیدا کند، کشوری بشود که از لحاظ پیشرفت های مادّی و معنوی و اخلاقی و فرهنگی الگو بشود، باید راه انقلاب را ادامه بدهیم؛ انقلاب، راه علاج منحصر این کشور بود و هست و در آینده هم خواهد بود.»

چراکه «تجربه» به ما میگوید: «ما هرجا به انقلاب تکیه کردیم، به روحیّه‌ی انقلابی تکیه کردیم، پیش رفتیم؛ هرجا از ارزشها کوتاه آمدیم، انقلاب را ندیده گرفتیم، از این گوشه‌اش زدیم، از آن گوشه‌اش زدیم، تأویل و توجیه کردیم، برای خوشایند عناصر استکبار که دشمنان اصلی اسلام و دشمنان اصلی این نظامند، مدام حرف را جویدیم، حرف را خوردیم، عقب ماندیم؛ قضیّه این‌جوری است. راه پیشرفت ایران اسلامی، احیاء روحیّه‌ی انقلابی و احیاء روحیّه‌ی مجاهدت است.»


بنابراین نهادینه شدن گفتمان و روحیه ی انقلابیگری با خنثی کردن توطئه ی دشمن منجر به حل مشکلات کشور شده و در نهایت برای کشور و ملّت «تولید قدرت» می کند: «شخصیّت افراد، ایستادگی، هویّت، هویّت انقلابی؛ اینها است که قدرت میسازد.»

 بیعت با پیامبر صلی الله علیه و آله


با توجه به این چارچوب است که «امروز» رهبر انقلاب «زنده نگه داشتن خطِ انقلابی امام خمینی (رحمه‌الله)» را به منزله‌ی «بیعت با پیغمبر» می‌دانند: «آن کسی که امروز با امام خمینی بیعت می‌کند، با پیغمبر بیعت کرده. وقتی شما خط انقلابی امام را زنده نگه می‌دارید و نمی‌گذارید مندرس بشود، نمی‌گذارید رنگ کهنگی بگیرد، در واقع با پیغمبر بیعت کردید

و این‌گونه است که رهبر انقلاب پرچم انقلابیگری را در دست گرفته و خود را انقلابی می‌نامند: «من انقلابی‌ام.»

 

 

 

دیده شده در http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=35446

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 6 بهمن 13952 نظر »

 پول خرد 

 

سوار ماشین شدم  که بروم سرکار ، یک نفر عقب نشسته بود و من هم برای این که راحت باشم جلو نشستم ، توی راه دوتا خانم هم سوار شدند ، بعد از  چند دقیقه ای که گذشت یکی از خانم ها کرایه اش را داد و گفت : آقا همین جا پیاده میشم .

 

راننده پول را از خانم گرفت و نگاهی به پول انداخت و گفت : من پول خرد ندارم خانم .

 

خانم جوان هم کیفش را نکاه کرد و گفت : آقا من هم پول خرد ندارم .

 

راننده دیگر چیزی نگفت و نگه داشت ، خانم جوان  از ماشین پیاده شد و سر خم کرد تا شاید راننده بقیه پولش را بدهد، اما با کمال تعجب ماشین به راه افتاد و خانم جوان با چشم حرکت ماشین را دنبال کرد .

 

من داشتم از آینه بقل به او نکاه می کردم ، چهر ه اش نشان می داد که ناراحت شده است .

 

ناراحتی یک رهگذری که دیگر شاید او را نبینم  خیلی ناراحتم کرد . با خودم فکر کردم چرا این آقا بقیه پولش را نداد ، در حالی که می توانست یکی از هزار تومانی ها را پس دهد و بعد بگوید پول خرد ندارم . اما شاید فکر کرده که او زیاد ضرر نمی کند ولی خودش اکر قرار باشد به هر کسی که پولش خرد نیست ببخشد در روز کلی ضرر می کند

 

ولی باز هم اینها جوابی برای چهره ناراحت و ناراضی یک مسافر نیست . 

نمیتوانستم خودم را قانع کنم که یک نفر به همین راحتی حق دیگری بخورد ولو کم باشد ، به خودم گفتم ؛ کاش این آقا متوجه بود که این کار مال حلالش را  مخلوط به حرام می کند و مال حرام یعنی …

 

وای خدایا نه ! این راننده بیچاره هم زحمت کش است چرا متوجه نیست که برکت را خدا به مال انسان می دهد . مال کم باشد ولی با برکت هزار بار بهتر از مال زیاد بی برکت است .

 

خلاصه از ماشین پیاده شدم و ناراحت راننده ای زحمت کش بودم که حواسش به مسافران کنار خیابان خیلی بیشتر از حلال و حرام مالش بود . برای دلداری به خودم گفتم آخر وقتی پول خرد نیست راننده چه کند با این همه هزینه های سرسام آور  ، اگر ماشینش خراب شود میدانی چقدر باید خرج کند .

 

نه ! نمی شود اینها هم دلیل برای بی تفاوتی نسبت به لقمه ای که می خوریم نیست ، اما واقعا من چه کار می توانم کنم ؟ 

آن خانم جوان که رفت ، این راننده هم که رفته و بدنبال روزی گاز و ترمز را فشار می دهد تا زورش به گازهای بدون ترمز زندگی برسد . ولی یک راه هست و آن این است که خودم را آماده کنم برای وقت هایی که راننده ای به من گفت پول خرد ندارم ، با رضایت و بدون اخم گویم : اشکالی ندارد ……

 

عبدی متین 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 6 بهمن 13952 نظر »

ترک نماز 

 

فریضه بزرگ نماز به قدری اهمیت دارد آیات روایات در کتب معروف اسلامی درباره اهمیت آنها وارد شده است و قرآن با صراحت ترک این فریضه را از اسباب سقوط در دوزخ شمرده است ، آنجا که می فرماید ؛ گروهی از بهشتیان ( اصحاب الیمین) در ارتباطی که از جایگاه خود با مجرمان دوزخی می گیرند از آن ها سوال می کنند : « ما سلککم فی سقر  چه چیز شما را به دوزخ فرستاد ؟ » 

 

آن ها در پاسخ می گویند : « ما از نمازگزاران نبودیم و مستمندان را اطعام نمی کردیم و پیوسته با اهل باطل همنشین بودیم و همواره روز جزا را انکار می کردیم »

 

«قَالُوا لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّينَ ؛ گويند از نمازگزاران نبوديم ( سوره مدثر؛۴۳)

وَلَمْ نَكُ نُطْعِمُ الْمِسْكِينَ ؛ و بينوايان را غذا نمى‏ داديم (۴۴)

وَكُنَّا نَخُوضُ مَعَ الْخَائِضِينَ ؛ با هرزه‏ درايان هرزه‏ درايى میکرديم (۴۵)

وَكُنَّا نُكَذِّبُ بِيَوْمِ الدِّينِ ؛ و روز جزا را دروغ مى ‏شمرديم (۴۶)

 

گر چه در این آیه علاوه بر ترک نماز به سه گناه دیگر نیز اشاره شده است ولی ذکر ترک نماز به عنوان اولین گناه به خوبی نشان می دهد که تا چه حد ترک این فریضه الهی خطرناک است ، به علاوه این امور چهارگانه هر کدام  مستقلا می تواند یکی از اسباب سقوط در دوزخ ( ترک اطعام مستمندان ظاهرا اشاره به منع حقوق واجب است ) 

 

مساله نماز آنقدر از نظر اسلام مهم است که طبق بعضی از روایات معروف ، نخستین چیزی که از نامه اعمال به آن نگاه می شود نماز است ، اگر در نامه اعمال ( به طور صحیح ) وجود داشت به سایر اعمال نیک نگاه خواهد شد و الا به بقیه نگاه نمی گردد .۱ 

 

این مطلب شاید به خاطر آن باشد که نماز سرچشمه زاینده ایمان و ضامن بقای آن است ، با ترک نماز اصل اینان به تزلزل می افتد و می دانیم یکی از شرایط قبولی اعمال ایمان است که بدون ایمان چیزی پذیرفته نیست . ۲

 

۱_  دیده شده درکتاب پیام قرآن  : ر. ک وسایل الشیعه ، جلد سوم ، کتاب صلاه ، باب ششم و هفتم و هشتم ، مخصوصا صفحه ۲۲ حدیث ۱۰ ، و صفحه ۱۹ ، حدیث ۶ 

۲_ دیده شده در کتاب پیام قرآن ، آیت الله مکارم شیراز ، جلد ۶ ،صفحه ۳۴۸ 

اشتراک گذاری این مطلب!

   سه شنبه 5 بهمن 13954 نظر »
دعای امام حسین علیه السلام در سجده

دعا در سجده 

 

شریح می گوید : وارد مسجد رسول خدا صلی الله در مدینه شدم ، امام حسین علیه السلام را دیدم که صورت روی خاک گذاشته بود و این دعا را می خواند :

 

« سیدی و مولایَ أَ لمقامع الحدید خَلَقت أعضایٕی ، أم لِشربِ الحمیم خلقت أمایٕی ، الهی لٕن طالبتنی بذُنوبیٖ لاُطالبنک بکرمک ، و لٕن حَبَستنیٖ مع الخاطِین لاُخْبرنّهم بجبّّی لک ،سیدی اِنّّ طاعتک لا تنفعک ، و معصیتی لا تضرکََ ،فهب لی ما لا ینفعُک ، و اغفر لی ما لا یضرکََ فأٔنک ارحمُُ الراحمین

 

امام حسین علیه السلام فرمود : « ای آقا و مولایم ! آیا برای گرزهای آتشین اعضای بدنم را خلق کرده ای ؟ 

یا اندام درونی مرا برای نوشیدن آبهای گرم جهنم خلق نموده ای ؟

 

خداوندا ! اگر مرا به گناهانم بازخواست کنی من تو را به کرم و بخششت  می خوانم ، اگر مرا با خطاکاران قرار دهی دوستی من نسبت به تو را به اطلاع آنان می رسانم . 

 

ای آقای من ! طاعتم تو را بهره ای نداده و گناهانم به تو ضرری نمی رساند . پس آنچه به تو سود و بهره ای نمی رساند را به من ببخشای ، بدرستی که تو مهربان ترین مهربانانی .

 

 

 

دیده شده در کتاب فرهنگ سخنان امام حسین علیه السلام ، محمد دشتی ، نشر موسسه فرهنگی تحقیقاتی امیرالمومنین ، ص ۱۸۱

اشتراک گذاری این مطلب!

   دوشنبه 4 بهمن 1395نظر دهید »

ملتي خير مي‌بيند كه مردمش خيرخواه يكديگر باشند

 

 

حضرت آيت الله العظمي جوادی آملی در جلسه درس اخلاق اين هفته خود كه در نمازخانه بنياد بين‌المللي علوم وحياني اسراء برگزار شد بيان داشتند: خداوند فرمود انسان وقتي به دنيا آمد از بديهي‌ترين بديهيات بی خبر است، اما از طرف ديگر فرمود من انسان را بي‌سرمايه خلق نكردم! يك لوح نانوشته به انسان ندادم بلکه يك كتاب الهي و زرّيني به او دادم ( وَ نَفْسٍ وَ ما سَوَّاها ٭ فَأَلْهَمَها فُجُورَها وَ تَقْواها ) و آنچه فجورِ اوست به او آموختم، آنچه تقواي اوست به او آموختم، آنچه منشأ فجور و تقواست به او آموختم. تمام تلاش ما حوزويان و دانشگاهيان بايد اين باشد كه مهماني را به درون حریم دل خود دعوت كنيم كه با صاحبخانه بسازد.

 

آنكه ما را آفريد، از او راستگوتر كسي نيست، او فرمود من هيچ روحي را ناقص‌الخلقه خلق نكردم، خدا انسان را مستوي‌الخلقه خلق كرد! يعني آنچه لازمه كمال او بود به او داد، پس ما در زادروزمان با نفس ملهمه همراهيم، فجور و تقوا به ما داد، وقتي وارد حوزه و دانشگاه مي‌شويم اگر مهماني دعوت كرديد كه با صاحبخانه ساخت اين از درون و بيرون كمك مي‌گيرد و رشد مي‌كند و بالنده مي‌شود.

 

وقتی ما چيزي را ياد مي‌گيريم گفتند محاسبه كنيد، يك بحث اين است كه ما اين كتاب را خوب بخوانيم و امتحان بدهيم اين يك دستور ظاهري است كه ممتحِن متوجه مي‌شود كه ما اين كتاب را فهميديم يا نه، اما يك وقت دين از ما مي‌خواهد محاسبه كنيم؛ فرمود عالِم كسي است كه فعل او با قول او يكي باشد، ما چه كار كنيم كه عالِم بشويم و دين به ما بگويد كه اين شخص عالِم است؟ اين را بايد خودمان امتحان كنيم.

 

يك بيان نوراني حضرت امير علیه السلام دارد که نصيحت را از منظر قرآن كريم عملاً به ما معرفي می كند، حضرت فرمود خدا جامه تقوا فرستاد، آن جامه تقوا از همين تار و پود (فَأَلْهَمَها فُجُورَها وَ تَقْواها ) به دست مي‌آيد، تار و پودش را به ما داد، به وسيله خياطان يعني رهبران الهي اين تار و پود را به صورت جامه تقوا در بر كرديم؛ ( لِباسُ التَّقْوي‏ ذلِكَ خَيْرٌ ) و اینگونه جامعه، لباس تقوا در برمي‌كند. بعد به ما فرمودند مسئولين ونیز تك تك مردم وظيفه‌شان اين است كه خودشان را نصيحت كنند، مسئولين را نصيحت كنند و مسئولين آنها را نصيحت كنند.

 


ما خيال مي‌كنيم كه نصيحت يعني سخنراني و موعظه و انتقاد، حالا يا سازنده يا غير سازنده، نصيحت اينها نيست! پيغمبر كه مي‌گويد نصيحت مي‌كنم، نصيحت معنايش سخنراني و موعظه و كتاب نوشتن نيست! آن نخِ محكمِ ناگسستني را مي‌گويند «نصاح»، آن سوزني كه با اين نخ دوخت و دوز مي‌كنند مي‌گويند «منصحه»، آن خياط ماهري كه مي‌تواند جامه در بركند مي‌گويند «ناصح». آن كسي كه نمي‌گذارد جامعه به اختلاف كشید شود و اجازه نمی دهد اختلاف و تفرقه در جامعه رخنه کند ناصح است. مانند کاری که خیاط می کند، خیاط جامه را محكم درست مي‌كند كه پاره نشود اگر هم يك وقت پاره شد اين آماده است كه رفو كند و بدوزد.

 


اگر اشكالي هست با امر به معروف و نهي از منكر حضوري آن را حل كنيم نه اعتراض و آبروريزي، با آبروريزي نهي از منكر حاصل نمي‌شود، با سوژه پيدا كردن و خوشحال شدن از افتادن كسي به چاه وِيل اختلاس يا نجومي، مشكل حل نمي‌شود و اگر خداي ناكرده اخلاق در جامعه ضعيف شد و ما نتوانستيم شکاف ها را رفع کنیم و ناصح باشیم، آن وقت نظير ناله‌هاي حضرت امير علیه السلام را بايد سر بدهيم که فرمود شما مثل جامه كهنه‌اي هستيد که  فرتوت و فرسوده  شده و من هر گوشه‌اش را مي‌دوزم يك گوشه‌ ديگر پاره مي‌شود! با اين جامعه، رهبر اگر علي بن ابيطالب هم باشد خداي ناكرده جامعه شکست خواهد خورد همانگونه که در زمان حضرت اینچنین شد.

 


حضرت امير علیه السلام فرمود اين حرفي كه من مي‌زنم برابر جريان تاريخي نيست، اين برابر سنّت الهي است! فرمود نه در گذشته، نه در آينده الي يوم القيامه هيچ امتي، هيچ جامعه‌اي از اختلاف بهره نبرد. من بر اساس تاريخ حرف نمي‌زنم كه از گذشته خبر بدهم، من از سنّت الهي و از آينده، شما را باخبر مي‌كنم؛ فرمود تا روز قيامت ملتي خير مي‌بيند كه مردمش خيرخواه يكديگر باشند، نقص يكديگر را با امر به معروف و نهي از منكر حل كنند، نگذارند كسي آلوده بشود و اگر شد فوراً او را درمان كنند.

 

 

 

دیده شده در سایت رسمی آیت الله جوادی آملی .

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   شنبه 2 بهمن 13951 نظر »

دونالد ترامپ

 

 

شب گذشته، دونالد ترامپ که قرار است امروز به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا سوگند یاد کند، در مراسم کنسرتی که تنها چند ساعت مانده به مراسم تحلیف وی برگزار شد، سخنرانی کرد. کنسرتی با نام «دوبتره آمریکا را با شکوه کنیم» دونالد ترامپ سخنانی را بر زبان آورد که بخشی از آنها اهمیت بسزایی داشت.

 

ترامپ در این سخنرانی حدود شش دقیقه ای گفت: این سفر هجدهد ماه قبل شروع شد و سهم شما در آن بسیار بیشتر از سهم من بوده است. من تنها نقش یک پیام رسان را داشتم. ما همه خسته شده ایم و از آنچه در حال رخ دادن است خسته ایم و می خواهیم آن را تغییر دهیم؛ اما یک تغییر واقعی.

 

ترامپ در ادامه گفت: این جنبشی است که شروع شده و و کار خود را آغاز کرده و نمونه آن را در هیچ کجای جهان سراغ نداریم. هیچ جنبشی مانند این وجود نداشته و یک جنبش خاص است. ما باید کشور خود را متحد کردهد و آمریکا را برای همه افراد این کشور بزرگ و باشکوه کنیم؛ برای همه.

 


ترامپ گفت: قرار است ما یک کار خاص و ویژه بکنیم. هجده ماه قبل کسی به ما باور نداشت و برای ما شانسی قائل نبود؛ اما متوجه شدیم که چیزی در حال رخ دادن است. در ماه پایانی کمپین انتخاباتی، ایالت به ایالت و سخرانی به سخنرانی همه چیز تغییر کرد و به تعداد طرفداران ما اضافه شد… اما آنها نمی خواستند به ما اعتباری بدهند. چون بسیاری از ما را فراموش کرده بودند. من در کمپین های انتخاباتی، نام این موضوع را مردان و زنان فراموش شده گذاشتم؛ اما ما دیگر از این به بعد فراموش شده نیستیم. دیگر فراموش شده نخواهیم بود. این چیزی است که من به شما می گویم.

 

اما مهمترین بخش از سخنان ترامپ جایی بود که بعد از تشکر از خانواده خود برای حمایت های آنها در انتخابات و همچنین تشکر از طرفداران خود گفت: به شما قول می دهم که سخت کار کنم. قرار است بسیاری از چیزها را تغییر دهیم. ما مشاغل خود را بازمی گردانیم و دیگر اجازه نمی دهیم دیگر کشورها شغل های ما را از ما بگیرند. ما دوباره ارتش خود را بازسازی خواهیم کرد و مرزهای خود را تقویت می کنیم. قرار است اقداماتی را انجام دهیم که برای چندین دهه در کشور ما انجام نشده و همه چیز قرار است تغییر کند. من به شما قول می دهم.

 

ترامپ در پایان گفت: فردا شما را خواهم دید و اصلا مهم نیست که فردا یک روز زیبا باشد یا یک روز بارانی وحشتناک. حس من به من می گوید که فردا روز زیبایی است. من فردا شما را خواهم دید و ما برای همدیگر هلهله می کنیم، زیرا کاری که ما با هم انجام دادیم خاص و ویژه بود. همه دنیا درباره کاری که ما کردیم صحبت می کند. همه دنیا. همه شما را دوست دارم و ما کارها را با هم خواهیم کرد. ما قرار است «آمریکا را دوباره باشکوه کنیم». و من این را اضافه می کنم: با شکوه تر از همیشه. از همه شما متشکرم.۱

 

همچنین گفتنی است که لحظاتی پیش مراسم تحلیف ترامپ آغاز شده و ترامپ و همسرش وارد کاخ سفید شدند و ما باید عمیقا باور داشته باشیم که برای ایران و ایرانی فرقی بین ترامپ و اوباما وجود ندارد و این باور غلطی است که عده ای دارند و می گویند: یک رییس‌جمهور خوب رفت و یک رییس‌جمهور بد جای او را گرفته است . چرا که رؤسای جمهور آمریکا فقط و فقط در پی قدرت بیشتر آمریکا هستند و تکیه کردن بر قول بعضی از دولتمردان آمریکایی ، تکیه بر باد است ….

 

۱_ دیده شده در http://www.tabnak.ir/fa/news/

 

اشتراک گذاری این مطلب!

   جمعه 1 بهمن 13951 نظر »
خطر یأس در صورت توبیخ شدید

خطر یأس در صورت توبیخ شدید

 

 

۱- توبیخ به یأس کشیده نشود. این یک مورد. یعنی طوری نگوییم: تو کارت خراب است. خودت خرابی، ضایع کردی. خاک بر سرت کنند. چقدر پست هستی. چقدر رذل هستی. یک طوری توبیخ نکنیم که این فکر کند دیگر برود هیچوقت نمی‌تواند سر بلند کند. طرف را رگبار نبندیم.


نقل شد حضرت عیسی با جمعی داشتند می‌رفتند. یک سگ مرده‌ای افتاده بود. هرکسی گفت: اَه چقدر زشت است. یکی گفت: چقدر سیاه است. یکی گفت: چقدر کثیف است. یکی گفت: چقدر بو می‌دهد! هرکسی یک چیزی گفت. ولی حضرت عیسی فرمود: باقی‌اش را می‌دانید؟ حضرت عیسی فرمود: چه دندان‌های سفیدی دارد؟ یعنی عیبش را می‌گویی، خوبی‌هایش را هم بگو. قرآن وقتی می‌خواهد بگوید: شراب نخورید. می‌گوید: شراب یک منافعی هم دارد. «فِيهِما إِثْمٌ كَبِيرٌ وَ مَنافِعُ لِلنَّاسِ» (بقره/۲۱۹) یعنی در شراب و قمار منفعت هم هست.

از کار توبیخ شود، نه از شخص. نگوییم: تو بدی. بگوییم: کارت بد بود. یک کسی کار خلاف می‌کند، بگو: تو خوبی، کارت بد بود. قرآن می‌گوید: «إِنِّي لِعَمَلِكُمْ‏ مِنَ الْقالِين‏» (شعرا ، ۱۶۸) من از عمل شما ناراحت هستم. نمی‌گوید: شما آدم بدی هستید. عملت بد است! این خیلی مهم است.

کمالات فراموش نشود. قبل از توبیخ کمالاتش را بگویید. در توبیخ کمالات فراموش نشود. بعضی آدم‌ها یک ظاهر بدی دارند. ولی یک کمالاتی هم دارند.


خود انسان هم باید مواظب باشد وقتی خواست خودش را توبیخ کند، فکر نکند بدبخت شده و ورشکسته است. داروین را همه می‌گویند: دانشمند است. حال آنکه داروین یک آدم بسیار عقب افتاده در دو رشته بود. پدر داروین پزشک بود. می‌خواست آقا زاده‌اش هم پزشک شود. او را دانشکده پزشکی فرستاد. شکست خورد. ضمن اینکه پدر داروین پزشک بود، آخوند مسیحی هم بود. کشیش بود. دنبال علوم آخوندی و حوزه علمیه مسیحیت رفت. آنجا هم شکست خورد. در علوم دینی شکست خورد. در پزشکی هم شکست خورد. دنبال علوم طبیعی رفت و داروین شد. یعنی ممکن است آن کسی که نزد شما نابغه است قبلاً در دو رشته شکست خورده باشد. کسی حق ندارد، خودش را مأیوس کند و خودش را توبیخ کند که تو بدبخت هستی. تو دیگر شانس نداری. افرادی هستند شوهرشان تصادف می‌کند، یا می‌میرد و یا طلاق می‌گیرد و در زندگی‌شان حادثه‌ای رخ می‌دهد. این دیگر ازدواج نمی‌کند. می‌گوید: ما اگر شانس داشتیم، همان همسر اول برای ما می‌ماند و زندگی ما تأمین می‌شد. حالا که زندگی ما به هم خورده، معلوم می‌شود ما شانس نداریم. چه کسی این را گفت؟ اتفاقاً قرآن یک آیه دارد می‌گوید: «لَعَلَّ اللَّهَ يُحْدِثُ بَعْدَ ذلِكَ‏ أَمْراً» (طلاق, ۱) شاید دومی خوب باشد.

هر کس میخواهد بنویسد

۱_ به یأس کشیده نشود. ۲_ انتقاد از کار باشد نه از شخص. ۳- کمالات فراموش نشود.۴- مثل آینه بی سر و صدا عیب را بگویید. علنی نباشد. ۵- به حداقل اکتفا کنید. ۶- تکرار نشود. .


۷- اگر یک کسی را می‌خواهی انتقاد کنی، انتقاد خودت را بگو: حرف من نیست. حرف جامعه و بزرگان است. می‌گویند: تو چه کاره هستی انتقاد کنی. تو خودت چقدر درس خواندی؟ من اگر بگویم: مردم بیایید ببینید قرائتی چه می‌گوید؟ می‌گوید: مگر تو چه کسی هستی؟ تو هم یک آدم مثل باقی آدم‌ها هستی. اما گفتم: مردم بیایید من از قرآن برای شما بگویم؟ بیایید حرف‌های امیرالمؤمنین را برای شما بگویم. اگر حرف را بگویی از خودم نیست و از بزرگترها است، مردم گوش می‌دهند.

 

۸_وقتی می‌خواهی حرف بزنی، با لحن عاطفی حرف بزن. در قرآن هست می‌گوید: «یا بُنیَّ»، «یا أبتِ»، «یا قوم»، «إِذْ قالَ لَهُمْ أَخُوهُمْ‏ نُوح‏» (شعرا/106) «أخُوهُم» یعنی داداش جون! «یا بُنیََ» یعنی پسر عزیزم. «یا أبتِ» یعنی بابا جون! دخترم، عزیزم. پسرم، این لحن عاطفی باشد. آیه داریم «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيامُ‏» (بقره/۱۸۳) ای مؤمنین روزه بگیرید، لحن، لحن عاطفی است. این لحن عاطفی خیلی اثر دارد. لحن عاطفی حرف‌هایش اثر دارد. خواهرم، حجاب مصونیت است. حالا بحث حجاب بر زبانم آمد، یک کلمه هم برای حجاب بگویم. گرچه حجاب شما خوب است. ولی باز هم یک چیزی می‌گویم بد نیست تکرار کنم. نمی‌دانم گفتم یا نه. اگر گفتم که هیچ و اگر نگفتم که نگفتم. • سخنان حجت الاسلام قرائتی ، درسهایی از قرآن ، دیده شده در سایت رسمی استاد قرائتی ، ۳۰ / ۱۰/ ۹۵

اشتراک گذاری این مطلب!

   پنجشنبه 30 دی 1395نظر دهید »

دنبال شکم نباش .

 

 

در حدیث آمده که در دوره آخرالزمان ، شکم مردم خدایشان می شود و دائم دنبال شکمشان هستند ؛ ناهار چه بخوریم ، شب چه بخوریم . یک بار من به یک نفر که همیشه می گفت امشب چه بخوریم و فردا چه بخوریم ، با شوخی گفتم : « پس فردا چه بخوریم .» این چه حرفی است ؟ من از کجا می دانم که تا امشب زنده ام یا نه ، که می گویم شب چه بخوریم .


لقمان حکیم به پسرش می گوید : « پسرم ! صبح که کردی حدیث شب نکن ، چه میدانی زنده ای یا نه »  شاید فردا شناسنامه ات در بهشت زهرا مهر بخورد و اسمت در اموات باشد . خیلی ها الان زنده اند و سالم سالم ، اما فردا همین موقع شناسنامه شان مهر خورده است .

 

 

دیده شده در کتاب طریق دوست ، مجموعه رهنمودهای حضرت آیت الله العظمی مجتهدیی تهرانی ، به کوشش علی اکبر مزد آبادی ، نشر یا زهرا سلام الله ، ص ۳۴

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 29 دی 1395نظر دهید »

 آیت الله العظمی جوادی آملی:

علم نافع اثرش در دنیا و آخرت همراه انسان است/ علمي نافع است كه آدم را رها نكند


 

 

حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي در جلسه درس خارج فقه امروز خود كه در مسجد اعظم برگزار شد در خصوص ویژگی های علم نافع اظهار داشتند: علمي به درد انسان مي‌خورد و نافع است كه انسان را تنها نگذارد و رفيق انسان باشد؛ يعنی به اعتقاد، اخلاق، اوصاف و به اعمال انسان كمك كند، علمِ دروني باشد و انسان را هرگز رها نكند و اثرش هم در این دنيا و هم در آخرت ظاهر شود.

 

 بعضي از علوم است كه مرز آنها تا زمان پيري است؛ طب، مهندسي، درياشناسي، آسمان‌شناسي و اینگونه علوم اين‌طور است، چون انسان وقتي مُرد، در عالم برزخ ديگر سخن از اين علوم نيست، این علوم، علومي نيستند كه در معاد بمانند چون معلومشان آنجا نيست؛ در نتیجه انسان باید علمي تهيه كند كه معلومش آنجا باشد، اين همان بيان نوراني حضرت امير علیه السلام است كه علمي نافع است كه آدم را رها نكند! اگر علم درباره ذات اقدس الهی و اسماي حسناي او بود اين همیشه با انسان هست، اين‌طور نيست كه بعد از عالم برزخ، صمديت و واحديت و خالقيت و اسماي الهي از بين برود، معلوم این علوم آنجا هست، مفهوم و معلوم اینگونه علوم در آنجا مشهود است و علمش از حصولي به حضوري مي‌آيد نه اينكه او را رها كند.


 در دعاها مي‌خوانيم «اللهم اني اسئلك علماً نافعا» خدایا علم نافع به ما عنایت کن، يا «أعوذ بك من علم لا ينفع» يعني آن علمي كه به درد من نمي‌خورد من آن را ياد نگيرم.

 

 يكي از بهترين علوم نافع همين معرفت نفس است كه انسان خودش را بشناسد، كه دارد چه كار مي‌كند؟ ما خيال مي‌كنيم كاري كه كرديم تمام شد ما اگر باور كنيم كه عمل، زنده است، قبل از اينكه او ما را رسوا كند ما او را اصلاح می كنيم، اعمال بد ما يقيناً ما را رسوا مي‌كند حالا چه در دنيا و چه در آخرت، اگر ما باور كنيم عمل، ما را رها نمي‌كند هرگز به اين فكر نيستيم كه فراموشش كنيم، چون عمل زنده است و ما را فراموش نمي‌كند.

 


دیده شده در سایت رسمی آیت الله جوادی آملی 

اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 29 دی 1395نظر دهید »

به نسل های آینده بگوئید:

فرازی از وصیت نامه شهید حجت الاسلام محسن عرب بهشتی 
شما برای ان که موفق باشید باید نکاتی را رعایت کنید :

 

۱_ تنهای تنها به خاطر رضای خداوند کار کنید و خشنودی او را طلب کنید .

 

۲_ امید و توکلتان به خدا باشد و از او یاری بجویید .

 

۳_ با وحدت و انسجام بیشتری به کارها بپردازید .

 

۴_ از تفرقه و جدایی پرهیز کرده و از مسایل ریز و بیهوده که یقینا از وساوس شیطانی است ، خودداری کنید .

 

۵_ در مسایل با دید بنگرید .

 

۶_ جاذبه و دافعه اسلامی داشته باشید .

 

۷_ اخلاقی خوش و نیکو و اسلامی داشته باشید و با خوشرویی با دیگران برخورد کنید .

 

۸_ مسایل اخلاقی ،عرفی و عملی اسلام را رعایت کنی .

 

۹_ عبادت و بندگی تان را بیشتر کنید و دعا زیاد بخوانید و حتما نماز شب بخوانید .

 

۱۰_ همواره با روحانیت در خط امام در تماس بوده و پشتیبان کسانی باشد که در خط امام هستند .

 

به نسل های آینده بگویید و در تاریخ ثبت کنید که ما رزمندگان اسلام ، با هدف و انگیزه دفاع از اسلام و کشور اسلامی مان ، به جنگ با عراق آمده ایم . با عمل و آگاهی به این مطلب که اگر به جبهه بیاییم ، تمام وجودمان در خطر مرگ و از بین رفتن طاهری است ، به جبهه آمده ایم و احساساتی نیامده ایم ، بر اساس شناخت و معرفت حرکت کرده ایم ….

 

 

دیده شده در کتاب به پا خاستگان دیروز ، به کوشش مریم سادات ذکریایی و احمد فخاری . نشر روزگار ، ص ۱۵۰ 


اشتراک گذاری این مطلب!

   چهارشنبه 29 دی 13952 نظر »

1 3 4 5 6

جستجو
آمار وبلاگ ها
 • امروز: 78
 • دیروز: 54
 • 7 روز قبل: 406
 • 1 ماه قبل: 1840
 • کل بازدیدها: 72583
رتبه وبلاگ
 • رتبه کشوری دیروز: 14
 • رتبه مدرسه دیروز: 1
 • رتبه کشوری 5 روز گذشته: 14
 • رتبه مدرسه 5 روز گذشته: 1
 • رتبه کشوری 90 روز گذشته: 9
 • رتبه مدرسه 90 روز گذشته: 1