❇️حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای اسماعیلی امام جمعه شهرستان قرچک در جلسه درس اخلاق که به مناسبت سالروز امامت امام زمان عجل الله و هفته دفاع مقدس در سالن اجتماعات مدرسه علمیه کوثر ورامین برگزار شد ضمن تبریک این ایام گفت: با دقت در رفتار خود در طول روز خواهیم فهمید که باور بر اینکه خداوند حجتی به عنوان آخرین نماینده در پرده ی غیبت دارد چقدر در اعتقادات ما وجود دارد و در عمل ما نمود پیدا کرده است.

 

🔹آقای اسماعيلي یکی از مهمترین وظایف طلبگی را شناخت حقیقت وجودی امام زمان عجل الله دانست و بیان داشت : وقتی کسی درس طلبگی می خواند نباید شناخت او به اندازه شناخت یک دانشجو از امام زمان (عج )باشد بلکه یک طلبه باید هر روز ابراز ارادت به صاحب الزمان داشته و وظیفه شناس باشد.

🔹حجت الاسلام اسماعیلی گفت : یکی از برکات فراوان انقلاب اسلامی انسان سازی و کار در جهت پیشبرد اهداف دین بوده و است .

🔹امام جمعه شهرستان قرچک ضمن بیان نکات اخلاقی و رفتاری رزمندگان در ۸ سال دفاع مقدس تصریح کرد : اگر در جامعه حال و هوا و رفتار رزمندگان و خانواده های ایشان که در آن ۸ سال داشتند را پیاده کنیم همه مشکلات جامعه حل خواهد شد.

🔹حجت‌الاسلام اسماعيلي افزود : اکثر شهدای ما اهل یقین بوده‌اند اما آنچه که در جامعه امروز باید به آن بیشتر پرداخته شود تحمل ، صبر و همراهی خانواده‌های شهدا در آن ۸ سال بوده است که با سختی فراوان و در نبود مردانشان ، خانه و زندگی را اداره می‌کردند.

🔹امام جمعه شهرستان قرچک داشتن اخلاص در هر کاری را از ضروریات مهم دانست و بیان داشت : باید اخلاص در زندگی جریان داشته باشد در تحصیلات ، فرزندپروری ، زندگی مشترک و بسیاری از رفتارهای روزانه ، باید اخلاص باشد و اگر این چنین شد ، خواهیم دید که همان کار با اخلاص با برکت خواهد بود.

🔹آقای اسماعیلی ادامه داد : اگر اخلاص و ایثار و نثار خون نبود امروز نیز انقلابی وجود نداشت و اگر امروز از ارزش‌ها دفاع نشود وامدار آن خون‌هایی خواهیم بود که با اخلاص تمام در راه حفظ خاک وطن نثار شده‌اند .

🔹حجت الاسلام والمسلمین اسماعیلی گفت : ما شک نداریم که انقلاب اسلامی ما به انقلاب حضرت مهدی عجل الله متصل خواهد شد ولی باید بدانیم هر چقدر ما در رفتارمان کوتاهی کنیم ،خودمان ضربه خواهیم خورد و تنبیه خواهیم شد و در نتیجه ظهور حضرت به تأخير می افتند .

🔹آقای اسماعیلی در پایان ضمن توصیه طلاب به ذکر روزانه گفت: سعی کنید همیشه اهل ذکر باشید . ذکر یک انسان در درونش نوری به وجود خواهد آورد که با آن نور بهتر می بیند و حق را بهتر می‌فهمد .

   چهارشنبه 5 مهر 1402نظر دهید »


فرم در حال بارگذاری ...

سخنان کوتاه  امام رضا علیه السلام در زمینه پند و حکمت

➖آنکه نعمت دارد باید بر عائله اش گشایش دهد.

➖ عبادت به نماز و روزه زیاد نیست به اندیشه زیاد درباره خداوند است.

➖ نظافت از اخلاق پیامبران است .

➖سه چیز رسم پیغمبران است : عطر زدن ، کوتاه کردن مو و آمیزش.

➖ امین به تو خیانت نکرده ، امانت به خائن سپرده‌ای( این جمله به کسی گفته شود که امانتش را ضایع کرده‌اند و مراد این است که به مردم امین بدگمان مشو اما هر کس را امین مشمار)

➖آنگاه که خدا خواهد کاری صورت پذیرد عقل بندگان را برباید تا فرمانش را اجرا شود و اراده‌اش انجام گیرد و پس از پایان کار عقل خردمندان را بازگرداند تا گویند:” این حادثه چگونه و از کجا آمد؟”

➖ خاموشی از درهای حکمت است سکوت محبت انگیز و راهنمای هر خیری است.

➖ دوستی هر کس عقل اوست و دشمنش جهلش .

➖محبت با مردم نصف عقل است .

➖خداوند قیل و قال و ضایع کردن مال و کثرت سوال را دشمن دارد.

➖ شخص را در حضور با کنیه نام ببر و در غیاب با اسم چون کنیه مانند ابوالحسن احترام آمیز است .

➖سور عروسی سنت است.

➖پرسیدند حد توکل چیست؟ فرمود:” اینکه از احدی جز خدا نترسی .”

➖آنکه در تلاش روزی رود تا عائله‌ای را اداره کند اجرش از مجاهدت در راه خدا بیشتر است .

➖سخاوتمند غذای مردم را می‌خورد تا غذایش را بخورند و بخیل غذای مردم را نمی‌خورد تا نخورند.

➖ هیچ بنده به کمال حقیقت ایمان نرسد جز وقتی که سه خصلت داشته باشد فهم دین ، اندازه‌گیری صحیح ، معاش و صبر در مصائب.

➖ بوسه مادر بر دهان است بوسه خواهر بر گونه و بوسه امام میان دیدگان او .

➖بخیل راحت ندارد ، حسود را لذت نباشد، افسرده دل وفا ندارد و دروغگو مروت و مردانگی ندارد .

➖با نعمت‌ها خوش رفاقتی کنید( شکر آنها را به جا آرید) که گریزپایند از قومی نرمیده‌اند که دوباره بازگردند .

➖بدترین مردم کسی است که خیرش به کسی نرسد ، غذایش را تنها بخورد و غلامش را تازیانه زند .

تحف العقول روایات  امام رضا علیه السلام صفحات ۹۸۱ تا ۹۸۵

 

 

ادرس کانال مدرسه علمیه کوثر 👇👇
https://eitaa.com/kosar_varamin

   جمعه 24 شهریور 14021 نظر »
آراي كاربران براي اين مطلب
5 ستاره:
 
(1)
4 ستاره:
 
(0)
3 ستاره:
 
(0)
2 ستاره:
 
(0)
1 ستاره:
 
(0)
1 رأی
ميانگين آراي اين مطلب:
5.0 stars
(5.0)
نظر از: حضرت مادر (س) [عضو] 
5 stars

سلام احسنت

1402/06/30 @ 16:24


فرم در حال بارگذاری ...

◾️سرکار خانم وفایی استاد حوزه در جلسه درس اخلاق که به مناسبت فرا رسیدن ایام رحلت پیامبر صلی الله و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیهماالسّلام برگزار شد ضمن تسلیت این ایام گفت : در کرامات اخلاقی امام رضا (ع) آمده است که در خانه ای که حضرت بودند نباید بلند صحبت می کردند و این یک نمونه کوچک اخلاقی است که باید از معصومین آموخت و نباید ظاهر دین و ظاهر اخلاقیات را گرفت .

▪️وفایی ادامه داد : طبق فرموده امام باقر (ع) بعضی حالات قلب مثل رقت قلب ، از نعمات و اقبال قلب است .

 

▪️وفایی با اشاره به اهمیت پیاده روی اربعین گفت : در ایام اربعین همراهی با امام ثابت شد و همه افراد با هر پست و مقامی ، یا خادم امام بودند یا زائر امام بودند و در تمامی حالات خود در مسیر اربعین همراه امام بودند و اگر بتوانیم این همراهی با امام در مسیر بعد از محرم و صفر نیز حفظ کنیم در حقیقت به سمت امام (ع) کوچ کرده ایم .

 

▪️وفایی افزود : از جمله کسانی که به سمت امام کوچ کرده بودند حضرت معصومه سلام الله بودند و ما نیز باید با زنده کردن امر امام و پیاده کردن اخلاقیات امام معصوم در زندگی با امام همراه باشیم .

 

▪️سرکار خانم وفایی با اشاره به حسن خلق پیامبر اکرم (ص) و صبوری ایشان بیان داشت : اگر پیامبر اکرم (ص) اخلاق نداشتند مردم از اطراف ایشان پراکنده می شدند .

▪️وفایی با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) ، خوشرو بودن ، خوشگو بودن و خوش خو بودن را سه قسمت اخلاق خواند و بیان داشت : اگر انسان نکات ریز اخلاقی را رعایت کند بسیاری از مشکلات خانواده از بین می رود.

 

▪️وفایی ادامه داد : اخلاق آن چیزی است که امروزه در جامعه ی گم شده است و باید از رفتار امامان معصومین سلام الله اخلاقیات در جامعه احیا شود .

 

▪️وفایی با اشاره به کرامات انسانی امام رضا (ع) گفت : علامه امام رضا (ع) را اینگونه معرفی می کردند که :” همه ی امامان لطف می کنند امام امام رضا (ع) لطفش محسوس است ، همه ی امامان رأفت دارند اما امام رضا رأفتش ظاهر است . “

 

▪️وفایی گفت : امام رضا رئوفی است که بی درد درمان می کند .

 

▪️وفایی در پایان گفت: دوستی اهل بیت فقط با بیان ” یا لیتنا کنا معکم ” نیست بلکه ما باید با عمل صالح و رفتار درست ، دوستی اهل بیت را نشان دهیم .

 

https://eitaa.com/kosar_varamin

   پنجشنبه 23 شهریور 1402نظر دهید »


فرم در حال بارگذاری ...

🖊حجت‌الاسلام والمسلمین سید محسن محمودی در مراسمی که به مناسبت عید سعید غدیر خم و در سالن اجتماعات مدرسه علمیه کوثر ورامین برگزار شد ضمن تبریک این عید بزرگ گفت : روایات بسیاری در زمینه ی اهمیت برگزاری عید غدیر و اطعام مسلمین وجود دارد .


➖حجت‌الاسلام محمودی ادامه داد : تا به حال به روایتی برنخورده ایم که تاکید کند برای ماه محرم اطعام دهید ولی در مورد غدیر روایات فراوان است و این بر خلاف آنچیزی است که ما به آن عمل می کنیم .

➖سید محسن محمودی با اشاره به ماجرای شیعه شدن جورج جرادق مسیحی گفت: مرحوم علامه امینی هنگامی که کتاب «الغدیر» را نوشتند چند جلد از کتاب را به همراه یک نامه برای جردادق فرستادند و در آن نامه چنین نوشتند : ” آقای جرج جرداق شما یک حقوقدان و وکیل دادگستری هستی، نه شیعه هستی و نه سنی که بگوییم طرفداری می کنی.”

محسن محمودی افزود: علامه در آن نامه نوشتند :"کار شما دفاع از مظلوم است، ما با برادران اهل سنتمان بر سر علی ( ع) اختلاف داریم ، ما می گوییم حق با علی ( ع )است آنها میگوند نه . حالا این چند جلد کتاب( الغدیر) را به عنوان پرونده مطالعه کنید و تمام مدارک هم از اهل سنت است. من از شیعه چیزی در آن ننوشته ام.

➖حجت الاسلام والمسلمین محمودی ضمن بیان ویژگی های شخصیتی و حق طلب بودن جورج جرادق بیان داشت : جرادق وقتی کتاب ها را می خواند ، در می یابد که در تاریخ از علی (ع ) مظلوم تر نمی شناسد؛  و از این رو تصمیم می گیرد به اقتضای شغل خود از این مظلوم دفاع کند و از این رو کتاب «الامام علی صوت العدالة الانسانیة : امام علی صدای عدالت انسانی » را می نویسد .

➖سید محسن محمودی ورود طلاب به حوزه را توفیقی از طرف خداوند متعال دانست و بیان داشت : طلاب علوم دینی باید قدر و منزلت خود را بشناسند و ساعات حضور در حوزه علمیه را باارزش دانسته و به شکرانه ی این موهبت الهی به تبلیغ دین خدا بپردازند.

➖حاج محسن محمودی ضمن بیان ‌اهمیت جنگ رسانه ای و حضور طلاب در این عرصه تصریح کرد : طلاب باید در فضای مجازی حضور مؤثر داشته و تبلیغ و تبیین دین را برعهده بگیرند .

➖حجت‌الاسلام محمودی در پایان ضمن اشاره به بحران جمعیت و اهمیت فرزندآوری اظهار داشت : فرزندآوری و ترویج فرزندآوری از وظایف مهم طلاب است و طلاب باید در این امر مهم پیشگام باشند .


https://eitaa.com/kosar_varamin

   پنجشنبه 15 تیر 1402نظر دهید »


فرم در حال بارگذاری ...

عکس نوشته های دعاهای قرآنی 

 

 

 

 

 

 

   جمعه 9 تیر 1402نظر دهید »


فرم در حال بارگذاری ...

➖سرکار خانم وفایی استاد حوزه در جلسه درس اخلاق که در سالن اجتماعات مدرسه علمیه کوثر ورامین برگزار شد ضمن تسلیت شهادت امام صادق علیه‌السلام با بیان روایتی از ایشان گفت : حضرت صادق علیه السلام در مورد علم می فرمایند : علم با تعلم حاصل نمی شود بلکه علم ، نوریست که خداوند آن در دل طالبان حق و حقیقت قرار می دهد .

➖سرکار خانم وفایی با اشاره به سه توصیه ی امام صادق علیه السلام برای تربیت نفس گفت : امام در توصیه اول خود می فرماید: تا میلی به غذا پیدا نکرده اید چیزی نخورید.

➖وفایی غدای حلال و ذکر و یاد خداوند را دومین و سومین راهکار تربیت نفس خواند و تصریح کرد: باید در همین امور به ظاهر ساده مراقبت داشته باشیم و مبارزه با نفس را در ترک گناهان خاص ندانیم .

➖وفایی ادامه داد : بسیاری از عارفان و عالمان مقامات خود را از همین راه های به ظاهر ساده شروع و مراقبت کرده اند و در حقیقت تقوای الهی را با ترک محرمات و انجام واجبات در پیش گرفته اند .

➖این استاد حوزه با اشاره به احوال متقین و ترس آنان از خدای یگانه گفت : متقین و کسانی که از خدا می ترسند در حقیقت از دور شدن از خدای خود واهمه دارند و نگرانند که کاری یا گناهی مرتکب شوند که از خداوند دور شوند .

➖وفایی با اشاره به کتاب مرحوم ملا قلی همدانی که قدم اول در عرفان را ترک گناه خوانده بیان داشت : کراماتی که از ترک گناه به انسان داده می شود در انجام اعمال عبادی به انسان نمی رسد .

➖وی ادامه داد : طبق روایت پیامبر اکرم صلی الله بهترین افراد کسانی هستند که بتوانند هوای نفس خود را کنترل کنند و گناه مرتکب نشوند .

➖وفایی گفت : امام صادق علیه‌السلام شیعیان واقعی را کسانی می دانند که با اعمالشان شیعه بودن خود را اثبات می کنند .

➖سرکار خانم وفایی ضمن مذمت فخرفروشی به حدیث دیگری از امام صادق علیه‌السلام اشاره کرد و گفت : امام می فرمایند ؛ جزو کسانی نباشید که وقتی عده ای از مردم را می بینند ، می گویند الحمدلله که از این دسته از افراد نیستیم .

➖وی ادامه داد: انسان حق ندارد وقتی یک بی حجاب ، یک بی نماز و یا یک گناهکار را دید در درون خود نسبت به آنها فخرفروشی کند .

➖سرکار خانم وفایی در پایان به چهار شاخص اهل ایمان از منظر امام صادق علیه‌السلام اشاره کرد و بیان داشت : اهل ایمان اخلاق نیکو داشته ( یعنی گفتار نیکو داشته باشد ، نرم خو و خوشرو باشد ) . هوای نفس خود را خوار می کنند ، کنترل سخن خود را در دست داشته و حقوق واجب مالی خود را می پردازند

 

 

   جمعه 29 اردیبهشت 1402نظر دهید »


فرم در حال بارگذاری ...

تزکیه نفس مقدم بر تعلیم است 

 

➖حجت‌الاسلام والمسلمین حاج آقای باقری از مبلغین فعال شهرستان ورامین در جلسه اخلاق عمومی که در سالن اجتماعات مدرسه علمیه کوثر ورامین برگزار شد ضمن تبریک به مناسبت روز معلم گفت: در روایتی از پیامبر صلوات الله می خوانیم که می فرماید :"إنَّما بُعِثتُ مُعَلِّما : من معلّم برانگيخته شدم ” .

➖وی افزود: در روایات آمده است که تزکیه و تعلیم آموزه های قرآن و آموزه های دینی از مهمترین موضوعات تدریس نبی مکرم اسلام است که در ادامه ی راه ایشان ائمه اطهار علیهم السلام به این امر اشتعال داشتند .

➖حجت‌الاسلام باقری گفت : نکته ای که باید تمامی طالبان علم به آن توجه داشته باشند مقدم دانستن تزکیه ی نفس بر تعلیم است . چرا که طبق قانون خداوند ” أَلْعِلْمُ نُورٌ یقْذِفُهُ الله‏ُ فِی قَلْبِ مَنْ یشآءُ؛ علم، نوری است که خداوند به قلب هرکس که بخواهد می‌افکند.» کسی که برای تزکیه نفس خود بکوشد ، خداوند علم و حکمت را در قلب او جای می دهد و بعد از آن ، حکمت از قلبش به زبانش جاری می شود.

➖ وی ادامه داد: این بدان معناست که علومی در درون ما به صورت فطری وجود دارد که با مراقبه بر زبان جاری می شود .

➖حجت الاسلام باقری یادگیری سه علم را برای همگان ضروری برشمرد و اولین آن را علم اصول اعتقادات ( توحید ، نبوت، امامت ،عدالت . معاد ) دانست که والدین برای تربیت فرزندان باید به آن بپردازند و علم آموزه های اخلاقی را دومین رکن آن علوم برشمرد و تصریح کرد: وقتی پیامبر صلی الله می فرماید : “إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ : به‌راستی که من مبعوث شدم تا شرافت‌های اخلاقی را کامل و تمام کنم [و به مردم بیاموزم]” یعنی علت بعث را به کمال رساندن اخلاق می داند .

➖حاج آقای باقری گفت : اصول عملیه مثل ( نماز ، روزه ، خمس ، زکات ، حج و حجاب ، ..) سومین علمی است که ضرورت یادگیری آن برای همگان لازم می باشد .

➖این مبلغ دینی ادب و تواضع را مهمترین شاخصه ی یک طالب علم برشمرد و اظهار داشت : وقتی فردی به چادر یک بانوی محجبه توهین می کند و یا به لباس روحانیت اهانتی می کند نباید تعجب کرد چرا که طبق روایتی از امیرالمؤمنین(ع) عالم ، جاهل شناس است اما جاهل ، عالم شناس نیست .

➖وی افزود: به این دلیل که عالم قبلا جاهل بوده و اشکالات جهل را می داند و به همین دلیل تواضع دارد.

➖حجت‌الاسلام باقری گفت : برای ترک گناه ابتدا باید گناه شناس بود و بعد از آن باید دشمنان اصلی انسان را شناخت ، دشمنانی مثل جهل ، غفلت، شیاطین جنی و انسی و.. ، بعد از شناخت ، مثل پرنده ای که غذایش را ، دانه دانه بر می چیند ، باید گناهان را یکی یکی حذف کرد .

➖آقای باقری در پایان تواضع در برابر چند کس را رمز موفقیت انسان خواند و گفت : اولین کسی که باید نسبت به ایشان تواضع داشت خدا و قرآن، بعد از آن پیامبر و اهل بیت علیهم السلام و احادیث صحیح ایشان ، بعد از آن علما و مراجع تقلید و رسالة عملیه ایشان و بعد از آن اساتید و مربیان هستند .


https://eitaa.com/kosar_varamin

   شنبه 16 اردیبهشت 1402نظر دهید »


فرم در حال بارگذاری ...

هفت سین قرآنی 

هفت سین قرآنی

 

هفت سین از دیر زمان است که در بین خانواده های ایرانی مرسوم است و در ساعت تحویل سال سفره ای در خانه پهن می کنند و در آن سفره هفت چیز که حرف اول آنها با سین است در سفره می گذارند و اهل خانه اطراف آن سفره می نشینند . گفتنی است هفت سینی که بین مردم معمول و مرسوم است ذاتا از نظر اسلام حرمت و معنی ندارد ولی به عنوان آداب اسلامی ، در تاریخ اسلام و روایات وجود نداشته و ندارد و ممکن است ریشه تاریخی هفت سین همان روایت حضرت علی علیه السلام باشد که در طول تاریخ دچار انحراف و تحریف شده باشد .

 

از حضرت علی علیه السلام روایت شده که : اگر کسی هفت آیه که در آنها هفت سین ذکر شده باشد با آب زعفران و گلاب بر ظرف چینی بنویسد و در ساعت تحویل سال از آن آب بنوشد تا آخر سال دچار مرض و کسالت نمی گردد و بیمه قرآنی می شود و آن آیات عبارتند از : 

۱_ سلامٌ قولاً من رب رحیم ( سوره یس ، آیه ۵۸ ) 

۲_ سلامٌ علی نوحٍ فی العالمین ( سوره صافات ، آیه ۷۹ )

۳_ سلامٌ علی ابراهیم ( سوره صافات ، آیه ۱۰۸) 

۴_ سلامٌ علی موسی و هارون ( سوره صافات آیه ۱۱۹ ) 

۵_ سلامٌ علی آل یاسین ( سوره صفات آیه ۱۲۹)

۶_ سلامٌ علیکم طِبتم فادخلوها خالدین ( سوره زمر ، آیه ۷۳)

۷_ سلامٌ هی حتی مطلع الفجر ( سوره قدر آیه ۶ ) .

 

 

منبع : نوروز چه روزی است ؟ ، سید باقر آیت میردامادی ، انتشارات حضور ، ص ۶۶_ ۶۷ .

   دوشنبه 29 اسفند 14011 نظر »
نظر از: محب الشهدا [عضو] 

سال نو مبارک
موفق و پیروز باشید.
ازوبلاگ بنده نیز دیدن فرمایید.

1397/01/02 @ 16:05


فرم در حال بارگذاری ...

نوروز در فرهنگ ایرانیان 

نوروز

 

نوروز در فرهنگ و باور ایرانیان از دیر باز جایگاه خاصی داشته است. انسان، از نخستین سال های زندگی اجتماعی، زمانی که از راه شکار و گردآوری خوراک های گیاهی روزگار می گذراند، متوجه بازگشت و تکرار برخی از رویداد های طبیعی یعنی تکرار فصول شد…

برگزاری شکوهمند وباورمند و همگانی این جشن در بین همه قشر ها و گروه های اجتماعی، بی گمان، از ویژگی های ایران زمین است، که با وجود جنگ و ستیز ها، شکست ها و دگرگونی های سیاسی، اجتماعی، اعتقادی، علمی و فنی، از روزگاران کهن پابرجا مانده، و افزون برآن به جامعه و فرهنگ های دیگر نیز راه یافته است.

 

رسم و باوری کهن است که همه اعضای خانواده موقع سال تحویل(لحظه ورود خورشید به برج حمل) در خانه و کاشانه خود در کنار سفره هفت سین گردآیند. در سفره سفید رنگ هفت سین، از جمله، هفت روئیدنی خوراکی است که با حرف «سین» آغاز می شود، و نماد و شگونی بر فراوانی روئیدنی ها و فراورده های کشاورزی است چون سیب، سبزه، سنجد، سماق،سیر،سرکه، سمنو و مانند این ها، افزون بر آن آینه،شمع،ظرفی شیر، ظرفی آب که نارنج در آن است، تخم مرغ رنگ کرده، تخم مرغی روی آیینه، ماهی قرمز، نان سبزی،گلاب، گل، سنبل، سکه و کتاب قرآن نیز زینت بخش سفره هفت سین است. این سفره در بیشتر خانه ها تا روز سیزدهم گسترده است. به هفت سینی که چیده می شود معانی خاصی نسبت داده اند. مثلاً سیب را نماد زیبایی و تندرستی، سنجد را نماد عشق و محبت، و سکه را رزق و روزی گفته اند.


پوشیدن لباس نو در آئین های نوروزی، رسمی همگانی است. تهیه لباس، برای سال تحویل، فقیر و غنی را به خود مشغول می دارد. در جامعه سنتی توجه به تهیدستان و زیر دستان برای تهیه لباس نوروزی رسمی در حد الزام بود. این باور کهن را در نوشته ها، توصیه ها و توصیف های نوروزی، همواره می بینیم که: از طبیعت پیروی کنیم، از درختان یاد بگیریم و با آمدن بهار، لباس نو بپوشیم، که شگون شادمانی و آرامش است.

 

مجله پیوند، شماره 389 ص10

 

 

 

   دوشنبه 29 اسفند 1401نظر دهید »


فرم در حال بارگذاری ...

جلسه درس اخلاق:

 

➖حجت‌الاسلام و المسلمین باقری مبلغ دینی در جلسه درس اخلاق که در سالن اجتماعات مدرسه علمیه کوثر ورامین برگزار شد ضمن تسلیت شهادت امام موسی بن جعفر علیه السلام گفت : در روزهای آینده مناسبات دینی مهمی در پیش داریم که مهمترین این مناسبات مبعث پيامبر اسلام صلی الله می باشد .

➖حجت الاسلام باقری با اشاره به داستان‌های اسرائیلیات در مورد بعثت پیامبر بیان داشت : داستان‌های تحریف شده ی بسیاری که در مورد بعثت پیامبر صلی الله وجود دارد شاید در ظاهر بسیار زیبا و جذاب باشد ولی در حقیقت اصل بعثت را زیر سوال می برد و غالبا بعضی از مردم عوام می پذیرند.

➖وی ادامه داد : در حالی پیامبر با تمام وجود اسلام را با عقلانیت و معنویت پذیرفت ولی عده ای در پذیرش اسلام ، در عقلانیت گیر می کنند و عده ای در معنویت محصور می شوند.

➖حجت‌الاسلام باقری گفت: اسلام ناب محمدی در مقابل دو اسلام سکولار و اسلام متحجر وجود دارد که اگر مراقب نباشیم به جای اسلام ناب محمدی در دام یکی از این دو اسلام ها می افتیم .

➖وی افزود : عده ای آنقدر سکولار هستند که وقتی در مسجد از صهیونیست یا آمریکا صحبت کنید ، ناراحت می شوند و دین را جدای از سیاست می دانند ، در حالی که باید به این افراد یادآوری کرد همین نمازی که در مسجد می خوانید یک عبادت کاملا سیاسی است .

➖این مبلغ دینی گفت : ما باید دین و سیاست را تلفیقی بپذیریم چرا که نماز ، روزه ، قضاوت ، همسایه داری و … همه سیاسی است . اگر سیاست و بصیرت نداشته باشیم در همین مبحث ساده همسایه داری از بین خواهیم رفت ، حالا یا همسایه داری در زندگی شخصی است یا همسایه داری با کشورهای دیگر است و اگر دیندار بدون سیاست بودیم ، امروز ۴۴سالگی انقلاب را نمی دیدیم .

➖حجت‌الاسلام والمسلمین باقری خلقت و مرگ انسان و برزخ و قیامت را جبر خواند و بیان داشت : در مقابل این سه جبر ، سه اختیارِ بهشت و جهنم و ایمان مقبول ( اسلام صحیح ) و عمل صالح را برای انسان وجود دارد .

➖وی افزود : اگر در اسلام صحیح یک عنصر نباشد تمام موضوع رسالت پیامبر هدر خواهد رفت و آن عنصر (ولایت ) است .

➖حجت‌الاسلام باقری گفت : در اسلام محمدی باید منزل ، مسجد و مدرسه مورد توجه قرار گیرد ، منزل را مادران باید کنترل کنند و تربیت دینی را پیاده کنند ، مسجد و مدرسه هم باهمین تربیت رشد می کند .


➖باقری گفت : وقتی تربیت دینی در خانه ای وجود نداشته باشد ، میزان نورانیت و ظلمت آن خانه را می شود احساس کرد . خانواده ها موظف هستند فرزندان خود را با مساجد آشنا کنند .

➖حجت‌الاسلام والمسلمین باقری در پایان گفت : اخذ وحی و شرح وحی و نشر وحی و حفظ وحی از تحریف و انتقال وحی به اوصیا از وظایف پیامبر صلی الله بوده است . و همه ی این وظایف به درستی انجام شده است و امروزه اسلام به واسطه ی ایران نشر پیدا می کند .

   جمعه 28 بهمن 1401نظر دهید »


فرم در حال بارگذاری ...

1 3 4 5 ...6 ...7 8 9 10 11 12 ... 248

جستجو
آمار وبلاگ ها
 • امروز: 188
 • دیروز: 646
 • 7 روز قبل: 4486
 • 1 ماه قبل: 12303
 • کل بازدیدها: 607542
رتبه وبلاگ
 • رتبه کشوری دیروز: 23
 • رتبه مدرسه دیروز: 1
 • رتبه کشوری 5 روز گذشته: 25
 • رتبه مدرسه 5 روز گذشته: 1
 • رتبه 90 روز گذشته: 19
 • رتبه مدرسه 90 روز گذشته: 1