چكيده


خانواده کانونی است که باید برای حفظ حرمت و کرامت انسان و تأمین سلامت جسمانی و روانی و رشد معنوی او استحکام یابد. در جامعه کنونی پیشرفت تکنولوژی و مدرن شدن زندگی و اقدامات فرهنگی که دشمن برای نفوذ در بین اعضای خانواده انجام داده است سبب فاصله میان افراد شده و این فاصله تهدید کننده حیات خانواده است. در چنین شرایطی ضروری به نظر می‌رسد عنایت ویژه به اخلاق خانواده بشود تا غفلت در این مورد، سبب دوری بیشتر افراد از یکدیگر و سوء استفاده اغیار نشود.

خدای مهربان و حکیم در قرآن کریم خود را به صفت مغفرت و رحمت و عفو و کرم معرفی نموده است تا انسان امر هدایت و تأمین سعادت جاودانیش را با اتکا به مقام رحمت خداوند به ثمر برساند. از طرف دیگر در بینش الهی ازدواج پیمانی مقدس و به تعبیر قرآن میثاقی غلیظ است. و اسلام توجه بسیاری به تشکیل خانواده و به خصوص رعایت اخلاق در خانواده دارد.

 

در این بین رحمت خداوند صفتی است که می‌تواند به تقویت اخلاق کمک کند.آنچه از صفت رحمت خداوند می‌توان برای بهبود و تحکیم روابط خانوادگی برداشت کرد این است که قوام زندگی خانوادگی به اعتماد افرادش است. در محدوده زندگی خانوادگی نیاز به عاطفه و محبت شدیدتر است.احترام و عفو و گذشت به یقین کانون خانواده را گرم نگه می‌دارد و خوش خلقی سبب نزدیکی افراد به یکدیگر می‌شود و صداقت، حفظ اسرار و پرهیز از شایعه پراکنی مانع بروز بحران و از هم گسستگی خانواده‌ها می‌شود. تربیت دینی فرزندان رمز دستیابی آرامش و سعادت در خانواده و جامعه است همچنین با برخورد ملایم، اخلاق نبکو و توجه به پدر و مادر و خویشاوندان دل‌ها نرم، کینه‌ها پاک و امور دشوار، آسان می‌گردد.

 

قوام خانواده به منظور انسجام جامعه و تأمین سعادت انسان‌ها ضرورتی انکار ناپذیراست. اگر اعضای خانواده جویای سعادت و خوشبختی باشند می‌بایست در نحوه تنظیم روابط خانوادگی به تعالیم عالیه اسلام تأسی کنند. روش این پژوهش توصیفی است و از منابع کتابخانه‌ای برای جمع آوری اطلاعات استفاده شده است.

 

واژگان كليدي: رحمت، اخلاق، خانواده، همسران، فرزندان، خویشاوندان.

استاد راهنما:سرکار خانم فائزه السادات خردمند
پژوهشگر : مینا تاجیک

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 1 آذر 1396نظر دهید »

لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم تقدیم مجلس شد

 

 

در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است: کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم سندی است برای پیشگیری و مقابله با اشکال و مصادیق مختلف تروریسم بین المللی از طریق قطع منابع و پشتوانه های مالی سازمان ها و گروه های تروریستی با اجماع به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسیده است .

 

با توجه به تهدیدات فزاینده ناشی از تروریسم و با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی همواره آماج حملات تروریستی گروه ها و سازمان های ضدانقلاب بوده است و خود از بزرگترین قربانیان این پدیده شوم محسوب می شود همچنین با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران با الهام از تعالیم عالیه اسلامی وفرهنگ اصیل مدارا محور ایرانی ضمن محکومیت قاطع تروریسم در تمامی اشکال و مظاهر آن حداکثر تلاش خود را برای مقابله با آن انجام داده است و با عنایت به اینکه مقابله با تروریسم مستلزم همکاری نزدیک همه کشورهاست این لایحه برای طی تشریفات قانونی به مجلس ارسال می شود.

 

بر اساس ماده واحده این لایحه ،به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می شود به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (مصوب 1378/9/18 برابر با 9 دسامبر 1999 مجمع عمومی سازمان ملل متحد) مشتمل بر یک مقدمه و بیست و هشت ماده و یک پیوست ملحق شود. (منبع:  تسنیم )

 

 دانلود لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم 

 

دانلود کنید 

اشتراک گذاری این مطلب!
   جمعه 26 آبان 1396نظر دهید »

کارهایی که چهره را زیبا می کند 

 

 کسانی که زیبایی صورت و درخشش چهره می خواهند راهکارهای ساده زیر را انجام دهند :

_ در روایات شیعه آمده است حوله و دستمال را به صورت خود نمالید 

_ نماز شب بخوانید 

_ آب وضو را خشک نکنید 

_ در بحث زیبایی ظاهری ، پودر سیاهدانه را با روغن زیتون مخلوط کنید و به  چهره بمالید و در مقابل آفتاب بایستید 

_ انار شیرین میل کنید 

 

 

بخشی از سخنان استاد ضیایی ، شنیده شده .

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 24 آبان 1396نظر دهید »

تقدیم به هموطنان زلزله زده وداغ دیده کرمانشاه :

 

زلزله

من پا به پای داغِ تو تا صبح بيدارم

حس ميكنم مانند شَهرَت زيرِ آوارم

 

با خود نسيم امروز هم آهِ تو را آورد

بايد گُلی پژمرده را از باغ بردارم

 

بايد به جای شانه های مهربانِ تو

حالا سَرَم را روی تَلی خاک بگذارم

 

دارم خجالت ميكِشَم از شعرهای خود

ای كاش ميشد خانه ای هر بيتِ اشعارم

 

همخاکِ من سخت است امّا اشک جايز نيست

وقتی تو من را داری و من هم تو را دارم…!

 

محسن کاویانی

 ♦♦♦ 

 

شد به آهنگ عجیبی خاك ما زیر و زبر

خانه ها لرزید و لرزیدند دل ها بیشتر

 

آن تكان ناگهانی تا همیشه خواب كرد

كودكان خفته در گهواره را  بار دگر

 

دست های كوچكی از خاك بیرون مانده است

دست هایی بر سراست و دست هایی بركمر

 

كودكان خانه را جز مرگ، همبازی نماند

باز، بازی می كند داغ عزیزان با جگر

 

لحظه لحظه شوق پرواز از زمین ، تكثیر شد

بسكه هرسو ریخت، باقی مانده ­های بال و پر

 

داغ های باغ سنگین است اما نو به نو

از دل این خاك می روید درختی تازه تر

 

  یك به یك دیوار ها افتاد تا هجرت كنیم

از شبِ این چار دیواری به آغوش سحر

 

میلاد عرفانپور

اشتراک گذاری این مطلب!
   سه شنبه 23 آبان 1396نظر دهید »

نماز آیات‏

 

استفتائات جدید

سوال . اگر نمازگزار در بین نماز آیات بفهمد که وقت نماز یومیه تنگ است وظیفه اش چیست؟

جواب : باید نماز آیات را قطع کند و نماز یومیه را بخواند اگر غیر از نماز یومیه کاری که منافات با نماز دارد، انجام نداده میتواند نماز آیات را از همان جائی که قطع کرده ادامه دهد و تمام کند و نیازی به شروع از اول نیست وگرنه باید دوباره نمازآیات را از اول بخواند.

 

س: آيا در نماز آياتى كه به جماعت اقامه مى‌شود، خواندن حمد و سوره بر مأمومين واجب است؟

ج) حكم جماعت در نماز آيات مانند جماعت در نمازهاى يوميه مى‌باشد كه قرائت امام از قرائت مأموم کفايت مى‌کند.

 

س: در شهرى كه زلزله اصلى رخ مى‌دهد آيا براى تمام پس‌لرزه‌ها (حتى اگر بيش از 30 مورد باشد) نماز آيات لازم است خوانده شود؟ با توجه به اينكه فاصله بسيارى از پس‌لرزه‌ها آنقدر كم است كه نمى‌توان تشخيص داد چند پس‌لرزه رخ داده است.

ج) هر زلزله ‏اى، چه شديد و چه خفيف، اگر زلزله مستقلى محسوب شود، نماز آيات جداگانه‏ اى دارد.

 

س: نماز آيات در مورد زلزله و خورشيدگرفتگى اگر از وقت خود عقب بيافتد آيا با نيّت قضا بايد خوانده شود يا خير؟

ج) نماز آيات براى زلزله هميشه ادا است و بايد در خواندن آن تعجيل کند و مسامحه نکند ولى در خورشيدگرفتگى اگر بعداً آن را بجا آورده بايد نيّت قضا کند.

 

س: اگر براى زلزله نماز آيات خوانده نشده، آيا قضا دارد يا خير؟

ج) نماز آيات براى زلزله قضا نمى‌شود و هر وقت بخواند بايد به نيت ادا خوانده شود.

 

س: آيا در نماز آيات مى‌توان اكتفا به «بسم الله الرحمن الرحيم» كرد و به ركوع رفت يا بايد همراه آن آيه‌اى ديگر قرائت شود؟

ج) بنابر احتياط، كفايت نمى‌كند و بايد همراه آيه ديگر ـ اگر چه نيمى از يك آيه ـ خوانده شود.

 

س: اينجانب متوجه شده‌ام حضرت آقا «بسم الله الرحمن الرحيم» را به تنهايی آيه در نظر نمی‌گيرند در صورتی كه بنده تا قبل از اين در نماز آيات، سوره توحيد را می‌خواندم و آن را به پنج آيه ـ با حساب بسم الله به عنوان يک آيه ـ تقسيم می‌کردم. تكليف نمازهای آياتی كه به اين صورت خوانده شده چگونه است؟

ج) نمازهايی را كه تاكنون خوانده‌ايد، صحيح است لكن بعد از اين بنابر احتياط به «بسم الله الرحمن الرحيم» به عنوان يك آيه اكتفا ننماييد، بلكه آيه‌ای ديگر يا بخشی از آيه را با آن بخوانيد.

 

س: آيا نماز آيات را مى‌تواند به جماعت خواند؟

ج) اشكال ندارد.

 

س: اين كه در رابطه با نماز آيات فرموده‌ايد، سوره را مى‌توان به پنج قسمت تقسيم كرد، آيا منظور از هر قسمت، يك آيه است يا مى‌توان آيه‌اى را به دو قسمت تقسيم كرد؛ مثل اين که «لم يلد» يك قسمت و «ولم يولد» يك قسمت باشد؟

ج) تقسيم به نحو ذكر شده در سؤال، اشكال ندارد.

 

س: اگر كسى به ركوع دوم ركعت اول نماز آيات جماعت برسد، نمازش را چه‌طور بايد بخواند؟

ج) در فرض مرقوم، داخل شدن در جماعت، محلّ اشكال است.

 

Khamenei.ir

اشتراک گذاری این مطلب!
   یکشنبه 21 آبان 1396نظر دهید »

زيارت اربعين

 

 

اربعين سيد الشهدا عليه السّلام مصادف با روز بيستم صفر است، شيخ طوسى در كتاب تهذيب و مصباح از حضرت حسن عسکرى عليه السّلام روايت كرده: نشانه هاى مؤمن پنج چيز است: پنجاه و يك ركعت نماز گذاردن، كه مراد هفده ركعت واجب، و سی و چهار ركعت نافله (مستحب ) در هر شب و روز است، و زيارت اربعين، و انگشتر به دست راست نمودن، و پيشانى را در سجده بر خاك نهادن، و بلند گفتن «بسم اللّه الرّحمن الرّحيم».

كيفيت زيارت حضرت امام حسين عليه السّلام در روز اربعين به دو صورت رسيده: اول: زيارتى است كه شيخ در دو كتاب تهذيب و مصباح از صفوان جمّال روايت كرده، كه صفوان گفت: مولايم امام صادق عليه السّلام درباره زيارت اربعين به من گفت: هنگامیكه قسمت قابل توجهى از روز برآمده، بخوان:

 

السَّلامُ عَلَى وَلِيِّ اللَّهِ وَ حَبِيبِهِ السَّلامُ عَلَى خَلِيلِ اللَّهِ وَ نَجِيبِهِ السَّلامُ عَلَى صَفِيِّ اللَّهِ وَ ابْنِ صَفِيِّهِ السَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ الْمَظْلُومِ الشَّهِيدِ السَّلامُ عَلَى أَسِيرِ الْكُرُبَاتِ وَ قَتِيلِالْعَبَرَاتِ اللَّهُمَّ إِنِّي أَشْهَدُ أَنَّهُ وَلِيُّكَ وَ ابْنُ وَلِيِّكَ وَ صَفِيُّكَ وَ ابْنُ صَفِيِّكَ الْفَائِزُ بِكَرَامَتِكَ أَكْرَمْتَهُ بِالشَّهَادَةِ وَ حَبَوْتَهُ بِالسَّعَادَةِ وَ اجْتَبَيْتَهُ بِطِيبِ الْوِلادَةِ وَ جَعَلْتَهُ سَيِّداً مِنَ السَّادَةِوَ قَائِداً مِنَ الْقَادَةِ وَ ذَائِداً مِنَ الذَّادَةِ وَ أَعْطَيْتَهُ مَوَارِيثَ الْأَنْبِيَاءِ وَ جَعَلْتَهُ حُجَّةً عَلَى خَلْقِكَ مِنَ الْأَوْصِيَاءِ فَأَعْذَرَ فِي الدُّعَاءِ وَ مَنَحَ النُّصْحَ وَ بَذَلَ مُهْجَتَهُ فِيكَ لِيَسْتَنْقِذَ عِبَادَكَمِنَ الْجَهَالَةِ وَ حَيْرَةِ الضَّلالَةِ وَ قَدْ تَوَازَرَ عَلَيْهِ مَنْ غَرَّتْهُ الدُّنْيَا وَ بَاعَ حَظَّهُ بِالْأَرْذَلِ الْأَدْنَى وَ شَرَى آخِرَتَهُ بِالثَّمَنِ الْأَوْكَسِ وَ تَغَطْرَسَ وَ تَرَدَّى فِي هَوَاهُ وَ أَسْخَطَكَ وَ أَسْخَطَ نَبِيَّكَ ،

سلام بر ولىّ خدا و حبيبش، سلام بر دوست خدا و نجيبش، سلام بر بنده برگزيده خدا و فرزند برگزيده اش، سلام بر حسين مظلوم شهيد، سلام بر آن دچار گرفتاري ها و كشته اشك ها، خدايا من گواهى میدهم كه حسين ولىّ تو و فرزند ولىّ تو، و فرزند برگزيده توست حسينى كه به كرامتت رسيده، او را به شهادت گرامى داشتى، و به خوشبختى اختصاصش دادى، و به پاكى ولادت برگزيدى، و او را آقايى از آقايان، و پيشروى از پيشرويان، و مدافعى از مدافعان حق قرار دادى، و ميراث هاى پيامبران را به او عطا فرمودى، و او را از ميان جانشينان حجّت بر بندگانت قرار دادى، و در دعوتش جای عذرى باقى نگذاشت، و از خيرخواهى دريغ نورزيد، و جانش را در راه تو بذل كرد، تا بندگانت را از جهالت و سرگردانى گمراهى برهاند، درحالی كه بر عليه او به كمك هم برخاستند، كسانیكه دنيا مغرورشان كرد، و بهره واقعى خود را به فرومايه تر و پست تر چيز فروختند، و و آخرتشان را به كمترين بها به گردونه فروش گذاشتند، تكبّر كردند و خود را در دامن هواى نفس انداختند، تو را و پيامبرت را به خشم آوردند.

 

وَ أَطَاعَ مِنْ عِبَادِكَ أَهْلَ الشِّقَاقِ وَ النِّفَاقِ وَ حَمَلَةَ الْأَوْزَارِ الْمُسْتَوْجِبِينَ النَّارَ [لِلنَّارِ] فَجَاهَدَهُمْ فِيكَ صَابِراً مُحْتَسِباً حَتَّى سُفِكَ فِي طَاعَتِكَ دَمُهُ وَ اسْتُبِيحَ حَرِيمُهُ اللَّهُمَّ فَالْعَنْهُمْلَعْناً وَبِيلاً وَ عَذِّبْهُمْ عَذَاباً أَلِيماً السَّلامُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ سَيِّدِ الْأَوْصِيَاءِ أَشْهَدُ أَنَّكَ أَمِينُ اللَّهِ وَ ابْنُ أَمِينِهِ عِشْتَ سَعِيداً وَ مَضَيْتَ حَمِيداً وَ مُتَّ فَقِيداً مَظْلُوماً شَهِيداً وَ أَشْهَدُ أَنَّ اللَّهَ مُنْجِزٌ مَا وَعَدَكَ وَ مُهْلِكٌ مَنْ خَذَلَكَ وَ مُعَذِّبٌ مَنْ قَتَلَكَ وَ أَشْهَدُ أَنَّكَ وَفَيْتَ بِعَهْدِ اللَّهِ وَ جَاهَدْتَ فِي سَبِيلِهِ حَتَّى أَتَاكَ الْيَقِينُ فَلَعَنَ اللَّهُ مَنْقَتَلَكَ وَ لَعَنَ اللَّهُ مَنْ ظَلَمَكَ وَ لَعَنَ اللَّهُ أُمَّةً سَمِعَتْ بِذَلِكَ فَرَضِيَتْ بِهِ،

ادامه »

   پنجشنبه 18 آبان 13963 نظر »

علت درخواست رهبر معظم انقلاب برای حذف دلار 

پاسخ منطقی و دقیق مبنی بر این که چرا باید دلار حذف شود ، شناخت رهبر معظم انقلاب از معادلات جهانی حیرت انگیز است .

 

علت حذف دلار ، قسمت اول ۶:۲۳ _ دانلود کنید 

 

 

علت حذف دلار ، قسمت دوم ۶:۵۷ _ دانلود کنید 

 

 

چرا باید دلار حذف شود ؟ قسمت سوم ۴:۴۷ _ دانلود کنید 

 

نتایج حذف دلار از زبان ادوارد گریفین اقتصاد دان آمریکایی ، ۱:۴۸_ دانلود کنید 

اشتراک گذاری این مطلب!
   یکشنبه 14 آبان 13961 نظر »

چند ویژگی شیعیان 

 

شیعه

 

امام باقر علیه السلام چند ویژگی شیعیان را اینگونه بیان می کنند : بالتواضع و التخشع : خضوع و خشوع لازمه یک شیعه است ، شیعه مرید علی علیه السلام است ، علی یک عمر با افتادگان نشست .

 

تواضع انسان را عزیز می کند ، نگویید بگذار مردم مرا بشناسند ، بگذارید خدا شما را بشناسد چرا که « ان العزه لله جمیعا » تمام عزت دست خداست .یکی از ویژگی های ممتاز آیت الله بروجردی تواضع ایشان بود ..

 

از دیگر ویژگی های شیعه کثرت ذکر است ، امام معصوم می فرماید « در شگفتم از کسی که گرفتار است و از ذکر یونسیه غفلت می کند,  لا اله الا انت سبحانک ان کنت  من الظالمین .»

از دیگر ویژگی های شیعه الصوم و الصلاه ؛ شیعه تارک الصلاه نمی شود ، شیعه مقید به نماز واجب است  …

 

 

بخشی از سخنان حجت الاسلام مومنی ، شنیده شده.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   شنبه 13 آبان 1396نظر دهید »

شعر اربعین

 

شعر اربعین


ای حامیان مکتب هل من معین سلام
جاماندگان قافله اربعین سلام

 

قومی پیاده بر حرم یار می روند
حسرت کشان قبر امام مبین سلام

 

زینب چه کرده با دل مشتاق شیعیان
گویند زائران همه، بانوی دین سلام

 

زینب اگر نبود شکوهِ شرف نبود
او را دهد فرشته ز عرش برین سلام

 

زینب اگر نبود کنون کربلا نبود
ازاو به ما رسیده شکوه آفرین سلام

 

آداب اربعین و زیارت نوشته شد
زینب به شه چو داد به صوت حزین سلام

 

اسلام را سلام جهت دار زنده کرد
لبیک بود معنی آن بهترین سلام

 

زینب مرام باش که تا مکتبی شوی
لبیک یاحسین بگو زینبی شوی

 

ای عاشق ولا همه دم “یاحسین"بگو
سرباز کربلا همه دم “یاحسین” بگو

 

فریاد تو به خرمن وهّابی آتش است
کن آتشی به پا همه دم “یاحسین” بگو

 

ازعاشقان باشرف بیست میلیونی
بشنو همین ندا همه دم “یاحسین” بگو

 

هرماه ما محرم و هرشهر کربلاست
کن دین خود ادا همه دم “یاحسین” بگو

 

فریاد یاحسین شهیدان شنیدنی است
با لشگر خدا همه دم “یاحسین” بگو

 

آنانکه پیروان وفادار زینبند
گویند ازوفا همه دم “یاحسین” بگو

استاد کلامی زنجانی

 

 


کو به کو، موکب به موکب، سوی جانان می رویم
همقدم، همدل، هم آوا، با شهیدان می رویم

 

ما ز بالا بوده ایم و سوی بالا می رویم
با همان عهد ازل با دست پیمان می رویم

 

از نجف تا کربلا، از کربلا تا قدس را
ما به امر حضرت پیر جماران می رویم

 

غزه، سوریه، یمن، لبنان و هرجای دگر
می شود آزاد چون با نور ایمان می رویم

 

دشمن ملعون اگر دارد سر جنگ و ستیز
ما به نام نامی حیدر به میدان می رویم

 

آخرش این روضه ها را ما جهانی می کنیم
ما به بوی پیرهن، تا قلب کنعان می رویم

 

عادت ایرانیان پابوس سلطان رفتن است
قبل هر کرببلا پابوس سلطان می رویم

 

چشم تر داریم اگر، مدیون لطف فاطمه است
ما از این هیئت به آن هیئت پریشان می رویم

 

خواهرت گریه کنان امد کنار پیکرت
ما پیاده اربعین با چشم گریان می رویم


امیرحسین محمود پور

ادامه »

   پنجشنبه 11 آبان 1396نظر دهید »

دیدار رئیس جمهوری روسیه با رهبر انقلاب

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس‌جمهور روسیه با استقبال از پیشنهاد آقای ولادیمیر پوتین برای گسترش روزافزون همکاری‌ها در همه‌ی زمینه‌ها تأکید کردند: باید از تجربیات مفید سال‌های اخیر در مسائل منطقه‌ای و روابط دوجانبه، برای تحکیم و توسعه‌ی روابط بهره جست.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ظرفیت همکاری اقتصادی دو کشور را بسیار فراتر از سطح کنونی خواندند و افزودند: در زمینه‌ی حمل‌ونقل، استفاده از محور مهم بندر چابهار تا بندر سن‌پطرزبورگ، و دیگر عرصه‌های اقتصادی می‌توانیم همکاری گسترده‌تری داشته باشیم.

 

رهبر انقلاب اسلامی به تجربه‌ی خیلی خوب همکاری دو کشور در موضوع سوریه اشاره کردند و افزودند: نتایج این همکاری نشان داد تهران و مسکو می‌توانند در میدان‌های دشوار، اهداف مشترک را محقق کنند.

 

ایشان خاطرنشان کردند: شکست ائتلاف آمریکایی حامی تروریست‌ها در سوریه واقعیتی انکارناپذیر است اما آن‌ها همچنان مشغول طراحی و توطئه هستند، بنابراین حل کامل مسئله‌ی سوریه نیازمند  تداوم همکاری‌های مستحکم است.

 

رهبر انقلاب اسلامی، ایستادگی مشترک ایران و روسیه در مقابل تروریست‌های تکفیریِ مورد حمایت چند کشور خارجی را دارای نتایج مهم برشمردند و افزودند: ترکیب خیلی خوب و ایستادگی مشترک تهران و مسکو در مقابل فتنه و فساد تروریست‌ها در سوریه، پرمعنا است و روسیه را در مسائل منطقه‌ی غرب آسیا تأثیرگذار کرده است.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مردم سوریه را تصمیم‌گیر نهایی مسائل آن کشور خواندند و افزودند: همان‌طور که شما گفتید باید همه‌ی مسائل و راه‌حل‌ها درباره‌ی حکومت سوریه از درون این کشور بجوشد، و دولت سوریه برای اجرای هیچ  طرحی تحت فشار قرار نگیرد و هرچه ممکن است طرح‌ها جامع‌الاطراف باشد.

 

رهبر انقلاب اسلامی، سخنان رئیس‌جمهور روسیه در این دیدار را درباره‌ی برجام و ضرورت رعایت معاهده‌های چندجانبه، خوب دانستند و افزودند: آمریکایی‌ها متأسفانه به یاغی‌گری خود ادامه می‌دهند که باید با تکیه بر عقل و استفاده از راه‌های صحیح با آن‌ها برخورد شود.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأیید مواضع آقای پوتین درباره‌ی حل مشترک مسائل منطقه‌ای بدون طرف‌های خارجی خاطرنشان کردند: آمریکایی‌ها درصدند که در همه‌ی مسائل منطقه و جهان دخالت کنند و برای این کار، بر روی مسئولان ضعیف برخی کشورها، حساب باز کرده‌اند.

 

ایشان، دخالت‌های خونین سعودی‌ها در برخی کشورها از جمله جنایات روزانه‌ی این کشور در یمن را زمینه‌ساز گرفتار شدن عربستان در مخمصه‌های عمیق خواندند و افزودند: آن‌ها حتی نمی‌گذارند به مردم مظلوم یمن که گرفتار بیماری‌های واگیر و کُشنده شده‌اند، دارو و کمک برسد.

 

رهبر انقلاب اسلامی، همکاری برای مقابله مشترک با تحریم‌های آمریکا بر ضد ایران و روسیه را مفید خواندند و افزودند: بدون توجه به تبلیغات منفی دشمنان برای تضعیف روابط کشورها، می‌توانیم تحریم‌های آمریکایی‌ها را با روشهایی از جمله حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادیِ دو یا چند جانبه، بی‌اثر و آمریکا را منزوی کنیم.

 

ایشان، آقای پوتین را دارای شخصیتی قوی و اهل تصمیم و عمل خواندند و افزودند: به همین علت می توان با روسیه به عنوان یک قدرت بزرگ درباره کارهای بزرگ و نیازمند عزم و تلاش، صحبت و همکاریِ منطقی کرد.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین پیشنهاد آقای پوتین را برای گسترش چند جانبه همکاریهای منطقه‌ای قابل قبول دانستند.

 

در این دیدار که بیش از یک ساعت و ربع طول کشید، رئیس جمهور روسیه با ابراز خرسندی فراوان از سفر به تهران و دیدار با رهبر معظم انقلاب تأکید کرد: ایران را «شریکی استراتژیک» و «همسایه‌ای بزرگ» می دانیم و از هر زمینه و فرصتی برای گسترش و تحکیم همه جانبه روابط استفاده می کنیم.

 

آقای پوتین دیدار خود با رئیس جمهور کشورمان را بسیار خوب توصیف کرد و انرژی، حمل و نقل، فناوریهای نوین، کشاورزی، و طرحهای مشترک نفت و گاز و انرژی را از جمله زمینه‌های مناسب برای گسترش روابط اقتصادی خواند.

 

رئیس جمهور روسیه گفت: صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه ۷ برابر شده اما همچنان در زمینه‌های مختلف، ظرفیتهای فراوانی برای همکاری وجود دارد.

آقای پوتین با تأکید بر ضرورت حفظ ثبات و امنیت در منطقه گفت: با همکاری مشترک در سوریه به نتایج بسیار خوبی دست یافتیم و باید ضمن ادامه مبارزه با تروریسم، روند سیاسی مناسبی در این کشور در نظر گرفته شود.

 

رئیس جمهور روسیه، مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامی را در تحقق اهداف مشترک در سوریه بسیار مؤثر و خردمندانه دانست و گفت: به جهان نشان دادیم که بدون نیاز به کشورهای فرا منطقه‌ای قادر به حل و فصل مسائل منطقه بسیار مهم خود هستیم.

 

آقای پوتین حفظ تمامیت ارضی سوریه و حمایت از دولت و آقای بشار اسد رئیس جمهور قانونی این کشور را از اصول سیاست خارجی روسیه خواند و گفت: معتقدیم هرگونه تغییر و تحول در هر کشوری از جمله سوریه باید از درون شکل بگیرد.

 

رئیس جمهور روسیه با اعلام حمایت مسکو از برجام گفت: با هرگونه تغییر یک جانبه در مفاد این توافقنامه چند جانبه مخالفیم و یکجانبه گرایی را زیر پا گذاشتن قوانین و نظام بین الملل می دانیم.

 

رئیس جمهور روسیه افزود: تغییر اصول اصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاری نادرست می دانیم و با مرتبط کردن برنامه هسته‌ای ایران با مسائل دیگر از جمله مسئله دفاعی مخالفیم.

 

ولادیمیر پوتین همکاری دفاعی- نظامی دو کشور را در چارچوب مقررات بین المللی، قابل گسترش بیشتر ارزیابی کرد.
آقای پوتین با اشاره به اینکه کشورهای غیرمنطقه‌ای درصدد آتش افروزی هستند، گفت: آمریکا می خواهد در همه مسائل جهان و منطقه دخالت کند و در این راه اگر لازم شود حتی منافع متحدان خود را نادیده می گیرد.

 

رئیس جمهور روسیه با اشاره به دروغ‌گویی مقامات آمریکایی درباره روسیه در مذاکرات  شورای امنیت سازمان ملل گفت: به هیچ وجه فکر نمی‌کردم در این سطح از روابط بین الملل چنین کارهایی انجام شود اما اکنون به اینگونه رفتار آمریکایی‌ها عادت کرده‌ایم.

 

رئیس جمهور روسیه، تکیه بر توان داخلی را سیاست اصلی این کشور در مقابله با تحریم‌های آمریکا اعلام کرد و گفت: برخی تولید کنندگان و صاحبان صنایع روسی دعا می کنند تحریم‌های آمریکا پایان نیابد، زیرا موجب شده به ظرفیتهای آنها توجه شود.

 

آقای پوتین افزود: از سال ۲۰۱۴ یعنی آغاز تحریم‌های آمریکا، منابع مالی را عمدتاً  به پیشرفت علمی و فناوری اختصاص دادیم و در زمینه بیوتکنولوژی، آی‌تی، کشاورزی و صنایع فضایی رشد قابل توجهی داشته ایم.

رئیس جمهور روسیه گفت: اکنون برخلاف نگرانی‌های اولیه فهمیده‌ایم که هرکاری را اراده کنیم، می‌توانیم انجام دهیم.

آقای پوتین در پایان تأکید کرد: ما به مواضع اصولی خود پایبندیم و با هرکسی کاری را شروع کنیم، تا پایان ادامه می‌دهیم

 

Hkamenei

اشتراک گذاری این مطلب!

موضوعات: بدون موضوع
   چهارشنبه 10 آبان 1396نظر دهید »

اندر حکایات نرخ تورم 

 طنز گرانی قیمت ها

 

رفتم سوپر مارکت محل خرید کنم ، فروشنده به آقایی که داشت دوغ می خرید گفت دوغ شده سه هزارو پانصد ، شما پانصد تومان دیگه باید بدهی . آقا هم مکثی کرد و با یک لحنی ناراحت گفت : رییس جمهورمون هم خوب شانسی داره همه چی هر روز گرون میشه ولی صدای هیچ کس در نمیاد حتی تلویزیون هم دیگه چیزی از گرونی نمیگه.

 

فروشنده هم با لهجه شیرین آذری گفت : زرنگن ، سر ملت رو با چیزهای دیگه گرم کردن .

 

با حرف آقای فروشنده یاد سرگرم کننده ها افتادم : حقوق شهروندی ، نشاط مردم ، کنسرت ها . آفتاب تابان برجام . …. 

 

و  این شد که توی دلم نسبت به تحلیل این فروشنده کم سواد ادای احترام کردم .

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 10 آبان 1396نظر دهید »

سنت ساز باشید

خیر و ابقی


خداوند وقتی می خواهد قیامت را تعریف کند می فرماید « والاخره خیر و ابقی » خیر بودن یک ارزش است ، باقی بودن هم ارزش دیگری است .


قرآن می فرماید ، بندگان خوب خدا همیشه می خواهند رهبر باشند . هر یک از شما باید رهبری کنید ، لازم نیست هر کاری مردم انجام دادند ما هم انجام دهیم ، چرا زنان و مردان ما باید مد پذیر باشند و قالب پذیر باشند ، در اینجا بحث گناه نیست بحث « ابقی » است ، این که چه چیزی ماندگار است ، یک کاری کنید مثل گل بردن برای عروس ، برای نوزاد اینها را تبدیل به هدیه یا لباس کنید که ماندگار باشد ، خرج دانشجویی را بدهید ، البته این کار عیبی ندارد اما ما می خواهیم کار بهتر را انجام دهیم .


امام خمینی وقتی پای سفره می نشست نمی گفت بفرما می گفت « بسم الله » گفت ؛ من وقتی می گویم بسم الله یعنی بفرماید غذا ، اما در بسم الله یک الله هم هست ، یعنی سعی کنیم از ساده ترین کارها کار باقی کنیم ، « والعاقبه خیر و ابقی  »

سنت پذیر بودن یک ارزش است اما سنت ساز بودن یک ارزش بالاتری است .

 

 

جلسه تفسیر کوتاه حجت الاسلام قرائتی ،۶ آبان ۹۶ دانشگاه تهران ، شنیده شده .

اشتراک گذاری این مطلب!
   سه شنبه 9 آبان 1396نظر دهید »

جلسه درس اخلاق 

 

جلسه درس اخلاق

 

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی خطیب و مبلغ دینی امروز در جلسه اخلاقی که در مدرسه علمیه کوثر ورامین برگزار شد ضمن تسلیت به مناسبت ماه صفر و شهادت حضرت رقیه سلام الله اظهار داشت : سلاح امام سجاد علیه السلام جهت تبلیغ و ارشاد مسلمین چند چیز بود که از جمله می توان به گریه امام علیه السلام اشاره کرد .

 

وی افزود : امام علیه السلام چون امکان منبر و وعظ نداشتند سالی یک برده می خریدند و او را تربیت می کردند و بعد آزادش می کردند .

 

حجت الاسلام ابراهیمی ضمن بیان اهمیت دادن به فضایل و محبت حسینی علیه السلام در جامعه بیان داشت : در جامعه ای که مملو از محبتامام حسین علیهم السلام باشد آزار و اذیت در آن جامعه بسیار کم خواهد بود .

 

این مبلغ دینی محبت امام حسین علیه السلام را اصل دین خواند و گفت : دشمنان اسلام تمامی تلاش خود را می کنند تا مسلمین را از امام شهیدشان دور سازند زیرا اگر کسی تمسک به امام حسین داشته باشد زیر باز ظلمنمی روند و در برابر زور سر خم نمی کنند .

 

وی در پایان اظهار داشت : وقتی لوح سینه و عقیده ما به محبت و براعت از دشمنان ائمه معصومین و حضرت زهرا سلام الله متوسل شد گناه را نمی پذیرد و اگر هم گناهی به آن وارد شود در صدد رفع آلودگی و پلیدی آثار گناه بر می آید .

اشتراک گذاری این مطلب!
   شنبه 6 آبان 13961 نظر »

ایا خداوند محدود به مکان است ؟

روایت کرده شعبی که حضرت امیرالمومنین علیه السلام از مردی شنید که می گفت : سوگند به خدایی که بواسطه هفت طبقه محتجب است .

امیرالمومنین علیه السلام تازیانه خود را بجانب او بلند کرد و فرمود: وای باد ترا !خداوند متعال برتر و بالاتر از ان است که بواسطه چیزی محتجب و مستور گشته و یا چیزی از او محتجب و پوشیده شود .

منزه و متعالی است ان خدایی که مکان او را نتواند در بر گیرد و چیزی در جهان بر او مخفی و پوشیده نماند ، و او به همه اسمانها و زمین و جهانیان اگاه و عالم است .

ان مرد گفت ایا لازم است از سوگند خود کفاره دهم ؟

امیرالمومنین علیه السلام فرمود : تو به خدا سوگند نخوردی تا کفاره ای بر تو لازم باشد ، زیرا انچه محتجب با هفت طبقه باشد خدا نیست و سوگند تو به ان خدایی بود که چنین باشد .

و از حضرت صادق علیه السلام منقول است که : یکی از دانشمندان علمای یهود نزد امیرالمومنین علیه السلام امده و عرض کرد ؛ یا امیرالمومنین خدای تو در کجاست ؟

امیرالمومنین علیه السلام فرمود : وای بر تو ! کدام نقطه و مکانی را می شود فرض کرد که پروردگار متعال در انجا نباشد ، پس چگونه از محل او استفسار می کنی ؟

خداوند متعال در همه جا هست ، و او پیش از هر موجودی بوده است ، و متصور نیست که چیزی قبل از اوجود داشته باشد و او بعد از هر چیزی خواهد بود و بودن موجودی بعد از او باطل و غلط است و نهایت و انتهایی قبل او نباشد ، و همه نهایتها در مقابل وجود ابدی او منتهی و منقضی  می شود و او منتها و مرجع همه نهایتها و موجودات می باشد .

 


دیده شده در احتجاج طبرسی  ، احمدبن علی بن ابی طابب طبرسی  ، ترجمه حسن مصطفوی ، ج ۲ ص ، ۲۶۴.

اشتراک گذاری این مطلب!
   سه شنبه 2 آبان 1396نظر دهید »

در قیامت چه عملی افضل اعمال است

در کشف الغمه نقل می کند از ابی علقمه که گفت : پیامبر اکرم صلی الله و علیه و اله و سلم نماز صبح را خواند انگاه روی به جانب ما نمازگزاران نمود و فرمود : دیشب در خواب حمزه ابن عبدالمطلب  و برادرم جعفربن ابی طالب را دیدم یک ظرف پر از میوه جلوی انها بود ، مقداری را خوردند بعد میوه تبدیل به انگور شد ، باز مقداری خوردند تبدیل به خرما شد ، باز شروع کردند به خوردن. من نزدیک انها رفتم گفتم پدر و مادرم فدایتان چه عملی را بعد از مرگ بهترین عمل مشاهده کردید ؟

گفتند پدر و مادرمان فدایت باد “ وجدنا افضل الاعمال الصلاه علیک و سقی الما و حب علی ابن ابی طالب علیه السلام : بهترین عمل در این بازار  صلوات فرستادن برتو ، اب دادن به مردم و محبت علی ابن ابی طالب علیه السلام است .”


دیده شده در کتاب رویای صادقانه ، موسی خسروی ، نشر الف ، ص ۲۴

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   دوشنبه 1 آبان 1396نظر دهید »

اثر سوء محبت افراطى

 

تردیدى نیست که همه کس فرزند خود را چون پاره ى تن خود دوست مى دارد و اگر سخن از ابراز محبّت غیر متعادل است نه به معناى محبّت زیادى است، زیرا دوستى یا دشمنى فعل قلب است و در اختیار کسى نیست. بنابراین علاقه به فرزند علاوه بر آن که فطرى و کاملا طبیعى است امر اختیارى نیست تا نوبت به سخن از افراط یا تفریط در آن برسد، بلکه محور بحث در این مرحله نحوه ى ابراز محبّت افراطى است. به این ترتیب که اگر والدین به دلیل علاقه ى وافرى که به فرزند خود دارند، همه ى امکانات رفاهى را در اختیار او بگذارند و هر آن چه که احساس کردند کودک نیاز دارد قبل از درخواست و به مقدار بیش از نیاز در اختیار او بگذارند و دائماً با کلمات محبّت آمیز و عاشقانه از حرکات و گفتار او تعریف کنند و اجازه ى کوچک ترین زحمت و تلاشى را به او ندهند و از همه خطرناک تر کارهاى خطاى او را توجیه کنند و به جاى او عذرتراشى نمایند، بدانند ناخودآگاه کودک خود را در مسیرى قرار داده اند که آثار آن نه تنها دنیا، بلکه آخرت او را تباه خواهد کرد.

 

زیاده روى در محبت در دوران کودکى به صورت خودخواهى، کم طاقتى اتکاى به غیر، بى ادبى و جسارت به دیگران و از همه مهم تر ضعف نفس و شکوفا نشدن استعدادهاى پنهان کودک نمایان مى گردد.

 کرامت نفس یعنى توجه به سجایا و ارزش ها و توانمندى هاى انسانى و متقابلا مهانت نفس یعنى غفلت از ارزش هاى نفس انسانى و معطل گذاردن آن ها. بنابراین ضعیف النفس در این فرهنگ نه آن است که ذاتاً توانمندى ندارد، بلکه از آن ها غافل است و به کار نمى بندد و ریشه ى این نقص از زمان کودکى شکل مى گیرد، به این ترتیب که اگر کودک در فضاى تربیتى رشد کند که به دلیل ابراز محبّت هاى افراطى هر آن چه بخواهد بلافاصله فراهم شود و کودک در ناز و نعمتى بیش از حدّ نیاز خود رشد کند طبعاً زمینه اى براى به کار افتادن استعدادهاى او به وجود نمى آید و دائماً در زیر چتر حمایتى والدین و یا بزرگ ترها (خاله و عمه، مادربزرگ و پدربزرگ) قبل از واقع شدن در سختى ها و احساس نیاز به برطرف کردن آن، سختى از او برداشته مى شود، استمرار چنین روندى در زندگى کودک نتیجه اى جز دفن استعدادها و خلاقیت ها و قوه ى ابتکارى است که مى توانست هنگام برخورد با مشکلات و دست و پنجه نرم کردن با آن ها در او شکوفا شود.۱


مرز از خودراضی و عقده ای

باید مراقب بود که افراط گری در کارهایمان نباشد ، افراط در محبت بسیار بد است ، مثل گلی که دو روز یک مرتبه اب می خواهد ، شما همه ساعت به ان گل اب دهید مسلم است که این گل می گندد . درباره محبت هم اینچنین است . اگر در محبت به فرزند افراط شود بچه لوس و از خود راضی بار خواهد امد و خطر این از خطر عقده اگر بالاتر نباشد کمتر نیست .

انسان عقده ای ممکن است خیانتکار یا جنایتکار یا دل مرده از کار دراید . افرادی هم که از خودراضی باشند استقلال نداشته و از دیگران و جامعه توقعات بی جا دارند .

لذا در حالی که باید بچه محبت ببیند در عین حال هم باید افراط در محبت نبیند .۲

 


۱- سایت جلوه
۲ - دیده شده در کتاب  تربیت فرزند از نظر اسلام ، ایت الله حسین مظاهری ، نشر بین الملل ، ص ۱۳۷.

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   دوشنبه 1 آبان 1396نظر دهید »

پرواز روح

 

” الله ولی الذین امنوا یخرجونهم من الظلمات الی النور ...” از ایه ۲۵۷سوره بقره بر می اید که خداوند می خواهد انسان را به سمت نور ببرد . و طاغوت انسان را در تارکی می خواهد .

شما وقتی در نور قرار می گیرید اطرافتان را خوب تشخیص می دهید . اگر وجود اهل بیت سلام الله نورالله است برای است که وجود خداوند را برای ما نمایان می سازند .

 

در نور عیوب و نقص ها و ارزش ها دیده می شود ، اما وقتی فضایل دیده نمی شود یعنی فضای جامعه تاریک است که ان موقع طاغوت نفع می برد .

وقتی خداوند می خواهد به سمت نور برویم ، منظور از این نور ، نور مادی نیست . و باید بدانیم که نور در ارتفاعات بیشتر است و ظلمات در اعماق بیشتر می شود .

 

حالا سوال اینجاست که چگونه باید به این نور دست پیدا کنیم ؟ برای پاسخ اول باید بدانیم که ارتفاع کرفتن و حرکت به سوی نور مادی نیست و با جسم امکان پذیر نمی باشد بلکه این تکامل و اوج گرفتن با روح است ، و این روح است که باید پرواز کند .

 

ظلمات ظلم است ، بدی است ، گناه است ، هر چه انسان دل به گناه دهد بیشتر در ظلمات فرو می رود و از نور فاصله می گیرید . طاغوت برای فرو بردن انسان در ظلمات وعده و وعید می دهد .  پس برای حرکت در نور و اوج گرفتن باید روح پرواز کند .

 


سخنان حجت الاسلام ابوالقاسمی ، شنیده شده .

اشتراک گذاری این مطلب!
   یکشنبه 30 مهر 13961 نظر »

حر نمونه زیبای یک تواب


توبه ندامت و پشيماني واقعي از گناهان گذشته است و اين ندامت , ندامت قلبي است , ولي اظهار آن به اين نحوه است : استغفراللّه ربى و أتوب اليه .تكرار اين لفظ همراه با ندامت قلبي بسيار مطلوب است . البته توبه‌ واقعي آن است كه علاوه بر اعتراف به جهل و ندامت و تنفّر قلبي، با عمل نيكو و صالح ، كاستي ها يي را كه دارد ، جبران كند.

آیت‌الله بهجت می‌فرمود: زیاد از روی اعتقاد کامل بگویید: «أستغفر الله»، هیچ چیز شما را منصرف نکند غیر از ضروریات و واجبات تا کلیه ابتلائات رفع شود، بلکه بعد از رفع آن‌ها هم بگویید، برای اینکه امثال آن‌ها پیش نیاید. 


بخشش گناه و از میان بردن اثرات سوء آن از ناحیه پرودگار عالم همواره برای مؤمنان موجب ایجاد گشایش‌های معنوی و مادی بوده است.
اکثر گرفتاری‌هایی که انسان به آن مبتلا می‌شود، به واسطه گناه است، زیرا به کار نگرفتن نعمت‌های خداوند در مسیری که او می‌پسندد و صرف کردن آن‌ها در معصیت خداوند نشانه کفران نعمت‌ها است.
خداوند راه توبه و استغفار را برای همه باز گذاشته است و می‌فرماید: «وَ تُوبُوا اِلَی اللهِ جَمیعاً اَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ»، ای مؤمنان! همگی با هم به سوی خدا توبه کنید و باز گردید شاید رستگار شوید.(سوره نور ایه ۳۱)


همچنین راه بازگشت به سوی خویش را به بندگانش آموخته است و ابتدا دستور عذرخواهی و استغفار، سپس فرمان به توبه می‌دهد: «وَاسْتَغْفِرُوا اللهَ رَبَّکُمْ ثُمَّ تُوبُوا اِلَیْهِ»؛ از الله، پروردگارتان طلب آمرزش کنید، پس از آن توبه کرده و به سوی او باز گردید.(سوره هود ایه ۳)


با این وجود در آیاتی دیگر به اثرات استغفار در دنیا اشاره شده است مانند: «اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ إِنَّهُ کانَ غَفّاراً/یُرْسِلِ السَّماءَ عَلَیْکُمْ مِدْراراً/وَ یُمْدِدْکُمْ بِأَمْوال وَ بَنینَ وَ یَجْعَلْ لَکُمْ جَنّات وَ یَجْعَلْ لَکُمْ أَنْهاراً»؛ از پروردگار خویش آمرزش طلبید که او بسیار آمرزنده است (اگر چنین کنید) او (باران) آسمان را پی‌درپی بر شما فرو می‌فرستد و شما را با اموال و فرزندان بسیار کمک می‌کند و باغ‌های سرسبز و نهرهای جاری در اختیارتان قرار می‌دهد.(سوره نوح ایه ۱۰)
بنابراین دستور به استفغار از خود قرآن گرفته شده و در روایات نیز تأکید شده است.


حر از خاندان های معروف عراق و از رؤسای کوفیان بود. او  پسر «یزید» فرزند «ناجیه» فرزند «قعنب» فرزند «عتاب بن هرمی پسر «ریاح بن یربوع» است.
  او از رؤسای کوفیان بود و به سرکردگی هزار سوار برگزیده شده بود. هنگام خروج از کوفه همواره صدایی را از پشت سر می شنید که می گفت ای حر تو را به بهشت بشارت باد. اما کسی را نمی دید. هنگامی که خدمت امام رسید این داستان را بازگو کرد. امام به او فرمودند: تو به واقع به پاداش و نیکی راه یافته‎ای.
  در یکی از منازل (قصر بنی مقاتل یا شراف) راه را بر امام بست و مانع از حرکت آن حضرت به کوفه گشت. امام به او فرمود: مادرت به عزایت بنشیند چه قصدی داری؟ حر گفت: آگاه باشید که به خدا قسم اگر غیر شما از عرب به من آن عبارت را می‎گفت - در حالی که وضعیت او چون شما باشد همین عبارت را به او باز می‎گفتم. اما به خدا قسم برای من این (حق) نیست که یاد مادر شما کنم مگر به نیکوترین وجهی که می‎توانم.۱
 

توبه حر


 هنگامی که حر فریاد غریبانه امام حسین علیه السلام را که طلب یاری می‎کرد شنید، نزد عمرسعد رفت و پرسید: آیا تو با این مرد خواهی جنگید؟ عمر گفت: آری به خدا قسم، با او جنگی خواهیم داشت که دست کم، سرها قطع گردد و دست‎ها جدا گردد.
حر گفت: شما چه خواهید کرد؟ آیا پیشنهاد او مورد پسند شما نیست؟ ابن سعد گفت: اگر کار دست من بود (هر آینه از جنگ با او) دست می‎کشیدم. اما امیر تو (ابن زیاد) از این کار سر باز می‎زند. حر او را ترک کرد و با دیگران در انتظار ایستاد، در حالی که در کنار او قره پسر قیس قرار داشت.
حر به قره گفت: آیا اسب خود را امروز آب داده‎ای؟ قره گفت: نه. حر گفت: آیا می‎خواهی آن را سیراب کنی؟ قره گمان کرد که حر قصد کناره‎گیری از سپاه ابن سعد را دارد، در حالی که حر چندان تمایلی نداشت که قره جدا شدن او را مشاهده کند. پس او را ترک کرد و رفت. اینجا بود که حر به امام حسین علیه السلام قدری نزدیک شد. مهاجر پسر اوس به حر گفت: آیا تو می‎خواهی که حمله کنی؟ در پاسخ این سوال حر ساکت شد و بر خود می‎لرزید، پس در حالی که مهاجر از این حال حر به شک افتاده بود، او را مورد خطاب قرار داد و گفت: اگر از من درباره شجاع‎ترین مرد کوفه سوال می‎شد، تو را معرفی می‎کردم، این چه حالتی است که در تو می‎بینم؟ حر گفت: همانا خود را بین بهشت و دوزخ متحیر می‎بینم، به خدا سوگند اگر مرا با آتش بسوزانند من جز بهشت چیز دیگری را انتخاب نخواهم کرد. پس از آن با شلاق به اسب خود
نواخت و به سوی امام حسین علیه السلام رهسپار شد.

لحظات دیدار با امام
 او به سبب آن چه پیش از آن به آل رسول روا داشته بود و آنها را در مکانی بی آب و گیاه وانهاده بود، سر از خجالت به پایین انداخته بود و به سوی آنها پیش می‎رفت. 
«پروردگارا! من به سوی تو باز می‎گردم، پس توبه‎ام را پذیرا باش. من دل اولیا و فرزندان پیامبرت را به وحشت انداخته‎ام. ای اباعبدالله! من بازگشته‎ام و تائب هستم، آیا برای من راهی به توبه هست؟ امام در پاسخ حر فرمود: آری، خداوند به تو روی خواهد کرد.
این گفتار امام حسین علیه السلام حر را شادمان کرده بود. او به یقین دریافت که به زندگانی بی پایان و نعمت‎های همیشگی راه یافته است.
 
شهادت حر


 پس از حبیب ابن مظاهر به میدان رفت و به پیکار عظیمی نمود. تا جایی که بر اساس روایات تا 40 تن را به درک واصل کرد. وقتی لشگر پیاده نظام به او حمله ور شدند تیری به پای اسب خورد و اسب به زمین خورد. اما حر  با چالاکی از اسب پایین پرید و مبارزه ای دلاورانه کرد تا جایی که 40 نفر از سپاه دشمن را به قتل رساند. در همین هنگام پیاده نظام به او حمله کردند و جسم بی جانش روی زمین افتاد. او را به کنار شهدای دیگر خیمه رساندند. وقتی امام خون از صورت حر پاک می کرد و با پارچه ای پیشانی حر را می بست، این جمله را بر زبان جاری می کرد:
تو آزاده‎ای! همان طور که مادرت تو را نامیده است و تو در دنیا و آخرت آزاده‎ای.۲

حضرت باقر (ع) : کسی که از گناه کردن توبه می کند همانند کسی است که گناه ندارد. و کسی که در گناه کردن اسرار ورزد و در گناه بماند ولی آمرزش و بخشش از خدا خواهد مانند مسخره چی است.( اصول کافی جلد 4 صفحه 168) ( یعنی کسی که در گناه بماند و بر ادامه گناه اسرار ورزد ولی از خدا بخشش و آمرزش خواهد مانند مسخره چی است که خود را یا احکام دین را یا پروردگار را مسخره کند).


۱_http://jamejamonline.ir/online
۲_یاران شیدای حسین علیه السلام،استاد مرتضی اقا تهرانی ، نشرموسسه ولا منتظر ، ص ۱۷۴.

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 26 مهر 1396نظر دهید »

خوب است انسان با انصاف باشد

 

اخبار زیادی از اهل بیت پیغمبر صلی الله و از خود حضرت وارد شده است به این که سخت ترین عبادات و کارهایی که خدا از بندگاه خواسته است سه چیز است :

1- ذکر الله تعالی فی کل حال ؛ به یاد خدا بودن در همه حالات .

2- انصاف الناس من نفسک ؛ برای مردم بخواهی آنچه بر خودت می خواهی .

3- مواسات الاخ فی المال ؛ برادر دینی را در مال خود از خودت بیشتر پذیرایی کنی .

 

در توضیح بند اول باید گفت : اگر به یاد حضرت حق باشیم در وقت واجبات سعی می کنیم که واجبات را به وقت خودش انجام دهیم و مطابق دستور به جای آوریم و موقعی که حرام پیش آمد از حرام دوری کنیم . با زبانمان گناه نکنیم و رفتارمان گناه نباشد .مضافا به این که زبان مدام ذکر خدا را بگوید .

 

در قسم دوم باید مومن باید با برادر و خواهر دینی حق کشی نکند . اگر نمی خواهد مردم بدگویی او را کنند ، بدگویی از دیگران نکند . اگر هم می خواهی آبرویت حفظ شود مردم را رسوا نکن .

 

در توضیح بند سوم هم باید طوری زندگی کرد که اگر خودت محتاج به چیزی هستی و برادرت نیز محتاج به همان است ؛ او را بر خودت ترجیح دهی و حاجتش رابرآورده سازی و این کار همه کس نیست و در این قسم این رقم و تا به این حد واجب نیست بلکه این نوعی مردانگی است که امیرالمومنین علیه السلام و اهل بیت سلام الله این این رقم مواسات را انجام داده اند که سوره مبارکه دهر در شان آنها نازل  شده است « و یوثرون علی انفسهم و لو کان بهم خصاصه »1 ایثار یعنی از خود وا گرفتن و به دیگران  دادن است .اگر چه خود محتاجند .2

 

1- سوره حشر ، آیه 9

2-خودسازی و مشکل جامعه ، حاج حسن صنیعی ، انتشارات دارلتفسیر ،ص 77

اشتراک گذاری این مطلب!
   سه شنبه 25 مهر 1396نظر دهید »

 نکاتی برای متقین

 

گفت :هرکس محصن شود در تقوا اسان گردد بر وی اعراض از دنیا .

گفت : تقوا ان است که به گوشه چشم به لذات دنیا باز ننگری و به دل در ان تفکر نکنی .

گفت : بزرگ داشتن حرمت مومن از بزرگ داشتن حرمت خداوند است و به حرمت بنده به محل حقیقت تقوا رسد .

گفت : در باطن نگرستن معرفت حق از دل ببرد .

گفت : هر که را مودت حق بود کس بر وی غالب نتواند شد .

گفت : دنیا را به وحشت داغ کرده اند تا انس مطیعان خدای به خدا بود نه به دنیا .

گفت : خوف می باید که خوف بیش از رجا است .

 


دیده شده در کتاب تذکره الاولیا ، فریدالدین عطار نیشابوری ، ذکر احمد مسروق ، سخنان احمد مسروق ، ص ۹۸

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   دوشنبه 24 مهر 1396نظر دهید »

تشییع جنازه 

 

صدای لا اله الا الله جمعیتی که دارند جنازه مرد جوان را تشییع می کند غم عالم را توی دل آدم می ریزد  ، از همه بدتر ضجه ها و ناله های مادر و همسرش که اشکت را بدون اختیار سرازیر می کند . دیدن فرزند خردسالش طاقت آدم را طاب می کند.

 

خدا رحمتش کند خیلی زود رفت . آخر چرا باید میلگرد از جای خودش کنده شود و بر روی سرش بیفتد ؟ هر چه سنگ است مال پای لنگ است اگر یک شغل درستی و درمانی داشت الان زنده بود …

 

اینها چیزهایی بود که چند قدم آن طرف تر همسایه ها می گفتند و الحق و الانصاف که راست می گفتند ؛ جوان بخت برگشته اگر ژن خوبی داشت که سرساختمان کار نمی کرد . 

اگر ژن خوبی داشت که میلگرد روی سرش نمی افتاد . اصلا اگر ژن خوبی داشت نمی مرد یا لااقل الان و در این سن و سال آن هم با داشتن یک بچه کوچک نمی مرد .

 

مگر ندیده اید که صاحبان ژن خوب در کارخانه ها مدیر هستند و در گروه های سیاسی رئیس و در تصمیم گیریهای مهم کشوری نماینده همه اقشار مردم … آخر اینها ژن خوبشان را از پدر و مادر برتر از برتر خود گرفته اند ، اینها را چه نیازی به کار در ساختمان ، چه نیازی به زحمت کشیدن ، زحمت باید جور اینها را بکشد تا نکند ژن عزیزشان صدمه ببیند بالاخره به نسل بعدی شان هم باید چیزی از این ژن برسد یا نه ؟؟

 

میلگرد باید هم روی سرش می افتاد ، او ژن خوبی که نداشت هیچ ، ژن خوبی هم به ارث نگذاشت ، وگرنه بچه اش در این سن و سال بی پدر نمی شد . اتفاقا ژن همسرش هم بد بود وگرنه شوهر عزیز تر از جانش را از دست نمی داد ، بلکه با او زندگی می کردند اگر از زندگی با او  خسته می شد ، طلاق می گرفت و چند وقت بعد دوباره لباس سفید عروسی را به تن می کرد تا زندگی مشترک را با یکی دیگر تجربه کند … همه این دردها از نداشتن ژن خوب است .

 

آری همه اش همین است وگرنه فقیر و غنی که معنا ندارد . حیا هم که باید در ذهن باشد ، حلال و حرام هم که مال هزار و چهارصد سال قبل است .مابقی هر چه هست تویی و ژن خوبت و زرنگی ات … باور کن از نظر عده ای اگر این گونه نباشی باید هم بمیری..  

.

 

عبدی متین

اشتراک گذاری این مطلب!
   پنجشنبه 20 مهر 13961 نظر »

برزخ بدان 

 

قرآن مجید در سوره یوسف و در سوره روم از دو مسئله یاد کرده ، در سوره یوسف از نفسی یاد می کند که آلوده به اماره بالسؤٔ است ، البته آلوده به اماره بالسو آفریده نشده بلکه در مسیر زندگی از طریق چشم ، گوش ، روابط و لذتهای مادی یک کشش شدیدی پیدا کرده که گاهی و بعد از مدتی هم همواره انسان را به انجام زشتیها و بدیها فرمان می دهد ، این را نفس بیمار می گویند که قابل معالجه و درمان هم هست و به احدی هم اجازه نداده اند که از درمان آن ناامید و مایوس باشد .


یک حالتی است که فقط در آن حالت فقط می خواهد ، حالا چه می خواهد ؟ از که می خواهی ؟ برای چه می خواهی ؟
جواب نمی دهد و روشنش این است که فقط می خواهد بخورد ، فقط می خواهد ببرد ، … زمانی که گرفتار این حالت است و هر چه به او بگویند که اینهایی را که بدون قید و شرط می خواهی پروردگار روی آن مهر حرام زده ولی او فقط می گوید می خواهم و تمام گنهکاران حرفه ای دچار این بیماری هستند یعنی بیماری اماره بالسؤٔ.


مسئله دوم در سوره روم است که پروردگار از یک حقیقت وجودی انسان تعبیر به فطرت می کند که فارسی آن می شود سرشت و فارسی در آن می شود بافت « فطرت الله التی فطر الناس علیها »
در سوره یوسف می گوید نفس بیمار ، اما اینجا پروردگار می فرماید سرشت الهی «التی فطر الناس علیها: همه انسان ها را بر این سرشت بافته » این یک حقیقت قیمتی است چون ناس اضافه الله شده …
الله ذات مستجمع جمیع صفات کمال است که صفات کمال نهایت است و نه عیب دارد و نه نقص دارد .

 

بدانید و یادتان بماند که سرشت ما به به زلف مستجمع جمیع صفات کمال ، گره خورده است . اما این گره را می توان باز کرد ولی خداوند در ادامه آیه می فرماید «لا تبدیل لخلق الله » این یک گره ابدی است ، سرشت تو اضافه به خدا شده است .

 

رابطه سرشت ما با پروردگار مثل رابطه کابل است با منبع تولید برق ، کابل زمانی ارزش دارد که بتواند ولتاژ برق را از مولد بگیرد و خانه را روشن کند .


سرشت ما که اضافه به الله شده قابل قطع شدن نیست . ما برای تامین انتقادات صحیح ، اخلاق حسنه و عمل صالح همیشه باید این رابطه با الله را حفظ کنیم و روی آن پوشش نیاوریم ، حجاب روی این رابطه نیاوریم .


انسان اگر کافر باشد این رابطه پنهان می شود و ظهور نمی کند اما در قیامت و اول مردن هم صدایش در می آید ، شما نمی ببینید اما مجرم انواع عذابهای جرم های خودش را می بیند . این فطرت که وصل به خداست صدایش در می آید کسی که یک عمر خدا نگفت ، یک عمر سجده نکرد ، یک عمر یک حلال و حرام خدا را توجه نکرد در آنجا می گوید «ربه »این صدای فطرت است در لحظه مردن ، چرا فطرت دادش در می آید ؟ می گوید « رب الرجعونی »
پروردگار بنا ندارد جواب کسی را ندهد« أٔنها کلمه هو قائلها » این قولی که می گویی مرا برگردان ، تیرگی بر تو چنان مسلط است که اگربرگردی باز هم گناه خواهی کرد . بعد وارد برزخ می شوند تا قیامت برپا شود

می فرماید در برزخ یک بدن بی وزن شبیه بدن دنیایی به او می دهد در جزء ۲۳ سوره مومن می فرماید « النار یعرضون علیها غلوا و عشیرا …» در برزخ تا قیامت برپا شود آن ارواح خبیثه را با آن بدن مثالی در معرض حملات آتش قرار می دهند تا قیامت برپا شود .
پوشش روی فطرت ، همین گناهان است ، همین معاصی است ، همین اموال حرام است . این برزخ بدان است

 

سخنان شیخ حسین انصاریان  شنیده شده ،

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 19 مهر 1396نظر دهید »

سروده افشین علا درباره کردستان که «به دشمنان قوم کُرد» نام دارد مورد تحسین رهبر انقلاب قرار گرفت.متن کامل شعر بدین شرح است:

 

افشین علا

 

«به دشمنان قوم کُرد» ای دشمن صهیونی مولود عنودان

اینجا نه عراق است، نه شام است، نه سودان

 

آواره تویی فکر نگونبختی خود باش

کُردان نه خمارند، نه محتاج خمودان

 

از نیل چه دیدی که فراتت شده مقصد؟

نیلی شوی از سیلی این جامه کبودان

 

جای دگری دام نه ای جغد که این قوم

دیدند چه بسیار فرازان و فرودان

 

ارکان مریوان و سنندج نشود کج

از باد بریتانی و از جهد جهودان

 

از تجزیه تاجی نرود بر سرت ای خصم

این قوم ز اشرار، کله کنده و خودان

 

ایرانی و کُردیم و جز این پرچم گلگون

رنگی نپذیریم، بمیرند حسودان!

 

افشین علا مهر۹۶

اشتراک گذاری این مطلب!
   دوشنبه 17 مهر 1396نظر دهید »

انواع مردم در جامعه

از نظر بزرگان اهل تحقیق در مسایل اجتماعی ، در هر جامعه ای و هر امتی مردم سه گروهند :

 

حسین علیه السلام

 

گروه اول : مقهور شهواتند و در حد جنون ، مجذوب تمایلات نفسانی خود هستند ، به گونه ای که برای رسیدن به آن هواهای نفسانی از هیچ جنایتی خودداری نکرده و بر هیچ حقی ابقا نمی کنند . به فرموده امیرالمؤمنین علیه السلام :« منهوما باللذهِِ سَلِسَ القیاده للشهوه ، او مغروماًً بالجمع و الادخار …. قرب شیٔ شبها بهما الانعام الساعمه : گروهی تشنه لذاتند و اینها زمانشان به دست شهوات داده شده ، در قبال شهوات حیوانی رام و منقاد هستند و تلاش می کنند حطام دنیوی را گردآوری کنند … شبیه ترین موجودات به اینها ، چهارپایان چرخنده اند »( نهج البلاغه ، حکمت ۱۳۹)

 

چنان که دقت می فرماید امام علیه السلام دراین بیان خود چهارپایان را به این نوع آدم ها تشبیه کرده و نفرموده اند که اینها شبیه چهارپاینند؛ یعنی به قدری اینها منحط شده اند که باید حیوانات را تشبیه به اینها کرد و گفت «  قرب شیٔ شبها بهما الانعام الساعمه ؛ شبیه ترین موجودات به اینها ، چهارپایان چرخنده اند »

 

گروه دوم : متوسط هستند و اکثریت را شامل می شوند . اینان جاهلانی اند که خیلی سوء نیت ندارند اما مشخِص هم نیستند . زندگی شان با جهل و نادانی توام است . درباره این گروه فرموده اند : اینان مردمانی نادانند و همچون مگس های ضعیف و ناتوانند که پرواز می کنند و بر سر و صورت حیوانات می نشینند و گوشمان به هر صدایی حساس است . هنگامی که از جایی صدایی بلند شد به دنبال آن حرکت می کنند . نان به نرخ روز می خورند و هر چه رایج شد همان را می پسندند .« یمیلون مع کل ریح ؛ از هر جا که باد بوزد به همان قیمت خم می شوند »

« لم یستضیٔو بنور العلم و لم یلجأوا الی رکن وثیق : نه خودشان مشعل علم را به دست دارند و نه به دنبال مشعلداران علم می برند»

 

گروه سوم : و گروه سومی هو وجود دارد که در اقلیت به سر می برند ، اینان در هر جامعه ای خواهان حقند و باطل را دوست ندارند . دلشان می خواهد همیشه حق خاکم باشد و باطل بمیرد . ولی همین افراد هم اگر حالاتشان مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد به سه گروه تقسیم می شوند :

 

الف ) بعضی فقط حق راطالبند و قلبا آرزو دارند که ای کاش حق حاکم می شد و باطل از بین می رفت و می گویند چه خوب می شد که حق حاکمیت پیدا می کرد ! 

ولی در مقام عمل در زندگی شخصی حاضر به اجرای فرمان حق نیستند . در کارهای شخصی دنبال باطل می روند و به دنبال هوای نفسانی خود هستند و آرزوهای آنها فقط در حد ذهن و خیال است .

 

ب) این دسته هم قلبا خواهان حق هستند و هم عملا به حق عمل می کنند . زندگی شخصی خود را با حق منطبق می کنند . می کوشند در زندگیشان باطل راه نیابد و واقعا حق جلوه کند ، ولی اینقدر همت ندارند که در جامعه قیام کنند و در مقابل باطل بایستند .

 

ج) دسته سوم کسانی هستند که خیلی در اقلیتند و به ندرت در هر جامعه ای یافت می شوند . اینها علاوه بر این که قلبا و عملا خواهان و اجرا کننده ی حق هستند و در عین حال قیام هم می کنند و در مقابل زورگویی و ستمگری می ایستند و مقاومت می کنند تا آن حد که از فدا کردن جان و مال خود دریغ نمی ورزند و همه گونه فداکاری را در راه احیای حق متحمل می شوند ، و به برکت وجود همین افراد است که پرچم حق در جامعه دراهتزاز است . به فرموده قرآن کریم :« ..و لو الا دفع الله الناس بعضهم ببعض لهدمت صوامع و بیع و صلوات و مساجد یذکر فیها اسم الله کثیرا ……: اگر نبودن گروه مومن حق طلب که در مقابل باطل گرایان بایستند تا به حال همه عبدها ، چه معبد یهود و چه معبد نصارا و چه مساجد مسلمین ، حتی اسم خدا هم متروک و نابود شده بود . اینانند که در مقابل باطل می ایستند و مدافع حریم حقند .

 

«وَلَیَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن یَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِیٌّ عَزِیزٌ : و قطعاً خداوند کسی که (دین) او را یاری کند، یاری می‌دهد، زیرا خداوند نیرومند و شکست ناپذیر است»( سوره حج آیه ۴۰ ) 

 

بعد قرآن می فرماید همین جمعیت محدودند که ما عاقبت آنان را بر عالم سلطه می دهیم « الذین ان مکناهم فی الارض : این گروه وقتی که حکومت زمین را به دست گیرند »

 

« اقاموا الصلاه و آتوا الزکاه و امروا بالمعروف و نهوا عن المنکر و لله عاقبه الامور : نماز را به پا می دارند و زکات می پردازند و امر به معروف.  نهی از منکر می کنند و سرانجام امور از آن خداوند متعال است »( سوره حج آیه ۴۱) 

 

و اما سرسلسله این گروه در اقلیت کسی نیست جز وجود اقدس سید و سالار شهدا علیه السلام که ابن ابی الحدید معتزلی شارح نهج البلاغه چنین می گوید « سید اهل الابأ الذی علم الناس الحمیه و الموت تحت ظلال السیوف : آن بزرگواری که به عالم بشریت ، مردانگی و حمیت را یاد داد و مرگ زیر سایه شمشیرش را به مردم آموخت »

 

سید اهل الابا یعنی کسانی که مناعت طبع دارند و عزت نفس دارند و در مقابل ظلم و ستم سر خم نمی کنند ، اینان هر که هستن. و هر کجا که هستند مولا و سرورشان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام است …

 

 

دیده شده در کتاب از حسین گفتن تا حسینی شدن ، سید محمد ضیا آبادی ، انتشارات بنیاد خیریه الزهرا ، ص ۲_ ۶ 

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 12 مهر 1396نظر دهید »

 

شهادت امام سجاد علیه السلام 

  

تا اشک هست در بصرم گریه می کنم
با این توان مختصرم گریه می کنم
تنها نه با دو چشم ترم گریه می کنم
با خون مانده بر جگرم گریه می کنم

 

رنگم زمان دیدن مذبوح می پرد
یا لحظه ای که طفل گلوبند می خرد
یا مادری که کودک شش ماهه می برد
با هر چه هست دور و برم گریه می کنم

 

روح صحیفه پر شده از گریه کردنم
خمس عشر، بهانه شده بهر شیونم
گاهی گریز بین ابوحمزه می زنم
بین نوافل سحرم گریه می کنم

 

از خنده های حرمله زجری کشیده ام
من که عقیله را سر بازار دیده ام
بر دردهای عمه ی قامت خمیده ام
بر غربت بزرگ حرم گریه می کنم

 

ناموس خود به ناقه ی عریان که دیده است؟
آتش میان زلف پریشان که دیده است؟
افتادن قطار اسیران که دیده است؟
عمری است با غم سفرم گریه می کنم

 

باید چه کرد بین گلو آه و ناله را
زخم عمیق پهلو و بازوی لاله را
خیلی زدند خواهر من را، سه ساله را
یاد رقیه با پسرم گریه می کنم

 

وقتی عقیله وارد بزم شراب شد
وقتی که خواهرم به کنیزی خطاب شد
روی سرم تمام زمانه خراب شد
بر خاک ریخته به سرم گریه می کنم

 

یادم نمی رود پدرم را پیاده بود
هر طور بود روی دو پا ایستاده بود
بر نیزه ی غریبی خود تکیه داده بود
بر حال غربت پدرم گریه می کنم

 

عمامه اش به خاک لگد مال مانده بود
خیلی غریب در ته گودال مانده بود
با کام تشنه، زخمی و بی حال مانده بود
از اوج روضه با خبرم، گریه می کنم

 

بالم زمان پا شدنم تیر می کشد
از داغ زهر کل تنم تیر می کشد
حالا که تشنه ام… بدنم تیر می کشد…
یاد عموی تشنه ترم گریه می کنم 

محمدجواد شیرازی

 

◊◊◊


مصائب شام


آندم که غصه های اسیری شروع شد
بهر جوانِ قافله پیری شروع شد

 

من یادگار “نحن اُسرای"نهضتم
من وارث “مقطع الاعضای” نهضتم

 

من دیده ام “مقطع الاعضا” چگونه بود
تشریح می کنم تن بابا چگونه بود

 

دست عزیز فاطمه از مُچ شکسته بود
بر روی سینه اش سگ کوفی نشسته بود

 

من دیده ام که کشته شده از قفا حسین
از تیر کوفه دیده هزاران جفا حسین

 

جسمی که نیزه ها همه بارانی اش کنند
رزّازی اَش کنند و ستورانی اَش کنند

 

عمری است حرف من شده"شیب الخضیب” و بس
آئینه ام ، نظر سوی"خدُّ التریب” و بس

 

وقتی ز غصه قافله در سوز و آه بود
راه عبور از وسط قتلگاه بود

 

پائیزِ این جهان به همان لحظه دیده شد
فریاد وامحمدِ زینب شنیده شد

 

از آن زمان به بعد زمستانِ عالم است
“سرهای قدسیان همه بر زانوی غم است”

 

یادم نمی رود که غرورم شکسته شد
دست مخدّرات به زنجیر بسته شد

 

بعد از حسین نوبتِ تهدید من رسید
عمه به داد من پی تأیید من رسید

 

چادر نماز عمه و عمّامه ام که سوخت
یک خیره سر به زیور اطفال دیده دوخت

 

آن شب که جیغ و داد زنان را شنیده ام
فریاد دختران جوان را شنیده ام

 

از بسکه پنجه پنجه به معجر کشیده شد
از غصه قامت من و عمه خمیده شد

 

من بارها برای خودم روضه خوانده ام
گاهی برای عمۀ خود نوحه خوانده ام

 

“باز این چه شورش است که در خلق عالم است
با زاین چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است”

 

با یک سخن کنم همۀ روضه را تمام
زندان،خرابه،کوفه،حرم،قتلگاه،شام

 

یک کاروان مقابل چشمم همه اسیر
دشمن به بی حیایی و بی غیرتی دلیر

 

از غارت و شکنجه و سیلی و کعب نی
تا سنگِ شام و کوفه به یک رأس روی نی

 

از طعنه های هیزی و فریاد اهل بیت
تا تهمت کنیزی و امداد اهل بیت

 

اینها که تازه گوشه ای از غربت من است
تا انتهای غربت من محنت من است

 

اسرار من نهفته همه در صحیفه شد
یعنی تمام زندگی ام در تقیّه شد

 

گرچه مدینه غصۀ دیرینۀ من است
اسرار کربلا همه در سینه من است

 

آرام و بی صدا همه شب تا سحر عجیب
گرییدم و به ناله شدم : یا اباالغریب

 

دلجوی خویشتن به زبانِ خودم شدم
بی کس ترین امام زمانِ خودم شدم

 

روزی زِ رَه امام زمان می رسد و ما
در انتظار آمدنش کارمان دعا


محمود ژولیده

اشتراک گذاری این مطلب!
   سه شنبه 11 مهر 1396نظر دهید »

چرا باید به یاد وقایع عاشورا عزاداری کرد ؟ چرا باید گریه کرد ؟ 

 

جواب :

احساسات و عواطف انواع مختلفی دارد . تحریک هر نوع احساسات و عواطف ، باید با حادثه مربوط متناسب باشد . حادثه ای که بزرگترین نقش را در تاریخ اسلام ایفا کرد ، حادثه شهادت ابی عبدالله علیه السلام بود . او بود که مسیر تاریخ را عوض کرد . او بود که درسی برای حرکت ، برای نهضت ، برای مقاومت و برای استقامت تا روز قیامت به انسان ها داد .

 

برای آن که آن خاطره تجدید شود ، فقط مجلس جشن و شادی کافی نیست ، باید کاری متناسب با آن حادثه انجام شود ، یعنی باید کاری کرد که حزن مردم برانگیخته شود ، اشک در دیده ها جاری شود ، شور و عشق در دل ها پدید آید و در این حادثه چیزی که می تواند چنین نقشی را بیافریند ، همین عزاداری و گریستن و گریاندن دیگران است ؛ در حالی که خندیدن و شادی کردن هیچ وقت نمی تواند این نقش را ایفا کند . 

 

خندیدن هیچ وقت آدم را شهادت طلب نمی کند ، هیچ وقت انسان را به شلمچه نمی کشاند ، هیچ وقت نمی توانست سختی ها و مصیبت های هشت ساله جنگ را بر این مردم هم ار کند .

این قبیل مسائل عشق دیگری می خواهد که از سوز و اشک و شور پدید می آید . راه آن هم همین عزاداری هاست .

 

 

دیده شده در کتاب مشکات ، آذرخش دیگر در آسمان کربلا ، آیت الله محمد تق مصباح یزدی ،انتشارات موسسه آموزش و پرورش امام خمینی ، ص ۳۲.

اشتراک گذاری این مطلب!
   یکشنبه 9 مهر 13961 نظر »

در مدح قمر منیر بنی هاشم علیه السلام 

 

حضرت عباس

 

 

حلقه عشق ترک خورده نگین افتاده
سرو قامت بدنی بود ، چنین افتاده
هرکجاچشم دراین علقمه می اندازم
قطعه ای از پسر اُم بنین افتاده

سیدحسین میرعمادی

◊◊◊ 

 

در علقمه آه از دلِ ریش نکش
آرامشِ خیمه را به تشویش نکش
این تیرِ سه‌شعبه، مُخبرِ حرمله است
این قدر تو حرفِ مشک را پیش نکش

وحید قاسمی

 

◊◊◊ 

 

ای چشم تو بیمار،گرفتار،گرفتار
برخیز چه پیش آمده این بار علمدار
گیریم که دست و علم و مشک بیفتد
برخیز فدای سرت انگار نه انگار

فاضل نظری

 

 ◊◊◊

 

چه شد که اینهمه تیر سوی پیکرت آمد؟
چه شد که مادر من جای مادرت آمد ؟
نشد که آب بیاری حرم فدای سرت
ولی بگو چه بلایی سر سرت آمد

ببین که دشمن ازاین پس جلوتر آمده است
ببین که داد حرم از غمت در آمده است
چه خوب شدکه نمی بینی ای رشید غیور
که دست نحس کسی سمت معجرآمده است

محمدحسن بیات لو

 

◊◊◊ 

 


با تیر جفا خانه خرابش کردند
او در پی آب بود و آبش کردند
عباس که شیر سربلندست ؛ ولی
شرمنده ی بی شیر ربابش کردند

مرتضی اسداللهی

 

◊◊◊

 


ای آن کـــه بـــود بـــاب حوائـج لقبت
شرمنده فرات از عطش و تاب و تبت
سقّا و لــب تشنـــــه لــب آب فرات؟
جان همـــه عالـــــم بــه فـدای ادبت

عباس خوش عمل

 

 ◊◊◊

 


در علقمه آه از دلِ ریش نکش
آرامشِ خیمه را به تشویش نکش
این تیرِ سه شعبه، مُخبرِ حرمله است
این قدر تو حرفِ مشک را پیش نکش

وحیدقاسمی

 

◊◊◊

 

حلقه عشق ترک خورده نگین افتاده
سرو قامت بدنی بود ، چنین افتاده
هرکجاچشم دراین علقمه می اندازم
قطعه ای از پسر اُم بنین افتاده

سیدحسین میرعمادی

اشتراک گذاری این مطلب!
   جمعه 7 مهر 1396نظر دهید »

ملتی که چنین شهدایی دارد به یک شرط پیروز خواهد شد…

 

تشییع شهید حججی

 

شهید حججی افتخاری برای همه شهدای مدافع حرم بود ، باید او را فخر الشهدا نامید و احترامی که مردم برای این شهید قائل شدند و با این تشییع با شکوه در واقع احترام به تمامی شهدای مدافع حرم است که برخی از آنها بسیار غریبند و راه را برای شهید حججی باز کردند .

 

شهید حججی الگویی شد برای تمامی نیروهای حزب اللهی..


تا چنین شهیدانی ما داریم نه تنها امنیت در کشور برقرار است بلکه مرگ استکبار را نیز در چنین تشییع باشکوهی جشن میگیریم.

مقام معظم رهبری فرمودند شهدا مظهر قدرت یک کشورند و این یک تجلی است امروز از قدرت مردم که شهدا گرد آوردند .

 

ملتی که شهدایی مثل این شهدای مدافع حرم دارد به یک شرط پیروز خواهد شد و جهان را هم نجات خواهد داد؛ به این شرط که «برای شهدای خودش احترام قائل باشد»

خدا از همه انتظار ندارد که مانند شهید حججی، شهادت‌طلب باشند. همین‌که مردم ما برای این شهید سر جدا و سایر شهدای مدافع حرم، احترام قائلند، علامت سعادت این ملت است.

مردم کوفه هم اگر در کربلا برای بدن بی‌سرِ حسین فاطمه، احترام قائل شده بودند، چه‌بسا به سعادت می‌رسیدند. ولی آنها نه‌تنها امام حسین(ع) را تنها گذاشتند، بلکه به بدنِ مطهر او بی‌احترامی کردند، و این موجب شد که سال‌ها به ذلت و خواری دچار شوند.

شهیدحججی ثمره دسته های عزاداری است.


سپاهیان پاسدار! موشک‌های خود را برای نابودی اسرائیل آماده کنید.


مردم از خون شهید حججی نمی گذرند؛ انتقام خون حججی فقط به نابودی داعش خلاصه نمی شود، انتقام خون حججی با نابودی اسراییل گرفته می شود.

 سخنان استاد پناهیان .مراسم تشییع پیکر شهید حججی - ۹۶.۷.۵، شنیده شده .صوت سخنرانی

دانلود کنید 

اشتراک گذاری این مطلب!
   پنجشنبه 6 مهر 1396نظر دهید »

وداع با شهید والا مقام محسن حججی 

 

وداع با شهید حججی

 

 

Shia

 

 

هدیه رهبر به همسر شهید حججی

 

 

Shia

 

Shia

 

وداع با شهید حججی

توریست در مراسم شهید حججی
دختر محجبه


دختر محجبه

 

دختر زیبا

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 5 مهر 13961 نظر »

چرا خاندان امام حسین علیه السلام با ایشان همراهی کردند 

 

Shia

 

ابن عباس از دودمان محترم این خاندان است ، شاگرد امیرالمومنین است مکرر در مکرر به حضور اباعبدالله علیه السلام شرفیاب شد ، و گفت « آقا جان نرو زن و بچه را به همراه نبر ، من اینها را می شناسم ، اگر خواستی در مکه بمان . بروید یمن ، شیعیان پدرتان در یمن هستند ، من کوفه را می شناسم ، کوفه نروید ، عراق نروید ….»

 

اباعبدالله فرمود « نه ! تو درست تشخیص نمی دهی ، یک روز هم دیر است ، شما اموی را نشناختید .»

 

ابن عباس گفت : شما این ها را می شناسید پس زن و بچه را به همراه نبرید .

 

در آن زمان حکومت اموی یعنی حکومت خاورمیانه .

در چنین فضایی که خاورمیانه کاملا در خدمت امویان بود ، اباعبدالله علیه السلام فرمود « من اگر صبر کنم اینها بیشتر تیشه به ریشه اسلام می زنند» .

و فرمود « من باید خاورمیانه را بیدار کنم ، خودم به سمت عراق می روم ، همانجا شربت شهادت می نوشم ، مکه میفهمد ، عراق می فهمد ، کسانی که برای من نامه نوشتند می‌فهمند … اما من باید کسانی را به همراه داشته باشم که پیام مرا به شام رسانند و اینها زن و بچه های من هستند » 

 

بنابراین جریان سیدالشهدا مبارزه مستقیم اسلام و کفر بود .

 

 

سخنان آیت الله جوادی آملی,

 

دانلود کنید 

اشتراک گذاری این مطلب!
   دوشنبه 3 مهر 13962 نظر »

کربلا ؛ ریزش ها و رویش ها

 

Shia_Muslim

 

امام صادق علیه السلام می فرماید : «وقتی امام زمان ظهور می کند کسانی از امر ولایتش خارج می شوند که گمان می رفت بهترین یاران و یاوران او باشند ، و کسانی به امر ولایت او وارد می شوند و ثبات قدم نشان می دهند که اینها دین و ایمانشان مانند ماه پرستان و خورشید پرستان بوده است .»


ریزش ها و رویش های کربلا را نگاه کن ، به توان هزارش در زمان ظهور حضرت اتفاق خواهد افتاد و کربلای دیگری تکرار می شود ، مخصوصا در موضوع ریزش ها و رویش ها .

شما نگاه کن حر ، زهیر ، بیست نفری که عمربن سعد فرستاد برای جاسوسی خیمه اباعبدالله علیه السلام فرستاد همگی محو مناجات شب عاشورای اباعبدالله شدند و توبه کردند و ظهر عاشورا به شهادت رسیدند . اینها رویش های دقیقه نودی هستند ،ریزش ها چه کسانی هستند ؟ عمربن سعد ، شمر ، این دو از سرداران صفین در رکاب امام حق ، علی علیه السلام بودند ، کارشان به کجا رسید ؟


چرا حضرت زینب سلام الله گشت و در سپاه عمر بن سعد را دید و فرمود : مثل تویی در این سپاه باشد و حسین بن علی را می کشند…. !؟ شمر مجروح جنگی صفین بوده و جالب است زهیر جزو لشکر معاویه بوده و می شود جزء عاقبت بخیر ها …


کربلا هم هشدار است و هم بشارت ، فقط بشارت هایش را نگیرید . هشدار است ! بزرگترین دانشگاه عبرت است .


حواست را اگر جمع نکنی یکباره می بینی که جزو ریزش های دقیقه نود هستی ، باید ببینی و بدانی که کجا باید دین و ایمانت را محکم کنی ؛ اینقدر شیطان و سپاهیان شیطان قوی هستند ، مخصوصا در آخرالزمان که بوی ظهور امام زمان به مشام ابلیس رسیده تمام شیاطین جن و انس را بسیج کرده .

 

سخنان حجت الاسلام حیدری کاشانی ، شنیده شده 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   یکشنبه 2 مهر 1396نظر دهید »

همایش و دیگر هیچ 

 

همایش فعالان محازی

 

 

تمام کارهایم را راست و ریست کردم تا به موقع به همایش برسم ، ولی با این که طبق برنامه ریزیهایم پیش می رفتم استرس زیادی داشتم نگران جای استراحت همسر و فرزندانم بودم .

به محل برگزاری همایش که رسیدیم من داخل سالن رفتم و بچه هایم توی محوطه ماندند .

 

برنامه صبح همایش را با دلهره و عذاب وجدانِِ خستگی بچه ها گذراندم . از سالن بیرون آمدم و یک راست به سمت خانواده ام رفتم و با هم از مرکز خارج شدیم  ، از آنجایی که می دانستیم طبق برنامه همایش ، همراه پذیرایی نمی شود تصمیم گرفتیم اول فکری به حال گرسنگیمان کنیم و بعد  بگردیم هتل یا مسافرخانه ای را برای استراحت پیدا کنیم .

 

به طرف حرم مطهر راه افتادیم و بعد از زیارت خودمان را به یک غذاخوری رساندیم . خدا کند نصیب هیچ مسافری نشود ،غذای بدمزه و بی کیفیتی نصیبمان شد . من و همسرم که نخوردیم ، دخترکم با بی میلی دو قاشق خورد و گفت سیر شدم ، اما پسرک گرسنه و خوشخور من  با لذت غذایش را تمام کرد و گفت خوشمزه بود. واقعا نمی دانم چطور این غذای بدمزه را خورد من که دلم می خواست بالا بیاورم . از  غذاخوری که بیرون آمدیم دخترکم خواسته مرا عملی کرد و هر چه خورده بود برگرداند . 

 

دهانش را شستم  و آرامش کردم ، دلش را گرفت گفت ؛ دلم درد می کند . دلشوره مریض شدنش تمام وجودم را گرفت ، نازش کردم و گفتم ؛ دوست داری چه کار کنیم ؟

 با صدای شیرینش گفت ؛ بریم خونه .

به همسرم گفتم نرویم همایش ، برگردیم خانه .

همسرم چشمانش را گرد کرد و گفت مطمئنی ؛ مگر قرار نبود شب بمانیم ؟ گفتم : چرا ! می خواهم اما نه با این وضعیت. بعد هم آنلاین می توانم برنامه ها ببینم .

 

ساعت ۲:۴۵ دقیقه بود و  هوا گرم ، چهارنفری خسته و خواب آلوده راه برگشت خانه را در پیش گرفتیم . همین که به محله مان رسیدیم دخترکم را پیش دکتر بردیم و یک آمپول ضد تهوع برایش زدیم .

به خانه که آمدیم بچه ها بیهوش شدند ، من هم دست کمی از آنها نداشتم ، با این حال نشستم و بقیه برنامه های همایش را آنلاین نگاه کردم . حال و هوای محیط همایش برایم تداعی شد ، با خودم گفتم کاش برای سال بعد بگویند همراه هم می توانید با خودتان بیاورید . یا بگویند متاهل ها می توانند با خانواده بیایند . 

یا این که بگویند ما جایی را برای استراحت معرفی می کنیم هزینه اش با خودتان . یا این که بگویند نمی خواهد بیایید ، آنلاین دنبال کنید.

 

اصلا چقدر خوب می شد اگر می گفتند این همایش برای همسران و خانواده شما هم هست تا با شما همراهتر شوند .

توی این افکار بودم که پسرم چشمان خواب آلوده اش را مالید و گفت مامان بیا عکسامونو ببین . با ذوق عکس های همسرم و بچه ها را نگاه کردم در بیشتر قسمت های مرکز مدیریت با هم سلفی گرفته بودند . دخترکم با رنگ و روی زرد بلند شد و گفت : منم ببینم .همسرم هم سرش را بلند کرد و گفت :عکس ها خوب شده ؟

چهار نفری سلفی ها را نگاه میکردیم و می خندیدیم .با خودم گفتم  خدا را شکر بالاخره بعداز یک روز خسته کننده خندیدیم.

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   جمعه 31 شهریور 13961 نظر »

«اگربرهنگی ُمد میشد!


راستی،جهان چه زمان براي زن امنیت آورمیشود!

آیا اگر آنان در پوشـش مناسب اجماع نداشته باشند و در روابط خود با مردان تنها به نیازها و تمایالات آزاد بیندیشـند به امنیت اجتماعی دست خواهندیافت؟

زیگموندفروید، روانکاو اتریشـی که به پدر روانکاريغرب شهرت یافت. به کمک انگیزه هاي آلوده ي صاحبان سرمایه و قدرت در اروپا،  براي چاره جویی مشکل نا امنی  زن غرایز جنسـی را به گونه اي تحلیلکرد که نتیجه ي آن ترویـج فرهنگ برهنگی بود. .»

آنچه مطالعه کردید بخشی از کتاب راز یک فریب است پیشنهاد میکنیم این کتاب را مطالعه فرمائید .

 

دانلود کتاب راز یک فریب 

اشتراک گذاری این مطلب!
   شنبه 25 شهریور 1396نظر دهید »

ولایت خدا 

 

حدثنا محمد بن القاسم المعروف بابی الحسن المفسر الجرجانی قال : حدثها یوسف بن محمد بن زیاد ؛ و علی بن محمد بن سیار ، عن ابویهما ، عن الحسن بن علی بن محمد بن علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن ابی طالب ، عن آبأه علیهم السلام … قال : قال رسول الله صلی الله لاصحابه ذات یوم ؛ یا عبدالله احبب فی الله و ابغض فی الله ، و وال فی الله و عاد فی الله ، فانه لا تنال و لایه الله الا بذالک ؛ و لا یجد رجل طعم الایمان و ان کثرت صلاته و صیامه حتی سکون ذلک ، و قد صارت مواخاه الناس یومکم هذا اکثرها فی الدنیا ، علیها یتوادّون و علیها یتباغضون ، و ذلک لا یغنی عنهم من الله شیٔا قال له : و کیف لی ان اعلم ان قد و الی و عادی فی الله عزوجل ، و من ولی الله حتی او الیه و من عدو حتی اعادیه ؟

فاشاز رسول الله صلی الله الی علی علیه السلام فقال : اتری هذا ؟ فقال : بلی !

قال : ولی هذا ولی الله ، فواله ، و عدوّ الله فعاده و وال ولیّ هذا و لو انهُ قاتل ابیک و ولدک ، و عاد عدو هذا ولو ان ابوک و ولدک:

 

امام عسگری علیه السلام از پدران بزرگوارش علیهم السلام چنیندنقل فرمود : روزی پیامبر خدا صلی الله به یکی از اصحابش فرمود : ای بنده خدا ! در راه خدا دوست بدار  و برای خدا بیزار باش ، برای خدا دوستی کن و برای خدا دشمنی کن ؛ زیرا ولایت خدا جز از این یه راه بدست نمی آید و هیچ کس هر چقدر نماز و روزه اش زباد باشد طعم ایمان را نمی چشد .مگر این جنین باشد و امروزه بیشتر برادری ها و دوستی های مردم برای دنیا است .به خاطر آن یکدیگر را دوست می دارند و به خاطر آن از یکدیگر بدشان می آید ولی این برایشان سودی نخواهد داشت .

 

آن صحابی پرسید : چگونه بفهمم که دوستی و دشمنی ام برای خداوند عزوجل بوده است ، و ولی خدا کیست که با او دوستی کنم و دشمن و دشمن خدا کیست که با او دشمنی نمایم ؟

پیامبر خدا صلی الله به حضرت علی علیه السلام اشاره کرد و فرمود : آیا این را می بینی ؟ گفت : بله !

فرمود : هر که او را دوست بدارد ، ولی خداست پس با او دوستی کن و دشمن او دشمن خداست پس با دشمن او دشمن باش و با دوست او نیز دوست باش هر چند قاتل پدر و فرزندت باشد و با دشمن او دشمن باش هر چند پدر و فرزندت باشد .

 

 

دیده شده درعیون الاخبار الرضا ، شیخ صدوق ، نشر استوار ، ج ۱ ، باب ۲۸ ، ص ۴۸۹.

اشتراک گذاری این مطلب!
کلیدواژه ها: دوستی خدا, ولایت خدا
   جمعه 24 شهریور 1396نظر دهید »

گوشت و شخص چاق 

 

حدثنا احمدبن زیاد بن جعفر الهمدانی رضی الله قال : حدثنا علی بن ابراهیم بن هاشم ، عن ابیه ، عن علی بن معبد ، عن الحسین بن خالد ، عن علی بن موسی الرضا ، عن ابی موسی بن جعفر بن محمد علیه السلام انه قال : ان الله تبارک و تعالی لیبغض اللحم و اللحِم السمین ، فقال له بعض اصحابه : یا بن رسول الله انا لنحب اللحم و ما تخلوا بیوتنا منه ، کیف ذلک ؟

فقال علیه السلام : لیس حیث تذهب ؛ انما اللحم البیت الذی توکل فیه لحوم الناس بالغیبه ، و اما اللحم السمین فهو المتجبر المختال فی مشتبه :

 

امام رضا علیه السلام از پدرشان از امام صادق علیه السلام نقل کردند : خداوند تبارک و تعالی از گوشت و شخص چاق بدش می آید .

یکی از اطرافیان حضرت پرسید : ای پسر پیامبر خدا ! ما گوشت دوست داریم و و خانه هایمان از گوشت خالی نیست ، چه طور می شود ؟

حضرت فرمود : این طور نیست که فکر کرده ای ، منظور از گوشت خانه ای است که در آن خانه ، گوشت مردم با غیبت کردن خورده می شود . و منظور از چاق کسی است که سرکش و متکبر بوده و در راه رفتن با غرور حرکت می کند .

 

 

 

دیده شده در عیون الاخبار الرضا ، ابوجعفرمحمدبن علی بن حسین بن بابویه قمی ، شیخ صدوق ، انتشارات استوار ، ج ۱ ، باب ۲۸ ، ص ۵۲۷

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 22 شهریور 1396نظر دهید »

غیبت باطل کننده وضو است 

 

غیبت کردن

 

گناهی که بر کبیره بودنش جای هیچ گونه شکی نیست غیبت است آن هم به واسطه وعده عذابی است که در قرآن کریم بر آن تاکید شده است . خداوند در آیه ۱۹ سوره نور می فرماید : « ان الذین یحبون ان تشیع الفاحشه فی الذین امنوا لهم عذاب الیم فی الدنیا والاخره والله یعلم وانتم لاتعلمون : بدرستی کسانی که دوست دارند که امرمنکری را در میان اهل ایمان شیوع دهند، برایشان در دنیا و آخرت عذاب دردناک خواهد بود و خدا می داند و شما نمی دانید..

 

و همچنین در آبه ۱۲ سوره حجرات می فرماید : « يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثيراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لا تَجَسَّسُوا وَ لا يَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضاً أَ يُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَنْ يَأْکُلَ لَحْمَ أَخيهِ مَيْتاً فَکَرِهْتُمُوهُ :اى کسانى که ایمان آورده اید، از گمان هاى بد درباره دیگران ـ که بسیار هم هست ـ بپرهیزید و به آنها ترتیب اثر ندهید، چرا که پاره اى از گمان ها گناه است، و درصدد کشف عیوب مردم برنیایید، و یکدیگر را غیبت نکنید که غیبت مؤمن بسان این است که کسى گوشت مرده برادر خود را بخورد; آیا یکى از شما دوست دارد گوشت برادرش را که مرده است بخورد ؟ شما قطعاً از این کار کراهت دارید »

 

شهید دستغیب در کتاب گناهان کبیره ، خوردن گوشت برادر مومن در روز قیامت را چنین تفسیر می کند احتمالا این آیه شریفه را می توان به دو صورت تفسیر نمود اول این که کیفیت عذاب اخروی غیبت کننده باشد بر این شکل که در آخرت به صورت خوردن گوشت مرده غیبت شونده متبلور شود و شاهد این مدعا روایت شریفی از پیامی صلی الله است که فرمود :در شب معراج گروهی را در آتش دیدم در حالی که مردار می خوردند .از جبرئیل سوال کردم اینان چه کسانی هستند ؟ جبرئیل گفت : این ها کسانی هستند که در دنیا گوشت مردم را می خوردند یعنی غیبت می کردند .

و دوم این که غیبت کردن به منزله خوردن گوشت مردار غیبت شونده است و خوردن گوشت میت حرام است .۱

 

غیبت باطل کننده وضو است 

رسول خدا صلی الله فرمودند : « و اغتاب اخاه المسلم بطل صومه و انتقض وضوؤه ، فان مات و هو کذالک مات و هو مستحل لما حرم الله : و هر کس به غیبت برادر مومن خود برود روزه اش باطل است و وضویش بشکند و اگر در این حال از دنیا برود مانند کسی است که حرام خدا را حلال کرده است .»۲

 


۱_ دیده شده در کتاب گناهان کبیره زبان ، شهرام تاجانی ، نشر شهریار ، ص ۷۸ به نقل از گناهان کبیره ، ج ۲ ، ص ۲۵۹.

۲_ همان ، ص ۸۳، به نقل از ثواب الاعمال و عقاب الاعمال ، ص ۶۵۱.

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 8 شهریور 1396نظر دهید »

محسن حججی به میهن باز می گردد

 

در آستانه عید قربان شهیدمدافع حرم به ایران باز می گردد .

 

همسر محسر حججی : هر کسی دنبال خبر می گردد بهش بگویید عشق داره برمی گرده .

 

 

۲:۲۰

دانلود کنید 

اشتراک گذاری این مطلب!

موضوعات: بدون موضوع
   سه شنبه 7 شهریور 1396نظر دهید »

کسی که از عدل سخن گوید و غیراز آن عمل کند 

 

رعایت عدل

 

معلی خنیس روایت کردهدکه حضرت صادق علیه السلام فرمود : « إن من شد الناس حسره البوم القیامه من وصف عدلا شم عمل بغیره  :پرحسرت ترین مردم در روز قیامت کسانی هستند که از عدل سخن بگویند و جز به آن عمل نماید ».۱

 

سخت کیفرترین مردم در روز قیامت :

قتبه أعشی روایت کرده که حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند : « إن اشد الناس عذابا یوم القیامه من وصف عدلا و عمل بغیره: همانا از سخت کیفرترین مردمان در روز قیامت ، کسی است  که از عدالت سخن بگوید و جز آن عمل کند .»۲

 

چه کسانی در روز قیامت به صورت در دوزخ می افتند ؟

ابوبصیر درباره آیه ۹۴ سوره شعرا که فرموده « و ایشان و گمراهان به رو در دوزخ می افتند ،»

روایت کرده که حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند : ای ابوبصیر آنان مردمی هستند که به زبان از عدالت سخن گفتند و در عمل با آن مخالفت کردند .

 

همچنین حضرت جواب این پرسش را که چه کسانی در روز قیامت به صورت در دوزخ می افتند ؟ چنین بیان فرمودند : « ابلِغ شیعَتَنا لن ینال ما عندالله الا بعمل ، و أبلغ شیعَتَنا أن اعظم الناسِ حسره یوم القیامه من وصف عدلا ثم یخالفه الی غیره : خیثمه گفت : امام صادق علیه السلام به من فرمود :به شیعیان ما برسان که آنچه که نزد خداوند است هرگز جز با عمل نمی رسند و به شیعیان ما برسان که بزرگ حسرت ترین مردمان در قیامت ، کسی است که از عدل سخن بگوید سپس در عمل با آن مخالفت کند .»۳

 

 

۱_ دیده شده در کتاب گناهان کبیره زبان ، شهرام تاجانی ، نشر شهریار ، ص ۱۸۶، به نقل از کافی کتاب ایمان و کفر ، ج ۳ ، ص ۶۳۱، روایت ، ۲۵۰۴

۲_ همان ، به نقل از کافی ، ج ۳ روایت ۲۵۰۵

۳_ همان ، روایت ۲۵۰۷

 

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   سه شنبه 7 شهریور 1396نظر دهید »

انقلاب ادامه دارد؛ برای تداوم و حفظ انقلاب باید مبارزه کرد!

 

دیدار رهبر با طلاب

 

رهبر انقلاب صبح امروز ۶/۶/ ۹۶ در دیدار جمعی از طلاب حوزه‌های علمیه استان تهران: انقلاب ادامه دارد؛ اینکه بعضی‌ها اینجور بگویند که انقلاب حادثه‌ای بود و تمام شد و حالا برگردیم به زندگی عادی؛ این خیانت به انقلاب است. انقلاب تمام نمی‌شود.

 

انقلاب هنجارهای گذشته را به‌هم می‌ریزد، هنجارهای جدیدی را به‌وجود می‌آورد، حفظ این هنجارهای جدید تداوم انقلاب است. اگر انقلاب مبارزه لازم داشت تا به پیروزی برسد امروز هم مبارزه لازم است تا بتوانیم هنجارهای انقلاب را تثبیت کنیم و به نتیجه برسانیم؛ تا جامعه، جامعه‌ی اسلامی بشود.

 

ما جامعه‌ی اسلامی نداریم؛ ما دولت اسلامی هم نداریم. ما توانستیم یک انقلاب اسلامی یعنی یک حرکت انقلابی به‌وجود بیاوریم؛ توانستیم براساس آن یک نظام اسلامی به‌وجود بیاوریم. تا اینجاها توفیق حاصل شده است و خیلی هم مهم است لکن بعد از این، ایجاد یک دولت_اسلامی و ایجاد تشکیلات مدیریتی اسلامی برای یک کشور است. ما در این قضیه هنوز خیلی فاصله داریم تا به مقصود برسیم.

 

البته معنایش این نیست که کسی احساس ناامیدی بکند؛ ابداً. ما با وجود همه‌ی مخالفت‌ها و کارشکنی‌ها داریم پیش می‌رویم بلاشک. بنابراین مبارزه باید کرد.

 

درباره‌ی انتقادهایی که به حوزه دارید، این حوزه‌ای که شما می‌خواهید و به قول شما الان وجود ندارد، شما به‌وجود بیاورید. اراده و خواست شما حوزه را به‌وجود می‌آورد

بله، شما آن جایگاه مدیریتی و پشتیبانی منابع مالی را ندارید اما تحقق خواسته‌های مطلوب، صرفاً‌ با داشتن مدیریت و منابع مالی به‌دست نمی‌آید؛ عنصر دیگری لازم است؛ آن عنصر دیگر همان چیزی است که شما دارید: انگیزه، میل، وضوح مطلوب و غایت مورد نظر؛ این‌ها لازم است و باید مبارزه کرد.

 


بدون مبارزه هیچ چیز به‌دست نمی‌آید. حوزه‌ی مطلوب را باید با مبارزه به‌دست آورد. البته مبارزه به معنای زنده‌باد و مرده‌باد نیست؛ معنایش مبارزه‌ی سیاسی نیست. مبارزه یعنی تلاش، مجاهدت، گفتن، فکر کردن، همفکری کردن، متشکل شدن.


بنابراین این حوزه را شما درست کنید. البته ما وظیفه داریم کمک کنیم به شما. مدیران حوزه وظیفه دارند تسهیل کنند کارها را. آنچه را که باید در آینده به‌وجود بیاید، سنگینی بار مسئولیت آن را بر دوش خود احساس کنید. 

 

 

http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=37515

اشتراک گذاری این مطلب!
   دوشنبه 6 شهریور 1396نظر دهید »

ذکر نورانیت قلب 

 

ذکر برای نورانیت قلب

 

مرحوم نائینی می گوید ؛ نقل است چنانچه بعد از نماز صبح ، هر دو دست را بر سینه بگذارد و هفتاد مرتبه برای نورانیت قلب و گشایش امور و مهمات « یا فتاح » بگوید بسیار مفید خواهد بود .

 

 

دیده شده در کتاب ذکرها شگفت ، سید عباس اسلامی حسینی ، نشر بوستان قرآن ، ص ۳۷ به نقل از گوهر شب چراغ ، ج ۱ ،ص ۱۹۵.

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 1 شهریور 13961 نظر »

نسخه درمانی برای سرطان سینه 

 

یک نوع آش برای درمان سرطان سینه : 

آب آش عرق رازیانه ،  در آن سبزی تره ، ریحان ، یونجه ، هویج که اگر زردک باشد بهتر است ، شلغم ، شاهی و سیاهدانه ، زیره و خرفه اضافه کنید و از روغن زیتون نیز استفاده کنید . این غذا را روزی یک وعده میل کنید ، غذای خوشمزه ای هم هست .

 

و همچنین مصرف مداوم جوشانده برگ صنوبر بسیار مفید است  .

 

حکیم خیراندیش 

۳:۲۱

دانلود کنید 

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 1 شهریور 1396نظر دهید »

جلوه های رفتاری امام جواد علیه السلام 

 

امام جواد علیه السلام

عبادت و بندگی امام جواد علیه السلام 

عبدالله بن زبیر می گوید : در مدینه بودم و امام جواد علیه السلام را می دیدم که هر روز به مسجد النبی می آمد ، در صحن مسجد به نزد قبر پیامبر صلی الله می رفت و بر پیامبر صلی الله سلام میکرد سپس به طرف خانه حضرت فاطمه زهرا سلام الله بازمی گشت و نعلینش را از پایش بیرون می آورد و در آنجا نماز می خواند ، و این کار روش هر روز آن حضرت بود .

 

فرستادن پول به بستگان مستمند 

ابوهاشم جعفری می گوید کهامامجواد علیه السلام سیصد دینار به من داد و به من فرمود : این پول را به یکی از پسر عموهایم « فلانی » بده و آگاه باش که لو به تو خواهر گفت « مرا به پیشه ور راهنمایی کن تا با این پول کالایی از او خریداری کنم » تو او را به پیشه ور راهنمایی کن .

ابوهاشم می گوید : من آن دینار را نزد او بردم به من گفت : « ای ابوهاشم مرا به پیشه وری راهنمایی کن تا با این چول از او کالایی خریداری کنم » و من او را به یک پیشه ور راهنمایی کردم .

 

توجه به نیازمندان 

شتر چران مستضعفی دنبال کار می گشت ولی کاری پیدا نکرد . تنها امیدش این بود که اگر امام جواد علیه السلام از بی کاری او آگاه شود ، او را ناامید نمی کند . در این مورد با ابوهاشم جعفری که از شاگردان برجسته امام جواد علیه السلام بود ، صحبت کرد که اگر به حضور آن حضرت رفت ، به عرض ایشان برساند :« فلان ساربان ، بی کار است و دنبال کار می گردد ، برایش کاری را پیدا کن » 

 

ابوهاشم می گوید : به این قصد به حضور امام جواد علیه السلام رفتم و دیدم با جماعتی مشغول غذا خوردن است ، فرصتی به دست نیامد تا در مورد سفارش ساربان صحبت کنم .

 

امام جواد علیه السلام رو به من کرد و فرمود : « بفرمایید جلو و از این غذا بخورید » و ایشان ظرف غذا را جلوی من گذاشت و فرمود : « بفرمایید بخورید » در همین هنگام بی آن که من در مورد ساربان سخنی بگویم ، یکی از غلامان خود را صدا زد و به او فرمود : « ساربانی هست که با ابوهشم نزد ما می آید ، او را پیش خود نگهدار و برای او کاری معین کن .»1

 

دعا برای برادر مومن 

ابوهاشم می گوید : همراه امام جواد علیه السلام به باقی رفتیم  . عرض کردم : « من اشتیاق زیاد به خوردن گل دارم ، برای من دعا کن تا این عادت زشت را ترک کنم » آن حضرت سکوت کرد بعد از چند روز با من ملاقات نمود و پرسید : « ای ابوهاشم ! آیا خداوند آن عادت تو رلا تغییر داد ؟ 

عرض کردم : « آری ! اکنون به قدری از گِل نفرت دارم که آن را از همه چیز بدتر می دانم .

 

کمک به مال باختگان 

سهل بن زیاد می گوید : با گروهی برای انجام مراسم حج رهسپار مکه شدیم . در راه دزدها جلوی ما را گرفتند و هر چه داشتیم غارت نمودند . وقتی به مدینه رفتیم . در یکی از کوچه ها امام جواد علیه السلام را دیدم به خانه ایشان رفتم و ماجرای غارت را برای ایشان تعریف کردم . آن بزرگوار دستور داد برای من لباس آوردند و مقداری پول به من داد و فرمود : « این دینارها را بین همسفران خود به اندازه ای که از آنها غارت شده تقسیم کن » . 

من آن دینارها را بین همسفرانم تقسیم کردم . به گونه ای که به همه آنها به اندازه آن چه از آنها غارت شده بود _ نه کم و نه زیاد _ رسید .2

 

لزوم شکر الهی 

دعبل خزاعی « شاعر و مداح محبوب اهل بیت علیهم السلام » یک روز به محضر امام رضا علیه السلام آمد و امام علیه السلام دستور داد به او هدیه ای دادند . او هدیه را گرفت ولی به عنوان شکر خدا نگفت « الحمدالله » .

امام رضا علیه السلام با لحن سرزنش آمیز به او فرمود : « چرا حمد و سپاس نگفتی ؟ » 

دعبل می گوید : پس از مدتی به محضر امام جواد علیه السلام رسیدم . دستور داد به من هدیه ای دادند . گفتم : الحمدالله .

امام جواد علیه السلام فرمود: « اکنون به خاطر تذکر پدرم ادب شدی .»3

 

 

1- ر.ک ، اصول کافی ، ج 1 ، ص 495

2- بحارالانوار ، ج 50 ، ص 44 .

3- دیده شده در کتاب گوهر جود ، نکاتی پیرامون مقام و منزلت امام جواد علیه السلام ، سید محمد رضا طباطبایی نسب ، موسسه تحقیقاتی نورالائمه . ص 124 تا 129 .

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   دوشنبه 30 مرداد 1396نظر دهید »

تفسیر آیه ۶ سوره لقمان

 

 وَ مِنَ النَّاسِ مَن یَشْتَرِی لَهْوَ الْحَدِیثِ لِیُضِلَّ عَن سَبِیلِ اللَّهِ بِغَیْرِ عِلْمٍ وَیَتَّخِذَهَا هُزُواً أُوْلَئِکَ لَهُمْ عَذَابٌ مُّهِینٌ ترجمه و برخی از مردم، خریدار سخنان بیهوده و سرگرم کننده اند، تا بی هیچ علمی، (دیگران را) از راه خدا گمراه کنند و آن را به مسخره گیرند؛ آنان برایشان عذابی خوار کننده است.

 

سوره لقمان

نکته ها ؛

کلمه ی «لَهْو»، به معنای چیزی است که انسان را از هدف مهم بازدارد. «لهو الحدیث»، به سخن بیهوده ای گویند که انسان را از حقّ باز دارد، نظیر حکایات خرافی و داستان هایی که انسان را به فساد و گناه می کشاند. این انحراف گاهی به خاطر محتوای سخن است و گاهی به خاطر اسباب و ملازمات آن از قبیل آهنگ و امور همراه آن. «تفسیر المیزان.»

 

شخصی به نام نضربن حارث که از حجاز به ایران سفر می کرد، افسانه های ایرانی - مانند افسانه ی رستم و اسفندیار و سرگذشت پادشاهان - را آموخته و برای مردم عرب بازگو می کرد و می گفت: اگر محمّد برای شما داستان عاد و ثمود می گوید، من نیز قصّه ها و اخبار عجم را بازگو می کنم. این آیه نازل شد و کار او را شیوه ای انحرافی دانست. برخی مفسّران در شأن نزول این آیه گفته اند: افرادی کنیزهای خواننده را می خریدند تا برایشان بخوانند و از این طریق مردم را از شنیدن قرآن توسط پیامبر باز می داشتند، که آیه ی فوق، در مذّمت چنین افرادی نازل شد.« تفسیر نمونه. »

 

این آیه به یکی از مهم ترین عوامل گمراه کننده که سخن باطل است اشاره نموده است. در آیات دیگر قرآن، به برخی دیگر از عوامل گمراهی مردم اشاره شده که عبارتند از:

الف: طاغوت، که گاهی با تحقیر «استخفّ قومه»زخرف، 54. و گاهی با تهدید مردم را منحرف می کند. «لاجعلنّک من المسجونین»شعراء، 29.

 

ب: شیطان، که با وسوسه هایش انسان را گمراه می کند. «یرید الشّیطان ان یضلّهم» نساء، 60.

 

ج: عالم و هنرمند منحرف که با استفاده از دانش و هنرش دیگران را منحرف می سازد. «و اضلّهم السّامری»طه، 85.

 

د: صاحبان قدرت و ثروت، که با استفاده از قدرت و ثروت، مردم را از حقّ بازمی دارند. «انّا اَطعنا سادتنا و کبراءنا فاضلّونا السبیلا»احزاب، 67.

 

ه: گویندگان و خوانندگانی که مردم را سرگرم کرده و آنان را از حقّ و حقیقت باز می دارند. «یشری لهو الحدیث لیضلّ عن سبیل اللّه»

 

پیام ها:

 

1- سرمایه گذاری برای مبارزه و تهاجم فرهنگی علیه حقّ، سابقه ای طولانی دارد. «و من النّاس من یشتری لهو الحدیث»

2- هر آنچه در مقابل حکمت قرار گیرد، لهو و مانع رسیدن به کمال است. «الکتاب الحکیم - لهو الحدیث» (تعجّب از افرادی است که حکمت رایگان پیامبر معصوم را رها کرده و بدنبال خرید لهو از افراد لاابالی می باشند.)

3- ابزار مخالفان راه خدا، منطق و حکمت نیست، سخنان لهو و بی پایه است. «من یشتری لهوالحدیث لیضلّ عن سبیل اللّه»

4- خرید وسایل لهو و اموری که انسان را از کمال باز می دارد، نشانه ی جهالت و نادانی است. «یشتری لهو الحدیث… بغیر علم»

5 - تناسب کیفر با عمل، نشانه ی عدالت است. آنها که حقّ را با تمسخر اهانت می کنند، عذابشان اهانت آور و ذلّت بار است. «یتّخذها هزواً… لهم عذاب مهین»

 

دوری از سخن و مجلس باطل

 

از دیدگاه اسلام آهنگ هایی که متناسب با مجالس فسق و فجور و گناه باشد و قوای شهوانی را تحریک نماید، حرام است، ولی اگر آهنگی مفاسد فوق را نداشت، مشهور فقها می گویند: شنیدن آن مجاز است. امام باقرعلیه السلام فرمود: غنا، از جمله گناهانی است که خداوند برای آن وعده ی آتش داده است، سپس این آیه را تلاوت فرمود: «و من النّاس من یشتری لهو الحدیث…».کافی، ج 6، ص 431.

بنابراین غنا، از گناهان کبیره است، زیرا گناه کبیره به گناهی گفته می شود که در قرآن به آن وعده ی عذاب داده شده است. در سوره ی حج می خوانیم: «واجتنبوا قول الزّور»حج، 30.از سخن باطل دوری کنید. امام صادق علیه السلام فرمود: «مراد از «قول زور» آوازه خوانی و غناست».زور» به معنای باطل، دروغ و انحراف از حقّ است و غنا، یکی از مصادیق باطل است.

 

از امام صادق و امام رضاعلیهم السلام نیز نقل شده که یکی از مصادیق «لهو الحدیث» در سوره ی لقمان، غنا می باشد. در روایات می خوانیم:«این روایات در ابواب حرمت غنا در مکاسب محرّمه و کتب روایی آمده است.»

 

_غنا، روح نفاق را پرورش می دهد و فقر و بدبختی می آورد.

_زنان آوازه خوان و کسی که به آنها مزد می دهد و کسی که آن پول را مصرف می کند، مورد لعنت قرار گرفته اند، همان گونه که آموزش زنان خواننده حرام است.  خانه ای که در آن غنا باشد، از مرگ و مصیبت دردناک در امان نیست، دعا در آن به اجابت نمی رسد و فرشتگان وارد آن نمی شوند.میزان الحکمه.

 

آثار مخرّب غنا

1. ترویج فساد اخلاق و دور شدن از روح تقوا و روی آوردن به شهوات و گناهان، تا آنجا که یکی از سران بنی امیّه (با آن همه آلودگی) اعتراف می کند: غنا، حیا را کم و شهوت را زیاد می کند، شخصیّت را درهم می شکند و همان کاری را می کند که شراب می کند. برخی انسان ها از راه نوشیدن شراب و یا مصرف مواد مخدر خود را وارد دنیای بی خیالی وبی تفاوتی کنند، برخی هم از طریق شنیدن سخنان باطل و شهوت انگیزِ یک آوازه خوان، غیرت خود را نادیده می گیرند و در دنیای بی تفاوتی به سر می برند.

 

2. غفلت از خدا، غفلت از وظیفه، غفلت از محرومان، غفلت از آینده، غفلت از امکانات و استعدادها، غفلت از دشمنان، غفلت از نفس و شیطان. انسانِ امروز با آن همه پیشرفت در علم و تکنولوژی، در آتشی که از غفلت او سرچشمه می گیرد، می سوزد. آری، غفلت از خدا، انسان را تا مرز حیوانیّت، بلکه پائین تر از آن پیش می برد. «أولئک کالانعام بل هم أضلّ أولئک هم الغافلون»اعراف، 179.

امروزه استعمارگران برای سرگرم کردن و تخدیر نسل جوان، از همه ی امکانات از جمله ترویج آهنگ های مبتذل، از طریق انواع وسائل و امواج، برای اهداف استعماری خود سود می جویند.

 

3. آثار زیانبار آهنگ های تحریک آمیز و مبتذل بر اعصاب، بر کسی پوشیده نیست. در کتاب تأثیر موسیقی بر روان و اعصاب، نکات مهمّی از پایان زندگی و فرجام بدِ نوازندگان آلات موسیقی و گرفتاری آنها به انواع بیماری های روانی و سکته های ناگهانی و بیماری های قلبی و عروقی و تحریکات نامطلوب ذکر شده که برای اهل نظر قابل توجّه و تأمّل است.تفسیر نمونه، ج 17، ص 19 - 27.

 

خواننده ی عزیز!

خداوند، جهان را برای بشر و بشر را برای تکامل و رشد و قرب معنوی آفرید. او جهان آفرینش را مسخّر ما نمود و فرشتگان را به تدبیر امور ما وادار کرد. انبیا و اولیا را برای هدایت ما فرستاد و آنان تا سرحدّ مرگ و شهادت پیش رفتند. فرشتگان را برای آدم به سجده وا داشت، روح الهی را در انسان دمید و بهترین صورت و سیرت را به انسان عطا کرد، قابلیّت رشد تا بی نهایت را در او به ودیعه گذاشت، او را با عقل، فطرت، و انواع استعدادها مجهّز نمود و تنها در آفرینش او، به خود آفرین گفت. «فتبارک اللّه أحسن الخالقین»مؤمنون، 14.

آیا این گل سرسبد هستی، با آن همه امتیازات مادّی و معنوی، باید خود را در اختیار هر کسی قرار دهد؟ امام کاظم علیه السلام فرمود: به هر صدایی گوش فرا دهی، برده ی او هستی.

 

آیا حیف نیست ما برده یک خواننده ی کذائی باشیم؟! آیا شما حاضرید هر صدایی را روی نوار کاست ضبط کنید؟ پس چگونه ما هر صدایی را روی نوار مغزمان ضبط می کنیم؟ عمر، فکر و مغز، امانت هایی است که خداوند به ما داده تا در راهی که خودش مشخّص کرده صرف کنیم و اگر هر یک از این امانت ها را در غیر راه خدا صرف کنیم به آن امانت خیانت کرده ایم و در قیامت باید پاسخگو باشیم. قرآن با صراحت در سوره ی اسراء می فرماید: «انّ السّمع و البصر و الفؤاد کلّ اولئک کان عنه مسئولاً»اسراء، 36.گوش و چشم و دل همگی مورد سؤال قرار می گیرند. آری انسان باید نگهبان چشم و گوش و دل خود باشد و اجازه ندهد هر ندایی وارد آن شود. در حدیث می خوانیم: دل، حَرَم خداست، نگذارید غیر خدا وارد آن شود.بحار، ج 67، ص 25.

 

اسلام، برای برطرف کردن خستگی و ایجاد نشاط، راه های مناسب و سالمی را به ما ارائه کرده است؛ ما را به سیر و سفر، ورزش و شنا، کارهای متنوّع و مفید، دید و بازدید، گفتگوهای علمی و انتقال تجربه، رابطه با فرهیختگان و مهم تر از همه ارتباط با آفریدگار هستی و یاد او که تنها آرام بخش دل هاست، سفارش کرده است. چرا خود را سرگرم لذّت هایی کنیم که پایانش، ذلّت و آتش باشد. حضرت علی علیه السلام می فرماید: «لاخیر فی لذّةٍ من بعدها النّار»دیوان امام علی علیه السلام، ص 204. در لذّت هایی که پایانش دوزخ است خیری نیست. «مَن تَلذّد لمعاصی اللّه اَورثه اللّه ذلّاً»«غررالحکم، 3565.» هر کس با گناه و از طریق آن لذّت جویی کند، خداوند او را خوار و ذلیل می نماید.

 

 

دیده شده در کتاب تفسیر سوره لقمان ، محسن قراعتی ، نشر درسهایی از قرآن ، ص۱۷_۲۳.

اشتراک گذاری این مطلب!
   پنجشنبه 26 مرداد 1396نظر دهید »

آیا سحر و جادو حقیقت دارد ؟ راهکارهای مبازره با سحر چیست ؟

در قرآن دو نوع سحر وجود دارد که یک نوع آن حقیقت ندارد و چشم بندی است و این نوع سحر حقیقت خارجی ندارد« سحروا اعین الناس» و نوع دوم که در سوره مبارکه بقره آیه ۱۰۲ می فرماید « فَيَتَعَلَّمُونَ مِنْهُما ما يُفَرِّقُونَ بِهِ بَيْنَ الْمَرْءِ وَ زَوْجِهِ » این حقیقت را نشان می دهد . در روایت هم داریم علی علیه السلام در نهج البلاغه فرمود « العین حق و الرقی حق » .

 

۹۹ درصد از کسانی که ادعا می کنند دچار سحر شده اند حقیقت ندارد و ربطی به سحر ندارد ممکن است اگر عدم موفقیت آنها بررسی شود و یک مشاور آگاه علل و عوامل عدم موفقیت او را بگوید که ممکن است مادی باشد ، ممکن است معنوی باشد ، ممکن است به خاطر دعاهای که باید داشته باشد و ندارد و یا صدقاتی که باید بدهد و نمی دهد ..


اگر بر فرض هم سحر باشد راههایی برای باز کردن هست و به علما مراجعه کند و آن سحر را باز کند. و یک راه دیگر هم دعا ، صدقه و توسل است که با آنها می شود سحر را از بین برد .

 

 

۴:۴۷

دانلود کنید 

اشتراک گذاری این مطلب!
   جمعه 20 مرداد 1396نظر دهید »

شبهه افکنی نسبت به حقانیت رهبری

دشمن با تبلیغ و ایجاد شبهه و سخنان ماهی و خرف های بی اساس ، در حقانیت رهبری جبهه حق ، ایجاد شک و تردید می نماید و در مقابل استدلالات نیرومند و روشن رهبران الهی ، به یک سلسله بهانه جوییها و ایجاد سوال و ابهام دست می زنند .

 

 

اسلام هراسی و دین ستیزی

 

قرآن با بیان فرازهایی از تاریخ گذشتگان ، از این شگرد توطئه آمیز آنان خبر می دهد : « قَالَ الْمَلَأُ الَّذِينَ اسْتَكْبَرُوا مِنْ قَوْمِهِ لِلَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا لِمَنْ آمَنَ مِنْهُمْ أَتَعْلَمُونَ أَنَّ صَالِحًا مُرْسَلٌ مِنْ رَبِّهِ قَالُوا إِنَّا بِمَا أُرْسِلَ بِهِ مُؤْمِنُونَ : اشراف و سران قومش که تکبّر و سرکشی می ورزیدند به مستضعفانی که ایمان آورده بودند، گفتند: آیا شما یقین دارید که صالح از سوی پروردگارش فرستاده شده؟ گفتند: به طور یقین ما به آیینی که فرستاده شده مؤمنیم.»۱


و در سوره فرقان ، در مورد ایرادهای بی پایه و اساس کفار نسبت به پیامبر اکرم صلی الله چنین آمده است « وَ قالُوا ما لِهذَا الرَّسُولِ یَأْکُلُ الطَّعامَ وَ یَمْشِی فِی الْأَسْواقِ لَوْ لا أُنْزِلَ إِلَیْهِ مَلَکٌ فَیَکُونَ مَعَهُ نَذِیرا ※ أَوْ یُلْقى إِلَیْهِ کَنْزٌ أَوْ تَکُونُ لَهُ جَنَّةٌ یَأْکُلُ مِنْها وَ قالَ الظّالِمُونَ إِنْ تَتَّبِعُونَ إِلاّ رَجُلاً مَسْحُوراً : و گفتند: «چرا این پیامبر غذا مى خورد و در بازارها راه مى رود؟! (نه سنت فرشتگان دارد و نه روش شاهان را!) چرا فرشته اى بر او نازل نشده که همراه وى مردم را انذار کند (و گواه صدق دعوى او باشد)؟!. ※ یا گنجى (از آسمان) براى او فرستاده شود، یا باغى داشته باشد که از (میوه) آن بخورد (و امرار معاش کند)»؟! و ستمگران گفتند: «شما تنها از مردى مجنون پیروى مى کنید»۲

 

در واقع دشمنان در مقابل پیشرفت روز افزون مکتب آسمانی اسلام و موفقیت سریع پیامبر صلی الله چاره ای جز انتشار این نمونه سخنان سست و بی اساس ، برای راضی نگه داشتن پیروان خود نداشتند .


قرآن کریم در سوره تغابن از جمله سوژه های تبلیغاتی دشمنان در مقابل پیامبران الهی را چنین بیان می کند : « ذلِکَ بِأَنَّهُ کانَتْ تَأْتيهِمْ رُسُلُهُمْ بِالْبَيِّناتِ فَقالُوا أَ بَشَرٌ يَهْدُونَنا فَکَفَرُوا وَ تَوَلَّوْا وَ اسْتَغْنَي اللَّهُ وَ اللَّهُ غَنِيٌّ حَميدٌ : آن ( عذاب ) بدان سبب است که همواره فرستادگانشان برای آنها دلایل روشن ( توحید و نبوت خود ) را می آوردند و آنها گفتند: آیا بشرهایی ( از جنس خودمان ) ما را هدایت می کنند؟! پس کفر ورزیدند و روی گرداندند و خداوند ( به واسطه هلاک کردنشان از ایمان و طاعت آنها ) اظهار بی نیازی نمود ، و خداوند ( ذاتا ) بی نیاز ( از همه چیز ) و ستوده صفات و ستایشگر و مورد ستایش است.» ۳

 

فخر رازی در تفسیرش می نویسد : دشمنان در تبلیغات خویش علیه پیامبر اکرم صلی الله می گفتند : « انَ محمدا فقیرٌ یتیمٌ فکیف یلیق به هذا المنصب العظیم : محمد صلی الله و علیه و آله و سلم فرد مستمند و یتیمی است پس چگونه ممکن است که شایسته چنین مقام بزرگی باشد

 

هر چند به ظاهر از ماجرای شبهه افکنی دشمنان به منظور ایجاد تردید در حقانیت رهبران دینی و الهی ( پیامبران و ائمه) قرن ها می گذرد ولی با احیای اسلام ناب محمدی و بازگشت هویت اسلام به جوامع دینی ، پس از پیروزی و تثبیت انقلاب اسلامی ایران با رهبری داهیانه امام خمینی ( ره) مجددا این سناریو در دستور کار نظام سلطه جهانی و صهیونیست بین الملل قرار گرفت . آنان که ناگهان در کمال بهت و ناباوری با نظام نوپا و در عین حال غیر قابل پیش گیری روبرو شده بودند ، با تمام توان به مواجهه بااین سیل بنیان کن برخاستند .

 

از این رو سیاست دوباره تلاش برای ایجاد تردید در حقانیت رهبران دینی از پیامبران و ائمه گرفته تا فقها و مراجع و رهبری معظم انقلاب در دستور کار آنان قرار گرفت .

 

امروزه نیز استکبار جهانی ، با نفوذ و رسوخ در فرهنگ دینی و سیاسی برخی از افراد و گروه ها ، احساس نیز نمی کند تا مستقیم خود را درگیر این است های دست و پا گیر کند ، بلکه مدعیان روشنفکری ، تجدد طلب و خود باخته با حرص و ولع خاصی برای جلب رضایت اربابان خارجی خود ، این بار گران را به دوش کشیده و با تحمل ذلت و خواری برای خویش ، راضی به زحمت ولی نعمتان بیگانه خود نیستند .

 

« استانلی روس » معاون رییس سازمان امنیت ملی آمریکا در اعترافی شگفت می گوید « آن چه تاکنون همه تحریکات ما را برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران با ناکامی مواجه ساخته ، اعتقاد مردم ایران به ولایت فقیه است ، چرا که ولایت فقیه برای ما و گنجینه اطلاعاتی ما یک واژه بی تعریف است ؛ به طوری که ما به هیچ وجه نمی توانیم محل حضور و ظهور و حتی میزان برد احکام ولی فقیه را پیش بینی کنیم . ما نا امید نیستیم ، خوشبختانه احزاب و آدم های « تازه نفس » در ایران ، در یک حرکت جمعی ، با ظرافت و وسواس دارند ، این خار ( ولایت فقیه ) را از چشم ما بیرون می کشند .»۴

 

این تازه نفسان همان مدعیان دروغین روشنفکری هستند که بی مهابا دامنه جسارت و هتاکی را تا بدانجا کشانده اند که در حجیت و حقانیت قول معصوم نیز تشکیک و تردید روا داشته اند .

 

تنها اشاره ای به برخی از سیاه نوشته ها در این زمینه ، برای معرفی این خادمان تازه نفس استکبار جهانی کافی است .


عبدالکریم سروش مترجم متو فلسفی اندیشمندان غرب می گوید : « در حیطه ولایت باطنی ، رابطه مرید و مرادی برقرار است ، اما در حیطه ولایت سیاسی حتی ائمه هم وجوب اطاعت ندارند چه برسد به فقیه ، مردم می توانند بر امام معصوم هم خرده بگیرند ، انتقاد کنند و در جایی فرمانش را اطاعت نکنند .»۵

 


یکی دیگر از عناصر مدعی تجدد می نویسد « ولایت مطلقه فقیه همان حکومت مطلقه سلطنتی است ، هر دو حکومت خود را موهبت الهی می دانند . و هر دو اعتراض به آن را ممنوع و تجاوز به خط قرمز می دانند ، قرائت جدید مثل همان است که شاه را سایه خدا می دانستند .


افتراها و نسبت های ناروا و قداست شکنانه دشمنان دین و فرهنگ به سفیران الهی و رهبران مذهبی ، در طول تاریخ عمر بشر ، یکی از نکبت بارترین و سباه ترین حربه های حق ستیزان بوده و هست .
این ترفند فرسوده ، هزاران بار ، به موازات عمر بشر در بوته آزمایش قرار گرفته و نتیجه ای دلخواه برای معاندان در بر نداشته است .۶

 

۱_ سوره اعراف آیه ۷۵
۲_ سوره فرقان آیه ۷ و ۸
۳_ سوره تغابن آیه ۶
۴_ کیهان ، ش ۱۶۴۴۴
۵_ کیان ، ش ۴۴ ، ص ۱۱_ ۲۰
۶_ دیده شده در کتاب ، شگردهای دین ستیزی از نگاه قرآن ، مهدی رستم نژاد ، نشر یاقوت ، صص ۱۲ تا ۱۹

 

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   پنجشنبه 19 مرداد 1396نظر دهید »

دعایی برای طلب مال و فرزند 

 

دعای فرزند دار شدن

 

 

امام سجاد علیه السلام فرمودند : هر کس این دعا را زیاد بخواند هر چه از مال و فرزند و خیر دنیا و آخرت که بخواهد ، خداوند به او عطا می فرماید

« ربِِ لا تذرنی فرداً و انتَ خیرُ الوارثین ، وجعل لٖی من لدُنک ولیاً یرثُنی فی حیاتی و یستغفرُُ لی بعدَ موتیٖ و جعلهُُ خلقاً سویاً و لاتجعل لِشیطانِِ فیه نصیباًً  ، اللهم أِنی استغفرکََ واتوب الیک ، أِنکَ انتَ الفور الرحیم »

 

و برای فرزند دار شدن هفتاد مرتبه این دعا را بخواند .

 

 دیده شده در کتاب فکرهای شگفت معصومین علیهم السلام سیدعباس اسلامی حسینی ، نشر بوستان قرآن ،ص ۱۶۶.

اشتراک گذاری این مطلب!
   شنبه 14 مرداد 1396نظر دهید »

سه جهت گیری دولت دوازدهم از نظر رهبر انقلاب

 

 

رهبر انقلاب، امروز در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری:

جهت‌گیری اول؛ پرداختن به مشکلات مردم است. پرداختن به مسائل داخلی، مشکلات مردم، مسئله معیشت و اقتصاد؛ که این دو باید به نقطه قابل قبولی در طول این چهار سال برسانید.

 

جهت‌گیری دوم؛ تعامل گسترده با دنیاست. این درست نقطه مقابل آن چیزی است که دشمنان ما و سلطه‌گران عالم دنبالش هستند. ما می‌توانیم با دنیا ارتباطات وسیع و گسترده‌ای داشته باشیم، هم به ملتها و دولتهای دیگر کمک کنیم، هم از کمک آنها بهره‌مند بشویم.

 

جهت‌گیری سوم؛ در برابر هر سلطه‌طلبی با صلابت و قدرت ظاهر بشوید. آن سلطه‌طلب هر که میخواهد باشد، امروز از همه متجاوزتر و وقیح‌تر رژیم ایالات متحده آمریکاست، در مقابل اینها با صلابت، با قدرت، با پشتوانه‌ی اقتدار ملی و کمک این مردم می‌توانید از ترفندهای آنها جلوگیری کنید و آن را دفع کنید.

 

۹۶/۵/۱۲

http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=37311

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   پنجشنبه 12 مرداد 1396نظر دهید »

مکارم اخلاق امام رضا علیه السلام 

تواضع و فروتنی امام رضا

 

السلام علیک یا علی بن موسی الرضا

 

تواضع و فروتنی از صفات حمیده و خصال ستوده انسانی است که مخصوصا از صاحبان جاه و مقام بسیار مطلوب و پسندیده است ؛ خداوند متعال مردمی را که در زندگی خویش تواضع را مشی خود قرار داده اند بندگان مخصوص خود شمرده و آنان را در قرآن کریم ستوده است و می فرماید : «وَ عِبادُ الرَّحْمنِ الَّذينَ يَمْشُونَ عَلَي الْأَرْضِ هَوْناً وَ إِذا خاطَبَهُمُ الْجاهِلُونَ قالُوا سَلاماً :بندگان ( خاص خداوند ) رحمان ، کسانی هستند که با آرامش و بی تکبّر بر زمین راه می روند و هنگامی که جاهلان آنها را مخاطب سازند ( و سخنان نابخردانه گویند ) ، به آنها سلام می گویند ( و با بی اعتنایی و بزرگواری می گذرند )

 

از ابراهیم بن عباس روایت شده است که گفت : من هرگز ندیدم که حضرت ابوالحسن در تکلم کردن به کسی ستم کند و بد بگوید  و ندیدم سخن کسی را قطع کند بلکه صبر می کرد تا او از سخن فارغ می شد بعد از آن تکلم می فرمود.

 و هرگز ندیدم که پیش کسی نشسته باشد و پای خود را دراز کند .

و هرگز ندیدم که یکی از غلامان ومملوکان خود را دشنام دهد .

و هرگز ندیدم که در خندیدن قهقهه کند . بلکه خنده او تبسم بود و چون خلوت می شد و خوان طعام برای ایشان حاضر می شد جمیع غلامان و مملوکان خود حتی دربان و مهتر را بر سر سفره می نشاند .

 

 

دیده شده در کتاب امام رضا علیه السلام ، فضل الله کمپانی انتشارات مفید.  ص ۲۴. 

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 11 مرداد 1396نظر دهید »

حقوق فرزند در سیره رضوی 

 

در اهمیت و منزلت نام نیک اشاره به این مطلب ضروری است که یکی از حقوق انسانی در روابط متقابل ، کاربرد نام و عنوان شایسته و نیکوست . در حدیث آمده است : « حق مومن بر برادرش این است که او را به بهترین اسمش بنامد »

 

در سیره علمی رضوی اشارات متعددی در همین باره وجود دارد به عنوان مثال ؛

شخصی از علی ابن موسی الرضا علیه السلام پرسید چرا اعراب فرزندان خود را به نام های سگ ، یوزپلنگ و پلنگ و نظایر آن نامگذاری می کردند ؟ حضرت فرمود : « اعراب مردان جنگ و نبرد بودند . این اسم ها را بر فرزندان خود می گذارند تا هنگام صدا زدن آنان در دل دشمن هول و هراس بیفکنند »

 

از این سخن این گونه بر می آید که میان اسم و صفات روحی _ روانی ناشی از آن و تاثیر در شخصیت طرف مقابل ، رابطه ای معنادار وجود دارد . افزون بر آن که اسم در صاحب نام تاثیری بر جای می گذارد که در ساختار شخصیت طرف مقابل ، رابطه ای معنادار وجود دارد . افزون بر آن که اسم در صاحب نام تاثیری بر جای می گذارد که در ساختار شخصیتی او می تواند نقش آفرینی کند .

 

 

دیده شده در کتاب مهارتهای زندگی در سیره رضوی ، محمد رضا شرفی ، ص ۱۱۳

اشتراک گذاری این مطلب!
   سه شنبه 10 مرداد 1396نظر دهید »

مکارم اخلاق امام رضا علیه السلام 

حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام مانند سایر ائمه دارای گوهر پاک و اصیل و به زیور فضایل نفسانی و اوصاف حمیده آراسته و از هر گونه زشتی و پلیدی و رذایل اخلاقی منزه بود ، زیرا خداوند تعالی ساحت پاک پیغمبر صلی الله و خاندان او را به مدلول آیه تطهیر  از هر عیب و نقصی دور داشته است .

 

 

زهد وعبادت امام رضا علیه السلام 

از محمد بن عباد روایت شده است که حضرت رضا در تابستان بر روی حصیر می نشست و در زمستان بر روی پلاس آرام می یافت و لباس های او جامه های زبر و درشت بود و چون از منزل خود پیش مردم می آمد خود را مزین می ساخت .

حضرت رضا علیه السلام هر سه روز یک ختم قرآن انجام می داد و می فرمود اگر بخواهم در کمتر از سه روز هم می توانم یک قرآن ختم کنم ..

 

همچنین آن حضرت بسیار روزه می گرفت و روزه اول ، وسط و آخر ماه از وی ترک نمی شد .

 

ازاباصلت روایت شده که گفت من وارد سرخس شدم و رفتم در در آن خانه ای که حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در آنجا زندانی بود و از زندانبان اذن دخول خواستم ، وی در جوابم گفت تپ دسترسی بدان حضرت نخواهی داشت ، گفتم چرا ؟

گفت چه بسا می شود که امام رضا علیه السلام در هر شب و روزی هزار رکعت نماز می خواند و فقط در ساعت اول روز و قبل از ظهر و موقعی که آفتاب زده می شود از نماز دست می کشد و در محل نماز خواندن خویش نشسته با خدای خود مناجات می کند .

 

شیخ صدوق از رجا ٔٔ ابن ابی ضحاک که از طرف مامن برای بردن امام رضا علیه السلام از مدینه به مرو ماموریت داشت روایت کرده است که کفت من از مدینه تا مرو همراه امام بودم به خدا سوگند کسی را در پرهیزگاری و کثرت ذکر خدا و شدت خوف از تعالی مانند او ندیدم و جریان عبادت آن جناب در شبانه روز چنان بود که چون صبح می شد نماز صبح را ادا ٔٔ می کرد و بعد از سلام نماز در مصلای نماز می نشست ، تسبیح وتحمید و تکبیر و تهلیل می گفت و صلوات بر حضرت رسول و اولاد او می فرستاد تا آفتاب طلوع می کرد ، پس از آن به سجده می رفت  و سجده را چندان طول می داد تا روز بلند می شد ، سپس سر سجده بر می داشت و با مردم و با مردم حدیث می کرد و تا نزدیک زوال آفتاب آنان را موعظه می فرمود پس از آن تجدید وضو کرده و به مصلای خود بر می گشت و چون زوال می شد بر می خواست و شش رکعت نافله ظهر بجا می آورد و در رکعت اول بعد از حمد سوره قل یا ایها الکافرون و در رکعت دوم و چهار رکعت دیگر بعد از حمد سوره  قل هو الله احد را می خواند ….

 

بعد از نماز سجده شکر به جای می آورد و صد مرتبه شکرا لله می گفت .

 

 

دیده شده در کتاب حضرت رضا علیه السلام ، فضل الله کمپانی ، نشر مفید ، ص ۲۰ 

اشتراک گذاری این مطلب!
   دوشنبه 9 مرداد 1396نظر دهید »

عمّه‌ی مظلومه‌ی «صاحب زمان»!

 

السلام علیک یا فاطمه معصومه

 

عاصی و محتاجِ ترّحم شدم
راهیِ بیت‌الكرمِ قم شدم
 


رد شدم از وحشتِ دشتِ کویر
رد شدم از تشنگیِ گرمسیر

 
کیست که این‌گونه جلا می‌دهد
بوی غریبیِ رضا می‌دهد


 
پاره‌ای از بارگهِ شاه طوس!
فاطمه ای خواهر «شمس‌الشّموس»!


 
عمّه‌ی مظلومه‌ی «صاحب زمان»!
روشنیِ نیمه‌شبِ جمکران!


 
از سفر سختِ کویر آمدم
شاعر و رنجور و فقیر آمدم


 
اذنِ زیارت بده بانو! به من
رو به تو کردم، بنما رو به من


 
اذنِ نمازم بده، بانویِ آب!
روضه‌ی معصومیت آفتاب!


 
«شیعه» به نام تو مباهات کرد
«نور» در این خانه مناجات کرد


 
بس که در این خانه خدا منجلی است
هر کسی آمد به لبش «یا علی» است


 
بُقعه‌ای از کوی بنی‌هاشم است
مدرسه‌ی عالمه و عالِم است


 
دل تپش از بزم محبت گرفت
در ملکوتش سرِ خلوت گرفت

 
لحظه‌ای آرام به کنجی نشست
حضرت معصومه! دل من شکست

 
اشک! خدا را، تو به من بد نکن
حضرت معصومه! مرا رد نکن

 
اشک! به راهِ سخنم سد شدی
خوب من این باره چرا بد شدی؟
 


اشک! خدا را، تو بگو: این منم
شمع همین خانه‌ام و روشنم
 


من نگرانم که مرا رد کنند
خواستنی‌هام به من بد کنند
 


عمّه‌ی مظلومه‌ی صاحب زمان!
روشنیِ نیمه‌شبِ جمکران!

 
نام تو یادآور زینب شده
موجبِ آوارگیِ شب شده
 


هم‌سخنِ خلوتِ تنهای من!
دخترِ خورشید و مسیحای من!

 
مریم قدّیسه‌یِِ آلِ علی!
سیّده‌یِ نسلِ زلالِ علی!

 
کوثری از سلسله‌ی حیدری
پاره‌ای از عصمتِ پیغمبری

 
شیفتگانت به طواف آمدند
در «حرم ستر عفاف» آمدند

 
جرعه‌ای از آب حیاتم بده
حضرت معصومه نجاتم بده
 


با دل آغشته به داغ آمدم
از طرف شاه چراغ آمدم

 


شعر قادر طراوت پور برای حضرت معصومه(س)

اشتراک گذاری این مطلب!
   دوشنبه 2 مرداد 1396نظر دهید »

چرا حجاب به زن اختصاص یافته است ؟

 

زنان آخرالزمان

«حجاب » از این نظر مخصوص زنان گردیده است که : از طرفی خداوند برای مصلحت ، خلقت زن را زیباتر از مرد و ظریف تر از او آفریده است و ازطرف دیگر طبعا میل به خودنمایی و خودآرایی در زن بیشتر از مرد است ؛ یا اساساً اختصاص به زن دارد و برای همین جهت است که «تبرج» از انحرافهای مخصوص زنان است و لذا دستور پوشش هم به زنان یافته است و اسلام این خودآرایی زن را جهت می دهد که باید مخصوص شوهر او باشد .

 

و نیز اسلام که دین فطرت است از جهت پاسخگویی به فطرت خودآرایی زن « زینت با طلا» و « پوشیدن حریر خالص» را برای مردان حرام گرانیده است و فقط برای زنان تجویز کرده است .

 

و لذا لازم است در لباس زنان این خصوصیات رقابت شود تا هدف اسلامی تامین شود .

 

۱_ همه اعضای بدن غیر از چهره و دستها تا مچ را بپوشاند .

۲_ بدن نما و نازک نباشد .

۳_ تنگ نباشد به طوری که حجم بدن را نشان بدهد .

۴_ از لباس های مخصوص مرد نباشد چه این که حضرت پیغمبر صلی الله همانطور که مردانی را که خود را شبیه زنان می کنند مورد لعنت قرار داد ، زنانی را که نیز خود را شبیه به مردان می نمایند مورد لعنت قرار داد .

 

در رابطه با لباس های نازک و بدن نما این حدیث این حدیث از حضرت امیرمؤمنان علیه السلام نقل شده است که : در آخرالزمان که بدترین زمانهاست ، زنانی پیدا می شود که پوشیده هستند ولی برهنه می باشند ( لباس دارند اما آنقدر نازک است که گویا نپوشیده اند ) از خانه با خودآرایی بیرون می آیند ، اینان از دین بیرون رفتگان و در فتنه ها واردشندگان هستند و به سوی شهوات تمایل دارند و به طرف لذتها شتابان می باشند ، اینان حرام های الهی را حلال می دانند و در دوزخ به عذاب همیشگی گرفتار می شوند .

 

 

دیده شده در کتاب جایگاه بانوان در اسلام ، مرجع عالیقدر آیت الله نوری همدانی ، انتشارات مهدی موعود عج ، ص ۳۵۷

اشتراک گذاری این مطلب!
   یکشنبه 1 مرداد 1396نظر دهید »

ضرورت طهارت اعضای سجده و نتایج آن

 

وضو گرفتن

 

بر ما لازم است که اعضا و جوارح را با معصیت آلوده نکنیم و اگر آلوده شدند در موقع وضو اینها را تطهیر کنیم ، اسرار وضو را اهل بیت سلام الله علیها مشخص کرده اند ، فرمود وقتی انسان دست می شوید یعنی خدایا هر گناهی که با دستانم انجام دادم دارم این دستها را تطهیر می کنم .

 


آن وقت با دست و سر و روی پاک به طرف ذات اقدس اله توجه می کند . این موضوع آدم را راحت نگه می دارد ، یعنی هم در دنیا راحت است ، هم در آخرت راحت است ، هم وظایف خودش را در دنیا انجام می دهد ، هم وظایف مردم را به مردم بازگو می کند ، نه راه کسی را می بندد و نه خودش به بیراهه می رود

 

 

 

سخنان آیت الله جوادی آملی ، شنیده شده.

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   شنبه 31 تیر 1396نظر دهید »

دعا برای دورشدن از شر مزاحم

 

دعا کردن برای دور شدن مزاحم

 

 

امام صادق علیه السلام فرمود : هرگاه از شر کسی ترسان و بیمناک بودی ، این دعا را بخوان ؛« اللهمّ اِنَک لا یکفی منک احدُ و انت تکفی من کلِّ احدٍ من خلقک فاکفنیٖ شرَّ ( نام فرد شرور آورده شود ) : بار خدایا ! هیچ کس شر تو را باز نمی گرداند و تو شر همگان را باز می گردانی ، خدایا ، شر فلان کس را از من بازگردان »

 

 

دیده شده در کتاب ذکرهای شگفت معصومین علیهم السلام ، سید ابوالحسن موسوی نژاد خمینی ، به اهتمام اسلامی حسینی ، نشر بوستان قرآن ، ص ۱۱۹ 

اشتراک گذاری این مطلب!
   سه شنبه 27 تیر 13961 نظر »

زمان مناسب برای ابراز محبت به فرزند 

 

 

از نظر اسلام ، اظهار محبت و مهرورزی باید از دوران کودکی آغاز و پایه ریزی شود ، خداوند تربیت همراه با محبت و رحمت را ، حکمت سفارش فرزندان به احتراو و محبت نسبت به پدر و مادر قرار داده است .

 

پیامبر اکرم صلی الله در سفارشی فرمود : « اََحبوا الصبیان و ارحموا ... : کودکان را دوست بدارید و آنان را مورد لطف و رحمت قرار دهید .

 

امام صادق علیه السلام نیز در این مورد فرمود : « ان الله عزوجل یرحم الرجل لِشده حُبه لولده : خداوند مرد را به خاطر شدت محبت به فرزندش ، مورد لطف و رحمت قرار می دهد

 

کودکان همانگونه که به تغذیه جسمانی نیاز دارند ، به همان میزان به محبت و عطوفت نیز نیاز دارند . کودکان همواره باید احساس کنند که پدر و مادرشان آنها را دوست دارند و حامی او هستند و همین محبت و توجه ، محیط روانی آرام و قابل اعتمادی را برای آنها فراهم می کند که عامل عمده و موثری در رشد و تکامل عاطفی آنان می باشد .

 

محبت مهربانی در خانواده ، پایه اساسی پرورش صحیح عواطف کودکان  است و در پرتو آن می توان احساسات کودک را به خوبی هدایت نمود و او را به راه صحیح و مسیر سعادت بخش سوق داد . با بررسی واژه محبت در قرآن ، درمی یابیم که خداوند نیز از عنصر محبت برای تحریک و تشویق جامعه انسانی به انجام کارهای نیک و شایسته و بازداشتن آنها از بدی ها و انحراف ها ، استفاده کرده است .« ... ان الله حب التوابین : همانا خداوند توبه کاران را دوست دارد . سوره بقره آیه ۲۲» « … ان الله یحب المحسنین : همانا خداوند نیکوکاران را دوست می دارد ، آل عمران آیه ۱۴۸» …

 

در مسیر تربیت عامل محبت قویترین عنصر برای پذیرش و تحمل و تفاهم است اگر در خانواده ، محبت متقابل حاکم شود و پدر و مادر بتوانند محیطی آکنده از مهر و عواطف به وجود آورند ، راه تفاهم و همکاری برای فرزندان باز می شود و فرزندان پرورش یافته در چنان محیطی ، در عرصه های بزرگ اجتماع با مردم مهربان و رئوف خواهند بود .

اما اگر فرزندان لذت محبت و احترام را در خانواده و از سوی پدر و مادر نچشیده باشد اساسا معنای محبت و مهرورزی را درک نخواهد کرد و اگر با آنان نامهربانی شود و با خشونت و بی احترامی برخورد گردد ، آنان نیز با مردم همانگونه رفتار خواهند کرد .

 

 

دیده شده در کتاب خانواده قرآنی ،عیسی عیسی زاده ، مرکز چاپ و نشر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ، ص ۱۶۲.

 

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   دوشنبه 26 تیر 1396نظر دهید »

اگر از جنگ خسته شده اید بروید ؛ سخنان سربازان دیروز برای سربازان امروز …

 

نکند ما هم حس کنیم کارمان جنگیدن است ؟
اگر از جنگ خسته شدید بروید ، هر کس خسته شده و نمی خواهد بجنگد برود …


ما می خواهیم به آخر جنگ برسیم ، جوی در بین ما به وجود آمده است که از مرگ می ترسیم ؛ این جو را باید یک انقلابی کرد و عوضش کرد ….


نقاط قوت ما در عملیات های گذشته چه بوده ؟ شناسایی خوبمان بوده ، شناسایی نقاط ضعف دشمن ، تلاش واقعی تمامی نفرات برای این که کار به مرحله ثمر برسد …


اگر از جنگ خسته شده اید و نمی توانید بجنگید ، اگر مسأله دارید ؛ این مسائل را حل کنید ، چه طرحی دارید که خرق عادت شود و معجزه شود ( تا کار انجام شود ) این چه بدبختی است که ما را گرفته است ؟

 

 

صدای شهید حسن باقری 

دانلود کنید 

۴:۴۷

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 14 تیر 1396نظر دهید »

برخی از علل بدحجابی و بی بندوباری 

                                                                 علل بدحجابی

 

ضعف ایمان ، محیط ناسالم ، تقلید کورکورانه ، پندارهای غلط در مورد زیبایی ، جهل به احکام حجاب و عدم آگاهی از مزایای عفاف ، دوست ناباب ، تربیت و تعلیم نادرست ، ماهواره و فیلم های فاسد ، اختلاط بی حساب و کتاب در دانشگاه ها و برخی مراکز فرهنگی ، برداشت نادرست از واژه زیبای آزادی ، ایجاد رقابت نادرست بین زنان و مردان ، ارتزاق از راه حرام ، ایجاد موانع در راه ازدواج جوانان و الگوهای کاذب از جمله علل بدحجابی و بی بندباری است .

 

میشل هوباک اسلام ستیز فرانسوی می گوید : 

« جنگ بر ضد اسلام گرایی با کشتن مسلمانان فایده ای ندارد ، فقط با فاسد کردن آنها می توان به این پیروزی دست یافت . پس باید به جای بمب بر سر مسلمانها ، دامنهای کوتاه فرو بریزیم .»

 

 

دیده شده در کتاب عفاف و حجاب ، سید محسن محمودی ،انتشارات صاحب الزمان ، ص ۱۱۰ 

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 31 خرداد 1396نظر دهید »

روزگار موشک‌ها…

 

رهبر انقلاب : این که بگویند فردای دنیا فردای مذاکره است ، فردای موشک نیست این حرف اگر از روی ناآگاهی گفته شده باشد ، خب ناآگاهی است . از روی آگاهی اگر گفته شده باشد خیانت است …..

 

سخنان تامل‌برانگیز کارشناسان شبکه‌های ماهواره‌ای درباره توان موشکی ایران

 

 

توان موشکی ایران 

۴:۰۰

اشتراک گذاری این مطلب!

موضوعات: بدون موضوع
   دوشنبه 29 خرداد 1396نظر دهید »

خدایا حالم بداست

خدا انسان را برای چه ساخته است ؟ برای هیجان، برای لذت، برای شادی ..
چرا بازار استغفار سرد است ؟
چرا در خانه خدا کمتر استغفار می کنیم ؟
چون آدمها از خودشان انتظار ندارند که برسند به عالیترین شاخص حیات یعنی نشاط و متوجه نیستند که خودشان خراب کرده اند این وضع را که نمی توانند برسند به مهمتر شاخص حیات یعنی نشاط! و بعد نمی دانند که اگر بروند در خانه خدا ؛ خدا این خرابکاری را جبران می کند .


خدایا من کیف نمی کنم از زندگی ، من را ببخش ..


خدایا من سرزنده و سرحال نیستم ، چه مرگم است ، مرا ببخش ..


من خراب کردم ؛ مرا ببخش ، یعنی جبران کن برایم..

 

می خواهم استغفار کنم

خدایا ظلمت نفسی ،من خراب کردم ، زندگی نکردم ، من شادی نکردم ، من بد رفتار کردم …
یا جابرالعظم الکثیر ؛استخوان می شکند تو جبران میکنی جوش می دهی به هم ، جبران برایم ، یا من یبدل سیئات بالحسات ؛ گناه را تو تبدیل به خوبی می کنی ، خوب کن حال مرا ..

خدایا حالم بد است ، یعنی آدم بدی هستم ، آنقدر مرا ببخش که حالم خوب شود ..اگر دیدی خدا زود جواب نداد ، ادامه بده … نترس و بگو خدایا مرا ببخش….

 

سخنان استاد پناهیان 

۴:۳۶

دانلود کنید 

اشتراک گذاری این مطلب!
   شنبه 20 خرداد 1396نظر دهید »

صحبت با مردی شکم پرست 

 

از شخصی به نام بنان ابن طفیل که در پرخوری و شکم پرستی مشهور می باشد سوال شد : در میان آیات قرآن کدام آیه قرآن را بیشتر دوست داری ؟ 

در جواب کفت : ما لکم تاکلون : چرا نمی خورید ؟

 

پرسیدند : از اوامر قرآن به کدام دستور عمل می کنی ؟ گفت : کلوا واشربوا : بخوربد و بیاشامید .

 

پرسیدند : از دعاها چه دعایی را انتخاب کردی ؟ گفت : ربنا انزلنا علیها مائده من السما : پروردگارا خوانی از طعام بر ما نازل کن .

 

پرسیدند : از احادیث چه حدیثی  را بیشتر دوست داری ؟ گفت ؛ این حدیث که رسول خدا صلی الله فرمود « لو دعیت بکراع لا جبت : اکر مرا به خوردن پاچه گوسفندی دعوت کنند اجابت می کنم ،»

 

 

دیده شده در کشکول مهربان ، نادر مهربان ، نشر سایه ، ص ۳۶۵

اشتراک گذاری این مطلب!
   دوشنبه 15 خرداد 1396نظر دهید »

بگو خدایا ! غلط کردم 

 

خدا دوست دارد ، بنده گنهکارش بگوید : خدایا غلط کردم .

دیدید وقتی بچه شما اشتباهی می کند ، می آید و به شما می گوید ؛ غلط کردم . چقدر خوشحال می شوید .

گریه می کند واشک می ریزد که آقاجون ! غلط کردم ، من را نزن .

شما او را بغل می کنید و به خودتان می چسبانید و نوازش می کنید .

شما که بنده اید و این طور هستید. آن وقت خدا ! فقط یک کلمه انسان بگوید ؛ خدایا ! نفهمیدم ، بد کردم ، عمرم را به بطالت صرف کردم …

 

 

دیده شده در کتاب طریق دوست ، رهنمودهای آیت الله احمد مجتهدی تهرانی ، به کوشش علی اکبر مزدآبادی، ص ۷۶.

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 10 خرداد 1396نظر دهید »

مردان خدا …

 

مردان خدا پردۀ پندار دریدند
یعنی همه جا غیر خدا هیچ ندیدندهر دست كه دادند از آن دست گرفتند
هر نكته كه گفتند همان نكته شنیدندیك طایفه را بهر مكافات سرشتند
یك سلسله را بهر ملاقات گُزیدند

 

یک‌فرقه به‌عشرت در ِكاشانه گشادند
یک‌زُمره به‌حسرت سرانگشت گزیدندجمعی به در پیر خرابات خرابند
قومی به بر شیخ مناجات مریدندیك جمع نكوشیده رسیدند به مقصد
یك قوم دویدند و به مقصد نرسیدند

 

فریاد كه در رهگذر آدم ِ خاكی
بس‌دانه فشاندند و بسی‌دام تنیدند

 

زنهار مزن دست به دامان گروهی
كز حق ببریدند و به باطل گرویدند

 

چون خلق درآیند به بازار ِحقیقت
ترسم نفروشند متاعی كه خریدندكوتاه‌نظر ، غافل از آن‌سرو بلند است
كاین جامه به اندازۀ هرکس نبریدند

 

فروغی بسطامی

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 10 خرداد 1396نظر دهید »

آنچه درباره سند ۲۰۳۰ نمی دانیم 

 

رهبران كشورهاي عضو سازمان ملل متحد، در سپتامبر 2015 در اجلاس عالي رتبة اين سازمان متعهد شدند تا اهداف دستور كار جهاني توسعةپايدار 2030 را كه نتيجة يك فرآيند گسترده مشورتي در سطح جهاني بود، در سياستگذاري كلان ملّي خود از اول ژانوية 2016 مد نظر داشته باشند.


در ايران نيز، آذرماه سال 95 بود كه سندي با عنوان سند ملي آموزش 2030 ايران با حضور وزراي آموزش و پرورش و علوم رونمايي شد.گفته مي شد اين سند وضعيت حوزه آموزش در ايران بين سالهاي 2016 تا 2030 را ترسيم ميكند كه شرايط و چگونگي تحصيل و سطح سواد درايران و ديگر كشورهاي عضو اين پيمان كجا و چطور باشد.

 

شكايت هاي عجيب يونسكو از كشورهاي پذيرنده 2030/ از اعتراض به غيرقانوني بودن روسپيگري تا تلاش براي حذف روز مادر+جدول

 

 

دانلود کنید 

 

با پذيرش 2030  فضا براي وضع تحريمهاي جديد عليه ايران باز مي شود.

اشتراک گذاری این مطلب!
   پنجشنبه 4 خرداد 1396نظر دهید »

آیا برجام سایه جنگ را از سر ایران رفع کرد ؟

 

ناصر نوبری ؛ دیپلمات ارشد وزارت خارجه : شرایط کنونی و با این مذاکرات سایه جنگ بیشتر شد .
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید : نکته کلیدی این است که پس از توافق گزینه نظامی تقویت هم می شود ؛ چرا که طی این سالها ما جزییات بیشتری از برنامه هسته ای ایران جمع خواهیم کرد .

 

 

 

۱:۱۵

دانلود کنید 

اشتراک گذاری این مطلب!
   سه شنبه 2 خرداد 1396نظر دهید »

توصیه های انتخاباتی آیت الله بهجت ( ره)

 

توصیه های انتخاباتی آیت الله بهجت

 

حجت الاسلام و المسلمین شیخ علی بهجت، دیدگاه های انتخاباتی این مرجع روشن ضمیر را بیان می کنند ،:
 

* مسوولین، اگر مهذب نباشند، مملکت را می فروشند

حضرت آیت الله بهجت، در مسائل اجتماعی، نظرات مفصلی داشته، ایشان، معتقد بودند، مشکل اصلی این است که مسلمانان از کار خودشان دست برداشتند، لذا غافل شدند و کفار را بر خودشان مسلط کردند، ایشان معتقد بودند، باید انسان‌های مهذب سر کار باشند، مردم هم افراد مهذب را انتخاب نمایند، نه کسی که وطن و کشور را می‌فروشد، چون ملتی و سرنوشتی را هم می‌فروشند، زیرا تا به حال هر چه بر سر اسلام و مسلمین آمده، از طریق انسان‌های غیرمهذبی بوده که بر سر کار بوده ­اند.

 

 آیت الله بهجت می فرمود، با روی کار آمدن استعمارگران و مسلط شدن آنها کار به جایی رسید که بین شیعیان هم فاصله افتاده است، یعنی نه تنها بین مسلمانان اختلاف انداختند، بلکه بین شیعه­ ها با یکدیگر نیز اختلاف انداختند، اما در مقابل بین خودشان اتحاد برقرار کردند، حتی فرمودند: زمانی در عراق بودیم، انگلیس‌ها بر این کشور مسلط شده بودند، یکبار در کاظمین جلوی چند ایرانی را گرفته و گفته بودند، اجنبی­ ها! اینجا چکار می‌کنید؟. یعنی کار به جایی رسیده بود که کافر بیگانه در کشور اسلامی، آن هم شهر شیعی، یک فرد مسلمان را می بیند و به یک شیعه می‌گوید؛ اجنبی، یعنی خودش را اینقدر خودی دانسته و احساس مالکیت ممالک اسلامی می کند.

 

حضرت آیت الله بهجت همواره می فرمودند: ما غربی ها را به بت تبدیل کرده­ایم و آن‌ها را بالای سرمان گذاشتیم، و از دستورات اهل بیت(علیهم السلام) دور شدیم، کار استعمار هم به اینجا رسیده که بین شیعه و سنی اختلاف بیاندازد تا بتواند حکومت کند.

 

* شرایط نامزدهای انتخابات از دیدگاه آیه الله بهجت

زمانی، برخی بزرگان حوزه از حضرت آیت الله بهجت(ره) درخواست کردند، درباره انتخابات، نظر دهند، ابوی نیز کاغذی به من داده و فرمودند: توصیه های انتخاباتی این است، و بعد فرمودند، تا سال های سال، اگر فردی در این خصوص توصیه ای خواست، فقط همین ها می باشد.

 

در بیانه انتخاباتی ایشان، بیان گردیده که: اولاً چه کسانی حق دارند انتخاب شوند و ثانیاً، مردم به چه کسانی حق رأی دادن دارند.

کسانی حق دارند کاندیدای انتخابات شده و امین مردم در امر دین و دنیا باشند که از رجال با عقل کامل باشند. در اعتقاد و عمل ایمان کامل داشته، از شیعیان دوازده امامی باشند، عالم به مسائل شرعی شخصی و اجتماعی باشند، شجاع باشند. « مثل مرحوم مدرس». از آنهایی باشد که در موضعگیری ها، تنها خشیت الهی را لحاظ کنند. از رشوه و منافع شخصی دور باشد. اهل اعتدال فکری بوده و پرهیزکار و متقی باشند،آینده نگر و برنامه ریز هم باشند.

 

حضرت آیت الله بهجت می‌فرمود، اگر کسی تمام این ویژگی ها را نداشته باشد، ولو این که بعضی از این ویژگی ها، را هم داشته باشند، امین مردم نیستند و شرایط انتخاب شدن را ندارند. لذا انتخاب این فرد بی اثر است. و حتی رأی به اشخاصی که فاقد این ویژگی ها هستند، جایز هم نیست.

 

 

* تشخیص کاندیدای اصلح از دیدگاه آیه الله بهجت

ایشان معتقد بودند، برخی از راه های تشخیص کاندیدای اصلح، در هنگام تردید، این است که ببینید: کدام یک از کاندیداها در عقیده و عمل با حضرت امیر المومنین(علیه السلام) و حضرت مهدی(عج) نزدیک بوده و یا نزدیک‌ترند. انتظار در کدامیک از این افراد بارزتر بوده و آمادگی کدام یک از آنها بیشتر است.

 

نکته بعد این که، کدام یک از نامزدهای انتخاباتی، در امور دین تغییری نداده و یا نمی‌دهد. کدام متلون در اعتقاد و عمل هستند. کدام یک از افراد ملکه تقوی و راستگویی داشته و یا قوی تر هستند؛  در صفات، کدام نامزد به کفر و نفاق شبیه و کدام از نفاق دورتر است.

 

بنابراین حضرت آیت الله بهجت(ره) معتقد بودند، برای تشخیص کاندیدای اصلح و رأی به ایشان، باید بررسی و تفحص کرد، کدام به خدای متعال، پیامبر(صلی الله علیه و آله) ، اهل بیت(علیهم السلام) و امام عصر(عج)، نزدیک تر است. باید این گونه اشخاص را انتخاب کنید.

 


منبع: خبرگزاری حوزه

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396نظر دهید »

ذکری برای بهبود شغل و درآمد 

 

شخصی از آیه الله العظمی بهجت ( ره) پرسید « دست به هر شغلی که می زنم ناکام می شوم  ، برای بهبود درآمد و زیاد شدن روزی چه کنم ؟ »

 

ایشان فرمودند : « زیاد استغفار کنید و اگر نتیجه ندیدید ، بدانید یا کم استغفار کرده اید یا با اعتقاد کامل نگفته اید . در روایات با هر سه لفظ آمده است که اکر کسی ملازم استغفار باشد ، یا پیوسته استغفار کرد یا زیاد استغفار کرد خداوند او را از هر هم و غمی رها می کند و از هر تنگنایی راه برون رفت برای وی قرار می دهد و از جایی که گمان نمی بر روزی اش را می دهد .»

 

 

دیده شده در کتاب ، ذکرها شگفت معصومین علیهم السلام ، سید عباس اسلامی حسینی ، نشر بوستان قرآن ، ص ۶۱

اشتراک گذاری این مطلب!
   دوشنبه 25 اردیبهشت 1396نظر دهید »

هراس دشمنان از جامعه امام زمان 

 

 هراس غرب از جامعه مهدوی

 

از دیرباز، آینده بشر و آینده نگری یکی از موضوعات مورد توجه متفکرین بشر بوده است. انبیا همه را مهیا می کردند و توجه خاص به جامعه موعود داشتند. در سایر مکاتب هم یک نوع آینده نگری وجود دارد که پیش بینی می کنند آینده بشر چگونه خواهد شد. آن ها جامعه های موعود، شهرهای آرمانی و آرمان شهرها و مدینه های فاضله را برای بشر
ترسیم کردند. در اروپای قرون وسطا و رنسانس و در مغرب زمین نیزاین آینده نگری به چشم می آید.


آینده بشر
این سیر بعد از تحول جدید در مغرب زمین رشد ویژه ای پیدا کرده است. به خصوص بعد از انقالب صنعتی و سلطه و قدرتی که در طبیعت برای بشر غربی پیدا شد. آنان به بشریت وعده جامعه های موعود دادند که ما آینده بشر را چنین و چنان می سازیم.


تقسیم بندی تاریخ بشر
یکی از افراد سرشناس غرب، کتابی به نام موج سوم نوشته است. در این کتاب، تاریخ بشر به سه دوره، کشاورزی و صنعتی و فرا صنعتی تقسیم می شود. جامعه فرا صنعتی، جامعه ای است که بعد از این می خواهند به آن برسند و آن چه به بشریت در آن جامعه وعده می دهند، رفاه بیشتر است. کلبه الکترونیکی ای را به تصویر می کشند که همه چیز با روابط الکترونیکی حل و فصل می شود. الزم نیست پشت میز اداره بنشینیم و به فروشگاه برویم. همه کارها فقط با ارتباطات الکترونیکی برطرف می شود. آدم در خانه اش از طریق شبکه های الکترونیکی، مثل اینترنت ارتباط برقرار میکند و نیازش را حل می کند.

 

مسئله ای به نام آینده نگری
مسئله آینده نگری و توجه به جامعه آرمانی در جامعه انبیا و در جبهه مقابل وجود داشته است. هر دو جبهه، بشر را به آینده ای وعده می دادند.یکی از معروف ترین این نظریات که خیلی هم طرفدار پیدا کرد و مدت ها نقل محافل روشن فکری بود، جامعه آرمانی بود که کمونیست ها وعده دادند.


به راستی جبهه مقابل انبیا در ایده آل ترین شکل، به بشر چه وعده ای دادند؟ اگر انبیا در مسیر حرکت مادی بشر نبودند و مقابله ای با آن ها نمی شد، دعوت به آخرت هم بود؟ تمدن های مادی می توانستند بشر را به وعده های محدود و پوچ و گزاف خودشان برسانند؟ جامعه جهانی و جهانی شدن، جزو نظریه های جدید غربی هاست که بوش پدر، به
عنوان یکی از اصلی ترین ارکان نظریه پردازی آن مطرح کرد و چهره سیاسی به این نظریه داد.


نظریه جهانی شدن
نظریه جهانی شدن، بشر را به کجا رساند؟ پیش از این ها کمونیست ها چه می گفتند؟ دیگران چه حرفی می زدند؟ استادی می گفت: کمونیست ها با من بحث کردند. من فقط یک سؤال از آن ها کردم و گفتم: من تسلیم شما هستم و حوصله بحث با شما را ندارم. شما بگویید اگر تن به حرف شما دادم و همراهی کردم، مرا کجا می خواهید ببرید؟ به من
چه می خواهید بدهید؟ عبایی که به تن من می کنید، به اندازه من است یا نه؟ می گفتند: به مرحله پایانی تاریخ میرسیم. گفتم: چه اتفاقی می افتد؟ مالکیت و دولت نیست. مردم به صورت مشترک، خانه و مسکن و غذا دارند. هیچ گرسنه و تشنه ای نیست. هیچ کس بی سرپناه و بی کس نیست. این ها را زنبور عسل هم دارد. این که دیگر جامعه
آرمانی نیست که من برایش زحمت بکشم. این فقط جامعه آرمانی و مدینه فاضله کمونیست ها نیست. مدینه فاضله غرب هم به این شکل است.

 


تفکیک مدینه های فاضله
آدم باید این مدینه های فاضله را از مدینه فاضله فارابی و ارسطو جدا کند و کنار جامعه اسلامی بگذارد و ببیند چه قدر فاصله است؟ قابل مقایسه نیست. حتی مدینه فاضله فارابی یا ارسطو، ربطی به جامعه امام زمان عجل الله ندارد. این که همه به سوی آن جامعه مطلوب پیش می روند، حرف بی ارزشی است. تنها راه رسیدن به امنیت و رفاه و صالح مادی در دنیا،پیروی از انبیاست. اگر بنا شد دین به حاشیه رانده شود و دعوت به معنویت و پرسش خدای متعال به حاشیه برود که سودی ندارد.

 


نتیجه عصر دنیاپرستی
نتیجه عصر دنیاپرستی این است که اقلیتی، حق حاکمیت بر دنیا را برای خود قائل اند و از زبان همه ملت ها حرف میزنند و حرف خود را به زور به جامعه جهانی تحمیل و فرهنگ سازی و مردم جهان را تحقیر می کنند. این ها همان کسانی هستند که از آزادی و فن آوری و حقوق بشر سخن می گویند. امروز کسی نیست که نداند آن ها رسوا شدند.

بعد از پیروزی انقالب اسلامی، توجه جدیدی در غرب به مقوله مهدویت پیدا شده است. این غیر از بحث آینده نگری در غرب است. از دیرباز آینده نگری در غرب بوده و تالش کردند جامعه ای آرمانی برای بشر ایجاد کنند و به بشر وعده دادند با این امید، او را به حرکت در بیاورند.

 


ضرورت شناخت فرهنگ هر جامعه ای
در غرب تحقیقاتی انجام می شود که در حوزه های علمیه انجام نمی شود. در غرب در باب شیعه شناسی و تغییر و کنترل آن کارهای بسیاری انجام شده است. برای تحول اجتماعی در هر جامعه ای باید سنن و آداب و فرهنگش را بشناسید تا بتوانید آن جامعه را متحول کنید. کسی فکر نکند در دهه های گذشته مستشرقان که می آمدند، خبری بوده
است. این ها درباره تشیع و اسلام تحقیق می کردند، در حالی که غالب آن ها مزدبگیر صهیونیست ها بودند و از شناخت ادیان، به ویژه اسلام قصد معرفی اسلام را نداشتند. آن ها از قبل معتقد بودند باید با اسلام مبارزه کرد و آن را شناخت تا با آن درست جنگید. به این دلیل است که در ریزترین رشته ها که محقق نداریم، آن ها محقق دارند. بیشترین کتاب در آمریکا درباره اسلام نوشته می شود. همه کتاب هایی که می نویسند، منفی است. کتاب های مثبت هم وجود دارد، ولی گرایش غالب دپارتمان های غرب، گرایش منفی است. آن ها دنبال شناخت نقطه ضعف ها و قوت ها هستند. می خواهند اسلام را بشناسند و نقطه ضعف ها را برای گروهی و نقطه قوت ها را برای گروهی دیگرمطرح کنند.

 


شرق شناسی در غرب
شیعه شناسی یکی از اصلی ترین کارهایی غربیان است. قرن هاست مسئله شرق شناسی در غرب مطرح است. در گذشته غرب شناسی ما از سر فریفتگی بود. می خواستیم الگو بگیریم. می گفتیم آن ها را بشناسیم و ببینیم چگونه دنبالشان برویم. متأسفانه شرق شناسی آن ها از این منظر نبود. این شرق شناسی برای سلطه بیشتر بود. از جمله موردهایی که در شرق شناسی به آن رسیدند، تأثیرفرهنگ ادیان است. بعد به دین شناسی رو آوردند. دپارتمان های مختلفی درباره ادیان دارند که درباره آن تحقیق کردند. بعد از انقلاب اسلامی هم به مسئله مهدویت و عاشورا پرداختند. به این دلیل که در برابر مدینه فاضله آن ها، ادیان آسمانی هم مدینه فاضله ای وعده دادند. عده ای از مسیحی ها برای ظهور حضرت مسیح، به هزاره دوم معتقدند.

 


نظارت از دیوار بیت المقدس
نقل شده که کنار بیت المقدس، فرقه ای دوربین های مخفی کار گذاشتند و کنترل می کنند که تا حضرت مسیح ظهور کرد، زود باخبر شوند. فرقه ای هم هستند که دوربین ها را از دست صهیونیست ها جابه جا و مخفی می کنند که در دسترس آن ها قرار نگیرد. دیواره بیت المقدس که معتقدند حضرت عیسی از آن جا ظهور می کند، دائم تحت نظر
است.


غرب در حال فروپاشی جدی است. امروز دوره تردید نسبت به حقانیت غرب است. دانشگاه های غرب کانون تغییر هویت انسان و بهینه سازی انسان هستند و می خواهند انسان هایی وابسته به غرب تربیت کنند که در اختیار غرب باشد. برخی دانشجوهایی که از دانشگاه های غرب فارغ التحصیل می شوند، به انقلاب اسلامی معتقد هستند. نگاه به غرب
چیز دیگری است و اعتقاد به انقلاب اسلامی، امر دیگری. غربی ها برای این روی مهدویت و درباره امام حسین (علیه السلام ) تحقیق می کنند، که در مقابل جامعه موعودی که به بشر وعده دادند و قرن ها بشر را دنبال آن دواندند، حرکت اجتماعی دیگری هم هست که به جامعه موعود متفاوت می اندیشد.

 


عاشورا و مهدویت
مسئله مهدویت از مشترکات کل امت اسالمی است. تفاوت جامعه موعود آن ها، با جامعه موعود اسلامی در این است که غربی ها می گویند جامعه منهای معنویت و استقرا از وحی در حیات اجتماعی.

 


یهود، ریشه تمدن مادی
ریشه تمدن مادی و دامن زدن به شهوات و دنیاپرستی، یهود است. یهود غیر از کلیمی و یک قوم نژادپرست است، نه یک قوم خداپرست. آن ها با انبیائشان درگیر بودند. ریشه همه دنیاپرستی ها به یهود برمی گردد. هر کجا توانستند بشر را با اشاعه فحشا و شهوات، از خدا و معنویت دور کردند، برای این که مسلط شوند. جنگ پایانی تاریخ هم زیر سر
یهودی هاست، و الان مسیحیت آیین خشونت نیست. یهودی ها، مسیحی ها را تحریک می کنند. جنگ صلیبی دومی که درباره اش بحث می کنند و علیه اسالم است، خواسته این مکتب نژادپرست است. چند میلیون بیشتر نیستند. آن ها مسیحیت را سپر خودشان کردند و دنبال به راه انداختن جنگ های صلیبی هستند.

 


خواب گذاران دستگاه مادی
دستگاه مادی که دیگران را دعوت می کنند، همواره خواب گذار دارند. یکی از رئیس جمهورهای امریکا در دوره ریاست جمهوری اش ترور شد. بعد از ترورش گفتند منجمی داشت که دائم با آن ها حرف می زد و هر کجا میگفت، می رفت و مشورت می کرد. در دستگاه فراعنه هم چنین چیزی بوده است. خدای متعال می فرماید: ابلیس و شیاطیان جن نیز از اموری مطلع می شوند. قبل از بعثت نبی اکرم، راهشان به آسمان ها باز بود و استراق سمع می کردند. الان راه بسته شده است، ولی باز هم چیزهایی را از گوشه و کنار به دست می آورند.


غربی ها ماجرای عاشورا را ریشه تروریسم می دانند. یکی از سیاست مدارهای غرب گفته این که ما می گوییم باید با تروریسم مبارزه کرد، یعنی با فرهنگی که به تروریسم رسید، یعنی با مفهوم شهادت باید مبارزه کرد.

 


تشیع، موتور محرکه جامعه اسالم
موتور محرکه جامعه اسالم، تشیع است. پرفسوری کنیایی به نام علی مزروعی که در امریکا تحصیل می کند و کرسی تدریس دارد و در دانشگاه های معتبر سخنرانی می کند، گفته اسلام عربستان، اسلامی است. او را دستگیر کردند و گفتند تفکرت چیست؟ گفت: تفکر عربستان است. تا گفت آزادش کردند. حرف او این بود: ریشه نهضت فلسطین در
حزب الله است. فرهنگ حزب الله هم از جمهوری اسالمی ایران و ایران هم از عاشورا اثر پذیرفته است. ما باید گرایش به عاشورا را گسترش دهیم. ماجرای فلسطین به اهل سنت و به اسلامِ عربستان برنمی گردد. از آن اسلام، مقاومت پدید نمی آید. آن ها می خواهند مفهوم شهادت را از قاموس فرهنگ اسالم حذف کنند.

 


تجسم فرهنگ شهادت در آموزه عاشورا
در اسلامی که شهادت و درگیری نیست، خطری نیست. تجسم فرهنگ شهادت در آموزه عاشوراست. غربی ها به این نکته پی بردند، چون تحلیل شان نسب روی این موضوع سرمایه گذاری می کنند. حتی تو بازی های کودکانه هم به این موضوع پرداختند. سیاه نمایی جامعه جهانی و ارائه مخاطرات، یکی از کارهایی است که انجام می دهند. در بعضی فیلم نامه ها به خطری اشاره می کنند که کره زمین را تهدید می کند.

زبان تصویر، زبان گویایی است. سرعت انتقال در زبان تصویر بالاست. جوری به مخاطب وانمود می کنند، گویی جهان در خطر است و همه خطرها هم از طرف اسلام است. کسانی که تهدید می کنند، لباس حزب الله لبنان را دارند و شعار الله اکبر می دهند. در بعضی بازی ها شعار یا مهدی سرمی دهند و کسانی هم از راه می رسند و بساط این ها را جمع میکنند. همواره امریکایی ها در فیلم ها و بازی ها منجی اند. اول خطری را القا می کنند، بعد در برابر این خطر، منجی ای معرفی می کنند. یکی از کارهایی که شروع کردند، تحقیقا ت پردامنه درباره مهدویت است.

 

فیلمی درباره نوستراداموس درست کردند که مال 22 سال قبل است. آن زمان متوجه نبودند چگونه وارد میدان شوند و نشان دهند، خیزشی از شرق از طرف دنیای اسالم آغاز می شود. پشتوانه آن ها شوروی بود. بعد امریکا پیروز می شود. الان دقیق تر از آن زمان وارد صحنه شدند و دو کار انجام می دهند، یکی این که خطری جدی جهان را تهدید می کند و این خطر به اسلام و تشیع برمی گردد. بعد امریکا را به عنوان منجی معرفی می کنند.

 


شعار اردوگاه امام زمان عجل الله
شعار اردوگاه امام زمان عجل الله  «یا لَثاراتِ الْحُسَیْنِ » است. در روایات هست، حضرت دست به شمشیرمی برد و دشمن ها را نابود می کند و هر کس جلو حضرت بایستد، کارش تمام است. حضرت مأمور به اظهار امر الهی هستند. عده ای اعتراض می کنند و می گویند: آقا این با سنت شما نمی سازد. شما فرزند نبی رحمتید. حضرت بعضی از صحنه های
غربت امام حسین علیه السالم را در عاشورا نشان می دهد و می فرماید: این ها این کار را کردند. طرفداران این ماجرا همه تسلیم می شوند و به حضرت می گویند: هر چه بکشی، جا دارد. خداوند می فرماید: »أُذِنَ لِلَّذینَ یُقاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَ إِنَّ اللَّهَ عَلى نَصْرِهِمْ لَقَدیرٌ«. حج: 33

در جایی دیگر خداوند می فرماید: »وَ مَنْ قُتِلَ مَظْلُوماً فَقَدْ جَعَلْنا لِوَلِیِّهِ سُلْطاناً فَال یُسْرِفْ فِی الْقَتْلِ إِنَّهُ کانَ مَنْصُوراً«.اسراء:33 کسی که مظلوم کشته شد، ما برای ولی دَم او، حق و سلطه قرار دادیم، ولی زیاده روی در کشتار نکند. ما اورا یاری می کنیم. ولی دَم، منصور است.

 

اولین ثمره عاشورا
روایت می فرماید که باطن این آیه ها راجع به امام زمان عج است. اگر همه تاریخ در مقابل امام حسین علیه السالم بایستند، مستحق کشته شدن هستند. اگر کسی امروز احساس کند با امام زمان عجل الله پیوند بیشتری دارد و حالت انتظارش بیشتر شده، به این معناست که عاشورایی است. اولین ثمره عاشورا پیوند خوردن با امام زمان عجل الله  است. به میزانی که انسان توجه به مصیبت سیدالشهدا پیدا کند، به همان میزان باید حالت انتظار در او زنده شود، چون ظهور حضرت برایاین چیزهاست.

 

 

سخنرانی استاد میرباقری ، دیده شده در پژوهشکده علمی و کاربردی باقر العلوم علیه السلام 

اشتراک گذاری این مطلب!
   شنبه 23 اردیبهشت 1396نظر دهید »

حضور و سخنرانی فرمانده کل قوا در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین (ع)

 

مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین (علیه‌السلام) صبح امروز با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا برگزار شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای ورود به میدان، با حضور بر مزار شهیدان گمنام و قرائت فاتحه، یاد و خاطره‌ی شهیدان دفاع مقدس را گرامی داشتند و از خداوند متعال، علوّ درجات آنان را مسئلت کردند.

فرمانده کل قوا سپس از یگان‌های حاضر در میدان سان دیدند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین جانبازان سرافراز حاضر در میدان و چند تن از فرزندان شهیدان مدافع حرم را مورد تفقد قرار دادند.

 

در این مراسم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به عوامل اقتدار کشور و ملت ایران و علت مخالفت بدخواهان با این عوامل اقتدار، به تبیین «اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت» دشمنان نظام اسلامی پرداختند و با تأکید بر اینکه امنیت و آرامش موجودِ کشور در منطقه‌ی پرآشوب، یکی از افتخارات جمهوری اسلامی است که مورد هدف قدرت‌های استکباری نیز قرار دارد، کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را به چند موضوع مهم از جمله «اعلام صریح و قاطعانه‌ی اینکه مسائل اقتصادی و معیشت مردم در اولویت آن‌ها است»، سفارش کردند و گفتند: امنیت ملی و آرامش کشور بسیار مهم است و کاندیداهای محترم مراقب باشند به‌خاطر خطای در تشخیص، گسل‌های اعتقادی، جغرافیایی، زبانی و قومی را تحریک نکنند و در مسیر طراحی ناتمام دشمن قرار نگیرند، زیرا اگر کسی بخواهد برخلاف امنیت کشور اقدام کند، قطعاً با سیلی سختی مواجه خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی با تبریک ایام سالروز ولادت حضرت بقیه الله (عج)، به عوامل اقتدار کشور اشاره کردند و با تأکید بر اینکه دشمنان همواره نسبت به عوامل اقتداربخش جمهوری اسلامی بغض و کینه دارند، افزودند: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از عوامل اقتدار کشور است که نشانه خشم و ناراحتی از آن، در تبلیغات بین المللی و اظهارات سیاسیون استکبار کاملاً آشکار است.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «علم و پیشرفت علمی» را از دیگر عوامل اقتدار کشور برشمردند و خاطر نشان کردند: به همین علت است که آنها با اعزام مزدوران خود، دانشمندان هسته ای ما را ترور کردند، چون نسبت به پیشرفت علمی ایران، غضب و کینه دارند.

 

ایشان با تأکید بر اینکه «اقتصاد قوی و مستقل» از جمله عوامل اقتدار است، گفتند: علت تحریم ایران و اتخاذ تدابیر گوناگون برای ضربه زدن به اقتصاد کشور، همین موضوع است و ای کاش اقتصاددانان مؤمن کشور، تدابیر مختلفِ بدخواهان را به‌منظور ضربه زدن به اقتصاد، برای مردم کشور تشریح کنند.

 

رهبر انقلاب اسلامی، به «قدرت نظامی« به‌عنوان یکی دیگر از عوامل اقتدار اشاره و خاطر نشان کردند: جنجال های گسترده ای که در مورد توان موشکی جمهوری اسلامی به‌راه انداخته می‌شود، به‌دلیل خشم و کینه ای است که از این عامل اقتدار در دل دارند.

 

فرمانده کل قوا تأکید کردند: ما موشک داریم و موشک های ما بسیار دقیق است و اهداف مورد نظر را از فاصله هزاران کیلومتری با دقت بالا، هدف قرار می دهد و این توانایی را با قدرت حفظ خواهیم کرد و با قدرت هم آن را افزایش خواهیم داد.

 

ایشان، «عناصر نظامی فداکار» همچون شهیدان صیاد شیرازی و شوشتری را از دیگر عوامل اقتدار دانستند و افزودند: «ایمان، حیا و اخلاق جوانان» و همچنین «روحیه جهاد و مقاومت در ملت»، از دیگر عوامل اقتدار هستند و به همین علت است که به روحیه مقاومت و جهاد، تهمتِ «خشونت و تندروی» می زنند و متأسفانه برخی هم این ادبیات استعماری را در داخل تکرار می کنند.

 

رهبر انقلاب اسلامی، «مجموعه های حافظ امنیت» از جمله «نیروهای مسلح» را از دیگر عوامل اقتدار برشمردند و تأکید کردند: بستر امنیت برای هر کشوری، لازم تر و مهمتر از هر چیزی است، زیرا اگر امنیت نباشد، پیشرفت علمی و اقتصاد هم وجود نخواهد داشت.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از برشمردن عوامل اقتدار به تببین موضوع «دولتِ مقاومت» پرداختند و گفتند: امروز جمهوری اسلامی ایران، دولتِ مقاومت است و دولتِ مقاومت یعنی تسلیم زورگویی نشدن و در موضع اقتدار، ایستادن.

 

ایشان با تأکید بر اینکه دولت مقاومت با عنصر یا سازمان مقاومت در فلان کشور، قابل مقایسه نیست خاطر نشان کردند: دولتِ مقاومت دارای سیاست، اقتصاد، نیروهای مسلح، تحرک بین المللی و منطقه نفوذ وسیع است.

 

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دولتِ مقاومت همواره از طرف قدرت طلبان و نوکران آنها هدف دشمنی قرار دارد، گفتند: دولتِ مقاومت، نه اهل سلطه طلبی و دست اندازی به کشورها است و نه اهل قرار گرفتن در موضع دفاعی و انفعالی.

ادامه »

   چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396نظر دهید »

متن سند ۲۰۳۰ و ابهامات آن 

 

سند ۲۰۳۰؛ سندی است که کمیسیون علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل (یونسکو) برای آموزش در کشورهای جهان تدوین کرده است. دولت آقای روحانی بی‌سر و صدا و شتابزده در پی اجرای آن است.

 

 ترجمه سند

دانلود کنید 

 

متن  سند 

دانلود کنید 

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 20 اردیبهشت 13961 نظر »

هر یک رای به غربگرایی اقدام علیه امنیت مردم است .

در عرصه انتخابات حرفهای روشنی داریم و آن این است که اساسا غربگرایی در کشور ما از هر نوع که باشد جواب نمی دهد چون غرب به بمبست رسیده است .

غربگراها حاکم شدند تحریم ها شروع شد ..
غربکراها در ۸۸ شلوغ کردند تحریم ها دو برابر شد ..

 

 

 

استاد پناهیان ، ۳:۳۲

 

 

.

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396نظر دهید »

حاصل شدن اسرار نماز 

 

نماز

 

اسرار نماز آنگاه حاصل می شود که شش چیز فراهم باشد .

۱_ حضور قلب ؛ یعنی هنگام نماز دل انسان به هیچ چیز جز پروردگار عالم تعلق و توجه نداشته باشد .

 

۲_ فهم معانی نماز ؛ دل در فهم الفاظ نماز مطابق زبان باشد .

 

۳_ تعظیم ؛ یعنی بی پرده به عظمت معبود و مبدا مقصود و اینکه با چه کسی سخن گفته می شود .

 

۴_ هیبت ؛ یعنی از عظمت پروردگار خوف بر دل نمازگزار هجوم آورد که مبادا در این عبادت قصوری از او سر زده باشد .

 

۵_ امید به مقام کرم و بخشش خداوند بر نمازگزار معلوم باشد که خداوند او را از رحمت خود محروم نخواهد کرد و گناهانش را خواهد بخشید .

 

۶_ شرم ؛ یعنی خود و عبادت خود را کوچکتر از آن بداند که شایسته درگاه خدا باشد و عبادت خود را در نهایت شرمساری و بندگی و سرافکندگی به انجام رساند .

 

به هر حال توفیق عبادت و بندگی را باید از خداوند طلب کرد که تا توفیق و مرحمت ذات احدیت نباشد هیچ کس را شایستگی انجام عبادتی مقبول درگاه حق نتواند بود.۱

 

اگر نه از روی دل اندر برابرت دارم 

من این نماز حساب نماز نشمارم 

 

مرا غرض ز نماز آن بود که پنهانی 

حدیث درد فراق تو با تو بگزارم 

 

وگرنه این جه نمازی بود که من بی تو 

نشسته روی به محراب و دل به بازارم 

 

از این نماز ریایی چنان خجل شده ام 

که در برابر رویت نظر نمی آرم

 

 

۱_ دیده شده ذر کتاب قند و پند ، سید حسین صدوقی ، انتشارات هما غدیر ، ص ۵۹.

۲_ مولوی .

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   سه شنبه 19 اردیبهشت 13962 نظر »

آب شفا 

 

ولادت امام حسین علیه السلام

 

جعد مشکین طره عنبر گشا دارد حسین

حُسن یکتا را ببین زلف دو تا دارد حسین

 

شورش امکان اگر طرح محیط دهر ریخت

بر دو عالم سایه بال هما دارد حسین

 

نیست بی عشق حسینی ذره ای در ذات دهر

در حقیقت تکیه بر ارض و سما دارد حسین

 

می کند هر قطره اش ایجاد گلزار شهید

دست همت بر سر شاه و گدا دارد حسین

 

ای طبیعت مردگان غوغای محشر بر کنید

چون به خاک قربتش آب شفا دارد حسین

 

جنس مردان خدا را از شهادت باک نیست

در کف پای جنون رنگ حنا دارد حسین

 

خیمه هل من معین را لشکر امداد کو؟

تا قیامت برکف بانگ رسا دارد حسین

 

عالم از اوغوطه در طوفان خون خواهد زدن

بحر اگر توفد به وسع دیده جا دارد حسین

 

سیر این وادی نما در خویشتن گر عارفی

خویشتن هم زانکه شوق کربلا دارد حسین

 

“احمد” از خمخانه شاه شهیدان مست شد

بی دلان عشق را زیرا هوا دارد حسین

 

 

مرحوم احمد عزیزی 

اشتراک گذاری این مطلب!
   شنبه 9 اردیبهشت 1396نظر دهید »

انس با مومنان 

 

نزدیکترین راه رسیدن به خدا

 

حجه الاسلام حائری شیرازی گفتند : پیمودن راه بدون انس با مومنان ممکن نیست ، « و ما انا بطارد المومنین »دوستی با خدا ملازم دوستی با دوستان خداست .

 

و گفتند : امدادهای الهی و هدایت های او تابع پذیرش و قابلیت های انسان است ، اگر انسان امدادها را بپذیرد روز به روز آنها بیشتر می شود و برخی از خواب ها و خطورات از امدادهای الهی است ، باید در آنها تامل کرد .

 

 

 

دیده شده در کتاب روزنه ایی از عالم غیب ،آیت الله سید محسن خرازی ، انتشارات مسجد مقدس جمکران ، ص ۳۰۸

اشتراک گذاری این مطلب!
   پنجشنبه 7 اردیبهشت 13961 نظر »

چرا پیامبر صلی الله بیش از یک همسر داشت ؟

 

 

دکتر شاهین فرهنگ 

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396نظر دهید »

بخوان 

 

شعر زیبای در مورد مبعث

 

آن شب سكوت خلوت غار حرا شكست
با آن شكست، قامت لات و عزا شكست

 

آمد به گوش ختم رسولان ندا بخوان
مُهر سكوت لعل بشر زان ندا شكست

 

با خواندن نخوانده الفبا طلسم جهل
در سرزمین ركن و مقام عصا شكست

 

آدم به باغ خلد خدا را سپاس گفت
تا سد ظلم و فقر به ام‌القرا شكست

 

نوح نبى به ساحل رحمت رسید و خورد
طوفان به پاس حرمت خیرالورا شكست

 

بر تخت گل نشست در آتش خلیل حق
تا ختم‌الانبیا گل لبخند را شكست

 

عیسى مسیح مُهر نبوت به او سپرد
زیرا كه نیست دین ورا تا جزا شكست

 

آمد برون ز غار حرا میر كائنات
آن سان كه جام خنده باد صبا شكست

 

در خانه رفت و دید خدیجه كه مى‌دهد
از بوى خویش مُشک غزال ختا شكست

 

بر دور خویش كهنه گلیمى گرفت و خفت
آمد ندا كه داد به خوابش ندا شكست

 

یا «ايها المدثر»ش آمد به گوش و گفت
باید كه سد درد ز هر بینوا شكست

 

قانون مرگ زنده به گوران به گوركن
كز مرگ دختران نرسد بر بقا شكست

 

آماده بهر گفتن تكبیر كن بلال
چون مى‌دهد به معركه خصم دغا شكست

 

اینک به خلق دعوت خود آشكار كن
هرگز نمى‌خورد به جهان دین ما شكست

 

برخیز و بت شكن كه على دستیار توست
كز بت نمى‌خورد على مرتضى شكست

 

طعن ابى لهب نكند رنجه خاطرت
كو مى‌خورد ز آیه «تبت یدا» شكست

 

«ژولیده» گفت از اثر وحى ذات حق
آن سكوت خلوت غار حرا شكست

 

حسن فرح بخشیان (ژولیده نیشابورى)

اشتراک گذاری این مطلب!
   دوشنبه 4 اردیبهشت 13966 نظر »

سبقت در سلام 

 

آیت الله خوانساری

 

از قول شهید محراب ، آیت الله اشرفی اصفهانی نوشته اند : آیت الله العظمی سید محمد تق خوانساری به قدری تواضع داشت که مقید بود ، به این که کسی در سلام دادن از او سبقت نگیرد ، وقتی برای درس کفت به مدرسه می آمد سرش را پایین می انداخت تا کسی جلوتر به او سلام نکند .

 

آیت الله بروجردی نقل کردند که : من در عالم خواب دیدم ، بلندگوهای صحن حضرت معصومه سلام الله اعلام می کند که جنازه سید مرتضی را می آوردند ، در خواب کفت سید مرتضی سالهای زیادی است که وفات کرده و نیز در عراق بود حالا به چه مناسبت قم چنین اعلان می کنند ؟


وقتی بیدار شدم شنیدم که بلندگوهای صحن می گویند که : آیت الله خوانساری درگذشت و جنازه ایشان را می آوردند .

 

 

دیده شده در کتاب سیمای فرزانگان ، رضا مختاری ، مرکز انتشارات تبلیغات اسلامی ، ص ۳۰۷

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 30 فروردین 1396نظر دهید »

خروج از ولایت امیرالمؤمنین

 

 شیعه گنهکار

 

هر گناهی یک خروج از ولایت است ، کسی که گناه می کند شکی نیست که در آن موقع تحت ولایت اهل بیت نیست  ، کس که غیبت می کند ، کسی که دروغ می گوید ، کسی که مشروب می خورد ، کسی که فحشا انجام می دهد تحت ولایت اهل بیت این کارها را  انجام می دهد ؟  یعنی امیرالامومنین این دستور را به او داده ؟  تحت مدیریت حضرت که این کار را نمی کند ،در ولایت ابلیس است در ولایت شیطان است .

 

در روایت پیغمبر است که « ولا يسرق السارق حين يسرق وهو مؤمن،» .  سارق آن موقع که سرقت می کند ،مومن نیست .

«لا يزني الزاني حين يزني وهو مؤمن» زانی آن هنگام که فحشا مرتکب می شود مومن نیست .تحت ولایت نیست .

 

عمل کسی که گناه می کند معنایش این نیست که مرتد شد و دست به او بزنی نجس می شود دستت ، عملش تحت ولایت شیطان است و عمل با مدیریت شیطان انجام می شود اما ذاتش ، ذات بدی نیست .


کسی خدمت حضرت موسی بن جعفر علیه السلام رسید و گفت « آیا شیعه شما گناه می کند ؟»
حضرت فرمود : بله !
گفت : آیا می توانیم تبری بجوییم از شیعه ای که گناه می کند ؟
امام علیه السلام فرمود :« از عملش تبری بجویید نه از ذات او ، ذات او در ولایت ماست ».

 

سخنان استاد عالی .شنیده شده .

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   سه شنبه 29 فروردین 13961 نظر »

ذکری هنگام هجوم آوردن غم و اندوه 

 

ذکری برای رفع غم و اندوه

 

امام صادق علیه السلام فرمودند : رسول اکرم صلی الله و علیه و آله فرمود « کسی که نعمت بر او ظاهر گردیده ، باید ستایش و حمد خدای را بسیار به جای آورد و آن کس که اندوه بسیار بر او هجوم آورد باید استغفار نماید و بر هر کسی تنگدستی فشار آورده ، باید زیاد « لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم » بگوید تا تنگدستی او برطرف گردد .

 

 

دیده شده در کتاب ذکرهای شگفت معصومین علیهم السلام ، سید عباس اسلامی حسینی ، نشر بوستان قرآن ، ص ۹۱

اشتراک گذاری این مطلب!
   یکشنبه 27 فروردین 13962 نظر »

آثار پرخوری در کلام رسول اکرم صلی الله

 

 پرخوری در کلام رسول اکرم صلی الله

 

این بیان نورانی رسول گرامی صلی الله و علیه و آله است که فرمود پرخوری بد است نه فقط برای این که طب می گوید برای این که عقل می گوید بد است « آن بیان نورانی حضرت امیر این بود که « هیچ طلبه و دانشجوی پر خور عالم نخواهد شد »


بالاخره غذا یک حساب و کتابی دارد ، مگر انسان هر چقدر دهانش باز باشد و معده اش حال دارد داخل معده اش می ریزد ! هیچ طلبه و هیچ دانشجویی ، اگر پر خور باشد دانشمند نمی شود ، غذا یک حدی دارد .


حالا این مربوط به‌علم و سواد است ، بالاتر از علم و سواد که فضایل اخلاقی است فرمود ؛ پرخوری قساوت قلب می آورد.


آن بیان نورانی حضرت امیر ناظر این بود که پرخوری با باسواد شدن جمع نمی شود . این بیان نورانی رسول گرامی اسلام صلی الله ناظر به این است که پرخوری با طهارت دل و شکستگی دل همراه نیست . چرا که قلبی که شکسته نباشد ، قسی باشد میزبان خدا نیست.

 

سخنان آیت الله جوادی آملی شنیده شده .

اشتراک گذاری این مطلب!
   یکشنبه 27 فروردین 13961 نظر »

گفتگویی چند با خرد 

 

عطار نیشابوری

 

 

با  خرد  دوش  در سخن  بودم

کشف   شد بر دلم  مثالی  چند

 

گفتم   ای   مایه   همه   دانش

دارم   الحق ز  تو سئوالی  چند

 

چیست   این    زندگانی    دنیا

گفت  خوابیست  یا  خیالی  چند

 

گفتمش چیست مال وملک جهان

گفت درد است سر و وبالی چند

 

گفتم  اهل  زمانه   در  چه  رهند

گفت  در  بند  جمع   مالی  چند

 

گفتم  این  را  چه حالتست  بگو

گفت  غم  خوردن  و ملالی  چند

 

گفتم   او  را   مثال  دنیا  چیست

گفت   زالی   کشیده  خالی چند

 

گفتمش  چیست کدخدائی  گفت

هفته ای عیش و غصه سالی چند

 

گفتم این   نفس رام  کی   گردد

گفت : چون یافت گوشمالی  چند

 

فتنه  انگیز گفتمش چه کس اند ؟

گفت  سر  گشتگان   زالی  چند

 

گفتم  اهل  ستم  چه  طایفه اند؟

گفت گرگ و سگ و شغالی  چند

 

گفتم  آری  سزای ایشان  چیست

گفت     در   آخرت   نکالی    چند

 

گفتمش    چیست   گفته    عطار ؟

گفت  پند است و حسب حالی چند

 

 

شیخ فریدالدین عطار نیشابوری 

اشتراک گذاری این مطلب!
   شنبه 26 فروردین 13965 نظر »

مداومت و استمرار در امر تبلیغ از ویژگی‌های مبلغ موفق است

 

وافی

 

حجت الاسلام محمد مسلم وافی مسؤول مؤسسه جهادی روایتگران نور، امروز در نخستین جلسه درس اخلاق سال 96 که در مدرسه علمیه کوثر ورامین برگزار شد، با اشاره به مهمترین عامل موفقیت در تبلیغ، گفت: مهارت در تبلیغ مهمترین موفقیت یک طلبه‌ به شمار می‌رود.

 

وی تبلیغ را از جهت زمانی به سه دسته کوتاه‌ مدت، بلند مدت و متوسط تقسیم کرد و گفت: در تبلیغ کوتاه مدت مبلغ در حین کارهای روزمره به امر تبلیغ نیز می‌پردازد اما در تبلیغ متوسط مبلغ با برگزاری جلسات تبلیغی به نشر معارف اسلامی در جامعه همت می‌کند اما زمانی که مبلغ در کانون خانواده به امر تبلیغ می‌پردازد در اصل تبلیغ را به صورت بلند مدت انجام می‌دهد.

 

حجت الاسلام وافی اضافه کرد: اگر امر تبلیغ بلند مدت انجام بپذیرد به طور قطع شرایط مناسبی برای سایر تبلیغات ذکر شده میسر خواهد شد.

 

مسؤول مؤسسه جهادی روایتگران نور با تاکید بر اینکه مبلغ باید در نزد مخاطب مقبولیت داشته باشد، ابراز کرد: اخلاق یکی از ابزارهایی است که مبلغ می‌تواند به واسطه آن در نزد مخاطب مقبولیت کسب کند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه بهترین خوبی‌ها اخلاق خوب است، اظهار داشت: یکی از فرمولهای جذب مخاطب در بهاییت خوش اخلاقی است، طلاب باید در اخلاق نیکو شاخص باشند.

 

حجت الاسلام وافی محبوبیت را از دیگر ابزارها برای موفقیت مبلغ در امر تبلیغ دانست و گفت: مبلغ باید به مخاطب بفهماند که دلسوز او بوده و این دلسوزی ناشی از دوست داشتن است در این هنگام مبلغ محبوب مخاطب می‌شود.

 

مسؤول مؤسسه جهادی روایتگران نور با بیان اینکه مبلغ محبوب با مدیریتی که دارد می‌تواند از مخاطبانش استعدادیابی کند، گفت: مبلغ باید به علاقه مخاطب توجه کرده و آن علاقه را به درستی مدیریت و به مسیر صحیح هدایت کند.

 

وی با بیان اینکه مبلغ باید با مخاطبانش همدلی داشته باشد و این همدلی یعنی درک متقابل آنان، خاطر نشان کرد: مهمترین چیزی که در این روزگار آسان و در گذشته بسیار سخت بود انجام دادن گناه است امروز گناه نکردن بسیار سخت است چرا که زمینه گناه برای همگان فراهم است بر این اساس مبلغ باید بتواند برخی از مخاطبان را که به او مراجعه می‌کنند درک کند تا مبلغی موفق باشد بنابراین مبلغ خوب نه تنها ویژگی‌های مقبولیت، محبوبیت، مدیریت و موفقیت دارد بلکه در امر تبلیغ نیز مداومت دارد.

اشتراک گذاری این مطلب!
   دوشنبه 21 فروردین 1396نظر دهید »

صندوق برکت کربلا 

 

حضرت علی اصغر علیه السلام

کربلا یک صندوقی گذاشته وام بی بهره می دهد و ملک می کند .

اول وام می دهد ببیند من لایق هستم ، اما اگر لایق نباشم از من می گیرد . اول یک پول حلالی را به من می دهد که ببیند با این پول حلالم در راه خدا چقدر کار می کنم ، پول را می گذارد .

 

ببیند لیاقت ندارم یک پایین و بالایی درست می کند و پول را می کیرد . از این گرفتن ها زیاد داشته خدا و از این نگه داشتن ها هم زیاد داشته است .

یک صندوق مثل صندوق های ما که اسم دارد ، صندوق بانک مرکزی ، صندوق پس انداز ….

 

این صندوق هم اسم دارد «علی اصغر » فیوضاتش را خدا در این صندوق ریخته ، وام هم به همه می دهد ، به زن ، به مرد ، پیر ، جوان ، مرجع تقلید ، کاسب . و این وام هم ایمان است ، محبت است ، رحمت است ، کرامت است ، مهرورزی است ، اگر خدا ببیند این وام دست لایق افتاد تبدیلش می کند به ملک می گوید برای خودت ، اکر ببیند طرف لایق نیست می گیرد .

 

 

سخنان شیخ حسین انصاریان ، شنیده شده .

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   شنبه 19 فروردین 1396نظر دهید »

خط تبلیغاتی تا انتخابات

 

 

بعد از حدود ۴۰ سال از انقلاب ، انقلاب اسلامی ارتش بزرگی دارد که هیچ نیرویی نمی تواند با آن مواجه شود ، غربی ها اکر می توانستند مواجه شوند نیرو پیاده می کردند سوریه ، شک نکنید !

 

رییس جمهور نادان فعلی آمریکا می داند که قدرت ایران بیشتر از سوریه است ولی به سوریه بیشتر احترام می گذارد تا ایران ، چرا ؟ به خاطر این سیاستمداران ضعیف ما ، اینها روی او را زیاد کرده اند .


تا همین الان اگر ما در جایی به نتیجه نرسیده ایم ، هیچ دلیلی ندارد جز این که سیاستمداران ما از کیفیت لازم برخوردار نیستند .در این چند ماهه تا انتخابات یک خط تبلیغاتی وجود دارد و آن خط این است که مردم ایران را از آمریکا بترسانند ….

 

یکی از این سیاسیون ورشکسته گفته است که این رییس جمهور جدید آمریکا خطرناک است و شوخی ندارد .آقا ! شما چرا ملت را می ترسانید . اینها هیچ غلطی نمی توانند بکنند ، اگر می توانستند که دریغ نمی کردند ..

 

می دانید کربلا چطور پیش آمد ؟


با ترس از لشکر پوشالی یزید ، مردم ریختند امام حسین علیه السلام را کشتند ، می خواهند کربلا کنند ..

در این چند ماهه قبل از انتخابات یک خط تبلیغاتی وجود دارد و آن ترساندن مردم ایران از آمریکا …..

 

 

پیش بینی ۲ ما پیش استاد پناهیان از حمله نمایشی آمریکا قبل از انتخابات 

 

سخنان استاد پناهیان 

اشتراک گذاری این مطلب!
   جمعه 18 فروردین 13961 نظر »

حمله به روسیه

 

حمله به سوریه

 

 آمریکا ۵۰ تا ۶۰ موشک «توماهاوک» به پایگاه هوایی «الشعیرات» در حومه شهر حمص شلیک کرد. این حمله بعد از اتهامات یکی دو روز اخیر دانلد ترامپ علیه آن چه که نقش دولت سوریه در حمله شیمیایی به غیرنظامیان در «خان شیخون» ادلب می خواند، انجام گرفت.

 

طبق گزارش ها، ناوهای آمریکایی مستقر در دریایی مدیترانه این حمله موشکی را علیه پایگاه هوایی سوریه در ساعات پایانی پنجشنبه شب به وقت محلی صورت دادند.


بعد از انجام این حمله، ترامپ از استراحتگاه خود در مار-آ-لاگو، بار دیگر دولت سوریه را به حمله باز گاز شیمیایی سارین به غیرنظامیان در شهر ادلب متهم کرد.

ترامپ این حمله موشکی را یک «حمله نظامی هدفمند» خواند و مدعی شد که پایگاه هوایی مورد حمله، جایی بود که هواپیماهای سوری حمله کننده با ادلب از ان برخاسته بودند. رییس جمهور آمریکا حمله موشکی غیرقانونی امریکا را «دقاع از منافع حیاتی امنیت ملی» خواند و از «کشورهای متمدن» خواست که به او در پایان دادن به “ کشتار و خونریزی در سوریه” کمک کنند:


” هیچ بحثی نیست که سوریه سلاح شیمیایی ممنوعه به کار برد و تعهدات حود را به معاهده تسلیحات شیمیایی زیر پا گذاشته و به درخواست شورای امنیت سازمان ملل بی توجه بوده است. تلاش های سالیان گذشته برای تغییر رفتار اسد شکست خورده اند و به نحو غم انگیزی هم شکست خورده اند.”


۵۹ موشک توماهاوک از ناوهای «یو اس اس پورتر» و «یو اس اس راس» در شرق مدیترانه شلیک شدند. این را «جف دیویس»، سخنگوی پنتاگون در بیانیه رسمی خود عنوان کرد. او افزود که «اقدامات فوق العاده ای« برای جلوگیری از «تلفات غیرنظامی» لحاظ شد و همه «احتیاطات لازم» برای محدود کردن تلفات این حمله موشکی به ” پرسنل پایگاه هوایی” صورت گرفته است.

فرماندار استان حمص، طلال برازی، در مصاحبه با شبکه المیادین گفت که ۵ نفر از پرسنل این پایگاه در این حمله به شهادت رسیدند و ۷ نفر هم مجروح شدند. او تاکید کرد که این حمله آمریکا تنها با هدف کمک به تروریست ها انجام گرفت:

” رهبری سوریه و سیاست سوریه تغییر نخواهد کرد. این حمله اولی نبود و به اعتقاد من آخری هم نخواهد بود.”


خبرگزاری دولتی سوریه، SANA، از قول یک منبع نظامی حاضر در محل، این حمله و تلفات ناشی از آن را تایید کرد.

این حمله موشکی در پی اتهام زنی های چند روز اخیر غربی ها به دولت سوریه، مبنی بر دست داشتن در یک حمله شیمیای به غیرنظامیان در خان شیخون انجام گرفت. در ان رویداد، طبق گزارش ها ۸۶ غیرنظامی از جمله ۲۶ کودک، بر اثر انتشار به شدت مشکوک گازهای شیمیایی سمی جان خو را از دست دادند. بلافاصله بعد از انتشار این خبر، دولت های غربی بی درنگ انگشت اتهام خود را به سوی دمشق نشانه رفتند، در حالی که روسیه اعلام کرد که جت های سوری یک انبار مهمات را در ادلب هدف قرار دادند که گویی تروریست ها در آن تسلیحات شیمایی هم نگه داری می کردند. نکته به شدت دردناک ماجرا این جاست که تروریست های مورد حمایت غرب در ادلب، درست در کنار کارگاه ها و انبارهای تسلیحات غیرقانونی  و خطرناک خود، غیرنظامیان را سکونت داده اند.


وزیر خارجه آمریکا، رکس تیلرسن، روسیه را متهم کرد که در انجام تعهدات خود به توافق سال ۲۰۱۳ با آمریکا، برای تضمین نابودی زرادخانه شیمیایی سوریه ناکام بوده است و مدعی شد که روسیه در این زمینه هم ناکام و هم همدست دولت سوریه بوده است. با این حال، روسیه می گوید که هیچ گاه مسوولیت خلع سلاح شیمایی و نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه به عهده روسیه گذاشته نشد، بلکه مسوول این مساله سازمان «منع تسلیحات شیمیایی»(OPCW) بوده که تایید کرد که دولت سوریه در همکاری با سازمان ملل، تمام تعهدات خود را در چارچوب آن توافق انجام داده است.

 

تردیدی نیست که این حملات کمک به عملیات گروه های تروریستی مختلف(داعش و هیات تحریر الشام) در حمص و حما بوده است. پایگاه هوایی «الشعیرات» نقش مهمی در تامین پوشش هوایی برای نیروی زمینی ارتش سوریه در نبرد با تروریست ها داشته است. جف دیویس در بیانیه خود می گوید:

در مجموع ۵۹ موشک توماهاوک هواپیماها، پناهگاه بتنی هواپیماها، انبارهای سوخت و لجستیک، بانکرهای مهمات، سیستم های دفاع هوایی و رادارها را در این پایگاه هدف قرار دادند.”

یک سخنگوی دیگر پنتاگون در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت که پیش از انجام حمله، بدون افشای جزییات، به روسیه و چند کشور دیگر، از جمله فرانسه و استرالیا(و قطعا رژیم صهیونیستی) خبر داده شده بود. این مقام پنتاگون همچنین گفت که بخش هایی از این پایگاه که احتمال حضور پرسنل روسی در آن می رفت، هدف قرار نگرفت.


مشاور امنیت ملی ترامپ، هربرت مک مستر، بعد از حمله موشکی گفت:

” آمریکا زحمت زیادی متحمل شده تا از تلفات نیروهای روسی در سوریه جلوگیری شود، ولی به هر حال در یک عملیات نظامی، هیچ تضمینی وجود ندارد.”

 

مسکو از سیستم های دفاع موشکی خود در سوریه علیه این اقدام آمریکا استفاده نکرد و فعلا تنها درخواست تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت را برای بررسی موضوع خواستار شد. با این حال دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین هم در اظهارنظر خود بعد از این حمله گفت:

رییس جمهور پوتین این حملات را تهاجم به یک کشور مستقل می داند و معتقد است که این حملات بر خلاف قوانین بین المللی و تحت یک دستاویز ساختگی انجام گرفته است.”

پایگاه خبری «Vox» در تحلیل این اقدام ترامپ نوشت که او قصد ندارد که دست به مداخله گسترده در سوریه بزند که عواقب و تبعات پیش بینی نشده ای برای آمریکا در بر خواهد داشت، بلکه هدف او صرفا این بوده که نشان دهد بر خلاف دولت اوباما که خط قرمز تعیین می کرد و به اقدام در پی شکسته شدن آن متعهد نبود، دولت او این اراده را دارد که در برابر نقض ادعایی خط قرمز تعیین شده، یعنی اتهام استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی، واکنش عملی نشان دهد. ترامپ در اظهارات خود به صراحت گفت که این حمله، بعد از سال ها «دیپلماسی شکست خورده» آمریکا در سوریه انجام گرفت و ان را یک «حمله تنبیهی» خواند.۱

 

 واکنش ایران

 
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به حملات موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین قربانی سلاح های شیمیایی در تاریخ معاصر، هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی را فارغ از عاملین و قربانیان آن محکوم می کند و همزمان استفاده از این بهانه برای اقدامات یکجانبه را خطرناک، مخرّب و نقض اصول آمره حقوق بین الملل می داند. 

 

وی افزود: ما ضمن محکومیت شدید هر گونه اقدام نظامی یکجانبه و حملات موشکی به پایگاه هوایی الشعیرات در سوریه توسط ناوهای آمریکایی، معتقدیم که این گونه اقدامات به بهانه حمله شیمیایی مشکوک در “خان شیخون” در ادلب که زمان بندی، عاملین و منتفعینِ از آن کاملا در پرده ای از ابهام قرار دارد، به تقویت تروریست های رو به زوال و پیچیدگی اوضاع در سوریه و منطقه خواهد افزود.۲

 


۱_ http://www.mashreghnews.ir/news/707453/جزئیات-حمله-موشکی-آمریکا-به-سوریه-عکس
۲_ http://www.tabnak.ir/fa/news/682654/حمله-موشکی-غافلگیرانه-آمریکا-به-سوریه

اشتراک گذاری این مطلب!

موضوعات: بدون موضوع, سیاسی
   جمعه 18 فروردین 1396نظر دهید »

چه زمانی انسان به یک عبادت فراوان نیاز دارد؟

 

این فقط جانهای تشنه شما نیست که محتاج اعتکاف است ، جامعه نیز تشنه عبادت شما در اعتکاف هست .


عاشقانه عبادت کردن یک عالمی دارد ، این عالم را ببینید . انسان وقتی عشق به عبادت را در کسانی که عاشق عبادت هستند ، می بیند هوس می کند ، ببینید این را . گفتگوی با پروردگار لذت بخش ترین لذتی است که در عالم است .

 

آیت الله بهجت می فرمود : وقتی پیامبر اکرم صلی الله می فرماید ؛ من از دنیای شما به سه چیز علاقه دارم ، به زن ، عطر و نماز ، معلوم می شود در نماز از آن دو نوع لذت هم جاریست .
ما اصلا طمع نماز را نشده ایم ..

 

جامعه چه زمانی به فوران عبادت نیاز دارد ؟


برای اینکه جامعه از وضع بد نجات پیدا کند گروهی باید در اوج خدا را عبادت کنند و تظاهرات عبادت راه بیندازند ، تجمع عبادت راه بیندازند که اعتکاف مصداق عالی آن است .
ماهوارها خانه ها را فاسد کرده ، اعتکاف را رونق دهید .

 

اعتکاف یک تظاهرات معنوی است در شهری که تظاهرات بی دینی در آن به چشم می خورد ، مساله اعتکاف بسیار استراتژیک است چون بهترین راه برای کج روی ها و کج اندیشی ها این است که گروهی از خوبان در خوبی جلو بروند .

ریشه بی نمازی با اعتکاف از بین می رود .

 

اعتکاف جیزی از جنس کربلاست ، چون یک تظاهرات معنوی است .


یک از خود گذشتگی وسط میدان است .

یک به خدا پیوستن وسط شهر است .

وقتی همه دین را فراموش می کنند تو در اوج در یاد خدا باش .


وقتی همه دنیا پرستی می کنند ، تو در اوج خدا پرستی کن .


وقتی همه بی دینی را به نمایش می گذارند ، تو دینداری خودت را به نمایش بگذار در اوج و این راه اصلاح جامعه است .

 

 

سخنان استاد پناهیان ، شنیده شده .

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 16 فروردین 13964 نظر »

دعا 

نیایش

 

الکسیس  کارل جراح و فیزیولوژیست معروف فرانسوی در کتاب نیایش خود می گوید:« دعا عالیترین حالت مذهبی در انسان است و حقیقت آن پرواز روح بشر است به سوی خدا »

 

او می گوید « به نظر می رسد نیایش انسان ها را چنان رشد می دهد که جامعه ای که وراثت محیط به قامتشان دوخته است بر ایشان کوتاه گردد ، ملاقات پروردگار آنان را از صلح و آرامش درون لبریز می سازد ، به طوری که شعشه این پرتو صلح از چهرهاشان نمودار است و آن را هر جا که روند با خود می برند .

 

اما دریغا که امروز در دنیای ما جز اندکی نیستند کسانی که نیایش را در چهره حقیقی اش بشناسند .

 

دیده شده در کتاب کشکول مهربان ، نادر مهربان ، نشر سایه ، ص ۳۰۴.

اشتراک گذاری این مطلب!
   سه شنبه 15 فروردین 13961 نظر »

سرمایه ها را در چه راهی خرج کنیم ؟

 

سرمایه

 

اگر کسی سرمایه هایی را که خدا به او داد خرج امام زمان کرد ، خرج اهل بیت کرد خوشا به حالش ، اگر نه یقین داشته باشد که خرج شیطان می شود ، سومی دیگر ندارد . یا سرمایه ها خرج خدا و اولیای خدا می شود یا اگر خرج خدا و اولیای خدا نشد در آن مسیری که راضی هستند به کار گرفته نشد یقینا خرج شیطان است .

 

در قرآن در آیت الکرسی فقط دو جبهه معرفی شده است ، دو تا پرچم در این عالم بلند است ، یا باید زیر این پرچم باشی یا زیر آن پرچم .« الله ولی الذین امنوا یخرجهم من الظلمات الی النور _ این یک پرچم _ که خدا سر پرستی و ولایت یک عده ای را بر عهده دارد ؛ البته می دانیم که خدا مستقیم نمی آید پایین که سر پرستی را به عهده بگیرد ، توسط انبیا و اولیاء اعمال ولایت می کند به خاطر همین امام صادق علیه السلام فرمود « ولایتنا ولایت الله » دو تا دستگاه نیست ،دستگاه اهل بیت و دستگاه خدا ، یک دستگاه است ، دستگاه اهل بیت همان دستگاه خداست .

 

یا باید زیر این پرچم باشی « ان الذین کفروا » آنان که پشت کردند و کفر ورزیدند فکر نکنند که آزادنند ، زیر هیج پرچمی نیستند، ما انسان آزاد در این عالم نداریم . انسانی که تحت ولایتی نباشد در این عالم نداریم.

 

اکر کسی زیر پرچم امیرالمومنین ، زیر پرچم امام زمان نبود « والذین کفروا اولیاهم الطاغوت » باید برود زیر پرچم طاغوت . سومی دیگر ندارد ..

مگر بین حق و باطل یک راه سومی هم هست ؟ آیه قرآن است « فماذا بعد الحق الا الضلال : بعد از حق جیزی جز گمراهی نیست »

 

سخنان استاد عالی شنیده شده .

اشتراک گذاری این مطلب!

موضوعات: بدون موضوع
   شنبه 12 فروردین 13964 نظر »

عید پوریم(۱۳ به در) چیست؟

 

سیزده بدر

 

شب ۱۳ فروردین حکم قتل چه کسانی داده شد ؟ 

 

قتل عام هامان و ۷۷ هزار ایرانی توسط یهودیان ، قتل عامی که آخرین مرحله جنگی دایمی بوده ..

 

روز ۱۳ فروردین عید پوریم و روز هامان سوزان .

 

روز ایرانی کشی را جشن می گیرند ..روز آزادی یهودی ها شده روز کوروش..

 

۱۳ به در چیست ؟

حقایقی درباره ۱۳ به در 

حسن عباسی و رائفی پور

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   شنبه 12 فروردین 1396نظر دهید »

راه تربیت فرزندان 

 

 

یک وقت نفرمایید که ما همه رفتارهای خوب را جلوی بچه انجام دادیم ، بچه ما چرا خراب شد ؟!

رفتار خوب بچه را تربیت نمی کند !

چه چیزی بچه را تربیت می کند ؟ مبارزه با هوای نفس .یعنی ببیند بچه که شما یک چیزی را دوست داشته اید و چشم پوشی کرده اید ، صبر کرده اید ، خودداری کرده اید ،تحمل کرده اید ، لبخند زده اید . هر چه بیشتر این را در شما ببیند بچه شما بهتر خواهد شد .

 

بچه ها در مورد نماز خواندن شما میدانید چه قضاوتی می کنند ، می گوید: « مادرم دوست دارد نماز می خواند . دوست دارد ، قرآن می خواند ، دوست دارد هیت می رود . مادرم دوست دارد حجاب را ، پس حجاب دارد . بعد به خودش مراجعه می کند ، به خودش می گوید : تو چه دوست داری ؟ تو هم برو دنبال دوست داشتنی هایت .»

 

یعنی شما مادر خوب ، بچه شما از شما یاد می گیرد که خراب شود ، می گوید مادرم دوست داشته نماز بخواند ، منم دوست دارم نماز نمی خوانم . منم مثل مادرم هر دو تا ی ما رفته ایم دنبال دوست داشتنی هایمان ….

 

شما رفتارهای خوبتان باید ارزش داشته باشد تا روی بچه اثر بگذارد ، اگر بخواهید هم ارزش داشته باشد باید در مخالفت با دوست داشتن هایتان باشد . بچه میداند شما اینرا دوست دارید ، از شما گرفتند و گفتید عیب ندارد ..

بچه درس می گیرد …

 


بچه ای که از مادرش مبارزه با هوای نفس ندیده او هم مبارزه با هوای نفس نمی کند ، حالا مادرش مبارزه با هوای نفس نکرده اما آدم خوبی است ، وقتی که شما صبرت را ، مبارزه با هوای نفست را نشان دادی به بچه ها ، در دراز مدت بچه هایت ، بچه های خوبی می شود . اما اگر مبارزه با هوای نفست را نشان ندادی با این که شما آدم مذهبی هستی ، بچه هایت ، بچه های خوبی نمی شوند .

 

باید انسان مثل مادر حضرت موسی باشد که به خدا اطمینان کرد … اگر انسان از دوست داشتنی هایش بگذرد ده برابرش را تحویل می گیرد …


اکر بخواهی بچه ات را تبدیل کنی به بچه خوب باید پیش بینی داشته باشی ، بگویی من الان که دارم مبارزه با هوای نفس می کنم بچه در آینده از من الگو میگیرد .. دین یعنی دور اندیشی ،یک دفعه نمی شود که بچه علاقمند شده و به او بگوییم ، دست به گناه نزن ، میگوید من نمی توانم دست از دوست داشتنی هایم بردارم . یک عمر خودت جلوی ما اینطور رفتار کرده ای

مادر نقش تربیتی دارد

 

سخنان استاد پناهیان .

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   سه شنبه 8 فروردین 1396نظر دهید »

نشاط 

 

یکی از مهم‌ترین مشخصات آدم مؤمن «نشاط» است. اگر دیدید کسی نشاط کمی داشت یا در نشاط کمبودهایی داشت بدانید که او بهرۀ کافی از ایمان خودش نبرده است.

 

نشاط، نتیجۀ همۀ خوبی‌هاست؛ نتیجۀ ایمان به خدا و اتکاء به خدا برای آینده، و اطمینان به خدا برای گذشته است. چون ایمان دارد به اینکه خدا روزیِ او را می‌رساند، و به او علاقه دارد، لذا یک آرامشی پیدا می‌کند که حسادت‌ها، حسرت‌ها، حرص‌ها از دلش کنده می‌شوند.

 

فرق نشاط در فرهنگ دینی ما با نشاط در فرهنگ غیردینی چیست؟ در فرهنگ غیردینی می‌گویند: «جوک بگویید و بخندید و سعی کنید مشکلات خود را فراموش کنید، اما فرهنگ دینی می‌گوید: مشکلاتت را حل و ریشه‌کن کن!

 

مثلاً اگر مشکل تو ناشی از این است که احساس می‌کنی رزقت کم شده، اصلاً رزقت کم نشده! اصلا چرا ناراحت باشی که بخواهی با جوک و لطیفه آن‌را فراموش کنی؟

در دنیا خیلی‌ها به مشروبات الکلی و هرزگی‌های دیگر پناه می‌برند برای اینکه بتوانند غم‌شان را فراموش کنند! ولی فرهنگ دینی می‌گوید که «اصلاً چرا تو غم داشته باشی؟»

 

قدم اول در نشاط این است که انسان با ایمان به خدا، و اطمینان به اینکه خدا دوستش دارد، و اینکه سختی‌های دنیا همه‌اش جبران خواهد شد، از دل خودش رفع غم و اندوه بکند.

ذکر «لاحول و لاقوة الا بالله العلی العظیم» خیلی غم و اندوه را از دل انسان می‌برد؛ خوب است بعد از نمازها هفت بار- و در طول روز هم هفتاد بار- این ذکر را بگوییم، خیلی آرامش‌بخش است. یعنی «هیچ‌کسی جز خدا در عالم کاره‌ای نیست!»

 

علی(ع) می‌فرماید: «مؤمن دائماً نشاط دارد»خب اگر این‌طور است پس چرا مؤمنین گریه می‌‌کنند یا قلب‌شان محزون است؟

اشک ریختن آدم بانشاط با اشک‌ریختن آدم افسرده خیلی فرق می‌کند؛ آدم‌هایی که نشاط معنوی ندارند معمولاً گریه هم نمی‌توانند بکنند. کسی که دغدغۀ دنیا دارد مگر می‌تواند برای آخرت غصه بخورد؟! فقط کسی که از غم دنیا رها شده، می‌تواند برای آخرت اشک بریزد.

 

کسانی که نشاط معنوی دارند، هم راحت‌تر اشک می‌ریزند و هم خود این اشک نشاط‌آور است. غم و اندوه معنوی مال کسی است که در امور نشاط‌آور زیاده‌خواهی می‌کند و این زیاده‌خواهی اشکش را جاری کرده و این زیاده‌خواهی بد نیست. گریه برای آخرت و دوری از خدا، شبیه گریۀ کودکی است که وقتی به مادرش می‌رسد دوست دارد خودش را برای او لوس کند! این بچه زجر نمی‌کشد از اینکه دارد در آغوش مادرش گریه می‌کند.

 

اگر مؤمنین اشک می‌ریزند این اشک‌شان یا اشک شوق است، یا اشک محبت است یا اشک زیاده‌طلبی در امور معنوی است یا اشک برآمده از لذت‌هایی است که برده‌اند!

عامل دوم نشاط مؤمن، محبت به خداست. پس نشاط مؤمن یکی ناشی از ایمان و اطمینان او به خداست-که این ایمان غم‌ها را از دلش برمی‌دارد- و یکی هم ناشی از محبتی است که به خدا دارد و محبت به خدا شادی‌آور است.

چرا آدم باید نشاط داشته باشد؟ 1. چون عامل غم وجود ندارد 2. چون عامل شادی وجود دارد که همان محبت است.

 

علت غمگین شدن خیلی‌ها، نرسیدن به دوست‌داشتنی‌ها و فاصله گرفتن از آنهاست، اما کسی که خدا را دوست دارد هر لحظه دارد به دوست‌داشتنی خود نزدیک‌تر می‌شود، لذا هرچه پیرتر می‌شود بانشاط‌تر می‌شود.

آن‌همه نشاط رزمنده دفاع مقدس در شرایط سخت جنگ برای چه بود؟ چون مطمئن بود کاری که دارد انجام می‌دهد درست است و به سمت عشقش حرکت می‌کرد.

 

خیلی‌ها نشاط‌شان را از اینجا می‌گیرند که مرگ را فراموش کنند، اینها چقدر بی‌مزه هستند و چقدر غیرعاقلانه رفتار می‌کنند! اما مؤمن هرچه به مرگ نزدیک‌تر می‌شوند بانشاط‌تر و برافروخته‌تر می‌شود

از غمگین بودن و از عواملی که غم در دل آدم ایجاد می‌کند باید استغفار کرد. و از هر چیزی که ما را افسرده کند و نشاط ما را بگیرد باید به خدا پناه برد.

 

 


سخنان استاد پناهیان نوروز شلمچه، ۳۰ / ۱۲/ ۹۵

اشتراک گذاری این مطلب!
   شنبه 5 فروردین 1396نظر دهید »

استاد پناهیان ؛ خلاقیت بزرگترین آدم است .

 

 

 

چقدر خوب است که ما در این فضای بهاری ، در این هوای تازه شکفته شویم . خلاقیت بزرگترین آرزوی آدم است . آدم ها خوب است در بهار آغاز  شکفتن جدید از فضایل ، آغاز شکوفایی فطرت و زیبایی های پنهان شود که در بهار آدم تازه ای شوند ، خیلی بهتر از قبل .

اشتراک گذاری این مطلب!
   پنجشنبه 3 فروردین 13964 نظر »

یکی از جنود عقل 

 

بعضی از انسان ها خیانت کارند ، گناهی را که کرده از مردم مخفی می کنند که کسی نفهمد ، اما از خدا خجالت نمی کشند .

انسان باید با حیا باشد ، همانطور که از خلق خدا حیا می کند ، از خدا هم حیا بکند که این یکی از جنود عقل است . کسانی که حیا ندارند ، دین هم ندارند . و همین طور گناه می کنند .

 

انسان از یک بچه ده ساله حیا می کند ، بدون شلوار جلوی او نمی نشیند ، خدا که ناظر ماست . در روایت آمده « ای انسان ! آن طور عبادت کن خدا را و آن طور بترس ، که خدا تو را می بیند » آن طور که از خلق خدا می ترسی _ و در حضور او گناه نمی کنی _ از خدا هم بترس . اگر فکر می کنی که خدا تو را نمی بیند که کافر هستی .ولی اگر می دانی که خدا تو را می بیند و گناه می کنی ، تو خدا را پست ترین ناظر قرار داده ای ، خدا را از یک بچه ده ساله کمتر دیدی . 

 

دیده شده در کتاب طریق دوست ، مجموعه رهنمودهای آیت الله احمد مجتهدی ، علی اکبر مزدآبادی، ص ۱۰۱.

اشتراک گذاری این مطلب!
   سه شنبه 1 فروردین 13962 نظر »

مهم‌ترین جمله رهبرانقلاب در سال۹۵ توسط مردم با بيش از ٨٠هزار رأی انتخاب شد:

 

 


۱.اگر برجام را پاره کنند، آن را آتش می‌زنیم
۲.مردم گله مندند
۳.خرمشهرها در پیش است
 

Khamenei_ir

اشتراک گذاری این مطلب!
   یکشنبه 29 اسفند 1395نظر دهید »

آیین همسرداری 

آیین همسرداری

 

می‌گویند: مرد اگر برای خانم کار کند، «الْكَادُّ» یعنی کسی که زحمت بکشد، «لِعِيَالِهِ» کسی که برای خانواده‌اش زحمت بکشد، «كَالْمُجَاهِدِ فِي سَبِيلِ اللَّهِ»‏ (كافي، ج 5، ص 88) مثل مجاهد است. مرد زحمتکش‌ مثل مجاهد است، خودش مجاهد نیست. مثل مجاهد است. اما اگر زن در خانه کار بکند، نگفته: «کالمجاهد» گفته: «جِهَادُ الْمَرْأَةِ حُسْنُ‏ التَّبَعُّلِ‏» (من لايحضره‏الفقيه، ج4، ص416) جهاد زن خوب شوهرداری کردن است. مردی که کار می‌کند، «کالمجاهد» است. زنی که کار می‌کند… گرفتید چه گفتم؟ مردی که کار کند مثل مجاهد است. زنی که کار کند مجاهد است. «جِهَادُ الْمَرْأَةِ» این یک مسأله است.

 

خدا در قرآن یک آیه دارد، با مردم چطور باشید؟ یک آیه دارد با خانم‌ها چطور باشید؟ با مردم، آئین همسرداری، با مردم آیه‌اش این است. «وَ لْيَعْفُوا» (نور/22) به نظرم نیاز به ترجمه نیست. «وَ لْيَعْفُوا» یعنی باید همدیگر را عفو کنند. ببخشند.

 

«وَ لْيَصْفَحُوا» از صفحه است. صفحه یعنی چه؟ یعنی آدم برمی‌گرداند. صفحه برگشت. عفو کن مردم را، اگر ناراحت شدی، ورق برگردد. یعنی ناراحتی را به خنده و شادی تبدیل کن. ولی نسبت به زن و شوهر و عروس و داماد یک جمله دیگر دارد. می‌گوید: «تَعْفُوا» (تغابن/14) از همسر بگذر. یک خلافی هم کرد، چیزی نگو.

«وَ تَصْفَحُوا». ببینید «وَ لْيَعْفُوا وَ لْيَصْفَحُوا» برای مردم است. «تَعْفُوا وَ تَصْفَحُوا» یک «وَ تَغْفِرُوا» هم اضافه کرده است. مغفرت، ببخش! با مردم اگر مشکل پیدا کردی، عفو و صفح، با همسر اگر مشکل پیدا کردی، عفو و صفح و مغفرت. گرفتید چه گفتم؟

 

نسبت به باقی مردم خداوند می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ» نصفش را من می‌خوانم و نصفش را شما بگویید. «بِالْعَدْلِ‏» کسی هست باقی‌اش را بگوید؟ «وَ الْإِحْسان‏» (نحل/90) متشکرم! خداوند به عدالت و احسان دستور داده است. اما نسبت به پدر و مادر می‌گوید: «وَ بِالْوالِدَيْنِ‏ إِحْسانا» (بقره/83) نگفته: «بالوالدین عدلا». با مردم عدالت و احسان. با پدر و مادر عدالت لازم نیست.

عدالت یعنی چه؟ عدالت، تعادل، تعادل یعنی تو یکی و من هم یکی. 
اگر پدر گفت: احمق! من احمقم؟ خودت احمقی! نه… نه! با پدر و مادر تعادل نیست. با مردم تعادل طوری نیست اما با پدر و مادر «وَ بِالْوالِدَيْنِ‏ إِحْسانا». نگو: مادرم فحشم داد، من هم او را فحش دادم. 


قرآن راجع به آئین همسرداری می‌گوید: عرفی باشید. «بالمعروف» زندگی‌تان… یک کار استثنایی نکنید. اول انقلاب ما را در یک عروس دعوت کردند، نان و پنیر و هندوانه دادند. گفتیم: چرا؟ گفت: من می‌خواهم عروسی من نمونه باشد. گفتم: این عروس وقتی به دنیا آمد، نوزاد بود اسلام گفت: به احترام قدوم عروس خانم یک گوسفند عقیقه کن. آنوقتی که هیچی نداشت، اسلام گفت: یک گوسفند بکش و آبگوشت به مردم بده. حالا که باسواد شده، جهازیه آورده و زیبایی دارد و خانه شما را گرم کرده، آنوقت نان و پنیر و هندوانه می‌دهی؟ گفتم: همین نان و پنیر و هندوانه را تا آخر عمر پز می‌دهی. می‌گویی: مرا می‌بینی؟ انقلابی ازدواج کردم. نان و پنیر و هندوانه دادم. باسمه تعالی! غلط کردی. 

ادامه »

   جمعه 27 اسفند 1395نظر دهید »

نگرش فاطمی در بیداری زن مسلمان

 فاطمه زهرا سلام الله

 

 

اسلام در نگرش خود به زن، با آفرینش ریحانه نبی و انسیه حوراء، نشان داد که دین جامعی است که زن تحقیر شده در جاهلیت دیروز و غرب زده امروز را نه تنها باور ندارد، بلکه تقبیح می کند و الگوی ایده آل زن مسلمان را فاطمه زهرا علیهاالسلام می داند تا بهانه برای هیچ زن مسلمانی باقی نماند که ما اسوه و الگویی نداشتیم تا با تمسّک به او بتوانیم انحراف و باطل را تشخیص دهیم و یا به خود اجازه دهیم که وارد عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی شویم.

 

البته زنان مسلمان ایران با خودباوری به توان والای خویش و با شناخت فاطمه زهرا علیهاالسلام و مبارزات او، توانستند با حفظ کرامت، عزّت نفس و عصمت و تقوا، برای دفاع از آرمان های خمینی کبیر رحمه الله و انقلاب اسلامی و تشکیل حکومت اسلامی شجاعانه وارد صحنه شوند و با مجاهدت ها و ایثارهای خود، انقلاب عظیم اسلامی ایران را به پیروزی برسانند.

 

این حضور قوی نشان داد اگر زن ایرانی و مسلمان با شناخت وسیع و آگاهی از اسلام ناب محمّدی صلی الله علیه و آله به دور از انحرافات و خرافات و پیرایه هایی که اسلام را پوشانده اند رشد یابد، به راحتی می تواند رفتارها و نگرش فرهنگی خود را اصلاح کند و با این نگرش، چنان حضوری قوی در صحنه های گوناگون سیاسی و اجتماعی خواهد داشت که هیچ هماوردی برای او وجود نخواهد داشت.

 

امام خمینی رحمه الله در پیروزی و به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی، مهم ترین و مؤثرترین عامل را حضور پرشور و پرتوان زنان در صحنه سیاسی جامعه قلمداد کردند که این شیرزنان با رشد و آگاهی اسلامی و الهی خود توانستند حتی قوی تر از مردان در جامعه حضور یابند. از این رو، ایشان می فرماید:

«آنچه که در ایران بزرگ تر از هر چیز بود تحوّلی است که در بانوان ایران حاصل شد. بانوان ایران در این نهضت انقلاب سهم بیشتری از مردان دارند و امروز هم، که در پشت جبهه ها مشغول فعالیت هستند، سهم آن ها بیشتر از دیگران است.»

 

نکته جالب در میان سخنان حضرت امام رحمه الله ، شناخت روان شناسانه و عمیق ایشان نسبت به روحیه زن، بخصوص «زن مسلمان ایرانی» است که بدان اشاره می کنند. هدف زنان ما در مبارزات سیاسی و حضور در صحنه های گوناگون جامعه، کسب جاه و مقام نیست و همان گونه که اشاره شد فاطمه زهرا علیهاالسلام نیز هرگز به خاطر منافع فردی و شخصی خود وارد مبارزه سیاسی نشد، بلکه با توجه به رسالت الهی، که بر دوش داشت، و در جهت دفاع از حریم امامت و ولایت، با استفاده از حربه های گوناگون سیاسی وارد صحنه گردید و چنان حماسه شکوهمند و ایثار و از جان گذشتگی را تا مرز شهادت به نمایش گذاشت.

 

امام راحل رحمه الله هم به این بعد روحی و عرفانی زن اشاره می نماید که زنان مسلمان جامعه اسلامی به خاطر دفاع از اسلام و قرآن وارد صحنه سیاسی شدند و به همین خاطر، باید این حضور قوی را حفظ کنند، نه اینکه چون زن هستند باید در کنج عزلت به سر برند و خانه نشینی اختیار کنند و تابع محض حوادث و رویدادهای جامعه باشند. ایشان می فرماید:

«خانم ها برای اینکه یک چیزی مثلاً دستشان بیاید یا فرض کنید که صاحب منصب بشوند نمی آیند بیرون، خودشان و بچه هایشان را به کشتن بدهند. این اسلام و قرآن است که خانم ها را آورده است بیرون و همدوش مردها، بلکه جلوتر از مردها وارد صحنه سیاست کرده است.»

 

در جای دیگر، ایشان حضور و دخالت بانوان در مسائل سیاسی را به عنوان تکلیف برای آنان قلمداد کرده، می فرماید:

«سیاست یک ارثی نیست که مال دولت باشد، خانم ها حق دارند در سیاست دخالت بکنند و تکلیفشان این است.»

 

و مقام معظّم رهبری نیز بارها به این مسئله اشاره کرده که زنان باید در عرصه های سیاسی فعّال باشند و لازمه یک نظام اسلامی حضور پرقدرت و آگاهانه اقشار اجتماع، بخصوص، بانوان است. ایشان می فرماید:

«در نظام اسلامی، زنان باید از درک سیاسی برخوردار باشند، فنّ خانه داری و همسرداری را بدانند و در صحنه فعالیت های اجتماعی، سیاسی، علمی و خدمات، مظهر عصمت و طهارت و مناعت باشند.»

 

زن مسلمان ایرانی با داشتن الگویی همچون صدیقه طاهره علیهاالسلام توانست با حضور خود در صحنه های پرشور دوران وحشتزای طاغوت، حماسه انقلاب اسلامی را به منصّه ظهور برساند و سختی ها و مرارت های هشت سال جنگ تحمیلی را به جان بخرد و با ایثارگری های خود در پشت جبهه و گاه در درون جبهه و نیز تهاجم فرهنگی دشمن، توطئه های دشمن را نقش بر آب سازد و با تمسّک به حبل المتین زهرای اطهر علیهاالسلام به عنوان الگو و اسوه در صحنه های گوناگون جامعه حضور یابد و فریب تبلیغات مغرضانه و مزوّرانه فریب کاران زر و زور و تزویر را نخورد و چه زیبا و دل نشین مقام معظّم رهبری فرمود:

«زنان مسلمان در زندگی شخصی، اجتماعی و خانوادگی خود باید زندگی حضرت فاطمه علیهاالسلام را از جهت خردمندی، فرزانگی و عقل و معرفت الگو و سرمشق قرار دهند؛ از بُعد عبادت، مجاهدت، حضور در صحنه تصمیم گیری های عظیم اجتماعی، خانه داری، همسرداری و تربیت فرزندان صالح از زهرای اطهر علیهاالسلام پی روی کنند.»

 

دخت گرامی پیامبر صلی الله علیه و آله و انسیه حورا، حضرت فاطمه علیهاالسلام ، با اخلاق و رفتار و کارنامه عملی و فکری خویش، مکتبی را برای زنان پایه گذاری کرد که زمزم تکامل و تعالی و چشمه سار والای کرامت انسانی است، که زنان امروز نیز با تأسّی به این اسوه و الگوی برتر، می توانند به گسترش ارزش های دینی بپردازند و با ایجاد حسّ مسئولیت پذیری، خودسازی، روحیه شهادت طلبی، دفاع، انفاق و ایثار و استقامت و پایداری و صبر، تلاش کنند تا در جهان امروز، به جایگاه حقیقی خویش دست یابند و بدین وسیله، با بازبینی سنّت های جاهلی و احقاق حقوق الهی و شرعی و تکیه بر هویّت اسلامی، با حفظ حجاب به عنوان نماد استقامت و پایداری، مسیر فاطمی را ادامه دهند.

 

پایگاه اطلاع رسانی حوزه 

اشتراک گذاری این مطلب!
   چهارشنبه 25 اسفند 13951 نظر »

حمله شیمیایی به حلبچه

 

حمله شیمیایی به حلبچه

 

یکی از دردناک‌ترین وغم‌انگیز‌ترین رویدادها در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، بمباران شیمیایی شهر حلبچه کردستان عراق است که در آن ‌هزاران تن از شهروندان کُرد عراقی قربانی سیاست‌های رژیم بعث حاکم بر عراق و نسل‌کشی سازمان‌یافته این رژیم شدند.

 

حَلَبْچِه یا حلبجه از شهرهای کردستان عراق در ۱۵–۱۰ کیلومتری مرز ایران و ۲۲۵ کیلومتری شمال شرقی بغداد است. این شهر در منطقه شهرزور عراق قرار دارد. بمباران شیمیایی حلبچه در ۲۵ اسفند ۱۳۶۶ توسط حکومت بعث عراق صورت گرفت. این بمباران بخشی از عملیات گسترده‌ای به‌نام عملیات انفال بود که بر ضد ساکنان مناطق کردنشین عراق انجام گرفت.

 

سالروز بمباران حلبچه

 

انتقام شکست


فاجعه شیمیایی حلبچه در شرایطی رخ داد که پیروزی رزمندگان ایرانی در عملیات والفجر 10، آزادسازی بسیاری از مناطق کردنشین از جمله شهر حلبچه را به‌دنبال داشت. پس از ورود نیروهای ایرانی به شهر حلبچه، مردم شهرها و روستاهای اطراف به استقبال از آنان شتافتند. این مسئله چنان برای رژیم بعث غیرقابل باور بود که در یک اقدام غیرانسانی و به قصد انتقام‏‌گیری از این شکست فاحش و دشمنی با مردم کرد، شهر حلبچه و اطراف آن را هدف بمب‏‌های شیمیایی قرارداد.


صدام حسین به پسرعمویش علی حسن المجید معروف به علی شیمیایی، دستور بمباران شیمیایی این مناطق را داد. پیش از حملات شیمیایی، شهر به‌مدت دو روز با بمب‌های متعارف بمباران شد. حسن المجید  با این کار می‌خواسته شیشه ساختمان‌های شهر را بشکند، تا امکان مقاومت در مقابل گازهای سمی به حداقل برسد

 

ادامه »

   چهارشنبه 25 اسفند 1395نظر دهید »

تقویت ارزشهای ملی 

رهبر انقلاب

 

شما بايد ارزشهاى دينى و ملى را تقويت كنيد. وقتى ارزش ملى مى‏گوييم، نبايد فوراً ذهن به سمت چهارشنبه ‏سورى برود.

ارزش ملى يعنى احساس استقلال يك ملت؛ استقلال فرهنگى. در مقابل اين القاى دويست ساله‏ى فرهنگىِ غرب، يك ملتى بيايد به فرنگ خودش تكيه بكند، اين خيلى ارزش دارد؛ اين را تقويت كنيد.

 

 

بیانات رهبر معظم انقلاب ، ۲۳ خرداد ۸۵ 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   سه شنبه 24 اسفند 13951 نظر »

حیا باعث توبه واقعی می شود 

 

زین العابدین علیه السلام یک روایتی را نقل می کنند به صورت داستان که این روایت را مرحوم کلینی هم در کتاب شریف کافی آورده است .

در دریا یک کشتی شکست ،مسافرها همه غرق شدند ، یک خانم جوان وزیبا زرنگی کرد و یک تخته را گرفت و آب هم این تخته را به یک جزیره برد ، و هیچ کس نبود ، خانم بود و جنگل و تنها زندگی می کرد .

 

یک عابدی یک بنده خدایی ، کسی که عاشق این بود که برای پروردگار عالم عبادت کند . هوا به شدت گرم بود ، یک کسی را در راه دید و نمی شناخت ، گفت آقا : هوا به شدت گرم است . 

کفت : بله ، گفت مسیر ما هم فکر کنم یکی است ،  خدا خودش وعده داده که دعای مضطر را مستجاب کند ، حالا مضطر کیست ؟ آن است که امیدش از همه کلیدهای حل مشکل بریده باشد ….

 

گفت بیا دعا کنیم خدا یک قطعه ابر بیاید بالا سر ماو ما زیر سایه‌اش راه برویم اینجور آفتاب ما را نسوزاند. گفت من اهل دعا نیستم، تو دعا کن من آمین می گویم .آن عابد دعا کرد و آقا امین کفت .

چند لحظه ای گذشت و ابر آمد ، چند لحظه ای گذشت رسیدند سر دو راهی ، غریبه کفت : خداحافظ ، من مسیرم از این طرف است , عابد چند قدمی رفت دید باز هم آفتاب بالای سرش است و برگشت ، دید ابر بالای سر آن مرد است .صدایش کرد .

 

گفت تو پیغمبر هستی؟ گفت از اولیاء خدا هستی گفت برای چی میپرسی گفت برای اینکه دعای تو یک نفر مستجاب شده نه من و تو وگرنه اگر دعای من هم مستجاب می‌شد این ابر دو تکه می‌شد یک تکه‌اش هم می‌آمد بالای سر من یک تکه‌اش هم بالای سر تو راه می‌رفت گفت نه پدرجان من نه پیغمبر هستم نه از اولیاء الهی هستم من دزد هستم،

گفت من شغلم دزدی بوده است و الان دیگر دزدی نمی کنم . گفت چه کار کرده ای .

 

گفت گذرم به یک جزیره افتاد ، هیچ کس نبود و کنار یک چشمه نشستم دیدم صدای نفس از بالای سرم آمد ، دیدم خانم جوان زیبا چهره ، به او کفت بیا پایین . گفت من دامنم تا به حال لکه دار نشده کفتم : من به تو میل دارم . کفت آن خانم ترسید ..و دیدم بدنش دارد می لرزد و گفت کسی دارد من را می بیند و حیا میکنم و نمی توانم نکاهش را تحمل کنم .

کفت : آمدم کنار و گفتم که خانم تو مرا بیدار کردی ، من هیچ وقت فکر نمی کردم که خدا همیشه مرا می بیند و توبه کردم .

 

عابد کفت توبه تو از عبادت من خیلی بالاتر است که پروردگار عالم با آمین تو دعای مرا مستحاب کرد 

 

 

 

 صوت  شیخ حسین انصاریان ؛دعای عابد وآمین دزد 

 

اشتراک گذاری این مطلب!
   دوشنبه 23 اسفند 13951 نظر »

1 3 4 5 ...6 7

جستجو
آمار وبلاگ ها
 • امروز: 19
 • دیروز: 110
 • 7 روز قبل: 658
 • 1 ماه قبل: 4898
 • کل بازدیدها: 87428
رتبه وبلاگ
 • رتبه کشوری دیروز: 17
 • رتبه مدرسه دیروز: 1
 • رتبه کشوری 5 روز گذشته: 29
 • رتبه مدرسه 5 روز گذشته: 1
 • رتبه کشوری 90 روز گذشته: 17
 • رتبه مدرسه 90 روز گذشته: 1
 
فراخوان چی شد طلبه شدم